WL'A KING TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN MAANDAG 2 NOVEMBER 1931. No. 258. BINNENLAND. STEUN AAN GEMEENTEN. DE FINANCIERING VAN DEN WONINGBOUW. NEDERLAND-EXPRESS. ZEELAND. VLISSINGEN. ZUID-BEVELAND. Gemeenteraad van Kruiningen. Verre schrijvers bij den P. T. T. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W. D. De visscherij te Breskens. NATUURLIJK is het toe te juichen, dat U zoo nu en dan King Pepermunt gebruikt.Wilt U echter ten volle ge nieten van den heerlijken smaak en de heilzame werking dan dient U King Pepermunt geregeld te gebruiken, dus eiken dag. U zult bemerken, dat U zich dan veel prettiger gevoelt. Zoo zijn er reeds duizen den die King Pepermunt gebruiken als het beste dagelijksche middel ter opwekking en verfris- sching. Het parool zij dus: Eiken dag PEPERMUNT (Wordt vervolgd.) Ingediend is thans een wetsontwerp tot het verstrekken van steun uit 's rijks kas in de financiering der kasbehoeften van de gemeenten. Het eenige artikel van dit wetsont werp luidt als volgt: 1. In bijzondere gevallen kan van ge meenten, die ernstige bezwaren onder vinden in de financiering harer kasbe hoeften, uit 's rijks kas steun worden verleend. 2. Deze wordt zooveel mogelijk ver leend in den vorm van rentedragende voorschotten en wel in den vorm eener garantie wegens door anderen te ver- leenen voorschotten en slechts onder zoodanige voorwaarden als door de met de uitvoering van de wet belaste minis ters na verhoor van het betrokken ge meentebestuur en het college van Gede puteerde Staten worden vastgesteld. 3. De gemeente, die een steun als be doeld in het eerste lid uit 's rijks kas ontvangt, is verplicht de daaraan ver-, bonden voorwaarden na te leven en de daartoe noodige maatregelen tot stand te brengen. @1 Aan de memorie van toelichting wordt het volgende ontleend: Door de terughoudendheid, welke in den laatsten tijd de geldmarkt heeft ge kenmerkt, zijn vele gemeenten, die daar door niet meer in staat zijn haar kas behoeften te financieren, in moeilijkheid geraakt. Dezelfde omstandigheid is oor zaak, dat de Bank voor Nederlandsche Gemeeten, die met een groot aantal ge meenten rekening-courantovereenkom sten heeft gesloten, krachtens welke aan die gemeenten credieten zijn toege staan, thans haar liquiditeit ernstig ziet bedreigd, nu vele gemeenten haar de- positogelden moeten terugtrekken, ter wijl de verleende credieten wel is waar kunnen worden opgezegd, doch door de gemeenten niet kunnen worden afgelost. Het gevolg van een en ander is geweest, dat de evengenoemde bank alsook vele gemeenten zelfstandig zich tot de regee ring hebben gewend met verzoek om steun uit 's rijks kas. Het wetsontwerp strekt om den bo venomschreven steun onder de voor waarden, welke daarbij in het belang van een zoo spoedig mogelijk herstel van 't gemeentecrediet gesteld dienen te wor den, mogelijk te maken. De minister van Arbeid, H, en N. heeft geantwoord op de vragen van het Eerste-Kainerlid den heer Arntz betreffende moeilijkheden met de finan ciering van den woningbouw. De vraag: „Acht de minister het niet van groot belang, dat ernstige stagnatie in het bouwbedrijf van mindere woning productie, wordt voorkomen?" kan de minister niet zonder eenig voorbehoud bevestigend beantwoorden. Voorts ant woordt de minister, dat de intensiteit en de vermoedelijke duur van de moei lijkheden nog niet vaststaan. Bovendien valt rekening te houden met de zeer groote woningproductie gedurende de laatste jaren, die het normale accres der behoefte overtrof. De netto-vermeer