^Provinciale Zeeuw sche t ff VICED No. 25 9 Twee Bladen. DINSDAG 3 NOVEMBER 193 1. Eerste Blad. 174e Jaargang. BINNENLAND. ZEELAND. fóh? 3t ?9? ?3? ?8H9? {I ffl Stormachtig_ -Bestendig MIDDELBURGSCHE COURANT 'Dagblad Abonnementsprijs voor Middelburg en 't agentschap Vlissingea 2,30, elders f 2.50 per kwartaal. Week-abonnementea in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regelvoor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. ïBij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven, UITG. N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg T elefoonnummers Redactie 269 -:. Administratie 139 Postcheque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent, In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uitdruk* kelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opge nomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummer 5 cent. BEZUINIGING IN DE INDISCHE CULTURES. Aneta meldt uit Medan dd. 31 Octo ber: De Deli Courant meldt, dat de H.V.A. verschillende bezuinigingsmaatregelen trof met betrekking tot de Europeesche verloven van het personeel. De Hollandsch-Amerikaansche Plan tage Maatschappij voert per 1 Novem ber a.s. voor het geheele Europeesche personeel een salarisverlaging van ne gen procent in. HET BELGISCHE BROOD. Volgens inlichtingen van het Han delsblad zou het rapport van de profes soren Kaag en Polak den minister van arbeid, handel en nijverheid géén aan leiding hebben gegeven, om in de naaste toekomst maatregelen te treffen tegen den invoer van Belgisch brood. HET LEIDSCHE STADHUIS. In de gisteren gehouden raadszitting te Leiden is besloten het raadsbesluit van 16 December 1929 in te trekken voor zoover het betreft de opdracht van den architect Dudok tot het ontwerpen van een plan voor den bouw van een nieuw raadhuis zonder behoud van den ouden geyel en mitsdien ook niet aan te nemen het voorstel van de heeren Schuelier, Groeneveld en Van Eik om een terrein, gelegen aan de Lammer markt aan te wijzen als bouwterrein voor dit door den heer Dudok te ontwerpen plan zonder behoud van den ouden ge vel. Voorts aan B. en W. te verzoeken de noodige voorstellen in te dienen ten einde alsnog eenige door den raad aan te wijzen architecten uit te noodigen, plannen te ontwerpen voor den bouw van een nieuw raadhuis op het zoo noo- dig naar de zijde van de Korenbrugsteeg uit te breiden terrein aan de Breestraat en wel met behoud van den ouden gevel. Hiermede staat dus vast, dat het nieuwe stadhuis zal worden gebouwd op het oude terrein en dat de oude gevel zal worden gerestaureerd. i Gisteren is te Utrecht in den ouder dom van 75 jaar overleden mr. dr. A. F. baron van Lynden, oud-burgemeester van Utrecht en oud-voorzitter van het college van curatoren van de Rijksuni versiteit aldaar De regeering heeft het besluit van den Amsterdamschen gemeenteraad in zake de werkverruimingsmaatregelen voor schilders, stucadoors behangers en timmerlieden geschorst. In den Groningschen gemeenteraad is gisteravond verworpen het amende ment van het desbetreffend artikel in het ambtenarenreglement, strekkende om de gehuwde ambtenaressen te ont slaan. Naar het Dagblad van Noord-Bra bant uit goede bron uit W a a 1 w ij k ver neemt, heeft de N.V. Stoomschoenfa- briek A. H. van Schijndel surséance van betaling aangevraagd. MIDDELBURG. Bazaar der Vrijzinnig Hervormden, Hedenmiddag is in de groote zaal van 't Schuttershof de bazaar geopend, geor ganiseerd door een damescomité ter versterking van de kas der vereeniging van Vrijzinnig Hervormden. Toen wij een voor-bezoek gingen brengen aan den bazaar, leek het ons nu niet zoo makkelijk weer over zulk- een verkoopgelegenheid te moeten schrijven, maar nauwelijks in de zaal wisten wij, dat er dit maal extracopie in zat. En dit was daarom het geval, omdat wij nog zelden of nooit een ba zaar gezien hebben, die als geheel zoo smaakvol was opgezet, als