ONDERWIJS, KERKNIEUWS. ei nï.1.1»»—— zoek van den Algemeenen Bond van Po litiepersoneel om de jaarwedde van den gemeenteveldwachter te willen verhoo- gen met het bedrag, dat thans wegens verhaal van pensioensbijdrage wordt in- igehouden. In handen van B. en W. werd gesteld heL verzoek van de plaatselijke slagers om een eventueele aanvrage van inge zetenen tot het bouwen van een abat toir van de hand té wijzen en met de slagers, een overeenkomst te willen aan gaan, waarbij het gebruik zal geregeld worden ,dat derdien, die keurslachtin- gen willen doen Verrichten, van hun goedgekeurde slagerijen mochten willen maken; dit in verband met de omstan digheid ,dat het thans verboden is die ren, waarvan het vleesch voor uitpon- ding is bestemd te slachten op andere dan aan de wettelijke eischen voldoende plaatsen. Hoewel het verdienstelijke werk er kennende dat den Algem. Ned. Wielrij- dersbond verricht kon de Raad er niet toe besluiten de gemeente als buitenge woon lid van dien Bond te doen in schrijven. De gemeentebegrooting voor 1932 werd vastgesteld met een bedrag] van f35.644 aan ontvangsten en uitgaven (f 1795, post voor onvoorzien); de begrootinjgvoor het electriciteitsbedrijf met f 7829 aan baten en lasten en f 1250 aan kapitaals- inkomsten en -uitgaven. In verband met den termijn, waarvoor zij zijn goedgekeurd werden een twee tal belastingverordeningen opnieuw vast gesteld. Tot lid der commissie van plaatselijk toezicht op het lager onderwijs merd m. a. st. herbenoemd de heer Ch. v. Houte. Besloten werd gegadigden op te roe pen voor het éénmaal per week ophalen van het straat- en huisvuil. STUKKEN VOOR DEN GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG. Benoeming vakonderwijzer. In de Juli verga der inig werd het voor stel tot benoeming van den heer E. Mos als vakonderwijzer aan school G in ge schiedenis en aardrijkskunde aangehou den omdat geen oproeping van sollicitan ten had plaats gevonden. Thans hebben zich 2 sollicitanten aangemeld en bieden B. en W do volgende voordracht aan: 1. E. Mos, leeraar aan de Rijkskweek school alhier en 2. J. Potappel, vakleer kracht aan een Uloschool te Bergen op Zoom. Degressief tarief in het Gast huis. De heer Paul sprak destijds den wensch uit tot eventueele invoering van een degressief tarief voor 3e k'lasse- jpatienten in het Gasthuis. liet bestuur der Godshuizen meldde toen, dal het van oordeel is, dat het niet ligt op den weg van een zieken- liuisbestuur als zoodanig zijne verple- gingstarieven te regelen naar de draag kracht der opgenomen patiënten en an dere onderscheidingen dan naar de klas se van verpleging toe le passen. Intusscber hebben B. en W. thans iiet advies van het burgerlijk armbestuur ingeroepen en blijkt daaruit, dat het jgewenschte larief een belangrijk' finan cieel nadeel voor dei gemeente zal kun nen meebrengen en .gezien de noodzake lijke allergrootste voorzichtigheid op fi nancieel gebied mogen B. en W. niet anders voorstellen dan de betrokken ;aja»gie\legenheid .'te laten rusten tot we der eenige verbetering van den finan- cieelen toestand zal zijn ingetreden. Begrooting 1932 Godshuizen. Naar aanleiding van de ter goedkeu ring aangeboden beigjrooting 1932 der Godshuizen, betreurt de commissie van financiën het, dat het geraamde tekort op deze begrooting weer f 2000 hooger is dan op de begrooting voor 1931. Was er in verband met de uitbreiding van het Gasthuis een aanwijsbare reden waarom het tekort over 1931 zooveel hooger ge raamd .moest worden dan voor 1930,, die reden bestaat, voor