dering van den woningvoorraad heeft van 1922 tot 1930 beloopen van ruim 40.000 tot ruim 44,000 woningen per jaar; in 1930 bedroeg de brutoproductie 51.501 woningen, Voor 1931 is een, naar de tot dusver gepubliceerde gegevens, ongeveer ge lijke vermeerdering van den woning voorraad te verwachten. Indien echter een langdurige stagnatie zou intreden, zou de woningvoorziening in gevaar kunnen komen. Vooralsnog meent de minister eerst de ontwikkeling van de omstandighe den, die niet in allen deele ongunstig zijn, te moeten afwachten. Welke maat regelen eventueel getroffen zouden moe ten worden, valt thans nog niet te voor zeggen. De speciale trein met post en passa giers in aansluiting op het motorschip „Johan van Oldenbarnevelt" zal Dins dagmorgen 3 November te 10,20 uur van Genua vertrekken. Aankomst Woens dagmorgen 4 November om 7.05 uur te Zevenaar, 7,57 uur Arnhem, 8.48 uur Utrecht, 9.49 uür Den Haag S.S., 9.36 uur Amsterdam W.P., 9.51 uur Amster dam C.S., 10,01 uur Rotterdam Maas. tBE:moe:/7~ TZ/CrtiTjQA/BB S. Giedge, die slim genoeg was .om de verandering op te merken en te mer ken uit weiken Hoek de wind' woei, zette zijn zeilen om. i ,v Toen hij 's morgens het stfukje nog eens goed hekeken had1, zei hij tot de overtuiging gekomen te zijn, dat hij1 de waarde onderschat had. Het wias dpor 'n ervaren Tiand geschilderd en daar lilj zijn leven lang veel van echt mooie din gen gehouden had' dit zei hij met een blik op Willem had het ook op hem we'l indruk gemaakt. Maar of hij er' zoo mee wegliep als Willem, dat was een andere kwestie. Maar ja, het stukje was verdienstelijk en hij apprécieerde het niet alleen ter wille van Willem, maar ook persoonlijk. Julie begreep dat het nu de taak van den ouden vos was geworden den eige naar van de Van Roon het hof te maken en gunstig te stemmen. Maar was hij slimmer dan zij? Wat haar het meest van alles had getroffen was dat hij zich zelf eigenlijk al als den eigenaar van het stukje beschouwde. i Het uur was echter nog niet geko men om hem uit de dwaling te helpen. Uit het jaarverslag 1930 van den Gemeentelijken dienst der arbeidsbemid deling en werkeloosheidsverzekering,, blijkt, dat in de eerste acht maanden het gemiddelde werkloosheidspercentage van alle tegen werkloosheid verzekerde ar beiders slechts 1.3 bedroeg, doch in de maanden September, October en Decem ber steeg tot resp. 2.9, 5.2, 5.9 en 6.3 pet terwijl sedert '27 geen hooger percentage dan 4.2 was geboekt. Van voor 1927 staan geen cijfers ten dienste. Vooral de groote slapte die bij de N.V. Kon. Mij. de Schelde was ingetre den, veroorzaakte de toeneming der wérk- loosheid. Gedurende het geheele jaar boden zich 2092 werklieden aan, het aantal aanvra gen van werkgevers bedroeg 1178 en het aantal plaatsingen 914. Geklaagd wordt over het aannemen van vele werkkrachten van buiten door de N. V. PiZEM., waaraan echter de kwestie van het loon niet vreemd is. De Arbeidsbeurs stelde in 1930 in to taal 68 personen elders werkzaam te gen 49 in 1929. Het aantal tegen werkloosheid verze kerde arbeiders nam toe, het aantal da gen waarvoor uitkeering plaats had steeg van 1669 in 1929 tot 13271 in 1930 en het bedrag van f12032 tot f28610. KRUININGEN. Donderdagavond ver gaderde de voltallige gemeenteraad ter behandeling der begrooting 1932. Voor 3 leden van het Burg. Armbe stuur worden na eenige opmerkingen over de ongewijzigde voordracht be noemd in de vacature-A. Visscher, de heer H. M. Krombeen en als 4de en 5de lid de heeren A. de Clercq te Hans- weert en A. J. Lindenbergh. Z. h. st. wordt