fyorcèt IkeTurk^rcet, 7 PUROL er op! 7 BIOSCOPEN. KUNST EN WETENSCHAP. BEURS- EN WISSELKOERSEN. dat zoo goed is KERKNIEUWS ONDERWIJS. LAATSTE BERICHTEN BEURSTHERMOMETER N< BEZUINIGINGSACTIE. (Er zal een nieuwe staatscom missie voor bezuiniging wor den benoemd, onder leiding van den heer Weiter.) Sedert de millioenen nota, Ging het nog wat verder mis, De regeering deelt het mede Op een toon die somber is. Men moet nieuwe dekking vinden Voor een twintigtal millioen, Nou, daar moeten wij 't dus zonder En daar kunnen wij 't mee doen. Van verbruikers van benzine Wordt nog maar wat meer gevraagc hier en daar komt een verhooging, Daar en hier wordt wat verlaagd. En dan heeft nog de minister Als verrassend feit vermeld: Een bezuinigingscommissie Wordt ten snelste ingesteld. Om het maar eens zacht te zeggen: Dit besluit komt niet te vroeg, Voor een dergelijke commissie Is er, dunkt mij, werk genoeg. Moge zij m wijsheid snoeien En met sterke, vaste hand, Want wij leven sedert jaren Leelijk boven onzen stand. Maar je piekert wel eens even, Als je deze tijding leest: Is er voor dit doel niet vroeger Een commissie-Pop geweest? Deze trok vol goede plannen Tegen de verkwisting op, Maar, hoewel zij 't niet kon helpen, Werd het resultaat een strop. Nu komt de commissie-Weiter, In de hoop op goed succes, In de vroegere ervaring Ligt voor haar een wijze les. Laat ons de commissie wenschen, Dat haar actie in den strijd, Tot een wel terdege uitkomst En geen welterusten leidt. P. GASUS. FLORA Hallo, Mexico, De Witte Non van St. Veith. Aan Amerika, het filmland bij uitne mendheid komt de eer toe, de methode gevonden te hebben om de menschheid het leven te veraangenamen. Zij tracht ons bij de verbazingwekkende tweede ontwikkeling van de zg. spreekende film, den nieuwen vorm, waarin ook het „Business is Business" tot uiting kwam. Muziek, zang, dans, tooneel, ziedaar al les in één, zéér economisch. Men noem de het een Revue-film en produceerde er een groot kwantum van. De eene is al grooter dan de andere. En nu zien we dan hie^ ..Hallo Mexico" als een uit deze serie. Ze is gemaakt volgens het beproefde recept, maar ze is daarom niet minder dan haar voorgangsters. We zien in bonte afwisseling, door rijke de cors vers'erde tooneelen, ons oog voor bijgaan. De girls dansen hun rhythmische balletten en Bert Wheeler en Robert Woolsey zorgen voor de noodige hu mor. De muziek is uitstekend en veel wordt er gezongen. „I love you so very much" is een heel aardig refreintje en gemakkelijk te leeren. Ja, van deze soort films gaat toch-een bijzondere be koring uit. We ontsnappen er niet aan! Vooraf draait „De Witte Non van St. Veith' een melo-drama in 6 bedrijven. Het verhaalt van een ouden organist, een ontvluchte non, en een verliefden schilder. Alle gegevens zijn aanwezig om een spannend geheel te maken. Het wordt niet onverdienstelijk gespeeld. ELECTRO. De Tijger van Berlijn. Hier Hilversum, Holland. De Tijger, zooiets als de Al Capone der Duitsche hoofdstad. Maar met meer apachen-romantiek, en avontuurlijke ge-- heimzinnigheid, zonder de zakelijke al lures en politioneele en justitioneele re laties van den grooten collega aan het