MOBILISATIE KUNST EN WETENSCHAP. SPORT. INGEZONDEN STUKKEN. GEMENGD NIEUWS. VOOR KLEINE TUINEN. BEKENDMAKINGEN, BEVOLKING een voorstel1 te komen. Het R. K. Kerk bestuur vraagt nieuwe banken aan te schaften vopr de R. K. Jongens schotolj en eenige nieuwe deuren. De voorzitter meent', dat als hiertoei besloten wordt, de banken van de 0. L. School aan de Kiakbaan ook wel vernieuwd mogen worden. De heer Schijve meent, dat repareerein der oude banken wel voor- deeliger zal zijn, wat dlei voorzitter be twijfelt. Blij de behandeling der begroo ting zal deze zaak behandeld worden. De begroeting voor 1932 wordt aange boden in ontvang en uitgaaf gewoneln dienst f 63.654 met een post van onvoor zien van f 1337. Kapitaaldienst f 5718. Den nieuwen raadslieden wordt verzocht 'n (middag ten stadhuize te koimien om na der ingelicht te worden over de begroo ting, Wed. Lulaert e.a. verzoeken op dezelfde condities grond in erfpacht, daar hun erfpacht verstreken is. Dit wordt in gewilligd. De heer Van Pamelen in formeert of hierbij ook de conditie ge steld wordt van verplichte aansluiting bij een eveutueele waterleiding. De voor zitter .antwoordt, dat de waterleiding van de haan is. Op voorstel van Bi. en W'. wordt besloten de herziening van de beroepsbepalingen in de bouwverorde ning ingevolge gewijzigde woningwet goed te kernen. Gem. Zangvereeniging „Hosanna", Op de uilvoering; van de Gemengde Zangver. „Hosanna'' ^alhier, op Woens dag' 11 November, welke uitsluitend ge wijd is aan werken v,ain Joh. Seb. B;ach worden o.a. uitgevoerd: „Du Hirte Is rael", werk no. 101 (uitgegeven door het Bjachgpsellschaft, vopr solo, .koor, orkest en orgel; tevens werk no. 106; „Ich weiss dass inein Er loper liebt"„voor tenorsolo, vier violen, twee celli, contra bas ein klavier. Verder werken) voor solo, koor en orkest, en voor koor, örkiest en orgel1. Solist is de heer Louis vain Tul der. De orkestbezetting! is, zooals Biach voor deze werken heeft voorgeschreven. Hockey. M.M.H.C.Eindhovensche M.H.C, 34. Middelburg verloor dezen in zeer snel tempo gespeelden wedstrijd op het kantje af. Beide partijen stellen zich ieder met 1 invaller op. In den beginne is de M.M. H.C. voortdurend in den aanval. De voor hoede door de uitstekende halflinie ge steund, combineerde zeer aardig en wist reeds na 5 minuten door haar midvoor de leiding te nemen. Dit was voor de E. M. H. C. echter een teeken om krachtiger aan te vallen; spoedig maakte dan ook de midvoor met een keurig schot gelijk. Direct na de bully een snelle uitval en uit een goed aangegeven bal doelpunt de rechtsbin nen. Even voor rust scoort de midvoor voor den 3en keer. Na rust waren de Middelburgers regel matig in den aanval. Door een goed ge vangen bal kreeg de midhalf de gelegen heid om na een snellen run al vallende te doelpunten. Uit een voorzet van links weet de M.M.H.C.-midvoor de gelijkma ker te scoren. E.M.EI.C. komt geweldig opzetten. 3 minuten voor 't einde weet de linksbin nen der gasten met een zacht schot den winnenden goal te maken. Rest ons nog te vermelden, dat het door F. de Hul Pu. 6. Toen me in Sintepier kwaomen, was 't de moiete wérd. Daor aon ze vanzelf nog nooit de staf gezien of g'oórd. D'or- retjes wieren van voo de raomen weg- haold, de gerdienen wieren opgetrok ken en verscheije karrekassen stoengen op stoven voo 't raom naor ons te kie- spel der Middelburgers aanzienlijke vor deringen heeft gemaakt. Lukt het spel in de voorhoede een vol genden keer nog beter, dan zien we onze stadgenooten een volgende maal vast en zeker winnen. De leiding van het spel was bij me vrouw van Randwijck en den heer M. de Groot in goede