Onthoudt II goed, PIRIN dewerelcl Mil KERKNIEUWS. KUNST EN WETENSCHAP. ONDERWIJS. BEURS- EN WISSELKOERSEN. Jandel, Nijverheid en Visscherij Verkeerswezen, Post en Telegrafie. LAATSTE BERICHTEN RECHTZAKEN. Fijoanciëele Berichten LEGER EN VLOOT. BEURSTHERMOMETER Staten aan geheele opheffing van den steun voor de krankzinnigenverpleging, en vermindering of geheele intrekking van verleende subsidies. Thans achten Ged. Staten, al is het tijdelijk, salaris verlaging niet noodig, maar het is mo gelijk dat hun zienswijze verandert, als het wetsontwerp tot tijdelijke verlaging der Rijksuitkeering wet mocht worden. Reeds nu zullen zij, die Provinciale sub sidie ontvangen, dit als maximum-cre- diet dienen te beschouwen, dat alleen in geval van noodzaak zou behoeven te worden uitgekeerd. Dit zal aan de betrokkenen na gped- keunmg oer begrooting worden bekend gemaakt en tevtens aam de hoofden der takken van dienst op het hart worden gebonden van hum toegestane credietjem op de meest mogelijk zuinige wijze ge bruik te ma;ken. Bij de berekening der belastingop brengst hebben Ged. Statjen voor de ver mogen sbealsting1 1932-1933 geraamd 90 pet. der voor 1931-32 .geraamde op brengst en voor de in ko m sten bel a.stl'.ng 80 pet. en bovendien f 20.000 in min dering gebracht ais dekkjng van mo gelijk kwade posten. Het komt; Ged. Sta ten beter voor bij de raming der belas ting aan den conservatieven kant: te blij ven, dan om daarbij te rekenen met 'n altijd mogelijke, doch weinig waarschijn lijke opleving van handel en bedrijf'. Voor belastingopbrengst wordt geraamd f 875.144 tegen 886.535 voor 1931 doch daartegen over staan uitgaafpos ten de onvermijdelijke verhooging ver toornen. Zoo steeg de raming voor de ca- 'Jamiteuze polders van f 160.000 tol) f 250.000. Daarnaast is voor bijdrage aan hel Provinciaal wegenfonds inge volge de wegenbelasting-verordening op f 100.000 uitgetrokken. Zulks eim een betere verhouding te verkrijgen tol de uitkeering uit het Rijkswegenfonds en met de verdere uitgaven voor wegsver betering, Ged. Stat|en brachten deze uit gave onder de gewone uitgaven, waar zij h.i. behoort. Overwogen wordt of eene wijziging moet worden aangebracht om een zoo voordeelig mogelijke beste ding der voor wegsverbetering bestem de igelden te verkrijgen. Een andere oorzaak van verhooging der uitgaven die nog niet op* de begroo- tingt ol uiting komt, doch die binnen kort haar invloed zal doen gevoelen is dat de Minister van Waterstaat d.d. 13 Oct. meldde, dat het in zijn voornemen lag, de lijn VlissingenNeuzen met in gang van 1 Jan. 1932 uit te sluiten voor de berekening van de rijksbijdrage in hel exploiteer en verlies te lijden door de stoombootdiensten. Ged. Staten hebben 'hierop geantwoord o.a. dat h. i. de ïinancieele voordeeten niet zoo groot zul len zijn als de minister denkt, omdat de provincie niet in staat zal zijn den dienst voor eigen rekening voort te zetten en dan zullen verschillende gezamenlijke kosten geheel drukken op de lijnen Vlis singen—Breskens en Neuzen—Hoedekens kerkeEen besluit tot opheffing van de lijn Vlissingen—INeuzen mag h. i. slechts genomen worden nadat de gevolgen daar van van alle kanten zijn gezien en de daaruit voortvloeiende bezwaren zoovee] mogelijk zijn