Dr. Colijn over de Engelsche Handelspolitiek. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN MAANDAG 9 NOVEMBER 1931. No. 264. BINNENLAND. BEGROOTING VAN BINNEN- LANDSCHE ZAKEN. TARIEF VAN INVOERRECHTEN. De koekoekklok. NEDERLAND EN BELGIE. Steunt bij gelijken prijs en kwaliteit DE NEDERLANDSCHE INDUSTRIE Gij dient daarmede Uw land En ge bestrijdt de werkloosheid. ZEELAND. MIDDELBURG. Federatie Zeeland Vrijz, Dem. Bond. ZUID-BEVELAND. NOORD-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W. D. (Wordt vervolgd.) (Bijzondere correspondentie). Zijn Exc. dr. Colijn, de leider van de Anti-Revolutionnaire partij, de man van internationaal groot gezag op econo misch gebied, ons Tweede Kamerlid en oud-minister, was zoo welwillend ons j.l. Vrijdag, in een der spreekkamers van het Tweede Kamer-gebouw te woord te staan in verband met de vraag, wat Nederland te wachten heeft van de door Engeland in de naaste toe komst te volgen handelspolitiek. De heer Colijn begon met 't een voor deel te achten, dat mr. Walter Runciman is geworden: hoofd van den „Board of Trade", Minister van Handel. Dr. Colijn verklaarde mr, Runciman zeer goed te kennen. In beginsel is deze overtuigd vrijhandelaar, wat op de Eco nomische Conferentie van Mei 1927 wel zeer duidelijk aan den dag is gekomen. Hij is een van de candidaten der Na tionale liberale partij in Engeland, die geacht wordt in te stemmen met het voornemen om geen enkelen maatregel, die de stabilisatie van het pond kan be vorderen, van te voren reeds terzijde te schuiven. Vóór de verkiezingen heeft mr. Runci man zelfs gepleit voor invoer-verboden op weeldeartikelen of prohibitieve rech ten daarop. „Zou een dergelijk denkbeeld tot uit voering komen", zei dr, Colijn, „dan moeten wij er inderdaad voor be vreesd zijn, dat onze bloembollenhandel op Engeland wel eens ernstig schade kon gaan lijden „Van den anderen kant", ging dr. Colijn voort, „verwacht ik van Runci man niet, dat hij spoedig zal komen met belemmerende maatregelen t.a. van den invoer van voedingsmiddelen. Dit zou een gevaarlijk experiment zijn. Immers, op den duur zal zich de depreciatie van het pond sterling wel voelbaar ma ken op het prijs-niveau. En dus: op zich zelf reeds een tendenz voor loonsverhoo- ging in het leven roepen. Zou daar nu nog bijkomen een stijging der prijzen van levensmiddelen, die Engeland m o e t in voeren, wijl het die zelf niet produceert, dan zal er zeer spoedig drang naar loonsverhooging ontstaan, maar: als deze niet gepaard gaat met een grootere goe deren-productie in Engeland zelf, dan zou men daarmee inflatie binnen-halen, welke men juist buiten de deur wil houden. „Natuurlijk", zei dr. Colijn „ga ik uit van de onderstelling, dat het nieu we Engelsche Kabinet de zaken met een nuchter oog zal bezien. Maar: de moge lijkheid is niet uitgesloten, dat de drang van de volbloed-protectionisten sterker zal blijken dan de nuchtere economische redeneering". De benoeming van Neville Chamber lain tot Minister van Financiën geeft volgens Exc, Colijn aanleiding tot het I vertrouwen, dat de zaken rustig zullen worden bezien. Mr. Chamberlain was steeds een bezadigde figuur onder de protectionisten. Verder moet menafwachten wat 10 November zal brengen. I. „En nu", vroegen wij dr. Colijn, I „wat de industrieele artikelen betreft in onze komende economisch-mercantiele n verhouding tot Engeland? Onze Anti-Revolutionnaire groot-eco noom en -financier zei: „Voor de in dustrieele artikelen verwacht ik wèl be lemmerende maatregelen. Of dat gebeu ni zal in den vorm van een Algemeen Ta rief in den geest van het onze, dan wel in den vorm van verscherpte „safe-guar ®m&EMOE/ 7~ J ^Z/C/i^QMEE i Toen. zij op den hoek van hiet'trot toir was, zag ze dat het 'm Meieke don kere man was, van middelbare! lengte. Hij had een kneveltje en 'n .grijsvilten hoed op het hoofd." Die man' gaf haar een vreemd gevoel, 'n gevoel van angst, ofschoon daar absoluut eigenlijk geen reden voor was bij klaarlichten d; Maar zij had zoo'n idéé dat hij haar zou aanspreken en dat hij een aanleiding zocht cm dat te dóen. Zij liep haastig voort en bleef (niet voor de winkels' kijken. Maar op eens itreeg zij erg veel trek in 'n kop thee Ze moest er ergens één nemen. Vlak aan den overkant was een A.B.. C.-winkel. De angst, dat zij gevolgd1 werd, was nog niet verdwenen en pl olsfel ing was ze zoo haastig om over te steken, dat ze bijna tegen bus 13 aanliep, die daar juist aankwam. Eenigszins zenuwachtig misschien of angstig voor een avontuurtje, liep ze naar één van de achterste tafeltjes in deai winkel en bestelde thee met een biscuitje en 'boter. En toien zag' ze dat 'n bleeke man met een donkjer uiterlijk, van middelbare lengte, met een snor- ding", daarover valt nu moeilijk iets te zeggen, ,,'t Komt mij voor", besloot dr. Colijn, „dat men zich daaromtrent in Engeland zelf nog geen klare voorstel lingen heeft gevormd. Zelfs een man als dr. Colijn kon na tuurlijk niet in bijzonderheden vooruit- loopen op hetgeen in Albion zal ge beuren op het gebied der handelspolitiek. Aan het V. V. der Tweede Kamer in zake de begrooting van binnenlandsche zaken ontleenen wij, dat verscheidene leden waarschuwen tegen een te rui me toepassing van het middel van annexatie ten aanzien van gemeen ten, die een zelfstandig bestaan hebben en kunnen behouden. Bij herhaling werd aangedrongen op het tot stand brengen van een wet tot bescherming van in het wild levende planten en dieren en van natuurschoon. Voorts drong men aan op verruiming van de steun aan behoeftige Nederlan ders, die in het buitenland wonen. Van verschillende zijden werd aange drongen op het met kracht voortzetten van de werkverschaffing en op het zooveel mogelijk bevorderen van het tot stand komen van billijke steunrege lingen voor werkloozen. Intusschen vestigden verscheidene leden er nadrukkelijk de aandacht op, dat bij alle in het belang van de werk loozen te nemen maatregelen alles zal moeten worden vermeden wat aan een herstel van normale verhoudingen in den weg staat. Vele leden betoogden, dat, in tegen stelling met het vorig jaar, toen de vee houderij, het gemengde bedrijf en een deel der tuinderij nog met moeite het hoofd boven water konden houden, d e nood in het landbouwbedrijf thans gezegd kan worden algemeen te zijn. Met allen nadruk werd er algemeen op aangedrongen, dat de Regeering in de Memorie van Antwoord een volledig, en duidelijk overzicht zal geven van al hetgeen zij van plan is en hetgeen zij nog overweegt te doen om den landbouw door jfe huidige langdurige depressie heen te helpen. Naar de meening van verscheidene leden is de Regeering thans in dit opzicht in gebreke. Verscheidene leden bepleitten het ge ven van een ruime bevoegdheid aan de Regeering, opdat zij op elk moment zelf standig de maatregelen kunnen treffen, die de omstandigheden noodig maken. Aangedrongen werd ook nu weer op maatregelen tegen den invoer van bui- tenlandsch vleesch door verbod of rant soeneering van dien invoer, alsmede op het heffen van een bijzonder invoerrecht op die producten van land- en tuinbouw, waarin een moordende concurrentie van de zijde van het buitenland bestaat. De Nederlandsche Reedersvereeniging, welke ruim 98 pet. der Nederlandsche koopvaardijvloot omvat, heeft zich tot de Tweede Kamer