hk«turk^rect, dat North State KERKNIEUWS. BEURS- EN WISSELKOERSEN. HOOFTMAN Jr., VLASMARKT reeds een jas naar maat (Ingez. Med.). LAATSTE BERICHTEN ONDERWIJS. RECHTZAKEN. LEGER EN VLOOT. BEURSTHERMOMETER de juiste**menging van de'beste Turksche en Amerikaansche tabak- ken in de North State sigarettende bijzon dere kwaliteiten van beide tabakssoorten fee-1 ter tot haar recht doet komen, met als resul taat een betere, fijnere en zachtere sigaret dan ooit te voren verkregen werd door het verwer ken van uitsluitend Turksche of uitslui- end Amerikaansche tabakken BROWN WILLIAMSON TOBACCO Co«P. LOUISVILLE-KENTUCKY-U.S.A. (Ingez. Med.) Cand. P. Blakker van1 E1 'I e w o u t s— a ij kberoepen predikant bij de Geref. Kerk te -Andel (N.-B.) heeft voor de Clas sis Almkerk met gunstig gevollg peremp toir examen afgelegd en zal Zondag 22 Nov. a.s. in zijn gemeente intrede doen, na bevestigd te zijn door ds. L. W. Wes- sels van Abcoude. Nederlandsch Bijbelgenootschap. Dezer dagen kwam de Prov. Commis sie Zeeland met de afgevaardigden der afdeelingen te Goes bijeen. In de Prov. Zeeland telt het Genootschap thans 880 leden en begunstigers. Aan ds. Maas te Boxtel, vroeger te Hontenisse, f.al schriftelijk dank worden gebracht voor zijn arbeid in het belang van het N. B;. G. verricht. Op verschillende plaatsen zijn p r o p a.gand a s a men k o m s t e n met of zonder lichtbeelden gehoudende actie tot be kendmaking van het Bijbelgenootschap zal dezen winter in de afdeelingen krach tig worden voortgezet. Aandacht zal wor den gewijd aan het buitenlandsche werk, waarbij het gekleurde kaartje van de taalgebieden in Indienen de mbdelkof'fers niet de Indische uitgaven goede diensten kunnen bewijzen. Wenschelijk werd ge acht om1 afdeelingen die zich één jaar niet ter Prov. vergadering deden verte genwoordigen persoonlijk ,te doen be zoeken. Gevraagd zal worden dat het Hoofdbestuur een Bijbelsch Leesboek voor het Hollandsche gezin verkrijgbaar zal stellen. Ds. Douma werd afgevaardigd naar de Centr. Commissie-Binnenland. o— De Nederlandsche Protestantenbond. De Nederlandsche Protestantenbond houdt dit jaar zijn algemeene vergade ring te Middelburg ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan der afdeeling aldaar en werd het samenzijn begonnen Dins, dagavond met een Wijdingsdienst. Deze vond plaats in het kerkgebouw der Vereeniging van Vrijzinnig Her vormden onder leiding van drs. A. Landstra, voorganger dier vereeniging. Na gemeenschappelijk gezang nml. Lied 73 1 en 5 uit den Bundel van den N.P.B., gebed en lezen van een bijbel gedeelte, nml. Ps. 42, gaf mej. T. van de Garde Lasst uns singen uit het orato rium Paulus ten beste, daarbij geaccom pagneerd doo- den organist, den heer C. Verlinde. Het wijdingswoord van drs Landstra was naar aanleiding van ps, 42 11. Mej. van-de Garde zong ook de Kerk-aria van A. Stradella, Het was een in alle opzichten geslaagde bijeen komst. Na afloop was er gelegenheid het be stuur der jubileerende afdeeling te com plimenteeren en daarvan is een druk gebruik gemaakt. Namens de Vereeniging van Vrijzinnig Hervormden sprak de heer A. J. Barto de jubilaresse toe en wees op de steeds aangename samenwerking te Middel burg, wat aan de contactcommissie een voorbeeld moge geven. Namens zijn vereeniging bood spr. gelukwenschen en bloemen aan. De heer J. C. Ludikuse sprak namens