Isfizin RECHTZAKEN. Laaf een ander zich kwellen, •Tabletten Handel, Nijverheid en Visscherij LEGER EN VLOOT. Verkeerswezen, Post en Telegrafie. GEMENGD NIEUWS. INGEZONDEN STUKKEN. Vergaderingen, Concerten, enz. verdere discussie, dat het minder op de woorden van een motie aankomt maar op de strekking en dit is o.a. ook het geval geweest met de motie van de Nederl. Dagbladpers, die met groote in stemming is ontvangen en reeds na volging vindt. De heer Dinger zeide o.a, nog dat de motie van het hoofdbestuur weinig scheelt van die van de Dagbladpers, maar die laatste moet tot het volk spreken en dit is nu niet noodig. Nadat er o.a. ook nog naar voren was gebracht, dat het voor afgevaardigden met een bindend mandaat moeilijk was te stemmen kwam het amendement- Linker Maasoever in stemming en werd verworpen met 71 tegen 40 stemmen. Ofschoon men niet algemeen met de motie van het hoofdbestuur kon mede gaan, werd geen stemming gevraagd, maar was toch ieder overtuigd dat zij zou worden aangenoüien. De motie-Bussum was niet verder in behandeling gekomen als zijnde niet vol doende ondersteund. Te half zes werd de vergadering ver daagd tot Donderdagmorgen half tien, In de sociëteit St, Joris had een ge meenschappelijke maaltijd plaats. Hierna waren allen de gast van de jubileerende afdeeling in de Waalsche kerk bij een Declamatie-avond. Een avond van fijne declamatorische kunst in de goed bezette Waalsche kerk. Episoden uit Jan van Epen's: De schaduw van het geluk. De getuigenis van den veroordeelden geleerde, die na drie jaren eenzame opsluiting weer papier en pen krijgt, zijn pleidooi schrijft voor de daad, waartoe hij gedreven werd; de moord op den man, om zijn dochter te redden; daad, ingegeven door een groote, diepe' liefde voor Maja. Wie zoo met deze zielestrijd heeft meegeleefd en hoe weet deze hoogst- begaafde kunstenares, die mevrouw v. d. Broecke, uit Aardenburg, is, te boeien, in volle toegewijde aandacht-wèg, waar lijk mee te leven ja, diens hart durft niet meer aan veroordeeling denken, die begrijpt in diepe deernis. Deernis voor den mensch, wiens zuiver liefde, verderfelijke liefde tenslotte dooden moest. Het zacht-nuance-rijk toch sterk ge luid der declamatrice, haar voordracht, tot in kleinste details het proza beheer- schend, élanvol; leende zich vooral ook goed voor het beknopt overzicht van de Levensvreugde, zooals dichters en pro- zaisten die door alle eeuwen heen in hun werk hebben geuit: de Middel eeuwen: De goddelijke verrukking in Alle dingen (dichter onbekend), in de Nachtegaal van Zuster Bertken, de vrome blijheid in Johan Luykens heer lijke verzen, als: „Ik meende ook de Godheid ware verre". De levensvreugde zooals de Genestet die ons bracht, zoo als Gezelle, die zong in het onsterfelijk: „O het ruischen van het ranke riet". De levensvreugde, simpel als geluk zich te voelen leven; prachtig reciteerde hiervan de declamatrice in een vers van Boutens. En de levensvreugde van wie het einde weten (Alice Na'hon, Jacqueline van der Waals). Tenslotte: enkele fragmenten van Dostojewski. Muzikale medewerking verleenden de heer A. B. J. Vleugels, cello, met een 4-tal soli, waarvan ons vooral het An dante van Tartini zeer trof, en de heer Joh. H. Caro, die den avond met orgel spel opende, en uitstekend accompag neerde. loopen op grond die bepoot en be plant is: S. L. te Domburg, vrijspraak; loopen over eens anders grond: P. B. te Domburg f3 b. s. 3 d. h.; overtreding leerplichtwet: Pi. M. te N. en St Joosland f20 b. s. 20 d. h., S. J. te N. en St. Joosland f3 b. s. 3d. h.; in de gemeente N. en