MOBILISATIE F. de H u 11 u. RECHTZAKEN. BURGERLIJKE STAND, Verkoopmgeo - Verpachtingen in Zeeland GEu-ELNT^AAD VAN VL.S5INGEN In de Vrijdagmiddag voortgezette ver gadering waren 18 leden aanwezig, al leen de he r Hnson ent rak. Gedurende ?ecr gei uin:en tijd is in tweede instantie gesproken bij de a'g?- meene I e chouwingen over de gemeen t- toegro ding. De heer VAN HAL reine o a. dat de aanvaarding vain een wethouderszetel ge heel door de fractie zelf moest worden beoordeeld, hij vertrouwt op steun, voor den wethouder van hen, die hu,n steen op den heer de Meij uitbrachten. Sipretóer sent het gemeente-programma van den V.B;., ;maar had gaarne iets gehoord van de toepassing voor Vlissitigen. Spr. stond Verbaasd over 't zwijgen der G.H.-fractie. Spr. heeft 'n goede argumentatie van L streven naar drie rechtschec wethouders gemist. De S. Dj. A. P. is voor geheel-ont houding en voor een tapverbod, jriaar omdat er crisis is moet men nog niet het hoofd laten hangen en de kermis is een onschuldig vermaak, al zal ze haar eigen dood wel sterven. (- De heer ANDRIESSEN zeide, dat da kwestie van de f 15 loon niet den heer Laernoes trof. Spr. verklaarde zich voor gemeentelijke waterleiding ven vroeg hoe het met de win kei gTui tingsikjwe :4i .e staat. De heer OORSCHOT bleef er bij, dat de V. B. zich meestal hij rechts schaart. Spr. betoogde nog eens de belangen van het voorbereidend onderwijs. De heer SOREL, hield voL dat de A.R. bij de verkiezingen principieel hebben voorgelicht. Spr. vroeg of de S.D 'Al P. er kent, dat het gezag uit God is en dat daarom de overheid als Gods dienaresse heeft te regeeren. De heer PAAP kon. den heer de Meij alleen steun l|oezeggen, als zijn voor stellen in het algemeen belang zijn, maar niet als zij het eenzijdig arbeideirsbbelang dienen. f De VOORZITTER zeide, dat Biurg'. en Weth. wachten tot dat van belangheb benden verzoeken komen inzake de win kelsluiting. De heer EDELMAN voelt niets voor een heftigen verkiezingsstrijd. Spr. ziet de B.-K.-fractie als de schakel die rechts met links verbindt. Spr. meent intusschen dat de politiek in deze donkere tijden zooveel mogelijk op zijde moet worden geschoven. Spr. zeide nu niet zulk een warm voorstander van Kindervoeding te zijn, maar hij voelt dat ze er wezen moet. De heer DE MEIJ zegt o.a. geen pa radepaard van den V. B. te zijn en als hij niets kan bereiken zal hij als wethou der heengaan. De heer LAERNOES zeide met klem geen invloed te hebben uitgeoefend bij Ged. Staten inzake het besluit tot loeslag op de werkloozenultkeeringen. Als de heer van Oorschot aanraadt geld bij de kapitalisten te halen, dan kan spr. dat niet doen maar hij adviseert den heer van Oorschot het geld te halen bij die groep die hem dichter staat dan spr. en wier vakorganisaties miljoenen bezilten en in haar pers steken. Bij de artikelsgewijze behandeling kwam als eerste belangrijke post die voor subsidie aan de burgerwacht. De door Over de kost gesproken! Op een keèr mosten m'op marsch, We mosten over d'Oöfdplaote nao Biervliet en dan over Iezendieke en Schoöndieke wee terug nao Bresjes. Een eèle kuijer! En dan mie zoö'n kattebakje op je rik en 'n geweer an je schouwer. Je zit net ingepakt as 'n pèrd in z'n greèl en z'n bassen, 't Viel me nie mee, vooral ook omda m'n vrouwe ook in m'n kostuus gelosjeerd was. Mao jao, dao was niks an te doen. Mee! De kaptijn bleef tuus in de „Canon d'Or". De kleine, groene luitenant most mee. Da gieng t'r van de lantèren, da kun je begrupen. In 