TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN DONDERDAG 19 NOVEMBER 193L No. 273. BEMOST" *Z7C/iFQMEE De Prent van de Week, Hem» Steltenberg uit Hamburg gaf een populaire handleiding tot de vervaardiging ding Tot ae vervaardig van gifgassen uit I Deopperboef „Hijne Heeren, wij zullen thans overgaan tot de vervaardiging van het Iewisiet.. Vermoeidheid ZEELAND. mos* VIII. Men schrijft ons van deskundige zijde: Verdere kritiek op het goed- koope slachthuisplan Niet de wettelijke, maar de tech nische eischen geven den doorslag. Het gaat in deze niet om de vraag of voor 20.000 tot 40.000 een slachthuis is te bouwen, maar of voor een derge lijk bedrag een slachthuis zou zijn te verwezenlijken, voldoende groot voor Middelburgs behoefte aan slachtruimte en daarbij voldoende waarborgen bie dende in hygiënisch opzicht. Zelfs dan zou het nog de vraag zijn of het in het algemeen belang gewenscht zou zijn aan een groep van zuiver be langhebbenden een volstrekt monopolie te verleenen, zonder hetwelk een der gelijk slachthuis reeds bij voorbaat vrij wel zeker tot mislukking zou zijn ge doemd. De kosten der enkele coöperatieve slachthuizen in aanbouw te Vlissingen en te Roosendaal, kunnen op ca. 150.000 gulden worden gesteld. Zonder de daar aan verbonden koelhuizen, kunnen de kosten van het eigenlijke slachthuis toch zeker wel op ca. ƒ90.000 worden gere kend. Te Gorinchem, waar men een mo delboerderij tot coöperatief slachthuis heeft omgevormd, zonder koelhuis, be droegen de kosten nog altijd ca 43.000 gulden, terwijl de bevolking dier stad en ook het aantal slachtingen aanmerke lijk minder is dan te Middelburg, Of het publiek belang bij deze slacht huizen daarbij nog even goed zal zijn gediend als bij een gemeentelijk abat toir, staat geenszins vast. Het artikel spreekt van een slacht huis ,,net voldoende aan de minimum- eischen der wet, en niets meer". Van dit gezichtspunt uit bekeken, zijn mogelijk de genoemde coöperatieve slachthuizen nog veel te luxueus opgezet. Leest men de eischen, door de wet aan de slachtplaatsen gesteld, aandach tig, dan blijkt, dat hierin de grenzen van het volstrekt toelaatbare zijn gegeven en dat enkele ervan slechts betrekking kunnen hebben op de allerkleinste in richtingen. Met de aangehaalde woorden verdoe zelt men evenwel het feit, dat voor een inrichting, bestemd voor de verwerking van alle slachtingen van een geheele stad, de wettelijke eischen volstrekt niet de eenige zijn en andere eischen van technischen aard een veel voornamere rol spelen. Dit moge uit enkele voorbeelden dui delijk worden. De fundeering en de vloeren van een slachtplaats, bestemd voor enkele slach tingen in een week, zullen van veel lich tere constructie kunnen zijn dan voor een inrichting waarin op sommige da gen tientallen slachtingen worden ver richt, De muren der eerste inrichting zullen van veel lichter constructie kunnen zijn dan van de tweede, omdat zij niet zijn belast met het gewicht van verschillen de toestellen, draagbalken en 't gewicht van vele slachtdieren. Men zal op verschillende wijze kun nen voldoen aan de eischen, ten opzich te der wandbekleeding door de wet ge steld. Evenwel is het niet voldoende, dat op een gegeven oogenblik aan deze eischen wordt voldaan, men moet er bij voortduring aan b 1 ij v e n voldoen. Dit zal, zooals vanzelf spreekt, in een échter in den winkel, binnen in het afgodsbeeld en haar scherpe oogen vér- borgen door zijn half open miond' en daarenboven verborgen achter eenige an dere artikelen in dén