LANDBOUW KERKNIEUWS. LAATSTE BERICHTEN AFLOOP VERKOOPINGEN BEURS- EN WISSELKOERSEN. C Farbenind. I.G. 92%92%. C U. States St. C. 68%65%. C C. Publ. Serv. 4% C North Am. Cy. 39%36%. A Born. Sum. H.M. 121%120. A Ned. Wol Mij. 32%—31. A Singkep Tin M. 80—80. A J. C. Japan Ln. 4344. A Rotterd. Lloyd 79—78. A S. M. Nederland 85i/8-85. A Amst. Thee C.M. 32—293/4. A Houth. Alberts 5452. G Peruvian C. Pr. 11%12 BUITENLAND. Algemeen Overzicht. BEURSTHERMOMETER het pijngevoel. Naar de wijze van toe diening zijn er drie methoden: narcose door inhalatie, rectaal, en intraveneus. Bij de eerste methode vindt inademing en ook weer gedeeltelijke uitade ming! van de bewusteloosheid ver oorzakende stof plaats; de uitstekende reguleerbaarheid van de diepte van den „slaap" is een der groote voordeelen van deze werkwijze. De rectale toediening van het narcoticum door middel van een clysma heeft echter ook, voor een deel psychische, voordeelen en met name de ontdekking \der Avertine, oorspronke lijk een kinkhoestdrankje, heeft hier de practische toepassing mogelijk gemaakt, De intraveneuse narcose, waarbij het narcoticum door een buisje rechtstreeks in de bloedbaan gebracht wordt, vindt weinig aanhangers meer: de regulatie is hier vrijwel onmogelijk want wat eens in het bloed gebracht is, krijgt men er niet meer uit. Dan wordt ook nog wel toegepast een zeer korte „roes" bv. door middel van chlooraethyl om bv. een slechts en kele seconden vereischend ingrijpen te doen plaats hebben (zetten van een been, openen van een abces). Uitvoerig behandelde spr. hierop de locaal-anaesthesie of plaatselijke ver- dooving, waarbij door een holle naald een verdoovende, de zenuwbaan tijdelijk afsluitende, vloeistof ergens tusschen de plaats waar de pijn is, of zal komen, en de hersenen wordt ingespoten. De koka- bladeren, cocaine, Adrenaline en ten slotte de in 1905 uitgevonden Novocaine, die zooveel minder schadelijk is dan de cocaine, werden in hun werking en toe passing kort behandeld. Een bijzondere vorm van plaatselijke verdooving is de lumbaal-anaesthesie door Bier in 1899 toegepast: de gevoel loos makende vloeistof wordt daarbij in gespoten in den vochtmantel om het ruggemerg, waardoor verdooving van den onderromp en de beide beenen op treedt. Ook deze methode vindt nog toe passing tegenwoordig. Volledigheidshalve vermeldde spr. ook de mogelijkheid van opereeren op een onder hypnose gebrachten patiënt; zoo is in Groningen een galsteenoperatie verricht op een vrouw, die door prof. Wiersma de hypnotische suggestie was gegeven, dat zij geen pijn zou voelen. Ook het afzetten van een der mammae is op deze wijze wel geschied; toch blijft deze methode beperkt tot suggestibele patiënten en zij is overigens overbodig. Hierna wijdde dr. Koch nog enkele woorden aan het wegnemen van pijnen, veroorzaakt door ziekten. Niet altijd is het operatief ingrijpen dan op een, soms niet meer te verwachten, genezing ge richt, maar het doel is dan juist: weg nemen van ondraaglijk wordende pijnen. De röntgenbestraling kan hier soms prachtig werk verrichten, terwijl ook het doorsnijden van de pijngeleidende zenuwen in het ruggemerg, de chordo- tomie, soms met groot succes toegepast kan worden. Met de woorden: de moderne chirurg moet een zachte heelmeester zijn en vrees voor pijn behoeft geen enkelen patiënt meer van den gang naar den heelmeester van dezen tijd te weerhou den" besloot de spr. zijn met groote be langstelling aangehoorde rede. De voorzitter bracht dr. Koch den dank der aanwezigen. Aanwinsten December 1931. 