ondervangen. Ged. Staten hebben daarom gevraagd den datum te verschuiven tot 1 Jan. 1933. Daarop wachten zij nu nog antwoord. Blijft de. minister bij zijn meening dan zal de vraag of de verbinding Vlissingen—iNeu- zen in stand moet worden gehouden, die ook reeds vroeger in de Staten ter spra ke kwam, met verdubbelde kracht naar voren komen, doch zij kan niet worden beantwoord, zonder dat een helder in zicht in alle mogelijkheden en gevolgen zal zijn verkregen. Ged. Staten hadden deze vraag reeds in studie genomen voor liet schrijven van den minister inkwam. Zoodra zij zich hieromtrent een oordeel hebben gevormd, zullen zij, mede in ver band met de clan vermoedelijk bekende uit-eindelijke beslissing van den minis ter, met nadere mededeelingen komen. Ged. Staten hebben het gewenscht ge acht de scheiding tusschen den gewo nen dienst nog verder door te voeren en zijn van plan in het vervolg nog niet of slechts ten deele aangesproken bui tengewone credieten telken jare naar de volgende dienstjaren over te brengen, waardoor helderder inzicht kan worden verkregen en wat zal bijdragen tot het voeren van een gezonde financieele po litiek, waaraan juist in tijden als deze dringender dan ooit behoefte bestaat. Voor dit alles zal echter een korte over gangsperiode noodig zijn. Ged. Staten wijzen vervolgens op enkele posten die van meer directen in vloed zijn op den financieelen toestand der Provincie. Zoo had de PZEM op 1 October 1931 een leeningsschuld aan de Provincie van f 7.730.754.17, w.o. f 101.996.67 rest van rentelooze voor schotten tot dekking van het exploi tatieverlies enz. Over het overblijvende bedrag, groot f 7.628.757.50 betaalt de PZEM rente. De bedoeling is de muta ties in de financieele betrekkingen tus schen de PZEM en de Provincie te re gelen op den voet eener overeenkomst van rekening-courant en tevens zal on der de oogen worden gezien in hoe verre door een grootere centralisatie der aanwezige kasmiddelen winst voor de Provincie bereikt kan worden. Een besluit zullen Ged. Staten voorleggen, waardoor zij niet aan een bepaalde wijze van opneming van kasgeld zijn gebonden, doch dit kunnen doen op de voor de Provincie meest voordeelige wijze. Deze handelingen strekken veel eer tot rationaliseering van het kasbe heer dan voor een aanzienlijke verlich ting der Provinciale financiën. Een ver sterking der oogenblikkelijke begroo- tingspositie is toch noodig en Ged. Staten hebben daartoe het oog laten vallen op het reservefonds voor de Pro vinciale stoombootdiensten. De vraag is gerezen of het noodzakelijk is, onder de huidige omstandigheden voort te gaan met de jaarlijksche stortingen in het fonds, waarvan de stand op 31 Dec. 1930 f 872.436.85 bedroeg en op 313 Decern ber rond f 960.000 of bijna een millioen zal bedragen. De motorveerboot Ko ningin Wilhelmina is afzonderlijk ver zekerd en dit zal ook met de nieuwe booten Prinses Juliana en Prins Hendrik het geval zijn, en waar de overige sche pen nog slechts voor geringe bedragen te boek staan, dan schijnt, onvoorziene rampen uitgezonderd, het bedrag toe reikend om te kunnen voldoen aan eventueele aanspraken op het fonds Door het tijdelijk staken van de reser veering, die geheel voor rekening der provincie geschiedt, zal