winlfcel, was' Julie goed in staat om alles te observeelren wal ei tusschen die drie mannen ver handeld weid. S. Gedge overhandigde: het schilderijtje plechtig aan den heer Thornton, die het weer met een fraai gebaar aan den heer Duponnet ter hand stelde. De Franschman bekeek het stukje van voren en van achteren met zijn eigen vergrootglas, krabde er wat af mét zijn nagel, perste de lippen samen, wreef zijn neus en zou onder twijfel' dé schou ders hebben opgehaald, zoo dit niet onge past was geweest.. Met zekéren eerbied die bepaald' indrukwekkend was, ston den dé beteren Thornton en S. G edge te wachten wat de uitspraak zou wezen. De laagste streep van de letter R. is wel wat flauw, nietwaar? wias .al wat hij zeide. Maar het is een streepje, mijn heer. zei S. Gedge met krachtige stem. En het is een li., zei de beleefde groote inrichting andere voorziening vragen, dan in een, bestemd voor slechts enkele slachtingen. Hetzelfde is het geval ten opzichte van vrijwel ieder onderdeel eener groote centrale slachtplaats, in vergelijking met een simpele inrichting voor enkele slachtingen per week. Toch zijn de wettelijke eischen voor beiden dezelfde, waaruit voldoende dui delijk blijkt, dat niet de wettel ij ke eischen van overwegenden invloed zijn op de kosten van een grootere centrale slachtplaats, deze zij dan gemeentelijk of coöperatief, doch dat deze vooral wor den bepaald door technische eischen, welke in direct verband staan met het aantal te verwerken dieren. Vandaar ook, dat de kosten van de enkele coöperatieve slachthuizen hier te lande aanwezig of in aanbouw, vol strekt niet lager zijn dan de goed opge zette gemeentelijke abattoirs. (Wordt vervolgd). OVERBRUGGING VAN HET HOLLANDSCH DIEP BIJ MOERDIJK De Kamers vin Koophandel en fabrie ken te Breda, Delft, Dordrecht, Eindho ven, 's-Gravenhige, 'Is >Her togenbo s cb Middelburg, Botterdam, Tilburg, Venlo, Vlaardiii'gen en Waalwijk' hebben zich met 'n adres tot de Tweede Kpj. mer gewend inzake de overbrugging van het Hollandsch Diep1 bij Moerdijk1. Verwijzende naar het adres .van de zelfde Kamers, met uitzondering van die te Middelburg, op 25 Juni '31 tot den Ministerraad gericht, waarin met klem van redenen den bouw van 'n bring bij Moerdijk' en dit zoo spoedig mojgelijk wordt verzocht, zeggen aidreslsanlen dat de 'kennisneming van de begroot i hg van het Rijkswegenfonds 1932 ernstige te leurstelling hij hen bracht. Er is daar in geen enkel opzicht uit gebleken, dat de regiering de urgentie van 'n nieuwe brug gevoelt. Uit de me morie van toelichting 'blijkt wel, dat het zwaartepunt van deze overbrugging in de periode 19371942 zal komen te lig gen. Waar voor de voorbereiding van overbruggingen f 315.000 is uitgetrokken en dit bedrag mede bestemd is voor onteigening, dan is het duidelijk, (diat men voor het 'komende jaar met betrekking tot de overbrugging van het Hollandsch Diep niets te verwachten heeft, te meer omdat uit het antwoord van den Minis ter van Waterstaat op 'de vragen van den heer van der Waerden, blijkt, dat om trent 'de geschikte plaats voor de over brugging van het Hollandsch Diep nog geen beslissing is genomen, zoodat van onteigeningen ten behoeve vaU deze over brugging nog' wel jgeen sprake zal zijn. De Kamers van Koophandel achten dit in hooge mate teleurstellend en zou den dan ook' willen vasthouden aan de gedachte, die aan bovenbedoeld adres aan den Ministerraad ten grondslag ligt dat de overbrugging van bet Hollandsch Diep, zoowel met betrekking tot het 'tijd stip van uitvoering