MOBILISATIE „ARNHEM" Handel, Nijverheid en Visscherij F. de Huilu. INGEZONDEN STUKKEN LEVENS VERZEKERING MAATSCHAPPIJ (Infl. |Med.) GEMENGD NIEUWS. j.l., tot 25 of 25 d. h, De verdachte was in hooger beroep gekomen. Eisch: bevestiging van het vonnis van den kantonrechter, behalve ten opzichte van de opgelegde straf, 10 of 5 d, h. P. S„ 34 j„ machinist te Axel, was op 29 Sept. j.l. door den kantonrechter te Terneuzen ontslagen van alle rechts vervolging ter zake van de hem ten laste gelegde overtreding van de Mo tor- en Rijwielwet op 23 Sept. j.l, te Westdorpe en Sas van Gent. De Amb tenaar van het O. M, was in hooger be roep gekomen. Eisch: vernietiging van het vonnis en niet-ontvankelijk verklaring van 't O, M, Kantongerecht te Middelburg, De kantonrechter te Middelburg heeft in de zitting van 28 Oct. veroordeeld 'wegens: met een motorrijtuig rijden, zonder tenminste twee krachtig werkende rem men: L. S., Goes f 2 b. s. 2 d.h.; met een rijwiel rijden zonder bel: Aa. Ja. T. huisvr. J. \V., Biggekerke, J. B., O. en \V. Souburg, J. Bi., Vlissingeri, ieder f 5 b. s. 5 d. h. met een motorrijtuig rijden zonder be hoorlijk zichtbaar nummer met letter en zonder rood achterlicht; _G. Pi., Zoule- lande f 2 b. s. 2 d. h.; straatschenderij, gepleegd bij herha: ling: A. H., F. A. v. Dl beiden Vlissingen, ieder 1' 15 b. s. 1 maand tuchtschool; in staat van dronkenschap de orde verstoren, bij herhaling ,na gedaan ver zet: M. v. d. K., Arnemuiden f20 b. s. 20 d. h.; openbare dronkenschapJ. de N., Vlis singen f 5 b. s. 5 d. h., L. de N., Ar- neimuiden f 15 b. s. 15 d. h., H. de W. Brussel f 10 b. s. 10 d. h., P|. J. J., Vlissingen f 15 b. s. 15 d. h.; handelen in strijd met het Reglement op de wegen en voetpaden: P. B., Mid delburg f 5 b. s. 5 d. h.; overtreding IJkwet: II. L. M., Seroos- kerke, La. I. huisvr. D. B., Vlissingen, Aa. v. L. huisvr. J. S., S. B<. beiden Ar- nemuiden ieder fl b. s. 1 d. h.; M. de R., Vlissingen 2 in. f 1 b. s. 1 d. h. voor iedere boete, W. W. St. Laurens, 3 m. f 1 b. s. 1 d. h. voor iedere boete, A. de V. Oostkapelle 3 m. f 0.50 en 3 m. f 3 b. s. 3 m. 1 d. h. en 3 m. 3 d. h. alles met verbeurdverklaring van de inibeslagge- nornen voorwerpen overtreding TrekhondenwetH. Pi., Vlissingen 2 m. f 5 b. s. 5 d. h. voor iedere boete; als houder van een bierhuis zijn lo- caliteit tusschen 12 umr namiddag en 5 uur voormiddag geopend hebbenP. V. te Middelburg, geen straf. Werkloosheid, Bij de Arbeidsbeurs alhier stonden vorige week als werkloos ingeschreven: 2 typografen, 14 grondwerkers, 7 met selaars, M opperlieden, 16 schilders, 1 steenhouwer, 28 timmerlieden, 3 stof feerders, 1 stucadoor, 18 meubelmakers, 6 politoerders, 4 kleermakers, 5 schoen makers, 1 modelmaker, (ged.), 11 bank werkers, 1 boorder, 2 klinkers, 1 pon- ser, 2 machinisten, 3 plaatwerkers, 1 pi anomaker, 1 slijper, 1 rijwielhersteller, 2 kernmakers (ged.), 1 scheepmaker, 5 smeden, 4 stokers, 19 vormers (9 ged.), 1 voorslaander, 4 draaiers, 15 bakkers, 4 slagers, 14 boerenarbeiders, 1 boom- kweeker, 3 tuinlieden, 5 reizigers, 11 winkelbedienden, 2 kraandrijvers, 1 chauffeur, 3 kellners, 4 varensgezellen, door Van de rest van d' eiers zouwen me noe flip koken, mao dao waoren d'r nog a veele, zoödat een paor mannetjes, die zot op rouwe eiers waoren, permis