gewend met een adres, waarin dringend wordt verzocht, niet tot de voorgestelde verhooging van het tarief van invoerrechten te willen be sluiten. Adressante zet uiteen dat door de ontwrichting van den wereldhandel-het scheepvaartbedrijf met de grootste moei lijkheden te kampen heeft. Verhooging van invoerrechten hier te lande heeft de strekking, deze ongun stige omstandigheden te versterken ten nadeele van een bedrijf, dat sinds eeuwen één van de meest belangrijkste welvaartsbronnen van ons land is. In hooge mate bedenkelijk acht adres- retje en 'n vilten hoed, haar gjevolgjd was en plaats nam aan een tafeltje vlak naast het hare. HOOFDSTUK XX. Julie was geen beschroomd 'meisje. Zij had geen gebrek' aain moed en nu haar een kans gegeven werd om eens! iets te believen Kreeg zij plotseling een gevoel, dat veel van angst of vrees had'. En die ontroering werd er niet héter op, tjoen ze gelegenheid had' om naad den hoed van perzikMeurig vilt te kijken. De man, die dien hoed op- had, zag' er onschuldig genoeg uit. Hij leek een jaar of dertig of misschien wat ouder, 'hij had een goed gemaakt jasje aan met zijden kraag en lange das, licht grijze broek en een diamanten ring aan de pink van zijn linker hand. De ailglemee- ne indruk over dezen bepaald interssian- ten man deed haar denken aan een ar tiest. Zoo stelde ze zich die tenminste voor. Zoodra de man. den b'lik van Julie «pp zich gevestigd voelde, nam' hij zijn hoed' af met een zwaai, gemakkjeiijk en te vens gracieus, glimlachte, iets dat men hem niet kwalijk' kon me men en "'(zei eenigszins lispelend: Miss Graham? 1 Neen, ik ben niet Miss Graham', zei Julie heel kalm. Zij beroemde (jrich altijd op haar zelfbeheersching. Die hielp haar op dit opgenMik bepaald'. Een Schwarzwalder uurwerkmaker heeft aan een vertegenwoordiger van de Tel. eens een en ander verteld over de herkomst en de fabricage van de huiselijkste aller klokken: die waarin de koekoek het uur en half uur afroept. De koekoekklok is al twee eeuwen oud. Haar bakermat stond in een klein Schwarzwaldsch bergdorpje boven Tri- berg Schönwald. „Het doet mij altijd eigenaardig aan", zoo vertelde de Schwarzwalder klok-- kenmaker, „wanneer iemand zegt, dat de koekoekklok ouderwetsch is gewor den. Hierop moet ik antwoorden, dat zij nog nooit een modeklok is geweest, wel heeft ook zij haar ontwikkelingspe rioden meegemaakt, maar zij was en bleef tot op heden een product van de echte Schwarzwalder volkskunst en als zoodanig moeten wij ze ook beschou wen. Het is mij nog gelukt op het laat ste moment een copie van onze eerste Schwarzwalder klok te krijgen en deze is, zooals u weet, op de Internationale tentoonstelling van moderne en oude uurwerkkunst, welke in het Stedelijk Museum wordt gehouden, te bezichti gen. Dit is een z.g, „Waaguhr" met een gewonen steen als gewicht. Men heeft mij reeds de vraag gesteld, of 't niet mogelijk zou zijn de koekoek klok in overeenstemming met den te- genwoordigen tijd te moderniseeren. Ik heb er ontkennend op geantwoord. In dit geval zou deze klok haar karakter verliezen, d.w.z. de volksaard zou in haar verloren gaan. Ook zou ik me niet kunnen voorstellen, dat, uit een stalen geraamte een koekkoek roept. Wat dat betreft, staat immers in de moderne klokkenfabricatie onze grootindustrie in het Schwarzwald reeds tientallen van santé het, dat aan het wetsontwerp het element der tijdelijkheid ontbreekt. Daaruit blijkt, dat de vermeende fiscale noodzakelijkheid niet de eenige recht vaardiging voor het wetsontwerp is, doch wel degelijk de principieele zijde van onze handelspolitiek hierbij in het spel is. B. T. A. meldt uit Brussel: Graaf