^rouiticiale JSeettuische DSCHAP WEECi yjWIND VLOLD I#T3y Y6Y Y9Y Y3Y f6f Y9? No. 2 6 1. Twee Bladen. DONDERDAG 5 NOVEMBER 19 3 1. Eerste Blad. 174e Jaargang. BINNENLAND. IN ONZE STATEN-GENERAAL, ZEELAND. ••••e Slormachtig_ Bestendig 's-GRAVENPOLDER, In de Maandag middag gehouden raadsvergadering werd de gemeentebegrootingl 'behandeld. Met a. st. werd besloten het lidmaatschap van de Vereen, van Nederl. Gemeentén op te zeggen. Een voorstel-Joziasse, de post betreffende verzekering tegen Ibrand- schade der gemeente-eigendommen te schrappen, wordt aangenomen. MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Abonnementsprijs voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.3Q, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regelvoor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel, Bij abonnement voor beide veel lager, Men vrage daarvoor de tarieven. UITG. N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postcheque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10 elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uitdruk kelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opge nomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" ol „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummer 5 cent. Middelburg, 5 Nov. 1931. Men kan wel wat op het officieele feestprogramma, de agenda van den ge meenteraad, zetten, maar daarom is het toch nog lang niet zeker, dat het num mer wordt opgevoerd! Zoo ging het b.v. gisteren met no. 2 van de agenda: de beëediging en instal latie van den opvolger van den heer Boone. Dat plannetje kon op formeel- wettelijke gronden niet doorgaan, en zoo moesten wij ter rechterzijde den, slechts zoo kort door den heer Boone bezetten, .zetel nog eens ledig zien staan. Vol gende maal zal dat echter, ijs en weder dienende, wel in orde zijn, want het gaat enkel om 't nog niet verstreken zijn van een beroepstermijn. Was het donder, dat in verband met de Rotterdamsche moeilijkheden en de maatregelen, die de regeering beraamt, ook de kaspositie van Middelburg, en zelfs twee malen, ter sprake is geko' men? De voorzitter heeft eerst in 't kort in openbare vergadering, en daarna, ver moedelijk meer in den breede, in beslo ten kring, mededeelingen hieromtrent gedaan, en wanneer wij nu vermelden, dat na afloop der geheime bijeenkomst de heer Jeronimus in 't openbaar ver klaarde, dat naar zijn meening onze kas positie voor 't oogenblik volmaakt ge zond was dan zal niemand er aan twijfelen of de verstrekte inlichtingen moeten den toets der critiek wel heb ben kunnen doorstaan. Toen de dekking van het exploitatie tekort van 't woningencomplex aan het Bagijnhof aan de orde kwam, ontstond daaruit een debat over gemeentelijke arbeiderswoningpolitiek, hetwelk ont aardde in een weinig-smakelijken drie- hoeksstrijd, waarin lokaal-geografisch zoowel als naar den achtergrond der dingen, de heeren Van Andel, Paul en Jeronimus de hoekpunten vormden. De heer Van Andel is iemand met zeer geprononceerde denkbeelden, die der S.d.a.p. dikwijls niet aangenaam in de ooren klinken, en de opvattingen van den heer Jeronimus zijn onzen socialis- tischen vroeden vaderen als regel óók niet bijster welgevallig. Zoodat de beeldspraak is in de kleur er wel tvat naast zoowel de heer Van Andel als A. J. Jr. op den socialistischen Raads- hoek werken als roode lappen op een stier. En de heer Paul 't loopt hopeloos mis met de allegorie treedt dan als toreadore op. Dat is zijn goed recht, maar hij zou daarbij toch wel eens naar wat meer zelfbeheersching kunnen stre ven, dunkt ons. Want zijn door den voor zitter met groote lankmoedigheid ge dulde, zelden