w/£m Nog een reden Whip de beste zondheid is! waarom voor Uw Chief VIRGINIA TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 7 NOVEMBER 1931. No. 263. FEITEN EN CIJFERS OVER SCHOOL EN ONDERWIJS. bbmob/T' 1Z7CA/EQ A/BB RECHTZAKEN. ge- OP VOLMAAKTE WIJZE GEFABRICEERD! weet elke sigaret, die onze fabriek verlaat moet in alle opzichten ,,af" zijn en vol doen aan de hooge eischen, die U stelt aan Uw Chief Whip! Bak voor bak sigaretten wordt zorgvuldig gecontroleerd en onderzocht om zeker te zijn van de volmaaktheid van Uw LONDON Jr.*.,CW-wV.?U^»i^ X-» - a»*»Wv W* WHSCti&Btf v» IV. Iets over groote en kleine scholen. In het vorig artikel werden aan de hand van de Statistiek van het Gewoon en Uitgebreid Lager Onderwijs enkele opmerkingen gemaakt over de gewich tige vraag of er in ons land niet t e veel scholen zijn. Onze beschouwing van vandaag hangt daarmede zeer nauw samen. Te veel scholen beteekent im mers te kleine scholen. Het is daarom volkomen verklaarbaar, dat de vraag naar de schoolgrootte in de gedachten- wisseling over de actueele problemen dezer schoolorganisatie al even groote belangstelling geniet als die naar het aantal scholen. Gebruikelijk is het dan de schoolgrootte te bepalen naar het aantal onderwijzers. Zoo spreekt men van eenmansscholen, soms ook wel van twee- of driemans-scholen. Er bestaat nog een andere, feitelijk meer voor de hand liggende, wijze om de grootte van een school aan te duiden, n.l. de vermelding van grootte der schoolbevolking. Men kan de scholen dan indeelen naar groepen van leerlingen, b.v. scholen met 1-20 leerlingen, scholen met 21-40 leerlingen, enz. Het is opmer kelijk, dat over de schoolgrootte, op de eene of op de ander wijze aangeduid, in de officieele onderwijsstatistieken vroe ger geen gegevens gepubliceerd werden en het is verblijdend, dat het Centraal Bureau voor de Statistiek thans in de gelegenheid werd gesteld om omtrent dit uit schoolorganisatorisch oogpunt zoo uitermate gewichtig punt cijfers" te ver zamelen en in zijn bovenvermelde publi catie bekend te maken. Het blijkt, dat ons land weinig groote en, gelijk trouwens bekend was, veel kleine scholen telt. Er zijn op een totaal van 7284 scholen voor gewoon lager ün- derwijs slechts 109 scholen met meer dan 400 leerlingen, daarentegen 428 scholen met niet meer dan 40 leerlingen. De statistiek geeft echter meer dan deze totalen. Wij vinden daarin een verdee ling dezer cijfers voor elk der gemeenten met meer dan 100.000 inwoners en voor groepen van kleinere gemeenten. Ook werden de scholen onderverdeeld naar haar richting, dus: openbare scholen, Protestantsche Christelijke scholen. Roomsch Katholieke scholen, Israëliti sche scholen en overige bijzondere scho len. Uit laatstbedoelde cijfers blijkt, dat de meeste kleine schooltjes worden ge vonden bij het Openbaar Onderwijs. Van de bovengenoemde 428 scholen met niet meer dan 40 leerlingen zijn er 345 open baar. Van de 579 scholen met 41-60 leer lingen behooren er 349 en van de even eens 579 scholen met 61-80 leerlingen 300 tot het openbaar onderwijs. De Lager-Onderwijswet stelt als regel, dat in elke gemeente openb. onderwijs ge geven moet worden. Afwijking van dezen regel wordt slechts toegestaan, wanneer naburige gemeenten zich tot oprichting en in standhouding van een gemeen schappelijke