sie kregen d'r ienkele op de kop te tik ken. Den overschot wier in 'n immer, die me 'n bitje uutgespoeld aon, kapot geslogen, dao wier een kilo suker in ge- goöid en mie 'n paor vurken wier 't zaok- je geklutst. Een flessche of viere bier wier in de ketel gegoten, d'r boven op de geklutste eiers en dan mao stoken, om 't zaokje an de kook te kriegen, ter- wiel t'r eèn maor mie 'n lepel in roer den, Jao, eindelijk kookten de boel en wulder an 't drienken; glaozen aon me nie, mao dan maor uut onze kommen, 't Was spul, da durf ik je te verzekeren. 16 kantoorbedienden, 15 van andere groepen, 78 met vakkennis zonder een bepaald beroep en 204 zonder vakken nis ongeschoold.en Verder 11 vrouwen, w.o.: fotograaf, winkeljuffrouwen, kantoorbedienden, steno-typiste, werk- en waschvrouwen, Totaal vorige week 539, bijgekomen 39, afgegaan 12, over 566. Handelsregister. Aan de in Handelsberichten opgeno men wekelijksche openbaarmakingen i.z. het Handelsregister betreffende Zeeland ontleenen wij het volgende: Nieuwe inschr ij vingen: Zeeuwsche Eilanden (Middelburg). N.V, Maatschappij tot Exploitatie van Radium, Goes, Oostwal 31, het verkrijgen van radium en het tegen ver goeding ten gebruike afstaan van radi um. Dir.: A. Adriaansen. Comm.: J. Pi laar en W. Kakebeeke, allen Goes. Maatsch. kap. 100, geheel geplaatst en gestort. (Dagt. Ned, St. ert, van Maandag 12 Oct. 1931, bijv, no. 2691). (3237). Zeeuwsch-Vlaanderen (Terneuzen). Firma K. L. van Broeck, Clinge, Mo lenstraat B 156, klompenmakerij, Venn.: K. L, en René van Broeck, Clinge (2154) Opheffingen: Zeeuwsch-Vlaanderen (Terneuzen). Alphons de Moor, Zuiddorpe A 138, kruidenier, V.: A. de Moor, Zuiddorpe, NIET VERGETEN. Geachte redactie, De heer De K. heeft misschien de hei melijke vrees gekoesterd (al heeft hij daaraan dan ook geene uitdrukking ge geven in zijn ingezonden stuk), dat de malaise onze blinden-bus nu toch wel eens parten zou kunnen spelen. Laat de heer De K. gerust zijn: de opbrengst ver schilde niet veel van die van verleden jaar. Den nobelen gangmaker, alsmede hun, die een gift voor de bus bestemden, is het bestuur inmiddels niet minder dank baar. Onder dankbetuiging voor de ver leende plaatsruimte. Het bestuur der Vereeniging tot werkverschaffing aan Zeeuwsche blinden te Mid delburg, Middelburg, 2 November 1931. Een polis der Schept kapitaal voor moeilijke tijden. De „Baloeran" in aanvaring geweest. Het Ned. motorpassagiersschip „Ba loeran" van den Rotterdamschen Lloyd, van Rotterdam naar Batavia bestemd, is Vrijdag te Marseille bij het binnen- loopen van de haven tegen de kade ge 't Smaokten z' allemaol om ter goed en den eène komme nao den anderen gieng nao binnen. Onze kameraod, die op post stoeng, deèlden mie alles mee; ieder oögenblik wier t' ie bediend a was 't ook nie leutig voor 'm, dat ie buten most bluven. Zie, zoö'n soort grap, da kon t'r noe nog mie deu, mao dan mie die carbied- busse, da von 'k mislijk. Eèn van ons zevene was geèn landweerman, nog zoö'n joenge snuiter. Die aot 'n carbied- busse bie 'm, wao t' ie nog een bitje carbied ingelaoten ao. Toen ao t' ie stiekum 'n gaotje in 't scheel geslogen, de carbied 'n bitje natgemaokt en dan ield ie 'n lucivèrtje bie 't gaotje §n da gaf een slag as een kanonschot en da midden in den nacht as daor an den anderen kant van 't muurtje mènschen laogen te slaopen, die toch ook a nie zoo joenk meè waoren. Ziè, da von 'k ge meen en de kopperaol ook, wan die gaf t'm voo vuuf cènt, dao kun j'op reke nen. De mènschen verschrokken, afijn, da ze van ulder bed opgelicht wieren. Ze dochten dat er 'n ongeluk gebeurd was. 