MOBILISATIE Oeerstekw. DE STERRENHEMEL 4-11 NOV. 1931. 20 h M.T. ZUID RECHTZAKEN. GEMENGD NIEUWS. SLACHTOFFER VAN HONDEN TROUW, Naar uit Adrian Michi gan gemeld wordt, kostte een fttókie-» re Carey, 52 jaar oud, de trouw vatn zijn viervoeter bijna het leven. ,C. had in de keuken een vuur aangemaakt met petroleum, wïaarbij de halfgerolde kan ontplofte. De knal der ontploffing trok de opmerkzaamheid der burein, die naar het huis van den man snelden, maar hier versperde die hond van C, hun den toegang tot Ci. reeds gansch met brand wonden overdekt was, eer men hem bereiken kon, ©VOLLE MAAN Cl LAATSTE KWARTIER NIEUWE MAAN VENUS MARS JUPITER G> SATURNUS vereeniging' „Tot Oefening ein Uitspan ning'' was afgestaan f 200, terwijl in kas bleef de; som van f 106.70. Over een. verzoek om steun voor de a_.s. uitvoering van de Mat^haus-Passion door dezelfde zangvereeiriging in Febr. 1932 wordt gunstig beschikt. Het aftredend bestuurslid mr. H. van der Beke C.ailenfels werd met .alge meen© stemmen herkozen. Uit het verslag der secretaresse blijkt dat de vereen. 12 leden verloor, waaron der 7 door vertrek of overlijden, ter wijl één nieuw lid zich opgaf, zooidat de vereeniging op het oogemijlik telll 68 leden, en 21 leden-begunstigers. Kantongerecht te Oostburg. De kantonrechter te Óostburg ver oordeelde wegens met rijwiel rijden zonder licht. E. G., Suis f 1 of 1 d. h., J. S. de B., Bier vliet f 5 ol" 5 d. h., E. J. de L., Sluis, f4 of 4 d. h., A. Th., IJzendijke, 3 of 3 d. h., Pi. van M., Damme (B.), f 2 of 2 d. h.; loopen op verboden grond in de maan den Mei tot en met October: P. C. C., Sohoondijke f 8 of 8 d. h.„ C. Sch. Aardenburg, D. L., Retranchement, A. C., Oostburg, C. W., Sluis, J. van B., Bier vliet, A. J. B,, Oostburg, Ci. de J.„ Bier vliet ieder f 10 of 10 d. h., Pi. de L., Groede ,2 maanden tuchtschool v.w. met een proeftijd van 2 jaren en onder bi- zondere voorwaarden; met rijwiel rijden zonder rem: M. V., Biervliet, A. L. v. A., Eecloo (B.), C. de C., Eede,ieder 16 of 6 d. h.; met rijwiel rijden zonder bel: F. v. M., lEecloo (B.), J. J. L., St. Kruis ieder f 2 of 2 d. h,, R. M.a Knesselaere (B.), J. V., Middelburg, ieder 3 of 3 d. h.; met motorrijtuig rijden zondter twee krachtig werkende remmen: J. J. v. S., Eecloo (B.) f10 of 10 d.-h., Pi. J. de L., Cadzand, A. J. D., Aardenburg, P. F. R., Sluis ieder f6 of 6 d. h.; .openbare dronkenschap: J. van H., Bi-eskens ,f 12 of 12 d. h., E. P. J. T., Schoondijke, A. Pi. v. H.; Th. F. O. bei den IJzendijke, E. B. A. B., Aardenburg, ieder f 15 of 15 d. h.; idem bij herhaling: I. V., NieuWvliet 3 d. h.; op der. openbaren weg een trekdier la ten staan zonder de noodige voorzorgs maatregelen te nemien: A. J. B;., Oost burg, C. de R., Maldeghem (B.), ieder f5 of 5 d. h.; visscheu zonder geldige acte en zon der vergunning: J. F. D., Sluis, f7 of 7 d. h. met verbeurdverklaring van het jn beslag genomen vischtuig, te Retranchement op wegen als mu zikant op treden: J. G. de V., Middel- harnis f 4 of 4 tel. h.; met motorrijtuig rijden zonder ver licht nummer met letter en zonder vol doende lichtgevende lantaarns: G. v. B., Eede, f 12 of 12 d. 6.; met motorrijtuig rijden zonder behoor lijk geluiddempende inrichting: J. J.,Zuid zande, f 2 of 2 d.h G. V. Coolkerke (B.) f3 of 3 d. h.; i met motorrijtuig rijden zonder spiegel