St. Joosland met een motorrijtuig harder rijden dan 20 km per uur: Pi. J. de B. te Krab- benclijke P. v. S. te Woilpaartshdijk ieder f 5 b. s. 5 d. h., J. M. L. te Wolphaairts- dijk en J. H. C. S. te Amsterdam ieder 110 b. s. 10 d. h.; idem in de .gemeente Oostkapelle: mr. L. C. H. v. B. C., vrijspraak- te Middelburg wateren buiten de bakken: J. P. A. te Middelburg f3 b. s. 3 d. h.; overtreding IJkwet: A. v. D. Souburg, P. de K. ^Koudekerke, J. D'., G. W. L. beiden Viissingen lallen f 5 s. 5 d., M. Pi. Middelburg Ma. G., huisvr. H. L. v. d. W., W. A. G., P. MU J- J- v. H„ L. de N. Bi. H. allen te Vlissiiugjen ieder f 1 b. s. 1. h.; P. M;. M., Viissingen 5 maal f 1 b. s. 5 maal 1 d. h., B(. B;., Viissin gen f 0.50 b. s. 1 d. h., G. Wt L\, Viis singen 6 maal f 1 b. s. 6 maal) 1 d. h. L. J. Z., Viissingen drie maat f 1 b. s. 3 maal 1 d. h. alles met verbeurdverkla ring der maten of gewichten. Water bij de melk. De kantonrechter te Schoonhoven heeft den landbouwer J. Th, D, te Lo- pik, veroordeeld tot twee boeten ieder van f ,400, subs 40 dagen hechtenis voor elke boete, wegens melkvervalsching. Verdachte had bij 100 liter melk de eene maal 20 liter water, de andere maal 10 liter water gevoegd. Voor het gerechtshof te Amsterdam stond in hooger beroep terecht een 21— jarige reiziger uit Utrecht, verdacht van verduistering van circa f 6000 ten na- deele van zijn patroon. De man zou verschillende goederen opi eigen initiatief telgen lagere prijzen hebben verkocht. De proc. generaal eischte bevestiging van het vonnis van de rechtbank te Utrecht, die hem1 wegens 'verduistering tot een gevangenisstraf van 6 maanden had ver oordeeld. Arrest 3 November a.s. Kantongerecht te Middelburg. De kantonrechter te 'Middelburg heeft in de zitting van 14 Oct. veroor deeld wegens met een motorrijtuig of een hand wagen niet behoorlijk uitwijken naar links-rechts bij het inhalen-ingehaald 'worden: J. I. J. B., te Breskens en C. J. J. te O. en W. Souburg, vrijspraak, A. de P. te Ritthem f 25 b. s. 2 w. tucht school; met een rijwiel de linkerzijde van den weg houden en rijden opi zoodanige wijze dat de veilighedi Van het verkeer wordt in gevaar 'gebracht: S. M. te Westka- pelle f 15 b. s. 15 d. h.; met een motorrijtuig doen rijden, zon der twee krachtig werkende remmen J. J. S. te Middelburg f25 b. s. 25 d. h.; met een rijwiel rijden zonder licht: J. W. te Zoutelande f 5 b. s. 5 d. h., J. S. te Koudekerke f 3 b. s. 1 w. tucht school; met een motorrijtuig rijden, zonder behoorlijk zichtbaar nummer met letter C. F. M. II. te Viissingen f 3 b. s. 3dh. met een rijwiel rijden op zoodanige wijze dat de veiligheid Van het verkeer wordt in gevaar igebracht: CM. R. te N. en St. Joosland, J. Ri. te Wolphaartsdijk A. A., Middelburg, ieder f 10 b. s. 10 d. h.F. P. K. te Serooskerke, P. S. te Big- giekerke ieder f 5 b. s. 5 d. h., J. B. te koudekerke f 15 b. s. 15 d. hv met een rijwiel daarmede rijden over een weg terwijl men verkeert onder in vloed van alcoholhoudenden drank, en openbare dronkenschap 'bij herhaling: A :v. B. te Westkapelle drie dagen h., met een motorrijtuig niet opi de eer ste vordering van een ambtenaar het rij- tuag doen stilhouden en tramrijtuigen wel ke stilhouden tot het in- of uitlaten van reizigers, voorbijrijden aan de zijde waar moet worden in- of uitgestapt, terwijl aan die zijde geen vluchtheuvel aan wezig is. W. W. te Waarde f 10 b. en f5 b. s. 10 d. h. en 5 d. h.; straatschenderij, tweemaal gepleegd: A. L. te Viissingen 2 maal f 15 b. s. 2 maal 15 d. h.; rumoer verwekken waardoor de nacht rust kan worden