't Was dien nacht dan toch bar ook. Toen de flip goed en wel nao binnen was, giengen d'r een paor een bitje op den brits liggen en da's een wonder, maor een soldaot slaopt overal, al is 't nog zoö'n leven. Noe bin d'r bie zoö'n troep soldaoten altied ienkele, die 't mikpunt bin. Ik kénnen d'r eèn, die, as me op marsch waoren, dan een klute op z'n kop kreeg of dan weer een pof op z'n pette, dat ie toe over z'n oören zakten. Awèl, zoo een was t'r ook bie ons op wacht, Dao leit ie op den brits op z'n rik. Ie ao z'n oöge schoenen uutgetrokken, z'n kop pel losgemaokt. 't Duurden nie lange of z'n mond stoeng a wied open en ie snurk ten as 'n vèrken, Eèn van ons (noe 'n varen en daarna ook nog in aanvaring geweest met het Fransche s. Amazone, alles tengevolge van het slechte weder. Terwijl de Baloeran slechts onbeteeken- de schade heeft, moet daarentegen de Amazone ernstig beschadigd zijn. De Baloeran heeft Zaterdagavond naar de Maasb. meldt de reis naar Batavia voortgezet. Ongelukken. Twee kinderen van de familie v, d, H., resp. 4 en 5 jaar, waren van uit school op weg naar huis. Op den Om' moordschenweg te Hillegersberg is het 4-jarig ventje onder een driewie- lige kipkar geraakt, welke met mest ge laden was. Het achterwiel ging over zijn rug heen. In ernstigen toestand is het ventje naar het ziekenhuis vervoerd. Zaterdag werd het 13-jarig meisje v. d. B. op den Geldropschen weg te H e 1- m o n d door een vrachtauto overreden en gedood. De chauffeur van de auto reed door. SMOKKELWAAR IN BESLAG GE NOMEN, Zaterdagnacht is door een douanebeambte op den Prov. weg Ber gen op Zoo mHoogerheide, nabij den weg naar Zeeland, een auto van den heer v. W. uit Amsterdam aangehouden, welke 150 flesschen eau de cologne en 15 flesschen Bourgogne wijn vervoerde. Tegen den heer v, W, werd proces-ver- baal opgemaakt, terwijl de smokkelwaar in beslag werd genomen. MIJN AANGESPOELD. Aan het Noorderstrand van G o e r e e is Zater dag een mijn aangespoeld van onbeken de nationaliteit. De marine van Helle- voetsluis zal het gevaarlijke voorwerp demonteeren. DE BRAND AAN DE TWEEDE LOMBARDSTRAAT, Het comité voor de begrafenis van de slachtoffers in de Tweede Lombardstraat te Rot terdam deelt mede, dat aan giften bruto is binnengekomen 1242.29, Na aftrek van de kosten is van de opbrengst netto overgebleven 800. Dit geld is bestemd voor het eenig overgebleven kind van de op zoo noodlottige wijze omgekomen familie. HET OPENEN DER PORTIEREN VAN AUTO'S. De 37-jarige wielrij der P. M. K. reed op zijn fiets in de Jan Hendrikstraat te Den Haag toen plotseling van een stilstaande auto, wel ke hij passeeren moest, het portier werd opengeworpen. De wielrijder moest daardoor plotse ling uitwijken. Hij slipte hierbij echter op de tramrails, kwam te vallen en werd aangereden door een hem achteroprij- dende vrachtauto, K, is aan de gevolgen der aanrijding overleden, KIPPENDIEF, De politie te Doe- t i n c h e m heeft een 29-jarig ingezetene van Gaanderen