een voorstel van B. en W. aangenomen de salarissen van deze begrooting niet te wijzigen, doch deze zoodra het door de Regeering in gediende wetsontwerp tot eenzelfde ver laging van Provinciale en Gemeente ambtenaren is aangenomen, deze sala rissen te herzien. De heer De Bat wil bij alle posten betreffende verzekering geacht worden tegen te hebben gestemd. De heer G r o o f f vindt het halen per auto van raadsleden voor de raadsver gaderingen onnoodig. Besloten wordt echter de auto te laten rijden voor de raadsleden uit de kom Hansweert. De voorzitter zegt nog dat de brandweer wat de waterleiding betreft, te Kruiningen met zijn vrijwillige brand weer uitstekend in orde is, doch te Hans- weert mist men dat corps. B. en W, hebben het bestuur der brandweer op een en ander gewezen. Naar de beide brandkranen te Oostdijk wordt onder zoek toegezegd. Voor de uitbreiding der straatverlich ting laten B. en W. in aanmerking ko men O. Hansweert en den grindweg van Kruiningen. Dan echter voorzag zij een hevige twist Ze moest al de hulpmiddelen van haar diplomatiek talent te hulp roepen. Maar Willem moest helpen. Het was nu een maal zoo' op haar rustte de taak op zijn zaken te passen. En Willem scheen niet wars van het denkbeeld' voer haar belangen te moe ten waken. Na het eten moest zij de tafel olpruimen en de boel omwasschen; hij drong er op aan haar hiermee een hand je te helpen. Hij bracht alles naar de achterkeuken. En hij hpelp mee met af- 'vvasschen. Het is om uw handen te sparen,, jjuffrouw Julie, zei hij. I Ach, kom! ge hebt niet voor mijn handen te zorgen, was het bitse anï- twoordt. I De bewonderaar van alle schoonheid verklaarde dat zulke handen niet gescha pen waren voor zulk een taak. Toen haalde Willem een stukje puim steen uit zijn zak. Daarmee kunt u vuile vingers schoon maken, zei hij, het steentje dee moedig aanbiedende. Julie kreeg een vuurroode kleur. Zij wist niet of ze het moest uitschateren of boos worden. Maar hoe zou men met mogelijkheid boos kunnen worden op iemand, die zoo verrukkelijk dwaas kon wezen! Mag ik deze borden uit het water halen? Verre-schrijvers, telewriters. Ofwel de „Kicterdienst". Een centraal punt;. Van daar uit noteeringen per draad doorgezonden aan particuliere abonné's en daar automatisch op papier vastge legd. Maar dan met zulk een systeem, dat mondelinge telefonische mededee- lingen ('t doet er niet toe: locale, inter- locale of internationale) vervangen wor den door een schriftelijke communicatie. Bij het verre-schrijf- of telewriting- systeem typt men dus zijn mededeeling op een speciaal daarvoor ingerichte schrijfmachine, die in draadverbinding staat met een elders geplaatste automa tische. Slaat men hier een toets aan, dan wordt door middel van den elec- trischen stroom tegelijk de overeenkom stige letter op de andere schrijfmachine aangeslagen en op het papier gedrukt. Ook in omgekeerde richting kunnen de machines gebruikt worden. De voordeelen liggen voor de hand: geen vergissingen meer door verkeerd verstaan; de mededeelingen, boodschap pen direct op schrift, en geen onnoodig, ■tijdroovend getelefoneer, zooals nu Vandaar dan ook dat het hoofdbestuur der P„ T. T. de technische mogelijkheid van een zoodanigen dienst heeft onder zocht en de exploitatie mogelijk acht. Een verre-schrijf of telewritingdienst, Wie hiervan gebruik wil maken, hoeft per se geen z.ig. eigen lijn te huren. Er worden ook huurlijnen voor een bepaald uur per dag ter beschikking gesteld. Algemeene tarieven en voorwaarden voor de