afgehamerde, met groot vertoon van boosheid en met luider stemme al te veelvuldig geplaatste in terrupties, zoodra maar iemand het ■waagt iets te zeggen dat dezen rooden voorman minder prettig in de ooren klinkt.zijn in de overigens zoo vlotte sfeer onzer Raadsvergaderingen als regel deerlijk misplaatst. En wanneer de heer Paul voortgaat met zich tot vasten mterruptor te bekwamen, dan vreezen wij, dat zulks aan de waardeering voor onze roode Raadsfractie op den duur stellig niet ten goede zal komen Dit moest ons eens van het hart, en het toeval wil dat de Begijnhofquaestie daartoe de aanleiding werd; het had ook een andere kunnen zijn. gevallen te vellen is, maar zij zegt dan toch, dat men in elk geval er toch wel graag een beetje in gekend wil worden, wanneer de vreemde hand eens weer een greep in de gemeentelijke schatkist gaat doen. Dit toch is wel het minste wat men vragen kan. En ziet, daar verneemt men maar zoo en passant, dat de Godshuizen een nieuw t.b.c.-paviljoen zullen laten ver rijzen, nb. terwijl nog geen definitieve afwijzing van het door de gemeente ge opperde plan plaats vond, om dit te com- bineeren met den barak voor besmette lijke ziekten! Nu versta men ons wel: dit paviljoen zelf is niet in het geding, en de moge lijkheid bestaat, dat de Godshuizen for meel volledig het recht hadden, een be sluit als in den Raad medegedeeld, te nemen. Maar er is ook nog zoo iets als een niet-'formeele kant aan de zaak: de verhouding van de Godshuizen en derzelver bestuur tegenover de ge meente en haar bestuur. En met dezen imponderabelen factor rekening houdende, lijkt het ons toe, dat er toch ergens wat moet haperen. Het moet, dunkt ons, op eenigerlei wij ze mogelijk zijn de oorzaak dezer ha pering weg te nemen, zoodat in het on derling verkeer tusschen beide colle- giën zulke merkwaardige verrassingen als gisteren, voorkómen kunnen wor den. Bij het voorstel om adhaesie te betui gen aan het adres van den K. v, K, in zake den nieuwen brug over het Kanaal door Walcheren nam de heer Jeronimus ons denkbeeld inzake een verkeerstel ling over. De voorz. meende, dat Wa terstaat wel eens zulk een telling had verricht. ,En dan maakte de heer Jeronimus nog een opmerking, die wel nuttig leek: dat het verkeer BlauwendijkLoskade ge blokkeerd wordt door zich te voorlijk opstellende vehikels, wanneer de stati- onsbrug af is. Dit euve] is te voorkomen door aan het einde van de Stationsstraat een groot bord met 'n fikschen rooden pijl te plaatsen: Bij afgesloten brug rij- verkeer hierachter opstellen! Dan nog een rij geglazuurde of stalen keien in het wegdek, en de zaak is in het reine. Voor wat er meer verhandeld werd zij de belangstellende lezer naar het Raadsverslag verwezen. Wie 't laag're zich voor 't hoogere [kiest, Al heeft hij 't wèl, toch hij verliest. Er kome één jaar een algemeene kor ting van 3 pet. van de ambtenaarssala rissen en daarna een herziening van het bezoldigingsbesluit, waardoor een eind komt aan de wanverhouding tusschen de salarissen van lage en hooge ambtena ren, welke laatsten in verhouding tot de eersten te weinig verdienen, vergeleken bij het vrije bedrijf. Wat betreft de middelen om het tekort te dekken, wil de liberale fractie niets weten van verhooging der tarieven. De heer De Visser (comm.) gelooft dat de bezittende klasse en de regeering maar voor één macht bang zijn, de revo lutionaire macht der communisten. De loonsverlaging voor andere arbeiders be- teekenen, vindt spr., 'n voortzetting van den aanval der reactionaire regeling op de arbeidersklasse. Hij diende ten slotte drie moties in, over de salarisverhooging der lagere ambtenaren, opheffing van het stakingsverbod voor het spoorwegperso neel, enz. Geen dezer drie werd onder steund. Heden voortzetting. er Toen de rekening en begrooting van de Godshuizen om goedkeuring ter tafel kwamen, deelde de heer Boasson o.m. in den loop der discussies mede, dat de Godshuizen besloten hadden, een nieuw t.b.c.