aangehouden, verdacht van verschillende kippendiefstallen. AAN BRANDWONDEN OVERLE DEN. De echtgenoote van W. de G. te 's-Heerenbroek is bij het aan maken van de kachel in brand geraakt en ernstig gewond naar het ziekenhuis te Zwolle overgebracht. Hier is zij vol gens de ,,Zw. Crt," aan de gevolgen overleden. Het slachtoffer was moeder van vijf kinderen. WRAAK VAN ONTSLAGEN BEDIEN DE. Uit de woning van den hertog da Guise te Dieppe is een koffer ineti inhoud ter waarde van 500.000 francs achtbaor burger van 't land van Cezand) pakt die oöge schoenen, gaot er mee nao buten nao de pompe, die vlak tegen 't schuurtje stoeng, pompt ze vol mie waoter en zet ze dan wee bie den brits. Dao brult ie ineès, zoö ard as t'ie kon: „De kaptijn!" En kun je begrupen! Dao waoren m'allemaol op ons dood van, ie wou nie èn, dan m'op wacht sliepen, je most nog nie eès je koppel losmaoken. Da gaf 'n konsternaotie. De slaoper verschrikt z'n eigen ongelukkig. Ie spriengt overènde, terwiel t'ie z'n kop pel wee vastmaokt en dao schiet ie in z'n schoenen, die vol waoter staon, wat ie vanzelf nie gezien ao. Wat er toen loskwam, da zou 'k nie gèrn opschrie- ven, mao 't was raok. Geèn mènsch ao 't vanzelf gedaon, 't Was uut z'n eigen gekommen, oewel de slaoper toch goed begreep, wie of t'm da gelapt ao. Van de kaptijn was vanzelf niks te zien. Die lag rustig in de „Canon d'Or". Van slaopen kwam t'r dien nacht nie vee meè. De stemming zat t'r in en die bleef t'r in. Eèn van de koöie ao z'n viole bie 'm. Dao staot ie op den brits te strieken van belang, 't eène vèsje nao 't andere. (Des winters als het regent. Daar was laatst een meisje loos.) Dao gestolen, vermoedelijk door een ontslagen bediende. j BRUTALE ROOFOVERVAL. - Zater dagnacht heeft te Heeslch, hij Oss een brutale roofoverval plaats gehad. Zekere P. uit Heesch had in den loop van de vorige week een paard verkocht. Het geld, dat hij daarvoor had ontvangen, droeg1 hij hij zich, hetgeen den dadicjtf, blijkbaar bekend is geweest. Omstreeks drie uur des nachts werd P. in zijn wo ning door een drietal personen over vallen en gebonden waarna de personen zich van hot geld, dat de man; nog s leeds hij zich had, meester maakten. Daamiaj honden zij hem en verlieten met mede neming van nog enkele voorwerpen de woning. P, werd eerst Zonidagmou-ig)^ door buren gevonden, die hem bevrijd- dag «met 'het voorgevallene in (kennel den. De politie, die eerst Zondagmid- werd gesteld heeft de zaak in ondjer;-, zoek. Van de daders ontbreek,t tof dus ver elk spoor. i I 1 ZIJN VADER VERMOORD. Te Koemigshulte heeft zich hij de po litie een 22-jarige J. Paiza aaingjemieljd; die mededeelde zijn vader te hebben vermoord. Inderdaad vonden de politie agenten den 53-jarigen vader zwaar ge wond. Onderweg naar het ziekenhuis is hij overleden. De zoon had zijn vader door twee «vlagen met een ijzeren staaf neergeslagen. SLACHTOFFER VAN EEN BRAND Aneta meldt uit T j e p o e, dat op het boorterrein van de Ëataafsche Petrole um Mij. Ngobolo, brand ontstond in de gascompressieinstallatie. De employé Moes trachtte, ter voorkoming van ont ploffing, den afsluiter dicht te draaien, waarbij hij dusdanige brandwonden kreeg dat hij spoedig is overleden. Hij laat vrouw en twee kinderen na. TREIN EN AUTOBUS. Naar uit Helsingfors wordt gemeld, is (tijdens