telewritingdienst kunnen nog niet worden vastgesteld. Want het be- Met 7 tegen 4 stemmen wordt beslo ten de post burgerwacht te handhaven. De heer Witte wil de brandweer alhier een wenk geven, nu er een uit breidingsplan in uitzicht komt, voor bouwplannen hunnerzijds. Een voorstel-v. Hootegem om inplaats van ƒ900 het aanvangssalaris voor den gemeentewerkman te brengen op 800, wordt aangenomen met 6 tegen 5 stem men. Een voorstel den post van 2000 voor straten met 1000 te verlagen, wordt met 6 tegen 5 stemmen aangeno men. Bij onderhoud wegen zegt de heer D e Bat dat het te Oostdijk een modderpoel is en thans veel te grove macadam ge reed ligt voor den weg te Oostdijk. B. en W. zullen spoedig komen kijken. Een voorslcl-de Witte den steenslag door de gemeente te doen lossen,wordt met 9 tegen 2 stemmen verworpen. Een voorstel-v, Hootegem het salaris van het hoofd der bewaarschool te Hans weert met 100 te verhoogen, wordt verworpen met 8 tegen 3 stemmen. Bij den post werkverschaffing zegt de voorzitter dat B. en W. 1000 heb ben uitgetrokken en met de andere be kende posten dit ƒ2900 is, terwijl het de volle aandacht van B. en W. heeft voor verschillende werken. De 40 opcenten gem. fonds belasting voor 1932 wordt gebracht op 70. De ge heele begrooting wordt zonder hoofde lijke stemming goedgekeurd in ontvang en uitgaaf op 154.750. ERESKENS. Een. bron van bestaan voor vele inwoners1 dezer gemeente is de visscherij. Deze heeft zich, ondanks de vele ups and' downs, die het wis)» selvallige visschersleven met zich mee brengt, den laatsten tijd nog aanzien lijk weten, uit te breiden. i I Kwam het een 15 jaar geleden nog Het antwoord luidde: Neen. Maar het was of haar gezicht zei: ja. Zonder verder vragen vatte de zonder linge jongeling een van haar handen en begon die zeer voorzichtig met het steen tje schoon te maken. Ziedaar, zei hij. Een streng antwoord brandde op haar lippen, maar met den besten wil van de wereld kon zij het niet onder woor den brengen. HOOFDSTUK XVI. Een weinig 'later op den dag Kwam Oom Si in de keuken, waar Julie aan het werk was. Hij scheen haar iets te zeggen te hebben. Nichtje, ik heb een nieuwtje vo'or je. Ik ben besloten vrouw Ranciman te rug te nemen. 1 Julie zag niet in waarom vrouw Ran ciman niet teruggenomen zou worden. Ze zou de wersvmuw met genoegen ontvan gen. Ze zou zeker een gedeelte van haar dagtaak overnemen en die was1 werkjelijk zwaar genoeg. Wij tweeën kunnen niet goed met elkaar terecht dat héb' ik! ingezien. Je hebt je itle veel' met alles bemoeid Ie zult dien jongen oo*i nog overstuur ma ken. En dat zou ik| niet graag willen. voor géén geld van dé wereld. Daarom vind ik het beste vrouw Ranciman terug te nemen, dan kan zij een ander 'baantje voor je zoeken. .Vopr mij! zei Jullie langzaam. ,Mpet treft hier een geheel nieuwen dienst. Dat wil dus allereerst zeggen: nog geen ervaring van den loop. Bovendien zijn er nog diverse omstandigheden, waarmee rekening te houden valt. B.v. tusschen welke punten de verbinding ge- wenscht wordt, of P. T. T. machines zal verstrekken en onderhouden, en zoo meer. Maar in ieder geval zal iedere aan vraag voor den nieuwen dienst afzonder lijk worden bekeken. Dus ook telkens afzonderlijk de voorwaarden en de kos ten worden bepaald. De telewriter wordt beschouwd als een particuliere telegraaf, waarop dus de P. T. T, wets bepalingen van toepassing zijn. Voor het in gebruik nemen eener dergelijke in richting is dan ook vergunning van den minister van Waterstaat noodig. Naar de Maasbode heeft vernomen kunnen