t provinciale met S toei WEEBMWIND ïf VPED m No, 2 6 8. Twee Bladen. VRIJDAG 13 NOVEMBER 193 1. Eerste Blad. 174e Jaargang. ÏN ONZE S TA TEN-GENERAAL. N.V. Stoomwasscherij Volharding BINNENLAND. De beste generaals zendt men ter expeditie. Dr., L. Ie Riitte. Gorgel ook op straat! ZEELAND. Ift^Y Y6Y Y9Y Y3Y T6Y ?9V Stormachtig_ Bestendig 6; 2. ^MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Abonnementsprijs voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. (JITG. N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10: elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uitdruk kelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opge nomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummer 5 cent, TWEEDE KAMER. (Middagvergadering). De moties-Albarda en Marchant verworpen, Hoofdstuk I der begrooting aangenomen. Voortgezet worden de algemeene be schouwingen over de Bijks'begroiöling. De heer Schouten (a.r.) betoogt, tegenover den heer Vliegen, dat de soci aal-democratische wetlhouder van finau- cieën van Rotterdam nalatig is gebleven m&atregelen te nemen toen hij de bui zag aankomen. De oritiék, uitgeoefeud op de bank|en acht spr. ongefundeerd. De 'banken heb ben maatregelen moeten nemen om hun liquiditeit te 'behouden. Of zij daarin te ver zijn gegaan kan niemand in de Kamer beoordeelen. Van de verdere replieken vermelden wij die van den heer Wijnkoop 'oom.j, die betoogde, dat de Koningin eenvoudig handelsdaad verricht als zij verlaging van pacht toestaat, omdat de pachters toch niet kunnen betalen. De heer Max v. P o 11 (r.k|.) bestrijdt dat loonsverlaging iets kan bijdragen tot oplossing der crisis. Hij zegt voorts niet overtuigd te zijn van de noodzaklelijkheid en de billijkheid van de salariskor ting. Wanneer de regeering echter in het gevraagde uitstel toestemt, dan gaat hij schoorvoetend mede. Minister R u y s beantwoordt de spre- kers en zegt, dat het oogenblik nog niett gekomen is om dwang uit te oefenen op gemeenten, die geen voldoende steun regeling hebben. Spr. bestrijdt uitvoerig den heer Albarda en betoogt, dat het vastelamds-sooialisme de zielen niet 'her grijpt door zijn a-religieuze strekking. Minister de Geer betoogt, 'ten aan zien van ae mindering op de uitlkel&rtng aan provincieën en gemeenten, dat ner gens uit blijkt, dat de wet gedurende de periode van vijf jaren aan wijziging izou zijn onttrokken. Wanneer de indexcij fers zich wijzigen, zal verandering in de salarisregeling worden gebracht. Bo vendien is de regeering bereid de sa- lains'korting voor het eerst boe te pres sen aan het einde van Maart De motie-Albiarda (25 pCt. be|-. sparing op Defensie) wordt verworpen met 55 tegen 35 stemmen; de mo'tie- M ar chant (geen salariskorting) -mlet 57 tegen 34 stemmen. Voor beide moties stemden soc. en vrijz. dem., communisten en Floris V. Voor de eerste motie !stem de ook Braai. Avondvergadering. Justitioneele varia. De avondvergadering was gewijd aan de behandeling van de begrooting van ju stitie, en daarbij werden natuurlijk al lerlei stokpaardjes van stal gehaald, die dan voor een dag of avond per jaar als paradepaardje dienst mogen doen. Bijvoorbeeld: de doodstraf. Er kwam zelfs een motie van de heeren Zandt, Kersten en Van Dis, waarin om weder invoering van de decapitatie gevraagd werd, maar deze (notie kreeg onvol doende steun en de minister zei: ik ben er wel vóór, maar de Kamer wil er toch niet aan. Zoo is er nog van alles behandeld: bin nenscheepvaart en echtscheiding, de kosten van naturalisatie en de moord zaakverslagen in de pers.... Een interessante quaestie is, of rijks ambtenaren het bekende insigne van het gebroken geweer mogen dragen. De minister en de heer Duymaer van Twist meenen van niet, wij zijn ditmaal met hun soc.