verstoord: A. B. te Domburg f 15 b. s. 15 d. h.; openbai-e dronkenschap: A. B. te Dom burg f 15 b. s. 15 d. h. s ik neem geregeld bij ver- stopping Istizin, dat helptl het (Ingez. Med.) De oesterteelt. Men schrijft ons uit Ierseke: De oesterverzending over 't algemeen geeft geen reden tot klagen. De hoe veelheid die verzonden wordt is wel niet zoo groot als verleden jaar, maar dit behoeft ook niet, daar er belangrijk minder oesters zulten zijn dan toen. Het percentage sterfte valt overal tegen, en de helft is gewoon regel, terwijl er per- ceelen zijn die 70 tot 80 pet. geven. Ook de op de Zuiderzee gezaaide oesters leveren veel tarra, dat valt daar niet mee, waarschijnlijk zal daar ook niet veel meer worden gezaaid. Over het algemeen is de groei zeer slecht en wel licht slechts een derde tot dé helft van 1930-1931. Ook in 't zaaigoed is veel dood, zoodat het zaaigoed dit seizoen niet als 't vorige van 4050 kg per 1000 zal wegen, maar 2535 kg, dus een groote vermindering. Broedval is ook slecht, geen 20 pet. van 1930. Alleen de „slippers" groeien en bloeien er zijn er zeker wel honderdmaal zooveel als ver leden jaar. VRUCHTGENOT. (Allerlei soorten fruit worden tegenwoordig verwerkt in schoonheidspreparaten.) Het groote doel van onzen tijd Lijkt wel, om altijd jong te blijven, Men is geneigd, den ouderdom Met ieder middel te verdrijven. Het innerlijke zweept men op Tot jeugd in daden en in praten En uiterlijk bestrijdt men stug Den tand des tijds met preparaten. Daar worden kinnen weggewerkt En kwade rimpels gladgestreken, Er worden buikjes weggezweet, Tot ze volkomen zijn geweken. Het nieuwste op het schoon terrein Der schoonheid, las ik dezer dagen, Is, dat het jeugdig uiterlijk Met vrucht met vrucht is na te jagen. Dit vruchtbeginsel moet u niet Als een hernieuwde leuze lezen Van: eet meer fruit! het vruchtgebruik Moet voor dit doel uitwendig wezen. Wanneer de jaren 't zachte vleesch Op wangen en op hals verdorden, Kan men weer sappig, jong en frisch Als homo (vruchten) sapiens worden. Je smeert het er niet zoo maar op, Om tot het groote doel te raken, Het wordt in smeerseltjes verwerkt, Die 't beter, althans duurder, maken. Ik weet niet of u er voor voelt, Om de methode te probeeren, Van het uitwendig vruchtgebruik In vruchtgenot 'te doen verkeeren; Wat mij betreft, ik hou van fruit En ik blijf jong naar mijn vermogen, Maar wat het uiterlijk betreft Blijf ik maar bij mijn vruchtloos pogen, P. GASUS. Bij beschikking van den Minister van Defensie is kapitein-luitenant ter zee J. A. V. Swenker heden geplaatst in het commandement der marine te Willemsoord, en is luit. ter zee 2e kl, B. Q. Boelen den 16en Nov. a.s. geplaatst a.b. Hr. Ms. Wachtschip te Willems oord. Hr. Ms. Van Nes. Hr. Ms. torpedobootjager „Van Nes" is Dinsdag uit de haven van Willemsoord naar zee vertrokken en Woensdag te Viissingen binnengeloopen voor het ver richten van eenige voorzieningen en daarna weder naar zee vertrokken ter aanvaarding van de reis naar Curaqao. Bij Kon. besluit is benoemd tot hoofdingenieur der telegrafie en telefo nie ir. A, H. de Voogt, thans ingenieur der telegrafie en telefonie. Indische Stoomvaartlijnen. Johan van OldenbarneveltBatavia n. Amsterdam 21 van Colombo. Baloeran 21 van Rotterdam naar Ba tavia. Slamat (uitreis) 21 van Suez. Palria 21 van Batavia te Rotterdam. Insu-linde (thuisr.) p. 20 Perim. Dempo 21 van Batavia naar Rotter dam. Marnix van St. Aldegonde (uitreis) 20 van Algiers. Chr. Huygens (thuisr.) 