w/im ONGEBECÏtBE GOEDEREN TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 14 NOVEMBER 1931. No. 269. ZEELAND. ZUID-BEVELAND. Zijn uw aanqedaanl i kalmeert hoesten ,jmaakt slijm los! Cpp** ©brengt verlichting RECHTZAKEN. lit i'"k' LANDBOUW IV. Mm schrijft ons van deskundige zijde: Zonder ingrijpende wijzigingen mogen de huidige Middel- burgsche slachtplaatsen niet meer gebruikt worden! Hóe staat het op heden met de slacht plaatsen te Middelburg? Van de in deze stad in gebruik zijnde slachtplaatsen is er slechts één, uitslui tend voor het slachten van varkens, welke vrijwel aan de eischen der wet beantwoordt. Deze is slechts enkele jaren geleden ingericht. De eigenaar ervan was zich. bewust van het feit, dat hij bij het tot stand komen van een gemeentelijk slachthuis het zijne niet als zoodanig zou mogen blijven gebruiken. Waar de uitvoering der bestaande abattoir-plannen evenwel maar steeds op zich deed wachten, gaf hij er de voor keur aan toch deze slachtplaats in te richten, boven het slachten in de hier bestaande slachthuizen. Laat men deze inrichting nu verder buiten beschouwing, dan voldoet geen der bestaande slachtplaatsen ook maar eenigszins aan de eerder vermelde voor schriften. Ze zullen zonder ingrijpende wijzigin gen niet meer mogen wor den gebruikt. De vraag is nu gerechtigd, of het niet toereikend geacht mag worden, wan neer de slagers in hun slachtplaatsen voldoen aan wat de wet terzake voor schrijft? Zoo iedere slager en het in zijn dienst zijnde personeel werkelijk stipt en in alle deelende gegeven voor schriften steeds zouden nakomen, dan zou deze vraag ten deele toestem mend kunnen beantwoord worden. Edoch, de menschheid is nu eenmaal niet volmaakt en de slagers met hun personeel vormen daarop volstrekt geen uitzondering. Wat de meening van den wetgever zelf is in dit opzicht, blijkt uit een cir culaire van den Minister van Arbeid aan Ged. Staten van de verschillende provinciën. Daarin geeft de minister aan, hoe tot een goede uitvoering van de wet kan worden gekomen, en hij schrijft daarin, van oordeel te zijn, dat zoowel uit eco nomisch als hygiënisch oogpunt en tevens tot een betere uitvoering der Vleeschkeuringswet, de voorkeur aller eerst moet worden gegeven, voor groote en kleine centra met dichte bevolking, aan een openbaar slachthuis (centrale slachtplaats). Hij voert verder aan, dat het hygiënisch nut van het centralisee- ren van slachtingen reeds herhaaldelijk ter algemeene bekendheid is gebracht en vestigt in het bijzonder de aandacht op de economische zijde en op een be tere uitvoering der wet bij centralisatie der slachtingen. En zoo is het ook inderdaad; de prak tijk van jarenlang heeft dit volkomen be wezen. Wordt vervolgd) 20-50 ct. per op ïiAÏerli.f (Ingez. Med.) 'BFMOB/T Terwijl zij haar hoed opzette voor het gebroken spiegeltje kwam mijnheer Keiler haar weer in de gedachte. Was het maar Donderdag geweest, dan had zij het schilderstukje kunnen meenemen en zijn meening daaromtrent vragen. Niet dat dit heel verstandig geweest zou zijn. Zij wist niets van dien nieuwen en vrij geheimzinnigen kennis, behalve dat hij een gentleman was, als je tenminste kunt afgaan op manieren en wijze van spreken. Ja, om met hem te praten was hij bijzonder prettig. Voor dat zij op haar onderzoekings tocht uitging, vroeg ze zich af of het raadszaam zou wezen de Van Roon mee te nemen en crp een veilige plaats te brengen. Zoo lang het