J* W. V.j "W atcriandkerkje, f 3 of 3 d. h.; met motorrijtuig rijden niet op eer ste vordering rijbewijs vertoonen: I. C. C., Biervliet, P. A. "W., Aardenburg ieder f3 of 3 d. h.j i j met motorrijtuig rijden zonder geldig rijbewijs: H. V., H. V., heiden Oostburg beiden f 1 of 1 d. h., R. Damme (B.) f 7 of 7 d. h.; D. W. Biervliet f 3 of 3d. h. vuren branden minder dan 45 in van den openbaren weg A. M. L., Oost'burg,| f3 of 3 d. h.; f zonder jachtacte zich met een schiet geweer in het veld bevinden F. Bi., Oost door F. de Hu11 u. 5 De andere wachtpost bie de weeg- brugge was wel een bitje saoi, mao je most t'r nie zoövee kouwe liejen as an 't ende. Je most dao de wegt nao d'Oèfd- plaote in de gaoten ouwen. Eèl druk ao je 't dao nie mee, wan dao kwam biena geèn stèrvelieng langs. As 't een bitje te koud was, kroop j'in 't weegbrugkotje, da 's nachts ook opengelaoten wier, de koolbak was gevuld (den baos van de weegbrugge ield ook van de soldaoten), de kachel wier angestoken, je zetten je neigen op 'n stoel, stak een pupe of 'n sigaore an en je docht „laot de boe ren mao dossen". Toch was 't een ge- burg, f 10 of 10 d. h. met verbeurd verklaring van bet in beslag genomen [geweer en patronen; j strooperij R. J. de P. f 8 of 8 d. h., P. H. de R. f 8 of 1 w. tuchtschool, L. de P., berisping, alle uit Retranchement; in de Zeeuwsche stroomen visschen zonder consent, E. de. M., Philippine, f 4 of 1 week tuchtschool. straatschenderijG. S., Hoofdplaat, L. Ph. de P., Ch. A. de P. beiden OostburgJ A. de W., Koudekerke, allen een be risping; motorrijtuig zonder voldoend toezicht laten staan: W. K., Aardenburg f 3 of 3 d.h een dier noodeloos arbeid doen ver richten op pijnlijke en kwellende wijze: C. J. N., Breskens, 2 m. f 5 of 2 ra. 5 d. h.; met motorrijtuig verblinde verlichting voeren: A. A. C., Hoofdplaat f8 of 8 d. ho rnet motorrijtuig de linkerzijde van den weg houden: J. A. v. B. te Oostburg f20 of 20 d.h f met motorrijtuig rijden met een snel heid waardoor de veiligheid van het ver- ker in gevaar gebracht wordt: G. v. B., Eede, f 15 of 10 d. h.; i met motorrijtuig rijden en geen tee- ken geven: C. v. B., Eede f 6 of 6 d. hj| J. Dh., G. E. J. M. v. d. V., beiden Sluis, ieder f 4 of 4 d. h., H. J. v. d. V.„ Sluis f2 of 2 d.h.; met rijwiel rijden zonder licht: M. B. B., Schoondijke f3 of 3d. h. 1 Verdronken. Maandagmiddag is het 6-jarig zoon tje van den landbouwer D., te Midl-i deïstum (Gr.) in een nabij de ouder lijke woning gelegen sloot geraakt en verdronken. f Maandag is een 16-jairigte dekk;ne>dh6 die aan het werk was op een Steiger aan de Prins Hendrikkade te Amster dam te water gevallen en verdronken. OPLICHTING VAN 70.000. We gens oplichting van f 70,000 heeft Za terdag de politie te Rotterdam aan gehouden den 36 jarigen koopman A, O, wonende te Rotterdam, Deze heeft reeds een bekentenis afgelegd en is in verzekerde bewaring gesteld. Zondag werd verdacht ,van medeplichtigheid aangehouden de 45-jarige A. W. Ie R., Voorts werden Maandag aangehou den de 46 jarige boekdrukker L. H. K. en de 44-jarige kantoorbedien de A. L. B, allen te Rotterdam woon- achitg. Dit viertal werd ervan verdacht met behulp van valsch opgemaakte ge rechtelijke stukken betreffende ver schillende civiele procedures tusschen O. de eerste verdachte en andere stad- genooten de oplichtingen te