een besparing verkregen worden zonder dat vitale belangen geschaad worden. Een ont- ontwerpbesluit, waarbij de staking voor vijf jaar geldt, bieden Ged. Staten daar om aan. Ten einde de begrooting ten slotte sluitend te krijgen, hebben Ged Staten zich genoodzaakt gezien, daarop een gedeelte van het goed slot van den gewonen dienst 1929 ad f 174,926.34 te brengen. Het geheele batige slot van dat jaar bedraagt f 592.665.68, hiervan is in de begrooting voor 1931 reeds f 269.740 gebracht, zoodat nog beschikbaar blijft f 147.999.34. Daar de begrooting ten slotte sluit met het, wel uiterst beschei den bedrag van ruim f 44.000 voor on voorzien, achten Ged. Staten het alles zins gewenscht het overschot van 1929 in reserve te houden. Na deze algemeene politiek, die de provincie naar hun meening behoort te volgen, wijden Ged. Staten een woorc aan enkele posten, die wellicht in de begrooting zelve niet voldoende zijn toegelicht. Zoo deelen zij mede, dat de kosten van verbetering van den weg van Middelburg naar Westkapelle ge heel door de provincie uit eigen midde len zijn bestreden, ook voor zoover daarin feitelijk de vier belanghebbende gemeenten hadden moeten bijdragen Met die gemeenten is overeen geko men, dat de Provincie geacht zal wor den dit bedrag ten behoeve der gemeen ten te hebben gelegd, het wordt door haar terugbetaald in een 40-jarige an nuïteit, berekend naar een rentevoet van 4% pet. Hetzelfde geldt vrijwel voor den weg ZierikzeeBrouwershaven. Waar het zich laat aanzien, dat wellicht meer gevallen zich zullen voordoen van fi- nancieerirg door de Provincie en terug betaling door de daarbij betrokken li chamen, ligt het in de bedoeling, in ko mende begrootingen al deze posten on der één artikel te vereenigen. Overwo gen zal worden de stichting van een on- derhoudsfonds, waarin de vroegere on derhoudsplichtigen hun bijdrage zullen storten. Het 'eindcijfer der begrooting is in ontvang en uitgaaf f 8.648.769.61, en wel f 2.411.269,61 voor den gewonen en f 6.237.500 voor den buitengewonen dienst. Ds. W. J. van Lindonk, predikant der Ned. Herv. Gemeente te Eek en Wiel, ontving een officieele benoeming tot predikant bij de Protestantsche Ge meente te Emmastad op Curasao (West- ndië). Naar Het Handelsbl. verneemt heeft dr. A. Steenbeek te Surhuizum voor het op hem uitgebrachte beroep naar de Ned. Herv. Gem. te Amsterdam (vac. De Hartog) bedankt. Daar het kiescol lege behoudens 'het onwaarschijnlijke geval, dat het protest van een aantal le den tegen de gehouden stemming bij ioogere instanties succes zou hebben afgeschaft is zal nu naaf het blad meldt de Kerkeraad voor den ersten keer in een vacature moeten voorzien. Ned. Herv. Kerk. Ds. J. J. C. Karres te Apeldoorn is beroepen te Groningen (vac. ds. G. Ti chelaar). Speenhcff weer naar Indië. De dichter-zanger J. H. Speenhoff is voornemens het volgend jaar opnieuw naar Ned.