't eèste was 't nog een bitje ziengen van „exerceeren mie de spuit" en zoo, mao 't duurden nie lange. Ze wieren a gouw moeg. Tegen een uur of drieë kwaomen me tuus, eèt en be- zweèt en zoo moeg as 'n pèrd. De pruke stoeng slecht, wan 'k wist, dan 'k 's avonds weer op wacht most en dan moe je je vrouwe dao voor een paor daogen geloosjeerd èn. Daodelijk nao de keète, de spuit in 'n oekje gezet, m'n „greèl" afgesmeten, om m'n eigen eès lekker te wasschen. Een schoon stik vleisch stoeng lekker te braojen in een kastrolle op 'n driepils- petroliekonfoor. Boven da konfoor was een boord, dao stoeng een pot mie groe ne zeèpe op. Omdan 'k zoo ontzettend zweètten en zoo vuul en bestoven was, pakten ik 'n groöte klotte uut die zeèp- pot endaor as je 't gesputter in de glaozeL Die klotte zeèpe (en 't was t'r geèn kleintje) val van m'n vien- gers af bots in die panne mie souse, 'k Ver schrok ongeraokt Wa most ik doen? Dao was op dat oögenblik geèn mensch in de keète. 'k Gaon daodelijk an 't visschen mie heer K'öXIG bestreed dezen post, ook in verband met de noodige bezuiniging. Le heer WOLTERING wi t iet op de en bes,taanden post bezuin g n Le post worut aari|genou„en ...u, \1() tegen 8 stemmen (tegen de S. XX A P., S. P., V. D1. en de heer A d'riesisem De heer RORIJE drong n. ig naals aan op opheffing van aen S,puiboe..e:.n en wil er des zomers eens een inspecteur van de Volksgezondheid bij roepen. De VOORZITTER hoopte, dat d'e .aan houder ook (in deze zal (overwinnen, maar nu is spr. nog pessimistisch. De heer RORIJE wilde de muziektent van den Boulevard' naar het p'liaintsioien, doch nam er genoegen medle, ,dat het voorstel eerst in de Badooimmissie wordt bekeken. Na eenige discussie over de werkloosi- heidskwestie, en het intrekkeen van een voorstel voor een tweede kraan in de duinen, ingediend door den heer Rorije, kwam de post subsidie Leeszaal aan de orde en daarbij de verhopgjng[ van; f 3000 op f 3836. De heer WOLTERING 'bestreed deze verhooging. De heer VAN OORSCHOT zeide, tdlat, de leeszaal staat of valt met deze subsi die en betoogde het groote nut; der in stelling. jS v De heer RORIJE gevolgd door /dei4, heer WESSFLING bestrijdt het vaorSjel- Woltering. De heer ANDRIESSEN verde digt het en meent, dalj het rijk niet voort durend lasten op de geimeeinten mag af schuiven. s De VOORZITTER deed een dringend' beroep op de rechterzijde om dit groote belang niet te schaden. De heer LAERNOES meent dal het on billijk is, dat het rijk in dezen tijd gelden van de gemeente afdwingt). Het is niet de bedoeling van rechts om de leeszaal om hals te brengen, doch men moet partij kiezen tegen het streven der regeering en die moet dan maar de ver antwoordelijkheid dragen. De heer WESSELING meent dat een leeszaal toch meer een gemeentelijk dan een rijksbelang is. De heer DE MEIJ en VAN OORSCHOT verdedigen de subsidie, eerstgenoemde zegt dat men voor 4 jaar reeds wist wat eir komen zou en laatsgenoemde, dat als het voorstel niel wordt; aangancimen Vlissiugen zich zeer blameert en nog de Chineezen van Nederland zullen wor den Spr. wilde de zaak eerst bij de ver- eeniging van Nederl. gemeenten aanhan gig maken. Na een pauze werd avondvergadering gehouden, waarin nu ook de heer van Spanning afwezig was. Men had overleg gepleegd cn dehee- ren v. WESTEN, WESSELING; en' EDEL MAN dienden moties in, aangenomen werd z. h. st. die van den heer Edel man, waarin gezegd wordt de de raad onder protest den post vèrhooiging der subsidie aanneemt. Betreurd