als ten opzichte van de fi'ancïering daarvan, als op zichzelf- staande en dus los van de overige over brugging moet worden beschouwd. Adres santen aanvaarden het alternatief van de oveébruggingi van het Hollandsch (Diep ■en van de Merwede, door den Minister geïntroduceerd in zijn antwoord a ah den heer van der Woerden niet. Het voorrang geven aan de overbrug ging van het Hollandsch Diep boven die van de Merwede begroeten de Kamers al lerminst met instemming, omdat hier door het wezen van het wegenplan wordt aangetast, dat berust op de overweging^ dal een afdoende en harmonische voor ziening in de verkeersbehoeften niet mo gelijk is dan met Mer reeksen van over bruggingen. Juist in dezen tijd van de pressie moet de onmiddellijke noodzake lijkheid van de overbrugging van het Hollandsch Diep gehandhaafd blijven en ThornFton,' terwijl hij zich over het stukje heen zoog. Daar kan men zijn leven out ver weddén, voegde S. Gedge er bij. De heer Duponnet scheen niet van plan iets zoo kostbaars als zijn leven in de waagschaal te leggen. Na een wei nig geaarzeld te hebben, waardoor oen nader onderzoek gewettigd Was, keek hij nog eens aandachtig door zijn ver grootglas en beschouwde het als een uitgemaakte zaak dat het een II. was. Maar hij betreurde nogmaals zeer, dat er géén geslachtsboom bij was. Een geslachtsboom, mijnheer! Nu was het de beurt van S. Gedge aan zijn neus te wrijven. En nu gaf de heer Duponnet verkla ring van zijn woorden. Hij deed dat met een air van iemand, die een doodgewoon en algemeen be kend feit mededeelt, bekend tenminste in de critiekwereld, dat er zoo wéinig Van Boon's bestonden, dat de schoon heid zoo zeldzaam en de geldwaard*) zoo aanzienlijk was, dat, zoodra, er 'n van Boon ten verkoop werd aangebo den, dé geschiedenis van het stuk nauw keurig werd opgespoord. En verscheen er plotseling één, waarvan men het be staan niet vermoedde, dan moest bat aan een meest nauwkeurig onderzoek van een deskundige worden onderwor pen! Dat kan wel wezen, mijnheer! zei A8RV.0.ZE6 het naar voren brengen van Willem stad in stede van Moerdijk als de plaats voor deze overbrugging, zal de totstand koming daarvan vertragen. Als men hel vraagstuk breed beziet kan de keuze niet op Willemstad vallen, o. aomdat een brug daar tweemaal zoo lang zal zijn als bij Moerdijk en dus ook zoo veel duurder. Alleen voor het meest Weste lijke gedeelte van Noord-Brabant en voor Zeeland zal de verbinding met "het land boven het Hollandsch Diep iets korter zijn, maar dit zal niet van beteekenis zijn, omdat er op het rijkswegenpian een weg is getraceerd, vrijwel rechtstreeks van Bergen op Zoom naar Moerdijk en een brug bij Willemstad nadeel zou bren gen voor het in industrieel opfzicht zoo- zooveel belangrijker midden- én Oostelijk deel van Noord Brabant. Daarbij zal het tot stand brengen vaii den Br^ibantschen wal' van behoorlijke toegangswegen naar Willemstad veel meer tijd vergen en veel' kostbaarder zijn dan de uitvoering van de op het Rijkswegenplan voorkomende op Moer dijk uitloopende wegen. Bovendien houdt een brug bij Willemstad géén rekening met de toch niet te veronach l'z'ampinl belangen van Dordtrecht, dat met be trekking tot zijn verbinding naar het zui den geheel geïsoleerd zou komen te liggen, terwijl het westelijk gedleelte van Noord-Brabant evenals Zeeland', zooals reeds werd opgemerkt, ook', indien de brug bij Moerdijk zou komen, dé be schikking zou houden over een uitste kende verbinding met het noorde®. Een brug bij Willemstad zou ook den bouw