SPOOR/ MOSTERD TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN WOENSDAG 11 NOVEMBER 1931. No. 266. KERKNIEUWS KUNST EN WETENSCHAP. tbsmoe:/T- RECHTZAKEN. Er is, na de débacle der samenwer king met Vlissingen, en na het misluk ken van het allerlaatste ingrijpen van hooger hand ter zake, nog al een en an der te dóen geweest omtrent onze eigen abattoirplannen. Het is niet uitgesloten, dat binnen afzienbaren tijd deze zaak wederom in t openbaar aan de orde komt, en daarom hebben wij het op prijs gesteld, dat men ons van volkomen be voegde zijde ter zake van gedegen voor lichting heeft willen dienen. In een serie artikeltjes zullen de verschillende aspecten van het abattoirvraagstuk ach tereenvolgens hier ter plaatse beschouwd worden, - Red, —o Men schrijft ons van deskundige zijde: I, De slachthuisplannen en het publiek belang. Aan de plannen tot stichting van een openbaar slachthuis voor Middelburg zijn in de nagenoeg zeven jaren, gedurende welke deze aanhangig zijn, reeds onder scheidene beschouwingen gewijd.' Deze kwamen grootendeels van sla gerszijde en zij pleitten nu eens tegen, dan weer vóór een dergelijke instelling. Intusschen raken deze plannen niet uitsluitend slagersbelangen, zooals men zoo langzamerhand zou gaan denken, doch ze zijn allereerst van publiek belang. Het kan daarom niet ondienstig zijn, ze ook eens van dit oogpunt uit, aan een beschouwing te onderwerpen. In 1919 verscheen de Vleeschkeurings- wet, welke wet, zooals de titel daarvan aangeeft, ten doel heeft, wering van vleesch en vleeschwaren die voor de volksgezondheid schadelijk zijn. Iets nieuws bracht deze wet niet reeds eeuwen te voren bestonden ta' van algemeene en stedelijke voorschrif ten omtrent den verkoop van vleesch en men begreep de groote beteekenis van openbare slachthuizen voor de volksge zondheid. Een wetenschappelijk gefundeerd in zicht in het verband van de ziekten van mensch en dier, zooals aan de Vleesch- keuringswet ten grondslag ligt, ontbrak echter. De toenmalige voorschriften waren, naar de begrippen van onzen tijd, dan ook dikwijls onnoodig hard. Met de ontwikkeling der wetenschap ontdekte men, dat het gebruik van vleesch, afkomstig van zieken dieren niet altijd gevaar opleverde. Men ging nu generaliseeren en tal van nuttige voorschriften verdwenen of op de naleving werd geen toezicht meer gehouden en de bestaande openbare slachthuizen raakten in verval. Tot zelfs in onze dagen hebben een deel der toen heerschende meeningen nog stand gehouden. De tijd heeft intusschen het verkeerde inzicht dier dagen bewezen. Zeer groot is het aantal massa-ziekten en sterfge vallen geweest als gevolg daarvan. Een kentering ontstond, toen de over brenging van verschillende parasitaire aandoeningen bij den mensch, zooals de trichinose en lintwormziekten, door vleeschgebruik bekend werden. De grootste stoot evenwel tot de we derinvoering van keuring, toezicht en oprichting van openbare slachthuizen werd gegeven door de ontwikkeling der bacteriologie. Hierdoor werd het verband tusschen de veelvuldig voorkomende vleeschver giftigingen en het gebruik van vleesch, afkomstig van in nood gedoode, zieke en gestorven dieren, ontdekt. Bovendien bracht de moderne bacte riologie aan het licht, dat ook het vleesch van volkomen gezonde slacht dieren, onder bepaalde omstandigheden, door besmetting met bacterieën voor namelijk behoorend tot de z.g. coli-ty- phus groep, aanleiding kan geven tot massa-vergiftiging. Zelfs