thuis onder dak bleef, was het bepaald in gevaar. Je kón Oom Si geen halve cent vertrouwen. |Mja,ar daar ze niet wist waar ze het laten moest; ze wist geen veilige bewaarplaats, be sloot zei het maar te laten waar het was tot - den volgenden dag- In ieder geval het zat achter slot en grendel. Daar was ze dankbaar voor. En toen ze beneden kwam en den winkel door liep de straat op en haar nette hand- jighoener^^itool^^iac^^ocl^ei^ ing^ VLISSINGEN. Het bestuur van de ijsclub „Vlissin- singen'' heeft de efectrische verlichting van de ijsbaan aan dien Nieuwen Vlis- singschen weg' bij de Keersluis, vter- hoogd van 900 tot 10.000 kaarsen. Hier door zullen de banen des avonds prach tig verlicht zijn en een uitstekende ge legenheid bieden om ook des avonds van de ijssport te kunnen genieten. De ijsbaan wordt 40 cm. uitgediept, zoodat daardoor het water langer op de baan blijft staan. Bovendien zal de baan door een efectrische pomp onder wa ter kunnen worden gezet en dus bij eenige vorst spoedig berijdbaar zijn. Deze maatregel is gènomen, ojmdat de baan droog zou komen, tengevolge van het werken met het electrisch geimaal van den polder Walcheren. Donderdagavond sprak voor de ver te niging .tot bevordering der oestercu!- tv.ur te Ierseke ir. E. van Konijnen burg van den Haag over de plannen in zake hel Rijnkanaal door -Schelde en Eendracht. Hij behandelde drie punten: le wat wenscht België; 2e wat wenschen wij; 3c hoe is op "t oogemblik de stand dei" onderhandelingen, in een keurig ge- styleerd betoog dat door alle leden met igroot genoegen onder ademlooze stilte, werd aangehoord, verhaalde spreker de geschiedenis van dit kanaal. We zijn nu zoover, dat we denkelijk zuillen krijgen een kanaal langs den N.- iBrabantschen wal, van af Bath langs Bergen op Zoom na het lange water. Deputaties uit Tholen's raad en uit de Visschersvereeniging dier plaats vroegen uitvoerige inlichtingen evenals de heeren Van Dort uit Bergen op Zoom. Spr. zeide toe, dat zooveel als van hem af hangt de oestercultuur geen gevaar loopt. Immers 't kanaal komt ongeveer 200 m uit den wal, hoe kan dit nu verzan ding veroorzaken? Ook de weervisschers die lonnoodig ongerust zijn, werden be antwoord. Hun zal heelemaal geen scha de worden verqprzaakt. Bovendien de voordeden: in het ge heel geen vuil water van Bergen op meer, dat nu gansche perceelen in qua rantaine doet blijven, al het vuile wa ter uit W. Noord-Brabant w'ordt in de Ooster-Schelde geloosd. Dan krijgt de mosselcultuur een nieuw voordeel want zij zullen door een even tueel te bouwen sluis bij Bergen op Zoom een veel korter reis naar Antwer pen hebben. De heer dr. Grijs, de rijksbacterioloog^ deed nog enkele vragen aan ir. van Ko nijnenburg beantwoordde, waarop burge meester Gunning de vergadering met een woord van dank aan den spreker sloot. SCHOUWEN-DUIVELAND. HAAMSTEDE. In de Donderdag j.l. gehouden gemeenteraadsvergadering, waarin de heer C. Blom door ongesteld heid afwezig was, werd afwijzend be schikt op een subsidie-aanvraag door het bestuur der Nederlandsche stichting voor landverhuizing Een herziening der beroepsbepalingen ingevolge de gewij zigde woningwet wordt na advies der gezondheidscommissie met algemeene stemmen vastgesteld. De begrooting '32 van het Burgerlijk Armbestuur wordt na toelichting door den heer Bolle in ontvang en uitgaaf met f 28.032 goed gekeurd, een schenking van genoemd bestuur ad 370 als tegemoetkoming