-paviljoen te bouwen. Daarover ontstond begrijpelijkerwijze eenige opschudding. Men komt met in derdaad groote exploitatietekorten bij den Raad, de gemeente betaalt dat alles, doch zij spreekt wel eens ietwat schuch- tertjes over wellicht mogelijke bezuini ging, maar erkent, dat een oordeel hier over door den Raad moeilijk in concrete TWEEDE KAMER, Staatsbëgrooting 1932 Wij meldden gister al de benoeming van mr, L. A. Kesper tot opvolger van baron de Vos van Steenwijk, als griffier dér Kamer. Voortgezet werd daarop de algemeene beschouwingen De heer A a 1 b e r s e (r.k.) wijdde eenige woorden aan de nagedachtenis van mgr. Nolens; vooral omdat diens diep inzicht juist in dezen tijd zoo te stade zou komen. Als oorzaak der crisis noemde hij o.a. het verdrag van Versail les, een monument van economisch on verstand. Hij zette uiteen, dat de Ka tholieken een standpunt innemen dat ligt tusschen het socialisme en de door werking van het individualisme in de wereldhuishouding. De economische machtsoverheersching dient onderge schikt te worden aan de macht van den Staat. Aan saforiskorting valt, volgens Prof. Aalberse niet te ontkomen, doch hij achtte 't onnoodig dat de regeering daar mede reeds kwam bij de millioenennota Hij is geen tegenstander van eenige protectie, als de belastingbalans daar door ih evenwicht komt. De heer Rutgers van Rozen burg (c.h.) vond dat de minister van financien den toestand te rooskleurig heeft geschilderd, en drong aan op krachtige maatregelen tegen gemeenten die een slecht financieel beheer voeren j Hij meent, dat er op het oogenblik geen reden bestaat voor een angststem ming. Hij hoopt, dat evenals in 1914 de nationale gedachte de nationale geschil len zal overheerschen. De heer Knottenbelt (lib.) be pleitte bevordering van vermindering der productiekosten. Hij had een breederen grondslag voor het gebruik gewenscht in deze omstandigheden. DE INVOER VAN BELGISCH BROOD. Dinsdag hebben de organisaties van Rotterdamsche bakkers een bespreking gehad met minister Verschuur, waarbij, naar de Maasbode verneemt, de minister zou hebben toegezegd, dien invoer on der het dezer d gen ingediend contin genteeringswetje te doen vallen. Echter had hij als voorwaarde gesteld, dat de Rotterdamsche bakkers dan brood te gen goedkoopen prijs zouden beschik baar stellen. In aansluiting hierop verneemt het zelfde blad, dat inderdaad de regeering, zoo zij spoedig de bevoegdheid krijgt, welke zij in het daartoe strekkend wets voorstel vraagt, ook zal overwegen de ze te gebruiken ten aanzien van den broodinvoer. Daarnaast heeft echter de minister van Arbeid er in dat onderhoud op ge wezen dat d e regeering van de bakkers organisaties ook verwacht, dat deze zul len helpen den broodprijs zoo spoedig mogelijk op een lager peil te brengen. De Minister van Buitenlandsche Za ken installeerde .gister de commissie van advies voor de organisatie van 'n regee- ringspersdienst, de Minister van Finan ciën installeerde de bijzondere bezuini gingscommissie. Hedenmorgen is het Indië-vliegtuig „De Ooievaar" uit Schiphol vertrokken. Eén passagier maakt de reis tot Caïro mede. Geruchten over de opheffing van het Oostenrijksche gezantschap te Den Haag worden door door den gezant zelve tegengesproken. Het schoonen van Zeeuwsche tarwe. Op de vragen van den heer Kersten in verband met het niet betalen door