is gebleken, dat iet grootste deei der vleeschvergiftigin- gen op deze wijze ontstaat. (Wordt vervolgd), Bij de Maandagavond gehouden herstemming van een notabele der Ned. Herv. Kerk tc.Ritthem waren 47 stemmen uitgebsacht, waarvan 2 van onwaarde. De heer H. Barentsen ver kreeg 28 st. en de heer A, Goedhart 17 st. zoodat de eerste gekozen is. De va cature was ontstaan door het bedanken van den heer P. Schout. Het 25-jarig jubileum dr. J, P. Cannegieter, Ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubi leum als predikant der Ned. Ilerv. kerk heeft dr. J. P. Cannegieter Zondagmorgen in de Ned. Herv. kerk 'te Alphen a./.d. Piijn een gedachtenisrede uitgesproken over: „Het treffelijke ambt", zulks naar aanleiding van 1 Tim. 3 vers 1: „Dit is een getrouw woord: zoo iemand tot eens opzieners ambt lust heeft, die begeert een treffelijk werk". Na het gemeen schappelijk zingen van Ps. 27 vrs 7, het lezen van een schriftgedeelte en gebed, sprak dr. Cannegieter over genoemd on derwerp zijn eigen ervaringen in de 25 jaar zijner ambtsvervulling. Na het zingen van Ge,z. 14 vrs 1 en 3 memoreerde hij zijn periode in Oost Voorne, te Bergen in N. II., te Veendam en het schoone Middelburg, waar hij 15 jaar vertoefde en behandelde zijn meeningen over de orthodoxe en vrij zinnige uitingen. De plechtige (godsdienstoefening1 werd beëindigd met het zingen van Gez. 89 vers 1. Na het uitspreken zijner door talrijke aanwezigen aandachtig beluisterende re de, werd de jubilaris toegezongen door de leden van de plaatselijke afd. van den Prot. Bond. Als vertegenwoordigers van het be stuur der Vereeniginjgl van Vrijz. Her vormden te Middelburg waren aanwezig mej. W. P;. van der Harst en de heer A. Heijboer. Ook waren overgekomen de heer en mevrouw dr. L. W. A. M. Lason- der—Gratama uit Den Haag en de heer j'. \V. Roskes te Rotterdam. De heeren Heijboer, Lasonder en Ros kes zijn te Middelburg, alle. ouderling ge weest bij dr. Cannegieter. Natuurkundig gezelschap. Maandag jl. hield dr. A. Bouwers uit Eindhoven een lezing over: ,,de bouw der materie", voor het Natuurkundig Gezelschap alhier. De geschiedenis van de natuurweten schap kent geen tijd zoo rijk aan ver rassende ontdekkingen naast scherpe tegenstrijdigheden van theoriën, als de onze. Het atoommodel van Noels Bohr met Amerikaansche jeugd „boomt" niet graag. De populaire ook hier te lande zoo bekende Amerikaansche schrijfster Ed na Ferber is niet te best te spreken over de jeugd harer natie, speciaal dan de jeugd, die zij op de thuisreis van de oude •wereld aan boord heeft ontmoet. Die achtte zij blijkbaar voldoende karakter studieobjecten om te kunnen generali seeren. Zoodat haar oordeel: „prachtige jonge idioten, die weigeren hun kop te gebruiken" alle Johnnies, Tommy's Ma- bels en Alices van de U. S. A. zich maar aan hebben te trekken. „De jongelui die naar de Universiteit gaan, kunnen over geen enkel onder werp ernstig spreken; ze hebben het al leen maar over sport en zoo iets komt in geen ander land ter wereld voor. Hier is het belachelijk om ernstig te zijn," verzucht Miss Ferber.