Michigan Meer. En nimmer falend schot- zeker: midden in het voorhoofd. Wie is die gevreesde, voor zijn doelwit onom- Met Batco-coupons v. d de juiste*'menging van de*beste Turksche en Amerikaansche tabak ken in de North State sigarettende bijzon dere kwaliteiten van beide tabakssoorten be ter tot haar recht doet komen, met als resul taat een beterefijnere en zachtere sigaret dan ooit te voren verkregen werd door het verwer ken van uitsluitend Turksche of uitslui tend Amerikaansche, tabakken BROWN s WILLIAMSON TobaccoCORP. LOUISVILLE-KENTUCKY - U.S.A. (Ingez. Med.) koombare? Een kaslooper valt als slachtoffer; een dame in de nachtkroeg, ter wille van een collier. De verdenking ligt voor de hand, het bewijs schijnbaar niet ver. Edoch.... niemand weet, en wij, eerst op het allerlaatste moment der laatste acte. Thans weten we wederom niets. „Vertelt de ontknooping niet", is het geprojecteerd verzoek bij den aanvang. Terecht: want zoo ooit, dan is hierin spanning en waarlijk verbijsterende ont knooping. Spanning, verhoogd door de pittig-snelle (zéér duidelijke!) dialoog, door de constructie, spoedig leidend tot het verrassend slot. Charlotte Süsa en Harry Frank, naast hen uitnemende tweede plan spelers, de duister-rookerige tingeltangelsfeer, 't dreigend-broeiende heel de handeling door; 't heeft alles een detective-Ufa geresulteerd, als we nog niet zagen! Hier Hilversum, Holland! Introducties van het cabaretistenpaar Tholen en Van Lier, voor liedjes en dansjes. Van beken de bands, dancing girls, Russen met hun somber-hartstochtelijk lied. Afwisseling. Kijk- en hoorspel, als een revue past. (Ingez. Med.) De universiteit te Kansas City (U. S. A.) heeft den heer Sibold S. Smeding alhier, op grond van zijn publicaties over George Berkeley, het doctoraat h. c. in de philosophie verleend. Frederik Hendrik en de Kunst van zijn tijd. Gisteravond hield prof. dr. F. W. II u dig voor de Geschied- en Letberkun dige vereeniging] in de kleine Concert zaal een lezing met lichtbeelden over Frederik Hendrik en de Kunst van zijn lijd. Spr begon zijn lezing met er op te wij zen, dal er reeds lang behoefte heeft bestaan aan een indeeling waardoormen de Nedeiiandsche schilderkunst tast baar voor oogen kon brengen; doch na verschillende pogingen had men geen steekhoudende indeeling kunnen vinden Zoodoende kwam het idee naar voren AMSTERDAM, 31 October. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele noteering van heden. Ned. 22 A-B 1000-6 100%—100%. Ned. 31 1000-4 95—95%. Ned. 17 1000-4% 99%—99%. Certificaten-3 69%70. Cert. N.W.S.-2% 57%—57%. Duitschl. 100-7 50%—52%. Engl. W. L. 50-200-5 70%—78%. Goes '30-4 99 Zeeuws. Hyp. B-4% 93%- A Amsterd. Bank 114%113%. A Bank Assoc. 28% C Rott. Bankver. 64%- A Twentsche Bank 92— A Pref. Jurgens A 82%—83%. A K.M. De Schelde Nat. Bez. 44%44% A Ver. Papf. v. Gelder 61%61%. C Am. Car Foundry 14%15. C Am. Smelt Ref. 25%26%. C Farbenind. I.G. 89% C U. States St. C. 64%67%. C C. Publ. Serv. 44%. C North Am. Cy. 36%—37%, A Born. Sum. H.M. 113%114. A Ned. Wol Mij. 2?