aanvragen voor een verre- schrijfverbinding bij het Hoofdbestuur der P, T. T. worden ingediend. Reeds zijn eenige aanvragen ingekomen. Ongeveer honderd jaar geleden werd Pullman geboren. Pullman kwam 't eerst op de gedachte de spoorrijtuiigen gerie felijker in te richten. Zijn eerste producten hadden gangen van voren naar achteren en waren voorzien van gemakkelijke zit plaatsen en tafels voor de passagiers. Zij verschenen een zestig- of zeventig jaar geleden en waren al dadelijk een succes. In 1874 bestelde de Midland Railway Compagny er vier van en liet deze gedemonteerd overkomen. Tegenwoordig bezit ieder land Pull manwagens. zeldzaam voor, dat de vU schors schepen van motoren voorzien waren, dit is ge heel anders geworden. De ruim 40 sche pen, die voor de visscherij gebezigd wor den, hebben nu allen motoren wat o m. dit voordeel oplevert, dat men nu niet meer zoo zeer van weer en wind afhan kelijk, is, verder de zee in gaan kan iein toch weer bijtijds naar de haven terug- keeren k,an om de vangsten af te leve ren. Ging het met het omzetten van de zeilschep-en in motorbooten geleidelijk, doch betrekkelijk in snel tempo, zeer ze ker zal dat ook het geval zijn met het aanbrengen van een electrische lichtin stallatie. Reeds is dit in eenige bopljou aangebracht, wat het leven aan bopird veel geriefelijker maakt indien men be denkt, dat de visschers in den regel p'lm. 12 uur per etmaal ter vischvangst gaan, de uren "verband houden met het tij, zoodat dus meermalen bij nacht gevaren wordt. P f t De vischplaatsen zijn gelegen buiten den „lijn" (Westkapelle-haven van Cad- zand). Ook gaat men wel de Schelde op tot Hoofdplaat en Ter Neuzen. Indien er weinig „zit", gaat men verder, zoodat het meermalen voorkomt, dat het} voor de visschers voordeeliger is hun .vang sten te Zeebrugge of Ostende aan wal te brengen, dan deze naar Ereskens te ver voeren. Hoofdzakelijk wordt op garnalen ge- vischt. Deze verdwijnen omstreeks Nov. en maken dan plaats voor de sardijn. De sardijn Verschijnt meermalen in zoo' groo te hoeveelheden, dat de markt overvoerd kan worden. Indien dit het geval is, dus de prijzen aanmerkelijk zakken, wordt zij ook wel voor bemesting opgekocht. De laatste jaren is de sardijn achlePwtejge gebleven en dan zijn h|et voor de vis schers lange wintermaanden. Het is dan ook reeds eenige malen gebeurd dat zij naar het Noorden van ons land, naar Den Helder trokken, waar dé vangsten (en de prijzen) meer bevredigend waren t De garnalen worden aan boord ge- vrouw Ranciman voor mij iets anderis zoeken? Ja, als zij terugkomt k,an jij heen gaan. Ik ktan het niet bekostigen twee vrouwen in huis te he'nben die mij die oo-ren van het hoofd eten. Daar is het te genwoordig geen geschilde tijd voo/r. Wat voor 'haantje verwacht u dat een werkvrpuw voor mij vinden zou? zoo vroeg Julie op haar lip bijtende. iZij kent misschien iemand, die ieen hulp voor haar dienstmeisje zoekt. Zoo ver ik het beoordeelen kjan hen je ner gens anders geschikt vopr. Dat was maar ai' te waai;-, dat Voelde Julie met een pang in haar hart. Zij had absoluut geen opleiding gehad, be halve voor de huishouding. Geen andere loopbaan was voor haar geopend en ze werd op straat gezet. Ze kreeg een vuur roode kleur en de tranen sprongen haar in de oogen. Zij was fier en eerzuch tig van aard; nooit had zij zich zoo be- leedigd gevoeld. Als je hier bleef weet ik' zekem dat je dien jongen van zijn stuk zou 'brengen. En zopai's' ik al "zei, dan zou ik nog liever duizend pond aan een ziekenhuis willen geven. Jullie gaf geen