ONG£ft£G£iOE GO£0£ft£H TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN DONDERDAG 29 OCTOBER 1931. No. 255. BINNENLAND. ONDERWIJS. Financiëele Berichten RECHTZAKEN. LEGER EN VLOOT. Verkeerswezen, Post en Telegrafie. NEDERLAND EN HET WAPENBE STAND. De Nederlandsche Regeering heeft den secretaris-generaal van den Volkenbond in antwoord op diens circulaire nopens het door de Xlle Volkenbondsverga dering aangenomen Wapenbestand me degedeeld, dat de Nederlandsche Re geering bereid is, overeenkomstig de be palingen van de desbetreffende resolu tie en van het door de vergadering aan genomen rapport, het Wapenbestand te aanvaarden. WERING VAN GEPENSIONNEERDEN UIT RIJKSBETREKKINGEN. De dezer dagen opgenomen mede- deeling, dat in den vervolge geen gepen- sionneerden mogen worden aangesteld als ambtenaar in den zin van het Alge meen Rijksambtenarenreglement of te werk mogen worden gesteld krachtens het Arbeidsovereenkomstenbesluit geldt voor de zeemacht. EEN INTERN. ONTWAPENINGS CONFERENTIE. Voor de deelneming aan de Internati onale Ontwapeningsconferentie, die op 26 en 27 November a.s. op initiatief van Lord Cecil te Parijs zal worden gehou den, hebben zich uit Nederland de vol gende vereenigingen aangemeld: Ar- beidsgroep van Doopsgezinden tegen den krijgsdienst, Comité van Actie Dienstweigeringsmanifest „Mobiliseer ren", Intern. Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid, afd. Nederland, Jongeren Vredes Federatie, Kerk en Vrede, Ne- derl. Christ. Studenten Vereeniging, De Ned. Dagbladpers, Nederl, Esperantis ten Vereeniging, Nooit-Meer-Oorlog Fe deratie, R.-K, Volkspartij, R.-K, Vredes- bond in Nederland, Rotary International en Vrijz, Democr. Bond. Verschillende vereenigingen overwe gen nog het inzenden van een afgevaar digde en van verschillende zijden zijn sympathiebetuigingen en bijdragen inge komen, o.a. van de bisschoppen der R.- K. Kerk en de orde van Vrijmetselaren onder het Grootoosten der Nederlan den. Het voorbereidend comité in Neder land is thans als volgt samengesteld: mr. J. Kalff te Wassenaar, voorzitter; ds, J. B. Th. Hugenholtz te Ammerstol, secretaris-penningmester; pater mr. D, Beaufort te Woerden en Robert Peere boom te Haarlem. Het comité doet een dringend beroep op de Nederlandsche bevolking deze in ternationale Ontwapeningsconferentie, waar vertegenwoordigers uit alle krin gen der bevolking welkom zijn, om op massale en eendrachtige wijze uiting te geven aan den wensch tot internationale onwapening, krachtig te steunen. Na het goedgeslaagde dagblad-peti tionnement zorge Nederland voor een flinke delegatie naar deze Parijsche con ferentie, waar juist in dezen tijd de Vol kenbond meer dan tot dusver den mo- reelen steun der volken noodig heeft. Giften voor de voorbereiding dezer conferentie storte men op de girore kening van den secr.-penningmeester ds. J. B. Th. Hugenholtz, No. 123046 te Am merstol. (Hbl.) De Geref, Gem. te Meliskerke heeft aanvragen gedaan voor school ruimte, voor eventueel te openen school, Geslaagd te 's Gravenhage voor het voorloopig machinisten diploma de heer J. 