- Onze Amerikaansche briefschrijver neemt 't voor zijn jonge landgenooten op. Niet alleen het land en zijn geschie denis is jong, de menschen zelf blijven inderdaad langer jong dan ergens an ders. En gedragen zich ook zoo! Het zal in het buitenland zeer de aandacht trek ken wanneer een groep grijze Yankee dames op een tocht van hun mannen zijn afgeraakt en in vollen ernst vragen: „whère are the boys"? terwijl hun grij ze wederhelften even hard op zoek zijn naar hun „girls". Deze onbewuste kin derlijkheid uit zich in duizenden soorten, wanneer men maar wil opletten. zijn schilstructuur van groepen negatie ve electronen als planetenstelsels cirke lend om een positief geladen kern met een lading, gelijkstaand met het atoom nummer en het aantal in neutralen toe stand aanwezige electronen, welk ge tal tevens ongeveer de helft van het atoomgewicht bedraagt heeft veel bij gedragen tot verklaring van Het che misch gedrag der elementen, en Kos- sel's beschouwingen over de structuur der moleculen gesteund. Van binnen naar buiten worden de „schillen" van electronengroepen aange duid door de letters K. L. M. N. O. P. Q- en gekarakteriseerd door de hardheid der Röntgenstralen, die noodig zijn om de electronen dezer groepen vrij te ma ken, of die ontstaan wanneer vrije elec tronen in die groepen „gevangen" wor den. Elementen met „volledige" groepen zijn zeer stabiel, d. w. z. ze geven niet gemakkelijk elektronen af en nemen evenmin gemakkelijk elektronen op. Het zijn de „edelgassen" (Helium, Neon, Ar- zon enz.) Elementen die enkel atoom nummers lager staan toonen juist zeer sterke neiging elektronen tot zich te trekken en gedragen zich dus als posi tieve ionen. Daarentegen geven elemen ten, die iets hooger staan en dus nog slechts enkele elektronen van een meer naar buiten liggende groep bezitten, de ze gemakkelijk aan de liefhebbers af en gedragen zich dus als negatieve ionen. Zwavel (atoomnummer 16) heeft in zijn buitenste groep 6 electronen, terwijl deze 8 zou kunnen bevatten. Het is dus pos. 2 waardig tegenover sterke neg. ionen en neg. 6 waardig tegenover ster ke pos, ionen (S F 6.) VRAAGT Let op het Fabrieksmerk (Ingez. Med.) 32. - Julie knikte. Ja, dal is ongteveer de grootte, zei Keiler. Het heet zeker „Zon en Wolken"? Het heeft op het oogjenblik (geen naam, zei Julie, zoover ik weet, maai er zijn zon en wolken op. Dat moet wel als het e:en Van Roon is. Er staan ook hoornen op. O ja? Eopme-n? Zeker eien copic van het stuk uit het Museum. Is en- een molen in den linkerhoek? Neen, er was g'een molen in 'den linkerhoek verklaarde; Julie met zeker heid. Zij herinnerde zich dat Willem eerst wel gedacht had aan een molen, maair dat hij later van meening veran derd' was. (Dan is het geen co pie, Van de onze in het Museum. Het is misschien 'n copie van L'Aubonine (de Herfst) uit het Louvrc. Maar hoe komt u aan dat stuk?. Jk heb het gekregen van 'n heer, een vriend van mij, zei Julie na eetiig nadenken. - 'Een heel' goede vriend ook'. De, toon van dien lach was misschien te spot tend om je aangenaam, aan le doen. U weet, niet iedereen geeft 'n Van Roon cadeau aan zijn meisje. Zeker 'n heel rijke mijnheer, ©en Rothscchild. Julie wist niet goed wat een Roth schild was. Zij zou het thuis in de dic- tionnaire opzoeken. Hoe is die rijke vriend' van u er aan gekomen? Weet u dat misschien? Hij heeft het gevonden in 'n win kel, zei Julie, die alles naar waarheid wou Hiededeeleji. Waar was die winkel? In een plaatsje, dat Erowdon Mar ket heet. O, in Suffolk! Een vreemde plaats om (een Van Roon te vinden. I Het was heel vuil tóen hij hef voor het eerst zag. En er leek w'cl 'n pnder stukje boven op geschilderd te zijn. Heel vreemdDe oogjen van Ar- hur Keiler schenen al kleiner le wor den. 