%—30. A Singkep Tin M. 7271. A J. C. Japan Ln. 39 A Rotterd. Lloyd 80 A S. M, Nederland 8182. A Amst. Thee C.M. 28 A Houth. Alberts 4345. C Peruvian C. Pr. 10%—10%. A Erie Spoorweg 15%14%. A Southern Rlw. 17%19. C Union Pac. Rr. 102%108. C Int. Nickel Cy. 9%9%. A Koloniale Bnk 66%—67%-68%. A N.I. Hbk. 1000 70%—71. C Ned. H. M. 1000 88%88%. A Alg. Kunstz. U. 43—44-43%. een bepaalden persoon te stellen, die de kunstenaars oin zich he-en con. entreerd zoodal men als van een maccenas kon spieken. Frederik Hendrik zou men als zoo danig kunnen noemen. JDoor zijn bezoe ken aan het Franscne hof, waar vooral bij zijn tweede -bezoek de kun.dj.verken m de Tuilerieën en Fontainebleau zijn bewondering wekten, zijn toeven aan andere hoven in Europa, en ook zijn huwelijk met Amaha van Solms en dén invloed van Constanten Huygens, droe gen bij'tot Frederik Hendrik's Lefde voor de kunst. Aan de hand van de lichtbeelden be sprak prof. Hudig vervolgens de mees ters der schilderkunst van dien tijd, de werken van hen in de zalen en galerijen van de paleizen en de verschillende op drachten die Frederik Hendrik hen gal'. Na verschillende meesters, zoo-ls Ru bens, Ant. v. Dijck, Honthorst Rem brandt e. a, en de claissicitkche richting besproken te hebben, gaf spr. tenslotte den invloed van Frederik Hendrik op de bouwkunst weer, daaroij inzonderheid aan Jacob van Campen en diens leerling Pieter Post, de groote bouwmeesters der 17e eeuw, aandacht schenkende. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Vrijdagavond vergaderde bovenge noemde Kamer ten stadhuize te Mid delburg. Bij de mededeeling, dat weder aan de Tweede Kamér is geadresseerd in zake de groote wenschelijkheid van een nieuwe brug over het kanaal door Wal cheren te Middelburg, besloot de Ka mer door eene commissie uit haar mid den de Tweede Kamerleden persoonlijk te doen bewerken. Z. h. st. vereenigde de Kamer zich met de voorstellen van het bureau om aan de Nederlandsche Kamer von Koop handel voor 1932 naast de contributie van 12.60 een bijdrage te verleenen van 12.40, dus totaal 25; om aan de Vereeniging Vreemdelingenverkeer te Zierikzee 80 subsidie toe te kennen voor een van 5 tot 19 November te houden winkelweek; om nogmaals eene afwachtende houding aan te riemen al vorens te voldoen aan het verzoek van den Raad van Beheer van de Stichting Economisch Instituut voor den Midden stand om voor 1932 eene bijdrage te verleenen en met dat om bij de Tweede Kamer te protesteeren tegen het wets ontwerp houdende wettelijke bepalingen omtrent de rechtsverhouding van agen ten en reizigers. Een uitvoerige discussie ontspon zich over het voorstel om bij de Tweede Ka mer op te komen 'tegen de voorgestelde verhooging van invoerrechten van 8 op 10 pet. Het bleek, dat verschillende le den het standpunt van de regeering dee- len, dat verhooging onvermijdelijk en noodzakelijk is. Het resultaat was, dat de Kamer zich met 9 tegen 7 stemmen vereenigde met een voorstel om deze kwestie van de agenda af te voeren, daar men geen waarde zag in een protest der Kamer, terwijl er een groote minderheid zou zijn. Bij de rondvraag diende de heer Mes een voorstel in om bij de regeering aan te dringen op een verhooging van den steun aan de suikerbietenverbouwers van 1 per 1000 kg, maar nam dit terug, toen