't Hoen van Vlissingen leerling van den machinistencursus ver bonden aan de Ambachtsschool te Mid delburg. ffWBFMOH/ ~r yz/CftFQMEE Maar terwijl Julie de beide partijen aanhoorde, den bijtenden spot van den een en de oprechte stem van den an deren, bijna te oprecht door zijn eer lijkheid, kon zij tot geen andere slotsom komen dan deze: Oom1 Si deed al zijn best om de ontdekking tot zijn eigen voordeel aan te wenden. Als Julie naar het meesterstukje keek1, dat daar tegenover naar hing, besefte ze ten volle, dat zij er hoegenaamd1 geen verstand van had, maar toch zag ze be paald overeenkomst met het hunne, zoo wel wat het onderwerp betreft als de behandeling. En dit werd door Oom Si over 't hoofd gezien, dat begreep ze dadelijk. Hij wou niet erkennen, dat in de oogen van. een technisch deskundige, voor wien hij zich zelf hield zonder blik ken of blozen, er de geringste overeen komst bestond tusschen dit en het hunne. Zulke kleine overeenkomstige bijzonder heden, die juist geschikt waren om een ongeoefend oog op het dwaalspoor te brengen, verklaarde hij in een vloed van woorden, die hen 'beiden wel moesten overtuigen. Maar hij overtuigde ze geen van beiden. Julie deed haar best om een In de op 23 Oct, gehouden algemee- ne vergadering van aandeelhouders der N.V. Zaadhandel en Boomkweekerijen Wed. P. de Jongh te Goes, bleek dat de verlies- en winstrekening over het afgeloopen boekjaar sloot met een nadeelig saldo van ruim 15.000, We gens bezuiniging werd aan den heer J. J. de Jongh eervol ontslag verleend als directeur per 31 December 1931, terwijl tot dien datum zijn ziekteverlof werd verlengd. De Krijgsraad te s-Hertogenbosch heeft den diens'tplichtiigeln soldiaait van S., uit Kampen, wegens dienstweigering veroordeeld tot 10 maanden gevangenis straf en ontslag uit den dienst. De Krijgsraad te 's-Hertogenbosch heeft den reserve 1ste luitenant mr. Th. M., te Dordrecht, wegens ongehoorzaam heid en desertie tot f 100 to. veroordeeld. Voor de Utrechtsehe rechtbank! is tegen H. Sr. wegen® het onbevoegd uit oefenen van de geneeskunst, een .geld boete van f 300 geëiseht, waartoe bij' 14 dagen geleden 'bij verstek was veroor deeld. !7 De kantonrechter had hem voor deze overtreding tot ff 300 veroordeeld, tegen welk vonnis: hij bij de rechtbanik in hoo- ger beroep is: geiglaan. De rangeerder B. H. te Groningen en de machinist W. P. te Zwolle, die de zer dagen voor de Groningsche recht bank terecht stonden in verband met het spoorwegongeval op 26 Januari j.l. bij de Viaduct te Groningen, en die des wege ieder tot 14 dagen hechtenisstraf zijn veroordeeld, hebben beiden hooger beroep aangeteekend. Politierechter te Middelburg. In de zitting van 27 October waren de volgende personen gedagvaard: J. de V., 39 jaar, werkman te Noord- wolde, gedetineerd, wegens bedelarij te Ierseke op 9 September 1931. Eisch!: 3 di. hecht, en 1 jaar en -1 m. R. W. S. Uitspraak: idem. P. A. J., 52 jaar, kraandrijver te Mid delburg, wegens mishandeling van Pie ter- nella Bustraan te Middelburg op 4 Sep tember 1931. Eis'chlf (25 of 10 d., Uitspraajkl? f 15 ofl 10 d. en f 10 of 5 d. Mr. Hugenholtz vroeg vrijspraak of een lichtere straf. II. van den D., 29 jaar, landbouwers- knecht te Heinkenszand wegens mishan deling van J. Z. de Hond te Heinkens zand op 13 September 1931. Eislchi: f 15 of 15 d.h.; Uitspraakf 10 tof 5 d. h. P. B., 30 jaar, werkman te Sluis, we gens mishandeling van Petrus Boes1 te Sluis op 20 September 1931. Eisch en uitspraaltó: f 5 of 5 |J. h. L. A. B., 25 jaar, schippersknecht te Ter Neuzen, wegens mishandeling van Adriana Meertens te Ter Neuzen op 21 September 1931. Eisch en uitspraajk, f 10 of 5 d. h. W. T., 56 jaar, arneider te Biervliet, wegens diefstal van. 3 palingfuiken, toe behoorende aan W. M. Clement op 5 of 6 Juli j.l. te Hoofdplaat. Eislchci f 30 of 15 d. h. Uitspraak1:, f 25 «Of 5 d. h.