zoover bekend, niet voor 1932 en de commissie spreekt daarom de verwachting uit, dat het be stuur der Godshuizen al het mogelijke zal doen om te zorgen, dat het tekort over 1932 niet grooter zal zijn dan over 1931. Dit acht de commissie geen on mogelijke taak omdat met een redelijker wijze te verwachten prijsdaling van vele artikelen geen rekening is gehouden. En kele ontvangposten zijn aan den lagen kant o.a. mag een gering batig saldo wor den verwacht van het bestaande Consul tatiebureau als de bouw van een nieuw door gaat. Overigens kan de commissie zich met de begrooting vereenigen. Dekking exploitatie-tekort. Gesteund door de Comissie van Finan ciën adviseeren B. en W. aan de Alge- meene Woningbouwvereeniiging tot dek king van het exploitatieverlies over 1930- '31 een renteloos voorschot t© verstrek ken van f 1338.561/2. Wijziging erfdienstbaarheid. In verband met den aankoop van grond aan den Kleverkerkschen weg van kvr. C D. Schorer in 1919 werd een kos- 'telooze eeuwigdurende erfdienstbaar heid van weg gevestigd ten behoeve van de aldaar aan freule Schore in eigen dom, verblijvende perceelen, op de dreef naar de hofstede Arneslein zijnde perceel G nc. 816. Thans hebben de perceelen van freule Schorer uitweg over den nieuw aange- legden klinkerweg en is de uitweg over perceel G 816 verdwenen. Daarom stel len Burg. en W. een wijziging in het besluit tot erfdienstbaarheid voor. De beide commissies vereenigen zich hier mede. Pachtvermindering. Op grond van het advies van den landbouwdeskundige, den heer C. Franse, stellen Burg. en Weth. voor de pachten van J. Lorier c.s. en W. Meliefste voor gronden aan- en bij den Kleverskerk- schen weg te verminderen voor Melief ste met 25 pet., voor P. J. Boogaard, M. P. Matthijsse, J, de Nood, J. Janse Jzn. en J. Lorier met 20 pet. en voor A. Barentsen Lzn. en P. Boone met 15 pet. Verder stellen Burg. en Weth. voor een nadere vaststelling van de oppervlakte te doen plaats hebben van de perceelen, die door de werken aan het industrie terrein zijn veranderd van grootte en dit voor de pachtjaren van 1930/1931 tot 1933/1934. De Commissie van fabricage vraagt waarom in 1929 bij het voorstel tot het geschikt maken voor industrie-terrein de Raad omtrent de mindere baten van verpachte gronden, betrokken bij het onderwerpelijke terrein, niet is inge licht. Burg. en Weth. antwoorden dat met opzet gewacht is tot het bedrag kon worden vastgesteld als het werk was afgeloopen. De commissie van financiën wijst alleen op een paar ver keerde berekeningen. Verhuring grond. Burg. en Weth. stellen voor opnieuw voor drie jaar een stukje gemeente grond van 45 m2 in de Zandstraat biet het zich daarop bevindende schuurtje te verhuren aan F. F. Konrad. Met dit voorstel kunnen de beide commissies zich vereenigen. Overneming grond. Burg. en Weth, stellen voor kosteloos van F. Hollebrandse over te nemen 22 m2 grond voor 3 woningen in de Lelie straat en dezen grond de bestemming van openbaren weg te geven. Hiermede vereenigen zich de commissies van financiën en fabricage. Rekening 1930 Godshuizen. Burg. en Weth. bieden ter goedkeu ring aan de rekening over 1930 en de 3e suppl. begrooting 1930 van het be stuur der Godshuizen en stellen voor het verlies ad f 39677.87 te vinden door vermindering van den post onvoorzien 1931. De coipmissie van Financiën stelt naar aanleiding van deze rekening verschil lende vragen, waarop het bestuur der Godshuizen op verzoek van Burg. en Weth. van antwoord dienen. Wij laten de vragen in het kort volgen en direct er