Louis de Lichtervelde, oud secretaris van baron de Broqueville, oud-minister van defensie, wijdt in de Revue Catholique des idéés et des faits een artikel aan de betrekking tusschen Nederland en België. Hij komt tot de volgende slotsom: Wanneer de beide landen kunnen ko men tot een eenheidsfront, wat betreft de tarieven, dan zullen zij een blok vor men, dat door de overige naties met eerbied zal worden behandeld. Steunend op elkander beteekenen zij te zamen een groep met meer dan 14 millioen in woners, uitgestrekte koloniën, aanzien lijke rijkdommen, een onvergelijkelijke uitrusting. Het accoord tusschen deze beide zal een beslissende stap beduiden in de reconstructie van Europa. Bij de afschuwelijke ontwrichting, waardoor de wereld wordt ondermijnd, die staten bedreigt en stelsels verwoest, is het zaak zich te haasten en waar het kan regionale verdragen af te sluiten om den ondergang het hoofd te bieden. Daarin zal de Volkenbond zijn' hechtste steunpunten kunnen vinden, gemetseld in de werkelijkheid der feiten. jaren aan de spits. Ik wil hierbij nog ver melden, dat ook het bekende mooie stijlklokje van den nieuweren tijd het Schwarzwald als vaderland heeft. Ondanks alle tijdstroom heeft de koe koekklok haar liefhebbers in alle krin gen gehouden. Wie zin heeft voor een koekoekklok, vindt er ook een goede plaats voor. Voor hem of haar, die het Schwarzwald kent, zal zij beslist bij el- ken koekoekroep men,ige aangename herinneringen wakker roepen. Het is reeds dikwijls voorgekomen, dat ik on der weg aangehouden werd met de woorden: heel graag zouden wij een koekoekklok willen aanschaffen, maar dan zou het ook een echte, uit het' Schwarzwald moeten zijn! Met een ge rust geweten kan ik zeggen, dat elke koekoekklok, welk in klokkenzaken wordt aangeboden, een echte „Schwar- zwalderin" is. Wenscht echter iemand een echte Zwitsersche koekoekklok, dan. komt ook zij uit, het Schwar zwald.,, De koning van Engeland heeft de z.g. Royal Lodge, gelegen in Windsor Park, als buitenverblijf aan zijn tweeden zoon den hertog van York, geschonken. Se dert eenigen tijd reeds waren de hertog en de hertogin van York zoekend naar een voor hun beide kinderen geschikt „country home." De Royal Lodge bevindt zich op eeni gen afstand van Windsor Castle. Vroe ger heette hij King's Cottage en werd veel door koning George IV gebruikt. Hij dateert uit 1810 en was de latere jaren bewoond door majoor Fetherston- haugh, het hoofd van' 's konings renstal len, die eenige maanden geleden over leed. De 'man had die vraag' zoo tactvol'/ge daan, dait men het bepaald: yopr een! ver gissing gehouden zou hebben indien hij de straat niet was overgestoken en haar gtevo'Igd in dien winkel. Het mag vreemjd! lijken, maar zoodra hij haar had aange sproken, maakte haar aanv'anikjefjkie bioo'ifaeid plaats voor' nieuwsgierigheid'. Zij had hein nauwelijks aangezien, óf hij wekte haar belangstelling ,op, maar Julie paste wel op dat te laten merken. Zij was op haair hoede. 1 Hij bestelde een ftesich gemberbier en toen het kellnerinnetje weg' ging, om 't bestelde te halen, wendde hij zich tot Julie en zei op eten toonj van een ouden vriend: Het is gek, mjaar Lu lijkt precies op pen meis je, dat ik 'kjen. 1 Waarom gek? vroeg Julie kortaf. De vraag' zelve en de scherpe blik uit Julie's oog' deed den man 11 weinig glimlachen. Het was duidelijk: dat meis je had karakter. Dat scfieen hem te ani- meeren. i 1 Het is' altijd gele als je iemiaindl vopr een ander houdt. O ja? zei Ju'lie behoedzaam. Is u het niet met mij eens? zei hij met een lach, die bepaald aangenaam slonk'. Het is iets dat mij nooit zal' olver- komen. Gelukkig