in de kosten der gemeentelijke (huis houding in dank aanvaard en als lid van dit college herbenoemd de heer L. L, Bolle. Ingekomen is een schrijven van den ving, dat het een groot ri'sïco wa's het stukje thuis te laten. Neen, S. Gedge was geen minuut te vertrouwen. Daar was ze absoluut Zeker van. Zij had nog geen twintig meter ge- loopen of ze kreeg zulk een gevoel van onveiligheid, dat ze plotseling bleef staan en rond keek. Zou ze terugkeeren? Of niet? Ze was niet ongedecideerd van aard, maar nooit had ze geaarzeld zoo1- als nu. Maar zou het wezen, zooals ze vreesde, zou Oom Si zóo"n schavuit zijn? Misschien was zij nu ten prooi aan haar eigen slechte geweien. In ieder gieval, ze zou niet weten waar zie het kostbare stuk naar toe moest brengen. En dit deed haar een besluit nemen. Zij liep naar het Strand en nam daar een bus naar Oxford Cicus. Helaas! Het was er lang zoo aardig niet als den vo- rigen keer. Zoodra het echt tot haar' doordrong dat zij daar naar toe gegaan was om een baantje te zoeken, werd zie bitter teleurgesteld. Er was echt moed voor noodig om zulk een paleis, Zulk een prachtigen winkel binnen te gaan om Zonder (blikken of blozen zulk een op zichter in een rok en met slobkousen aan te durven spreken en te vragen of er ook een winkeljuffrouw noodig was. Driemaal', in -verschillende, winkels, was zij1 zoo heldhaftig, die lastige vraag te durven doen. En driemaal' ontving ze een weigerend antwoord', bij wijze van stortbad. Haar laatste flauwe hoop wa^^evesüg^^j^iaa^jerd^Jjejgj^ Komt u vanavond een beetje kietsen? Neen, waarde lezer, ditmaal vergist gij U- Wij bedoelen niet, u voor vanavond tot een f i e t stochtje uit te noodigen, en het was al evenmin ons voornemen, om uwe stellig aangename conversatie te vragen met den overgemoedelijken term kletsen. Het is dus geen schrijf-, zet-, correctie- of drukfout, maar het is precies wat er staat: of u een beetje komt kietsen? Goed dan, ge neemt aan, dat er staat wat bedoeld wordt. Maar ge begrijpt er vermoedelijk, Waarschijnlijk, neen ze kerlijk niets van. Ergo: ge zoekt uw toe vlucht, hoop en troost bij den alleswe- tenden dikken Van Dale. Deze evenwel wéét het nu óók eens niet; hij kan u slechts vertellen, dat ge ,,kiet kunt spe len", en overigens licht hij u in omtrent kietelen of kittelen, en kietelsteentjes maar kietsen zult ge er niet vin den. Als het dan geen fout is, en het staat óók niet in Van Dale, dan, zoo zult ge concludeeren, is het zeker een nieuw woord. Zoo als te eeniger tijd ook fiets een nieuwbaksel was. Inderdaad is dit het geval: 't is een nieuw woord voor een nieuwe zaak. Kietsen is namelijk een nieuw spel, en het aardige daarvan is dat wil zeggen: het bijkomstig-aardige, want het eigenlijk-aardige of eigenaardige is na tuurlijk de aardigheid van het spel zelf deze aardige bijkomstigheid dan is, dat het werd uitgevonden en wordt ver vaardigd door twee Middelburgers. De vernufteling die dit nieuwe gezel- schapspel in abstracto bedacht is de heer J. van der Hulst, de vervaardiger in concreto is de heer A. C. Julianus. En wat dit nu eigenlijk is? Wel: het heeft wat van billiard weg, van sjoelbak, en ook wat van voetbal; er zit iets van tennis in en ook een heel klein beetje van korfbal. Het spel wordt gespeeld op een klein tafelbilliard van 90 X 130 cm, met echt groen billardla- ken hekleed. Maar daarop staan aller lei hindernissen, 2 doelen, een poortje waar de