- M. L. van O., huisvr. A. L. de V., 32 jaar, zonder beroep te Aardenburg, we gens beleediging van C.amiel Staelens te Aardennurg op 10 September 1931. Eisch en uitspraak f 10 of 10 d. h. Mr. Hugenholtz vroeg! een lichtere straf. B,. O., huisvr. G. Z., 35 jaar, zonder snedig antwoord te zoeken, een argu ment, dat steek hield en glimlachte stil letjes als de oudé man zic'h zélf tel kens tegensprak, Willem daarentegen had te veel eerbied en genegenheid voor zijn meester om veel tegen te spreken. Hij bleef op het standpunt staan van den jongeling tegenover zijn meerdere. Dus hij kon slechts zachtjes en beleefd zijn standpunt vasthouden. En één van zijn eigenaardigheden was, dat hij vriendelijk werd naarmate hij zekerder Was van zijn zaak. En daarin verschilde hij van Oom Si, die juist steeds heftiger werd, vond Julie. Eindelijk als slotsom bromde S. Gedge: Ach, jongen! je praat als een gek! en met zijn neus in de lucht liep hij met behulp van zijn knoestigen wandelstok het kamertje uit. Onder het praten met den ouden man hadden Willem en Julie gestaan; nu gingen ze weer zitten. Goddank dat hij weg is! zei Julie. Willem moest erkennen, dat de man hem vreeselijk verbaasd had. Het is niets voor hem zijn. opigen te sluiten voor een feit. Ik begrijp niet wat den man overkomen is. Hij vergist zich haast nooit. En heel scherpzinnig sprak Julie: Als Oom Si zooveel verstand v,an de dingten heeft, zou liet dan niet mogelijk zijn dat jij je vergist? Ja dat is mogelijk stemde Willem N a tuur monumenten-F eest. Neen, ik geef u toe, lezer, het is geen tijd voor luidruchtig feestbetoon. En toch, in het hart van de natuur vrienden van Nederland was het Zater dag feest. Ik had er graag bij willen zijn, Zaterdagmiddag in de Aula van het Koloniaal Instituut in Amsterdam als ambtswerk het mij niet had belet. Want daar vierde toen immers de Vereeniging tot Behoud van Natuurmonumenten haar zilveren feest. En al was ik er niet bij, in den geest was ik er wel en ik mag niet nalaten er over te schrijven. Wie zou Natuurmonumenten niet ken nen, als hij een vriend is van de natuur? En wie die van ongerepte natuur geniet en wenscht dat die ongerepte natuur zal blijven bestaan tot in lengte van dagen, is niet van deze wel mede sympathiekste aller vereenigingen een geestdriftig lid? Wat was dat een prachtig begin, in 1905, toen met één stem meerderheid (nota bene!) de Amsterdamsche raad 't plan afstemde om het weergaloos mooie, unieke Naardermeer met stadsvuil dicht te gooien en toen Natuurmonumenten deze plas met zijn schitterend bezit aan flora en fauna aankocht als eerste parel in haar steeds rijker wordende kroon. Wat is er sindsdien in die 25 jaren veel gekocht en gespaard gebleven dat an ders reddeloos verloren was gegaan. Prachtige complexen bosch en heide op de Veluwe, een mooi stuk Drentsche hei, de kostelijke vennen van Oisterwijk, het boeiende veenlandschap bij Winterswijk, het vogeleiland Griend zoo juist Waa lenburg op Texel en veel meer nog, het bleef alles behouden, dank zij den onvermoeiden arbeid van de voorman nen der natuurbescherming, waarvan vooral mr. Van Tienhoven en dr. Thijs- se een eereplaats verdienen in de har ten van alle vrienden van ons Holland- sche landschap. Op de vergadering van Zaterdag kwam als een onvoorziene verrassing nog de tijding, dat in stilte was aange kocht een terrein in Brabant bij Loon op Zand en Drunen, groot 1400 ha en bestaande