achter eveneens in het kort het ant woord. De commissie vraagt hoe het komt, dat de uitgaven voor de kliniek f 5908.98 K bedroegen bij een raming van f 4250. Het bestuur antwoordt hier op, dat bij het opmaken der begrooting gekeken wordt naar de uitgaven van vorige jaren en van het loopende jaar. Het huisraad behoefde in 1930 nog al aanvulling of vernieuwing, eenige bijzon dere en bepaalde oorzaak daarvoor kan niet worden aangegeven. Tot aanvulling of vernieuwing wordt alleen overgegaan wanneer dit strikt noodzakelijk was en met name voor ma nufacturen werden met betrokken leve ranciers speciale regelingen tot reductie op den prijs aangegaan. Op een vraag naar aftrekken van 2 pet. van de 'maandrekening van de Ant. Jurgens Fabrieken en wat er met de 2 pet. geschiedt, antwoordt het bestluur dat deze aftrek gebaseerd is op een sinds jaren bij de aanbesteding vastgestelde voorwaarde. Het geld wordt besteed voor de kosten der aanbesteding en verder voor kleine .uitgaven, büiten de eigen lijke exploitatie vallende, als het geven van bloem'eii :of eene gratificatie bij eenig ambtsjubileum enz. De commissie vraagt hoe het komt, dat bij een opbrengst aan geneesmiddelen 'van' f 111691.66 er geen post geboekt is voor aanschaffing ,van grondstoffen. Hier op antwoordt het bestuur, dat de bedra gen voor aanschaffing van voorraden op de betreffende grootboekrekeningen zijn te vinden, waaruit de balans en winst en verliesrekening Worden sa'mtengesteld De voorraad op 1 Januari 1930 was geboekt 'vqojrf f 3471. 32, er werd aange kocht voor f 7591.31, op 31 December was er voor f 3470 en was er dus f 7592.63 aan ten koste gelegd. De op brengst van de geneesmiddelen was f 19284.29, alzoo een winst v.an f/ 11691.66. De coimtaissie wijst op het nadeelig saldo der weezenverpleging in gezinnen van f 672.771/2 bij een raming van, f 1250. De minderheid zou dit op de rekening v;an het Armbestuur willen doen drukken en zou de redenen willen ver nemen Waarom hiertegen bezwaar be slaat. De meerderheid wijst op hel kapi taal dat het bestuur der Godshuizen be zit grootendeelsafkomstig v,an gelden, die oorspronkelijk voor het Biurtgerweeshuis waren bestemd, en meent verder, dat. nu de gemeente van beide instellingen de tekorten moet bij passen, het weinig ver schil nïaakt of deze kosten worden ge bracht ten laste van de wezenverpleging dan wel van het Burgerlijk Armbestuur. Het bestuur der Godshuizen kan zich met deze laatste zienswijze vereenigen. Op verdere opmerkingen antwoordt het be stuur dat reeds herhaaldelijk er toe over is gegaan, om artikelen die vroeger bui len aanbesteding werden gegund, daarin te betrekken. Kalfsvleescli bleek niet ge schikt voor aanbesteding, op boter is een reductie op den marktprijs bedongen en of fijne vleeschwaren aan te besteden zijn, betwijfelt het bestuur, wel zal het overwegen, of een regeling lot het bedin gen van een goedkooperen prijs zonder nadeel voor kwaliteit uitvoerbaar is. Met het denkbeeld der Commissie lot instelling eener inkoopooinmissie uit zijn midden kan. "het bestuur -zich niet ver eenigen, het stelt zich daarvan niet de resultaten voor, die de Commissie er van verwacht. v GEMEENTEBEGROOTING VAN VLISSINGEN. In hun antwoord op het rapport van den gemeenteraad inzake de ontwerp- begrooting, deelen burg. en weth. van Vlissingen o.a. het volgende mede: Ten aanzien van de brandkranen zul len burg. en weth. opdracht geven na te gaan, of uitbreiding daarvan noodzake lijk is. In de Verkuyl Quakkelaarstraat is een brandkraan aanwezig, de Glacis- straat