gekleurde balletjes doorheen kunnen of moeten geknipt worden want de gekleurde kunsthoornen speel ballen zijn slechts zoo groot als flinke knikkers en ze worden niet met een queu, maar met den wijsvingernagel weg geknipt en aan 't rollen gebracht. Om den rand van den kietstafel (zet u nu in vredesnaam geen kietstafel, zet ter?) zitten rubberstrooken, om de speelballetjes goed te doen weerkaat sen. De gezelschapsspelen zijn te onder scheiden in denk- en behendigheidsspel letjes. Het eerste omvat o. m. schaken, dammen, kaarten; het tweede: biljarten, sjoelbakken, etc. Het nieuwe kietsspel behoort zeker tot de tweede categorie; een van de aar dige kanten ervan is, dat men het met z'n vieren kan spelen. Er is een uit voerig spelreglement bij, dat men na tuurlijk moet leeren: in de praktijk van het spel is dat echter zóó voor elkaar. Het nieuwe spel, dat zoowel voor so ciëteiten en soortgelijke inrichtingen, als voor de huiskamer goede kwaliteiten heeft, zal zich in ons spellievende va derland wel inburgeren, dunkt ons. Wij moeten den argeloozen lezer, die meent met het bovenstaande èen onbe taalde advertentie gelezen te hebben, echter teleurstellen wanneer hij vraagt naar een winkelier-leverancier: er is nog maar één proef-kietstafel gereed, en aan de bezichtiging daarvan ontsproot het vorenstaande. GEEN CADEAUX ETC 100/iWAARDE VOOR UWGELD 20 ZAMBOS SIGARETTEN 25 CENT (Ingez. Med.) heer J. Been, majoor der Rijksveldwacht met verzoek hem van gemeentewege 'n geschikte woning te verschaffen. B. en W. stellen voor de woning laatst be woond door den overleden burgemeester wijlen jhr. L. v. Citters aan te koopen. De familie vraagt hiervoor f 5000 waar onder alle onkosten, ook die van afkoop van erfpacht begrepen zijn. Besloten wordt genoemde woning aan te koopen, een geidleening van 5000 aan te gaan en de woning voor 5 per week te verhuren aan den .heer Been, Op verzoek der Harmonie „Witte van Haamstede" tot aanvaarding van de mu ziektent door dee gemeente wordt gun stig beschikt. Als leden der commissie van advies voor eventueele werkverschaffing wor den benoemd de heeren L. Hanse en J. A. v. Waveren (werkgevers), J. v. Nieu- wenhuize en A. Visser (werknemers) en A. Blom Pz. als vertegenwoordiger van het Burgerlijk Armbestuur. vraag het oordeel van uw dokter AGENTEN P. B.MEINOER'bMA-DEN HAA6 (Ingez. Med.) Er is, geloof ik, een' Vacante plaats zei de oppermachtige'. Maar alle solli citanten moeten zich schriftelijk bij den directeur aanmelden. Liever sterven dan nogmaals een po ging te wagen, dacht Julie. Een buiten meisje, onbekend in Londen, zonder ge tuigschrift, of vrienden, zonder recom mandatie, moest maar niet verwachten aangenomen te wórden, tenminste niet in zulk een voorname straat. Zeer verslagen keerde zij truig naar haar theesalon van gisteren. Zij ging aan hetzelfde tafeltje zit!en en dacht aan de verrukkelijke kennismaking (Van gisteren. Was net mogelijk' dat hij haar een betrekking had aangeboden? Of was het alleen een aanleiding oimi 't schil derijtje te zien, waar hij zoo levetndig belang in steloe? 