2 dinara, 1 dinar en 50 para van Ale xander I van Joego-Slavië, alsmede 1, en lek van Albanië, geschonken door dr. J. H. Vernhout; middenbrons van keizer Vespasianus, vonden te Kapelle, geschonken door gouden dukaat van Holland, 1741, ker kelijk loodje, vermoedelijk in gebruik geweest bij de kerk van Kapelle, ge vonden ente Kapelle, geschonken door den heer G. D. van Oosten te Yerseke; duit van Overijsel, gevonden in een tuin te Domburg, 1628; negen Zeeuwsche rijksdaalders, 1695 1713, gevonden onder Veere aan den straatweg naar Middelburg, geschonken door Ged. Staten van Zeeland; twee gouden mas van Atjeh en twee zilveren, vermoedelijk Engelsch-Indische munten, die nog nader moeten worden bestemd, geschonken door N. N,; herinneringsmunten der Vaticaansche Stad, 1929, aangekocht; bronzen prijspenning" van de Zeeuw sche nijverheidstentoonstelling, gehou- I Het werk: Berkeley's verhandeling van den te Middelburg in 1889, staande ten I de grondslagen der menselike kennis name van J. A. Altorffer, eereprijs in door Sibold S. Smeding, geschonken zilver van de voormalige vereeniging V. door den schrijver. W. te Middelburg, met lint en inscriptie: J. C. Altorffer V. W., geschonken door den heer J. A. Altorffer; kruik met twee ooren, aangespoeld I bij Domburg, herkomst en dateering on- De heer Van U n n i k (R.K. Landar- beidersbond) wees er op, hoe onge- wenscht het is in deze omstandigheden strijd te voeren tusschen werkgevers en werknemers. De heer. Siebenga is het daarmee eens. Er moeten dan ook in Zeeland al lerwegen werkgeversorganisaties ko men, op welke wijze dan ook. Ook on derschrijft spr, dat er spoedig meer steun voor de bieten moet komen, an ders wordt er zooveel tarwe verbouwd dat de geheele tarwewet mislukt. De Voorzitter merkt op, dat er met den tegenwoordigen steun onmogelijk bieten te verbouwen zijn. Wordt de bietenteelt steeds meer ingekrompen, dan zal zich de werkeloosheid hoe lan- bekend, geschonken door den jongeheer I Samenwerking tusschen iandbouwers- J. Adriaanse te Domburg; en landarbeidcrs organisaties. scherven van Nederlandsche majolica I en ander aardewerk, gevonden aan het Iien verMaaerlnM te Goes, strand te Zoutelande, geschonken door Gisterenmiddag had in het Slot Osten- den heer B. von Brucken Fock aldaar; de te G o e s een vergadering plaats, bij- halfronde baksteen, bodems van ver- eengeroepen door de besturen der drie glaasde Jacobakannen enz., 16e eeuw, landarbeidersbonden en gepresideerd gevonden bij afbraak van een huis te door den heer Pannekoek, hoofdbe- Zoutelande, geschonken door mejuf- stuurslid van den Chr. Landarbeiders-zoo meer over de zomermaanden frouw J. Gabriëlse aldaar; I bond, waarin met hoofdbestuursleden gaan uitstrekken en wordt het geheele scherven van aardewerk, 16e eeuw, van deze Bonden ook aanwezig waren platteland ontwricht. Een groot deel van gevonden in bouwland bij Westkapelle, vertegenwoordigers van de Z. L. M., den ons yoj]^ js van dit gevaar niet door- geschonken door den heer K. van Chr. Boeren- en Tuindersbond en een Rooijen Wz., aldaar; enkele plaatselijke werkgeversvereeni- verglaasde tegel van roode aarde, ge- gi°g- vonden in de oude Middelburgsche ha- De voorzitter zette het doel van ven, geschonken door den heer Jac. de deze bespreking uiteen, nl. zien te ko- Keuning te Nieuwland; men tot een permanente samenwerking zg. Spaansch tabakspijpje, gevonden te tusschen werkgevers- en werknemers- Domburg, aangekocht; organisaties m den landbouw. Het spijt