33rotiinciale Zeeumsche ST. NICOLAAS IN INDIË v CORNS HENNING WEE^mm wend EDBE 11 f VKED m FOTO Schuttershof - Domburg Disiers è'ii Partijen Zeer verzorgde keuken en wijnen. GROOTSTE VERRASSING ATELIERS VOOR MODERNE FOTOGRAFIE MARKT 14 MIDDELBURG. No. 2 5 1. Drie bladen. ZATERDAG 24 OCTOBER 193 1. Eerste Blad. 174e Jaargang. m ONZE ST ATEN-GENER AAL. BINNENLAND, Salons beschikbaar voor ZEELAND. NOG IS HET TUD VOOR EEN WELKE U ALS MEE KUNT ZENDEN tormachüg Zware Storm Bestendig Kort Zeeuwseh Nieuws. MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Abonnementsprijs voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.3Ö, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regelvoor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITG. N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Fieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 -:. Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10 elke regel meer 30 cent, In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uitdruk kelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opge nomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" ef „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummer 5 cent, Zelfkennis, Over dit onderwerp ware een heel boek te schrijven en het is misschien wel het belangrijkste probleem van ons leven. Immers vele van onze conflicten, teleurstellingen en moeilijkheden komen voort uit een gebrek aan zelfkennis: wie zich overschat zal falen en wie zich on derschat eveneens. Het is niet mogelijk om in dit bestek het geheele probleem, zooals de mo derne psycho-analyse het stelt en tracht op te lossen, uiteen te zetten en voor den normalen, gezonden mensch is dit ook niet noodig. Maar voor ons allen is wèl belangrijk het probleem, dat 's avonds laat bij de kachel weieens be handeld wordt: of je jezelf nu eigenlijk wel kunt leeren kennen. En gewoonlijk neemt men dan aan dat dit grootendeels onmogelijk is, even onmogelijk bijna als het leeren zien van z'n eigen longen of hart. En met een dergelijke vergelijking is de oppervlakkige mensch tevreden en meent hij z'n eigen-angst om zich zelf te kennen te hebben goedgepraat. Angst, want het is in het begin niet prettig om zichzelf te leeren kennen. Wij vonden dat we toch wel veel deden voor de samenleving en wisten niet dat het louter eerzucht was. Wij meenden dat wij goed voor onze kinderen waren en zonden niet graag erkennen dat wij hen eigenlijk alleen maar te veel verbo den, omdat wij onze eigen moeilijkheden niet konden overwinnen. Wij meenden het zoo oprecht, toen we tegen een vriend zeiden, dat we eigenlijk zoo wei nig zelfvertrouwen hadden en we zouden stom-verbaasd zijn, als we wis ten hoe hoogmoedig we waren tegenover menschen, die onze verdiensten niet voldoende op prijs stelden. Welk een energie-verlies, dit opdringen van onze „goedheid" aan een samenleving, die deze allerminst noodig heeft; dat dwaze, ontijdige verbieden van onze kinderen; dat knotten van ons zelfvertrouwen door die quasi-nederige overschatting en hoe veel productiever zouden we onze ta lenten kunnen maken door een juist in- zich in den omvang er van Speelt het leven nu waarlijk zoo'n tartend spelletje met ons, dat het steeds de zoozeer begeerde zelfkennis voor houdt, maar deze wegtrekt, zoodra wij 'ét maar een hand naar uitsteken? Dit is wel het kernprobleem der psy chologie en voor dit moeilijke vraag stuk kan ik u slechts één leidraad geven: het is niét waar, dat wij onszelf niet zouden kunnen leeren kennen, het ma teriaal voor deze kennis heeft niemand zoo volledig als wijzelve maar nie mand ook staat ons hierbij zoozeer in den weg als juist wijzelf. Verjaag hem dus, dezen ijdelen dubbelganger, die steeds voor u staat, tusschen u en uw ware spiegelbeeld, ontdoe u'van uw IJdelheid uw egoisme, uw heerschzucht, maar ook van uw valsche, zwakke ne derigheid, uw ingebeelde menschenliefde en uw machteloosheid - dan zult ge uzelf schouwen, zooals geen ander u zien kan, zult ge uzelf