de Zangvereeniging van Vrijzinnig Gods- dienstigen en zeide, dat deze vereeni ging, die bijna ter ziele was, weer meer teeken van opleven vertoont. Namens haar bood ook spr. bloemen aan. De heer L. P. Louwerse, sprak namens den V.C.J.B., en schetste hoe er reeds lang een geestelijke band was, o.a. door het zingen van dezelfde liederen, maar hoe er een daadwerkelijke samenwer king is ontstaan, toen in begin 1930 de V.C.L.B. medewerkte door een leken, spel aan een avond van de jubileerende geestverwante. Ook deze spr. deefl zijn woorden door bloemen vergezellen en ook van de Doopsgezinde gemeente wa ren bloemen toegezonden. Tenslotte heeft de Bondsvoorzitter, prof. dr. B. D, Eerdmans, zich namens het bondsbestuur aangesloten bij de ge lukwenschen en zijn groote waardeering uitgesproken, over de goede verstand houding, die te Middelburg blijkt te heer- schen, waarin de geest van ds. Sib- macher Zijnen, wiens portret in de be stuurskamer hangt, blijkt voort te leven. De heer dr. K. Kooiman dankte tel kens als afdeelingsvoorzitter voor de woorden en de bloemen. Na afloop der receptie begaven de meeste aanwezigen zich naar de Markt om zich te verlustigen in den aanblik van het door V.V. nog eens belicht stadhuis. Deze welwillendheid werd ten zeerste gewaardeerd. De vergadering. Hedenmorgen had de vergadering plaats in hetzelfde gebouw en opende prof, Eerdmans haar met een woord van welkom tot de vele afgevaardigden. De vrijzinnigen gaan met groote be langstelling den loop der kerkelijke za ken na en zien hoe achter oude gevels, moderne inrichtingen zich ontwikkelen, ook bij vele kerkelijke organisaties. 1 och zijn er nog steeds die werken aan de dogmatische torens van Babyion. Anderzijds ziet men het streven om tot éénheid te komen onder de vrijzin- nigen, en dit zal de Bond gaarne bevor deren. Ware de Bond er niet, dan zou hij nu moeten worden opgericht. Hierna herinnerde de voorzitter aan de groote gedachte, die tot de oprich ting van den bond leidde. Men was over tuigd, dat een godsdienstige grondslag v°or ons leven noodzakelijk is, maar ook vrijheid van godsdienstig leven. Deze overtuiging rust zoowel op wetenschap- pelijken grond als op den wensch eerlijk te kunnen blijven tegenover zich z^lf om zich niet te moeten voordoen, zóöals men niet is. Men voelde de nieuwe we reldbeschouwing, die ieder erkent, be halve de kerk. Dat is nu reeds lang ge leden. Spr. is overtuigd dat bij den strijd erover rechts zich heeft aangepast, al kan zij dit niet wel erkennen. Na de openingstoespraak was het woord aan den heer dr. K. Kooiman, voorzitter der afdeeling Middelburg. Spr. hoopt uit de geschiedenis van de afdeeling Middelburg een en ander te kunnen mededeelen, dat ook eenige waarde kan hebben voor elders wonen de leden. Wanneer de Middelburgsche afdeeling dit jaar een kroonjaar viert, herdenkt dat zij in 1871 werd opgericht, moet men dit cum grano salis opvatten. Zestig jaar geleden ontstond hier n.l. de vereeniging Evangelische Vooruit gang, met het doel: handhaving en be vordering der zedelijk godsdienstige be ginselen van het Protestantisme, die la ter haar werkzaamheid als afdeeling van den Protestantenbond zou voortzetten. Evangelische Vooruitgang zorgde voor godsdienstige lectuur, voor de Zondags school, terwijl de vergaderingen gedeel telijk waren gewijd aan het beantwoor den van