20 van Genua. DE DUINEN TE HOEK VAN HOL LAND, Het hoogheemraadschap „Delfland" heeft telkenjare zeer enorme kosten te besteden aan het herstel van de duinbeplantingen, welke door de badgasten vooral te Hoek van Holland vernield worden. Ten einde die kosten te beperken en de vernieling tegen te gaan, heeft het hoogheemraadschap besloten om de duinen aan den voet voor alle publiek af te sluiten. BOERDERIJ AFGEBRAND. Dins dagavond is brand uitgebroken in de boerenhofstede van den heer J. L., ge legen aan den Oostvoornschenweg tus- schen Den Briel en Oostvoorne. Aangewakkerd door den feilen Noord westenwind grepen de vlammen snel om zich heen, zoodat al spoedig de geheele boerderij in lichterlaaie stond. De brand weer kon tegen de vuurzee niets uitrich ten. De boerderij met inventaris werd een prooi der vlammen, BRIEVENBESTELLER OVERVAL LEN. Dinsdagmorgen werd een brie venbesteller in de Gustav Poensgen- strasse te Dusseldorf door twee personen van ongeveer 20-jarigen leef tijd overvallen. De daders hadden den man gevolgd tot hij bij de portiek van een huis kwam, waar een hunner hem bij de keel greep en de ander hem zijn tasch wilde ontrukken. De man ver weerde zich echter en diende een der aanvallers een flinken slag toe. Beiden konden worden gearresteerd. MOORD OPGEHELDERD. On langs werd in een bosch op den Rooden Berg bij Berningerode het lijk van een Berlijnsch student gevonden. Deze moord is thans opgehelderd. Een gendarme trof n.l. in een dorp een jongen zigeuner aan, die met een goud horloge speelde. Op de vraag, hoe hij daaraan kwam, verklaarde de jon gen, dat zijn vader het horloge aan een vreemden man had ontnomen. De gen darme nam daarop het horloge mede en overhandigde dit aan de politie, die vast stelde, dat op het deksel het monogram van den vermisten student gegraveerd was. Zoo kwam de politie op het spoor en arresteerde twee zigeuners, die onder den last van het bewijsmateriaal ook 'n bekentenis aflegden. De student had bij een bank te Duderstedt een bedrag van 90 Mark opgenomen. Onderweg had hij de zigeuners naar den weg gevraagd. Deze gaven hem geen antwoord, doch verlangden onder bedreiging, dat de student al het geld, dat hij bij zich had, aan hen zou geven. Toen de student dat niet deed, hebben zij hem met een bijl en een ijzeren staaf neergeveld, waarna zij den bewustelooze naar het bosch hebben gesleept, waar zij hem met een handdoek hebben opgehangen. Ongelukken, Dinsdagmorgen is te Rotterdam het 13-jarig meisje M. A. bij het over steken van den rijweg door een vracht- auto gegrepen en gedood. Op het Damrak nabij de Oude Brug- s teeg te Amsterdam is Woensdag middag een ongeveer 60-jarige man door eigen onvoorzichtigheid onder een lramL wagien geraakt. De man was onmiddellijk 'dood. Te 2e Exloërmond is de heer D.,'bak ker aldaar, tengevolge van eigen onop lettendheid aangereden door een auto. Hij werd over den weg geslingerd en in zeer zorgwekkenden toestand opge nomen. Woensdagmorgen sloeg te B e e r t e r- h a a g e n een tweetal paarden, dat voor een boerenwagen was gespannen, plot seling op hol, doordat de dieren waren geschrokken door een hoeveelheid kla ver dat van den wagen afviel. De wa gen kwam in de sloot terecht. De be stuurder, de arbeider A. J,, bekwam ernstige kneuzingen en eenige gebroken ribben. JEUGDIGE BOEFJES. De P a r ij- s c h e politie is een bende van jeugdige misdadigers op het spoor gekomen, die in het bizonder haar werk van rijwiel diefstallen maakte, zoodat niet minder dan 100 van deze diefstallen door de bende zijn uitgevoerd. De leider van de bende is een school jongen van 13 jaar, terwijl het oudste lid van de bende den leeftijd van 15 jaar nog