'Wie heeft u gezegd dat het een Van Roon is? De man die hefm mlij gegeven heeft. lEn wie heeft liet hem| gezegd Hij heeft de on der teekeni ng geVon- den. De rustige kalme toon was ge deeltelijk te danken aan het feit, dat zij de heerlijke volle overtuiging had' groo- ten indruk iop' hem te maken. 'Wat zegt u? Drn handleekenjngj van Van Roon? Ja, zei Julie. Nu was de oingël|oovigheid van Kei ler overgegaan in ieen overstelpende nieuwsgierigheid. Hij keek Julie aan met een aandacht, die hij moeite had niet te veel le toonen. Dit was 'n zeer onwaar schijnlijk verhaal en toch had do man genoeg wereldkennis, om niet te weten dat een verhaal, hoe onwaarschijnlijk ook, toch wel eenigie waarheid kon be vatten. Daarenboven had het meisje zulk een eerlijk gezicht, dat 'hij het onmo gelijk vond alles als 'n bedenksel te be schouwen. Maar toch waren er omstan digheden bij, die we'l wat moeilijk aan te nemeri waren. Waarom kreeg u dat schilderstuk ten geschenke Ik heb er joftn gevraagd, zei J u'lie met 'n eenvoudige oprechtheid, die haar deed blozen. Mr. Keller keek haar vast aan; toen lachte hij, maar niet onvriendelijk. Het was zeker uw hartsvriend, en hij kón u niets weigeren. Ja, dat is het, zei Julie, niet geheel op haar gëjmak. Die vermetele spot was iets nieuws voor haar, daar kon zij niet mee terecht. Maar wat is die vriend' van u? Is het een schilder? :Ja, dat geloof ik wel, zei het meisje. Hij maakt een studie van kunstvoprwer- Hij is 't volkomen met Miss Ferber eens, dat Amerikaansche jongelui phy- siek prachttypen zijn en dat ze eeuwig twaalf blijven, tenzij men over den tact beschikt hen aan het praten te krijgen. Het „boomen" van de studiosi over onbegrijpelijk zware onderwerpen, lou ter uit debatteerlust al wordt het dan wel eens, „dazen" bepaalt zich bij de Amerikaansche jongelui over allerlei on derwerpen van zuiver practisch en alge meen nut. De Yankee staat misschien nuchterder op zijn twee beenen. Het is een niet te ontkennen feit, dat hij veel minder afweet en zich in het algemeen ook minder interesseert voor hetgeen er in de wereld plaats heeft, hetgeen ten eerste te wijten is aan de, naar onzen standaard, alleroppervlakkige voorlich ting door het onderwijs in de ontvanke lijke jaren en later door den dito inlich tingendienst van de pers. De groote algemeene Amerikaansche ontwikkeling en beschaving is nog ru dimentair. Het volk wil meer te doen hebben met sport en dollar, juist anders om als bij ons, waar goed koopman schap en het talent een bal net onder de lat te trappen niet als de grootste nationale deugden beschouwd worden Onwetend heeft Miss Ferber den vinger op de kwestbare plek in haar betoog gelegd: de jeugd, terwijl ze met even veel recht had kunnen zeggen: mijn land genooten. Men moet bet leeren „zijn kop te gebruiken" en in heele provin cies wordt het nooit geleerd; des te meer te bewonderen is het, dat zooveel koppen zoo hard aan den gang zijn. De moleculaire structuur beeldt zich af in de kristalstructuur. Een eenvoudig voorbeeld hebben we in keukenzout met pos. Na en neg. cl. atomen, die zich kunnen rangschikken in vierkanten of kuben, waarbij gelijknamige ladingen zich in tegenoverliggende hoekpunten bevinden, zoodat de afstootende krach ten wegens de grootere afstanden, waar op deze ladingen zich van elkaar bevin den, geringer zijn dan de aantrekkende langs de ribben en er dus stabiel even wicht kan zijn. Het is het eerst aan Sir William Bragg gelukt de kristalstructuur aan te too nen door interfentie van