ONOERECEtDE GOEDEREN mm BEMOB/J- TZ/C/i EQ MEE .fooüHüt-a/ocuax*.r TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 31 OCTOBER 1931. No. 257. NIEUWS UIT BELGIE. ZEELAND, Béter licht béter licht in Uw huis! (Van onzen correspondent.) Veranderde Brusselsche gewoon ten, Concurrentie tusschen ca- lé's en eethuizen. De jazz ont troond. Een nieuwe romanti sche smaak. Sedert de eerste jaren na den oorlog is er weer verandering gekomen „in de zeden en gebruiken van de Brusselsche inheemsche" bevolking en nu heeft het „buffet froid" een triomfantelijke intredb gedaan, en wel zoodanig, dat men ge rust mag aannemen, dat het voor lan gen tijd is vastgenesteld'. Het („buffek froid" is voor de eethuizen een felle concurrent geworden. De caféhouders, ze hebben zich geleidelijk tot algemleene restaurateurs ontwikkeld na eerst reeds sedert jaren een ernstige concurrentie aan de sigaren-, de tabakswinkels zegt men in België, te hebben aangedaan. Elk café dat zich eerbiedigt en dat wil aan spraak maken op een zeker prestige, heeft thans zijn koud buffet. ;En meer dan ooit eet het Birusselsche publiek buitenshuis, omdat het hem zooi gemak kelijk wordt gemaakt. Hei past zich instinctmatig aan. Het vindt het goed, dat er zoo vriendelijk wordt gezorgd, voor zijn culinairen smaak. En het stoort zich er niet aan, dat de specialiteiten! van dit buffet hoofdzakelijk, Diuitsche gerech ten zijn, die op dé menukaart ooik in het Duitsch worden opgegeven. Zooals het z'ich overigens niet stoort aan de omstandigheid, dat de Duitsche bieren tot in de beste café's worden ge tapt en met schreeuwerigee reclame worden bekend gemaakt. De oorlogs neurose is dus wel, dlthans in het zake lijke leven, verdwenen, wat altijd een aangename vaststelling is. Aldus gaan de Brusselaars veel minder naar een restaurant, om te eten in het café waar zij hun biertje drinken, aan dezelfde ta fel, en niet duurder integendeel. Restau rants kunnen alleen concurreeren door een fijnere keuken, een goeden wijnkel der Dat doen zij dan ook. In de laatste paar jaren zijn verscheidene restaurants tot stand gekomen, meestal allen met gewestelijke specialiteiten, die druk worden bezocht, terwijl de goedkoope- re restaurants in aantal verminderen. Zoo verandert de smaak van het pu bliek. Niet alleen op culinair gebied, maar ook inzake amusement. Het is nog niet zoo lang geleden, dat de deca dente jazz-liederen uit dans-revues als ,,No No Nanette" opgang maakten, dat Ameri.kaansche en Engelsche jazz-lie deren uit alle café's, ramen en straator gels opklonken. Iedereen leek verame rikaniseerd, scheen uitsluitend te voe len voor een charleston. Doch het pu bliek is hiervan blijkbaar vermoeid ge worden en terwijl in de schouwburgen de oude Weensche operette weer op gang maakt, is de wals en is het sym- phonisch orkest opnieuw op een troon geplaatst. Er zijn vele café's te Brussel. Café's voor eiken stand. En in vrijwel elk café is er een pick-up. Wie even rustig wou zitten mocht zijn best doen, om ergens een gelegenheid te ontdek ken, waar het hem niet benauwd wordt gemaakt door een schreeuwerigen luid spreker, die de mechanische fono- of ra- diomuziek over zijn hoofd zendt. Het was, om er al zijn geduld bij te verlie zen. De radio had Brussel ingeslagen. Met de radio was de jazz gekomen en deze overstemde met zijn jankende, schreeuwerige tonen alle rumoer. Ook daarvan heeft men, gelukkig spoedig, genoeg