school hebben vereenigd of wanneer het aantal leerlingen tot een zeer gering getal is gedaald. Na de openbare scholen vindt men de meest kleine scholen onder die van Protes- tantsch Christelijke richting. Gunstig is het met de schoolgrootte bij de Roomsch Katholieke scholen gesteld. Voor wie gaarne van „eenmansscho len" enz. spreken volgen hier nog een paar cijfers betreffende de scholen, ge rubriceerd naar het aantal leerkrachten, dat daaraan werkzaam is. Kortheids- Uitgave Algemeene Landsdrukkerij, s-Gravenhage. "Wat ik eigenlijk bedoel is dit. de japon en de persoon die hem aan heeft, hooren bij elkaar: men zou er de per soon bij moeten koopen. Hoe vindt ge dien wonderlijken Wil lem nu wel? Julie drukte haar woede uit door mei haast en geweld de tafel le gaan afne men. Ze hadden over al die dingen wel een uur lang 'gepraat, dat zag zij pas op de mooie antieke klok, die op een schoorsteenmantel stond en die S. Gedre verleden voor veertig guinjes had kun nen verkoopen. En hij had geweigerd HOOFDSTUK XIX. In den loop van die'n middag begon Julie zich diep ongelukkig (J® gtevojen ten. Ze had op eens een groote begeer te naar een blauw zijden japoin. Ach! Ze wist zelf wel dat dat oinwijis wajs. In de eerste plaats: ze was nog in den rouw over haar moeder, in de. tweede ze moest iederen cent ya,n haar geringe bezitting besparen en in de dfèrde: Wil lem vond dat het succes van een toi- tet geheet ..afhing van degene, die 't aan had. halve worden slechts de kleine en de groote scholen vermeld. O o 3 cr s» (B 50 O er O o r-* cro, <6 Kleine scholen Scholen met 1 leerkracht 213 9 9 3 2 leerkrachten 624 318 124 17 3 leerkrachten 586 389 347 16 Groote scholen Scholen met 12 leerkrachten 3 10 6 2 13 leerkrachten 5 11 16 14 en meer leerkrachten 1 26 22 5 In een volgend artikel hopen wij aan de hand der onderwijsstatistiek nader te spreken over de richtingsverschillen op het gebied van het lager onderwijs. Voor het gerechtshof te Arnhem stond Donderdag terecht, de koopman M. S., die door de rechtbank te Almelo, wegens diefstal uit de oifferbussen in de R. IC. kerk te Stad Deldeu was| yierppir- deeld tot 1 jaar en: 6 maanden) gevangei- nisstraf. Verd. zou met een iijmstokje de diefstal hebben gepleegd. Om te laten zien op welke wijze dit geschiedde, wérd in de rechtszaal een demonstratie ge geven. De proe.-generaal acht he L ten laste gelegde bewezen en vroeg veroor- dee'ling van verdachte tot 2 jaar gevan genisstraf. Uitspraak 19 November. Arrond. Rechtbank te Middelburg. In de zitting van Vrijdag werden de volgende zaken behandeld: A. E. L. D., 19 j., zonder beroep te Vlissingen, ged., werd verdacht dat hij op 5 Oct. j.l. te Vlissingen een linnen zakje met inhoud 13.97, toebehoorende j aan K. v. d, Gunter, heeft weggenomen. Eisch: 3 maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. Erasmus, bepleit te een voorwaardelijke straf met bijzon dere voorwaarden. B. M., 31 j,, loondorscher te 's-Heer Arendskerke, werd ten laste gelegd dat hij in 1930 of 1931 te 's-Heer Arends kerke heeft weggenomen een ijzeren ketting, toebehoorende aan Jan de Baar. Eisch 40 of 20 d. h. De verdediger, mr. Erasmus, achtte het ten laste gelegde niet bewezen en vroeg vrijspraak. F. M. M., 28 j., chauffeur te Zaamslag, was door den kantonrechter te Terneu- zen op 29 September 