-Indië te vertrekken voor een tournee door de Oost. Hij zal vergezeld worden door zijn dochter Cesarine en zijn zoon Coos en diens echtgenoote. Correspondentschap Ned. Bank. Met ingang van 16 November is be noemd tot correspondent le klasse van de Ned. B;ank te Vlissingen de heer mr. H. van der Beke Gallenfels. Het kantoor wordt gevestigd Boule vard Bankert 34. P. J. Siegers Zoon. Het bankgebouw der firma P. J. Sie gers Zoon te Vlissingen is heden in eigendom overgegaan aan de N.V. Amsterdamsche Bank te Amsterdam. De irma Siegers, aan wie surséance van aetaling is verleend, zal in liquidatie gaan. Aan het te 's Gravenhage gehou den vakexamen in den telefoondienst, heeft met goed gevolg voldaan de tele foniste bij interlocalen dienst mej. M, Rottier, van het post-, telegraaf- en te lefoonkantoor te Goes. Mejuffrouw D. Uijl Hd. te Oud- V.os se meer is. benoemd tot tijdelijk onderwijzeres aan de Chr. Nat. School te Klundert. Opening Juliana van Stolbergschool. Onder zeer groote belangstelling had Dinsdagmiddag de plechtige opening plaats vam het nieuwe gebouw der Chr. Meisjesschool „'Juliana van Stol ber; aan de Doornstraat te 's-Guave.nhag De opening geschiedde door Prinses Juliana en dit feit had zeer vele nieuws gierigen naar de omgeving dier school ge bracht. Onder de autoriteiten die de plech tigheid bijwoonden, was o.a. de heer N. Pattist, rijksinspecteur van het la ger onderwijs. De Prinses, die vergezeld was van Haar kamerheer, baron Biaud en van hofdame baronesse van Hardtenbroek werd aan den ingang vam het schoolga bouw ontvangen door dfen voorzitter va|n het bestuur, dr. J. A. Nederbragt, en en kele andere bestuursleden. Dr. Nederbragt sprak allereerst eenige woorden van dank tot Prinses Juliana, die hier tegenwoordig wilde zijn en voorts tot de verschillende auto riteitetn. Tenslotte bood spr. aan de Prinses 'n herinneringsalbum aan. Prinses Juliana en enkele genoodig- den begaven zich vervolgens naar de plaats, waar in den muur een gedenk steen is aangebracht. De Prinses onthulde vervolgens den gedenksteen. De jeugdige redenaar. Naar de Maasb. verneemt, heeft de 17-jarige H. van Hooff, die den eersten prijs in welsprekendheid heeft behaald bij den internationalen wedstrijd te Washington, van het Institute Interna tional Oratorical Contest de uitnoodi- ging ontvangen, als gast gedurende een half jaar de colleges van de universiteit van Washington te volgen. AMSTERDAM, 4 November 1931. Het eerste getal is de vorige noteering, daarop volgt de officieele noteering van heden. Ned. 22 A/B- 1000-6 100y2— 10f Ned. 31 1000-4 96s/8—96%. Ned. 17 1000-l]i/2 100- 100. Certificaten-3 70%71%. Cert. N.W.S-2% 58% Duitschl. f 100-7 54—54. Engl. W.L. 50-200-5 75%—75%. Goes '30-4 99 Zeeuws. Hyp. B-4% 93% A Amsterd. Bank 115 117%. A C A A Bank Assoc. 28% Rott. Bankver. 6565. Twentsche Bank 92%93. Pref. Jurgens A 83%- A K.M. De Schelde Nat. Bez. 41%- A Ver. Papf. v. Gelder 6262. C Am. Car Foundry 15% -41% C Am. Smelt Ref. 26%—27y8. C Farbenind I. G. 91i/2—90%. C U. States St. C. 673/4—68.' C C. Publ. Serv. 4%4%, CNorth Am. Cy. 38%38%. A Bern. Sum. H.M. 116116. A Ned. Wol Mij. 31—32. A Singkep Tin M. 70%70%. A J. C. Japan Ln. 39 A Rotterd. Lloyd 8079%. A S. M. Nederland 87%86, A /imst. Thee C.M. 28%30. A Houth. Alberts 47%47%. C Peruvian C. Pr. 11%11. A Erie Spoorweg 14%14%. A Southern Rlw. 19% C Union Pac. Rr. 105104%. C Int. Nickel Cy. 9%9%. A Koloniale Bnk. 68%70-71%, A N.I. Hbk. 1000 72%—73%. C Ned. H. M. 88%—89. A Alg. Kunstz. U. 43%44%-47%. dat, wanneer U aan tocht, koude of regen en wind blootgesteld waart, natte voeten gehad heeft