een hevigen sneeuwstorm op den over weg nabij Frederikshaven, een autobus tegen een trein gebotst. Vier der inzittenden werden gedood, KASTEEL AFGEBRAND. Zaterdag is het Schotsche slot Gaarochdalry in het Graafschap Kirkcudbright, tot den grond toe afgebrand. Kostbare meu belen, schilderijen en Oostersche kost baarheden werden een prooi der vlam men. De schade wordt geschat op on geveer 50.000 p, st. Daar onmiddellijk na het uitbreken van den brand de te lefoondraden doorbrandden, duurde het twee uur vóór de brandweer verscheen, VLIEGTUIG VERONGELUKT. Bij Split is een bombardementsvliegtuig van de Zuid-Slavische vliegschool in zee gestort. Alle vijf inzittenden werden ge dood. j-sfa ..ilittiü CHOLERAEPIDEMIE IN PERZIE. - Naar Reuter uit Teheran meldt, heerscht in de streek van Ahwaz een ernstige choleraepidemie. Het hoofd van den gezondheidsdienst heeft met ver scheidene geneesheeren en een hoeveel heid vaccinestof voor duizenden, per vliegtuig de hoofdstad verlaten. ZES VLIEGTUIGEN NEERGESTORT. Te Buenos Aires zijn Zaterdag 6 militaire vliegtuigen bij proefvluchten omlaag gestort. De inzittenden werden of gedood of gewond. De ongelukken zijn het gevolg van fouten in de constructie. De vliegtuigen waren vervaardigd bij 'n pas gestichte Argentijnsche vliegtuigen- fabriek in de provincie Cordoba. De re geering heeft direct een nauwkeurig en uitgebreid onderzoek bevolen. BEVOLKING. Gedurende de tweede helft van de maand October zijn in de gemeente MIDDELBURG I n gek o men: C. J. de Vos, dienstbode van Gorinchem Seisweg R 151a; J. Hanse dienstbode, Vlissingen, Loskade Pi 259; P. Goed bloed, dienstbode, Biggekerke, K. Noondstr. L. 80; A. Prins, winkelier, Koudekerke, 'L. Delft B 120; iWi. Poppe, Grijpskerke, iSchroeweg V 34; S. Alberda, verpleeg ster, Ambtshalve, Heerengracht M 27-28; j. Schout, los werkman, en Wi. Sou burg, Gravenstr. 1 258; G. F. v. d. Hoven;, schilder, Vlissingen, L. St. Pieterstr. F 32; J. J. van de Piassche, Breskens, Brak straat O 255; J. de, Visser, dienstbode, O. eh W. Souburg, Rolterdamsche kade O 226; J. Provoost, dienstbode, Domburg, Molenwater M 273; K. J. Louws, me taalbewerker, Hilversum, Wal Bi 103; Wi. F, van Ewijck, handelsreiziger, Alkmaar, Stationstr. P; 44e; S. Prins geb. Menist, Amsterdam, L. Delft B, 120; Dl J. van Doorninck, luit ter zee, Hellevoetsluisl, Noordbolwerk M 235; Pi. J. A. Yersluijs, Varensgezel, Bergen .op Zoom, Koning straat E 173; Wi. S.van der Dussen, Den Helder, Veersche weg S 254w; Pi. West dorp, bakker, Breskens Rolterdamsche kade O 280; M. van Moolenbroek, dienst bode, Oostkapelle, Seisweg R, 135; L. M. Tholenaar, dienstbode, N. en St. Joos- land, Segeersweg V 49; L. Reijerse, huis houdster, 's-Gravenhage, Dam G 33; M. J. van den Akker, fabrieksarb., Terneu zen, Vl'iss. Wagenplein Q 113; J. J. Din- gemanse, landarb., Oostkapelle', Schroe- wejg V 34; G. Schoe, dienstbode, Oost kapelle, Vlasmarkt L 7; J. G. Ter Brake, leerares, 's-Gravenhage, B.ogardslr, D 45; Wl A. A. van der Graaff, huishoudster, Rotterdam. Blauwe dijk P| 41; P. Verha- ige, landb.'kn., Meliskerke, Noordwegj R 2 J. D. Coone, stoker K.-M., N. O.-Indië, B.agijnhof E 196, C. Oudesluijs, St. Maar tensdijk, Brakstr. O 255, A. A. Piaasse, stuurman, Ambtshalve, Markt K 6, H. Schmitz, schilder, Horst, Oostkerkplein O 3, IC. Smidt, N. O.