deze. Er is aan de inrichting een bijzondere zorg besteed. Groote pilasters scheiden de étalages met een overgroot aantal eigen gemaakte handwerken, galanteriën, boe ken en kinderspeelgoederen van het overige deel van de zaal en boven die pilasters wapperen wimpels met op schriften doelende op de verschillende vrijz. hervormde instellingen hier ter stede. In gedachten zijn wij nu aan de muurzijde der zaal, aan de overzijde troffen wij een even keurigen stand aan, waarin de „eenheidsprijs" is gehand haafd en verder een afzonderlijke ruim te, waarvoor de clown ,die ook dienst deed bij het ambachtsschoolfeest, de aandacht vraagt; wat daar binnen te zien is willen wij niet verklappen, maar geen bezoekster of bezoeker mag nala ten dit te gaan onderzoeken. Langs de wanden noemen wij verder nog een stand voor vrijzinnig-godsdienstige lec tuur, een yoor jeugdlectuur en om niet te vergeten een grooten stand van de vele fraaie prijzen, bestemd voor de ver loting. In het midden der zaal is een fraaie bloemenstand opgericht ook voor de genoemde pilasters staan brui ne keulsche potten met fraaie chrysan ten en verder spelen als vischver- maak, rad van avontuur, grabbelton en wat dies meer zij en ook dit alles is een fraai kleed gestoken en werkt mede aan den aangenamen indruk, die de zaal biedt. Op 't tooneel is een groote poppenkast opgeslagen, waarin levende poppen voor prettige afwisseling zullen zorgen en ten slotte mag niet vergeten worden de theeschenkerij in de kleine zaal. Moge het bovenstaande, dat nog maar een korte samenvatting is van hetgeen men tot en met Donderdagavond in het Schuttershof kan gaan zien en genie ten, voldoende zijn om zeer velen op te wekken een kijkje te gaan nemen. De opening geschiedde door mevr. Teilegen, die zeide met gemengde ge voelens te spreken, met gevoelens van vreugde omdat het oogenblik was aan gebroken, dat de resultaten van den ar beid van vele weken en maanden naar buiten zich zullen openbaren en naar spr. hoopt rijke vruchten zullen dragen. Met gevoelens van droefheid, omdat mevrouw Landstra, de presidente van liet comité, door ziekte verhinderd is de* aanwezigen te begroeten. Aller ge dachten gaan zeker op dit oogenblik naar haar uit, met de beste wenschen voor een spoedig herstel, aldus spr. Mevrouw Tellegen heette daarna alle •aanwezigen welkom. Enkele personen noemde spr. speciaal en dit o.a. het be stuur der Ver. van Vrijz. Herv.; afgevaar digden van zustervereenigingen en ds, Landstra als afgevaardigde van de af- deeling van den Protestantenbond. Spr. stelt aller opkomst zoo op prijs, omdat het comité er uit meent te mogen aflei den, dat de bedoeling, die bij het inrich ten van dezen bazaar voorzat, door al len wordt gewaardeerd. Een woord van dank richt spr. tot al degenen, die hun beste krachten heb ben gegeven om den bazaar te doen slagen. Spr. meent tot de aanwezigen geen opwekking meer te moeten rich ten want zij zouden niet gekomen zijn, als ze niet overtuigd waren, dat, wat er gedaan kan worden ten bate der vrijzin nige gedachte, waard is gedaan te wor den met het geheele hart en met den ganschen geest. En nu het gaat om be wijzen van meer stoffelijken aard, zal men zeker niet in gebreke blijven. De tegenwoordigheid van allen stelt het comité op hoogen prijs, maar spr. wil eerlijk zijn, haast nog meer zal het co mité het op prijs stellen, indien de aan wezigen de klinkende bewijzen van hun belangstelling achterlaten. Voldoen zij aan'dezen wensch, dan zal het zilveren zaad door hen uitgestrooid, rijkelijk gou den vruchten dragen. Hiermede verklaarde spr. den bazaar voor geopend. ZUID-BEVELAND. WEMELDINGE. De raad dezer ge meente besloot met 5 tegen 2 st, een commissie te benoemen met verzoek maatregelen te nemen ter zake van werkverschaffing, of het in het leven roepen eener steunregeling, en met al- gemeene stemmen tot het instellen eener crisiscommissie. Verworpen werd