handen. (Ingez. Med.) Mijnheer de Redacteur Een zeer gevaarlijke plaats, die om verbetering roept is wel 't hoekhuis BalansSt. Pieterstraat. Dit huis staat thans leeg en roept om afgebroken te worden, dan konden ,de auto's die uit voornoemde straat of van de Balans naderen, niet langer op gevaar van on gelukken te veroorzaken, of te overko men, rustig door rijden. Zou voor de ver wijdering van dit huis, een sta-in-den- weg voor den tegenwoordigen tijd, geen mogelijkheid bestaan? Noodzakelijk is 't zeker. C. Branden. Donderdagnacht ontstond brand in een 'café van den heer T. te Burgerbirug bij Schagen. De bewoners moesten in nachtgewaad vluchten. De brand sloeg over op de naast gelegen timmerwerk plaats en houtloods van den heer E., terwijl ook de smederij met woning van den heer B door het vuur weifel aangetast De brandweer kon niet voorkomen, dat zoowel het café als de timmerwerkplaats uitbrandden. Ongelukken. Op de binnenplaats van het gasthuis te Roosendaal is de bejaarde J. v. B,, in den kelder gevallen, waar hij later dood werd aangetroffen. De bejaarde L, reed Vrijdagmiddag met zijn zoon per rijwiel huiswaarts door Princenhage. Een tractor met aan hangwagen passeerde, waardoor L, werd overreden. Hij heeft nog slechts eenige oogen- blikken geleefd. Het slachtoffer laat een vrouw en 9 kinderen na. Vrijdagmiddag is de 63-jarige A. L. uit F ij n a a r t door een passeerende vracht auto tegen den grond geslingerd, hij bleef bewusteloos liggen. De dood trad spoe dig in. Tusschen Halfweg en Sloterdijk is Vrijdagmiddag een motorrijwiel tenge volge van, een breuk in de voorvork over den kop geslagen. De bestuurder kwam met den schrik vrij, doch zijn 27- jarige broer is eenige uren later aan- de bekomen verwondingen overleden. BRANDWONDEN OPGELOOPEN. Toen zekere L. uit Etten ten huize van den arbeider van der G. te P r ineen- ken. De kleine joenges waoren nie van ons af te slaon. Ze volgden ons, toen me trug giengen, a gouw toe de Groe toe. Balven een deèl van 't 38ste lag t'r in Bresjes ook 't 39ste, da waren alle- maol mannetjes uut 't land van Cezand. Den dienst 's aovonds was nog niét af- geloöpen of ze zaoten a weer op de fiets naor uus. Ze zaogen a gouw ielken dag ulder vrouwe en kinders en ze kon- nen tuus nog een bitje scharrelen in den of enz. Op een keèr mosten me wee nao 't kèrkhof. Dao mosten m'altied nao toe, as de kaptijn iets biezonders te vertellen ao. Me begrepen 't a gouw, hage een motor aan het repareeren was, vloog deze plotseling in brand. De vlammen deelden zich mede aan L, Een dochter van Van der G. doofde met enkele emmers water het vuur. Inmid dels had ook de woning vlam gevat. Huis en inboedel, welke niet waren verzekerd, gingen geheel verloren. Een paard, dat ernstige brandwonden had gekregen moest worden afgemaakt. L. werd deerlijk verbrand naar het zieken huis vervoerd. MELKKOKER OVER HET HOOFD GETROKKEN. Een anderhalf-jarig kind L. H. aan den Katendrechtschen La gendijk te Rotterdam zag Vrijdag morgen kans om een ledigen melkkoker over het hoofdje te trekken. Wat de moeder ook al probeerde om het kind uit zijn netelige positie te redden, niets hielp. Ten einde raad werd het zieken huis opgebeld en enkele minuten later verscheen een auto die het kind nog steeds met het hoofdje in de pan mee nam naar het Ziekenhuis om het op voorzichtige wijzen te bevrijden. Wat inmiddels is gelukt. EEN KRANIG MEISJE. De 10-ja- rige C. J. C. Vintges te 's-Gravenhage heeft op 7 Augustus een 5-jarig jongetje met gevaar voor eigen leven, uit het water gered. Het Carnegie Heldenfonds heeft als herinnering hieraan, aan het meisje een gouden medaille met inscrip tie en gouden ketting geschonken. AANGEHOUDEN. Dezer dagen ontsnapte te Arnhem een gevangene. De man was voor een kleine operatie van het huis van bewaring naar 't Diaco- nessenhuis overgebracht, doch hij wist op een zeker moment uit het W. C.