vragen, in het begin van den winter door de leden ingezonden, Dit laatste is wel teekenend voor den tijd van 18701880, zoo ook de vragen zelf, b.v.: Welke waarde heeft het bijwonen der openbare godsdienstoefeningen voor den christen, die de moderne beginselen is toegedaan? Welk denkbeeld en welke torn waarde dient de moderne te hechten aan het voortbestaan van den mensch? Is het instandhouden der z.g. christe lijke feestdagen aan te prijzen? Welke beteekenis hebben 't christelijk paasch- feest en hemelvaartsfeest voor hen, die niet gelooven dat Jezus lichamelijk is opgestaan en ten hemel gevaren? Tus- schen Protestantenbond en Evangelische Vooruitgang bestond steeds een goede verhouding. Voornamelijk de financieele voorwaarden waren een belemmering tot toetreding, totdat deze in 1890 ver viel en Evangelische Vooruitgang een afdeeling van den bond werd. Intusschen had het bestuur van Evangelische Voor uitgang flink voor zijn leden gezorgd. In één jaar werden soms vijf lezingen en drie volksvoordrachten gehouden; bij gebrek aan middelen kon de vereeniging de sprekers niet honoreeren. Het aantal vragen verminderde echter. In 1885 werd met ons voor vreemd geworden betee kenis van het woord liberaal, de vraag gesteld, of het niet een ernstige plicht van alle liberalen moest worden ge noemd, belangstellend deel te nemen aan kerkelijk- en gemeenteleven? En in 1889: hoe te oordeelen over het Heils leger? Het antwoord op de laatste vraag luidde: Het Heilsleger en zijn stre ven verdient waardeering, maar de wij ze waarop het in de wereld optreedt, kan niet onvoorwaardelijk worden goedge keurd. Oospronkelijk mochten de vrouwen aan de gewone vergadering, d.w.z. voor be stuurszaken, het doen van mededeelin- gen en het stellen van vragen niet deel nemen. In 1893 deed de godsdienstonder wijzer het voorstel het reglement zoo te wijzigen, dat ook vrouwelijke leden toe gang kregen. De voorzitter merkte op, dat het recht tot bijwoning der verga deringen nog nimmer door dames-leden was gevraagd en een verontrust lid vroeg, of de voorsteller het stemrecht van de vrouw voorstond, waarop deze antwoordde: niet in de politiek, omdat de vrouw in den staat minder verplich tingen heeft dan de man, maar wel in onze afdeeling. Het voorstel werd toen aangenomen. Na gewezen te hebben op hetgeen te Middelburg op het gebied van het religieus tooneel wordt gedaan en op de pogingen om belangstelling te wekken bij de arbeiders, eindigde spr. met het uitspreken van goede wenschen voor het welslagen der vergadering. Na. de met applaus begroete woorden van dr. Kooiman, sprak de voorzitter daarvoor dank en hoopte dat dit stuk his torie zal blijven bewaard. Nadat verschillende verslagen, rekenin gen en begrooting waren goedgekeurd, en tot het aanvaarden van een paar legaten was besloten, kreeg mevrouw Mantes Zernicke uit Rotterdam gelegenheid eén pleidooi te houden voor een betere rechtspositie van voorgansters en voor gangers van den Bond. Dit zal nader in studie worden genomen. Hierna werd gepauzeerd en maakten de aanwezigen een autotocht naar Veere en Vlissingen. In hotel Oosterhuis werd hel koffiemaal gebruikt. AMSTERDAM, 21 October. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele noteering van heden. Ned. 22 A-B 1000-6 100%—100%. Ned. 31 1000-4 95%—95, Ned. 17 1000-4% 99%—99%. Certificaten-3 70%70%. Cert. N.W,S.