Röntgenstralen, waaruit tevens bleek, dat deze stralen inderdaad uit aethertrillingen bestaan. Het traliescherm van Rowland, dat ge wone lichtstralen tot interventie kan brengen, kan dit niet bewerkstelligen bij Röntgenstralen, aangezien de golfleng ten dezer stralen te gering zijn. Gelukkig heeft de natuur in de kris tallen ons de tralieschermen geleverd, die 't werk kunnen overnemen. In de in terferentiefiguur, gewoonlijk bestaand in ringen, teekent zich de kristalstructuur af en bij bekende golflengte der stralen zijn de onderlinge afstanden der atomen te bepalen, wegens de betrekking, die er bestaat tusschen die beide grootheden, den hoek van inval en de afstanden der maxima en minima in het interferentie beeld. Zelfs een propje watten geeft bij be stralingen met Röntgenstralen een inter ferentiebeeld, dat de regelmatige mole culaire structuur van de stof weergeeft. Met behulp van R. stralen kan men uit de constructie van sigarettenasch en luciferskoppen, het fabricaat bepalen. Ook de constructuur van echte en kunstmatige parels is verschillend en door een R. apparaat vast te stellen. Bij het onderzoek is tevens gebleken, dat de kunstmatige in R. stralen sterker groen fluoresceeren dan de echte. De dielectriciteits constante van water dwingt tot het beschouwen van het wa termolecuul als een dipool d.w.z. een pen en hij knapt oude schilderijen op en hij heeft er heel véél verstand Van. Niet zooveel als hij denkt, zei Adolph Keiler, anders zou hij zoo g]ek niet zijn een Van' Roon weg te geven, zelfs aan zoo'n aardig en knap meisje als u is. Hij sprak nu opi heel zachten loon, fluisterend en bijzonder innemend. De man had iets bijzonder aantrekkelijks; toch was er een uitdrukking gekomen in een paar schichtige oogen die zon derling vijandig was. Zei u niet dat u die Van Roon in uw bezil had? Er was iets zeer dringends in die vraag, het deed het meisje heel onaangenaam aan. Ja, ik heb hem gekreigen. Zou u hem mij kunnen laten zien? Ik geloof het wel, zei ze na eenig zwijgen. Julie aarzelde. Zou u hem eens mee .willen bren gen naar mijn atelier dat ik hem eens zien kan? Zij aarzelde weder. Als u graag wilt dat spreekt van zelf, zei de man zieer vleiend. Ik dacht dat het u misschien wel aangenaam was. U moet weten ik ken toevallig nog al menschen die er verstand van hebben, opkoopers en dan zou ik bij hen kun nen informeeren wat het waard is. Dat beigreep Julie zeer goed. Zij was electrisch magneetje, dat zich in een electrisch veld richt. De constructie van het watermolecuul is daarom zoo, dat de atoommiddelpunten een stomphoeki- gen gelijkbeenigen driehoek vormen met het zuurstofatoom in den top. De verklaring van de spectraallijnen uit Bohr's atoommodel door de electro- nenbanen aan te nemen op bepaalde, niveaus en uitgezonden of geabsorbeerde stralingsenergie te verklaren uit het overgaan van de electronen op een an der niveau, heeft groote successen te boeken maar levert ook vele tegenstrij digheden met de bestaande natuurkun dige beschouwingen. Dat de golfbeweging van het licht, ge steund door zoovele experimenten, moet plaats maken voor een discontinue energieverplaatsing in den vorm van de zoogenaamde quanta, is een groote moeilijkheid, zoo niet een onmogelijk heid. Men zou de zoo vruchtdragende begrippen, die de experimenteele feiten verklaren, overboord moeten werpen. Er zijn echter pogingen gedaan om de tegenstrijdigheden op te lossen. Merk waardigerwijze heeft men bevrediging