- raampje te gntsnappen. Vrijdag is de man door de Duitsche politie in samen werking met de Arnhemsche recherche te Keulen aangehouden. In Duitschland had hij nog 5 jaar tuchthuisstraf wegens doodslag en diefstal te goed. Te Arnhem had hij enkele inbraken gepleegd. FRAUDE OP: 'EINANGIEELE BU REAUX. Bij een onderzoek ingesteld op de financieel© bureaux van de stad H a m b u r .g is komen vast te staan, dat er een tekort is van 4000 rijksmark. Een der ambtenaren heeft eenige pos ten valscli geboekt, terwijl hij een (ge deelte van het bedrag heeft verduisterd. Voorts is no,g tomen vast te staan, dat een vroegere beambte door acte ver'val- sching belangrijke bedragen heeft ver duisterd, waarvan de waarde 'wordt ge schat op ongeveer 50.000 rijksmark. Bei de beambten zullen worden vervolgd. BRAND OP AANLEGSTEIGER. - Te H o bo ken is tengevolge! v,an een ig;roo- tein brand een uitgebreide aanl'egstei- ger welke een waarde flieeft van i'n half millioen dollars verwoest. De brand deelde zich mede aam het Nederlandsche stoomschip v,Statendam" doch het vuur aan boord kon spoeidig' worden gebluscht, nadat de „Statendam" was versleept. De schade, welke het schip heeft geleden is slechts gering. ZES SLACHTOFFERS BIJ VLIEG ONGEVAL. Volgens een bericht in de Berlijnsche bladen uit Riga heeft in L i b a u een ernstig vliegongeluk plaats gehad. Twee militaire vliegtuigen van het Heinckeltype waren voor oefeningen opgestegen. Óp een hgogte van 800 m botsten de beide toestellen tegen elkaar en stortten met vernielde vleugels ter aarde. Zij kwamen terecht op een kerk hof in de nabijheid van Libau. Alle zes inzittenden zijn om het leven gekomen, da 't wee nie goed gieng, toen me dao bie Weykman lienks uut de flank mos ten. En jao, daor ao je 't gezaonik. Bin nen 'n paor daogen, zoo zei de kaptein, zouw 't 39ste, da waoren dus de man netjes uut 't landje, nao Walcheren overgeplaotst oören, terwiel ze d'r de waorschuwing bie kregen, niè te veè mee te nemen, geèn veugelkoöien,, geèn blompotten enz. Da bericht van die overplaotsieng maokten 'n diepen indruk, 't Zou noe uut zien, mie ielken aovond naor uus te riejen. Zou dao niks an te doen zien? Ze kwaomen overeèn om een tele gram te stieren nao den Minister van Oorlog en dezen verzoeken om die over- TYPHUS EN CHOLERAEPIDEMIE, Te Braila is een typhus- en cholera- epidemie uitgebroken. Tot nu toe wor den 124 gevallen gemeld, waarvan ver schillende met doodelijken afloop. Nu het gevroren heeft. De vroege vorst heeft in eens een einde gemaakt aan den bloei van Dahlia's, tal van perkplanten en alles wat verder niet tegen vorst bestand is. Ook zijn de meeste bladeren dientenge volge reeds van de hoornen zoodat de tuin nu een rommeligen indruk maakt, en er heel wat valt op te ruimen. De Dahlia's worden nu gerooid; de stengels snijden we op een handbreedte boven den wortelhals af en aan de overblij vende stengelstompen bevestigen we het etiquet. Voordat we de knollen over brengen naar de winterbewaarplaats laten we ze goed drogen, waarbij we echter zorg dragen dat ze niet kunnen bevriezen. Nat opgeborgen knollen gaan of ontijdig groeien, of verrotten. Als be waarplaats is een vorstvrije kelder het meest geschikt, ook kan men ze in een koele, vorstvrije kast of in een kist op zolder overwinteren. Wie er veel heeft kan ze evenals aardappelen, kroten, win terpeen enz. opkuilen. Alle bevroren perkplanten ruimen we nu