PUROL Bieten rooien KERKNIEUWS. KUNST EN WETENSCHAP. LAATSTE BERICHTEN ONDERWIJS. BEURS- EN WISSELKOERSEN. BUITENLAND. BURGERLIJKE STAND. Verkeerswezen, Post en Telegrafie. GEMENGD NIEUWS. LEGER EN VLOOT. Algemeen Overzicht. BEURSTHERMOMETER JTen nadeele van den landbouwer B,. te C 1 i n g e zijn een 40-tal jonge kippen gestolen wat pUml f 100 schade beiee- kent. Omdat zijn hond zoo te keer ging was vBi. er des nachts nog uitgeweest doch kon niets verdachts ontdekjken. Op het erf is een klomp gevonden van Belgisch maaksel. De politie doet onderzoek. Het aantal aangegeven gevallen van besmettelijke ziekten, ,over de week van 11 tot en met 17 October, in de provin cie Zeeland bedroeg: Roodvpnk: $t Maartensdijk 1; .Diphtherie Hekukenszaud 1. Kloven, ontvellingen, schrammen en andere huidverwondingen ver zacht en geneest men snel met Doos 30 en 60 ct. {Ingez. Med.) bouwen van ,een Landlbouwhuishoud- school te iZierikzee worden overge gaan, waarmede èn het landbouwhuis- houdonderwijs èn het lager onderwijs ge baat zullen zijn. Tot onderwijzer aan de R.-K. Kop- school te Temeuzen is benoemd de Jheer G. H. ten Asbroek te Haaksbergen (Overijsel.) De heer J. Scheerens, tijdelijk on derwijzer aan de O. L. school I te Bresken s, komt als no, 2 voor op de door B. en W. opgemaakte voor dracht (vacature Klaaijsen). T, Pluim, f Te Baarn is gisteravond in den ouder dom van 67 jaar plotseling overleden de heer T. Pluim, oud-hoofd eener openbare school, bekend schrijver van vele wer ken op historisch gebied. Na des morgens bevestigd te zijn door ds. J. P. Scholle van Wehe, met de ■woorden van Lucas 8:22 deed ds. E. van Ruijlenberg, vroeger te O o st 'burg, Zon dagmiddag intrede bij de Ned. Herv. ge meente te Warfhuizen. Tot tekst had de nieuwe predikant gekozen Roml 8 15. De gemeente zong den nieuwen leeraar en zijn gezin toe Gezang 224 1 en 5 Ten huize van ds. Eaber te Zut- pben vond Woensdagmiddag de verkoo- ping bij executie plaats, als gevolg van ds. Faber's weigering om de kosten van uitbesteding te betalen van ee-n officier die bij hem zou worden ingekwartierd^ ■welke inkwartiering hij ook weigerde. Het eerste meubelstuk dat ter verkoop werd voorgehouden was een stoel, die door mevr. Wiersma voor f 100 werd giekocht, waarmede het in te vorderen bedrag ruimschoots werd overschreden. Met hoera geroep van het publiek werd de verkoop beëindigjd. Een vaste datum voor Paschen voorgesteld. De vierde Intern, ver kee/rs con fe ren - tie te Genève heeft haar besprekingen over de vaststelling van een vasten da tum Voor het Paaschfeest en over een al gemeene kalenderhervorming beëindigd. Zij stelt voor, het Paaschfeest vast t|e stellen op den Zondag na den tweeden Zaterdag in April. Een definitieve beslissing blijft echter .nan de kerkgemeenschappen, die( een des betreffend voorstel van den raad van den Volkenbond zullen ontvangen. Met betrekking tot de algemeene ka lenderhervorming werden geen besluiten genomen. Arthur Schnitzler. f Naar een Wolff-telegram uit Weenen meldt, is Arthur Schnitzler gisteravond aan een beroerte overleden. Arthur Schnitzler werd in 1862 te Weenen geboren en was assistent aan de algemeene polikliniek. Schnitzler is echter uitsluitend bekend als tooneelschrijver en novellist. Van