kan bij brand worden bediend door de brandkranen in aangrenzende straten. De nieuwe automobiel brand spuit is besteld bij de N.V. Machine fabriek J. H. W. van der Ploeg te Apeldoorn, voor een prijs van 5000, Deze spuit heeft eene capaciteit van 1200 liter per minuut bij 7 atmosfeeren spanning. Zij wordt voorzien van een „reinwaterkoeling" van 200 en ge bouwd op een verlengd chassis met dub bele banden voor den prijs van 150, De verlichting in de Scheidestraat vol doet volgens burg. en weth. aan rede lijke eischen en voor het geringe verkeer over de Groote Markt achten burg. en weth, de verlichting aldaar geenszins on voldoende. Besloten is reeds het be staande bord nabij de keersluisbrug te vervangen door een grooter en dit te verplaatsen. Een bord, groot 0.80 bij 1.80 m wordt thans aangekocht. De financieele toestand der gemeente eischt thans nog geen vermindering van de aan verschillende nuttige instellingen en vereenigingen verleende subsidies, die zonder den steun van de gemeente niet of moeilijk kunnen bestaan. Burg. en weth. hopen deze subsidie steeds te kunnen handhaven. Het met name ge noemde subsidie voor het reizend drank- weer museum ad 15 per jaar zouden zij eveneens gehandhaafd willen zien, daar door deze instelling een algemeen belang wordt behartigd. Ten aanzien van de uitbreiding der Volkshuisvesting merken burg. en weth, op, dat nog korten tijd geleden 96 wo ningen zijn gebouwd door de woning- bouwvereeniging ter verbetering der volkshuisvesting en dat thans zal wor den overgegaan tot het stichten van 21 woningen door de vereeniging „Goed Wonen", terwijl ook de vereeniging „Ge meenschappelijk Belang" een 20-tal wo ningen zal oprichten. Alvorens verder maatregelen te nemen tot uitbreiding van den volkswoningbouw, zullen zij na gaan hoe deze aangelegenheid zich zal ontwikkelen. Ingevolge art. 11 van het werklieden reglement volgt eene vaste aanstelling als regel na 1 jaar tijdelijken dienst. Deze termijn is op 1 jaar gesteld, daar het in het belang van den werkman kan zijn dezen niet te kort te nemen. Burg. en weth. zullen een onderzoek doen instellen naar de mogelijkheid en de financieele gevolgen van een regeling, waarbij naast de straatmakers ook aan hunne weduwen en weezen een uitkee- ring kan worden verzekerd, al vreezen zij, dat de kosten daarvan niet gering zullen zijn. Met het oog op de goede uitvoering en het toezicht op het straat- makerswerk is het niet in het belang der gemeente in de werkwijze verande ring te brengen door het werk niet meer aan te besteden. Het verder afdekken van den Bou levard de Ruijter met Goudalite kan niet als „onderhoud" worden beschouwd, zoodat het niet juist is, met het oog op den financieelen toestand der gemeente, de kosten daarvan op één jaar te doen drukken. Burg. en weth. achten daarom gemotiveerd deze uitgaaf op den kapi- taldienst te verantwoorden. Niettegenstaande de uitbreiding der bestrating zijn de uitgaven aan het on derhoud niet in verhouding daarmede toegenomen en moeten telken jare noodzakelijke verbeteringen achterwege blijven. De eenheidscijfers zijn gering ook in vergelijking met andere gemeen ten. Hetzelfde geldt voor de kosten van het in de laatste jaren verdubbelde plant soen. Zooveel mogelijk worden door de gemeente zelf gekweekte bloemen en heesters gebruikt. Ook in verband met het pogen tot ontwikkeling van Vlissin gen als badplaats achten Burg. en Weth. het verfraaien der stad ten zeerste ge- wenscht. De uitgaven ten behoeve der be graafplaatsen, welke door de ont vangsten