-democratischen bestrijder van meening, dat dit verbod van bescheiden- demonstratieve meeningsuiting veel te ver gaat, temeer, wijl ons uit betrouw bare bron gebleken is dat, hoewel óók dienstweigeraars en ararchisten dit in signe wel dragen, het niettemin niet be schouwd mag worden als een uiting van actief anti-militarisme in zoodanigen vorm, dat het voor een staatsambte naar ontoelaatbaar te achten ware. Het is geen vereenigingsinsigne trouwens, maar een beeldsprakige demonstratie van geestesgesteldheid of overtuiging, dat oorlog en militarisme de wereld uit moeten, en méér niet. Waar moet het heen, wanneer zelfs dat niet zou mogen? De heer V an Rappard (lib.), heeft nog behandeld de ergerlijke wijze, waar op in De Tribune, speciaal de nummers van 8 en 10 Septemer, het gezag wordt aangerand en de eerbied voor het Ko ninklijk Huis wordt gesmaad. Mag wor den toegelaten, aldus deze spr., dat ons volk wordt opgeruid, het Huis van Oran je wordt beleedigd en het gezag wordt ondermijnd? Dat met geld uit Moskou wordt getracht het leger onbetrouwbaar te maken? Men moet dergelijke dingen als in De Tribune n'et doodzwijgen. Hier moet krachtig en afdoende worden ingegre pen om ernstiger onheilen te voorko men. Singel 1 Telef. 50 Vlissingen Wascht P« Kilo en zachte zeep' da terwi]l voeging v,f,Xookt en be niets wordt g w0rden. hoeft gemerkt te Filiaal: Groote Markt C 12. Telef. 304. Middelburg. (Ingez. Med.) HET VEER ANNA JACOBA-POLDER ZIJPE. Het Tweede Kamerlid Krijger heptft den Minister van "waterstaat de volgende vraigen gesteld 1. Is den Minister neiktend, dat, na de invoering van met Rijks- en prolvincia- le subsidie mogelij k' gemaakte, verf aging van tarieven en uitbreiding van het aan tal vaarten voor het bij de Rotterdam- sche Tramweg Maatschappij in exjploi- tatlie zijnde veer Anna .Taco ba,polder Zijpe, het vervoer van motorrijtuigen der mate is toegenomen, dat het meermalen voorkomt, dat 'n zeer groot aantal auto's langen tijd moet wachten op gelegen heid om te worden overigevaren'! 2. Is de minister bereid mede te deelen of het Rijkssubsidie aan de Rot- teraamsche Tramweg Maatschappij is verleend op voorwaarde van geschiktheid van de overzetmïddelen voor het ver voer van motorrijtluigen zoo neen, om ■welke redenen niet en, zoo ja, of de minister dan bereid is te bevorderen, dat aan die voorwaarde onverwijld worde voldaan? 3. Is 't juist, dat, ten gevolge van het drukke vervoer van motorrijtuigen, de opbrengst van de vrachten zoodanig is gestegen, dat, met behoud van dte subsidiën, de exploitatie voldoende Joo nend zou blijven, indien de tarieven wer den verlaagd en, zoo ja, is de minister bereid zoodanige verlaging te bevordercfn BEGROOTING VAN BUITENLANDSCHE ZAKEN. Aan de Memorie van Antwoord op het V. V. der Tweede Kamer ontleenen wij, dat de regeering van de waardeering die zij heeft voor het met zoo groot suc ces bekroonde initiatief der Neder- landsche Dagbladpers inzake 't petitionnement betreffende de Ontwapeningsconferentie zij ter plaat se waar dit het meest paste: in de ver gadering van den Volkenbond heeft ge tuigd. Reeds aanstonds te Genève is den minister gebleken van het voorne men, het in Nederland gegeven voorbeeld in andere landen na te volgen. Voor een uitstel der Ontwapenings conferentie wordt op het oogenblik door niemand gepleit, zoodat te dezer zake voor de regeering geen aanleiding is tot actie harerzijds. Indiening van