gezocht door een omgekeerde onmoge lijkheid op het eerste gezicht experi menteel aan te toonen, wat inderdaad gelukt is. De Broglie is op het idee gekomen om aan bewegende materie golfeigen- schappen te geven en wel van een golf lengte die gelijk is aan de quantaecon- stante van Planck geduld door de hoe veelheid van beweging, waaruit een voortplantingssnelheid van die golfbe weging volgt die veel grooter is dan die van het lichaam n.l. gelijk aan het kwadraat van de lichtsnelheid gedeeld door die van het lichaam. Het is inderdaad gelukt interferentie figuren te voorschijn te roepen, die op treden bij botsingen van electronen te gen metalen en de uitkomsten der me tingen strookten volkomen met de the orie. De wiskunde die men noodig heeft bij deze verklaringen is van een geheel an der aspect dan waaraan wij tot nog toe in de hoogere wiskunde gewend zijn. Er komen functie's bij te pas, die zeer bizondere eigenschappen vertoonen, af wijkend van de tot nog toe gebruikte. Opmerkelijk is het, dat de personen, die zich hiermee bezighouden en als 't ware bij intuitie, die nieuwe beschouwingen vonden, van jeugdigen leeftijd zijn. D e Broglie deed zijn ontdekking op 24- jarigen leeftijd, Dirac begon op 19-ja- rigen leeftijd met zijn wiskundige bere keningen. De oudste van hen is 30 jaar, het is Sahrödinger. Tot de tot nog toe onverklaarbare moeilijkheden moet ook gerekend wor den de constructie van een waterstof molecuul uit Twee elkaar afstootende waterstofkernen. Spreker heeft met vele lantaarn plaatjes zijn voordracht opgeluisterd en met behulp van 't Röntgenapparaat wel willend door dr. Orbaan daartoe afge staan, het interferentie beeld vertoond van de kristalstructuur van mico. De belangrijke lezing vond een dank baar onthaal bij de aanwezigen, zooals uit het hartelijk applaus bleek. Postduif en antenne. De rechtbank te Breda heeft onlangs in hooger beroep een vonnis van den kantonrechter aldaar bevestigd, waarlbij de, ge meen te ver orde ninjgi van Ginneken ten aanzien van de bepaling, dat anten nedraden moeten zijn voorzien van kur ken, om deze draden voor postduiven en andere vogels zichtbaar te doen zijn, niet verbindend werd verklaard. De overtreder der verordening' J. H. Van M., in deze zaak werd van rechts vervolging ontslagen. De officier van jus titie 'teekende cassatie aan bij den Iioo- in een wanhopigen tweestrijd en deze man leek haar toe- een vriend te zijn, die haar uit de verlegenheid wou hel pen. Misschien doe ik het wëY zei ze. Goed! wanneer wilt u komen? Julie dacht een oogenblik ernstig na. Ik kan niet voor Donderdag. Dat is overmorgen ja, dat kan wei. Hoe laat? Muli dacht er goed over na. Het zal moeien wezen tusschen twee en drie uur. Zij sprak weifelend en langzaam. Dat is de eenige tijd dat ik weg kan. Best, zei hij opgeruimd. U kunt mij in mijn atelier vinden aan het opgegeven adres tot vijf uur "s namiddags. Num-' mer 4. U moet hard schellen; de bel is een beetje flauw. Mijn naam is Kei ler. Wil ik het opschrijven of kunt u het wel onthouden? Schrijf het maar op met het adres, als 't u biieft. De man scheurde, een blaadje uit een zakboekje en schreef zijn naam en adres met een vulpen op. Toen hij dit gedaan had en het haar .gegeven had, ver zocht hij haar haar naam en adres op 'ie schrijven. Dit deed ze. En toen bedacht ze plotseling, dat ze voor Wil- lem's thee moest zorgen. Ze stond dus haastig op. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 5