nagenoeg worden gedekt kunnen Burg. en Weth., bij de behoor lijke verzorging welke steeds plaats heeft, niet verminderen. Ten aanzien van den geuiten wensch om de muziektent op den Boule vard Evertsen te verplaatsen naar het plantsoen aan den Koudekerk- schen weg mag niet uit het oog worden verloren het nadeel, dat de in richtingen aan den Boulevard en het verkeer aan de badplaats daarvan zou den ondervinden. ïntusschen zullen Burg. en Weth. trachten deze aangelegenheid tot oplossing te brengen, teneinde de concerten beter tot hun recht te doen komen. Het ligt met het oog op de gemeente- financiën niet in de bedoeling nu tot asphalteeren van de Wolstraat over te gaan. De nieuwe bestrating van den Nolledijk is ernstig beschadigd door het vervoer van granietblokken voor het onderhoud der zeewering van den Pol der Walcheren, het polderbestuur heeft onverplicht f 250 schadevergoeding aan geboden, terwijl de totale kosten van herstrating op f 1000 zijn geraamd. Naar de meening van het polderbe stuur kan de spuiboezem voor een goede afwatering van Walcheren niet worden gemist. Reeds in 1926 is met ingang van 1931 een verhooging der recognitie voor het rijk van f 1 op f 2.50 aangekondigd en gezien het geringe aantal der vergun ningen heeft de gemeente zich bij dit onrechtvaardig optreden neergelegd, ïntusschen hebben Burg. en Weth, thans over deze aangelegenheid inlichtingen ingewonnen bij de directie der vereeni ging van Nederlandsche gemeenten. De kosten van het aanleggen van een waterkraan aan den zeekant der duinen zullen circa f 200 bedragen, maar dan moet nog iemand gevonden worden voor toezicht op het gebruik der kraan. Het al of niet oliën der vloeren in scholen hangt af van den wensch. der hoofden van scholen ter dezer zake. Waar niet geoliëd wordt, worden de vloeren met het ontsmettingsmiddel „ca- poriet" behandeld. De voorgestelde verhooging van de subsidie voor de openbare leeszaal en bibliotheek is het gevolg van de nieuwe rijkssubsidie-regeling en het eenige mid del om de leeszaal 'te behouden. Zonder [resultaat heeft de Ver. van Nederl. .ge meenten getracht het afwentelen van steun van het rijk op de gemeenten le voorkomen. De zorg voor de werkloozen heeft de volle aandacht van B. en W. en hel is hun streven om de getroffenen zoo veel mogelijk arbeid te verschaffen. Bij noodzakelijke selectie zal rekening Wor den .gehouden met hen ,die gewoon zijn zwaren arbeid te verrichten. Tevens zul len als regel 5niet bij de werkverschaf fing worden geplaatst zij, die behooren tot de geschoolde werklieden. De gemeentelijke instelling voor maat schappelijk hulpbetoon zal nagaan of er en hoever reden voor steun is aan hen}, die er om vragen .Op voorstel van deze commissie hebben B. en W. zich tot de regeering gewend^ om de rijkssteunrege ling ook voor Vlissingen van toepassing verklaard te krijgen. Daarbij hebbed zij het volgende tarief voorgesteld: voor, uit- getrekkenen voor gehuwde en kostwin ners f 13 per week plus fl.50 pei ge zinslid boven de twee personen tot een maximuim van f20; voor kostganger! f 10 per week. Voor reglementair noJ niet rechthebbenden, dubbel-uitgelrolttenen en ongeorganiseerden resp. f 12, fl.25, f 19 en f9 per week. Getracht wordt toe stemming van de regeering te verlrijgen om niet twee derde doch 50 pet. van de igezinsinkomsten af te trekken van den steun en tevens is gevraagd in plaats van 65 pet. te lezen 70 pet. van het loon dat bij 48-urige arbeidsweek door den betrokkene in zijn vak zou kunnen wor den verdiend als maximum: der