een wetsontwerp hou dende voorbehoud van de bevoegdheid tot bekrachtiging van het verdrag be treffende het verleenen van financiee- len bijstand aan een aangevallen staat, kan spoedig worden tegemoet gezien. De geruchten over samensprekingen, welke zouden hebben plaats gehad tus- schen officieren van den Nederland- schen en den Franschen generalen staf, waren ongegrond. Door Nederlandsche militaire of burgerlijke ambtenaren vindt, zonder voorkennis der regeering geenerlei bespreking van internationa len aard met de buitenlandsche autori teiten plaats. Blijkens een nota van wijziging is de begrooting ter bezuiniging met ruim f 100.000 verminderd. Inzake de betrekkingen tot België vertrouwt de minister daarom, dat de Kamer het zal kunnen billijken, dat hij voorshands niet treedt in een uiteenzet- ting omtrent voorloopig bereikte over eenstemming in zake sommige gedeel ten van het geheele complex, dat gere geld moet worden en evenmin in een polemiek aangaande een waterweg tus- schén Antwerpen en den Rijn (en dus ook van en naar Nederland) over welks bijzonderheden op verschillende punten overeenstemming nog moet worden verkregen. Wel kan hij, wat dit onder deel betreft, verklaren, dat die water weg niet zou worden aanvaard als hij niet aan Noord-Brabantsche belangen dienstbaar zou zijn, als hij het verband tusschen verschillende deelen des rijks niet verbeterde, of als de schelpdieren cultuur er door werd bedreigd. Daargelaten de vraag, of men in het algemeen sceptisch tegenover tolunies heeft te staan, merkt de minister op, dat al zou men onder de gegeven om standigheden van een nauwere econo mische aaneensluiting van verschillen de landen in het algemeen niet veel kun nen verwachten, dit niet noodzakelijk tot de consequentie behoeft te leiden, dat ook in het geval van Nederland en België niet een dergelijke nauwere aan- eensluitiug zou kunnen worden over wogen. DE CRISIS-COMMISSIE. In verband met de instelling van de crisiscommissie onder voorzitterjsichap van oud-minister Kan wordt gemeld dat de regeering behalve met deze com-v missie tevens afzonderlijk overleg zal plegen met de groote middenstandsorga nisaties. INVOERRECHTEN IN NED.-INDIE Ingfediend is een wetsontwerp tol lij delijke heffing van twinlig opcenten op de invoerrechten in Nedt—;Indie. In de memorie van toelichting deelt de minister van koloniën mede, dat de gel delijke vooruitzichten van dien aard zijn, dat een versterking! van verschi'Il'ande middelen, ook dat der invoprrfechlien, niet achterwege kan worden gel'aten. In [Overeenstemming1 met het ad vlies van den Volksraaa is, in afwijking' van het Volksraad voorgelegde wetsontwerp, en waarin heffing, van de opcenten ge duren de twee jaren was voorgesteld, in dit wetsvoorstel de .heffing tot heL jaar 1932 beperkt Het retourvliegtuig de Specht is om 5 h. 55 uit Batavia vertrokken. natuurlijk droog - met (Ingez. Med.) VLISSINGEN. De/Vlaamsche Toeristen Bond tel lende 130.000 leden heeft den heer J. Louwerse alhier aangezocht op te treden als Bondsconsul. De heer Louwerse heeft deze 'benoeming aangenomen. WALCHEREN. BJGGEKERKE. Gisteren herdacht de heer P. A. de Moor, rijksveldwachter al hier den dag waarop hij voor 25 jaar bij het korps in dienst trad. De districts commandant bezocht den jubilaris en reikte hem de medaille voor trouwen dienst uit. In den loop van den middag kw'am het dagelijksche bestuur van Koudekerke den heer de Moor .gelukwenschen cn schet ste burgemeester Bakker hem als een plichtsgetrouw ambtenaar, wat men te Koudekerke ten zeerste op prijs steld. Spr. 