-2% 59%—59%. Duitschl. 100-7 47%—47%. Engl. W.L. 50-200-5 76%—78%. Goes '30-4 99 Zeeuws. Hyp. B-4i/2 941/2 A Amsterd. Bank 114—1121/8. A Bank Assoc. 29— 281/4. C Roti. Bankver 65—641/2. A Twentsche Bank 93—93. A Pref. Jurgens A 87i/2—85. A K.M. De Schelde Nad. Bez. 40y242. A Ver. Papf. v. Gelder 60—58. C Am. Car en Foundry 15—155/8. C Am. Smelt Ref. 28%"—28%. C Farbenind. I. G. 95%—97. C U. States St. C. 70%—70%. C C. Pub!. Serv. 4%4%. C North Am. Cy, 38%40%. A Born. Sum. H.M. 111%112. A Ned. Wol Mij. 28—29%. A Singkep Tin M. 7275. A J C. Japan Ln. 40—40. A Rotterd. Lloyd 82 A S. M. Nederland 85 A Amst. Thee C.M. 28!/229. A Houth. Alberts. 53 C Peruvian C. Pr. 10%—11. A Erie Spoorweg 15%16%. A Southern Rlw. 2121%. C Union Pac. Rr. 116%11.8. C Int. Nickel Cy. 1010%. A Koloniale Bnk. 74%72%. A N.I. Hbk. 1000 74—73. C Ned. H. M. 1000 91—92. A Alg. Kunstz. U. 4445-44%: Niet ieder kan of wil confectiekleeding dragen. Koopt dan een MAATJAS, voor 39.levert UIT GOES. De Vereen. Handelsbelangen besloot in haar gisteren gehouden vergadering B. en W. te adviseeren het adres der be dienden-organisaties inzake verplichte winkelsluiting op Woensdagmiddag af te wijzen. Het winkelweekcomité deed verslag van de gehouden winkelweken. De re' suitaten hebben de verwachtingen ver re overtroffen. Het voorstel om met St. Nicolaas een etalagewedstrijd te houden vond geen steun. H.M. de Koningin-Moeder is voor nemens om morgen 22 October Varese te verlaten en op de terugreis nog een paar dagen te Stuttgart te vertoeven. H.M. wordt Maandag 26 October hier te lande terug verwacht. A v. Berkels Pat. 251/2—26. C Caivé-Delft 67i/2-67. A C. Suiker Mpij. 23-23. A Int. Viscose 13—13i/4'-f/2. A Küchenm1. I. Acc. 17%— 17i/i,-15i/2. A Ned. Ford A.M. 220—215. A Philips Gem. B. 70%—71%-68. C LInilever 135%439-35, C Anaconda Cop. 34%35%-%, C Bethlehem St. 30%32-31. C Gen. Aviation 3%3%-%. A A.N I E.M.- -N.B. 182—184i/2-3A. C A. Gas en El. Cy 81/4—85/3. C Cities Serv. Cy 7i/28-77/8. C Midd. West Ut 113/4-113/4-7/8. A Alg. Explor. Mij. 77t/8793/4-78. A Boelou Mijnb. 331/4—34%. A Kon. Petr. Mpij. 150— 153i/2-49i/4. C Gonlin. Oil Cy. 6%— 6j3/4'. C Shell UUnion O.C. 47/s-47/g-5. A Holl. Amer. Lijn 4% A K.N. Stoomb. Mij. 20%21. A Ned. Scheepv. U. 84%84%-84. A H.V. Amsterdam 204%205-198%. Met de Nederland express uit Ge nua zijn hedenmorgen uit Ned.-Indië teruggekeerd de heeren E. Kupers, lid van de Tweede Kamer en voorzitter van het N. V. V., en P. Danz, lid van de ïerste Kamer, voorzitter van den Alge- meenen Nederlandschen Metaalbewer- cersbond en bestuurslid van het N. V. V., die te zamen met den heer P. Molt- maker, Eerste Kamerlid en voor-itter van de Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel, die reeds een maand geleden in Nederland is te ruggekomen, de delegatie vormden, die in opdracht van het N. V. V. een studie reis naar Ned.