Kort Zeeuwsch Nieuws. KUNST EN WETENSCHAP. ONDERWIJS. KERKNIEUWS FEITEN EN CIJFERS OVER SCHOOL EN ONDERWIJS. RECHTZAKEN. LAATSTE BERICHTEN BEURS- EN WISSELKOERSEN. BEURSTHERMOMETER ZEEUWSCH-VLAANDEREN O. D. De Arroudissements-Rechtbank te Middelburg heeft benoemd tot deskun dige voor de schatting van gronden, ge legen in de calamiteuze polders Ser Lip pens en Nieuw-Cthene (Ter Neuzen en Zaamsiag) aen heer Abr. Dees Jaczn., rustend landbouwer te Ter Neuzen. De Dijkraad benoemde den heer L. Moes te Ter Neuzen en Ged. Staten den heer C. H. M. Plasschaert te St.-Jansleen. In West- en Oost-Zeeuwsch-Vlaan- deren worden pogingen aangewend door een comité om tot de oprichting van twee protestantsche ziekenhuizen te ko men, een in West- en een in Oost-Zw. Vlaanderen. Per circulaire worden gif ten of een jaarlijksche contributie ge vraagd. De kosten van oprichting van de beide ziekenhuizen worden begroot op ongeveer f 200.000. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W. D. Nadat de bij het Zeeuwsch- .Vlaamsch Waterleidingsplan betrokken gemeentebesturen sedert langen tijd niet meer bijeen geweest waren, heeft Maan dagmiddag naar „De Zeeuw" meldt, te Ter neuzen een vergadering plaats gehad, waarop de colleges van Burg. en Weth. te Terneuzon, Hulst, Sas van Gent, Oostburg, Breskens en Aardenburg tegenwoordig waren. Aldaar zou het plan voor den aanleg van waterleiding in de gemeenten Hulst, Terneuzen en Sas van Gent, waartoe in dertijd besloten werd, nader onder het oog zijn gezien, alsmede de kwestie van deelname van de drie gemeenten in het Westen. Officieele mededeelingen betreffende de besprekingen werden echter niet ver schaft. Vrijzinnige Hervormden. De Studiekas der Vereeniging van Vrij zinnig Hervormden in Nederland heeft een legaat van f 2000 ontvangen- De Minister van Financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist wegens over vorige jaren te weinig betaalde belastingen naar inko men en/of vermogen (gewetensgeld) is ontvangen bij den ontvanger der direc te belastingen te G o e s f 68.25, te Hulst f 1134,20; den inspecteur der directe belastingen te Middelburg f 44.02. Het aantal aangegeven gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 8 tot en met 14 November in de provincie Zeeland bedroeg: Febris typhoïdea: Ierseke 1. Roodvonk: Clin- ge 1, Hulst 1, Neuzen 2, Serooskerke (W.) 6. Diphtherie: Koewacht 1. De broodprijs is te Sas vamGent met I1/2 cent per 8 ons verlaagd. Deze week staan te S a s v a n Gent ais werkloos ingeschreven 1 fa brieksarbeider en 1 losse arbeider. Praehistorische dieren, In. de steppe Koeloendinsk in Wlelst- Siberië heeft men de overblijfselen ge vonden van 'n praehistorischen olifant, 'n geweldige giraffe en van vogels uit het quartaire tijdperk. Deze vondst wordt van enorme be- teekenis geacht, aangezien hierdoor de hypothese, dat dit gedeelte van Siberië in het praehistorische tijdvalk 'n zee is geweest, wordt omvergeworpen. Ned, Fabrikaat-Kwartetten. Teneinde te trachten te bevorderen, dat het opgroeiend geslacht spelender wijze op de hoogte komt van hetgeen hier te lande wordt gemaakt, ligt het in het voornemen van het bestuur der Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" eenige series kwartetspelen uit te ge ven in samenwerking met de directies van daarvoor in aanmerking komende Nederlandsche fabrieken. De eerste se rie is dezer dagen gereed gekomen en de voorbereiding voor de volgende se ries is inmiddels getroffen. De kwartetten hebben betrekking op Nederlandsche producten en fabrikaten. De uitvoering van teekeningen en drukwerk is helaas zéér matig. Wat jammer is voor het goede doel! Voor het staatspraktijkdiploma. voor handel en administratie zijn geslaagd de heeren W. C. Bosschaart, oud-Jeerling