de voorzitter bezwaar maakte te gen het zoo plotseling aan de orde stel len van zulk een voorstel. De heer Mes zal het nu schriftelijk bij het bureau indienen. Op de gevoerde discussies komen wij nog nader terug. Er is geen sigaartje- voor den dubbelen prijs van (Ingez. Med.) A v. Berkels Pat. 2627%. C Calvé-Delft 6263%. A C. Suiker Mpij. 22%22%. A C. Suiker Mp. 22%22%. A Int. Viscose 10%10%-11. A Küchenm. I. Acc. 1615%-17. A Ned. Ford A.M. 200—207%. A Philips Gem. B. 68%—67-69%. C Unilever 126%126%-131%. C Anaconda Cop. 31%31%-32%. C Bethlehem St. 25%—27%-28%. C Gen. Aviation 2%2%. A A.N.I.M.E.—N.B. 180% C A. Gas El. Cy. 7—7%. C Cities Serv. Cy. 77%. C Midd. West Ut. 11%—11%. A Alg. Explor. Mij. 6365%66%. A Boeton Mijnb. 3231. A Kon. Petr. Mpij. 125%128-30%. C Contin. Oil Cy. 6%7. C Shell Union Ó.C. 4%4%-%. A Holl. Amer. Lijn 4%3%. A K.N. Stoomb. Mij. 20 A Ned. Scheepv. U. 80%81%. A H.V. Amsterdam 184188-91. Bazaar Orgelfonds, Gisterenmiddag was het kalm op den bazaar van het orgelfonds, doch gister avond is het bezoek druk geweest en is er weer heel wat geofferd. Een goed financieel resultaat mag wor den verwacht. Gerei. Gem. Beroepen te Ierseke Ds. A. Barth te Borssele. De commissie en de architect bij het- grafmonument voor wijlen den heer J. W. Per reis te Veere. Voor het examen apothekers-assisi- tent slaagden te Utjrecht de dames A. ein M. (Wijsveld, heiden te V 1 i s si n gen Aan de Universiteit te Leiden- slaag de voor het candidaatsexamen rechts geleerdheid mej. A. P. J. Gregory te V li s singe n. Geslaagd voor het niachinisten-idi- ploma A de heer Bi. J. Schot; voor het Voiorloopig machinisten-diploma de heer A. C. Boelaars, beiden leerlingen van de De Ruyterschool te V'lissingen. Bij het te 's-Gravenhage ^gehouden machinisten-examen werd het diploma als machinist voor de s'leepvaart toegei- kend aan den heer Bi. J. Schot te Vlissingen. r' Tot hoofd van de Chr. school te Axel (vacature—Coumou) is benoemd de heer J. J. de Bidder, tot voor een, jaar onderwijzer aan die school, thans hoofd eener Chr. school te Zaamslag. Als no. 1 op de voordracht ivoor hoofd der school te Oudelande koant voor de heer W. Dane, onderwijzer aan de openbare school te Nieuwerkerk,.; 't Verzacht de pijn, 't Geneest de wond, 't Houdt ze rein En helpt terstond. (Ingez. med.) In den afgeloopen nacht zijn twee Japansche politiebeambten te Moek- d e n door onbekenden doodgeschoten. Uit Parijs wordt gemeld, dat een koninklijke prauw welke met leden der Koninklijke familie van Luang Pra- b a n g de Mekong afzakte op een rots is geloopen. Elf leden der Koninklijke familie en twee vrouwelijke bedienden zijn verdronken. Regnaud de Fransche minister van Koloniën, die thans Achter-Indië vertoeft heeft den koning van Luang Prabang zijn deelneming be tuigd. STUKKEN VOOR DEN C-EMFENTERAAD VAN MIDDELBURG. Cursus vervolg onderwijis. Ten aanzien van het verzoek van tie afdeeling Middelburg van het N. O. G. óm den cursus voor het vervolg-onder- wijs niet in de school aan bet Veersche Bolwerk, doch in de school Verwerij- straat onde" te brengen, heeft het hoofd van dien cursu" bericht, dat een weke- lijkschen avond 3 lokalen moeten