slagtand, schouderblad en opperarm- s?r- dat zoovelen nlet aan de uitnoodi- been van den mammout, opgeVischt in I hadden gevolg gegeven. Spr. herin- nerde van den mond van de Westerschelde, aange kocht; verschillende andere beenderen dezelfde vindplaats, aangekocht; fossilen in Doornikschen steen, ge schonken door den heer J. Jongepier te Hoedekenskerke; aan de zoo druk bezochte crisis vergadering van 19 November van het vorig jaar, waarop de ganschë landbou wende stand van Zeeland tegenwoordig was. Thans hebben we nog iets anders en iets meer noodig dan een crisisverga dering. We moeten permanenten in vloed zien uit te oefenen op de regee- Crepidula fornicata (zeemuiltje, slip- ring. per limpet), afkomstig uit Atlantisch I In Groningen is uit de werkgevers- Noord Amerika, sedert kort talrijk op I en werknemers organisaties de bekende de oesterbanken in de Oosterschelde, j commissie gevormd, waarin ook zitting geschonken door het Bestuur der Vis- 1 hebben de vertegenwoordigers van het scherijen op de Zeeuwsche stroomen, Kon. Ned. Landbouwcomité, van den door bemiddeling van den concierge N. Chr. en van den R. K. Boeren- en Tuin- Schoolmeester; gesteente vorming uit I dersbond. Deze commissie moet feite- Dordogne (Frankrijk), geschonken door lijk worden uitgebreid over het geheele mevrouw Ch. Veltman Fruin-Buteux; land. Het moet over geheel de linie ko- verzameling voorbeelden van passe- men tot zulk een samenwerking. De be- mentwerk, vervaardigd door de familie strijding der crisisgevolgen is een kwestie Dormaar alsmede vier weversspoelen, voor landbouwers en arbeiders, ja voor geschonken door den heer N. J. Dor- gansch de plattelandsbevolking. Het is maar; I de bedoeling in elke provincie te ko- Axelsch kindermutsje en hoedje van I men tot een algemeene samenwerking een Walchersch boerenmeisje, geschon-1 De heer Ir. Siebenga verklaarde ken door N. N,; steeds met genoegen deel te hebben ge- versteendc schelpen, gevonden te Oost- I nomen aan de besprekingen in de be- kapelle, geschonken door den heer M. I doelde commissie, waarin hij niet zat Nijssen te Sluiskil; I namens de Z. L. M,, maar namens het eenige schelpen, gevonden te Nieuw-1 Kon. Ned. Landbouw-comité. Het spijt en St. Joosland, geschonken door dein I spr. echter te moeten constateeren, dat heer C. Brakman, aldaar; i de moderne Landarbeidersbond van dit een zeldzame ijzeren tang, geschon-1 feit bij zijn propaganda misbruik heeft ken door N. N.I gemaakt. Verder wil spr. opmerken, dat Japansch lakblad, met voorstelling van I men in Zeeland hier en daar, maar lang het Molenwater te Middelburg, in bruik-1 niet overal, plaatselijke werkgeversver- leen ontvangen van jonkvrouw C. D. I eenigingen heeft, maar dat er niet zoo- Schorer te 's-GraVenhageI als in Groningen, een provinciaal ver- photo's van den Koning en de Koningin I band bestaat. In Zeeland zijn boer en der Bielgen, geschonken door den heer arbeider nog niet gewoon organisatorisch H. iden Engelsman; I overleg te plegen. Wil men daartoe ko- waterverfteekening van het Bladhotel I men, dan moet men vooral niet doen, te Domburg, circa 1875, vervaardigd I zooals de moderne landarbeidersbonc door mejuffrouw A. H. Luteijn, geschon- I hier en daar heeft gedaan. Dit heeft ken door mejuffrouw J. P. van der Feen I kwaad bloed gezet. ,te 's-Gravenhag^i; I De voorzitter merkt op, dat de boerinnenjak en -rok, geschonken door I oproepingsbrief voor deze vergadering N. N.; i I met geen woord repte van het loon- koperen ring, gevonden te Nieuw-1 