4 Dat kon niet de eenige redfen ••zijn, want zij herinnerde zich duidelijk, dat mijnheer Keiler haar had aangebodlen als model voor hem te zitten voordat zij over het stukje gesproken had. Zij keerde terug naar de straat, waar naar Oom woonde, ïn een soort Wam verdoovmg; zij werd heheerscht door 'n gevóel van er niet tegen op te kunnen. En dit ongelukkige gevoel werd lea* niet heter op door dte> ontdekking, dile zij1 deed, zoodra zij haar kbude, ongezleT- lige zolderkamertje binnentrad. In haar afwezigheid was het slót van haar kof fer opengebroken en het schilderstuk sas ycrdw-epm Voor de rechtbank te Leeuw-ar den stond Dinsdag terecht verdacht van oplichting en verduistering ten nacfeele van de Boerenfeenbiaink, K. te Ooster- zee. Verd. K. werd ervan beschuldigd de clientele van de Bloerenleenbamk te hebben overgehaald aanzienlijke bedra gten bij hem persoonlijk te storten in plaats van bij de Bank. Het O. M. eischte 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. Kantongerecht Oostburg. De Kantonrechter te Oostburg heeft de volgende vonnissen uitgesproken kropen over eenig weiland zonder daar toe gerechtigd te zijn: Eth. dte W. te Oosthupjgt f 15 s. 15 d.li. met motorrijtuig de linkerzijdie van den weg houden: I. R. le Oostburg 'vrijspraak (geen voldoende zorg dragen votor het onschadelijk houden van een onder zijn hoede staand! gevaarlijk dier: I. C. te IJzendijke' f 8 s. 8 'd.h. met toewijzing der civiele vordering ad f 5.75; rijden met voertuig met wielen van ongelijke breedte en op voertuig een last vervoeren te zwaar voor de wiel- breed'te: P. de B. te IJzendijlkie f 5 's. 5 dagen hechtenis; met motorrijtuig rijden zonder dat num mer met letter aan de achterzijde van het rijtuig behoorlijk' verlicht is: E. B. de M. te Oostmirg en W, de S;. tte BTes- kens ieder f 3 s. 3 da;gen hechtenis'; met motorrijtuig rijden zonder twee krachtig werkende remmen: IJ. de K. te Schoondijko f 10 s. 10 d.h.; De tragedie had' zich precies toege- drgaen zooais zij vermoedde. Maar toen zij voor hel hittere feit stond, werjd' zij aangetast door een vllaag van woede. Het kon sfechts het werk zijn van één persoon. Zij had vrees en afkeer van Oom Si gehad, nu haatte zij hem. In zullk een stem'ming ging zij naar beneden en in tegenwoordigheid van Willem beschuldigde zij Oom Si: U is aan mijn koffer geweest, 1 riep zij. Hij keek haar aan hoven zijn brille- ;glazen uit met iets pcinzends bij zijn kafm'te. Als je dingen'' wegsluit, meisjelief, dingen, die je niet toebehooren, "dan ben ik bang, dat je er voor gestraft moet worden. De toon, waarop de oude man sprak, was zoo- p'ltechtig, zooi gestreng,, dat dat Julie er het eerste oogenbliifc' van schrikte. Dat is stelen, riep ze uit, hard nekkig op haar eersllen aanval terug komende. Oom Si maakte een waarschuwend gebaar met zijn vinger, vlak bij haar gezicht. Nichtlje, zei hij' met 'n k'alme, die gunstig bij' haar opgewondenheid afstak, ik moet je vriendelijk verzoeken je niet zoo dwaas aan. te stellen. Wees zoo goed je mpmd' te houden. Julie herhaalde haar beschuldiging, 't Schilderstukje is Van mij. Willem heeft met rijwiel rijden zonder licht: J. B. B. te IJzendijke' T 4 s. 4 d.h. met motorrijtuig rijden zonder geldig rijbewijs: C. F. H. te Dordrech'l f 7 te1. 