'bood namens zijn gemeente een enveloppe met inhoud aan. De heer De "Moor dankte voor dit blijk van belangstelling en zeide, dal hij gaar ne op Koudekerke dienst doet en men ook in de toekomst op hem kan rekenen. Daarna maakte .het gemeentebestuur van Biggekerke zijn opwachting en bood wenschen aan, .met de hoop, dat de heer burgemeester SimOnse hartelijke geluk- de Moor nog lang te Biggekerke zal mogen dienst (doen. Ook hiervoor dankte de heer de Moor hartelijk. Tegen 8 vuur kwam als verrassing het muziekgezelschap „Voorwaarts"vVan Kou dekerke den (jubilaris 'n serenade bren gen. De i.voorzitterder muziekVfereeni- ging feliciteerde den heer de Moor in de hoop dat hij nog Jang in hun district mag blijven, want, aldus spr., als U bij een muziekuitvoering tegenwoordig is, dan kunnen wij er op rekenen, dat alles van een leien dakje loopt. Ook hiervoor dankte den heer de Moor, er aan toevoegende dat de muzikanten, be nevens de fakkeldragers getracteerd zou den worden bij den heer Simpelaar. Dat het in ons stille dorpje, waar geen muziekver. bestaat, de muziek, die nog een rondgang door de gemejentie maakte, heel wat beweging veroorzaak te behoeft -wel' geen betoog. Ook van andere zijden mocht de ju bilaris vele blijken van belangstelling ontvangen. Gemeenteraad van Westkapelle, WESTKAPELLE. Woensdag kwam de Raad in openbare vergadering, waar in de heer H. Cysouw' met kennisgeving afwezig was. Van de afd. „Westkapelle" van den Ned. Chr. Bouwvakarbeidersbond was een verzoek ingekomen, dat de gemeen te alsnog toetreden tot de regeling, ver vat in het werkloosheidsbesluit 1917 De voorzitter stelt voor dit verzoek tot een volgende vergadering aan te houden. De heer K. Cysouw vraagt, of bij aanhouding meer kans tot aannemen be staat, daar hij anders liever het ver zoek dadelijk zou willen behandelen. Spr. zegt, hoe langer het duurt, hoe er ger hel wordt voor de werklieden. De voorzitter zegt, nog enkele cijfers gevraagd te hebben, betreffende de kosten voor de gemeente. De heer W. Huibregtse vindt het geen bezwaar het verzoek aan te hou den tot een volgende vergadering, tenzij één der tegenstemmers in de vorige ver gadering van inzicht mocht verandert zijn. Spr. zegt ook, nog vernomen te heb ben, dat er in een vergadering van de Chr. Hist, dit punt is besproken, maar dat bij vergissing enkele onjuiste cijfers zijn genoemd door de leden. Besloten werd daarop het verzoek eerst in de volgende vergadering in be handeling te nemen. Aan de orde komt daarop: de electri- ficatie in de gemeente. Op verzoek van den Raad was ir. De Regt namens de P.Z.E.M. aanwezig voor nadere inlich tingen. Daar deze bespreking, betreffen de de electrificatie een vertrouwelijk karakter draagt, wordt besloten tot een besloten vergadering. Na heropening der vergadering wordt met algemeene stemmen besloten: lo Om een ondergrondsche net te doen aanleggen, waarvan de kosten, ten laste van de gemeente zullen bedragen 10822; 2o. om ook voor de straatverlichting een ondergrondsch net te doen aanleg gen voor de door de P.Z.E.M. bepaalden prijs; De voorzitter zegt, dat de kos ten voor electrificatie, voor 1932 zullen gevonden worden op den post van on voorziene uitgaven. De heer L. Minderhoud vraagt, of er dan geen te klein bedrag overblijft voor eentueele werkverschaffing, De voorzitter meent, dat een an deren post verlaagd zal moeten worden; bv. de post wegen. Spr. heeft evenwel hoop, dat de posten opcenten op de ge meente fondsbelasting meer opbrengen zal dan verwacht wordt. De heer W. Huibregtse meent, als geen bijzondere werkzaamheden ko men, de post dan toch te laag zal