van den cursus aan de Handelsavond school al hier en J. R van Wel te Kloe tinge. Aan ae Universiteit van Amsterdam is bevorderd tot arts de heer J. J. Ste- ketee te Biaarland. De gemeenteraad te Stavenisse be noemde heden tot onderwijzer aan de O. L. School aldaar, den heer A. Goet- hals te S c h o o n d ij k e. Friesch Onderwijskongres te Leeuwarden. Naar wij vernemen hebben de geza menlijke Friesche vereenigingen in en buiten Friesland besloten op Woensdag 30 Dec. a.s. te Leeuwarden een informa tief onderwijskongres te houden. Het ligt in de bedoeling, allerlei vereenigin gen en personen, werkzaam op onder wijsgebied, tot het bijwonen van dit kongres uit te noodigen. De heer L. v. d. Meer, onder directeur der R, K. H. B. S. te Hilversum zal een referaat houden over „Friesch onder wijs als eisch van moderne cultuur"; de heer P. Sipma, lektor in. Groningen, over „Friesch onderwijs als eisch van moderne taalwetenschap"; de heer S. E. Wendelaar Bonga, hoofd van een School en leeraax aan de Christel. Kweek school te Dokkum over „Friesch onder wijs als eisch van moderne paedagogie" en de heer J. K. Dijkstra, oud hoofd van de Openbare School te Terwispel, over „Methodiek van het Friesch onder wijs". scholen in Mei? (En waarom heeft men in Gelderland hoofdzakelijk voor April gekozen terwijl men in Zeeland aan eind Mei de voorkeur geeft?) Mocht een van de lezers op deze vra gen een antwoord weten, laat hij dan niet verzuimen zijn inzicht aan het Cen traal Bureau voor de Statistiek (afd. Onderwijs-statistiek) mede te deelen. De cursusduur der meeste scholen is 12 maanden. Vroeger waren er veel een nader onderzoek bevolen ter te-- rechtzitting van 4 December a.s. tot hef hooren van 2 getuigen. Kantongerecht van Goes. De Kantonrechter te Go e.s heeft vroordeeld wegens overtreding: arbeidswet: J. D. v. d. E., Yerseke, 5 m. 1 of 5 m. 1 dag; C. R., Hoedekens- kerke 5 of 5 dgn.; a te Wemeldinge venten zonder vergun- scholen, die elke 6 maanden bevorder-1 ning van B. en W., F. H. I., Maastricht den. Dat had dit voor, dat een leerling 3 of 3 dgn.; (Ingez. Med.) De bevestiging en intrede van den heer L. Kleisen, theol. cand. bij de Chr. Geref. Kerk' te V 1 i s s i n g e n,. is thans definitief bepaald op Zondag 29 Novem ber a.s. i Als notabelen der Ned. Herv. kerk te Veere zijn j.l. Zaterdag gekozen de heeren P. de Voogd, C. Geldof en J. Volkers, die zich - bereid verklaarden de betrekking aan te nemen. Geref. Kerk. Ds. D. Scheele te Middelburg heeft bedankt voor het beroep naar Schevenin- gen. VOETBALLADE. (Toen Zondag een voetbalclub te Blokzijl nog eens probeerde, een voetbalwedstrijd te begin nen, kwam de burgemeester het terrein op en nam eigenhandig den bal en een reservebal in beslag.) Burgemeester is gekomen, Burgemeester is gegaan En toen was de voetballade Voor dien middag weer gedaan. En de spelers konden zingen Op de oude melodij: Waar de burgemeester is, daar Is 't (helaas) geen bal voor mij. Zonder veld kun je nog trappen. Zonder doel zelfs, zonder schoen, Maar de bal is onontbeerlijk En daaraan is niets te doen Wees balsturig, wordt balloorig In een dergelijk geval, Je kunt zelfs de vuisten ballen, Maar dat alles helpt geensteek. Burgemeester is gekomen, Burgemeester ging weer heen En Blokzijl blijft als tevoren Nog een Blok aan 't voetbalbeen. Burgemeester is gekomen, En hij zag en overwon, Zelfs de scheidsrechter besefte, Dat hij ernaar fluiten kon. Kom nou, burgemeester, gunt ge Aan die jongens geen plezier? Waarom drijft ge ze de kroeg in, 's Zondags tusschen twee en vier. Wilt ge liever dat ze kaarten In 't café, metschoppen troef? Ziet g'als hoofd van de politie In den voetballer een boef? Zoo maar ballen confisceeren, 1 Burgemeester, mag dat wel? Scheidsrechter