mm PIRIN de wereld TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN MAANDAG 19 OCTOBER 1931. No. 246. BINNENLAND. U niest, krijgt rillingen, U bent verkouden. RIJKSBEGROOTING 1932. Weinig bevrediging over het beleid. Bezwaar tegen sa lariskorting. Nederland en België. Land en Tuinbouw, Aan het Voorloopig Verslag over het hoofdstuk algemeene beschouwingen over de begrooting,' ontleenen wij: Het beleid van het Kabinet had over het algemeen weinig bevrediging ge wekt. Men erkende, dat het regeeren onder de huidige omstandigheden uiterst moei lijk is. Doch het had teleurstelling ge wekt, dat van Regeeringswege onder de huidige omstandigheden weinig o! geen leiding uitgaat. De vrees werd uitgesproken dat het Kabinet in zijn huidige samenstelling niet voldoende voor zijn taak berekenc is, zeker niet in 'dezen moeilijken crisis tijd. In verband hiermede werd door som migen gevraagd, of de Regeering we doordrongen is van het communistisch gevaar, zoowel hier te lande als in de overzeesche gewesten, en of hier wel voldoende tegenweer wordt geboden. Vele leden waren ontstemd over de uitlatingen van den minister van Finan. ciën in een interview, waarvan de dag bladen van 30 Sept. 1.1. het verslag be vatten. Zij achtten het ongewenscht, dat de minister op een oogenblik, wanneer de begrooting en daarmede de finan- cieele toestand des Rijks in de afdee- lingen wordt onderzocht, daarover me- dedeelingen doet in de pers. (Dit slaat natuurlijk op het interview-De Geer). Vrij algemeen werd bezwaar geopperd hoewel van uiteenloopenden aard tegen de voorgenomen salaris korting. Vooral de motiveering, welke de mi nister van Financiën voor de salarisver laging aanvoert, werd ondeugdelijk ge acht. Daaruit blijkt, dat de Regeering niet tot deze verlaging overgaat, omdat zij de salarissen te hoog vindt, maar uitslui- om de begrooting in evenwicht te brengen. Met verwondering hadden verschei-* dene leden gezien, dat de Regeering bij het opmaken van de begrooting reeds rekening heeft gehouden met de finan- cieele gevolgen van de wijziging van de Lager-onderwijswet, waartoe het ont werp nog slechts bij de Kamer is inge gekomen. Zij keurden het af, dat de Re geering wederom, evenals in de vorige ifnancieele crisis, op het onderwijs zoo danig bezuinigen wil, dat de belangen van het volksonderwijs daardoor ern stig zullen worden geschaad. Nagenoeg algemeen kon men zich ver eenigen met de voorgestelde benzine belasting. Met genoegen had men vernomen, dat de regeering hoop schijnt te hebben, dat de vraagstukken, die tusschen Neder land en België hangende zijn, eerlang op bevredigende wijze zullen kunnen wor den geregeld. De hoop is uitgesproken, dat de besprekingen hierover te zijner tijd gedragen zouden worden door een geest van samenwerking tusschen de vol ken in deze moeilijke tijden. In verband met de gehouden interpel latie-de Savornin Lohman, zag men hier in een nieuw symptoom van den ont wikkelingsgang der Eerste Kamer om steeds meer de taak der Tweede Kamer over te nemen. Eenige leden waren van oordeel, dat de Tarwewet goed heeft gewerkt, maar uitbreiding behoeft. Het daarin genoem- 'BEMOST r- t O, dat ding mijnheer Thoirnton, zei IS. Gedge op zulk een onverschilligen loon alsof dit van zoo "bitter weinig be lang was dat hij er niet meer aan ige- dacht had. 1 Ik moest het maar feven voor u ha len. En met een merkwaardige vlugheid^ bepaald verrassend voor iemand van zijn lieeftijd, ging de oude man den winkel uit Jerwijl Julie met bonzend hart voort ging met het schoonmaken van het uit stalraam. 