gekregen en daar waar nog in café's radiomuziek of fonomuziek wordt gegeven, draagt men er ook zorg voor, dat het symphonische programma niet wordt vergeten^wat reeds een eerste con cessie is aan de oude kunsttradities, die men met genoegen waarneemt. De mu sici doen er hun voordeel mee, want Veel weelde, maar geen brood! (Van onze Romeinsche Correspondente.) Na de zomermaanden in het ons toch altijd lieve vaderland te hebben door gebracht want het is ons lief, storm, koude en regenvlagen ten spijt keer den we in het land van de zon terug, droogden er onze doorweekte kleeren en borgen de paraplu op. Bij onze aankomst te Milaan wachtte ons een onaangename verrassing; in plaats van het oude, ons zoo welbeken de station met zijn gezellige restauratie, waar we naast onze hand-bagage kon den zitten eten, moesten we van den trein af vijf minuten onder de reusach tige kap voortsjouwen vóór we bij de vestiaire aangeland waren, waar onze spullen in verzekerde bewaring werden genomen en we verlof ontvingen de eet zaal binnen te gaan, een zaal die aan afmeting en overvloed van decoratie niets te wenschen overlaat. Naast die onzinnige luxe worden legio ongemak ken door dezen grandiosen bouw aan het reizend publiek berokkend! Hooge trappen, marmeren pilaren, beeldhouw werk hier en ginds, want veel vriendjes moesten aan dit gevaarte verdienen (het kostte dan ook niet minder dan 40 mil- Iioen Lire!) Maar de afstand van het ééne loket naar het andere waarborgt den reiziger, dat hij stellig een kwartier te laat aan zijn trein komt! (Wat betee- kent zulk een stationpaleis? Moet de buitenlander in den waan worden ge bracht dat hij het rijkste land ter we reld binnen spoort? Of zou de arbeider gelijk hebben die tegen ons bromde: „Molto lusso ma niente pane" (veel luxe met honderden zijn deze beklagens waardige lieden op straat gezet door bioscopen en café's en nu vinden zij gaandeweg opnieuw een baantje. De ca fé's, die nu eens waarlijk hun cliëntèle te gemoed willen komen, zorgen er voor, dat zij geen mechanische muziek meer ten beste geven maar „echte", le vendige muziek. Dat staat nu weer bij zonder chic en het publiek zal bij voor keur deze café's bezoeken, waar het weet een strijkorkestje te zullen vinden en geen mechanische muziekapparaat. 23. De jonge man sprak met vriendelijk ernstigen toon. Hij heeft zooveel ontzag voor schoonheid, hij kan dat gevoel niet in geld berekenen. Vanmorgen heb ik hem zoover gekregen het stuk uit mijn oogpunt te bekijken. Trots en genegenheid gaven een die pen klank aan de stem van den eenvou- digen jongen. Hij heeft nu zulk een ont zag voor dit beeldige ding, dat hij zich niet gelukkig voelt voordat liet in zijn bezit is (e.n ik kan niet tevreden zijn voordat u het hem hebt gegeven. •Tutie was verstomd van verbazing. Maar, maar, je had het aan mij ge geven Ja, ja, dat weet ik wel. De jonge man kreeg een kleur van schaamte. Maar uw oom heeft er zijn kart op gezet, juf frouw Julie. En ik wou zoo graag, dat u het mij teruggaf, zoodat ik het) hem kan aanbieden als 'bewijs van mijn liefde. Ik had igeen beter, geen vriendelijker baas kunnen verlangen. Ik ben alles aan hem verplicht. Plotseling begon de jonge man echter haar misnoegen te bemerken. Ik hoop dat het u niet zoo veel zal kunnen schelen, zei hij eenigs- 20 ZAMBOS SIGARETTEN 25 CENT (Ingez. Med.). EEN PLECHTIGHEID TE VEERE. Vrijdagmiddag had op het rustige kerkhof te