-Indië heeft ondernomen. De leden van het dagelijksch be stuur van 'het Roode Kruis en* van de commissie voor de hulpposten langs He wegen zullen morgen, Donderdag, een inspectietocht maken langs de groote we gen in Zuid-Holland, Utrecht en Gelder and. De dezer dagen te Den Haag ge arresteerde schrijver 1ste klasse bij den Pensioenraad J. Z., verdacht van ver duistering ten nadeele van het algemeen burgerlijk pensioenfonds, is naar het huis van bewaring overgebracht. Dinsdagavond werd bij de onder- grondsche werken van de Staatsmijn Hendrik te Brunssum de 28-jarige mijnwerker R. uit Schinveld gedood. Tij dens de nachtschicht van de Staatsmijn Maurits te Lutterade werd de 40-jarige mijnwerker P. uit Geulen door afval- end gesteente getroffen en gedood. Het 2% jarig zoontje van de fami lie de J. te Alphen ad. R ij n viel van de trap waardoor het op den rand van een emmer terecht kwam en een diepe wonde aan den slaap opliep. Het is aan de gevolgen overleden. Voor de rechtbank te Amsterdam stond de reiziger J. A. B. S. uit Bus- sum terecht wegens verduistering van 10.000,ten nadeele van de firma waar hij in dienst was. Het O, M. eisch- te 6 maanden gevangenisstraf. Heden eval de rechtbank het uitbrengen van een reclasseeringsrapport ten opzichte van verdachte. Hedenmorgen is de 36-jarige mo torrijder A. M. uit Utrecht, met zijn duo rijder J. K. uit Amersfoort bij den spoor wegovergang aan den Hoogen weg on der de gemeente Amersfoort door een defect aan de reminrichting, door de gesloten afsluitboomen gereden. Hij werd ernstig gewond. De duorijder kreeg een hersenschudding. Beiden zijn naar iet St. Elisabethsgasthuis te Amersfoort overgebracht In den afgeloopen nacht is een stoomschip waarvan de naam en de na tionaliteit nog niet konden worden vast gesteld, aan de hevige N.W. stormen, die sinds Dinsdagochtend langs de kust woedden ten offer gevallen. Het schip heeft kort voor middernacht aan de monding van de Elbe bij Schar- hörn noodsignalen uitgezonden. Toen twee bergingschepen te hulp kwamen was het schip reeds gestrand. Het was in verband met de woeste zee niet mo gelijk een verbinding met het gestrande schip tot stand te brengen. Daar men heeft waargenomen, dat zware brekers over het schip gingen, moet het verlies aan menschenlevens vrij zeker worden geacht. Het stoomschip is ongeveer 2000 a 3000 ton groot. Dinsdagavond heeft in het Ertz- gebergte een hevige sneeuwstorm ge woed, die in den nacht gepaard ging met hevig onweer. De sneeuw ligt gemiddeld 10 tot 14 cm hoog. Ook in Chemnitz is in den afgeloopen nacht sneeuw geval len gepaard gaande met onweer. Naar het Corr. Bur. verneemt, zal de vacature, ontstaan door het aftreden van mr. L, J. A. Trip als voorzitter van den ondernemersraad van Ned. Indië voorloopig niet worden vervuld. De waarneming van het presidium blijft zoo lang nog geen opvolger van den heer Trijp is aangewezen, in handen van mr, Aug. Philips. Volgens Engelsche berichten uit Tokio zouden de Japanners in Moek- den en in andere steden van Mantsjoe- rije provinciale regeeringen hebben in gesteld, die met hulp van Japansche ad viseurs het bestuur zullen uitoefenen. Naar uit Oslo wordt gemeld, wor den verschillende Noorsche invoerver boden verwacht, in 't bijzonder voor luxe artikelen, doch ook voor groenten. Deze verboden zullen vooral van invloed zijn op den invoer uit Denemarken, doch ook op waren, die via Denemar ken naar Noorwegen worden verzon den, Volgens 'n Russisch bericht uit Pe king heeft maarschalk Tsjang Hsue Li ang verklaard dat de Chineesche regee ring de eischen van Japan afwijst en verlangt dat de Japansche troepen bin nen 14 dagen uit het Chineesche gebied zullen worden teruggetrokken. De Chi neesche regeering is niet eerder tot onderhandelingen met Japan bereid dan nadat de Japansche bezetting uit China is