LANDBOUW DR AlSftl A-v AM-V4LK£riBURGS- V -iLEV^RTRAAI RECHTZAKEN. FEITEN EN CIJFERS OVER SCHOOL EN ONDERWIJS. in. na»,r i iTriifrimnnTPTni ill" i Hïfn ""iI I lIIiCl')— BtSWttWÜiirWiM tfftffiacwama VMIkM mmaemim (log. (Med.) ittf^c^/ïvwiwiSRVTo^vwaaoa behandeld en voorloopig vastgesteld voor gewone werken op een bedrag van 3384 en voor buitengewone werken op een bedrag van 11.766, samen 15,150. Verder werd besloten onder nadere goedkeuring van Ged, Staten aan de ge meente Scherpenisse te verkoopen een hoeveelheid van 230 scheepston oude Vilvoortsche steen. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O. D. CLINGE. De Raad besloot tot vast stelling der begrooting op circa f 66000 met een totale belastingopbrengst van f 25000. Overeenkomstig een advies der daar toe ingestelde Commissie van onderzoek wordt besloten een nieuw bonnenstel sel voor te schrijven voor de bedeeling door het Burgerlijk Armbestuur, dat be stuur met twee 'eden uit te breiden en een huishoudelijk reglement vast te stellen. GEMEENTERAAD VAN VLISSINGEN In de gisteren gehouden vergadering waren de heeren Wesseling met en Hu- sou zonder kennisgeving, afwezig. Bij de ingekomen mededeeling', dat de heer C. A. van Woelderen met ingang van 1 October j.l. tot burgemeester van Vlis- singen is benoemd, zeide de heer VAN WESTEN als oudste lid in jaren een kort woord le willen spreken om den heer Van Woelderen geluk te wenschen. Spr. wees er op, dat in de afgeloopen 12 jaar reeds heel wat gloeds is tot stand gekomen en de lievelingsdroom van den burgemeester, een nieuwe; ha ven voor Vlissingen, zal weldra realiteit zijn geworden. De volgende 6 jaren zullen heel wat moeilijker zijn en spr. hoopte, dat in die jaren de normale verhoudingen geleide lijk zullen terugkeeren. Spr. twijfelde niet of de burgemeester zal, gesteund door den raad en B. en W. middelen en we gen vinden om dèn nood van velen te helpen verzachten. Spr. hoopt dat na een ,.,luctor"' „lik worstel';' met de golven van tegenspoed, er een „Emergo" en „ik kom er boven uit'" zal volgen. (Tee kenen van instemming;'',;/, De VOORZITTER bracht dank voor deze woorden en de daarmede betoonde instemming' en verzekerde dal het hem nimmer gespeten heeft burgemeester van Vlissingen te zijn en dat hij dan ook nimmer een poging heeft gedaan om Vlissingen te verlaten. Spr. heeft altijd prettig met de colleges van B. en W. samen gewerkt en ook met den raad en is vast overtuigd, dat voor Vlissingen- badplaats en voor Wissingen-haven de kansen veel heter zijn dan velen ver onderstellen. Een verzoek van de afdeeling Vlissin gen van den Niedwen Bond van Koffie- ■huishouders en slijters om het heffen van belasting; op biljarten achterwege te laten, werd in handen van B. en W. gesteld om advies. Naar aanleiding van door den heer v. Oorschol geuite klachten zond hel col lege van regenten van het gasthuis een brief, en nu wees de heer "VAN OOR SCHOT er op, dat de feiten door hem genoemd niet worden ontkend. Spr. blijfl er bij, dat het college en niet vader en moeder ontslag1 moeten geven. De heer LAERNOES zeide, dal als regenten niet antwoorden, de heer v. Oorschot hij B. en W. had moeten komen maar niet direct in den raad, spr. weet dat de vader en moeder hun plicht doen en zelfs meer dan hun plicht. De heer VAN OORSCHOT meende dat juist openbare crltiek verkeerde za ken in de toekomst voorkomt. Spr. zal zelf heoordeelen waar "hij klagen wilt. De raad verleende eervol ontslag aan ds. A. de Voogd als lid van de commissie van beheer van hel Vlissingsch studie fonds en aan d enheer J. A. van Dieren- donck als leeraar aan de Avondschool voor Nij ver he id són der w ij s Na twee vrije stemmingen, benoemde de raad tot regent van het gasthuis uit de raadsleden den heer Van der Beke Callenfels met 9 stemmen