antwoord. Maar over mand door haar verdriet liep zij naar boven, naar iiaar kamertje en wierp zich op haar béd. - Zij had den slag wel verwacht, maar dat maakte het niet minder hard. Die (Ingez. Med.). kookt en zooveel mogelijk daar voor de verzending gereed gemaakt. Dan gaan zij, via de verschillende opkooipers naar de vischhandelaren in België', die meerma len bij aankomst der visschers reeds met hun vrachtauto's gereed staan oim zoo vlug mogelijk voor de verzending )te zorgen. Verschillende visschers hebben zich in een Bond vereenigd'. Deze zorgt zelf vopr den verkoop en dé verzending der visch. Hij geeft o.m. dit voordetal, dat dé visschers1 niet meer afhankelijk zijn van de opkoopers. Den laatsten tijd is deze Bond, de N.V. Breskens enorm uitgebreid en heeft niet alleen vaste af nemers in België doch ook in Frankt- rijk verkregen. Per auto zendt zij de gar nalen naar Gent, van waai" zij verder per spoor hun bestemming volgen. De Breskensche visschersi visschen op deel, dat wil zoggen, dat iedier een vast percentage van de opbrengst krijgt. In dien er dus aan visch b.v. f 60 aange bracht wordt en de bemanning uit vier personen bestaat, dan ontvangt elk van hen i/e deel van f 60, (één deel is voor den eigenaar van het schip, is deze dus tevens lid van de bemanning, dan ont vangt hij een deel meer). Gebeurt het, zooals b.v. op; het oo,gen- blik, dat er veel garnalen gevangen wor den, te veel voor de afnemers, dan wor den de visschers op „taks" gezet, ieder schip mag dan slechts een bepaalde hoe veelheid meebrengen. Dit beteekent ei genlijk voor de schippers 'n schadepostje doch gelukkig wordt dit eenigszins onder vangen door den verkoop van de puf. De puf, ondermaatsche schar en schol en kleine garnalen wordt dit jaar enorm veel gevangen en geleverd aan de twéé alhier bestaande garnalen drogerijen. Dil geeft den visschers een zeer ruime bij verdienste. Reeds meermalen is er, zelfs in de Tweede Kamer over beraadslaagd om de puf-visscherij te verbieden, daar deze, volgens velen aan den viscMstand schade berokkent. Hoe dit ook zij, bepalingen hieromtrent zullen, willen zij doel treffen, internatio naal vastgesteld moeten worden. gierigaard moed haar wel vroeg of laat het huis uitsturen, maar nu de slag kwam, leek; het haar een ware ram pi Hoe bitter betreurde zij nu, dat zij aie* voor het een of ander vak was opge leid. Zij had' een vrij goedé opvoedintg gehad, zoover dat mogelijk was in een klein stadje, waar haar vader een vrij goede betrékkjng gehad' had. Maar hij was gestorven toen. zij veertien jaar was. En haar moeder, die jaren voor "haair dood ziekelijk geweest was, had zoo weinig om van te leven, dat er van d'oor- leeren voor Julie geen sprake kpn zijn. Het meisje was' genoodzaakt alle am bitie voor de toekomst op te geven enj ze had zich dapper aan haai- lot onderwor pen. Maar niettegenstaande haiar afkeer van huiselijke bezigheden, had zij trouw haar plicht gedaan en haar (weinige sympathie daarvoor zoo min mogelijk getoond. En de maand onder het dak doorgébracht van haar oom S. Gedge had haar smaak niet veranderd'. Integendeel!! Met een ellendig gevoel, zoo knagend als kiespijn, liet Julie zich uit haar Ded glijden en keek in den gebarsten spiegel welke boven de oudé waschtafel hing. Het eenige wat ze op |de w-c-reld bé zat was haar eigen persoontje, haar voor komen. Onwillekeurig begon zé ziohztel- ve op te nemen. Maar helaas! toen zij zich zelve hekeek, was zij wanhopig. Ze zag er ellendig uit.

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 5