had moeten fluiten Strafschop, „hands" en buitenspel. Kom toch burgemeester, laat ze In hun speelschheid ongestoord, Heusch, een mensch kan te beroemd [zijn, Wees tevree, ge hebt.... gescoord. P. GASUS. Steunt bij gelijken prijs en kwaliteit DE NEDERLANDSCHE INDUSTRIE. Gij dient daarmede Uw land En ge bestrijdt de werkloosheid. VI. In de vorige, onder dit hoofd versche nen, artikelen, hebben wij ons bezig ge houden met enkele vragen de organi satie van ons volksonderwijs betref fende: het aantal scholen, de grootte der scholen en de richtingsverschillen, welke zich op dit terrein openbaren. Vandaag laten wij ons door de Statis tiek van het Gewoon en Uitgebreid La ger Onderwijsin het interne school leven binnenvoeren. Wij willen, door deze uitgave voorgelicht, in dit en het volgend artikel enkele punten bespre ken, welke voor den gang van het onder wijs van onmiddellijke beteekenis zijn: de aanvang van het schooljaar, de duur van den cursus, het aantal leerjaren van het leerplan, de leerstof, de schoolloka len, de hulpmiddelen bij het onderwijs, enz. Vooreerst iets over het begin van het schooljaar. Ten aanzien van dit punt openbaart zich een verschil tusschen de stad en het platteland. Vele groote stadsmenschen weten niet anders dan dat het schoolbedrijf in September weer begint. Dat brengt het levensrythme der stad zoo mede. Blijkens de statistiek hervatten in de gemeenten met meer dan 20.000 inwoners de meeste scholen met September haar arbeid. Daarnevens is er een aantal stadsscholen, dat reeds in Augustus begint. In de grootste ste den vindt men een niet onbelangrijk getal scholen, waar in het voorjaar leer lingen worden geplaatst. Op het platte land vangen verreweg de meeste scho len in het voorjaar aan. Hiervoor hestaat goeden grond. Men zendt de kleine kin deren het liefst in het zachte jaarge tijde voor het eerst ter school en men ziet de oudere leerlingen gaarne vrij komen vóór het begin van de zomer- campagne. Maar nu stellen de statistiche gegevens ons voor een probleem, waar van de inleiding tot de statistiek geen oplossing weet te geven. Waarom be ginnen in Friesland 70 van de 100 scho len in April en daartegen in de nabuur provinciën Groningen en Drenthe respectievelijk 66 en 88 der minder bezwaarlijk eens een keer kon doubleeren. Hij verloor dan slechts een half jaar. Enkele scholen, zooals die voor i schipperskinderen, met een sterk vlot tende bevolking, kunnen geen bepaalden j cursusduur aangeven. Zij vormen een continubedrijf. De wet stelt als regel, dat het gewoon lager onderwijs in tenminste zeven ach tereenvolgende leerjaren wordt gegeven. Bijna 3 van de scholen heeft een langeren duur. Dit aantal is gering ver geleken met dat, waar met minder leer jaren wordt volstaan. Bijzondere geval len buiten beschouwing gelaten, zijn dit j scholen met zes leerjaren. De Kroon I heeft daar de gelegenheid om op andere wijze aansluitend onderwijs in het ze vende leerjaar te ontvangen voldoende verzekerd geacht. Zoo heeft men vooral bij het openbaar onderwijs vele centrale zevende leerjaren. Bij het bijzonder on derwijs doet zich de gelegenheid tot het vormen daarvan minder voor. De u.l.o. scholen duren meestal drie jaren. Van deze scholen heeft thans 37 een vier jarigen cursus. De artsenkwestie bij „de Volharding' Zooais men zich herinneren zal, heeft de coöperatie „De Volharding" in Den Haag eenige jaren geleden in het belang eener goede behandeling van haar leden aan de aan haar verbonden doktoren verboden naast dé fondspraktijk een particuliere praktijk uit te oefenen. De Ned. Mij: tot Bevordering der Ge neeskunst heeft toen naar aanleiding hiervan baar leden Verboden zich als arts aan „De Volharding' te verbinden, terwijl leden, die in strijd met dit verbod