uitkee- ring. Ten slotte is aan de regeering gevraagd of aan alle georganiuseerde arbeiders die uit hun werkloozenkas trekken 20 pet. toeslag te geven tot een m'aximum van f 20 voor uitkeering en toeslag samen of een vergoeding' in de kosten van huur en brandstof gedurende de vijf winter maanden. Heit is het streven van Bi. en W. oiml de Groente- en Fruitveiling' op eene gezonde basis le plaatsen, waartoe de medewer king van de leiers en kpopers noodig zal zijn. De aangelegenheid om' de veiling zoodanig te regelen, dat zij een sluitende begrooting zal opleveren is in behan deling bij de Commissie voor deze in stelling, welke commissie zoo spoedig mo gelijk een rapport zal uitbrengen. Volgens de 'voorschriften mioël elk schip dat de haven aandoet, inklaren, hetgeen ook steeds plaats vindt. In Dui- lengewone gevallen, indien b.v. de schip per een paar uur aan wal m'oet vertoe ven, kan deze moeite bespaard worden. Deze voorschriften zijn ook voor de ha ven van Hansweert van toepassing. Plannen voor 't badpaviljoen zijn nog steeds bij het college in overweging, daal de uitvoering van deze plannen zeer kost baar is. Daarbij mioet nog worden opge lost de vraag, waar eventueel een nieuw badpaviljoen geplaatst m'oet worden. Tn verband met de aanwezigheid van den Kunstkring „Het Zuiden", weike inder daad eene attractie vormt voor de bad plaats, hoopt het college dtfeze aangele genheid binnen niet te langen tijd tot oplossing le brengen. Het personeel van het toadjbedrijf wordt des winters zoo veel mogelijk le werk gesteld en verricht werkzaamheden waarvoor 't berekend is. De badkoetsen worden behoorlijk onder houden, grootendeels worden zij ver vangen door cabines, welke goedkooper in onderhoud zijn. Ten aanzien van den geuiten wensch om! de kermis des Zater dagavonds om 12 uur le sluiten delen Bi. en W. ten slotte mede, dat bij hen daartegen geen overwegende bezwaren beitaan. Geslaagd voor het voorloopig ma chinisten diploma de heeren J. Ph. Broer, A. van Zweden en Th, Kuiken, allen leerlingen van de de Ruijterschool te Vlissingen. De Nederlandsche Protestantenbond. Donderdag zette bovengenoemde Bond zijn jaarvergadering voort in het kerkge bouw der Vereeniging van Vrijz, Her vormden alhier. De voorzitter, prof. dr. Eerd- mans, stelde thans aan de orde de kwestie Contact met de Vereeniging van Vrijz. Hervormden. Het hoofdbestuur stelde voor in te gaan op het voorstel van het Hoofdbe stuur der Vereeniging van Vrijz. Her vormden tot instell.ng van een contact commissie. De toelichting tot dit voor stel luidde, dat deze commissie zal be staan uit 6 leden, zoodat van weerszij den 3 leden worden benoemd. De jaar vergadering van de Ver, van Vrijz. Herv. heeft haar goedkeuring reeds aan dit voorstel gehecht. Als de vergadering het voorstel eveneens aanneemt, dan is, naar het Hoofdbestuur hoopt en ver trouwt, een middel gevonden om daar, waar z>ch de gelegenheid voordoet, tot vruchtbare samenwerking te komen. De heer Lem (Amsterdam) stelde de vraag waarom er zulk een contact-com missie moet komen, waar men toch de cefnlrale commissie heeft, die alles kan beoordeelen en men met doopsgezinden en remonstranten en andere organisa ties moeilijkheden kan krijgen. Daarbij j^omt, dat het gevaar bestaat, dat de gedachte commissie te eenzijdig wordt samengesteld, spr, vraagt daarom hoe jmen zich die samenstelling denkt. De heer P i e t e r s (den Haag) zeide, dat er maar weinig punten op de agen da voorkomen, die zoo goed zijn voor bereid als dit, want er is in verschil lende redevoeringen