uifbosschen, zandverstuivin gen en heide, dat de Groninger familie het mooie Noordlaarder bosch aan de vereeniging cadeau had gedaan en dat de Belgische baron, vriend van ons Hol landsch natuurschoon, een stuk van 110 ha ongerepte natuur ook in Brabant af stond aan de vereeniging. Zie, toen kon de voorzitter in een enthousiaste verga dering geestdriftige woorden spreken en het beroep op de aanwezigen en op de afwezigen om de fakkel brandende te houden en samen verder te arbeiden, is stellig niet vergeefsch geweest, 13.000 Hollanders zijn lid, wat mooi is, maar natuurlijk nog veel en veel te wei nig. Wie jaarlijks vele rijksdaalders aan benzine, treinkosten, pensions, maaltij den enz. uitgeeft om te genieten van onze natuur zende van al die rijksdaal ders er tenminste één naar de Heeren gracht te Amsterdam. Dan pas kan hij met ons deel hebben aan ons zilveren feest en zich met ons verheugen in veel schoon bezit, A. L. B, Deroep te Goes, wegens beleediging van Marinus Oostdijk te Goes op 18 Septem ber 1931. Eisch en uitspragtkf:. f 5 of 5 tl. Tl, J. W. L., 34 j. typograaf te Zierikzee, wegens mishandeling van Lemina Sara van der Linde te Zierikzee op 17 Sep tember 1931. Eisch': f 14 of 7 d. h.; Uitspra,alki:| f 10 lof 5 d. h. Ma. Pha. van de L., huisvr. C. L. P., 27 jaar, zonder beroep te Ter Neuzen, wegens beleediging van Anna Helena de Beer te Sluiskil op 3 September j.l. Eisch: en uitspraak, f 10 of 5 d. h.; S. B,., 37 jaar, landhouwersknecht te Groede wegens beleediging van de Rijks veldwachters Koole en Huisman te Groe de, op 20 September 1931, toen deze be zig waren een vermoedelijke overtreding van de Jachtwet te onderzoeken. Eisch en uitspraak: f 15 of 15. A. van A., 39 jaar, koopman 'fe Zon- nemaire wegens mishandeling van Dirk Verhaaf te Zierikzee op 24 September j.l. Eisch: f 10 of 10 d. h. Uitspraaik't f 5 d. h.. M. H., 25 jaar, arbeider te Nootrdgou- we, wegens diefstal van een binnenband en een as van een rijwiel, toebehoorende aan F. den Engelsman te 'Noordgouwe in September j.l. Eisch en uitspraak':, f 10 of 10 d. h. H. B,. 27 jaar, bankwerker te Souburg wegens beschadiging v.an een dakpan, toebehoorende aan de gemeente Souburg op 19 September 1931. Eisch en uitspraak': f 10 of 10 d. h. H. Bl, 27 jaar, bankwerker te: Souburg, wegens beschadiging van een dakpan, toebehoorende aan de gtemeente Souburg op 19 September 1931. Eisch: f'10 of 5 d. h., uitspraa^: f 5 of 5 d. h.i f P. van H., huisvr. G. J. P. M. N.„ 22 jaar, zonder beroep le Middelburg, we gens vernieling van een glasruit in de woning van W. Maas en Th. Fhohil en wegens mishandeling van W. Maas en th. Meulbroek te Middelburg op 15 Aug. j-L Eisch en uitspraak: f 14 of 7 d. h.; toe. Maar met een gbooten eenvoud voegde hij er dadeüjk bijIk zou er m'ijb leven om willen verwedden,, juffrouw Julie, dat ons schilderstukje een Van Roon is. Of een h'eel knappe copie misschien. Neen, neen. Zoo waar als wij bei den hier zitten, heeft dezelfde hand dat stukje van ons gemaakt. Waarom zou Oom Si dan zeggen) dat het in het minst tiiet op een Van Roon gelijkt? Ja, dat weet ik ook, niet. Het is| heel vreemd, dat hij zoo blind zou wezen voor de waarheid. Ik moet u zeggten, het is voor het eerst dat er zooiets gebeurt. Het kan ook, wezen dat het voor het eerst is dat er zooveel geld! meei op het spel staat. Neen, aat sprak Willem 'beslist te gen. De 'baas zou in zulk een geval nooit denken aan geld. Geld zou hier geen invloed hébben. Voor