en U zich daardoor niet wei gevoelt, Aspirin-Tabletten U zeker helpen. Ut op den omnjeband. Prijs 75 ets. (Ing. (Med.) us. der 2e kl., jhr. C. J. P. von Mühlen, der 3e kl., officieren van den marine- stoomvaartdiest 2e kl. ir. N. J. C. Smit en G. A. W. Grimberg. Jubileum Nationale Landstorm commissie. De Nationale Landstormcommissie, welke het instituut van den bijzonderen vrijwilligen landstorm organiseert en consolideert, herdenkt Vrijdag a.s. den dag, waarop zij 12% jaar geleden werd ingesteld. De commissie ontvangt dien dag tus schen 3 en 4.30 uur in Huize Voorhout, Lange Voorhout 19. De cultuur-ondernemingen te Middelburg. In October bedroeg de rubberoogst van de hier gevestigde maatschappijen de volgende aantallen kg: Zuid-Pre- anger Rubber Maatschappij 50,000 (v. j. 49.400); Salatri Plantations 53.000 (v. j. 41.782)West-Javasche Landbouwmaat- schappij 49,000 (37.939); Tjibantjet 27.000 (28.389). De koffieoogsten bedroegen in picols: Bandaralam 10 (28); Soember Moedjoer 290 (382) en Salatri Plantations 20 (82). De telefonisten bij den interloca len dienst M. F. F, de Doelder van het post- en telegraafkantoor te Neuzen en M. L. Dankaart van het post- en te legraafkantoor te Hulst hebben te 's- Gravcnbage aan het vak examen in den lelefoondteust voldaan. De nieuwe klasse-indeeling op de mailbooten. Aneta meldt uit Batavia dat de re geering in overleg met de scheepvaart maatschappijen besloten heeft om alle reeds geboekte passages voor 1932 in overeenstemming met de nieuwe klasse- indeeling te brengen. Ind. Stoomvaartlijnen. Insulinde (thuisr.) p. 3 (2 v.m.) Finis- terre, wordt 4 (5 n.m.) te Cowes en 5 (12 midd.) te Rotterdam verwacht. Johan v. Oldenbarnevelt, (thuisr.) 3 te Genua. Stoomvaartlijnen op N. Amerika. Veendam, 2 v. Bermuda te New-York. 'UiiiiiHiiHiimumiiimuiiiiuuuiiiiiiiiiimiiuiiiiiHiuiuiuiiuiiiiiiumiiu „Forum" heeft zijn ontstaan te dan ken aan de over uiging aldus de brochure dat in Groot-Nederland plaats is voor een periodiek, waarin de krachtige en oorspronkelijke elementen onder de jon gere schrijvers en het groote contingent in hun tijd levende Nederlanders en Vlamingen elkaar kunnen ontmoeten. Het zal niet zijn het orgaan van een bepaalde groep of richting, men zal in de kolommen van „Forumwerk aan treffen van artistiek, religieuse en poli- t;ek verschillend gerichte schrijvers; de eenige maal staf welke zal worden aan gelegd is die van kwaliteit. Waaronder ia d't verband moet worden verstaan; talent, oprechtheid en oorspronkelijk heid. Geldleening, De firma Ls. van Waesberghe—Jansj sens te Hulst sloot met het waterschap Walsoorden te Hontenisse eene 4 pet'. oMigatieleening groot f 8250.—. A v. Berkels Pat. 29—29%-30%. C Calvé-Delft 6364. A C. Suiker Mpij. 23%24. A Int. Viscose 10%—10%-11%, A Kiichenm. I. Acc. 17—18%-17. A Ned. Ford A.M. 211%—213. A Philips Gem. B. 70%—72% -74%. C Unilever 122%—125%-28. C Anaconda Cop. 33%33%-%. C Bethlehem St. 27%28%. C Gen, Aviation 33. A A.N.I.E.M.N.B. 179%—178%-80. C A. Gas en El. Cy. 7%—7%-%. C Cities Serv. Cy. 7%7%-%. C Midd. West Ut. 11%—11%-%. A Alg. Explor. Mij 67%66-68. A Boeton Mijnb. 