-Indië, Rouaansche kade G 125. j i Vertrokken: S. Dekker, dienstbode, van Rouaansche kade G 132 naar Schoondijke N. H. pas torie; J. van Keulen, dienstbode, Seis- weig R 135a Zoutelande; J. J. Mantz, on derwijzeres Nieuwe Haven I 104, Oude- lande, Doelstr. A 185; H. G. Remijn, Seigeerswqg V 69, 's-Gravenhage, Koning straat 53; Pi. M. van Z weeden, Arme- niaansch Schuitvlo't, Den Haag, Wolfhe- zestraat 65; H. A. van Wijck, verpleeg ster, Noordplein M 292, Ellewoutisdijk; Wilhelmina Lampers, dienstbode, Seis- singel R 239, Oostkapelle; A. Loois, Rouaansche kade G 121, Voorschoten, Leidsche weg 141; J. A. Voligraff, leeraar Hcerengracht M 37, Leiden, Roodborst- straat 17; S. Wl Gabriëlse, Markt K 169, Goes, Emmastr. 4a; J. M. Lemmens, geboren Becks, Korte Delft G 2, Den Helder, Breewaterstr. 44; K. H. van Faassen, onderwijzer, Brakstr. O 260, Delft G. Fockstr. 73; G. Sturm, mon teur, L. Gortstraat I 326, Rotterdam, Lijnbaanstr. 16b; Ja. Traas, verpleeg ster, Nooxdplein M 292, Beverwijk; J. Poelman, bakker, Seisdam Q 24, N.- Ame rika; H. J. 'Clement, reiziger, K. Noord straat L 46, Rotterdam, Slaghekstr 958b; P. Pauwels, Veersche weg S 5, Vlissingen Shikstr. 8. j I I i stoót ie mie z'n rik tegen 't boord, 't Kantelt en al de roöje kooien, koölrao- pen, wat ouwe potten en pannen tumelen nao benejen, Een leven, vreèselijk. En da, midden, in den nacht! 'k Vertelden zoö ienkele staoltjes, om daomee te bewiezen, dan 'k nie te vee zei, toen 'k schreef, dat de soldaoten t'r niet altied nao maokten, om zoö goed b'andeld t'oören. En dat is noe nog maor één uusouwen, dat er dikkels zoö'n last van ao, Mao di moen'k zeggen, den an deren dag wier alles wee goed gemaokt en waoren me wee de beste vrienden. Me droenken 'n pinte en de zaok was wee voo mekaore. Balven de wacht an de Schoöndieksche wegt ao je d'r ook een op de kaoie an 't ènde van 't oöfd, een an de weegbrugge bie de wegt nao d'üöfdplaote en een in de dunen in de richting van de Nieuwe sluze, biè 't zoö- genaomde „vloöiekamp". De post op 't ènde van 't oöfd ao toe taok, te zurgen dat 'r geèn vieandelijke schepen in de haoven van Bresjes kwao- men. Gelukkig, dat 'r nooit een Iengelsch oorlogsschip 't geprombeerd eit, wan 'k aon 'm gouw mie 'n paor schoten nao de kelder gejaogd, In de zeumer was 't dao nog nie zoö'n slecht staon. Je was nog a vérre uut 't zicht, dus je kon je dao gemakkelijk op de paoloöfden zetten, zonder gevaor da j' op den bon geslien- gerd wier. Een aordige afwisselieng in 't overigens eèntönige baontje waoren de in- en uutgaonde visschersschuten en de Provinciaole boot, die op geregel de tieën kwam en gieng. Vérder luuster- den je maor een bitje nao de brulboeie, die voo Bresjes ligt en keek je nao de torpédoboöten en de mijneleggers, die over de Schelde suurveljeerden. Een aor- dig gezicht von'k altied die bruunvis- schen, die zoö dikkels voo de mond van d'aoven an 't spelen waoren. 't Is net, of die altied maor over ulder kop du- kelen. Wat ao 'k dao gèrn eès op ge schoten, mao 'k dorf toch nie. Zoö'n ge weerschot aod eèl Bresjes in rep en roer gebrocht. In de winter en bie sturm- weer viel 't nie mee. Je liep dan kans- mie kot en al omvèrre te waoien. (Wordt vervolgd^

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 6