Oom Si is geld in alles! ge- moeid. Willem schudde het hoofd. Ik ben 'bang' dat ge mijnheer Gedge niet gioed be grijpt, zei hij met een wonderIij|kfi uit drukking in zijn oogen. Julie was le verstandig om deze kwestie te bestrijden. Hij mocht meer meer verstand van schilderen he'btoein) dan zij, maar wanneer het de menschelijke natuur betrof, dan was het wat andérs. Zij begon te gloien van kwaadheid, toen P,. J. V., 56 jaar, roeier bij het Biel gische Loodswezen te Vlissingen, wegens oeleediging van C. G. van den Biggelaar, le Vlissingen op 20 Augustus 1931. Eisch en uitspraak f 10 of 5 d. g. H. de W., 53 jaar, kleermaker zonder vaste woonplaats, gedetineerd wegens landlooperij te Middelburg op 19 en 21 October 1931. Eisch en uitspraak 3 d. hecht en 1 jaar en 4 maanden R. W. I. Men schrijft ons: Bij het op 12 en 13 October j.l, te Mid delburg gehouden examen ter verkrijging van het bewijs van voorgeoefendheid voor bedieningsman zware mitrailleurs, slaagden o.a. Landstormvrijwilligers van het Landstormverband „Middelburg" Vooroefeningsinstituut: F. Blaas, P. de Boks, I. Boone, te Koudekerke, W. Th. J. Bos, Goes; P. A. Bouwense, A. M. Crombet, Vlissingen, J. Geertse, L, J. A. Hoogenboom, A. Hoogerland, 's-Heer- Arendskerke, J. Korstanje, Kloetinge, C. H. Polderman, J. C. H. Sinke en P. M. de Vos, 's-Gravenpolder. 1 herexa men. De vrijwilligers waarachter geen plaatsnaam vermeld staat, zijn allen uit Middelburg. Op 16 April jl. had aan boord van 't s.s. „Jagersfontein" liggende aan dé Su- matrakade te Amsterdam, een doodelijk ongeluk plaats. In den bakjDOior!dk!etel bevond zich voor een onderzoek de 1de machinist Leenhouts. Een donkeyman, niet wetende dat L. zich nog in den ketel bevond, liet heet water binnen dooi den afsluiter open te zetten. De machi nist kreeg hevige brandwonden en over leed spoedig na het gebeurde. De djon- keyman werd gisteren wegens veroorza ken van dood door schuld tot drie maan den hechtenis veroordeeld. Het O.M. had zes maanden hechtenis gevorderd'. ze begreep hoe gemakkelijk hij beet te nemen was. Terwijl zij daar naast Willem op de sofa deed zij een belofte. Van dit oogen- blik af aan zou 't haar levensdoel zijn ten minste voorloopig, te maken dat Oom Si er dezen jongen man niet in liet loopen Zij was hiermede al goed en verstandig begonnen toen zij hem haar het stukje ten geschenke had tloen gevten en niet aan dien oude slokop, wat zoo gemakke- 'fijk had kunnen gebeuren. Zij begreep dat ze een leelijken lijd in het vooruitzicht had en wie weet of ze niet gauw met haar koffer op straat werd gezet; marm er mocht dan gebeuren wat hij wou, ze zou dat schilderijtje beschermen en lief hebben of het haar kiund was. Want zij voorzag met ontstellende zekerheid dat de toekomst van Willem en ook de hare afhing van dat stukje. Dit vermoeden van naderend onheil werd door hetgeen volgde wel versterkt. Toen ze met Willen thuis kwam, zoo ge- lukkjg als zij nog zelden geweest was, keek Oom Si zoo vijandig, dat het haar niet verbaasd zou hebben, als zij dadelijk naar boven gezonden was om haar kof fer te pak'k,en. De tegenwoordigheid van Willem hielp om de woede van den ouden man te beteugelen, want zocht hij nu twist met hem, dan w'as' er meer voor hem te verliezen dan. le winnen. Maar toch was' het duidelijk, dat hij niet van plan was om het geval luchtig Met 2 November is de luit. ter zee le kl. J. B, H. Blom belast met bevel over Hr. Ms. „Van Meerlant" en is de luit. ter