een voorstel van B. en W. om niet in te gaan op een adres van den heer M. Pieterse om terug te komen op het be sluit van 30 Sept. j.l. tot aansluiting aan het bovengrondsch laagspanningsnet, zoodat besloten is tot ondergrondsche aansluiting aan het electrisch laagspan ningsnet. De begrooting van het Burgerlijk Armbestuur werd goedgekeurd. De com missie had opgemerkt dat de fondsen dienen te worden belegd. De begrooting 1932 werd wederom ongewijzigd ingediend, en met alge- meene stemmen goedgekeurd. Tot lid van het Burgerlijk Armbe stuur wordt benoemd de heer J. Slaak- weg. Tot wethouder werd benoemd de De daad is een uitvloeisel van de gedachte en onze gedachten houden verhand met ons hart. Alb. Schweitzer. heer J. A. Dominicus, met 5 st. en 2 st. blanco. Besloten wordt tot invoering van een kort ambtsgebed. Voorts komt in behandeling een voor stel van B. en W. om het sluitingsuur der tapperijen op Zondagen en algemeen erkende Christelijke feestdagen met een uur te vervroegen. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen, behalve die van den heer De Jonge. Een voorstel van B. en W. om in te trekken het raadsbesluit van 27 Mei 1927, waarbij wordt bepaald, dat ge durende de zomermaanden de tappe rijen een uur langer mogen openblijven, wordt verworpen met 5 tegen 2 stem men; voor stemden de heeren Cijsouw en de voorzitter. Bij de gewone rondvraag deelt de voorzitter mede voornemens te zijn de P.Z.E.M. te verzoeken bij de kabel legging en de aansluiting op het elec trisch net alleen werklieden uit deze gemeente aan te stellen. De heer C ij- s o u w wenscht afscheid te nemen als wethouder, dankt voor het vertrouwen dat hem is geschonken, en voor de aan gename samenwerking met B, en W. De voorzitter zegt den heer Cij souw dank voor het werk dat hij voor de gemeente heeft gedaan. ELLEWOUTSDIJK. In de op Zater dag alhier gehouden Raadsvergadering waar alle leden tegenwoordig waren werd vastgesteld de gemeentebegrooting voor 1932 in ontvang en uitgaaf met een bedrag van 26.277, De bouwverordening wordt in ver band met de gewijzigde woningwet over eenkomstig het uniforme model van Ged. Staten gewijzigd. De Raad besloot voor 1931 en 1932 ontheffing te vragen van de verplich ting tot het geven van onderwijs in li chamelijke oefening ter school. Aan den heer J. Eijkensluyter wordt wegens het verliezen van zijn ingezeten schap, door vertrek, ongevraagd ontslag verleend als lid van het Burgerlijk Arm bestuur alhier. De secretaris de heer Smallegange, wiens benoeming tot burgemeester was bekend geworden, ontving 's Raads ge- lukwenschen. WOLPHAARTSDIJK. Maandagmiddag kwam in den Molenweg alhier de heer A. V. van Prinsenhage in een matigen gang gereden dezen weg in. Plotse ling liep een ruim twee jarig kind van A. G. dwars den weg over, genoemde V. g'af voldoende signalen, doch kon, hoewel hij zeer krachtig remde, niet voorkomen, dal do kleine werd aangereden. De spoe dig ontboden geneesheer constateerde slechts een kleine hoofdwonde, zoodat dit ongeluk nog goed is afgeloopen. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O. D. TERNEUZEN. De Ned. Vereeniging van Kermisvakgenooten heeft zich met een adres tot den raad gericht n. a. v. het verzoek van den kerkeraad der Ned. Herv. Kerk tot afschaffing der kermis, om het desbetreffend afschaffingsvoor- stel niet aan te nemen, en de traditi- oneele kermis onveranderd voort te la ten bestaan. SAS VAN GENT. Vrijdagavond kwam de raad in openbare zitting bijeen. De begrooting van het Burg. Armbestuur werd aangenomen nadat een voorstel van de commissie was aangenomen om de jaarwedde van den ontvanger met 100 te verminderen en te brengen op 150. De begrooting van het G. E. B. werd aangenomen met een totaal in ge wonen dienst van 21.010 in gewo nen en 2600 in kapitaaldienst. Bij de gemeentebegrooting werd be sloten om het salaris van den derden klerk ter secretarie van 100 