zijn. hand verschenen o.a. „Der Schleier der Beatrice", „Lebendige Stunden" waar voor hem in 1903 de Bauenfeldprijs werd toegekend, „Zwischenspiel" (Inter mezzo) waarvoor hij in 1908 den Grill- parzerprijs ontving, „Ruf des Lebens" en „Marionetten", verder de novellen- bundels als „Die Frau des Weisen", „Leutnant Gustl" en de roman „Der Weg ins Freie". Van zijn tooneelwerken is vooral Lie- belei vele malen opgevoerd evenals Prof. Bernhardi. Voor het examen apothekersas sistente slaagde- te Utrecht de heer J. J. van den Hofstede alhier. Naar de Zierikz. Nieuwsbode ver neemt zal binnen afzienbaren tijd tot het MOTIES VAN DEN TEMPEL. De moties die de heer Van den Tem pel indiende bij zijn interpellatie over de economische crisis ^zijn alle drie door de Tweede Kamer verworpen. De eerste motie (herziening der werk- loozenuitkeering) wordt verworpen met 61 tegen 25 stemmen. Vóór stemden de soc. dem. en de communisten. De tweede motie (verlenging van den duur der uitkeering door de werkloozen- kassen) wordt verworpen met 60 tegen 24 stemmen. Vóór stemden de soc. dem. en de communisten. De derde motie (aanhangig maken bij het internationaal arbeidsbureau van de 40-urige arbeidsweek) werd verworpen met 62 tegen 24 stemmen. Vóór stemden de soc-dem. HET SPOORWEGONGELUK TE GRONINGEN. De Groningsche rechtbank heeft den 40-jarigen rangeerder B. H. te Gronin gen en den 33-jarigen machinist W. P. te Zwolle, die verantwoordelijk zijn ge steld voor het spoorwegongeluk dat op 26 Januari te Groningen heeft plaats gehad en waarbij 2 personen zijn gedood en 6 gewond, beiden veroordeeld tot, 14 dagen hechtenis. De eisch was voor den machinist een maand, voor den rangeer der 14 dagen hechtenis. De rechtbank heeft bij het wijzen van dit vonnis over wogen, dat wettig en overtuigend is be wezen, dat het aan de schuld van ver dachten te* wijten is geweest, dat door hoogst roekeloos en onvoorzichtig han delen, gevaar is ontstaan voor het ver keer door mechanische kracht op de spoorwegen, welke de botsing en den dood, alsmede de verwondingen van passagiers tengevolge heeft gehad. Of schoon in de reglementen de verant woordelijkheid van een rangeerder slechts vaag is omschreven, heeft de practijk toch geleerd, dat hij wel dege lijk op de seinen moet letten. In dit ge val, waar de rangeerder bekend was met den plaatselijken toestand, had ver dachte een zoodanige positie op het ran- geerdeel moeten kiezen, dat hij het sein had kunnen waarnemen. Ten aanzien van den machinist staat onomstootelijk vast, dat hij niet door een onveilig sein had mogen rijden. Herbenoemd lot burgemeester van Hulst de heer Bi. A. Th. M. Truffino. De raad van Breskens verga dert morgen. De agenda vermeldt o.a. voorstellen tot het verhuren van huizen betreffende de rooilijn van de Keymel- straat, tot benoeming van onderwijzers de vermakelijkheidsbelasting; een re quest van den Centralen Bond van Transportarbeiders en de begrooting 1932. De rechtbank te Breda heeft uit spraak 'gedaan in de zaak tegen den 18 jarigen chauffeur B, F. B. uit Utrecht, die als bestuurder van een vrachtauto op 30 Mei jl. op den Oosterhoutschen weg, nabij Breda, een man en twee meisjes aanreed, tengevolge waarvan alle personen onmiddellijk werden ge dood. Geëischt was 6 maanden gevan genisstraf en ontzegging van de bevoegd heid om een motorrijtuig te besturen ge durende 1 jaar. Het vonnis luidt 2 maan den gevangenisstraf, met intrekking van het rijbewijs gedurende 1 jaar. AMSTERDAM, 22 October, Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele noteering van heden. Ned. 22 A/B 1000-6 10014—100%. Ned. 31 1000-4 95—95%. Ned. 17 1000-4% 99% 100. Certificaten-3 70%70%. Cert. N.W.S.