vopr u! Haar cordaatheid amuseerde he'm. Ilc wojU dat ik, uw1 me morie had. j i 1 Zondag vergaderde de federatie Zee land van den Vrijz. Dem. Bond in ho tel de Nieuwe Doelen te Middelburg on der voorzitterschap van den waarnemen- den voorzitter, den heer C. Ouwehand die in zijn openingswoord groote. waar deering uitsprak voor alles wat deniet in de Provinciale Staten teruggekeerde heer Jac. Welleman en mevrouw Berg- sma-(Biergsma voor de partij en haar beginselen, eerstgenoemde ook in andere functies, hebben verricht. Ook bracht hij dank voor hetgeen de heer arts D'. N. van Gelderen, die ont slag nam als voorzitter der federatie als zoodanig en ook als lid van het lijoofdbestuur voor de partij is geweest. Spr. erkende volledig, dat de partij in Zeeland bij de jongste Statenverkiezingen veel heeft verloren en wekte krachtig op het nieuw te kiezen dagelijksch bestutuir terzijde te staan bij de pogingen om pro paganda voor de beginselen te maken. Wat betreft de crisis, -zeide spr. dat die reeds erg genoeg is, zonder d,at men er over spreekt. Ten slotte wees ide heer Ouwehand er op dat de agenda voor de algemeene vergadering een aan tal voorstellen bevat, die wenken aan de Tweede Kamerfractie inhouden wat vol gens hem, gezien de samenstelling dier fractie ,als regel niet noodig is. Nadat de rekening van den heer Ouwehand als penningmeester was goed- gekeurd, koos de vergadering met alge meene stemmen tot voorzitter den heer O,. Ouwehand ie Vüssing'en tot secretar ris, we'lke functie dei heer Ouwehand tijdelijk had waargenomen, den heer dr. J. G. Ramaker te Breskens en tot pen De thee arriveerde. Met 'n dankbaar gevoel schonk Julie ze in. Zoodra ze 'n ha'lf kopje gedronken liad', dat haar deed opleven, vergat zij alles wat haar be zwaard had' en ze voe'ljde zich weer» vroolijk en kalm en prettig gestemd!.! U lijkt precies op een Schotsich meis'je, dat ik in Parijs gekend he)>, zei de man, den draad Van het gesprek weer opvattende na een heel klein beet je van het bier gedronken te hebben. Zoo! zei Julie op koelen toon. Het was een model: vtaor een schil der. Ze heeft voor mij ook wel' 'ééns gezeten. i Is u schilder? Vroeg! Julie. ;Nu begon zij zich te veroorloven wat meer belangstelling te too.oen, zij kon daar eigenlijk niets aan doen. 't Was onwil lekeurig'. Ja, van allerlei, klonk! het antwoord. Ik heb verscheiden jaren in Parijs ge studeerd vóór den oorlog. Van het eerste oogenblik af aan, zoo dra hij aain het tafeltje naast het hare was kooien zitleln, zoodat Julie hem: góed kon zien, had zij begrepen d'at het 'n schilder was. Hij zag' er zoo precies uit als een artist, dat het niet anders kon. Niettegenstaande haar vaste voorne men voorzichtig te zijn, kon zij onmo gelijk haar nieuwsgierigheid overwinnen. En schilderen had nu kort geleden 'n groote be teekenis voor haar gekregen. .Op welk soort schilderstukken legt ningmeester den heer W. Karelse te Schore. Nadat besloten was, dat de te benoe men a fgevaardijgde zoo giewenscht ook hoogstens 5 afdeelingen kan vertegen woordigen benoemde de vergadering den heer dr. Ramaker tot afgevaardigde naaf de algemeene vergadering ,die op1 28 en 29 November te Alkmaar plaats heeft. De agenda, zoowel de huishouelijke als de openbare algemeene vergadering gaf ten aanzien van enkele punle/n aanleiding lot kortere of langere discus sie, maar miet aille voorstellen kooi men zich ten slotte wel vereenigen. KRABBENDIJKE. Naar we vernemen is gebleken dat een viertal personen die te. Steenbergen door de marechaussee al daar zijn aangehouden als verdacht van een onder die gemeente geptecgjden diefstal met braak in een