V e e r e een aangrijpende plechtigheid plaats en wel het onthul len van een gedenkteeken op het graf van wijlen den heer J. W. Perrels, die op 30 April j.l. plotseling op 66-jarigen leeftijd uit den kring der zijnen maar ook uit dien van den Algemeenen Ne- derlandschen Politiebond werd wegge nomen. Op initiatief van de afdeeling van dien Bond, die een commissie voor dit doel vormde, kon dit monument ter eere van het overleden hoofdbestuurslid en afdeelingsvoorzitter worden geplaatst. Tegen twee uur vereenigden zich met de commissie en de familie van den heer Perrels, o.a. de heer D. Harkema uit 's-Gravenzande, vertegenwoordiger van het hoofdbestuur; de commissarissen maar geen brood!) De verkwisting waar mede dit station gedecoreerd werd en de pracht van grondstoffen die gebruikt werden doen ons angstig afvragen hoe lang het duren zal voor er in Milaan, het broeinest van communisme, een bom zal worden neergelegd in dit protserige gevaarte. Deze „dikdoenerij" van de groote industrie-stad kan evenmin de goedkeuring van de Duce wegdragen als de gestie waarmede ze voor drie jaar Nobile naar de pool stuurde! Milaan is rijk en zij wil dat toonen maar hoe zal het de huidige crisis doorstaan? Milaan is zoo vaak door legerbenden vernield dat we er weinig gedenkteeke- nen uit vroegere eeuwen meer terug vinden. Het is een moderne banale „groszstad", meer niet, en we voelen pas weer in Italië te zijn als we Rome binnen komen. Etha Fles. Dat onze walvischvangst een tijd van bloei kende, blijkt uit een opgave van December 1760. In dat jaar waren 139 schepen naar Groenland gezeild (zes meer dan in 1759). Amsterdam had de meeste schepen, nl. 75, dan volgde Zaan dam met 28, Rotterdam met 6 evenals de Rijp. Het meerendeel der steden of dor pen had maar één schip in zee gezon den. De 139 schepen hadden samen een vangst van 376 visschen met 13.715 va ten spek, Bovendien werden in 1760 naar de Straat Davids 15 schepen uitgezonden, waarvan uit Amsterdam alleen al 10; de vangst bedroeg daar 78 visschen met 3615 vaten spek. met den ballon van melkwit glas (Ingez. Med.). zins angstig, als u het goed vindt zal ik u iets anders in de plaats geven. Julie keek hem nu met groote oogen aan. U hebt mij dit gegeven. En gle weet niet hoeveel het voor mij beteekent. Ja, ik weet wel dat u er veel voor voelt. Het zal u moeite kosten er af stand van te doen, dat zie ik wel. Maar bedenk eens welk een groote Meurstlling! he,t zou wezen voor den ouden man als hij het niet krijgt. Hij wil het alleen hebiben om het dadelijk 'weer te kunnen verkoopen. U is onbillijk, juffrouw Julie. U zelf denkt niet aan geld in verband met clit mooie stukje en ik ook niet. Waarom zou de oude man er aan denken. Hij, dfie zoo veel liefde heeft voor de kunst. Omdat hij nog veel meer liefde heeft voor igeld. Geld is het eeniige ter Iwereld „waar hij om geeft. Waar zijn %w oogen dan toch dat ge zoo iets niet ziet t Zij moest zoo zacht mogelijk omgaan met dezen jongen en vreesde al dat zij hem pijn gedaan had. Maar dat had zij opzettelijk gedaan. De zaak was van zoo veel gewicht dat hij het vraagstuk moet beisrrijpen, precies ztfbals het was. Maar dal doel te bereiken, daarop had ze wei nig hoop. Nogmaals zei hij en nu op bijna hart stochtelijken toon: geef het mij terug, zoodat ik het aan den ouden man kan geven. van politie te Middelburg en Goes en tal van leden van de afdeeling Zeeland van den