-2% 59%—59%. Duitschl. 100-7 47%—47%. Engl. W.L. 50-200-5 78—78. Goes '30-4. 99 Zeeuws. Hyp. B-4i/2 941/2 A Amsterd. Bank 112V8—113. A Bank Assoc. 281/4 C Rott. Bankver 641/2 i A Twentsche Bank 93— A Pref. Jurgens A 85—84. A K.M. De Schelde Nat. Blez. 42—40. A Ver. Papf. v. Gelder 58—56. C Am. Car en Foundry 155/8—14ö/8. C Am. Smelt Ref. 28%28%. C Farbenind. I.G. 9796%. C U. States St. C. 71%—70%. C C. Publ. Serv. 4%4%. C North Am. Cy. 40%41%, A Born Sum. H.M. 112 A Ned. Wol Mij. 29%—29. A Singkep Tin M. 7575. A J. C. Japan Ln. 4038. A Rotterd. Lloyd 8281%. A S. M. Nederland 8584. A Amst. Thee C.M. 2929. A Houth. Alberts 53 C Peruvian C. Pr. 1112. A Erie Spoorweg 16% A Southern Rlw. 21%20. C Union Pac. Rr. 118—115. C nt. Nickel Cy 10/4—IO1/2. A Kol. Bank 723/4-72. A N.I. Iibk. 1000 73—73. C. Ned. II. M. 1000 92—.911/4. A Alg. Kunstz. U. 445/8—45-47. Donderdagmorgen is te A m s t e r- a m een 74-jarige vrouw in brand ge- .akt, die met de voeten op een test met vuur rustende in slaapwas ge vallen. Toen haar kleeren vlam vatten, schrikte zij wakker en is in haar angst n bed gekropen. De brandweer heeft de rouw die zeer ernstige brandwonden had opgeloopen, naar het ziekenhuis doen overbrengen, Het Hof te Amsterdam wees arrest n de zaak tegep een bloembollenhande- aar uit Haarlem, verdacht van het uitlokken van een strafbaar feit, in dit geval brandstichting. Verdachte had een „vriend 1000, voor het in brand ste ken van zijn verdachte's 1 bollen schuur beloofd. Hij had de verzekering van 8000 op 10.000 gebracht. De Haarlemsche rechtbank had verdachte ontslagen van rechtsvervolging. In hoo- ger beroep eischte de proc.generaal een gevangenisstraf van 9 maanden. Het Hof veroordeelde hem tot 6 maanden gevangenistraf. Het gerechtshof te Arnhem heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen L. Q. koopman te Utrecht, die door de recht bank te Arnhem veroordeeld was tot 2 jaar gevangenisstraf, omdat hij met een ander zich schuldig heeft gemaakt aan oplichting van 15.000 ten nadeele van emand in Oosterbeek. Het Hof heeft het vonnis vernietigd en ver dachte veroordeeld tot 1 jaar en 6 maan den gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis. - Woensdagmiddag werd te Vaes- rade gemeente Nuth zekere J. V. die op weg was naar het land en op het wandelpad liep, door een taxi van ach teren aangereden. V. was op slag dood. De chauffeur, die onder invloed van sterken drank verkeerde, werd in ver zekerde bewaring gesteld. Martin Spanjaard dirigent van de Arnhemsche Orkestvereeniging heeft met ingang van 1 Mei 1932 ontslag aan gevraagd. Hij is sinds 1920 dirigent van dit orkest. Donderdagmórgen reed de motor rijder M. fotograaf te Arnhem) met zijn motorrijwiel met aanhangwagen, waarin zijn moeder, mevr. M. was gezeten, tegen een kruideniersauto met het gevolig