vraagstuk. Het gaat hier in de eerste lande, geschonken door den lieer H. I plaats over de samenwerking tusschen A, Ossewaarde te Yerseke, door bemidde-1 landbouwer en arbeider, teneinde ge ling van den heer L. van Bireen te Goes; I zamenlijk den noodigen steun te ver' afbeelding van Abraham Maggaris, bij- I krijgen. genaamd Cato Kamerling, geschonken Spr. wil er ernstig op wijzen, dat die door mejuffrouw P, van den Hoek; samenwerking dringend noodzakelijk is. publicatiebiljet van den verkoop van I ®ij de Kamerfracties en ook bij de re- het huis „Den Grooten Christoffel" te I peering staat dit op den voorgrond, dat Middelburg, 1824, geschonken door li-1 a's er fels gedaan wordt voor den land- quidateuren der N, V. Zeeuwsche Voe- bouw, er de zekerheid moet bestaan, dat der en Kunstmesthandel v, h. S. M. die steun niet door den onderlingen Boogerd; strijd verloren ga. Album betreffende het vorstendom I Willen we dus iets bereiken, dan is Liechtenstein, geschonken door dr. J, H. I voorafgaand overleg noodig. Natuurlijk Vernhout; I kunnen we met de Landbouwmaat- antiek uurwerk uit de Hervormde kerk I schappijen geen contract afsluiten, maar te Sint-Laurens, geschonken door de I kan een commissie van samenwer- Kerkvoogdij aldaar; J king in het loonvraagstuk een advies portretten van Johan Reinhard Boe- I Meven. len en zijn echtgenoote Clasina Henriet- I Spr. herhaalt, dat voor het verkrij- te Pieneman, geschilderd door Nicolaas I Men van regeeringssteun overleg abso- Pieneman, in bruikleen afgestaan door I fuut noodig is. Anders verspelen we ze den heer Th. Boelen te Utrecht; I ker de medewerking van enkele Ka- gevelsteen uit een afgebroken vuurto- I merfracties, die we niet kunnen missen, ren op Schouwen, met inscriptie ter I "et zal toch al niet gemakkelijk gaan, herinnering aan de eerste ontsteking I om voor de bietenteelt voldoenden steun van het licht door den inspecteur van I verkrijgen en om alle hindernissen het Loodswezen den heer J. Boelen, I den w®g te ruimen. Samen moeten 1848, geschonken door mevrouw E. Boe- I w,e regeering en volksvertegenwoordi- lenMuller. Ming overtuigen. drongen Volgens spr. is de bietenteelt in de tegenwoordige omstandigheden niet an ders te redden, dan door in een of an deren vorm een zekeren last op de be- olking te leggen. Maar dan wordt er agitatie gevoerd. Men heeft dat gezien bij de tarwewet. Daarom is noodig, dat de stem van loer en arbeider en zoo mogelijk ook van middenstander over het geheele land wordt gehoord. Anders gaat het platteland den ondergang tegemoet. En juist omdat die actie van zooveel beteekenis is, moet ze niet eenzijdig zijn. Gezamenlijk moeten we trachten de publieke opinie, die nu zoo vaak ver keerd wordt ingelicht te bewerken. Ook op leden van de Kamer werken soms verkeerde invloeden. De heer P o> r t e g i e s (Ned. >Land- arb. Bond) zet het werk van de Gronin ger commissie uiteen. De kracht van deze commissie was juist het samen gaan van boer en arbeider. Dit maakte indruk op Minister en Kamerleden. Nu staan we zeer waarschijnlijk voor een crisis van vele jaren en gedurende een reeks van jaren zal steun aan den land bouw noodig zijn. Ook enkele offers van het Ned. volk. Wij durven die vra gen, omdat de landbouw van vitaal be lang is en omdat de werkers daarin bij andere groepen zoozeer ten achter ko men. De steun die we nu ontvangen is niet voldoende, maar toch meer dan ooit van Overheidswege aan eenig be drijf is toegekend. Krachtige actie zal noodig zijn, om dien te behouden en uit te