hebben ge pleegd. Deze hebben geloopen vanaf 1926 tot nu toe en zijn begonnen met kleine bedragen, die later steeds oplie pen, zoodat het totaal bedrag op het oogenblik 70.000 bedraagt, BRUTALE AANRANDING. Dinsdag morgen heeft te U d e n op klaarlichten da,g een brulale aanranding plaats .geh(ad Toen de heer H. per rijwiel den Veghel- schen dijk passeerde, werd hij plotseling door twee onbekende personen overval len, die hem van zijn rijwiel trofkken en van een bedrag van f 200 beroofden, waarna zij verdwenen. Lichamelijk letsel werd II .niet toegebracht, f DOOR 'EEN STIER OP DE 'HORENS GENOMEN. Dinsdagmiddag werd de landbouwersknecht D. G. de K. te Ou derker lc, toen hij in iden stal een stier wilde vastleggen door (het dier onver wachts op de horens genomen en tegen vaorlijk wérk, wan joengen, as de kap- tijn je gesnapt ao, 't ao nie goed gegaon. G'ao wè voor een dag of veèrtiene vrie losjies g'had in de massesjeeskezèrne, Mao je vertrouwden d'r maor op, dat ie ook liever over z'n ouwe klaortje ?at dan in dé kouwe te kuieren. De derde post, 't vloöiekamp, was de slechtste van aollemaole. In de dunen stoengen een massao weunwaogens bie mekaore. 't Volk, dat daorin zat, was nie vee zaoks, 't Leek zoö'n troep zi geuners. Rond eèl da kamp was 'n af- rasterieng van prikkeldraod gemaokt. As 't doenker g'oóren was, mos je d'r voo zurgen, dat t'r geèn mènsch meèr uut 't kamp gieng. Al de soldaoten aoden d'r een ekel an, om d'r nao toe te gaon, mao wa wou je doen, as je d'r voo ge commandeerd wier, 'k Aon 't daor over verscheije wacht- jes en tegeliek dienk 'k nog an 'n aor- digheidje. Dao waoren in De Groe ienkele ge vallen van tiefus. As die besmettelijke ziekte noe mao niet uutbreidden en de soldaoten van Bresjes of de Nieuwe Sluze angetast wieren! Op de Nieuwe Sluze wier allemaol ons bloed onder zocht of t'r soms bie ons ook tiefus- basille-draögers waoren en al de wacht posten kregen d'r 'n consienje bie, da ze geèn soldaot mochten deulaoten, die in de richtieng van De Groe gieng. 't Aontal posten wier zelfs nog uutgebreid. Gelokkig gieng 't nog a gouw over. 't Bewuste consienje wier ingetrokken, maor eèn post, die espres voor die tie- fusbasillen was gezet, bleef staon, bleef weken staon en waovoo, da wisten de Bovenstaand kaartje is een afbeelding van den sterrenhemel, zooals deze zich in Nederland op 4 November '31, des avonds te 8 h Middelbare tijd 22 h 53 min. sterretijd aan den waarnemer vertoont. Het open cirkeltje met mid delpunt, dat men in den staart van den Kleinen Bee r ziet, stelt de Noord- Hemel-Pool voor, het punt waarom alle sterren cirkelbanen beschrijven. De Poolster staat daar vlak bij. Wie aan een bepaald deel van den hemel de sterrebeelden wil opzoeken, die neme de kaart zóó voor zich, dat de windstreek waarnaar zijn oogen gericht zijn, op de kaart onderaan komt. De waarnemer zal dan het vierdedeel van de kaart (van recht boven z'n hoofd tot rechts en links van hem op den horizont) in overeenstemming met wat hij aan den sterrenhemel ziet, bevinden. De gebogen stippellijn die, aanvan gende in het O.N.O., door Wagenman, Cassiopeia, Zwaan en Arend naar een punt aan den Z.W, horizont loopt, is de zgn. galactische equator; zij duidt de ligging van den melkweg aan. Op dit kaartje, het eerste van de maand November, zijn een aantal der bekendste