zijn. De heer K. Cysouw zegt naar aan leiding van de opmerking van den heer L. Minderhoud, dat als de Raad in een volgende vergadering tot aansluiting bij het werkloosheidbesluit overgaat, dan de post voor werkverschaffing te zullen verminderen, De heer L. Minderhoud vindt het jammer, dat de buurt bij de Pielaat niet zal kunnen genieten van electrisch licht. De voorzitter hoopt, zoo gauw er kans is van aansluiting bij dat blok huizen, welk blok tamelijk ver buiten de kom der gemeente is gelegen, dat de Raad dan een tegemoetkomende hou ding zal aannemen. Vastgesteld wordt een verordening betreffende het beroep, bedoeld in art. 7 en 9 der woningwet. Dan stelt de voorzitter voor, om gelet op art. 7 le lid der drankwet een verordening 13-XI-'31: Donderdag hoogste lucht temperatuur 14 °C (57 °F); laagste 8% °C (47 °F). Heden 9 h: 13^ °C; 12 h: 12 °C. 0.4 mm regen of neerslag. Gisteren (nam.) Heden v.m. Barometer: 761 760 759 758 757 756 755 754 753 752 -•751 - 750 749 748 747 Wat de huiskamerbarometer zegt: Regen ot Wind' Veranderlijk Zware Storm' Goed' Weder ^Zeer Schoon De Bilt (per radio De algemeene stijging van den luchtdruk rondom de depressie, ging in het afgeloopen etmaal regelmatig door, zoodat van de depres sie, in het N. een onbeteekende rest op de Noordzee overbleef. Dit had tot ge volg, dat overal de wind afnam en het weer een gunstiger karakter aannam en overal vast bleef, met onbeteekenenden regenval. Aan de Rivièra geeft echter een afgesnoerde depressiekern zwaren regen. De Oceaan-depressie ligt met een langgerekten uitgebreiden kern met ba rometerstanden beneden 730 mm langs de 25ste lengtegraad en doet de lucht druk in Ierland reeds weer dalen. Spoe dig zal de invloed dezer barometer dalingen in het Westen ook onze om geving bereiken en na een periode van nevelig en stil weer, wederom den wind doen krimpen en opnieuw regen brengen. Hoogste barometerstand 763.0 mm te Weenen; laagste 727.8 mm te Reikjavik. Verwachting tot morgenavond Zwakke tot matige W. tot Z. later wellicht toenemende en verder krim pende wind, nevelig tot half bewolkt, later weer toenemende bewolking, aan vankelijk weinig of geen, later toene mende kans op regen, weinig verande ring in temperatuur. Zon op: 7 h 18; onder 16 h 11. Licht op: 16 h 41. Maan op: 24 h 09; onder: 18 h 24. E.K.: 17 Nov. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 m:n. later. (S springtij). November 1931. Hoogwater- Laagwater. Vr. 13 3.00 15.21 9.41 21.56 Za, 14 3.47 16.14 10.28 22.42 Zo. 15 4.38 17.09 11.14 23.29 Ma. 16 5.31 18.09 12.06 vast te stellen volgens deze verordening zal niet meer dan één vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein verleend mogen worden in wijk E, Deze verordening wordt met algemeene stemmen vastgesteld. Vastgesteld wordt een verordening van de in de gemeente nog geldende strafverordening welke éénmaal in de 5 jaren moet worden vastgesteld. Aan de orde is een nieuw' reglement van orde voor de vergadering van den Raad, in verband met de gewijzigde ge meentewet. De voorzitter stelt voor het ont werp reglement bij de leden rond te zenden, waartoe wordt besloten. Herbenoemd wordt tot lid van het Burgelijk Armbestuur de heer K. Min derhout Jr. met 4 stemfmen; de heer P.Minderhout Kz. no. 2 der aanbeveling van het Burgelijk Armbestuur verkreeg 2 stemmen. Rondvraag: De heer K, Cysouw zegt, dat er geklaagd wordt, dat de ge meenteomroeper niet verder komt dan tot bij L. Wouters. Ook de heer B. Lou werse noemt nog een punt in de ge meente De heer Huibregtse, meent

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 1