1931 veroordeeld tot 20 of 10 d. h. wegens overtreding van de Motor- en Rijwielwet te Philip pine op 19 Mei 1931. De verdachte was in hooger beroep gekomen. Eisch bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. C. G. d. O., 37 j., reiziger te Zeven bergen, was door den kantonrechter te Goes op 18 September j.l. veroordeeld tot 15 of 15 d. h. wegens overtreding van de Motor- en Rijwielwet op 9 Juni j.l. te Krabbendijke. De verdachte was in hooger beroep gekomen. Eisch bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. G. H., 19 j., monteur te 's Heer Abts- kerke. was door den kantonrechter te Goes veroordeeld tot 25 of 25 d. h. ter zake van overtreding van de Mo tor- en Rijwielwet te Goes op 1 Juni j.l. De verdachte was in hooger beroep gekomen, Eisch bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. B. v. d. B., 23 j., landbouwersknecht te Vrouwepolder, werd op 7 October j.l. door den kantonrechter te Middelburg veroordeeld tot 10 of 10 d. h. wegens het doen loopen van een varken langs een rijwielpad, terwijl dit niet noodza kelijk was. CHIEF WHIP ARDATH (ïng. (Med.) Neen, er w;as geen ehke'le veront schuldiging te vinden, voor die illusie. M,aar zij had er zoozeer haar zinnen op gleziet, dat ze aan niets anders denken kon, toen ze na drieën uitging om kaas te kon penDe kruidenier woonde aan het eind van de straat en in een paar minuten had ze die boodschap gedaan. En toen was ze zoo- mef haan wensich vervuld, dat zij moedig' en wel naar 't station 'liep om een kaartje te nemen voor het Oxford Circus. Ze was zoo zeer van die blauw izij den japon vervuld, dat" zij voor a,lle mooie winkelramen bleef staan om alle pracht te bewonderen. Maar waarom wenschte ze zoo vurig zoo mooi gekleed te zijn? Ja, dat wist ze zelf niet. Was ze een mooi meisje geweest, ja, dan was zulk een dwaasheid misschien niet zoo verwonderlijk geweest. Maar zij wist, dat ze 'leelijk was. Tenminste daarvoor had' ze te Biiackhampton altijd doorgegaan. Maar terwijl ze daar rond drentelde door de Oxfordstraat, merkte ze toch we'l' dat ze niet ono.pglamei.rkt bleef. Dal was een .prettig gevoel in zulk één. toestand. Toch dacht ze er niet over na. Ze had wel wat anders in haar hoofd. Nadat ze velé uitSallingen bekeken had, stapte ze een heel voornamen win kel binnen. Hier werd zij ontvangen door jonge, gracieuse meisjes, elegant De verdachte was in hooger beroep gekomen. Eisch bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. H. J. v. B., 55 j., zonder beroep te Hansweert, werd verdacht dat hij op 12 Oct. 1925 te Middelburg een aandeel Holl. IJzeren Spoorweg Mij., groot 1000, rentende 5% pet., een obligatie Residentie Hypotheekbank, groot 1000, rentende 5 pet., een pandbrief Haarl. Hyp. Bank, groot 500, een obligatie Amsterd. Hypotheekbank, groot 500, rentende 5% pet., welke effecten toe behoorden aan G. W. Kretzner, wed. N. G. Kapteijn, en welke effecten hem door deze waren toevertrouwd, om te dienen als depot voor een door ver dachte te krijgen triptiek om per auto mobiel een reis door Duitschland te ma ken, onder uitdrukkelijke afspraak dat zij aan de wed. Kapteijn zouden worden teruggegeven, deze effecten heeft ver duisterd. Eisch 4 maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. A. J. van der Weel, achtte het ten laste gelegde niet