breiden. Al is er dan in Zeeland geen centrale werkgeversorganisatie, waar een wil is, is toch een weg. Ook in de landbouw-organisaties kan men toch wel aandacht schenken aan den toestand van het bedrijf en de arbeidskwestie. De heer Siebenga wil het hier wel verklaren dat de verhoudingen zijn ver giftigd en de adviezen van de organisa ties zijn vertrapt door den minister die verklaarde slechts steun aan de bieten teelt te willen verleenen om den boer de gelegenheid te geven om arbeiders, schippers, enz, te kunnen betalen. De mi nister wilde slechts zoover gaan, dat op de bieten geen meerdere verliezen wer den geleden dan op anderen gewassen. Terwijl juist de bedoeling der organisa ties was; maak het landbouwbedrijf goed door de beide hoofdgewassen (tarwe en bieten) te steunen. Doordat de regeeringssteun of geheel lang uitbleef, hebben de boeren geleerd extensief te werken, met het gevolg meerdere werkloosheid. De men taliteit wordt door dit alles slecht. De boeren zitten in den put. De voorzitter merkt op, dat die toon ook in andere provincies wordt gehoord. Maar we moeten toch ook eens letten op de tarwewet, die ook voor Zeeland van groote beteekenis is. Die is toch ook door eendrachtige samenwerking be reikt. De heer De Jager te Nieuwdorp onderstreept het betoog van den heer Siebenga. De boeren zijn verbitterd. Als het voorstel van. den heer Van den Pleu- vel niet wordt aangenomen, is het mis schien maar beter geen bieten meer te verbouwen. Dan moet de zaak maar eens vastloopen. De heer Z a n d e e te Nieuwdorp meent, dat de verhouding tusschen boer en arbeider in Zeeland goed is. Als het landbouwbedrijf loonend is, zullen ze ker ook de loonen op peil zijn. Steun en loon hangen met elkander samen. De voorzitter dringt nog eens aan op samenwerking. We moeten uit het verleden Leeren en met de toekomst rekenen. Eensgezindheid is noodig want ook bij de laatste besprekingen met de fracties werd nadrukkelijk gevraagd: hoe staat het met de loonen? We zijn te leurgesteld, maar laten we ons voor de toekomst aaneensluiten. De heer Portegies begrijpt niet, dat de Zeeuwsche boeren fatalistisch ge worden zijn. Als men in één jaar zijn doel niet bereikt, doen we er wat lan ger over. Aanhoudende actie is noodig. En zeker de leiders der boeren mag de moed niet in de schoenen zakken. Als de werkgevers prijs stellen op goede verhoudingen, dan zullen ze er ook wat voor moeten doen. De heer Siebenga verzekert, dat de leiders zullen doorvechten tot het bitter eind. Maar bij de boeren is groo te ontstemming. Laat nu de regeering eens beginnen met voldoenden steun te geven. Dan zullen de leiders in de orga nisaties tot de leden zeggen: maakt de loonen voldoende. Het woord moet nu eens uit Den Haag komen. Als de bieten- steun voldoende is, is de zaak voor Zeeland in orde. De heer Vingerling (Chr. Land- arb. Bond): om een daad van Den Haag te verkrijgen, moeten we juist krachtig samenwerken. Dat kan heel best in Zeeland ook door de bestaande organi saties geschieden. De heer De Jager geeft in overwe ging nu verder te confereeren met de hoofdbesturen der Landbouwmaatschap- pijen. De voorzitter wekt de aanwezi gen op ieder in eigen kring het idee der samenwerking te propageeren. De hoofd besturen der landarbeidersbonden zul len verder contact zoeken met de Prov. Landbouwmaatschappijen. Hierna sluiting. Geref. Kerk. Op het twteetal te Stadskanaal komt voor drs. A. B. Wi. Ml Kok, te Zaamslag. De rijksbemiddelaar ir. H. A. van IJsselstein heeft partijen, betrokken bij het conflict bij de'firma Jannink te" En - s c h e d en bij de stoomspinnerij' „Twente'' te Almelo opgeroepen tot een bespreking op Maandag 23 Nov. in het gemeentehuis te Hengelo (O.); AMSTERDAM, 19 November. Het eerste getal is de vorige noteering, daarop volgt de officieele noteering van heden. Ned. 22 A-B 1000.6 10034—1003,4. Ned. 31 1000-4 96s/8—96. Ned. 17 IOOO-41/2 IOO1/4-1003/g. Gertificaten-3 723/4—721,4. Cert. N.W.S.