tegen 7 op den heer Van Hal en één blanco, z. h. st. tot onbezoldigd ambtenaar van den bur gerlijken stand den heer W. P. Edelman en tol lid der commissie voor het Vlis singsch studiefonds den heer ds. H. Wiersinga met 9 stemmen, tegen 3 op ds. J. S. Hartjes en 5 blanco. De verschillende reeds gepubliceerde voorstellen werden alle zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Bij dat in zake vergoeding voor het (bijwonen van commissievergaderingen ;n den middag zegde de VOORZITTER op een opmer king van den heer PAAP toe, dat er zoo weinig mogelijk des middags zal worden vergaderd. Bij hel voorstel inzake subsidie voor een school voor den binnenscheepvaart heeft de heer PAAP er opgewezen, dat dit de eerste stap is op een weg, die veel geld zal kosten, en namens den heer Wesseling deelde spr. mede, dat dit on derwijs ook op de Zeevaartschool kan worden gegeven. De VOORZITTER zegde nadere overweging daarvan toe. Naar aanleiding van vragen van den heer Van der Beke Callenfels in de vo rige vergadering deelden B. en W. mede, dat aan het Kerkhof „Vredehof" goed verzorgd wordt. Voor het antwoord op de vraag over den Spuiboezem verwijst het antwoord naar hetgeen B. en W. op het algemeen verslag over de begrooting hébben op gemerkt Begrooting 1932. Hierna kwamen de algemeene be schouwingen over de beigrooting aan de orde. De heer VAN HAL heeft in een rede,, ■voering van 1 uur en 10 minuten het standpunt der S.D.A.P.-fractie uiteengezet en eerst den verkiezingsstrijd behan deld. Daarbij merkte hij op, dat de R. K. niet naar buiten mededeelden en blijk baar andere middelen hébben, dat de V.-B ook niets publiceerden, maar al leen met de namen der candidaten voor den dag kwam, dat de C.-H. wel een beroep deden op alle eerlijke menschen maar de brandende kwesties niet aan roerden, de A.-R. noemt spr. de clou der tegenstanders en ontkent eenige van hun bestrijdingsmiddelen. O.a. betoogde spr. dat de S.D.A.P. den godsdienst niet aantast, het gezag niet wilt ondermijnen, en dat zij geen revolutionnair karakter heeft De waarde van de kapatalistische maatschappij blijkt wel uit de wanorde dezer dagen. Sedert 12 jaar is de S.D.A. P. niet achteruitgegaan te Vlissingen, doch met sprongen vooruit. De S. P. kreeg minder stemmen dan in 1927. Inzake de wethoudersverkiezing zei de spr. dat rechts nu de V. B, niet meer noodig had. Wijzende op de pogingen d ie rechtschc wethouders te krijgen, zeide spr. dat de C. H. en de A. R. niet vragen of men links onrecht zou aan- doan; een der R. K. dacht' er anders over, de heer Sorel beriep zich alleen op het belang der gemeente en de heer Huson verklaarde aan het besluit zijner fractie te zijn gebonden. Men meende dat juist in dezen tijd de S.D.A.P. achter de groene tafel moest plaats nemen. Nagaande wat in de afgeloopen 4 jaar is bereikt, zeide spr. o a. dat in de abattoirkwestie de S, D.A.P. door hoogere autoriteiten in het gelijk is gesteld. Inzake de waterleiding hoopte spr, dat ait cen direct gemeentebedrijf zal wor den en vroeg hij hoever men reeds mét de plannen gevorderd is. Spr. is in zake de werkloosheidsbestrijding zeer voor werkverschaffing en wijst o.a. op verfraaiing der plaats, o.a,. door het ver- breeden van het nog niet*breedc gedeelte van den BoiTeverd' en het maken van een eilandje in den Spuiboezem. Ver fraaiing der plantsoenen is rok in het belang van het vreemdelingenverkeer. Spr. vroeg hoe het staat met de plannen voor een badinrichting en deelde ten slotte mede, dat zijn fractie tegen ophef fing der kermis en ook tegen sluiting des Zaterdags te 12 uör zal stemmen. De heer A ND/31ESSEN geeft toe, dat de R.K. niet veei aan propaganda héb hen gedaan, maar toch behoorlijk uit de bus zijn gekomen, al is het aantal zetels welllicht een gelukje. Spr. stem de op den heer de Meij, omdat hij het recht voelde van een soc.