zee le kl. J. B. de Mester eer vol ontheven van het bevel van Hr, Ms. „Z 7" en ter beschikking gesteld en de luit. ter zee le kl. H, Witte met dit be vel belast; is kapitein-luitenant ter zee H. A, Gregory eervol ontheven van het bevel over de marinekazerne te Wil lemsoord en kapitein-luitenant ter zee J. A. V. Swenker met dit bevel belast; de plaatsing van officier van den mari nestoomvaartdienst 2e kl. ir. N. J. C. Smit a, b. van Hr. Ms. instructieschip v. Speyk, is ingetrokken en wordt hij geplaatst a. b, Hr. Ms. mijnenlegger Van Meerlant te Vlissingen. Ind. Stoomvaartlijnen. Baloeran (uitr.) 27 (2 n.m.) v. Gibral tar. Insulinde (thuisr.) p. 27 Kaap del Armi. Chr. Huygens 27 v. Batavia te Am sterdam. P. C. Hooft (uitr.) 26 van Belawan. Marnix van St. Aldegonde (uitr.) 27 van Suez. J. P. Coen, 28 v. Amsterdam n, Ba tavia. Dempo, Batavia n. Rotterdam, 28 v. Colombo. Johan van Oldenbarnevelt (thuisr.) p. 26 Perim, Johan de Witt, 28 v. Batavia n. Am sterdam, m Stoomvaartlijnen op N. Amerika. Nieuw Amsterdam, N.-Yörk n. Rot terdam, 27 (7 v.m.) v. Boulogne wordt 6.30 n.m. te Rotterdam verwacht. Veendam, 26 van Bermuda te New- York. BEULSKLACHT. Deibier, de Parijsche beul, heeft zich tot den gemeenteraad der Fransche hoofdstad gericht met het verzoek, hem een vast sa laris te geven, omdat hij van 1000 francs per keer bij het ge ring aantal terechtstellingen niet meer kan rondkomen. Het kan zoo niet langer blijven, Schreef de beul der stad Parijs, Want men stelt mijn goede diensten Niet meer op voldoende prijs. Ik vervul mijn hooge functie Slechts een hoogst hoogst enklen keer, 'k Leg er zoo niet slechts het bijltje Maar de guillotien bij neer. Dat men niet meer vaak terechtstelt, Daar ben ik niet op gesteld, Hoe terecht het ook mag wezen, Zulk een stelsel kost mij geld. Als men milder gaat berechten Wordt dat mij maar tot een straf, Door mij werkeloos te„laten, Beult men mij tenslotte af Men bedenke, dit zijn dagen, Ook voor mij, van zorg en nood, Voor men geldt het meest het spreek woord 's Eenen dood is 's andren brood. Ik word blijkbaar overbodig. 't Is een allergekste tijd. Want de meeste menschen raken Zonder mij hun kop wel kwijt; En u zult het nog beleven, Als men mij niet salarieert, Word ik tot besluit van 't liedje Zelf nog.... geëxecuteerd. P. GASUS. op le nemen. Nichtje, zoo 'hegion hij, zoodra hij zijn kopje van haar had aang!enomenl vertel mij eens wat is je doel met dat rondloopen door Londen Zij kreeg een vuurroode kiem- van ergenis. Maar ze was niet van plain haar woede le toonen; ze zoo zich zoo kalm mogelijk houden. Zij ging vport met thee schenken alsof er geen woord over d'at onderwerp gtesproken was'. Het is1 mijn schuld geweest, mijn heer, zei Willem ridderlijk', voor haar in de bres springende, maar helaas, hij deed dat zonder tact. Juffrouw Julie was zoo vriendelijk met mij mee te gaan om de Van. Boon te 'bekijken. Dat mloet dan niet weer gebeuren. Juffrouw Julie alleen werd woedend! aan gekeken. Ik veroorloof niet, dat je met een jongmensch rondloopt, en tenminste niet met een jongen, die in mijn dienst nog geen tien gulden in de week ver dient. Nu was het de beurt Van Willem om een kleur te k,rijgen, maar het lag niet in rijn aard om over zooiets te kibbelen, al! was hij in een positie geweest om dal 'te kunnen doen. Daarenboven, het was niet bepaald noodig dat zijn baais' hem van verwaandheid beschuldigde. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 5