-21/2 605/8-60i/s. Duitsch pd. st. 100-7 5250i/2. Engl W.L. 50-2 00-3 7d%-76%. Goes '30-4 99 Zeeuws. Hyp. Bj~ H/2 923/4-— A Amsterd. Bank 1221/4120. A Bank Assoc. 28281/4. C Rott. Biarakver. 70i/4 A Twentsdhe Bank: 100—. A Pref. Jwrgens A 85%843/4. A K.M. De Schelde Nat. Bez. 40% A Ver. Papf. v. Gelder 7370. C Am. Car en Foundry 153/4— C Am. Smelt Ref. 305-8 A Erie Spoorweg 13% A Southern Rlw. 17i/2' C Union Paie. Rr. 100—95. C Int. Nidkel Cy. 10y8—9°/8- A Koloniale Brak'. 71—71. A N.I. Hbk. 1000 74—73%. C Ned. H. M. 1000 92%—90. A Alg. Kunstz. U. 5350%-49. A v. Berkels Pat. 32%31. C Calvé-Delft 65%64%. A C. Suiker Mpij. 32%24%. A Int. Viscose 13%13. A Küchenm. I. Acc. 17%16-15%. A Ned. Ford A.M. 207%—208. A Philips Gem. B. 9691%-86%. C Unilever 125123%-21%. C Anaconda Cop, 34%29%-30%. C Bethlehem St. 31—29%-28% ex div C Gen. Aviation 3%3-%. A A.N.I E.M—N/BI. 187—179 C A. as en EO!. Cy. 7%>7%. C, Cities SerV. Cy. 7%7%. Ci Midd'. West. Ut. 101/2JOi/g-UO. A. Alg. Explor, 67%65, A Boeton Mijnb. 5147%-43%, A Kon. Petr. Mpij. 137%—135-31 C Contin. Oil Cy. 87%-%, C Shell Union O.C. 5%5%-5. A. Holl. Amer. Lijn 54%. A K.N. Stoomb. Mij. 22%-21. A Ned. Scheepv. U. 8381%, A H.V. Amsterdam 201%—196-92. Notaris J. C. Paap heeft Woensdag in „De Oude Vriendschap'' openbaar ver kocht de volgende Huizen en Ervfen te V lissin gen: 1 1. Het Koffiehuis met Bovenwoning aan de Houtkade, hoek Droogdok, ,no. 2, groot plm. 66 centiaren. i 2. Het Winkel- en Woonhuis aan de Houtkade, no. 4, groot plm. 34 centiaren. Gecombineerd verkocht aan J. Holle- brandse voor f 8210. 1 3. Het Huis met afzonderlijke Boven woning aan de Houtkade, no. 6, groot 74 centiaren. Kooper J. Hollebrand,se voor f 6350. 4. Het Huis en Erf aan de Nieuwstraat no. 31, groot 1 Are, 9 centiaren. Kooper J. Goedbloed voor f 2700. 5. Het Huis met Pakhuis en Erf aan de Prinsenstraat, no. 42, groot 98 cA. Kooper M. Meijer q.q. voor f 2010. 6. Het Huis en Erf aan het Groene- woud, no. 23, groot 79 centiaren. Koo per J. Goedbloed voor f 2320. Lavai's verslag verworpen. De commissie van buitenlandsche za ken van de Fransche Kamer heeft het door minister-president Laval uitge brachte verslag van zijn reizen naar Washington, Berlijn en Londen met 16 tegen 11 stemmen verworpen, aangezien de commissie het rapport onvoldoende achtte en meer bijzonderheden wenschte te weten van den loop der onderhande lingen. A Java Cult. Mij. 163—160. A N.I. Suiker U. 106—102i/2-05. A Poerworedjo S.O. lli/2 A Deli Batavia 150—146. C Deli Mij 1000 190-182%. A Senembah 207207. C Chicago Milw. 3%3%-3%. A Amst. Rubb. C. 54%—52%-51%. A Deli-Bat, Rubb. 20%20. A Hessa Rubber 32%30, A Serbadjadi S.R. 22%—23. A V.I.C. Ondern. 32—31. C Interc. Rubber 1%1%- Prolongatie 1%1%. WISSELKOERSEN. 18 Nov. 19 Nov, Londen 9.40 9.37. Berlijn 59.15 59.15. Parijs 9.74% 9.75. Brussel 34.60 34.55. Zwitserla* 48.42% 48.42%. Kopenhagen 51.50 51.25. New-York 2.49 2.49. Koninkl. Philips Suiker Rubber MARKT Amerika Young Unilever Aku Mijnen I— Tabak ISchepen r*, Wettig gedeponeerd.

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 2