-deim. wethou der. Ook stemde hij op den heer Laer- noes, al keurde hij dieps handelingen' niet altijd goed, o.a. toen ook door het wer ken van 'den heer Laerlnoes .Ged'. Sta ten schreven, dat f 15 voor een werk- looze voldoende is. Inzake de kermis is de houding van de R.K. veranderd, zij besloten reeds direct na de vorige; maal niel meer mede te helpen aap afschaffing wel willen zij sluiting te 12 u. steunen. De heer VAN OORSCEIOT 'betreurt het dat hij niet aan het vooronderzoek heeft kunnen medewerken. Rechts stippelde niet voldoende uit, wat het wil en kwam maar toevallig tot een zetelmeenderheid, maar feitelijk hoort V. Bi. meer bij rechts dan bij links. Spr. stemde op den heer de Meij, doch acht het principieel, verkeerd' dat een socialist met anderen in een ooi lege van Burg. en Weth. plaats neemt, omdat hij toch géén socialistische ge meentepolitiek kan voeren, zooals ook linksche soc.-dem. als Van der Goes mee- nen. Spr. vraagt of de heer dé Meij zal streven naar het geven van grond in erfpacht. En eveneens om werken in ei gen beheer uit te voeren. Men mag niets doen dat de verfraaiing van de stad zou schaden. Spr. bepleit verder het voorbe reidend onderwijs van gemeentewege en bestrijdt den post van f 500 voor de Burgerwacht. Spr. eindigde met den wensch, dat regelen wojrden getroLen voor ondersteuning' van de menschen, die de huidige maatschappij in Uithoeken, worden gezonden en daar honger en gebrek lijden. De heer HARTS vraagt of Burg. en Weth. reeds hebben nagedacht over het nieuwe wetsvoorstel, inzake de 3 pet. aftrek voor provincie en gemeente. Spr. vraagt hoe men reents is gekomen tob hel p'lan drie wethouders te willen hebben en verklaarde zich tegen opheffing der kermis en tegen 12 uur sluiting op Za terdag. De heer PAAP brengt hulde aan den heer van Hal voor de keurige, sotbera wijze waarop hij zijn betoog hield. /De V. Bi. is niet rechts al gaat hij wel een$ met de rechtscche fracties mede in het nelang van een goede gemeen.bpolitiek De fractie heeft 'reeds spoedig geGcllra- ven de billijkheid van de verkiezing van een S.E.A.P. wethouder te gevoelen.. Men moet in deze tijden denken 'hoe men elkaar kan vinden en spr. vergelijkt het college met een zaken,kjabinet. Spr. vraagt of het geen tijd wordt pensioenaftrek toe te passen en acht het beter dit zelf nu te doen, dan later gedwongen. Op de kosten van het gasthuis is z.i. belangrijk te bezuinigen en spr. vraagt of men de patiënten niet beter kan ver- deelen en zoo komen tot vrije artsen keuze. De heer SOREL zegt, dat de anti-rev, zich in den strijd hebben geworpen en niet gedacht hadden er zoo goed uit te voorschijn te komen. De rechtsche groe pen waren vooruitgegaan en meenden recht te hebben op 3 zetels. Ieder profiteert op zijn tijd van de wettelijke bepalingen. Er zijn zeker ook goede soc. dem., maar men moet de ge heele partij en haar principe in oogen- schouw nemen. Spr. ontkent, dat men den V. B. op stal wilde zetten, zooals gezegd is. Inzake het abattoir zal men moeten afwachten wie gelijk krijgt op den duur. Voor afschaffing van de ker mis had spreker meer steun verwacht, want een vacantieweek is moreel veel beter voor de arbeiders. Men kan he laas nu niet rekenen op de R. K., dit be treurt spr. zeer, maar er is nooit een werkelijk compromis gesloten. De bur gerwacht kan z.i. nog niet gemist wor den. De VOORZITTER zegt over het abattoir niet meer te zullen spreken. De waterleiding is ook in het nieuwe colle ge reeds besproken en berichten komen binnen, die er op wijzen, dat binnenkort de commissie bijeen kan komen, maar de onderhandeling met de Zuid Beve- landsche waterleiding vordert langzaam De verbreeding van den Boulevard is reeds met den Polder en met Domeinen