wordt, dat} de. regeering den raad verplicht in dezen tijd van bezuiniging den post van f3000 te moeten brengen op "f 3836 om in aan merking te komen voor de rijkssubsidies. Deze motie zal ter kennis van de re giering worden gébracht. BEZOEK VAN MINISTER REYMER AAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Te Sluis beklom de Minister den Raad huistcren, om zich door den burge meester over het wegenvraagst uk ter plaatse te laten inlichten. Na enkele opmerkingen werd de post Kermis gehandhaafd met 11 legen 6 st. Voor de A.-B. en de C.-H. Met 9 tegen 8 st., rechts teglen links werd bepaald dat 3e kermis des Zaterdags te 12 uur moet sluiten. Bij den pos* Groenten en fruitveiling zegt de VOORZITTER een spoedig rapport der commissie toe en inzake het badbedrijf een spoedig plan van den directeur van gemeentewerken over 't badpaviljoen. Daarvoor moet echter ook nagedacht worden over de financieering. De geheele begrooting werd hierop z. h. st. aangenomen, waarna de voorzit ter met dank aan den raad voor de vlug ge afwerking en aan den secretaris en zijn personeel voor de accurate voor bereiding de vergadering sloot. Het drama in de Majellakerk. Vrijdag we.es zooals gemeld de recht bank te Amsterdam vonnis in de straf zaak te,gen den 46-jarigen leidekkerspa troon J. G. M., verdacht van moord De man zou op 29 Maart 1929 in den toren van de R. K. Gerardus Majella kerk te Amsterdam zijn compagnon L. Arkenhout van het leven hebben be roofd, om de verzekeringspremie van 1' 50 000 machtig te worden. De offi cier van justitie eischte tegpn verdachte wegens moord levenslange gevangenis straf. M. hield tot het einde van bet! proces z ijn onschuld vol. de souselepel, mao kan 't nie meè vin nen. Glad versmolten! Afijn, ik wist geèn raod. Zoö'n groot stik vleisch mie zoö'n schoöne panne souse, glad bedorven! 'k Durfden 't tegen de vrouwe nie te zeggen, tegen m'n eigen vrouwe ook nie. Je moet 'r nie kinderachtig over dien ken. Mao 'k begon bie mezelven te dien ken, wat de bestanddeèlen van groene zeèpe waoren en 'k docht, weet je wa, 'k zeggen niks, 't za wè nie lekker zien, mao 't is toch in alle gevalle geèn ver gift. Toen 'k me goed en wel gewasschen ao, was 't zachtjes an tied om te gaon eten. 'k Was blieje, dan 'k niks tegen m'n vrouwe ao gezeid, wan die zou van zelf zoo roöd oören as vier, as 't vleisch op taofel kwam of as t'r iets over gezeid wier, 'k Kénnen z'al een bitje! Dao zaoten me dan rond de taofel. Bangachtig keek ik zoo noe en dan eès nao de vleischpot. 'k Beefden komplijt, mao 'k docht, ou je goed joengen, as 'n echte soldaot. Zoo as ik zei, dao zaoten me dan, den baos, de vrouwe, de tweè zeuns, de dochter, de meid, mien vrou we en ik. Toen me gebejen aoden, was 't vleisch deèlen. Ik kreeg een groöte lap op m'n bord. 'k Affeseerden m'n eigen om 't gouw te sniejen, wan 'k wou 't eèst van al proeven, 'k Schepten èrpels en groente op. Dao was nog geèn mènsch klaor mie 't in orde briengen van z'n bord. 'k Rilden mao 'k docht bie me zei ven, geen flouwe kost, ou je goed. 