wor den gebruikt, terwijl in de Verwerij- str.at s'echts 2 lokalen beschikbaar zijn, zoodat alleen reeds uit dien hoof de het verzoek niet voor inwilliging vat baar is. Bovendien merkt het hoofd op, dat-het schoolgebouw Verwerijstraat niet zooveel dichter bij het centrum van de gemeente is gelegen dan dat aan het Veersche Bolwerk, dat, voor wat be treft de tegenwoordige leerlingen, voor orgeveer 66 pet. van het totaal aantal de afstand van hun woning tot het Veer sche Bolwerk korter is dan tot de Ver werijstraat en dat, waar adressant op „ongewenschte mogelijkhedenzinspeelt de geringe a-stand van de Verwerij- stra_t tot het Bolwerk daarvoor zeker geen bele*sel zou zijn. Ten slotte acht het hoofd het ook noodzakelijk, dat het vervolgonderwijs, wanneer het gegeven wordt in lokalen, waarin ook dagonder wijs wordt genoten, plaats vindt in het gebouw der Cent~ale 7e klasre school, zulks met het oog op het grootere for maat der banken. Een en ander onder schrijven B, en W. volkomen en stel len zij mitsdien voor het eenmaal geno men besluit te handhaven, alsook afwij zend op het gedane verzoek te beschik ken. Wel zijn zij met het hoofd van oor deel, dat het aanbrengen van een flink lichtpunt aan den buitenmuur van het schoolgebouw aan het Veersche Bol werk noodig is. Dit lichtpunt is opge nomen in de kosten welke aan het vol gende voorstel verbonden zullen zijn namelijk de vervanging van de ver sleten gasleiding in dit schoolgebouw, waarin dus ook de 7e klasse school is ondergebracht door een electrische ver lichting. Deze kosten worden op f 310 geraamd. De beide raadscommissies ver eenigen zich met dit tweede voorstel. .Aanvulling, ambtenaren regle ment. Ingevolge art. 134 der Ambtenaren wet moet de raad bepalingen vaststel len, betreffende de gevallen waarin en de voorwaarden waaronder door of van wege do gemeente in dienstneming op arbeidsovereenkomst naar burgerlijk recht kan plaats hebben. De gevallen waarin zijn reeds geregeld bij art. 6 van het nieuwe ambtenaren-reglement en stellen B. en W. voor daaraan toe te voegen „zulks op den voet van de col lectieve arbeids-overeenkomsten, die voor de betrokken werkzaamheden ter plaatse gelden." Aanleg nieuwe brug over net kanaal. Aangezien inwilliging van het verzoek van de Kamer van. Koophandel en Fa brieken aan de Twede Kamer om spoe dige tot standkoming van een nieuwe brug over het kanaal door Walcheren bij het station te willen bevorderen, van A Java Cult. Mij. 150154. A N.I. Suiker U. 99%—100%-05. A Poerworedjo S.O. 10% A Deli Batavia 125 C Deli Mij. 1000 160—159. A Senembah 191 C Chicago Milw. 3%3%. A Amst. Rubb. C. 51%—52%-54%. A Deli-Bat. Rubb. 2122-23. A Hessa Rubber 30%32%. A Serbadjadi S.R. 21%21%-22%. A V.I.C. Ondern. 27% C Interc. Rubber 1%1%-%. Prolongatie 3 WISSELKOERSEN. 30 Oct. 31 Oct. Londen 9.57 9.52%. Berlijn 58.60 58.60. Parijs 9.75% 9.75. Brussel 34.57% 34.55. Zwitserland 34.57 34.55. Zwitserland 48.40 48.30. Kopenhage 54.50 54.00. New-York 2.48% 2.48%. Unilever Accoust. Philips Suiker - Schepen - Koninkl. - MARKT - Mijnen ik Wettig gedeponeerd. Dar poliJ we J. Vei de Dor jes

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 2