op, terwijl we de dorre stengels van vaste planten af snijden. Wat groen is sparen we nog: eerstens geeft het nog een vroolijk aan zien aan den tuin, bovendien weten we dat de groene deelen nog assimileeren wat dus ten goede komt aan de wortel stok dezer vaste planten. We maken onzen siertuin verder goed schoon, want als de tuin met zorg beplant is kunnen we nu genieten van het schoons wat we hebben onder groenblijvende houtge wassen en Conifeeren. Ónder eerstge noemde zijn er velen welke nu prijken met roode en anders gekleurde bessen waardoor het gemis van bloemen deels wordt vergoed. Nog kunnen we vroeg- bloeiende bol- en knolgewassen uitplan- ten en nu we door de vorst volop ruimte gekregen hebben komt nog menig hoekje daarvoor in aanmerking. Niet winter harde vaste planten moeten nu worden gedekt. Zoo dekken we o.a. Gynerium argenteum of pampasgras Tritoma of vuurpijl, Gunnera een op reuzenrabarber gelijkende gazonplant, Crinum Poweli, een op Amryllus gelijkende sierplant voor vochtige plaatsen, Romneya Coul- tery, de Californische boompapaver enz. Als dekmateriaal gebruiken we vooral droge turfmolm. Dit is net materiaal om mede te dekken, bovendien blijft daar onder de grond wat droger. Dit is van veel belang daar veel planten gedurende den winter meer lijden van overmatig vocht dan van vorst. POSTERIJEN. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders on bekend zijn en die terugontvangen zijn Binnenland. Brieven L Mevr. Nagel, Oostkapielle; 2. Mi- juister yan Defensie, Haag!; 3. Zechbauer jDionnburg'; 4. Vinöses, Scheveninigenij Briefkaarten. \5. v. d. Van IL, Breda; 6. Verkoop^ jRotterdam. Buitenland: 7. W. Ido 211, Hamburg; 8 Fir sen,, Heyst sur Mer; 9. Pluymers A., Paris. plaotsieng in te trekken. Nao mien kwaomen ze om da telegram op te stel len. Oewel ik er nie vee van trug ao, stelden 'k een reuzetelegram op en m'n kameraod, den feoekandelaor uut Mid delburg, brocht 't nao 't postkantoor. En noe was 't maor afwachten! 't Bleek a gouw, dat de Minister het telegram voo kennisgevieng aonnam, maor ook, dat ie 't nie goed von, dat 'n troep soldaoten zoo mao regelrecht een verzoek an 'm dee. De goeje weg was nie gevolgd, wao 'k direct a voo gevreèsd ao. De kaptijn in Bresjes ao t'r ook bericht over g'had en daodelijk wier t'r onderzocht wien of da telegram op 't postkantoor ao bezurgd. Da was gouw uutgezocht en den boekandelaor most op 't appèl kommen. Ze vroegen 'm of ie da telegram aod angebojen, waorop ie direct toestemmend ant woordden. Of 't ie 't ook opgesteld ao? Neè, da nie. Wie dan wè? Da zeg ik nie, ik speel nie voo verraoier. Zie, da noem ik 'n mooie trek van m'n kamme- raot en ielken keèr, as ik in Middel burg kommen en 'm in z'n royaole boek- wienkel zien staon, dienk 'k bie mezelf: „da's 'n vint, wao j'op an kunt". Toen de telegrambezurger me vertelden, wat de kaptein gezeid ao en ook wat ie zelf g'antwoord ao, gieng 'k direct nao de kaptijn toe en zei 'm: „ik bin de man, die da telegram opgesteld èn," 't Slot van d'affaire was, da m'n kammeraot en ik ielk 4 daogen arrest kregen, wat daorop neerkwam, dan me in geèn 4 daogen Bresjes uut mosten, dus da viel nog a mee. (Slot volgt.) HINDERWiEiT. Burgemeester en Wethouders van Mid delburg maken bekend: dat bij hun besluit van heden aan ,L. J. yap. 