dat de aanhangwagen geheel in elkaar werd gedrukt en .het rechterbeen van m'evr. M. werd verbrijzeld. De heer M. bleef ongedeerd, terwijl ,de auto licht werd beschadigd. Het ongeluk is toe te schrij ven aan de razende snelheid waarmiee de heer M. over den straatweg reed, waar door hij zijn vaart niet spoedig kon ver blinderen. Op de mijn Laura te E ij g e 1 s- hoven is de 40-jarige arbeider R. in een schacht doodgekneld. De man was gehuwd. Tegen hedenavond is een openbare plenaire zitting van den Raad van den Volkenbond bijeengeroepen, aan welke een voorloopig besluit inzake het Chi- neesch-Japansche conflict zal worden voorgelegd. Men verwacht, dat Japan en China zich bij de stemming over dit besluit, van stemming zullen onthouden. Woensdag heeft men den schilder J. Hacker in zijn woning, op zijn bed te Hamburg vermoord gevonden. Men heeft hier "klaarblijkelijk met een roofmloord te doen. De heele woning is overhoop gehaald. H. had eenige dagen geleden ongeveer 2000 mark van een Spaarbank gehaald .en men vermoedt, dat de moordenaar hiervan op de hoogte was. De rechter van instructie bij de rechtbank te P o stdatai heeft tegen Ma- tuschka een vooronderzoek geopend we gens aanslag op de spoorwegen met po ging tot moord en overtreding van de vuurwapenwet. Er :is een bevel tot ge vangenneming uitgevaardigd. werd geheel vernield. Mej. Z. bleek in de meerderheid, toidat de politie kwam. Beiden werden naar het bureau gebracht waar zij werden gekalmeerd. Het geval trok op den zeer drukken straatweg, ■"eel bekijks. DREIGBRIEFSCHRIJVER GEAR RESTEERD. Maandag ontving een inwoner van Amsterdam een brief, waarin geëischt werd een brief met 100 te deponeeren op een nader aan gegeven plaats. Wanneer dit niet zou gebeuren, zou hij of een van zijn huisge- nooten worden gedood. De brief was on derteekend: „een van de daders van den bankoverval Koninginneweg". De ont vanger van den brief begaf zich naar het politiebureau waar is besloten op den bewusten avond op de aangegeven plaats een couvert te deponeeren. Dit gebeurde, doch tevens hadden zich ook enkele rechercheurs verdekt in de buurt opgesteld. Werkelijk kwam na korten tijd een persoon, die den brief meenam. Toen hij weg wilde gaan ar resteerde men hem. Hij bleek een jong- mensch van negentien jaar te zijn, die in de buurt van het adres van den persoon, aan wien hij den brief gestuurd had, woont. Hij had een revolver bij zich. Uit een onderzoek bij buren van den aange houdene ingesteld bleek, dat de man als zeer zonderling bekend stond. Met den revolver heeft hij herhaaldelijk op zol der geschoten. Met den overval op de bankinstelling aan. den Koninginneweg had hij niets te maken. Proces-verbaal is tegen hem opgemaakt. PSYCHOpAATH AANGEHOUDEN. -- Te Kerkrade is Dinsdagavond gear resteerd de 20-jarige H. van H. die sedert Maart j.l. uit het psycho pathen gesticht te Leiden was vermist en sinds dien wordt gezocht. Het bleek, dat hij wederom verschillende, inbraken langs de grens heeft gepleegd. BANK BEROOFD. Te M e n o- m i n e, in den staat Wisconsin, zijn vier gewapende bandieten de Kraft State- bank binnengedrongen en, na het perso neel van 16 man op de gebruikelijke wijze in bedwang te hebben gehouden, er in een auto met 10.000 dollar van