Bond, alsmede de burgemees ter, de secretaris en verdere vertegen woordigers van het gemeentebestuur van Vee re. De heer R. A. A v i n k, voorzitter der commissie, wees er op, dat het reeds weer ruim een half jaar geleden is, dat men om deze groeve geschaard stond om getuige te zijn van veler oprechte ge voelens van sympathie en vereering je gens den eenvoudigen, verdienstelijken, kundigen mensch,.den heer Perrels. De grijze statige figuur viel een bijzondere achting ten deel, niet enkel in de plaats zijner inwoning, doch vèr daarbuiten en niet het minst in den A. N. P. B., waar aan hij zoo zeer 'verknocht was. Hij stond juist gereed om heen te gaan uit het actieve werk van dien bond, toen de onverbiddelijke dood een einde maakte 1 aan dit werkzaam leven. Een tijdperk j van veelomvattenden arbeid en zorgen j werd voor hem afgesloten^maar zij heb ben hem een krans gevlochten van meer beteekenis en grooter waarde, dan spr. thans in woorden kan weergeven. Tal rijke verbeteringen zijn verkregen, mede door het onvermoeide pogen van dezen strijder en vooral voor de afdeeling Zee land heeft hij zich verdienstelijk ge maakt. Door zijn werken voor allen ont stond een hechte band, een innige vriendschap, waarop geen enkele scha duw ooit is gevallen. Als leider van de afdeelingsvergadering had hij de gave aan zijn overtuiging op een pittige, vaak geestige, toch beschaafde wijze uiting te geven, zonder daarbij zijn tegenstanders te krenken. Zijn studie voorts in alles wat het oude stadje Veere betrof, zijn zucht naar kennis, zijn beschaafden toon en goede omgangsvormen, dat alles deed ervaren, dat hij een bijzonder hoogstaand mensch was. Het denkbeeld om een ge denkteeken op zijn graf te plaatsen vond dan ook algemeene instemming en de commissie ontving van hoofdbestuur, af- Het is" kranzinni,g. Hij heeft hoege naamd igeen gevoel voor het ding. Zij zag dat haar woorden niets uit werkten. Zij maakte haar eigen positie slechts moeilijker. Maar zij moest haar uiterste best doen om haar doel te be reiken. Ja, ik weet hoeveel moeite het u kost. Er waren werkelijk tranen in de oogen van dien droomer. Ik weet dat u evenzeer op het schilderstukje ge steld is als ik, maar dat maakt u'W vreuig- dc des te grooter 'Wanneer ge het af staat aan uw oom. Maar waarom aan Oom Si (waarom juist aan dien man? Hij heeft het zoo graag. Willem's stem klonk dof en plechtig. Ik geloof dat er op dit oogenblik niets ter wereld is wat hij liever wil hebben. Ja, zei Julie schamper. Twaalf dui zend gulden dat zou hij even graag wil len hebben. Misschien nog liever. Ik ge loof, dat geld zijn afgod is. Denk aan die f5 in de week die hij u geeft. Het maakt mijn bloed karnemelk. De jonge man kreeg plotseling een vuurroode kleur. Geld heeft hier nu niets mee te maken, juffroi|w Julie. Ach kom! het heeft er alles mee te maken! Op zachten toon waagde hij het haar tegen te spreken. Als men iets lief heeft, denkt Imen niet aan geld'. Ik; heb behoefte deelingen en leden belangrijke bijdragen, welke het mogelijk maakten dit schoone plan te verweaenlijken. Perrels was een man van groote bescheidenheid, iemand die er niet naar streefde een erkente lijkheid in welken vorm ook, te verwer ven. De commisie heeft derhalve ge meend, dat deze eenvoud ook in het ge denkteeken in harmonische lijnen tot uitdrukking moest komen en naar haar meening is de ontwerper, architect De Goeijer uit Bussum, daarin