't Westende q.q. die firma van Sluijs Cpi. te Middelburg! einj zijin© recht verkrijgende voorwaardelijk vergunning is verleend tot het plaatsen van een electromotor van 4 P.K. in perceel, ka dastraal bekend1 gemeente Middelburg in Sectie C no. 1558, plaatselijk gemerkt wijk P np. 119, gelegen aan den Kin derdijk .alhier. Middelburg, 6 November 1931. Burg. en Weth. voornoemd, P. DiUMON TAK, Voorzitter. M. VAN DER VEUR, Secretaris. In de tweede helft van October zijn in de gemeente KOUDEKERKE. Ingekomen: J. Kampman, wijk D no, 27 uit Mid delburg, met gezin; A. Jobse, wijk C no. 53 uit Middelburg; P. de Wijze, met ge zin, wijk B no. 98 uit O. en W, Souburg; H. F. Becks, met gezin, wijk E no. 141 uit Bergen op Zoom; mej. M. M. Adri- aansen, wijk E no. 141 uit Bergen op Zoom; J. Dekker, wijk C no, 221 uit Meliskerke; A. Jakobsen, wijk C no. 43 uit Vrouwepolder; P. C. Wisse, wijk E no. 65 uit Aagtekerke; mej. J. de Wijze, wijk B no. 162 uit Ritthem; M. Peereboom, wijk D no. 56b uit Vlis- singen. Vertrokken: A. de Potter, van wijk B no. 38 naar Grijpskerke; M. de Wijze, van wijk B no. 144 naar Bergen op Zoom; W. Reijnierse, wijk C no. 40 naar St. Laurens; P. Mal- jaars, van wijk C no. 41 naar Aagte kerke; mej. K. Maljaars, van wijk C no. 41 naar Domburg; mej. L. C. P. Tho massen, van wijk E no. 21 naar Groede; A. Prins, van wijk D no. 56b naar Mid delburg; mej. A. Kluijfhout gehuwd met J. Corbijn, van wijk B no. 50a naar Big- gekerke; mej. P. Spruijt, van wijk D no. 83 naar Middelburg. OOST- EN WEST-SOUBURG. Ingekomen L. van Sighem ,Marnixplein C 27 van Westkapelle; J. C. van Dijk, Paspoortstr. B 365, van Vlissingen; Wa. van der Linde, Kanaalastr. A 69, van Ritthem; P. M. Meulblok en gezin Nieuwstr B 631 van Vlissingen; mej. S. P. Lokker-Seijn- stra, v. Turnhoutstr. E 10 van Vlissingen; P. Wagenaar, Padweg B 48 van Vlissin gen; Mej. S. de Groot, Ritthemschestr. B 377 van Bergen op Zoom; Mej. C. A. van As, Nieuwe Vliss.weg C 180 van Zierikzee; H. Luiting, Oranjeplein A 11, Vlissingen. Vertrokken: La. Caljouw, Nieuwstr. B 78 naar Vlis singen; Óa. Caljouw, Nieuwstr. B 78, naar Vlissingen; P. de Wijze en gezin, Zandweg C 31c, naar Koudekerke; J. Schout en gezin, Middelb.str. A 264 naar Middelburg; Ja. Ca. van Splinder, Ritth. str, B 387, naar Vlissingen; F. W. Ti- rion en gezin, Nieuwstr. B 631 naar Vlissingen; C. Janse, Groote Abeele A 228, naar Maartensdijk (U.)Wa. Fa. Deermanse, Burchtstr B 343 naar Vlis singen; M. Filius en gezin, Middelb.str. A 197, Middelburg. SINT LAURENS. Ingekomen: P. Adriaande, landbkn. B 117, van Zoutelande; P. C. Wieland en gezin, bak- kerskn, B 136 van Axel; W. Janse, z.b. B la, uit Vrouwenpolder; D. Koole, landbkn. A 46 van Middelburg; R. Geertse, huish. B 40 van Oostkapelle; W. A. A. v. d. Garde, electr. B 177 van Middelburg; M. van Sorge, z.b. A 53 van O. en W. Souburg; S. Maljaars, landbkn. B 99 van Oostkapelle; L. Schout, z.b. B 62 van Vlissingen; D. Blok, landbkn. B 131 van Koudekerke. Vertrokken: H. Jongepier, landbkn. van B 155 naar Middelburg; I. Zwemer, landbkn. van B 99 naar Oostkapelle; J. van den Broe- ke, landbkn. van A 13 naar O. en W. Souburg; A. Geldof en gezin, los werk man van B 125 naar Middelburg; B. Vol- mer, landbkn. B 131 naar Koudekerke; A. Wouters, landbkn. van B 117 naar Middelburg; J. Geldof, landbkn. van B 122 naar Veere; A. J. Adriaanse en ge zin, timmerman, van B 78 naar Middel burg. ZOUTELANDE. Ingekomen: Jan Kleinepier, van Biggekerke; Jan Davidse van Grijpskerke; Lena de Bree v. Westkapelle, Pieter Labruyère van Koudekerke; Janna v. Keulen van Mid delburg, Maria Maljaars en dochter van* Biggekerke. Vertrokken: Jakobus Dekker naar Middelburg; Pieter Adriaanse naar St. Laurens; Cor nells van Maelsaeke naar Middelburg; Cornelia de Buck naar Meliskerke; Gerardus Porton naar Den Haag; Al- bert Hendrik Gevers naar Den Haag; Willem Flipse naar Wonseradeel, Electr. Drukkerij G. Wi. DEN BiOERI, Middelburg.

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 5