'k Proefdenafijn, 't was vreèselijk, wa voor een smaoke of da was, da kan 'k nie zeggen, mao 't was slechte kost. Zouwen zulder 't ook proeven? Da kun je begrupen! De vrouwe was zoö'n fienproever. Dao keek ik vanzelf 't eèste nao, zoo stiekum. Maor, maor, die trok toch zoö'n raor gezicht, ze zat zoö'n bitje te smekken en dan keek zen keèr in de ronde en zei ze: „wa voo smaoke zit er toch in dat eten? Proeven julder da noe nie?" Jao, ze vonnen allemaol, dat er toch zoö'n raore smaoke an dat eten was, mao wat of 't was, da konnen ze nie zeggen. Ze vonnen 't slecht; m'n vrouwe von 't ook nie lekker, da zag ik wè, mao die dorf vanzelf nie vee zeggen, ze was dan ■De rechtbank overwoog, dat de om standigheden er duidelijk op wijzen dat verd. zijn daad heefd gepleegd om zich le verrijken. Er is hier gfeen sprake van een oogenblikkelijke gemoedsbewe ging, welke tot de daad heeft geleid. Er is geruimen tijd verloopen tusschen bet maken van het plan en de uitvoering (laarvan. De rechtbank noemde dp ge pleegde feiten buitengewoon misdadig. Verd is een sociaal gevaarlijk persoon. Hij is er niet voor teruggeschrokken om A.rkenhout uit winstbejag te dooden en later heeft hij zelfs weer naar een vol gend slachtoffer uitgezien. Uit niets blijkt dal Meenig medegevoel met zijn slachtoffer heeft. De rechtbank achile liet daarom noodzakelijk en rechtvaardig hem tol levenslange gevangenisstraf te veroordeelen daar hij een gevaar voor de samenleving is. Verdachte riep uit „al eischt de recht bank duizend jaar, ik ben onschuldig cn de moordenaar loopt vrij rond". Deze uitroeper! herhalend werd hij door de vel d w ach te r s wegge voerd Middelburg- Van 28—30 Oct. Ondertrouwd: J. .1. rijs 19 j. en J. Kerkhove, 24 j.; B. L. A. de Graaff, 23 j. en E. de Blaeij, 22 j.; J. Hendrikse 29 j. en C. Geljon, 19 j., C. L. Berling 25 j. en C. A. den Broeder 23 j.; P. Verhage 25 j. -en J. Roose, 22' j Vlissingen. Van 22—29 Oct. Ondertrouwd: J. P. toch ook vrèind bie die mènschen. An mien vroeg de vrouwe 't nog een keer persoonlijk, of ik er ook geen aokelige smaoke an von. Ik ao nog niks gezeid. Gelukkig ieuw ik m'n positieve goed bie mekaore en 'k zei: „vrouwe, m'èn gisteren een aos gèten en dan ei je van zelf die overgeschoten aoze-souse bie deze gegoten en da geef misschien die raore smaoke En warèntig, ze gloöfden 't ook en 't eten gieng deu. Z'aoten alle- maole mie lange tannen. De scheutel er- pels, die anders vérre gekuuscht wier, bleef meèr as alfvol en 'k was meèr as dankbaor, dat 't eten afgeloöpen was. 'k Weet nie, dan 'k oöit ongeruster geè- ten èn as die keèr. 'k En 't ienkele maonden laoter an eèl de famielje in z'n geuren en kleuren ver teld en toen, toen èn me d'r smaokelijk om gelachen. De Bressiaonders bin 'n gul volk. Ze dejen bepaold alles, om ons eènigszins te vergoejen, wa me mosten missen. Vele van die in Bresjes gediend èn, bin dao nog altied dankbaor voo. Toch èn 't de scldaoten t'r nie aoltied nao gemaokt, cm zoö goed b'andeld t' oören. Z' èn verscheije mènschen 'n oöp last bezurgd. M'aoden ons wachtuusje vlak tegen 't èrbergje buten Bresjes an de Schoon- dieksche wegt. 't Was daovan mao ge- scheijen deur 'n alf steèns muurtje. Den eigenaor van 't èrbergje (de man is ook a dood) ei eèl wa last van ons g'had, da moen 'k zeggen, vooral 's nachs. Ik èn d'r nooit an meegedaon, mao 'k èn 't wè gezien. As 'k op wacht most, gieng ik toch gèrn nao daor. Je was t'r zoö vrie, vee vrieëer as op de kaoie, Me giengen d'r altied nao toe mie z'n zessen en een kopperaol. Dao most altied een mannetje op post staon op de Schoöndieksche wegt en dan most ie tweè uren schilderen. (Wulder noemden dat in die daogen vèr- ven), voo dat ie afgelost wier. Me kre gen dan consienjes. Alles anouwen en nao de papieren vraogen, kieken wat of de waogens en d'otoos vervoerden en kieken of de wielen van de beètewaogens goed afgekuuscht waoren. Mie da leste èn m'eèl wa gezaonik g'had. Sommige van