zien, alsof het een ander was. En na de eerste ontsteltenis over al den rommel, die ge in de kelders en op de zolders van uw ziel zult vin den, zult ge daar tevens de verborgen schatten ontdekken, waarvan ge wel eens hebt gedroomd, maar wier aanwe zigheid ge zelfs in uw meest ijdele mo menten niet hadt vermoed. TWEEDE KAMER. Afscheid griffier, Militaire ambtenarenwet. De Kamer heeft gister van zijn griffier mr. R. H. baron de Vos van Steenwijk, die tot Commissaris der Koningin in Drenthe benoemd is, afscheid genomen. In een vriendelijk speechje heeft de voorzitter den scheidenden dank ge bracht voor de belangrijke aan de kamer bewezen diensten. De leden hebben den heer De Vos van Steenwijk bovendien een zilveren blad met inscriptie aange boden. Eenige kleinere wetsontwerpen volg den, o.a. de heffing van een bieraccijns in Ned. Indië, waarbij minister de Graaff medewerking toezegde t.z.t. den accijns van 3 op 5 ct. per liter te brengen, Toen: de militaire ambtenaren-wet bevattende zoowel de rechtspraak als het formeel en materieel recht, die aan sluit bij de ambtenarenwet, behalve dan waar bijzondere militaire verhoudingen een afwijking eischen. Dit laatste vooral deed de heer Schaepman (r.k.) de voorkeur geven aan een aparte regeling van het militaire ambtenarenrecht. Ook de heer T i 1 a- n u s (ch.) had liever een geheel zelf standige wet gezien, met het oog op de uitzonderlijke positie van den militair. De heer K. ter Laan (s.d.) juichte aansluiting toe, en acht 't geen bezwaar, dat een mindere kan hebben te oor- deelen over een meerdere, omdat de zaken niets uitstaande hebben met de krijgstucht.. Veel moeite ter verdediging had mi nister Deckers niet. De methode was gekozen na overleg met den minister van justitie. Hij deelde niet het bezwaar, dat een mindere kan hebben te oor- aeelen over een meerdere. De keuze zou te beperkt worden als alleen een keus moest worden gedaan onder de hoogste officieren. Waar nu bezwaar tegen ge maakt wordt, bestaat reeds in de prac- tijk; en dit heeft nooit tot moeilijkheden geleid, Er was nog een amendement-K. ter Laan, dat echter werd ingetrokken. Het wetsontwerp werd aangenomen z.h.st. en de vergadering verdaagd tot Dinsdag 3 November. ZENUWLIJDERS en ZIELSZIEKEN verschaft het bij uitstek werkende «Franz-Josef'-bitterwater goede spijs vertering, een vrij hoofd en rustigen slaap. Bij Apoth. en Drog. verkrijgbaar. (Ingez. Med.). BEGROOTING WEGENFONDS 1932, Aan het Voorloopig Verslag over de begrooting van het wegenfonds voor 1932 wordt ontleend: Enkele leden achten den opzet van de hoofdwegen te royaal. Andere drongen er op aan, dat de Minister zijn standpunt ten aanzien van de tertiaire wegen zou herzien. Sommige leden vroegen waarom van zooveel rijks wegen nog altijd de klinkerbestrating wordt bestendigd en nieuwe wegen nog voor een deel met klinkers worden be straat. De gladheid van het asphalt is geen ingrijpend bezwaar meer, al moet men eenigszins voorzichtiger rijden in geval van regen. Gevraagd werd ander zijds of de Minister de opleiding van goed geschoold personeel wil bevorde ren en het straatwerk in eigen beheer wil doen uitvoeren. De productie van straatklinkers is voor ons land van groote beteekenis en het tegenwoordige product is van uit stekende kwaliteit. Het %verk moet ech ter goed worden verzorgd. Sommige leden stelden de vraag of het inderdaad de bedoeling is, dat na 25 jaar alle aan het wegenfonds verstrekte leeningen zullen zijn terugbetaald. Zoo ja, dan meenden zij daarmee een te zware last op het tegenwoordige geslacht zou wor den gelégd. Verscheidene leden dron gen aan op opruiming van de nog over gebleven tollen op de wegen. Eenige leden betoogden, dat de bouw van de brug over den Moerdijk bij ver betering van de andere rivierovergangen dient voort te gaan, omdat daarbij een nationaal belang is betrokken. Noord- Brabant dient zich op Rotterdam te oriënteeren en niet op Antwerpen. DE GENTSCHE HAVEN EN HET MOERDIJKKANAAL. De correspondent tp Brussel