volkomen ge slaagd. Spr. deelde na verwelkoming van de autoriteiten mede, dat de heeren Stroink en Koster Henke, voorzitter en secre taris van den Bond, Buijs Ballot en Van Doorn, oud-burgemeesters van Veere, en Wilbrenninck, ambtenaar van het O. M., verhinderd waren aanwezig te zijn. Na mens de commissie bracht spr. dank aan allen, die op eenigerlei wijze hebben me degewerkt om door de oprichting van dezen gedenksteen Perrels' nagedach tenis te eeren. Inzonderheid den archi tect, die de commissie geheel belange loos in raad en daad bijstond. Hierna verrichtte spr., geholpen door zijn mede-commissieleden, de onthulling van het gedenkieeken. Dit bestaat uit een opstaande poullenaysleem, \vaarop> in blauwe letters het volgende opschrift is aangebracht: •Ter nagedachtenis aan hun hoofdbe stuurslid en vriend Jacobus Willem Per rels, geboren te Schoondijke 23 Novem ber 1864, overleden 30 April 1931, in leven Agent van Politie te Veere. De leden van den A.N.P.B." En ongekleurd: Veere, 30 October 1931. Rond het graf is een hardsteenen rand aangebracht eveneens met blauw afge zet en daar tusschen is een langdurig mos geplant, n.l. Sagina Salulati. Het geheel maakt een netten en een voudigen indruk, passend bij den man, wiens nagedachtenis geëerd werd. De heer A v i n k zeide, na een krans op het graf te hebben neergelegd, ten slotte, dat nü de daad van piëteit tegen over het hoofdbestuurslid en vriend, Ja cobus Willem Perrels was verricht en droeg hij namens de Commissie het eere- teeken, het symbool van Perrels' stand- vastigen trouw aan den Algemeenen Nederlandschen Politiebond, aan de fa milie over, met de plechtige verzekering dat zijn nagedachtenis in aangename en dankbare herinnering bij allen zal voort leven. Moge zijn onkreukbare eerlijk heid en eenvoud aldus spr. velen ter navolging zijn. Vervolgens trad de oudste zoon, de heer P. A, Perrels, naar voren en zeide dat men na eenige maanden weder staat om het graf van zijn vader, die men nog zoo gaarne jaren van welverdiende rust had gegund en die een man was van eenvoudige afkomst, die bij de po litie kwam geheel onkundig met dit vak, doch die spoedig voelde wat hij tekort kwam aan kennis, wat hij ook voor an deren voelde. Daarom heeft hij in de organisatie, die hem zoo boven alles lief was, gewerkt aan de geestelijke ont wikkeling. De stoffelijke erkenning stelt de familie dan ook op hoogen prijs. Niettegenstaande de droefenis is het aangenaam er trotsch op te kunnen zijn, dat de overledene een plaats in de sa menleving heeft ingenomen en niet als een „Ship that passed in the night" door het leven is gegeaan. Het gedenkteeken is een bewijs, dat de overledene een plaats in aller harten zal blijven inne men. Spr. brengt aan de commissie, aan het hoofdbestuur, aan allen namens de 1 familie hartelijk dank. De heer Harkema sprak namens het hoofdbestuur en de afdeeling Zuid- Holland van den A. N. B. B. en zeide bij de begrafenis verhinderd te zijn geweest, maar nu in de gelegenheid te zijn er op te wijzen, dat hij de overledene sedert 1917 kende en gedurende 10 jaar met hem in het hoofdbestuur heeft gezeten en hem heeft leeren kennen als een goed lid, een hard werker. Steeds was de heer Perrels in de vergaderingen pre sent en al sprak hij niet altijd evenveel, zijn blik getuigde van zijn medeleven met alles wat behandeld werd. Helaas is hem de welverdiende rust niet gege ven en men schrok des te