niet heeft bereikt. De gestolen rijwielen werden voor prijzen, wisselen de tusschen 10 en 20 francs, verkocht. Op de vraag, wat zij met het aldus ontvangen geld deden, gaven zij zonder blikken of blozen ten antwoord, dat hun vriendinnetjes veel noodig hadden, Bij vele leden van de bende werden geladen revolvers gevonden. De leden van de bende droegen echte apachen- namen als Jojo de verschrikkelijke enz, BIJ HET WEDDEN ALLES VER LOREN. In een anders leegstaand huis in Sussex zijn de heer L„ zijn vrouw en hun 8-jarig dochtertje dood gevonden, vergiftigd door gas. De eene week was de heer L., die jaren geleden met zijn familie uit Australië was gekomen en door wedden zich een bestaan verwierf rijk, de volgende dood arm. Alle juweeien, die mevrouw L., vroeger een bekend danseres had ge had, en haar bontjas waren verpand. Er was geen geld meer om het dochtertje op school te houden. Alles hadden zij met wedden ver loren. Daarom hebben zij samen teneinde raad den dood gezocht en gevonden. Een vriend van de familie vertelde hoe L. in het begin soms 100 pond bij windhonnenrennen maakte, totdat vrouwe Fortuna hem in den steek liet en hij langzamerhand alles, wat hij be zat, verloor. STORMWEER IN DE BOTNISCHE GOLF. Aan de Noordelijke kust van de Botnische Golf is een Duitsch motorschip vergaan. Reeds Woensdag morgen had men opgemerkt, dat het hulpeloos ronddreef. Bij den heerschen- den storm en zwaren zeegang moest de reddingboot die uitgevaren was om hulp te verleenen onverrichter zake terug- keeren. Later gelukte het echter een visschersboot de uit 4 koppen bestaande bemanning te redden. Aan de Zuidkust van Finland verkeert bij Hangoe een groot vrachtschip, waarvan de nationa liteit onbekend is, in nood. De golven slaan voortdurend over het dek heen, HET GOUD VAN DE EGYPT. - De duikers van het .Italiaansche schip „Ar- tiglio" die reeds twee jaren pogen het millioen pond sterling! ,te bergten, dat in de ruim'en ligt van de „Egyp't", die in 1922 voor de kust van Brest verging, schijnen binnenkort gereed te komen met hun moeizaam werk. Zij hebben een rond gat gesneden in de schatkam'er, waar het goud is gebor gen ;en zulten thansi trachten, het dak' van deze kamer op te blazen, teneinde het goud a,an de oppervlakte te Ik'umien bren gen. VUURGEVECHT MET BANDIETEN. In een steegje van Manhattan von den drie ambtenaren van de New Y orksche politie een ouden bekende die reeds sedert 1928 werd gezocht, na dat hij uit de gevangenis was ontsnapt kort na zijn veroordeeling wegens moord op een politieagent. Toen de man zich ontdekt zag, vluchtte hij een ver laten huis binnen, waarin drie ambt'f naren en een politieagent hem volgden. Toen zij op de bovenverdieping kwamen en een kamer wilden binnentreden, loste hij drie schoten op de detectives, die alle drie ernstig gewond werden. De politieagent schoot den man daarop neer. OORLOG AAN HET OORLOGS SPEELGOED, Wij zijn allen nog onder den indruk van het vredes-petitionnement, dat de Nederlandsche Dagbladpers heeft geor ganiseerd. De aanbieding er van te Ge- nève heeft plaats gevonden onder alge- meene belangstelling, en in tal van lan den heeft men Nederland, dat zoo ieis durfde ondernemen en daarna schitte rend kon doen slagen, als navolgens waardig voorbeeld gesteld. Zulk een daad bewees immers, hoe groot het verlangen naar wereldvrede in Nederland was. Intusschen hebben de beraadslagin gen in de laatste Volkenbondsvergade ring ons weer geleerd, hoeveel er nog in dat opzicht te overwinnen valt, juist onder de volken zelf. Het is daarom, dat wij u willen op wekken tot een