en speciaal in de tafelspeech van den voorzitter reeds op deze samenwerking krachtig gezinspeeld. Maar daarom is den Haag nog niet di rect voor het voorstel, dat vooral goed kan zijn voor hen, die genoeg hebben van al de schotjes, waar er toch geen verschil is in geloof tusschen de betrok ken organisaties. Den Haag vraagt zich af waarom juist maar met een der groe pen contact wordt gezocht en dit met de Vrijz. Herv, Is het soms omdat de re monstranten niets bijzonders hebben. Dat de Vrijz. Herv. tot doel hebben een plaats te behouden in de Ned. Herv. kerk, gaat buiten de bemoeienis van den Protestantenbond om. Spr. draagt ove rigens de Vrijz. Herv. een goed hart toe, maar er is toch reeds contact en dan heeft men mede de Centrale Commissie, die natuurlijk in drie jaar nog niet zoo heel veel heeft kunnen bereiken. De heer Hans waarschuwde er zoo terecht tegen dat de Protestantenbond geen specifiek Vrijz. Herv. organisatie mag worden. Het voorstel is onwelwillend tegenover de Centrale Commissie, Er is toch reeds een fundament voor samen werking inzake het godsdienstonderwijs, en het onderwijs in godsdienst op de scholen. Spr. waarschuwt er ernstig tegen het voorstel zoo maar voetstoots aan te nemen. De voorzitter zeide, na nog en kele opmerkingen uit de vergadering, dat de centrale commissie niet de ge schikte is voor hetgeen men nu beoogt. De centrale commissie is een vergade ring van 30 tot 40 personen uit alle vrij zinnige vereenigingen, en moet dan ook alleen algemeene voorstellen behande len. Maar zij is niet aangewezen voor het oplossen van vragen of moeilijkhe den tusschen twee afdeelingen, de Con tact-Commissie zal alleen uit de beide betrokken organisaties zijn samenge steld. De Vrijz. Herv. hebben in 1903 hun organisatie mede te danken gehad aan de oprichting van een sub-commissie uit den P. B,, die later ontbonden is toen bleek dat .men een 'eigen organisatie verkoos. Nu staan beide organisaties vaak schijnbaar als concurrenten tegen over elkaar en wordt het idee wel ten onrechte gevestigd, dat de P. B. een kerkgenootschap zou zijn. Men moet zeker, geen revolutionnaire middelen toepassen, maar trachten na ruim een kwart eeuw het bewustzijn te herstellen van saamhoorigheid, vooral nu het jonge geslacht den toestand verkeerd inziet. Dit alles is niet in den geest van den Bond, die beoogt het vrijzinnig gods dienstig beginsel te bevorderen in en buiten de kerk. In Februari jl. heeft het hoofdbestuur zich tot de Ver. van Vrijz. Herv. gewend met verzoek een bespreking met de beide hoofdbesturen te hebben, alleen kwam toen het dag. bestuur der Vrijz. Herv. en men kwam tot 't plan voor een contact-commissie. Dat spr. vooral den vertegenwoordiger van genoemde ver eeniging ter vergadering en ook aan tafel verwelkomde heeft niets bijzonders tot doel, maar hij was zelf gast bij die vereeniging op haar jaarvergadering en toen moest men toch ook een afgevaar digde nooden. Spr. geeft nu enkele voor beelden uit de praktijk die aanwijzen hoe noodig een contact-commissie is. Zeker kan ook bijv. met de remonstran ten nader overleg noodig zijn, maar dan in een aparte commissie en niet in de centrale commissie. De heer Lem heeft geen antwoord gehad op zijn vraag over de samenstel ling der contact-commissie en vreest, dat als er door den P. B, ook Vrijz. Herv. zouden worden aangewezen, dit zou leiden tot eene commissie van alleen Vrijz. Hervormden. De voorzitter zal dezen wenk gaarne ter harte nemen, maar het is

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 6