teruggetrokken. Geslaagd voor 't machinisten-diplo ma C (theoretisch gedeelte) de heer P. J. Fooij, leerling van de „De Ruyterschool" Vlissingen. Voor het examen politiediptoma van den Ned. R. K. Politiebond, het .gewone diploma, staagde te 's Hertogenbosch de heer J. A. Engbers te Koewacht. De Utrechtsche Stuidentenvereeni- ging „Unitas' viert van 19 tot en met 21 November haar vierde lustrum o. a, met een uitvoering van drie Satyren van Lucitianus in den Stadsschouwburg. Za terdagmiddag half drie zal een wissel- gesprek met reünisten in Ned. O. Indië plaats hebben. Het Gerechtshof te Amsterdam wees arrest in de strafzaak tegen den 28-jarigen schilder uit Haarlem, die tijdens de werkloozenrelletjes in Decem ber van het vorige jaar aldaar een agent de sabel heeft ontrukt en hem daarmede heeft mishandeld. Bij vonnis van den politierechter te Haarlem, verklaarde deze het O. M. niet ontvankelijk. De proc.-generaal eischte 2 maanden ge vangenisstraf. Het Hof veroordeelde den man tot 3 weken gevangenisstraf. De rechtbank te Arnhem heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen den 22-jarigen grondwerker J. B. te Nijme gen, die op de Groote Markt zekeren R. M. L, met een scheermes doodde. Er is een psychiatrisch onderzoek naar verdachte ingesteld. Uit het geneeskun dig rapporrt bleek dat hij ontoereken baar was. De rechtbank gelastte plaat sing in een krankzinnigengesticht voor den tijd van 1 jaar en daarna ter be schikking van de regeering. Suikerfraude, De Hooge Raad heeft behandeld de cassatieberoepen van B. M-, H. v. K., G. J. K., J. H„ G. E. M. v. H'. en J. S„ die door het Gerechtshof te 's-Graven- hage in hooger beroep wegens onge dekt vervoer en opslag te Rotterdam van een groote hoeveelheid balen wit- gemaakte ruwe Belgische beetwortel suiker, werden veroordeeld tot zeer hooge geldboeten. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad zal over 14 dagen concludeeren. A Java Cult. Mij. 159158. A N.l. Suiker U. 110%—106-09. A Poerworedjo S.O, 13%13%. A Deli Batavia 139140. C Deli Mij, 1000 176%—177-79. A Senembah 207%210-13. C Chicago Milw. 3%3%-4. A Amst. Rubb. C. 5962%-59, A Deli-Bat. Rubb. 22%—24%-25%. A Hessa Rubber 38%42. A Serbadjadi S.R, 26%—27. A V.I.C. Ondern. 3431%. C Interc. Rubber 1%1%. Prolongatie 33, WISSELKOERSEN. Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Kopenhagen New-York 20 Oct. 21 Oct. 9.86% 9.75 57.10 57.40 9.70 9.71% - 34.55 34.57 48.27% 48.42% 54.50 55.00 2.46 2.46% Hr, Ms. Van Nes, Dinsdagmiddag half twee is onder groo te belangstelling Hr. Ms. torpedojager Van Nes voor zijn reis naar West-Indië uit de haven van Nieuwediep vertrokken Bij beschikking van den ministier van defensie is met een door den com mandant der marine te Willemsoord te bepalen datum kapitein-luitenant ter zee K. van Aller eervol ontheven van het be vel over het vliegkamp De Mok en ter beschikking gesteld, en zijn luitenants ter zee der le kl. P. J. Hendrikse en M. Schoo resp. overgeplaatst a. b. van Hr. Ms. Wachtschip te Willemsoord en ter beschikking gesteld; is luit. ter zee 2e kl. M. W. Mouten geplaatst bij de marinekazerne te Am sterdam1; zijn luitt. ter zee 2e kl. A. Kroe- Philips Koninkl. Young Aku Suiker - Rubber i— Amerika Industrie Accoust, MARKT Unilever Schepen Tabak Mijnen Wettig gedeponeerd.

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 2