van de N.R.Crt. meldt: De Gentsche Kamer van Koophandel heeft den minister van openbare wer ken een brief gezonden, waarin uiting wordt gegeven aan de vrees dat, in ge val van totstandkoming van het Moer dijkkanaal, Nederland de tusschenwate- ren niet meer als thans zal onderhouden. In dit geval zou de Rijnvaart, waarbij de Gentsche haven is betrokken, een omweg doen langs Antwerpen en de Beneden-Schelde. De Gentsche haven, waar vooral kolen en metaalproducten worden verscheept, zou aldus groote schade lijden, wat vermeden kan wor den door het graven van een verbin dingskanaal tusschen Bath en het Moer dijkkanaal. De Gentsche Kamer van Koophandel meent dan ook van den mi nister van openbare werken te mogen verwachten, dat de uitvoering van een dergelijk werk in de met Nederland te sluiten overeenkomst zal worden opge nomen. UITVOERBEPERKING VAN VISCH. Men seint uit Parijs aan het Hbld.: Gisteren is ook de invoer van visch in Frankrijk bij regeeringsbesluit gecontin- genteerd. Met betrekking tot den invoer van Belgisch brood meldt de Rotterdam- sche correspondent van het Hbld. nog, dat dit brood daar ter stede zal worden verkocht voor elf centen per brood (van 800 gram dus), thuis bezorgd De aanvoer geschiedt met groote auto's. Hotel 8t ilestauranS (Ing. (Med.) MIDDELBURG. De voorzitter der plaatselijke Land- stormcommissie mocht ook een schrijven ontvangen van den secretaris van den B. V. L. die namens generaal Diuiymaer van Twist hartelijk dank zegt voor hel bijzonder op prijs gestelde telegram, dat Woensdagavond aan den voorzitter werd toegezonden. Gezelschap Jeanne Horsten, He' was gisterenrrond akelig slecht bezet in het Schuttershof, de; optredenden hadden heel wal meer belangstelling ver diend, want cr werd veel goeds geboden. Behalve dat Jeanne Horsten zelf haar bekende liedjes, daarbij door haar echt genoot Henri Theunisse gesteund, ten beste gaf, heeft „The Hollandia Three" een drielal jeugdige accordeonisten de aanwezigen vergast op zeer goede mu ziek. het bleken virtuoozen op dit instru ment te zijn. Het laatst, maar daarom niet als min ste, noemten wij Rodi Roetersi, die ons van vroeger toen hij met wijlen Bisuisse hier kwam, als snelteekenaar bekend was, en die zich nu ook weer een vaardig en han dig caricaturist toonde, zijn vlugheid van denken en doen kwam wel het niee.,t uit bij het uitvoeren van een werkelijk, niet makkelijke opdracht, namelijk van drie kromme door een andere geteekende, lij nen te maken'Mückie Mouse op een autoped met Musolini als duo rijder. Maar dit maat heeft hij zich ook doen kennen als een handig goochelaar met een eenvoudige, maar eigen wijze van werken. Wat hij met een gewoon spel kaarten weet te bereiken is wonderbaar. In het slotnummer „Hallo wij zenden uit" kwam' het geheele gezelschap nog maals ten tooneele en toonde Roeters in zijn duo's met Jeanne Horsten, ook over een goede stem te beschikken. WALCHEREN. VROUWEPOLDER. Donderdagavond half zes werd in deze gemeente het elec- trisch licht in werking gesteld. Bij het transformatorhuisje op den Westdijk vereenigden zich de burge meester, secretaris, wethouders, raads leden en genoodigden, benevens de hee- ren De Regt en Vader van de P.Z.E.M. De heer Slooves was door ambtsbezig heden verhinderd. De heer De Regt hield een korte rede, welke door den burgemeester, die o.m. zijn ingenomen- (Ingez. Med.) heid betuigde, dat de P.Z.E.M. met zulk een bekwamen spoed den aanleg en de daarmede verband houdende werkzaam heden tot volle tevredenheid van belang hebbenden heeft uitgevoerd, werd be antwoord. Ook was het hem een be hoefte den leden van den voormaligen en huldigen Raad hier een woord van dank te zeggen voor hunne medewer king tot de electrificatie der gemeente. Waar in Vrouwenpolder tot heden de verlichting slechts door middel van pe troleum geschiedde, is dit oogenblik voor die afdeeling der gemeente in alle opzichten een groote en verblijdend ge beuren. Met den wensch dat het nieuwe licht ook nieuw leven in deze