vaste sterren met hun eigennamen in geschreven letters aangegeven. De drukletters geven de namen der sterre beelden aan. Ook de zeven bekendste sterren van den Grooten Beer hebben elk een eigen naam; het zou echter al te bont wor den, ze er allen bij te schrijven. De namen zijn, van voren beginnende en naar den staart toe werkende Dubhe, Mirak, Phekda, Aliot, Megrez, Mizar en Benetnasch. Op een van de laatste ster ren van de staart (zoek zelf maar eens uit welke zit nog een klein sterretje, in de wandeling het Ruitertje genaamd. Zijn echte naam is Alcor. 3 Nov. was het L.K.; 9 Nov. is N.M. 17 Nov. E.K. en 25 Nov. V.M.; des avonds om 8 uur is deze week de maan nog niet op en zij komt dus op dit kaartje nog niet voor. S a t u r n u s gaat om 8 h juist onder, op volgende kaartjes zal men deze pla neet niet meer aantreffen; ook de an dere dwaalstrren zijn afwezig deze maand. Venus (m 3,3) is avond ster in Weegschaal, Schorpioen en Slan gendrager, maar evenals Mars (m 1.9) die in de twee laatstgenoemde sterrebeelden staat, staat hij te dicht bij de zon voor observatie. En Jupiter (m 1,8) staat in den Leeuw; hij komt nu zoo omstreeks middernacht op; in December echter komt hij eerder boven water. geld bij zich. De cheques die zich in. dte aange teekendei geroofde stukken bevon den, zijn terstond gesperd. GROOTE FERRYBOOT. Dezer da gen is het ss. „Nybor|g|", een nieuwe Deensche ferryboot, voor het ver keer tusschen Funen en Seeland in dienst gesteld. Deze ferryboot, van zeer groote afmetingen, wordt voortgestuwd door Dieselmotoren en biedt plaats voor 1500 passagiers, 10 spoorwagons alsme de ongeveer 600 tons lading. De ferry boot is zoodanig gebouwd, dat ze in de ijsperiode den dienst nog lang zal kun nen blijven onderhouden. GEVONDEN VOORWERPEN. Als zoodanig zijn aangegeven de na volgende voorwerpen: a. aan het Bureau van Politie: Diverse Handschoenen en Sleutels, Port, met inh., Muziekboek,, 'TompouceJ Sleutel van melkbus, Horlogeketting, zflv. Broche. b. Bij particulieren Argtentalamp en een Bijbeltje, Hol- lebrandse, Brigdamme B 68; Tienritten- kaart Domb. tram t. n. Willem se, R. v. Loo, St. Janstraat II 194; goud Ringetjef Baurdoux, L. Bfjfrg Ci 95; jong Poesje^ Goedhart, Hoogstraat I 142; goud Rin getje Villée, Jasmijnstr. Wi 162; Mantel band, D. Willelboord.se, Noordweg R 4; Doos inh. koperen kam, J. Zuijdwegj; Veersche weg S 1; oud-Hollandsche Bro che, v. Sparrenlak, St. Pieterstr. F 58; Parapluie, Arbeidsbeurs, Wagenaarstr!.;" Jongensjas, J. de Veij, Oostkerkplein O 8; Jong Poesje, Hoofman, Biellinkstr. G 160; Geldstuk (België), J. Lantsheer, Loskade; Kinder muts, A. de Leeuw, Ara. pad T 107; Damesport. met inh., N. Brood- iman, Rozenstraat W 228; Boerenknoop verm. goud, F. Hollebrandse, Latijnsche iSchoolstr. D 50; Plort. met inh., J. Schreijnenberg, Zuidsinigel E 32; Tom- pouse, Adriaanse, L. Noordstr. E 29; Re genjas, J. Poortvliet, Vliss. Bolwerk Q 201; koperen Kraan, A. Verhage, Ara. pad T 141; Gymnastiekschoen, A. W. iDert, Noordplein M 1; Korthout, M. Kraak, Volderijlaagte M 128; Damesrij wiel, H. Driessens, Eigenliaardstr. Pi 227; Armbandhorloge (goud), Schout, Hout kade II 2; Dekzeil van kinderwagen, W!. J. Verdaasdonk, Achtersingel Q 148; Port. met inh., A. Goeman, Volderijstr. M 96; Damestasclije, N. Simons, Bree- straat O 148; Paraplui, De Tong, Ba lans E 108; Autobord K 8732, P. Gidion- se, Segeerswegl V 97; Autoband, 'Van Keulen, Vlasmarkt L 13; Port. met inh.J Poortvliet, Seisweg R 146; Damesport. met inh., A. Buijs, Breeiweg "t Zand D 146; Gewicht 1 kg, G. G. de Jonge, Gravenslr. I 289; Schoolétui, A. de Ruij- ter, Reigerstr. 