door gegaan. Een zoon van den direc teur der bank is door de bandieten ge wond, een tweede zoon is meegevoerd en later door hen gedood. Een der ban dieten is door achtervolgers gewond. per J. Momber den opper-majoor M. Marijs de majoors-bottelier J. M. Huis en J. Bertink en de majoor-monteur. C. G. Vermeulen. Middelburg. Van 19—21 Oct. Overleden: M. C. Koe ne wed. van A. P.. Kouwer, 69 j. SLAAGS GERAAKT. Op den Straatweg, nabij den Kleiweg te H i 11 e- gersberg zijn de dames A. B. en J. Z. slaags geraakt. Het betrof een oude veefe, die nu maar uitgevochten moest worden. Er vielen 'harde klappen. De bril van mej. B.'s aangezicht vloog in stukken op den grond, en haar mantel A v. Berkels Pat. 26—30. C Calvé-Delft 6766. A C. Suiker Mpij. 2323%. A Int. Viscose 13%13-14. A Kiichenm. I. Acc. 16%17-15. A Ned. Ford A.M. 215—220. A Philips Gem. B. 69%—73-71%. C Unilever 137-138-135%. C Anaconda Cop. 35%35-36. C Bethlehem St. 31%—30%-31. C Gen. Aviation 3%3%. A A.N.I.E.M.—N B|.1845/s—182. C A. Gas en El. Cy. "&5/g—8/4. C Cities Serv. Cy. 7?/s73/4. C Midd. VVest Ut. 113/tl— 1 A Alg. Explor. Mij. 78%—76-77i/2. A Boeton Mijnb. 34i/2—'3'4i/2. A Kon. Petr.' Mpij 15l3/8-149i/2-5l3/4. C Contin. Oil. Cy 63/4—67/8» C Sheill Union O.C. 47/8— 43/4-7/8. A Holl. A'mier. Lijn 41/4—41/4. A K.N. Stoomb. Mij. 21—20i/4. A Ned. Scheepv. U. 843/8—84. A. H.V. Amsterdam 20l7/s—201-1981/2. Kleine mailschepen op Ned.-Indië door snelle vrachtschepen vervangen. De Stoomvaart-Mij. Nederland en de Rotterdamsche Lloyd hebben besloten met ingang van 1 Januari 1932 tot nader order de kleine mailschepen te vervan gen door de snelle motorvrachtschepen welke de post zullen vervoeren in den zelfden tijd als dit tot nu toe geschied de. Deze motorvrachtschepen zullen zoo wel op de uit- als op de thuisreis Na pels voor het innemen en ontschepen van de mails aanloopen. Door het in dienst stellen van de grootere nieuwe motorpassagiersschepen is de vervoers capaciteit in de laatste jaren zoodanig opgevoerd, dat met dezen gewijzigden maildienst, gezien het verminderd pas sagiersvervoer, kan worden volstaan. De majoor-machinist L. Siegers is bevorderd tot adj.-ondtero'fficier-machi- nist en de sergeant-monteur P. C. de (Ruiter 'tot majoor-monteur. De gouden medaille voor 36-jari gen dienst is toegekend aan den majoor- torpedist J. J. van "Weele en schip Het Chineesch-Japansch con flict over Mantsjoerije. Terwijl men in Genève lichtelijk trai- neerend arbeidt (zooals wij gister zagen door de schuld van Japan) om een op lossing te vinden in de Mantsjoerijsche kwestie, wordt er ter plaatse al ge vochten alsof 't volop oorlog is. China past daar nu wel een mouw aan door te beweren dat de 2000 man Chineesche troepen, die met de Japanners in een gevecht zijn gewikkeld, „verslagen sol daten" zouden zijn, wat doet veront- derstellen, dat zij een overblijfsel van het Mantsjoerijsche leger, dat eenigen tijd geleden door de Japanners uit zijn stellingen is verdreven. Inmiddels gaat te Genève de nota wisseling verder. In antwoord op de nota der mogend heden, waarin deze de Chineesche regeering opmerkzaam maken op het Kellogg-pact, heeft de Chineesche mi nister van buitenlandsche zaken, naar uit Nanking wordt gemeld, gelijkluidende nota's aan de