bewezen en vroeg vrijspraak. J. F., 24 j., chauffeur te Killand-Bath, was door den kantonrechter te Goes op 25 Sept. j.l. vrijgesproken van de ten lastelegging als zoude hij op 15 Aug. j.l. des n.m. circa 3.45 uur te Kapelle als bestuurder van een autobus daarmede l^ngs de Biezelingsche straat hebben ge reden, en dat rijtuig niet heeft doen stoppen toen het verkeer zulks vorder de, waarbij hij met een andere auto in en aardig om te zien, beleefd! en be koor] ij waar het bepaald een. aardig oogeinblik was vijf meter blauwe zijde te koopen voor een zoo billijk, moge- lijken prijs. En toen kwam er bepaald een grootsche gedaente in haar op. Was het noodzakelijk dat zij haar leven lang dienstbode zou Mijven? Zou het niet mo gelijk wezen ook, zulk een aardig dame tje te worden, ook zoo keurig gekleed? Zij ging er dus eindelijk toe over viel en een halven meier stol' te koopen, half zij en half katoen, voor een vrij geringe soim, en toen kwam er nog' een nieuwe gedachte bij haair op en daarom nam zij zich zelve eens heel goed op vpordat zij den winkel uitging; er hingien van die groote spiegels, die den winkel juist zoo prachtig' maakten. Brutaalweg ging ze voor zulk een spiegel staan en naim zich 'zelve eens ter deg god pp, net als (te slavenhandelaars vroeger op de slaven markt stonden om een slaaf te k|Oopein. Zij was langer dan ze' gedacht had. Dat was haar eerste opmerking. En als ze schoentjes droeg met hooge hakken, zooalls zooveel meisljes doen, dan leek ze nog 'langer. Ze kon slank genoemd, worden, dat was Nbi. 2 en ze had een figuur, waar ze bepaald trotsch op kon wezen. Ze mocht niet zoo heel gracieus zijn of smaakvol', maar toch had ze ietsl gedistingeerds. Haar geljaatstrekkjen wa ren onregelmatig en dan die sproeien! botsing is gekomen en die auto is be schadigd. De Ambtenaar van het O. M. was in hooger beroep gekomen. Eisch bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. F. D., 55 j., koopman te Antwerpen, was door den kantonrechter te Goes schuldig verklaard aan overtreding van de Motor- en Rijwielwet te Kapelle op 15 Aug. j.l., zonder toepassing van straf. De Ambtenaar van het O. M. was te gen dat vonnis in hooger beroep gegaan. Eisch 5 of 5 d. h. J. J. de L., 19 j., zonder beroep te Lapscheure (B.) werd ten laste gelegd dat hij niet voor den Keuringsraad te Sluis is verschenen, niettegenstaande hij behoorlijk was opgeroepen. Eisch 25 of 10 d. h. Kantongerecht te Goes. De Kantonrechter te Goes heeft veroordeeld wegens overtreding: straatschenderij: F. P. R. Woensdrecht f 15 s. 1 mnd. tsch.; J. v. M., G. C. v. M., J. M. de B., P. S., Woensdrecht, ieder een maand tuchtschool, voorwaar delijk met een proeftijd van 2 jaar; te Kapelle venten zonder verguning van B. en W.: M. v. d. V. te Breda 5 subs. 5 d. h.; te Goes in verboden richting van een straat rijden: C. J. K. Bergen op Zoom, P. E. Nisse, f 3 subs. 3 d. h. alsvoren in de gemeente Kloetinge: E. G. v. C. Hulst f 3 subs. 3 d. h.; Maar als zij het geheel moest beoordee- len, die vooruitstekende kin en vast beraden oogen, dan w.ais het effect nog zoo kwaad niet. Zelfs wel wat opval lend. En nu had' ze nog niets sjeizegct van haar haar en dat moest niet verge len worden. Dit liad ze altijd wel ge weten, maar in dien prachtige',n spiegel waarin, ze zich nu had hekekjein kon zij