handelden, door de maatschappij met hooge boeten werden gestraft. Zoo was een der betrokken doktoren een boete van f 10.000 opgelegd en waar de dokter weigerde deze boete te be talen, sprak de maatschappij hem in rechten voor dar nedrag aam. De Haag'sche rechtbank, gisteren von nis wijzende in deze zaak, heeft de vor dering der maatschappij toegewezen, tot een bedrag evenwel van f 2000, terwijl ae rechtbank de kosten van partijejn compenseerde. Arrond. Rechtbank te Middelburg. In de zitting van 20 Nov, werden de te Goes in de bebouwde kom zonder vergunning een varkenshok hebben, C, A. C., Goes 5 of 5dg.; gevaarlijke hond niet vasthouden: J.- A. M. R„ Krabbendijke, vrijspraak; wielen van wagen niet van klei en modder zuiver houden: C. M. T., Kloe tingen, 5 of 5 dgn.; zonder vergunning fietsen langs tram baan: J. G., 's Heer Arendskerke, geen straf toegepast; met motorrijtuig rijden zonder rijbe wijs: J. M., Goes 3 of 3 dgn., L. S„ Oud Beijerland 25 of 25 dgn.; met motorrijtuig niet voldoende uit wijken: F. V., Wolphaartsdijk, vrij spraak; op een kruispunt van wegen het ver keer van rechts niet voor laten gaan, A. v. d. B., Wolphaartsdijk 0,50 of 1 dag; met een motorrijtuig niet stilhouden als veiligheid verkeer zuks vordert: L, S„ Oud Beijerland, vrijgesproken; met motorrijtuig rechts niet voor la ten gaan: A. C, v. S. Goes 10 of 10 dgn.; met motorrijtuig geen signaal geven als de vc'ligheid van het verkeer zulks vordert, en rijden zonder remmen: J. W. Kapelle f 15 of 10; of 15 en 10 dagen; met een motorrijtuig vrijheid verkeer belemmeren; P. A. R., Goes f 25 of 10 dagen. HET OFFICIEELE EINDE VAN EEN KONINGSCHAP. In een stormachtige nachtzitting heeft de Spaansche Cortes de verschillende tegen ex-koning Alfonso ingebrachte beschuldigingen en voorstellen behan deld. De laatste monarchistisch© mi nisterpresident graaf Romanones be pleitte in een uitvoerige verdediging voor Alfonso XIII de onhoudbaarheid van de aanklacht. Algemeen vond de rede ook bij de tegenstanders die er niet mede instemden waardeering en aan dachtig gehoor. Daarentegen werd de rede van den Katholieken afgevaardig- Xde Gil Robles die eveneens den Koning verdedigde herhaaldelijk onderbroken door groot rumoer. Tegen vier uur he dennacht bracht de voorzitter de schuld vraag in stemming. De Cotes antwoord de met een bijna eenstemmig ja. De stemming werd gevolgd door een storm achtige demonstratie voor de republiek en haar toekomstigen president. Koning Alfonso is thans officieel door de volks vertegenwoordiging aan hoogverraad schuldig bevonden en buiten de Spaan sche wet verklaard. Ieder Spanjaard, die hem op Spaansch grondgebied ontdekt heeft het recht hem te arresteeren. Zijn bezittingen zijn verbeurd verklaard. Hij wordt plechtig van zijn titels en waar digheden ontheven. Het vonnis zal door de burgemeesters van alle gemeenten in hun gemeenten bij plakkaat bekend worden gemaakt en verder ter kennis worden gebracht van alle diplomatieke vertegenwoordigingen en van dèn Vol kenbond. De directie van den Landbouw dieelt mede, dat blijkens telefonische mededee- ling van den Rijkslandbouwconsulent te Parijs de Fransche regeering thans ook AMSTERDAM, 20 November. Het eerste getal is de vorige noteering, daarop volgt de officieele noteering van heden. Ned. 22 A/B 1000-6 100%—100%. Ned. 31 100014 96—96. Ned. 17 1000-4% 100%—100%. Certificaten-3 72%72%. Cert. N.W.S.-2% 60%—60%. Duitschl. 100-7 50%50. Engl. W.L. 50-200-5 76%—76. Goes '30-4 99 Zeeuws, Hyp. B-4% 92% A Amsterd. Bank 120120. A Bank Assoc. 28%28%. C Rott. Bankver. 