besproken en die hebben steun toege zegd. Verfraaiing van den Spuiboezem door een eilandje en langs de binnen- bermen is zeker te overwegen en z.i. mag men niet aan de plantsoenen ra ken. De badinrichting dient jn dezen malaisetijd te worden uitgesteld. De kermis opheffen beteekent min der geld voor de gemeente en ook ver korting zal dit ten gevolge hebben. In zake het nieuwe wetsontwerp hebben B. en W. nog niet kunnen onderhande len maar wel is spr. reeds opgeroepen naar een spoedvergadering van het be stuur der Vereeniging van Nederland- sche gemeenten. De heer EDELMAN heeft niet veel te zeggen, daar hij niet aan de samen stelling der begrooting mede werkte. Spr. hoopt de belangen der gemeente naar zijn beste krachten te behartigen, De heer DE MEIJ zal van zijn nieu we plaats niet aan het politieke steek spel deelnemen. Met de waterleiding zal zeker spoed worden gemaakt. Spr. vreest nog groote toename der werk loosheid en is ook voor verbreeding van den boulevard en dergelijke werken, die nimmer uit de gewone middelen zouden kunnen geschieden. Spr. is een groote voorstander van goede plantsoenen in het belang ook van het vreemdelingen verkeer, Wat betreft het bezetten der wethouderszetels is er zeker verschil van meening. In tegenstelling met den heer Van Oorschot, meent spr. dat men sterker staat zonder een bepaalden af spraak., Spr. is principieel voor uitgifte van grond in erfpacht en zou bij begin dit zeker inviteren, maar nu moet men vooral goed nagaan of het voor Vlissin gen wel voordeliger zal zijn. Zoo eenigs- zins mogelijk is spr. voor uitvoering van werken in eigen beheer. Spr. hoopt, dat de V. B. zijn principe inzake de wethou ders ook in daden zal omzetten als spr. het onverhoopt niet eens mocht zijn met zijn medeleden van het college. De slechtste oplossing van de financi- eele moeilijkheden vindt spr. salarisver mindering, en zeker mag dit niet indi rect door pensioenaftrek. De heer LAERNOES zegt, dat als men zegt dat hij niet slecht werkt, maar wel stroef, dat dit niet anders kan. Als men iets wil bevorderen, dan moet men er het geld ook voor aanwijzen. In deze moeilijke omstandigheden moeten allen medewerken Vooral de ontvangsten zijn moeilijk te begrooten. Zeker zal op heffing van de kermis de ontvangsten drukken, maar dat komt z.i. wel op an- deze wijze terecht. Voor het publiek is het veel beter geen kermis te houden. Nieuwe dingen als een badinrichting en voorbereidingsscholen zijn nu niet aan neembaar. Hiermede waren de discussie in eerste instantie geëindigd en werden de re- en duplieken uitgesteld tot hedenmiddag. Vijf en twintig jaar zuivelconsulent. Zondag zal het voor een in Zeeland en dat vooral in de kringen van land bouw en veeteelt, bekend en hoogge acht ambtenaar een dag van vreugde zijn. Wij bedoelen den heer C, Zwager man, Rijkszuivelconsulent voor Zeeland, die op 1 November 1906 als consulent van de Z. L. M, naar Zeeland kwam en dus 25 jaar onafgebroken op zijn post is als raadsman en voorlichter van onze landbouwers en veetelers. De heer Zwagerman, die 21 April 1884 te Hauwert, gemeente Nibbixwoud (N.- Holland) geboren is, genoot tot zijn 13de jaar gewoon lager onderwijs en bezocht toen een der eerste landbouwcursussen te Hoorn om daarna zijn studie te ver volgen aan de landbouwschool te Wage- ningen en daar als eerste zijner klasse den sloetprijs te behalen. Na de studie te Wageningen kwam de jubilaris vrij spoedig als assistent bij den zuivelconsulent te 's-Gravenhage. Zooals boven reeds gemeld, op 1 No vember 1906 kwam de heer Zwagerman naar Zeeland en moest zich daar tot 1 Januari 1911 behelpen met een vrij pri mitief kantoor in de Kuiperspoort, maar kon toen verhuizen naar het ruime gebouw in de Wagenaarstraat, thans ge naamd ,,De Twee Krissen". Tijdens zijn