de som van haai- bekooriijik/heden aan merkelijk verhoogen. Misschien had haar vriend, de drogist, imijnheetr Bloultby, de schoonheid daarvan niet overdreven, toen hij het vergle'leek bij het haar van Keizerin Eugenie en zei dat het door 'n groot schilder moest worden geschilderd. Een wrong goudbruin ha'ar was niet vee'l bijzonders voor een meisje in haar omstandigheden. Dat begreep ze toen ze er naar stond te kijken, ze voelde het zelfs met iets van wrok. Maai* met haar strenge kritiek over zich zelve moesit zij zich zelVe toch toegeven, dat zij1 in diein groeten spiegel over 't algemeen een beteren indruk maakte dam zij ver- verwacht had. Zij was Verre van mooi, maar dat haar, dik en mooi van k'leur, maakte dat zij er toch niet ordinair uit zag. En vandaag zag ze er frisch, jeug dig en gezond' uit. Met haar vier en een haliven meier stof onder dén arm liep zij de Oxford straat in en ze voefeie zich heter ge schikt voor aen levensstrijd'. (Zij triófc' gewichten in een winkel, werkplaat of bakkerij hebben zonder het vereischt stempelmerk: A. d. C. Goes f 1 subs, d. h.; P. H. v. H., C. K. Goes, M. v. I ^terseke, M. R. Hansweert f 2 subs, d. h.; C. G. Waarde 8 maal f 0.50 of maal 1 d, h.; J. S. V. Goes 5 maal f 0.5 of 5 maal 1 d. h.; C. M. S. Goes 9 ma< f 0.50 of 9 maal 1 d. h.; alsvoren een gewicht hebben da voorzien is van een afkeuringsstempe C. M. S. Goes, H. S. Kruiningen, J. K v. d. H. Yerseke f 5 subs. 5 d, h., all maten en gewichten verbeurd verklaarc met rijwiel de veiligheid van het vei keer in gevaar brengen: M. W. A. IE- Goes een berisping; A. K. Kruininge f 10 subs. 1 w. tsch.; met auto vrijheid van het verkeer bt lemmeren: A. K. Tholen f 50 subs. 2 dagen hecht.; fietsen zonder licht: J. K. Rillan Bath: f 5 subs. 1 w. tsch.; zonder noodzaak op de linkerzijde va den weg fietsen: M. d. V., Borssele, f subs. 3 d. h.; met auto rijden zonder achterlicht F. C. v. d. V. Goes f 5 subs. 5 d. h.; V( d. K. Goes f 1 subs. 1 d. h.; in dronkenschap openbare orde vei storen: W, Z. Schore f 25 subs. 25 d. h met een auto de veiligheid van he verkeer in gevaar brengen: P. W. C. Kapelle f 25 subs. 25 d. h.; dronkenschap: L. V. Goes: f 15 sub: 15 d. h. 5 haar schouders neer, die werkelijk' zo< kwaad niet waren, en stak, haar kil uitdagend in 'de 'lucht, die er in dep spiegelt buitengewoon vierkant had uit gezien. Het was een prettig .gevoel' t< weten dat zij zich zelf miskend en on derschat had'. Zij moest zich op zijl Londenscli lieeren kleeden, dan zou z< zich zelf wel leeren bedruipen. Langzaam 'liep ze naar de Oxford straat terug; ze hegon langzamerhanli pleizier te krijglen in haar nieuwe plan winkeljuffrouw worden. In ieder geya zou het een veel gemakkelijker en fat soerólljker werk. wezen dan dienstbode Zij was zoozeer in gedachten verdiepl dat zij niet opmerkte door een mail gevolgd te worden Ze begon het langzamerhand gewaa' te worden. Zij bleef voor verschillend winkels staan en had telkens een vaa| 'gevoel, dat dte oogen van een mam o; haar gevestigd werden. Zij 'liep naar den anderen kant, maa! ze bleef dat gevoel houden en op dei) hoek van. de straat gekpmen, begon haa vermoeden zekerheid te wordn. Daarl enboven begon zij te begrijpen, watvoo; soort man het was. (Wordt vervolgd-)

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 5