graanhandelaren in Zeeland van den gestelden prijs voor het schoonen van tarwe en betreffende het percentage van den tarweprijs, hetwelk aan de hande laren ten goede komt, heeft minister Ruys de Beerenbrouck o.m. geantwoord dat het hem niet bekend is, dat door graanhandelaren in Zeeland geweigerd wordt den vastgestelden prijs voor het schoonen van tarwe uit te betalen en dat aangedrongen wordt op het leveren van ongeschoonde tarwe, die door hen voor geschoond geleverd wordt. Iedere landbouwer kan leveren zoo als hij zelf wenscht. Hij kan zelf schoo nen of dit laten doen bij zijn organisa tie of bij particulieren, terwijl hij ook ongeschoond kan leveren. De handelaren ontvangen voor het inzamelen, het overnemen van risico voor afkeuring en korting, de bewaring en het onderhoud der tarwe gedurende 6 weken en voor contante betaling aan de landbouwers een vergoeding van 60 cent per 100 kg afgeleverde tarwe, welk bedrag niet in mindering komt van den aan de landbouwers te betalen prijs. MIDDELBURG. Psychometrische avond. Vanwege het propagandafonds der Ned. Spiritistenvereeniging „Harmo- nia" is gisteravond op de bovenzaal van de sociëteit St. Joris een lezing met ex perimenten gehouden door mevrouw de wed. dr. Akkringa. Het zaaltje was goed bezet. De spreekster een dame op leeftijd met een vriendelijk, ernstig voorkomen, een waardige en rustige voordracht heeft eerst een en ander verteld van het wereldbeeld der spiritualisten, van hun zekerheid, niet alleen omtrent het voortbestaan na den dood, maar ook van de mogelijkheid om met de „over- geganen" door middel van hiertoe be gaafde personen, media genaamd, in ge meenschap te treden. Na de pauze heeft mevrouw Akkringa toen uit een groot aantal voorwerpen en tiental psychometrisch behandeld, d.w.z. zij nam deze voorwerpen ter hand en deed dan mededeeling van de indrukken en gewaarwordingen, die zij daarbij kreeg. Dit was uitermate interessant, te meer omdat elke gedachte aan een show a la Winando of Tartini hierbij geheel uitgesloten was. Het verrassende der mededeelingen kan bv. blijken hieruit, dat mevrouw Akkringa, een velletje pa pier betastende, tot de eigenares daar van zeide: „dit is van uw man; hij heeft veel last van duizelingen, maar hij wil daarmede niet naar den dokter. Dat is niet verstandig van hem, zult u hem zeggen, dat hij naar den dokter gaan moet?" De aangesprokene bevestigde de juistheid van wat de spreekster zei- de. Zoo waren er nog onderscheidene za ken, die nog frappanter dan dit staaltje waren, maar die zich voor verslag' in een dagblad minder leenen. En evenmin is dat de plaats om conclusies te trek ken of discussies over resultaten te openen. De avond was in elk geval interessant en in ernstigen stijl; aan de welmeenend- heid van mevrouw Akkringa's bedoelin gen zal niemand gisteravond hebben kunnen twijfelen, dunkt ons zoo. Het Medioleest. De aanvrage voor kaarten voor de opvoeringen van de revue „Met Medio de wereld rond", is, naar wij vernemen, reeds groot. Daarom is het voor andere liefhebbers geraden niet te lang te wach ten. Hoe verder het werk aan de décors vordert, hoe meer gerepeteerd wordt, hoe grooter 't vertrouwen op iets goeds. O.a. de in de revue te geven dansen zijn geheel nieuw. Nederlandsche Reisvereeniging. De af deeling Walcheren der N. R. V. heeft voor het winterseizoen weer eeni ge avonden op haar programma staan, afwisselend te Middelburg en te Vlis singen. Dinsdag 24 November begint de reeks met een Chineeschen avond; Maandag 11 Januari komt Onze Oost aan de beurt, en verder staan de Geldersche Vallei, Engeland en Bonte Reisherinne ringen voor nog nader vast te stellen data op het programma. Bazaar der Vrijzinnig Hervormden. Het was ook gisteren, en dat zoowel 's middags als 's avonds, druk in de groote zaal van het Schuttershof en de verkoopsters hadden druk werk. Des avonds hebben de dansen op het tooneel velen bezoekers doen génieten, dank zij goede keuze der dansen en keurige uitvoering. Heden is het de laatste dag van den bazaar en blijft deze tot 11 uur geopend. 