Van een nieuwe brug over dje Oude 'Maas bij Earendrecht noocffig maken. Het gaat volgens de Kamers niet aan om ter wille van de zuiver locale belangen van het meest westelijk gedeelte van N. Brabant niet aan, de zaak Van dé ophef fing van de voor het automobiel'verkeeir zoo hinderlijke scheiding tusschen het 'land boven en beneden den Moerdijk voorloopig weder op loisse schroeven te zetten. Met grooten nadruk Verzoe ken adressanten daarom de Tweede Ka mer bij de behandeling der begrooting van het wegenfonds haar invloed te wil len aanwenden om van de regeering de toezegging, te verkrijgen dat de over brugging van het Hollandsch Diep bij Moerdijk aanstonds en met kracht zal worden ter hand genomen. en verslapping zijn dikwijls gevolgen van het traag func- tioneeren der darmen. zorgen voor een geregelden stoelgang. (Ingez. Med.) S. Gedgé hoofdschuddend, maar dat vei hindert toch niet d'al dit een eclite Van Roon. is. In zeker opzicht, neen, stemlcfe de heer Duponnet toe, maar het zou de waarde toch aanmerkelijk vermin deren. Dat^kan wel zijn. De oude man: sprak nu op een zeer hoogen toon. De hceren Diuponnet en Thornton na men het stukje mee naar den anderen kant van den winket en overlegden sa men. Zij spraken zoo zachtjes, dat noch Oom SI noch Juffie er een woord van verstonden. Telkens weder hielden zij het stukje bij het licht. Zij legden: het! op 'n ezel en bestudeerden het, zij leenden eikaars kijkers en deden of zij er nauw keurig gebruik' van maakten en iben liep mijnheer Thornton den winkel door en zeide -tot S. Gedge, die mét een stuk glaswerk bezig was: Wat vraagt u er voor, mijnheér Gedge Wat9 riep de oude man alsof hij uit een schoonen droom gew'ekt werd. De prijs? Het was beter dat u er een noemde. Maar "toen wérd Julie zoo olpigewénden, dat ze een gevoel had of haar hart zou stilstaan. Ja, weet u, het bezwaar 'is dat onze vriend, mijnbeer Duponnet,' niet heel zeker is of h|et wel een Van Roon is? En de onderteekening dan? WALCHEREN. Oplichting en valschheid in geschrifte, Eenigen tijd geleden kwam bij een landbouwer te Koudekerk e, een bloembollenhandelaar, zekere R. uit Sas- senheim die hem aanbood voor hem bloembollen te verbouwen onder voor dien landbouwer vrij gunstige plantcon- dities. Aangezien deze landbouwer voor R. ook reeds een partij gladiolenbollen had verbouwd, doch R. nalatig bleef die te aanvaarden, wilde hij (aanvankelijk op het aanbod niet ingaan.Tenslotte be zweek de landbouwer voor de gun stige aanbiedingen van R. en werd over eengekomen dat 100 roeden grond zou den worden beplant. Eenige dagen na de gevoerde besprekingen ontving de landbouwer tot het overeengekomen doel 20 hl tulpenbollen die een waarde zouden vertegenwoordigen van 45 per hl en die aan den landbouwer het volgend jaar een gegarandeerde winst van 800 zouden opleveren. De algeheele verrekening zou het vol Daar schijnt wat aan veranderd te Niet door mij, zei S. Gedge op stren gen toon. Daar dachten wij ook niet aan, geen oogenblik. Het was mijnheer Thornton, die dit op honingzoeten toon in het mid den bracht. Maar de onderteekening is volstrekt niet duidelijk en daar er geen geslachts boom hij is, is mijnheer, Duponnet niet verantwoord er een groote som voor te bieden. N u volgde een stilte, waarvan de heer Gedge gebruik maakte om een anderen bril op te zetten. En toen zei hij eenigs- zins gemelijk op zulk 'een toon, dat mijn heer Duponnet het verstaan moest: Geslachtsregister ja of neen. Ik zal igeen moeite hebben het 'ding te ver- koopen. U weet