7 dagen hechtenis; niet zorgen dat op zijn last op den openbaren weg geplaatste voorwerpen be hoorlijk verlicht en van de gebruikelij ke teekens voorzien zijn: A. van D. te Caidzandj f 6 s. 6 dagen hechtenis; in de gemeente Sluis slachtafval niet tijdig 'brengen naar de aangewezen plaats: E. P. G. te 'Sluis f 4 s. 4 d.h, Dood door schuld. De Rechtbank le 's-Gravenhage behan delde heden opnieuw de zaak tegen den 29-jarigen chauffeur W. G. te Sassen;- heim, die reeds eerder terecht hééft gé- staan wegens het veroorzaken van dood door schuld. Op 12 Juli j.l. zou verdachte Le 'Sas- senheim op den Rijksstraatweg met een door hem bestuurden auto met groote snelheid hebben gereden en bij zijn po ging om een voor hem uitrijdende auto bus te passeeren, deze aan de- linkerzijde hebben geraakt. Tengevolge hiervan ge raakte G het stuur kwijt, maakte een zwenking naar links en kwam daar door in aanraking met drie voetgangers, die zoodanig werden aangereden dat zij zwaar lichamelijk letsel hebben beto men, en ©en hunner, een kind, kort daarop is overleden. Het O. M. wrees op de omstandigheden waaronder deze aanrijding heeft plaats gevonden. De lezing door verdachte ge geven noemt spr. absoluut in strijd mtet de waarheid, zooafs uit getuigen en des kundige verklaringen blijkt. De gevolgen van een en ander zijn zeer ernstig ge weest. Een flinke straf is naar spr.'s meening hier als correctief geboden en hij vraagt de maximumstraf van 9 maanden ge vangenisstraf met ontneming van het rij bewijs voor den tijd' Van één jaar. Mr. E. G. S. Bpurlier, concludeerde tot vrijspraak. Vonnis 23 Notv. a.s. Winkeldieveggen, De (gezusters M. J. en M. E. D'. zijn, wegens diefstal in vereeniging in Juni j.l'. in „De Bijenkorf" te 's-Gravenhage gjepfeegd, door de Rechtbank veroor deeld, ieder tot 1 jaar gevangenisstraf tegen welk vonnis beide verdachten in hooger beroep zijn gekomen. Tijdens een huiszoeking zijn door de politie ten huize van verdachten! verschil- ltende goederen (78 verschillende soor ten) aangetroffen. De proc.-generaal er op wijzend dat deze verdachten 1 e roep swi 11 ke ld i e veg- gen zijn, vroeg bevestiging van 't vonnis. •Aanrijding met dccdelijken ailoop. G. B'. molenaarsknecht oud '"29 jaar en J. J. R. mofenaar, 49 jaar beiden te Epe stonden te Zutphen terecht ter zake van een aanrijding op 9 Augustus te Epe, tengevolge waarvtan H. L. L._, gepensioneerd hoofdonderwijzer te Epe is overleden. Bieide verdachten bekenden De eisch luidde teigen C. Bi. 6 wjeken en tggen J. J. R. é£n maand ge vangenis1- straf. Im October zijn in Zeeland 3 ge vallen van mond- en klauwzeer gecon stateerd, en wel één in ieder der ge meenten K'Oudekerke, Oosterland en Zuidldorpe. opengebroken en «het gestolen. Na Willem een vriendelijken blik te hebben toegeworpen, vestigde hij zijn ijskoude oogen op zijn nichtje. Wat ik je te zeggen heb, is dit. Zijn toon was meer overheerscheind dan ooit. Nichtje op het oogenblik ben je nog minderjarig ejn zoo lang je bij mij aan huis bent, be|n i k je voogd, vctfgems de wet. En, zooals ik reeds tot Willem! gezegd heb, je bent naar mij|n meening geen'gescliikt persoon om te moetefn zorg dragen voor iets, zoo kostbaars als dit stukje misschien zal blijken le wezen. Let goed p mijn woorden de oude vos wierp 'n veelbeteekenenden blik op Willem ik. ga niet zoo, ver te zeggen dat het kostbaar i s, mlaar dat hel m i s- schien zal blijken te wezen. En in dat gteval kan ik niet toestaan dut een onwetend buitenmeisje dat om zoo te geen a van een b kan onderscheiden, dit stuk van jou mag aannemen, mijn jongen. Het is heel edelmoedig van je en ik hoop, dat ze er je beleefd' voor bedankt heeft, maar indien ik haar ver oorloofde het aan te nemen, zou een weinig nauwgezet koopman het haar wel afhandig maken. Altijd' veronderstellend, dat het wat waard is; ik ga natuurlijk niet zoo ver dat te willen beweren. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 5