117; K.G.-gewicht, Joosse Veersche weg T 266; Belastingmerk, D. Louwerse, KI. Vlaanderen M 175; Be lastingmerk, J. Dominicus, Oude Vliss. weg E 195; Halssnoer, J. H. Klarenbeek, Brakstraat N 202; Tompouse, T. Tour- bijn, Seisstraat M 52. Inlichtingen te bekomen aan het Bu reau van Politie alleen 's Zaterdags avonds van 8 tot 9 uur. li me dan een praotje maoken mie de Duitschers, die van ons dan mao deu den elektrieken draod gescheijen wao ren. Een aordige afwisselieng in ons mi litaire leven was de muziek. Verscheije muziekliefhebbers kwaomen bie me kaore en besloten om een club op te richten. Wie zou da zaokje Üirigeeren? Ze wouen persé èn dan ik 't dee. Ik voelden d'r nie vee voo, omdan 'k er geèn verstand genoeg van ao. Ik kén den om zoo te zeggen geèn pieston uut 'n tubao, maor omdan 'k a veel an zièn- gen gedaon ao, meènden ze dat ik dao best voo geschikt was. 'k Nam het ein delijk maor an. 't Militair tehuis wier ons kosteloóf afgestaon om te rippe- teeren. De groene luitenant aot er ook z'n aordigheid in en zoodoende kregen me van de kaptijn noe en dan een vrieë middag om te oefenen. 't Gieng bepaold a gouw eèl aordig en nao verloop van ienkele weken kon- nen m'n mannetjes verscheije nommer- tjes a schoöne blaozen. Da kwam deu da ze allemaole lid waoren van 'n ge zelschap op ulder durp. Eindelijk gien gen me mie den troep mee. Da gieng t'r van deu. As d'n Türkschen trommel den inzet gaf van ons eèste nommer, liep a gouw eèl Bresjes uut. 'k Was er bepaold groötsch op. 't Gieng goed. M'n muzikanten dejen uutstekend ulder best. (Wprdt vervolgd.) 1 i het "houten beschot gesmakt. De K. had zware inwendige kneuzingen bekomen. BIJ 'T CONTROLEEBEN AANGE SCHOTEN. Aneta meldt uit 'Ivoela- rad ja d.d. 2 Nov. dat de, sergeant van Kempen, commandant van dei hoofd wacht te Koetaradja, hedennacht, toen hij de posten controleerde door 'n schild wacht die dacht dat hij door een Atjeher beslopen werd, is neergeslagen en ge dood. ROOFOVERVALLEN. In verschil lende stadsgedeelten van B e r 1 ij n wer den Maandagavond niet minder dan 4 roofovervallen uitgevoerd waarbij luet slechts in 1 geval gelukte een der da ders' te grijpen en aan de politie over te leveren. I f In de Steinhofstrasse werd' eten ad ministrateur door 2 jonge mannen over vallen, die hem onder bedreiging! met 'n revolver dwongen de door helm ont vangen huurgelden tot een bedrag van 2700 Mk. aan hen te overhandigen. j mannetjes op den duur ook nie meèr. Op 'n keèr komt de vice-admiraol nao 't landje en vanzelf gieng t'ie ook de posten inspekteeren. Dao komt ie bie de bewuste post en vraogt 'm waorom of 't ie dao staot. En dao stoeng de schildwacht mie z'n mond vol tannen, Ie wist 'r niks van. De wachtcommedant most kommen! „Waarom staat die vent daar?" En 't kopperaoltje, 'n eènvpudig, sul lig vintje, die indertied wel eès over 't tegenouwen van „bacillen" ao d'oören praoten, mao die vanzelf da woord nie eès kénden, die wè de klokke aod QÓren lujen, mao nie wist wao de klepel ieng, antwoordden: „Die man staot dao voo ,,'t bakzeil". De vice-admiraal af! De post wier daodelijk ingetrokken! Den dienst zelf ao d'over 't algemeèn een kalm verloop. Tegen 'n uur of nege- ne kwaomen de soldaoten uut alle rich- tiengen uut ulder kwartieren angedrèn- teld, om op de mart an te trejen. De lange en de groene luitenant wao ren in de regel a present. Me mosten dan op een lange reeke gaon staon, om klaor te zien as de kaptijn de zaok eès kwam bekieken. As 't. goed en wel negen uren was, kwam 't ie 't af, in de regel mie 'n kort pellerientje an. Ie deèlden ier en daor 'n standje uut en den troep kon d'r van deu. Vandaoge nao d'Oöfdplaote, mèrgen nao de Groe of loópgraoven ma ken, of prikkeldraodversperriengen. Een andere keèr was 't een velddienst of 'n fietstocht, Giengen me nao d'Oöfdplaote, dan waoren m' in de regel op Nommer Eèn a moeg en leijen m'an bie'n college land Voorts werd een huiseigenaar in de portiersloge van een huis' door 4 jongte. mannen overvallen, die hem van een bedrag van 200 Mk. ontvangen hum- be roofden. In de Gollnowerstrassie werd' eene oude vromv die couranten verkocht, door 2 opgeschoten jongens v,an 80 Mk. be roofd. /i Het vierde ge val dleied zich voor in de Skalitzerstrasse waar 2 geWapeind'e jonge mannen een woning hinnendroin- gein en de bewoonster, die zich daar alleen bevond, door slagen op het hoofd overwondden evenals een buurman, die op haar hulpgeroep toes;choot. In dit laatste geval kon een der daders gegre pen worden. I 1 Te Segesherg is Maandagavond' 'n kasloioper van de Segesberger Vereins - bank, die de post naar het postkaii'Hoor bracht, bij het postkantoor door drie* jongemannen aangevallen. Hij weird door drie revolverschoten in dbt ribben ern stig, gewond. De looper had slechts aan- geteekieinde brieven, doch geen contant weerman, die daor 'n erbergje ao, Ien kele trokken nao de bolbaone en amu seerden zich dao best. Vee te gouw naor ons zin wieren me weer opgetrommeld en mosten me weer op kuier, Gieng de tocht nao de Groe, dan was 't rustpunt op de mart en wier de Roóje Leeuw be zocht, waovan de eigenaor 'n royaole vint bleek te zien. Aan alle soldaoten gaf 't ie iedere keèr as me d'r kwaomen, een lekkere sigaore cadoo. Loópgraoven maoken en prikkeldraod versperriengen vroeg weken wèrkens. Vanaf de dunen wieren d'r loópgraoven gemaokt dwès deu 't land nao de Schoón- dieksche wegt en an d'andere kant wie ren ze voortgezet. Da graoven mie die ongelukkige schop jes was 'n ellendig wérk. As je zoóiets nie gewénd bin, kreeg j'a gouw de noo dige bleinen op je n'anden en as je dan een bitje lui wier om te sputten, schep ten vanzelf de kaptijn of de luitenant geweldig op. Ik voo mien von dat altied 'n ensomber wèrkje. Allerlei gedachten giengen d'r dan deu m'n oöfd. Waoren me meugelijk bezig mie ons eigen graf te graoven? Zouwen me madeèm soms daorin de Duitschers of d'Iengelschen moeten afwachten? 't Zag t'r dan voor ons nie goed uut, Dao waoren d'r ook, van die Gallio-naturen, die deu geèn ienkele omstandigheid oören b'invloed. Die ziengen en fluiten, die zwetsen en moppen tappen, „Me gaon nao Zand- voort al an de zeè en nemen broodjes en koffie mee," was geèn oogenblik van de lucht. Maokten me 'n fietstocht, dan gieng 't in de regel nao de grènzen biè de Piramide of achter d' Eè en konden

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 6