even goed als ik mijn heer Thornton, dat er Amerikanen op de markt zijn. Zeker, mijnheer Gedge,, zei rnr. •Thornton zoo minzaam mogelijk. En toen, terwijl Oom Si naar de beide heeren stond te kijken met een. ge zicht alsof ze .gevangen w'aren, met hun handen in hun zak, overlegden zij weer samen. Nu was het mijnheer Dupon net, die een einde maakte aan hun overleggingen door te zeigen: Komaan, mijnheer Gedge, noem uw prijs. i Prijs? zei Oom Gedge op zulk een gend jaar bij het opleveren van de bloembollen plaats hebben krachtens door partijen aangegane mondelinge overeenkomst. Wie schertst evenwel de verbazing van den landbouwer toen hem eenige dagen na het sluiten der overeenkomst door bemiddeling van een Middelburgsch Bankierskantoor een wis sel groot 1200 ter betaling werd aan geboden, voor door de firma R, gelever de tulpenbollen. Het toeval wilde dat, even nadat de wissellooper was binnen gelaten ook R. verscheen, wien de land? bouwer tekst en uitleg verzocht over de ze voor hem zeer vreemden handelwij ze van R. Deze maakte er zich van af door te zeggen dat alles op een vergis sing beruste en de wissel voor een ander bestemd was. Toen de landbouwer hem er evenwel op opmerkzaam maakte dat blijkens de onderteekening, die volgens hem valsch moest zijn, hij de wissel zou hebben geaccepteerd, zeide R. nogmaals in tegenwoordigheid van anderen ,,je hebt nooit geteekend, het is allemaal een abuis". Omdat de wissel nadien nog tweemaal werd aangeboden en protest, daartegen noodzakelijk was, heeft de landbouwer tenslotte de Justitie met een en ander in kennis gesteld. Naar wij vernemen is R. dezer dagen aangehou den en moet hij hebben bekend den wis sel te hebben vervalscht, door daaron der de handteekening van den landbou wer voor accept te plaatsen. Naar we vernemen zijn soortgelijke handelingen op verschillende plaatsen in Zeeland voorgevallen en zijn er menschen, die door schoone voorspiegelingen, die men bij verder doordenken als niet aanneme lijk zou beschouwen, en door het licht vaardig plaatsen van een handteekening de dupe geworden. SCHOUWEN-DUIVELAND. Gemeenteraad van Zierikzee. ZIERIKZEE. In de Dinsdagmiddag ge houden raadszitting heeft de heer Gerrit sen bij den aanvang vastgesteld, in ver band met de uitgebreide agenda, plus de begrooting, de vergadering te doen du ren tot 6 uur en om 8 njur weer bijeen te komen tot niet later dan 11 um. Voor kennisgeving werd aangenomen dfroomerigon toon en toen streek hij met zijn duim over zijn bakkebaard en met zijn voorvinger langs zijn langen Uw prijs, mijnheer Gedge. Monsieur, zei de oude man plech tig, ilc zou het niet voor minder dan vijfduizend pond kunnen geven, wer kelijk niet. Julie hield haar adem in. Zij was nu pas overtuigd 'gewórden, dat het schil derstukje wat waard was, maar opi die fabelachtige som was zij niet voorbe reid. Mijnheer Duponnet schudde het hoofd. Ja, mijnheer Gedge, als Wij zijn geschiedenis maar kenden! Als wij die kenden monsieur, dan zou ik twee maal zoovéél vragien. Met hetgeen wij er van weten neem ik een heele verantwoording op mij Dat weet u evengoed als ik. Dit had een schijn van waarheid. Mijn heer Duponnet en Thornton spraken er nog eens ernstig over. Zij betastten het verwaarloosde ding nog eens. Zij bogen er hun hoofd nogmaals over heen en toen keek mijnheer Duponnet op en kwam haastig naar den öuden man toe. Mijnheer Gedge ,zei hij, ik kan niet hooger igaan dan vierduizend pond. Dat is mijn laatste woord. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 5