5-XI-'31: Woensdag hoogste 1 u c h t- temperatuur 15% °C (60 °F); laagste 10% °C (51 °F). Heden 9 h: 11% °C; 12 h: 12 °C. 3.2 mm regen. Gisteren (nam.) Heden v.m. Barometer: 762 761 760 759 758 757 756 755 00® Wat de huiskamerbarometer zegt: "Veranderlijk1 oiWind' Goed' Weder Zware Storm'' -Zeer Schoon De Bilt (per radio): De veranderin gen in de drukverdeeling zijn snel ver- loopen, zoodat de periode van tempera tuurdaling en de regenkans, waarvan gister werd gesproken alweer schijnt te zullen worden onderbroken door de na dering eener nieuwe Oceaandepressie, die voorloopig echter nog geen sterke drukdalingen brengt. De vorige trok snel N.O.-waarts, waardoor het drukverval afnam en de sterke Z. tot Z.W. lucht stroom over het vaste land tot een ma tige of zwakke afnam. Te Valentia werd de regensom, die 92 mm bedroeg in drie dagen, door een nieuwe 14 mm tot boven 100 mm opgevoerd. Het is waar schijnlijk, dat ten minste één dagvan rustig weer, met weinig of geen regen zal verloopen, voor de nieuwe depressie uit het Westen opnieuw het luchtdruk- verval doet toenemen. In Z.-Duitsch- land en Oostenrijk bleef de toestand van fraai weer aanhouden. Alleen in het Z. van Skandinavië waaien nog stormach tige winden. Hoogste barometerstand 771.1 mm te Weenen; laagste 733.0 mm te Röst. Verwachting tot morgenavond Meest matige Z, tot Z.W, wind, ge deeltelijk bewolkt, weinig oï geen regen, iets kouder des nachts. Zon op: 7 h 03; onder 16 h 24. Licht op: 16 h 54. Maan op: 12 h 29; onder: 14 h 45. N.M.: 9 Nov. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. 'later. (S Do. Vr. Za. Zo. springtij). November 1931. Hoogwater. 5 8.49 21.40 6 10.04 22.39 7 10.57 23.24 8 11,39 Laagwater. 2.43 15.33 4.04 5.03 5.50 16.41 17.36 18.23 VLISSINGEN. Gisterenmiddag geraakte op den Pe per dijk een 11-jarig jongentje al spelende te water. Toen het ventje op hel drooge was gebracht, hebben twee doktoren ge- ruimen tijd getracht de'levensigesten we der op te wekken, doch helaas zonder gunstig resultaat. WALCHEREN. VEERE. De raad dezer gemeente ver gadert Vrijdag, 6 Nov., des namiddags 2 uur. Onderwerpen ter behandeling: In gekomen stukken; wijziging bouwveror dening; wijziging verordening op de be grafenisrechten; vaststelling begrooting 1932. ZUID-BEVELAND. GOES. Dinsdagavond hield de vereeni- ginig „Handelsbelangen"' een vergadering, ter bespreking van de rijkswinkelslui- tirigswet die waarschijnlijk 1 Maart a.s. in werking treedt. Door B. en W. was de hier bestaan de verordening zooveel mogelijk in over eenstemming gebracht met de rijkswet, en aan de beide Middenstandsvereenigin- gen om advies gezonden. Hieruit blijkt dat er een aangename samenwerking be staat tusschen het gemeenlebestu/ur en den middenstand, wat „Handelsbelan gen" zeer op- prijs stelt. Het resultaat van de besprekingen was, dat in hoofd zaak de bestaande verordening blijft zoo als ze was. Medegedeeld werd, dat door den Kon Nederl. Middenstandsbond gevraagd was den secretaris den heer J. Steketee, te benoemen als lid van de door clen bond in,gestelde commissie tot reorganisatie van de bondsfinanciën. De vergadering gaf door applaus haar instemming hier mede te kennen. Verder werd besloten om 50 opcenten

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 1