3232%-37%. A Kon. Petr. Mpij. 130-131-35%. C Contin. Oil Cy. 88-%. C Shell Union O.C. 5%—5%-%. A Holl, Amer. Lijn 3% A K.N. Stoomb. Mij. 18%20. A Ned. Scheepv. U. 84% A H.V, Amsterdam 190—194%-202. Bij Kon. besluit is benoemd tot raadsheer in het gerechtshof te 's-Gra- venhage, mr. P. W. J. Bijnen, thans vice- president der rechtbank te 's-Graven- hage, vroeger alhier woonachtig. De luitenant ter zee 2e kl'. H. F. Back Kolling is te Vlissingen .ge plaatst in verband met de proeftochten van de O 14. De état-major van Hr. Ms. mijnleg- ger Van Meerlant, die gister te Wil lemsoord in dienst werd gesteld, be staat thans uit luit. ter zee le kl. T, K. baron van Asbeck, commandant; luit. t. zee J. J. Hogendoorn, L. J. C. Cordesi- De gemeenteraad van Middel burg benoemde heden m. a. s. tot on derwijzer in de geschiedenis en aardrijks kunde aan school G den heer E. Mos alhier. TREINVERTRAGING. De sneltrein, die te 12.14 alhier moet aankomen, had heden een uur vertra ging tengevolge van een defect aan de locomotief ter hoogte van het station KruiningenIerseke. Een andere loco motief moest komen om den trein ver der te brengen. HEEL ZEEUWSCH VLAANDEREN IN HET DONKER. Gisteravond te zes uur ging in geheel Zeeuwsch Vlaanderen het electrisch licht uit, en zat dit gedeelte onzer provincie voor een kwartier in een Egyptische duisternis. De oorzaak bleek een defect aan het bovengrondsch hoogspannings net tusschen Ter Hoole en Groenendijk. Om kwart over zes kon vrijwel overal weer licht worden verstrekt, behalve in Ter Hoole en Lamswaarde, dat door de reparatie van het defect tot half drie 's nachts in het donker moest blijven. DE VERVANGING VAN BUITEN- LANDSCHE BRANDSTOFFEN. De minister van binnenlandsche za ken en landbouw heeft aan Ged. Sta ten der provincies een circulaire doen toekomen, waarin gevraagd wordt zoo mogelijk vóór 15 Nov. a.s,, teneinde te kunnen nagaan in welke mate het mo gelijk is buitenlandsche brandstoffen zijn te vervangen door producten der Neder- landsche mijnen, opgave te doen van de hoeveelheden brandstoffen, die in 1931 voor rekening van de gemeenten of van de gemeentebesturen rekenplichtige in stellingen worden gebracht, onder ver melding van de hoeveelheden van bui- tenlandschen oorsprong. A Java Cupt. Mij. -157160. A N.I. Suiker U. 104-105-09. A Poerworedjo S.O. 10%'21. A Deü Batavia 147—150y4. C Deli Mij. 1000 180-176-180. A Senembah 200% C Chicago Milw. 3%3%. A Amst. Rubb. C. 52%—51%-54. A Deli-Bat. Rubb. 2423%-24%. A Hessa Rubber 32% A Serbadjadi S.R. 23% A V.I.C. Ondern. 29% C Interc. Rubber 1% Prolongatie 2%2%. Amsterdam, Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Kopenhagen New-York WISSELKOERSEN 3 Nov. 9.25 58.85 9.76 34.55 48.40 2.48% 4 Nov. 9.33% 58.75 9,75% 34.55 48.37% 53,50 2.48 jUnilever Koninkl. MARKT Suiker Tabak Rubber Industrie Amerika Aku H. V. A. Mijnen Young 1Philips Schepen offi dat Chi tijd met) daa de met de bek d e te zicli s gin ron«| ten nee dat „Ser 15d<j zijn te gl wer| waa deel] sche brail heei| te gebJ der? bele war verl] verd gestl Ne\ mar stoï^ zij Cor dool hen heef| gen terel weig tieril het 75 torel gen r oveJ deril wet daail milii vera burg gevi| De deze te isj dat zing| ter volgl twet! Beic gen en gew 'n a Op Hee hij i schc 1( post blek gezi waa gele ben maa vol Wettig gedeponeerd.

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 2