te bren gen op 250. Overleg zal worden ge pleegd met den hoofdbrandmeester, of een post van 150 voor bluschmiddelen voldoende is. De heer De L e u x vreesde, als er eens een brand kwam, dat we voor een zelfde geval zouden staan als destijds Middelburg, daar onze bluschmiddelen hem ontoereikend leken, Aangenomen na ampele discussies werd het voorstel der commissie op de fondsbelasting, welke van 50 op 70 op centen was gebracht, progressief te hef fen en wel: tot 1000 inkomen 35 pet.; tot 1300 40 pet.; tot 1600 50 pet.; tot 1900 60 pet.; tot 2200 70 pet. en voor inkomens daarboven 80 opcenten te heffen. Tegen stemden de heeren Neeteson en Verschaffel en blanco de heer De Meyer als lid van de commissie. De begrooting werd aangenomen met een bedrag van 146.698 in gewonen en ƒ27.118 in kapitaaldienst. In de zaal van Hotel Rotterdam vond een openbare vergadering plaats van de leden en niet-leden van het zwembad, dat onlangs was opgericht en haar verzoek om subsidie der gemeen te, groot 600, zag ingewilligd. Bespro ken werd vergunning aan te vragen aan den Minister van Waterstaat om het bad te plaatsen in den z.g. Draaiput. Als bestuursleden werden gekozen de heeren T. Huisman, voorzitter; A. H, L. de Bel, vice-voorzitter; H. Vermoet, secr-pen.; P. A. Neeteson en J. H. B. Puylaert, commissarissen. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W. D. Gemeenteraad van Groede. GROEDE. In den raad dezer gemeente heeft de voorzitter medegedeeld, dat de bouw van het derde leslokaal aan de R. K. school is gegund aan A. J. Risseeuw alhier, den laagsten inschrij ver, voor een bedrag van 3419; dat de verbouw van het postkantoor is kun nen doorgaan, daar door den Dir.-Gen. der P. T. T. een verhoogde huur ad 70 per jaar is goedgekeurd, B. en W. hebben de uitvoering van het werk aan de laag ste inschrijvers gegund voor een totaal bedrag van 1073; dat het college van B, en W. pogingen in het werk heeft ge steld om den rentestandaard der ge meenteschulden te verlagen tot 4 pet. en het hier grootendeels in geslaagd is; dat B. en W. heben besloten de plaat sing der gemeente in klasse B van het werkeloosheidsbesluit te handhaven. De begrooting van het abattoir voor 1932 wordt na behandeling vastgesteld voor wat den gewonen dienst betreft in ontvang en uitgaaf op 350, met een post van onvoorzien van 8.90 en een uit keering van de gemeente wegens ver lies ad 309, terwijl de kap. dienst in ontvangst en uitgaaf wordt goedge keurd tot een bedrag van 200. De heer B e c u stelt voor om thans tot verlaging der tarieven te besluiten, waarbij dan de tarieven zouden worden aangenomen, die B. en W. zich reeds eerder hadden gedacht, (slachten van 'n varken 1.50 inplaats van 2,50, voor rundvee inplaats van ƒ4, 3 en het ge bruik van den winkel 1.50 per dag. Dit voorstel wordt aangenomen met 4 tegen 3 stemmen, tegen de beide wet houders en de heer Brakman. Aan den heer M, Hoste, onderwijzer, wordt evenals vorige jaren, toegestaan voor het geven van een cursus in han denarbeid aan kinderen, gebruik te mo gen maken van een schoollokaal van school A, onder voorwaarde, dat adres sant zich te dien aanzien in verbinding stelt met het hoofd der school. M. a. st. wordt besloten een corres pondentschap voor de arbeidsbemidde ling in te stellen. Tot correspondent wordt benoemd de heer R. O. A. van Quekelberghe. Verbetering van de Blekestraat. De voorzitter leest een ingeko men schrijven van den hoofdingenieur van den Prov. Waterstaat voor, wat hierop neerkomt, dat de Blekestraat ge heel zou worden opgebroken, en op nieuw zou worden gelegd met uitkomen de gesorteerde keien. In het nauwste gedeelte wordt de af stand tusschen trottoirbanden ongeveer 5.50 m. Aan weerszijden wordt een trot toir aangelegd van betontegels dik 4)4 cm. ter gezamenlijke breedte van 1.25 m en minste breedte van 0.50 m met een betontrottoirband gemaakt. Het zal ongeveer 10 a 12 cm boven