meer van het overlijdensbericht, omdat men nimmer klachten over lichamelijk lijden had ver nomen. Zijn werk wordt voortgezet en zal steeds iets tot anderen hebben te zeggen, en wel dat men moet werken zoolang het dag is. Namens het hoofd bestuur bracht spr. dank aan de com missie voor het initiatief en de wijze waarop zij haar taak heeft verricht. De oudste dochter van den overledene le'gde een tuil wilte chrysanthen op het graf neer. Hiermede was de plechtigheid geëin digd, men had een „groot" man gehul digd, groot niettegenstaande zijn een voudige positie in de maatschappij, groot door zijn voorbeeld, wat met ijver en toewijding kan worden bereikt. APOTHEKEN, Zondag en de nachten der volgende week is te Middelburg geopend de apo theek van mevr. C. H. DekkerKoers fa. wed. A. A. Nonhebei (Lange Delft). dil onschatbare stukje dén. Ciuden meester aan te bieden met mijn gchcele hart. Dan zoudt ge er geen afstand van doen. Zij verafschuwde zich zelf om die woorden, maar was niet in een stemming l om ze terug te nemen of te verzachten j Ge hebt nu al het genoegen gehad het i aan mij af te staafn, liet is dus oil'ljjk, dat ige u het genot ontzegt het aan Oom -Si te geven. Dat zou zijn de koek; opelien en ze toch noig bezitten. Willem Was niet hneel ver in het argu menteeren en dit was een afdoende re deneering. Haar tegenspreken ging zijne kracht te hoven en daarom bleef hij maar slevig op zijn stuk staan. Wanneer u beiseft hoeveel het stukje voor hem be teekent, dan weet ik; zeker dat u van plan Verandert. Zij schudde het hoofd In het geheim voelde zij zich echter even wankelten. In die ernstige stem was iets dat haar trof. Maar zij Icon het toch niet toegeven, daarvoor stond er te veel op het sipel. Ik zal er nog eens erlns'tig pver den- 1 ken, zei ze. Maar spreek er in dien lijd geen syllabe van tegen Oom Si. Vooral niet dat het stukje van mij is'. Zij was benieuwd of hij wilskracht genoeg had om die belofte af te léggen. Maar eindelijk beloofde hij', droevig en onzeker. i Ik hoop, dat hij rniij' niet zoozeer! zal haten als ik het mij zelf doe, dacht Julie toen zij het atelier verliet en zich met schrik herinnerde, dat zij niet aan de pudding' gedacht had. HOOFDSTUK XV. Het diner was ellendig uitgevalflen. De pudding wa., te luchtig, het gebraden vlecsch was aan één kant gebraden de aardappelen stuk gekookt, de witte boionen igoed gaar en Julie had geeu trek, zij kion niet eten. De tegenwoor digheid van Willem tegenover haar was haast meer dan zij kon verdragen. Zij' begreep de vakclie positie, waarin zij zich 'bevonden zoo uitstekend)- dat zij de oogen niet tot hem durfde opslaan. Wat moest zij Wel 'lijken in de oogen van hem, dat toonbeeld' van goedheid en edelm oe digheid Na al wat er gebeurd was, moest hij nu weten, dat haar gehechtheid aan liet schilderij niets meer was dan bedrog. Hij zou haar nooitmeer fjfclöoven of ver trouwen. En het tragische van het ge val was, dal zij hem de beweegredten voor dit alles niet kon zeggen Toen zij daar aan tafel ^zat zonder voorwendsel van te etfm, maar .niets deed dan gespannen luisteren naar den geheel veranderden loon in Oom Si's manier van spreken had zij een gevoel' of zij op den rand van een afgrond zat. Wil lem moest haar evenzeer verachtten als zij het dien ouden krokodil deed; dat: was de jjed'achle, die haar vervuld'e^ fWordt vervolgd

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 5