werkzaamheid aldaar volgde op 1 April 1913 zijn optreden als Rijkszuivelconsu lent voor Zeeland en in die functie ver huisde zijn kantoor op 1 Mei 1924 naar een deel van het Oost-Indisch huis. Al hield dus in 1913 zijn functie bij de Z. L. M. op, de band met die maat schappij bleef tot op heden groot, maar ook de andere landbouworganisaties konden nu ook ten volle 'profiteeren van de groote en practische kennis van den heer Zwagerman en het aantal le zingen door hem in Zeeland, doch ook daar buiten gehouden, zijn legio, maar allen kenmerkten zich door een duide lijke uiteenzetting van de gekozen stof en gaven blijk van een diepgaande stu die op velerlei gebied. Een tak van de veeteelt, die grooten steun van den heer Zwagerman had en heeft, is wel het zuivelbedrijf en krach tige coöperatieve fabrieken op dit ter rein als die te Middelburg en te IJzen- dijke zijn er een bewijs voor. Het is te verwachten, dat Maandag a.s., als het jubileum zal worden her dacht, het den heer Zwagerman, die dien dag des middags receptie te zijnen huize houdt, niet aan belangstelling zal ont breken. De jubilaris moge van geboorte geen Zeeuw zijn, hij heeft zich geheel in Zee land ingeleefd en de belangen van den Zeeuwschen landbouw steeds hoog ge houden, iedere landbouwer beschouwt hem als „onze Zwagerman". (Het is ons principe jubilea vooraf niet te vermelden. Daar het ons bekend is, dat verschillende bladen hedenavond ar tikelen over het jubileum zullen hebben, willen wij ook niet achterblijven.] Suikerbietenproefvelden. Men meldt ons uit N.- en St. J o o s- 1 a n d. Dit jaar zijn in Zeeland verschillende suikerbietenproefvelden aangelegd door de Nederlandsche Elitezaad Maatschap pij te Hillegom, De suikerbieten van deze proefvel den worden aldaar voorloopig onder zocht. Hiervoor wordt gebruik gemaakt van een electrische zaagmachine, welke een zeer aparte constructie heeft, waar door het mogelijk is om van elke biet 'n monster te nemen. Dit monster wordt genomen in de ge- heele lengte der biet z.g.n. sectors. Zoo worden ongeveer 300 nummers van ver schillende variëteiten onderzocht. Alle bieten worden geteld en gewogen, waarna de z.g. Sectoren genomen wor den, welke eiken dag verzonden worden naar Hillegom, waar het verder onder zoek plaats vindt, op gehalte, suikerop brengst, aschgehalte, en schadelijke stik stof. LEEUWARDEN (Ingez. Med.) Kantongerecht te Goes, De Kantonrechter te Goes veroor deelde wegens overtreding: leerplichtwet: A. H, L., Krabbendijke f 3 of 3 dgn.; leerplichtig kind gedurende den schooltijd arbeid laten verrichten: J. K. Kortgene, f 15 of 15 dgn.; verwekken van nachtrumoer: W. J. B., J. W, B., J. K., J. K„ 's-Gravenpol- der f 15 of 15 dgn.; zonder vergunning rund laten loopen over anders beplanten grond: A. R., Wolphaartsdijk f 10 of 10 dgn,; zonder vergunning loopen over grond, waarvan de toegang verboden is: J. W„ P. Z., Kapelle f 10 of 2 wtsch.; met schietgeweer in het veld bevin den zonder jachtakte of vergunning: I. A. J. 's Heer Arendskerke f 10 of 10 dgn., met uitlevering van het geweer of f 10 of 10 dgn.; te Wissenkerke op den openbaren weg tegen hekwerk staan: M. P. K., A. K., P. A. W., P. J., A. C„ J. C. d. B., Wissenkerke f 3 of 3 dgn.; vuur branden op minder dan 45 m van den openbaren weg: H. V., Nieuw- dorp f 5 of 5 dgn,; ijkwet: J. D,, Nieuwdorp, C. P. V., Krabbendijke f 2 of 2 dgn., B. D. 's H, Arendskerke 2 m. f 1 of 2 m. 1 dag, ge wichten verbeurd verklaard; met auto rijden zonder remmen: J, d. W„ Goes f 30 of 30 dgn.; met motorrijtuig vrijheid van het ver keer belemmeren: L. P. d. R., Kats f 15 of 15 dgn., H. G., Yerseke f 10 of 10 dgn.; met rijwiel: P. J. D., Amsterdam f 10 of 10 dgn.; 's avonds fietsen zonder licht: P, H,, Nisse f 2 of 2 dgn,; met auto rijden zonder rijbewijs: A. J. v. d. B. 