ons waoren zukke dienstkloppers, da ze de waogens, wao maor een bitje slik anzat, nie deulieten, voo da ze goed afgekuuscht waoren. De kaptijn zat er achter vanzelf. Ons wachtuusje was een klein steènen Rooimans, 29 j. en P. Jt Stroo, 22 j. W .Sanderse 30 j. en C. Lampers, 29 j.; J. E. Adam, 21 j. en M. Steenhaard, 17 j E. Hofman, 32 j. en N. Duijm, 28 j., L. Verhagen, 23 j. en F. van SchijndeL, 25 j.; W. H. Kropman, 22 j. en M. Le- naerts, 19 j. Getrouwd: 1. Th. Geelhoed, 27 j. en J. E. Janse 27 j.; L. A. Schot, 19 j. en M. Vader 21 j. Bevallen: G. Steenhauer, geb. van Hoe pen, z.- W. van Schijndel, geb. Gilden, cl.; A. G. van de PJasse, gesch. van N. T. Jacobs z.C. de Wolff, gelb. de Rijke, z., C M. Tabak, geib. Fliers, z.; B. L. M. Goethals, geb. Spinnewijn z. (levenl.) Overleden: J. de Nooijer, man van J. ÈVleulmeester 66 j.; P. J. Matthijssen, man van H. Monnier, 37 j.; S. J. Zacha- riasse wed. van P. Sanderse, 66 j. Gort- en West-Souburg. Van 22—29 Oct. Ondertrouwd: Pl Wi. Marijs, 21 j. en M. Arnoijs, 21 j.A. L. Castel ,28 j. en T. de Buck, 19 j. Getrouwd: K. Ham, jm. 25 j. en J. But jd. 23 j. Bevallen: N. Bos, geb. van Leeuwen, dochter. Nov. 7 Westkapelle, Huis, Blauipot t. Cate. iddc.kurg Notarishuis. 12 Middelburg, Cafépand, v. d. Harst. 13 Middelburg, Café-invent., tv. d. Harst. schuurtje mie zoö'n soort van mendeurtje. Dao stoeng nog al een groöte vulkachel in. An de zolder ieng 'n petrolielampe, waovan 't glas zoö vet was as spek. Je stoomden meèr as dat ie licht gaf. In een oek lei t'r een oöp mie kolen, in 'n an deren oek aon me van wat ouwe plan ken een brokke brits gemaokt, om te- minste 's nachts een bitje te kunnen slaopen mie je n'oöfd op je ransel en mie je n'overjas voo deken. Een paor boor den laogen vol mie roöje kooien en koöl- raopen. De vloer was van roöje klienkers. Me waoren dan weer een keèr op wacht. Dao waoren nog al ienkele grappemao- kers bie. 't Begon a gouw. De kopperaol ao nie eèl vee te zeggen, 't Was te wèrm in 't schuurtje. De deure openzetten ielp nie genoeg. De kachel most weg. Daode lijk wier de kachel mie 'n paor ouwe sleunsen vastgepakt, uut de schouwe ge trokken en buten gezet. Ziezoo, noe was 't beter. Om negen uren 's aovonds mochten m' altied om een ketel koffie kommen bie de meulnaor. Noe dan me de koffie aon, zouwen me gaon eten. Eén ao t'r 'n groot krèntebroöd bie 'm. Ie zegt: „dat eten me saomen op en 'k geven 'r nog vuuftig eiers bie" (ze kost ten toen mao 2 cènt stik). Een ander zegt: „as t'r eén noe nog een kilo suker geeft, dan geef ik vuuf flesschen bier, dan gaon me flip koken". Jao, da was goed! In den laoten aovond wier t'r eèn om eiers, suker en bier gestierd. Oe zouwen me 't noe moeten klaorspelen? Jao, eèst eten, krèntebroöd mie eiers. Oe mosten me noe die eiers gekookt kriegen? De kachel most weer in uus. Die was vanzelf uut. Mao me wisten de pad en dao was a gouw wat out bie mekaore gescharreld, zoödat ie weer a daodelijk brandden as een liere. De kof fieketel wier a vast alf leeggeschoen- ken en in de rest zouwen me 'n twintig eiers koken. We mosten geweldig sto ken, om die koffie an de kook te krie gen, mao m' aon den tied, de nacht most nog mao beginnen, 't Lukten toch! 't Krèntebroöd mie ielk 'n eitje of drieë smaokten goed. Jammer dan me zout vergeten aon. 't Was een bitje flouw. Me prombeerden nog om de rest van de koffie uut te drienken, mao da gieng toch nie. Die was een bitje al te bitter. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 7