het bestra- tingswerk worden gelegd. Een bedrag is uitgetrokken voor ver anderingen aan bestaande zinkputten, dorpels en gangen van woonhuizen enz. Eveneens is een bedrag voor noodzake lijke wijzigingen in het electrisch gelei- dingsnet. De totaalkosten zijn geraamd op ƒ4550. Wanneer de Raad kan beslui ten tot een bijdrage in de kosten van een vierde gedeelte tot een max. van 1137.50, zal de heer hoofdingenieur de uitvoering van het werk bij Ged. Sta ten bevorderen. B. en W. stellen voor in beginsel hiertoe te besluiten. Met alg. stemmen werd besloten, zich in begin sel bereid te verklaren, mede te wer ken tot de uitvoering van de verbete ringen in de Blekestraat, zooals bestek en teekening aanwijzen. 3-XI-'31, Maandag: hoogste lucht temperatuur 13 °C; (55 °F); laagste 634 °C (44 °F). Heden 9 h: 1034 °C; 12 h: 1434 °C. Geen regen of neerslag. Gisteren (nam.) Heden v.m. Barometer: 769 768 767 766 765 764 e» 763 762 Wat de huiskamerbarometer zegt: Veranderlijk' Regen of~Wind* Zware Storm' 'Goed' Weder Zeer Schoon November 1931. Di. Hoogwater. Laagwater. 3 6.05 18.54 0.02 12.39 Wo. 4 7.22 20.18 1.08 14.01 Do. 5 8.49 21.40 2.43 15.33 Vr. 6 10.04 22.39 4.04 16.41 De Bilt (per radio) Ons land ligt he den juist op de grens tusschen het groo te lage drukgebied in het Westen, met kernen onder 730 mm op IJsland en ver ten W. van Ierland, en het hooge druk gebied in Oost Europa, dat naar het Z. O. terug trekt. Op de Britsche eilanden waait het krachtig tot stormachtig uit Z, tot Z.W. en valt zwaren regen; in Ier land plaatselijk boven 30 mm. Deze krachtige wind en regen dringen ook tot Noorwegen door, zacht weer met tem peratuur belangrijk boven normaal mee brengend. In het windstille gebied in Duitschland en Frankrijk en in Midden Zweden kwam nog lichte vorst voor. Op het vaste land houdt overigens het zon nige en overdag zachte weer nog aan. Een langzaam naar het O. uitbreiden van de lage drukking zal echter waar schijnlijk zwaardere bewolking en regen, ook op het vaste land doen doordringen. Hoogste barometerstand 775,7 mm te Weenen; laagste 726.6 mm te Seydisfjord Verwachting tot morgenavond 5 Matige tot krachtige Z. tot Z.W. wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen in het Oosten, in het Westen meer kans op regen, aanvankelijk zachter. Zon op: 6 h 59; onder 16 h 23. Licht op: 16 h 53. Maan op: 22 h 59; onder: 14 h 16. L.K.: 3 Nov. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min, later. (S springtij). Ingekomen is nog een verzoek van het bestuur der Bijz. school alhier om een bijdrage ingevolge art. 72 der L. O.- wet voor 1931 voor aankoop van boe ken, nieuwe schoolbanken en een af rastering langs de speelplaats tot een ge zamenlijk bedrag van 908.40. De voorzitter deelt mede, dat het hoofd heeft verklaard met 70 a 75 boe ken ruimschoots genoeg te hebben, waarvoor een bedrag van 45 a 50 voldoende is. De gemeente-architect heeft voor de omrastering met harmonicagaas, met paaltjes met betonvoetstuk enz. geraamd 65. De aanvrage om 33 nieuwe school banken, beschouwen B. en W. niet als billijk. Volgens den gemeente-architect kunnen de banken voor 100 gerepa reerd worden, zoodat zij heel best te gebruiken zijn. Bij de discussies deelt weth, Lom baard mede, dat hem is gebleken dat het bestuur der Bijz. school zeer weinig aan onderhoud der school doet. Alles ziet er kaal en onsmakelijk uit, en met een kwastje verf en wat witten van de muren, zou de school een heel ander aanzien krijgen en moest het bestuur der Bijz. school zich geen groote uitga ven getroosten. Besloten wordt het bestuur voor den aankoop van nieuwe boeken een bedrag toe te staan van hoogstens 50 en voor het repareeren der banken een bedrag van hoogstens 100; omtrent den bouw van de afrastering der speelplaats zal nog nader overleg gepleegd worden en hiervoor een maximum bedrag even-

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 1