afdeeling moge brengen tot zegen der inwoners en tot bloei en welvaart der geheele ge meente moge bijdragen, werd door hem, daartoe door den heer De Regt uitgenoo- digd, overgegaan tot inschakeling van den stroom. Nadat onder leiding van den heer Vader het transformatorhuisje was bezichtigd, begaf men zich naar het Ge meentehuis, alwaar de eerewijn werd aangeboden. Daarna werd door den bur gemeester en de raadsleden de straat verlichting, die tot heden door middel van petroleum geschiedde en thans elec- trisch is ingericht, in oogensehouw ge nomen. Mede werd in het openbaar op het dorp een demonstratie gegeven om ieder duidelijk te maken het nut en het gemak van electriciteit voor de huis houding, zoowel als voor het bedrijf en hoe haar toepassing in ruime mate kan bijdragen tot vergemakkelijking en ver aangenaming van het leven. In verschei dene woningen kon reeds aanstonds het nieuwe licht in gebruik worden geno men, terwijl velen een kijkje gingen ne men naar de nieuwe wijze van straat verlichting. Tot laat in den avond heerschte op het dorp een gezellige drukte. ZF.EUWSCH-VLAANDEREN- W. B. BRESKENS. De Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer alhier heeft naar aanleiding van de ingestelde enquête,, in beginsel besloten in 1933 weder een jaarbeurs te organiseeren. Millioenenfabricage maakt het mogelijk 24-X-'31, Vrijdag hoogste lucht- temperatuur 1014 °C (51 ,°F); laagste 7 °C (45 °F). Heden 9 h: 9% °C; 12 h: 1114 °C. 2.0 mm regen of neerslag. De snelle daling van den luchtdruk, gisteren ingezet, heeft ook nog tot hedenochtend omstreeks 6 uur aangehouden, daarna is een rijzing ingezet. Gisteren (ftam.) Heden v.m. Barometer: l&h? 3? f6? ?9? ?3? ?6? 9? ËIÜ 753 752 751 750 749 743 747 746 ©®o 745 e®©© t 744 743 Wat de huiskamerbarometer zegt: @©S -Zeer Schoon met Havana binnengoed voor 2^2 ct. te leveren (Ingez. Med. De 46e jaarlijksche vergadering) van den Bond van Chr. Za.ngKereenig'ingen zal op 28 en 29 Maart te Goes worden! gé- houden. Blijkens het V. V. van. de begrooting van het Wegenfonds 1932 vroegen eenige leden om een weg dwars door Zeeuwsch- Vlaanderen, van Hulst over Ajxel en Sluis kil naar Oostburg op het Rijkswegenplan te brengén. De eigenaar van „Noordhout" de heer W. te Serooskerke (W.) zal zijn pachters 10 en 20 procent reductie op hun pacht geven over 1931. Dit geldt ook voor de pachters van zijn andere goede ren. De Bilt (per radio): Terwijl de daling van den luchtdruk over het Z. van het vaste land onverminderd doorging, en nog doorgaat in centraal Europa, begon de barometer in Schotland en Ierland weer te stijgen, en evenzoo in het bin nenland van Zweden, waar de vorst weer streng werd. Het gebied van warmte in het Z. breidde zich in hoofd zaak O.waarts uit, doch werd in het Kanaal weer naar het Z. teruggedron gen, door koude luchtmassa's die uit het N. komende, op de Britsche eilanden de temperatuur weer doen dalen. Langs den N. rand van het gebied van warmte in N. Frankrijk en het Rijngebied, vielen zware regens. Bij het O.waarts voort gaan van het gebied van warmte en de Z.waartsche uitbreiding van de polaire koude in het W., is in onze omgeving niet meer met verdere stijging der tem peratuur te rekenen, terwijl de regenval gering zal blijven en bewolking de nachten minder koud zal doen zijn. Hoogste barometerstand 762.1 mm te V. Manoer; laagste 739.3 mm te Vardoe. Verwachting tot morgenavond Zwakke tot matige wind uit N„ rich tingen, zwaar bewolkt tot betrokken, weinig of geen regen, iets kouder. Zon op: 6 h 41; onder 16 h 47. Licht op: 17 h 17. Maan op: 16 h 07; onder: 4 h 12. Zondag 25 October: Zon op: 6 h 43; onder 16 h 45. Licht op: 17 h 15. Maan op: 16 h 15; onder: 5 h 23. V.M.: 26 Oct. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later (S springtij). October 1931. Hoogwater. Laagwater Za. 24 0.13 12.18 6.26 18.53 Zo. 25 0.45 12.47 6.59 19.22 Ma. 26 1.10 13.15 7.27 19.51 Di. 27 S 1.37 13.42 7.54 20.18

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 1