daad, die misschien eigenlijk vanzelf spreekt, wanneer wij het vredes-petitionnement der Dagblad pers dezen zomer onderteekend heb ben. Wij bedoelen het volgende: De December-feesten naderen, voor een groot deel kinderfeesten bij uitne mendheid. Ongetwijfeld worden spoedig de speelgoed-étalages in de groote wa renhuizen en in de speelgoedwinkels in gereedheid gebracht. Wij hopen, dat er geen oorlogsspeelgoed zal worden ten toongesteld, wij vreezen, dat dit wel het geval is. Op de ouders, neen, liever op allen, die in de komende feestdagen kin deren willen bfedenken, doen wij nu een beroep: Koopt geen oorlogsspeelgoed! Wie een kind oorlogsspeelgoed geeft, zij 't een doos met soldaatjes, of een kleine vesting, of wat dan ook, draagt bij, om het oorlogssentiment eeuwen oude erfenis in het kind te doen ont kiemen of te versterken. Het kind, dat nog niets beseffen kan van de ellende, die stoffelijk en zedelijk de oorlog brengt; het kind, dat wellicht alleen denkt aan heldendaden uit vroegeren tijd. Het oorlogsspeelgoed is dikwijls mooi, fijn afgewerkt, daardoor aantrekkelijk voor de koopers. Laten wij ons daar door niet laten verleiden, niet door la ten bedriegen. Niet door de keurige tankjes, de allerliefste oorlogsvliegtuig jes, de snoezige ambulance-wagentjes met dito verpleegsters-popjes. Met dit speelgoed aan kinderen te geven wekken wij bovendien nog in hen op de valsche oorlogsromantiek, waar van wij volwassenen, na de schrikbeel den van den wereldoorlog, de onwaar heden kennen. Wie zijn handteekening aan het vre des-petitionnement van de Dagbladpers gaf, moge deze niet weer ongedaan ma ken door een kind met oorlogsspeel goed in de tegenovergestelde richting te drijven. Zegt ook niet: het is altijd zoo ge weest, en de menschen hebben dit altijd doodgewoon gevonden. Zijn de tijden dan niet veranderd? Kan men dezen tijd vergelijken met dien zelfs nog maar van de vorige eeuw? Is niet alles ten onder ste boven gekeerd, wat de meesten on zer voor onveranderlijke waarden en in zichten hielden? Is 't zoo ook niet met de opvoeding van onze kinderen? Of het kind wordt gewend aan het denkbeeld van oorlogs-noodzakelijkheid en zal als volwassen mensch geen aan hanger van den vrede worden, óf hij zal later hen beschuldigen, die hem zoo op voedden. Uit liefde en eerbied voor het kind, en ook uit liefde voor den vrede vragen wij u met aandrang geen oorlogs speelgoed te koopen. C. POTHUIS—SMIT, redactrice van „De Proleta rische Vrouw", weekblad van den Bond van Soc.-dem. Vrouwenclubs. Flor a-B i o s coop (Noord*traat) dage- lijks doorloopende voorstellingen 7.30 uur. E1 e c t r o-B ioscoop (Markt!) Doge* lijks doorloopende voorstellingen ont 7 en 9 uur. Zondags Matinee om 3 uur. Tot en met Zondag 25 October Tent. schilderijen Maria E. van Regteren Altena en lampekappien van Jo van Regteren Altena. Kunstmu seum Vereen. Voor de Kunst, Zon dags 10—4, werkdagen 11—5. V r ij d a g 23 October 'Liederenavond van mevr. B. Seroen te Amsterdam. Vrijdag 23 O October Variété Sara Hor sten. Schuttershof. Donderdag 29 en Vrijdag'30 Oct. Veirkooipdagen handwerken t. b. Orgelfonds der Oostkerk. V r ij d a g 30 October: Gezelschap Kees Pruis, Schuttershof. V r ij d a g 30 October: Lezing Geschied en Letterkundige Vereeniging, spr. prof. dr. F. W. Hudig, Am sterdam. Dinsdag 3, Woensdag 4 en Don derdag 5 November: Bazaar Vereen. Vrijz. Hervormden, Woensdag 4 November Middel'b. Concert .Vereen. Hekking Cel. Concert- en Gehoorzaal. Electr. Drukkerij G. Wi. DEN BOER, Middelburg.

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 6