fabriek, waar bij een brandkast werd geforceerd, zich ook hebben schuldig gemaakt aan de op 30 Sept. 1.1. alhier gepleeigiden inbraak in het Stationsgebouw van de Ned. S.S., waarbij hun als buit e©uig! ge-ld in handen viel. Op een der verdachten werd de sleutel van liet stationsgebouw gevonden. Allen zijn afkomstig uit Rotterdam. Zij hebben een volledige bekentenis afge legd, inhoudende onder meer dat zij op den bewusten avond per auto 'n bezoek hebben gebracht aan Krabbendijbe, met het voorop gezette doei aldaar in te breken. Verdachten .werdén, ter beschik king gesteld van de justitie te Breda. WEMELDINGE. In verband met de Vrijdag alhier plaats gehad hebbende botsing tusschen een tram en een vracht auto bracht de justitie uit Middelburg,; dien dag nog een bezoek aan deze ge meente ten einde een plaatselijk onder zoek in te stellen. Zij was daarbij verge zeld van den keuringsdeskundige voor motorrijtuigen in Zeeland de heer ir. Vijgeboom uit Vlissingen., die den vracht auto aan een onderzoek onderwierp. Naar we nader vernelmen is dé autjoj zoodanig' verwoest dat een behoorlijk onderzoek van het voertuig niet meer kon plaats hebben. Plet ongeval moet aan de onoplettendheid van de in den vracht auto zittende personen worden .geweten. De chauffeur is er betrekkelijk goed van af gekomen ,doch zijn medepassa gier die bij het ongeval de beide beenen brak is, zooais gemeld, Zaterdagmorgen aan de gevolgen overleden. Dr. Hulst uit Leiden heeft sectie op het lijk verricht. W1 SR E KERKE. Bij Kon. besluit is verklaard, dat grond bestaat tot afwij king van de onteigeningswet voor ont eigening ten' algemeene nutte ten name van de gemeente W.issekerke, noodig voor de verbetering van een gedeelte van den onder no. 9c op het prov. wegenplan van Zeeland voorkomenden weg van Wis- sekerke naar Kamperland van het be ginpunt tot bij den Boschdijk, in de ge meente IWissekerke, welk werk tevens bestrijding van werkloosheid ten doel heeft. IJZENDIJKE. Vrijdag vergaderde de raad. Het verzoek v.ain de Konijnen— en P'luimveefokkersvereen. te Axel om 'n bijdragé in .gleld of medailles voor de in ternationale tentoonsltelliing! wordt afge wezen. Het Verzoek van de giemeente Graauw en Langendam om adhaesie te betuigen op 't aan den minister gerichte adres om verhooging van den steun aan de suikerbietenteelt (wordt ingéwilligd. Naar aanleiding van verzoeken tot het plaatsen van lichtpunten aan het Mo lentje en de Ponte Avancée wordt be sloten, dat B,. en W. zullen naglaan waar het grootste gebrek' is ,aan lichtpunten; de kosten te berekenen en daarna met ge u toe i Op portretten en voornamelijk de ten voet© uit. i Schildert u geen landschappén? Landschappen zijn niet bepaald mijn genre. Speciaal' portretten en ge stalten. Ik zoek juist een model. Zou u soms lust hebben voor mij te posee ren Dat weet ik niet. Haar toon was wel wat weifelend. Ik geloof niet d'at ik zou kunnen. Heeft u nooit ais model, gezeten!) Neen, nooit. Dan is het tijd voor u> onn te be ginnen. U is er juist eein persoontje voor. [Waarom? Ten eerste omdat u een persoon lijkheid is. Dat was een verrassende eni haast ont roerende bevestiging van hetgeen mijn heer Boültby gezegd liad'. In den grond van haar hart had ze dien oujden dro gist a'ltijd beschouwd als een bluffer, die heel aardig praten kon en je ge makkelijk 'n complimentje maakte. Maar het scheen wel dat deze beschouwing niet billijk w,a,s; hij' verdiende een be ter oordeel. Mijnheer Boultby' had' er meer oog op dan zij gedacht had. En nu viel haar een uitspraak in van den man, waar ze zelf bepaald van ont-

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 6