betrokken regeeringen verzonden. Daarin wordt verklaard, dat China er van heeft afgezien de offen sieve maatregelen van Japan met geweld te beantwoorden en dat het zijn lot in handen van den Volkenbond heeft ge geven, in de hoop op een rechtmatige en vreedzame regeling. De Chineesche regeering zal ook in de toekomst blijven streven naar een regeling, die met vreedzame middelen wordt verkregen. In het Japansche antwoord op de nota van de mogendheden wordt verze kerd, dat Japan zich bewust is, van zijn verplichtingen en dat het slechts maat regelen heeft genomen uit zelfverdediging zonder eenige oorlogszuchtige bedoelin gen. Japan spreekt zijn bereidwilligheid uit om met China in directe onderhan deling te treden en stelt de vraag of de aanwezigheid van een handvol Japan sche troepen buiten de spoorwegzone en het afdwingen van speciale voor waarden door China rechtvaardigt. De anti-Japansche agitaties in China is een systematische geste van eenige Chinee sche organisaties. Duidelijk blijkt nu wel, dat weinig „op lossing" te bereiken is, als Japan maar in Mantsjoerije blijft zitten. Men hoopt dan nu maar, dat Japan een nieuwen termijn van 14 dagen om z.g. vrijwillig tot de ontruiming over te gaan, ditmaal niet weer ongebruikt zal laten voorbij gaan. Wij zullen in ieder geval fgoed ons oordeel over de resoluties op te schorten, totdat de juiste tekst van de Raadsresolutie, die thans door een des kundigencommissie ontworpen twordt, bekend zal zijn. Hedenochtend zou de Raadscommis sie van vijf opnieuw bijeenkomen om de definitieve beslissing te nemen, of zij het zal aandurven, den Raad weder voor korten tijd uiteen te doen gaan, zonder dat reeds overeenstemming met Japan over het tijdstip van de ontruiming ver kregen is. ITALIË. Woensdag werd in de omgeving van Rome en in de stad zelf een aardschok waargenomen, die ongeveer 5 seconden duurde. Er wordt geen schade gemeld. VER. STATEN. Gisterenayond ,om 10 uur precies doofden in de geheele Ver. Staten alle lichten gedurende xéén minuut, waarin Amerika het overlijden van Edison her dacht. Op het oogenblik, dat in alle steden de lichten uitgingen werd ook overal de e'leclrische stroom1 gesloten. De radiouitzendingen werden onderbroken en het stralend licht van den top van het Vrijheidsbeeld aan de New Yorksche ha ven doofde voor de eerste maal sedert het voor het eerst werd ontstoken. De uitvaartdienst ,werd geleid door den Methodistischen geestelijke Herben, sedert jaren een vriend van Edison. Pre sident Hoover was op het laatste oogen- A Java Cult, Mij. 158157-60. A N.I. Suiker U. 107%—106-08. A Poerworedjo S.O. 13% A Deli Batavia 140140%-41%. C Deli Mij. 1000 178—178%-80. A Senembah 211%215%. C Chicago Milw. 3%3%. A Amst. Rubb. C. 60%—59%-58. A Deli-Bat. Rubb. 25—23%. A Hessa Rubber 4241 A Serbadjadi S.R. 2725%. A V.I.C. Ondern. 31%—30%. C Interc. Rubber 1%1%-%. Prolongatie 33. WISSELKOERSEN. 21 Oct. 22 Oct. Londen 9.75 9.731/2 Berlijn 57.40 57.60. Parijs 9.71,i/2 9.721/2. Brussel 34.571/2 34.60. Zwitserland 48.421/2 48.42IV2. Kopenhagen 55.00 54.75. New-York 2.4634 2.47. Suiker - MARKT - Koninkl, Young Philips Industrie Aku Amerika Rubber Mijnen Tabak Schepen Wettig gedeponeerd.

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 2