's Heerenhoek 1 maand tucht school met een proeftijd van 2 jaar; met auto rijden zonder achterlicht: G, J. d. G., Goes, vrijgesproken; met rijwiel in bocht niet de rechter zijde van den weg houden: C. A. v. W., Kloetinge, f 3 of 1 w. tuchtsch.; met motorrijtuig bij kruispunt van we gen rechts niet voor laten gaan: A. v, d. D., Ovezande f 5 of 5 dgn. Het aantal scholen. Het is nog niet zoo heel lang gele den, dat het in ons land een belangrijke v.raag was of er voldoende scholen wa ren om de bevolking, ook die in afgele gen oorden, van het noodzakelijk on derwijs te voorzien. En thans zijn er nog tal van landen, waar de zorg voor een genoegzaam aantal scholen behoort tot de ernstige beslommeringen van den on- derwijsorganisator. Tegenwoordig is het in ons land ech ter geheel anders. Een van de meest klemmende vragen, waarvoor ieder, die zich bezig houdt met de organisatie van ons lager onderwijs, wordt gesteld, is niet of er wel voldoende scholen zijn, maar of wij er niet te veel hebben. Er zijn thans velen, die meenen, dat het ge tal scholen ver uitgaat boven hetgeen noodig en daarom boven hetgeen in de ze zorgvolle tijden financieel toelaatbaar is. Wat leert de statistiek van het ge ween en uitgebreid lager onderwijs (uit gave van het Centraal Bureau voor de Statistiek te 's-Gravenhage) ons dien aangaande? Wij merken aan de hand van de daar in voorkomende cijfers vooreerst op, dat de Lageronderwijswet van 1920 een be langrijke vergrooting van het aantal la gere scholen heeft veroorzaakt of al thans mogelijk gemaakt. Stellen wij het aantal scholen van einde 1929 tegenover dat op ultimo 1919 dan blijkt, dat in deze tien jaren niet minder dan 2115 scholen werden ge opend. Voorzeker een enorm aantal voor een land als het onze. Te veel? Het is niet mogelijk dit met wiskun dige zekerheid vast te stellen. Vooreerst hierom niet wijl volgens het stelsel van onze wet rekening moet wor den gehouden met de godsdienstige en paedagogische richtingen welke zich op schoolgebied openbaren. Voor uiterst geringe aantallen leerlingen worden nog openbare scholen in stand gehouden, voor een 40-tal kinderen kan (in onze kleinste gemeenten) een bijzondere school worden gesticht. Aan een objec tieven maatstaf kan de juistheid van de ze minima niet worden getoetst. Of zij goed gekozen zijn kan wetenschappelijk niet worden vastgesteld. Maar dat is de eenige moeilijkheid niet. Zelfs indien in onze onderwijsorga nisatie eens geen rekening werd gehou den met den voorkeur der ouders voor scholen van een bepaalde richting, zou het nog niet doenlijk zijn om een vas ten norm aan te géven, volgens wel ken het juiste aantal scholen voor het geheele Rijk of een bepaalde gemeente statistisch kon worden bepaald. Immers daarvoor zou vast moeten staan welke schoolgrootte paedagogisch en econo misch als ideaal moet worden be schouwd. Men zou voorts precies moe ten weten niet alleen hoe groot de be volkingsdichtheid is dat is voor el ke gemeente bekend maar ook op welke wijze de bevolking over het land is verspreid. Wonen de menschen ver spreid over de geheele oppervlakte der gemeente of zijn zij geconcentreerd ge huisvest. Genoeg om le doen zien hoe moeilijk de vraag is. Toch kunnen wij wel een indruk krijgen door het maken van verge lijkingen. Wij ontJeenen aan de statistiek twee voorbeelden. Vergelijken wij de toename van het aantal scholen tusschen 1910 en 1920 met die tusschen 1919 en 1929 dan zien wij, 'dat er in het eerste tijdvak 800 en in het tweede, gelijk gezegd1, "2115 zijn bijgekomen. De groei is dus na 1919 wel zeer versneld. Dat is voor een dteel te rechtvaardigen doordat de groei der schoolbevolking in het tweede tijdvak ook grooter was dan die in het eerste.

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 6