70%70: A Twentsche Bank 100102. A Pref. Jurgens A. 84%84%. A K.M. De Schelde N.B. 40%40%. A Ver. Papf. v, Gelder 7068%. C Am, Car Foundry 15% C Am. Smelt Ref. 26%26%. C Farbenind. I.G. 92%91%. C U. States St. C. 65%65%. C C. Publ. Serv. 4%3%. C North Am. Cy. 36%38. A Born Sum. H.M. 120118%. A Ned. Wol Mij. 3130. XA Singkep Tin M. 80—79. XA J. C. Japan Lil. 44—42. A Rotterd. Lloyd 78 A S.M. Nederland 85—843/4. A Amst. Thee G.M. 29s/4—,29i/2- A Houth. Alberts 5251. C Peruvian G. Pr. 12—11%. A Erie Spoorweg 13y812i/2. A Southern Rlw. 17/4 C Union Pac. Rr. 9597%. C Int. Nickel Cy. 9%9%. A Koloniale Bnk. 7170. A N.I. Hbk. 1000 73%—74%. C Ned. H. M. 1000 90—92. A Alg. Kunstz. U. 49%50-51. volgende vonnissen uitgesproken Overtreding dienstplichtwet: J. J, de L., 19 j., zonder beroep te Lapscheure (België) 25 of 5 dagen hectenis; Diefstal: A. E. L. D., 19 j., zonder be roep te Vlissingen, gedetineerd, 2 maan den gevangenisstraf, met aftrek van het voorarrest; B. M„ 30 j„ loondorscher te 's Heer-Arendskerke, vrijspraak; overtreding Motor- en Rijwielwet: F. M. M., 27 j„ chauffeur te Zaamsiag 10 of 5 dagen hechtenis; C. G. de T., 36 j., reiziger te Zeven bergen, bevestiging van het vonnis van den Kantonrechter, f 15 of 15 dagen hechtenis; G. H., 19 j„ monteur te 's-Heer Abts kerke, bevestiging van het vonnis van den Kantonrechter, behalve betreffende I den invoel* van afgesneden bloemen, ver- de straf, f 10 of 5 dagen hechtenis; J. F., 24 j., chauffeur te Rilland-Bath, bevestiging van het vonnis van den Kantonrechter, vrijspraak; Fr. D., 55 j., koopman te Antwerpen, bevestiging van het vonnis van den Kan tonrechter. Schuldig verklaard, doch geen straf opgelegd. Vee leiden over een rijwielpad: B. v. sche en gezouten hammen, versche volle of afgeroomde melk, room, geconden seerde melk met of zonder suiker, melk producten, kindermeel met suiker en kaas, "heeft gecontingenteerd. Ten aan- aanzien van de contengenteering van [deze producten is tevens bepaald, dat van 1 Dec. af alleen aan in Frankrijk gevestigde importeurs invoterverigunnin-, 1) Bewerkt door het Centraal Bureau! voor de Statistiek te 's-Gravenhage. d. B., 23 j., landbouwersknecht te Vrou-1 Sen zullen worden verleend. Voorts zijn wepolder, bevestiging van het vonnis de contingenten voor den invoer van eie- van den Kantonrechter, behalve de IrerL geldende tot 1 Jan. a.s. reeds bereikt, straf, f 6 of 3 dagen hechtenis. behoudens een kleine hoeveelheid van Verduistering: H. J. v. B., 55 j., zonder het aan België toegewezen contingent, beroep te Hansweert. In deze zaak werdl De invoer van eieren is in verband A v. Berkels Pat. 3130%. C Calvé-Delft 64%63%, A C. Suiker Mpij. 24%24 A Int. Viscose 1312%. A Küchenm. I, Ace. 15%14-15. A Ned. Ford A.M. 208—209%. A Philips Gem. B. 89-89-92%. C Unilever 122%—122-123. C Anaconda Cop. 30%29%-30%. C Bethlehem St. 29 ex div.29-29%. C Gen. Aviation 3%3. A A.N.I.E.M.—N.B. 179—179. C A. Gas El. Cy. 7%—7. C Cities Serv. Cy. 7%7%. C Midd. West Ut. 10—10%-10%. A Alg. Explor. Mij. 6564%. A Boeton Mijnb. 45%47-49%. A Kon. Petr. Mpij. 133%—134-131 C Contin. Oil Cy. 7%7%, C Shell Union O.C, 55%-5%. A Hollè Amer. Lijn 4%—4%. A K.N. Stoomb. Mij. 2121. A Ned. Scheepv, U, 81%81. A H.V. Amsterdam 194200-194, A Java Cult. Mij. 160162. A N.I. Suiker U. 103%—103. A Poerworedjo S.O. 11% A Deli Batavia 146146. C Deli Mij 1000 182%—182, A Senembah 207207, C Chicago Milw. 3%3%. A Amst. Rubb. C. 52%53-54. A Deli-Bat. Rubb. 2019%, A Hessa Rubber 3029%. A Serbadjadi S.R. 2324%. A V.I.C. Óndern. 3130%. C Interc. Rubber 1%1%. Prolongatie 1%1%. Unilever MARKT - Industrie Koninkl WISSELKOERSEN. Amsterdam, 19 Nov, 20 Nov. 1 - Londen 9.37 9.33 I Berlijn 59.15 59.15 I Parijs 9.75 9.75 I Brussel 34.55 34.55 I Zwitserland 48.42% 48.45 Kopenhagen 51.25 New-York 2.49 2.49% Suiker Sehepen Olie - Amerika Young Philips - Accoust. Rubber Tabak Wettig gedeponeerd

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 2