1 Minder dan drie minuten daarna kwam "Willem's schilderijtje voor den dag, on der den arm van Willem's baas. T-Iier heeft u het mijnheer Thorn ton. Zijn toon was honingzoet. Julie maakte zich zoo klein mogelijk tusschen een Ghineesch kabinetje en een ander voorwerp in de diepste vensternis Van hier uit had zij het voorrecht alles te kunnen zien en hooren. Mijnheer Thornton nam het schilder stukje stilzwijgend van oom Si aan, hield het vlak voor zijn oogen, perste de lip- ;pen opeen, nam een vergrootglas uit zijn de percentage moet van 25 tot 32 a 33 verhoogd worden. Andere leden waren echter tegen een dergelijke verhooging. Betoogd werd, dat de steun aan de bietencultuur te gering is en te laat kwam. Het in die teelt uitbetaalde loon liep terug van 20 tot 11)4 millioen. Bescherming van onze bodemproduc- ten kan volgens andere leden den uit voer niet helpen. Inlichtingen werden gevraagd over de positie van de Nederlandsche Bank. De communiqués, door het bankbestuur in de pers gegeven, munten niet door dui delijkheid uit. Men vroeg of de Neder landsche Bank geheel op eigen verant woordelijkheid handelt, dan wel de Re geering met het bestuur in contact staat. Verscheidene leden vroegen ophel dering van de verzekering, in een com muniqué van de Nederlandsche Bank gegeven, dat op pondenwissels geen verdere verliezen door de Bank zullen worden geleden. Gevraagd werd ook, hoe het staat met de andere banken hier te lande. Be moeit de regeering zich met haar gestie of laat zij deze aan haar zelf over? Ver scheidene leden drongen op staats controle over de banken aan. Andere leden kwamen op tegen staats toezicht op de banken, Eenige leden bevalen aan de Regeering aan de wederinstelling van een Natio naal Steuncomité. DE RIJKSMIDDELEN IN SEPT. 1931. De opbrengst van de Rijksmiddelen (hoofdsom en opcenten) over de maand September 1931 bedroeg 34.690.642, te gen 40.808,257 over de maand Septem ber 1930. Het één twaalfde gedeelte der raming over het geheele jaar bedraagt ƒ39.158.020. We laten hieronder volgen de op brengst over de eerste negen maanden van 1931, vergeleken met die over de eerste negen maanden van 1930. 1931 1930 Grondbel. 8.313.691 19.609.248 Pers. Bel. - 6.555.820 - 23.139.091 Ink: Bel. - 63.783.179 - 65.191,877 Verm. Bel. - 10.605.799 - 10.867.196 Div. en T. - 15.739.231 - 15.849.154 Inv. recht - 46.695.245 - 51.389.686 Stat, recht - 2.405.061 - 3.117.896 Zout - 1.592,327 - 1.620.741 Geslacht - 6.662.767 - 8.699.022 Wijn - 1.779.805 - 1.979.027 Gedistill. - 27.463.957 - 26.540.775 Bier - 10.369.694 - 11.686.079 Suiker - 39.066.727 - 41.737.007 Tabak - 22.395.049 - 21.535.801 Goud, zilv. - 632.839 - 782.329 Zegelrecht - 18.242.941 - 18.982.576 Reg. recht - 11.178.510 - 18.742.404 Succ. recht - 33.789.987 - 31.628.175 Domeinen - 3.212,132 - 3.188.517 Staatsloterij - 454.433 - 452.811 Loodsgelden - 3.143.318 - 3.571.047 334.082.521 380.310.470 De opcenten ten bate van het Lee- ningsfonds gaven over September 1931 een opbrengst van 4.125,628, tegen een bedrag van 4.514.357 in September 1930. De inkomsten ten bate van het „We genfonds" gaven over September 1931 een opbrengst van 713,627, Dijwielbe- lasting 109,117. (In#ez. Med.) zak en bekeek het nauwkeurig van vo- ïen en var. achteren, Teerde het om en om en klopte er verscheidene malen op. Dat hij aan dit alles zooveel zorg en lijd besteedde begon Julie zenuwachtig te maken. Daar zit wat goeds, in, zei mijnheer Krom'neen eindelijk'. Wat .goeds? Ja,, dat zou ik' denken, antwoordde Oom Si met zijn verkOoperst- stem, zooals Julie heit noemde. Jia, dat zal wel waar zijn. Maar het mist één ding, en dat is jammer. Het kleine Imannetje zag er meer dan ooit uit als een slimmei vos; hij k'oos ieder woord met de grootste nauw gezetheid. Het is jammer heel er ja|m|- mer het is niet onderteek'end, er staalt geen naam' onder. Niet onderteekend. De stem! v,an den ouden man had den sportenden toon van den vorigen avond heelemaal ver lorenMaar mijnheer Thornton. Hij dacht er zéker niet aian, dpt Julie zoo dicht in de huurt was als wij1 de ont- derteek'ening van Hobbema daar onder aan in het link'erhoekje vonden op dat zwarte plekje wat zou hel dan waard zijn, dunlklt ui? 1 v Mijnheer Tornton antwoordde niet dat- delijk' op 'die vraag. En toen het antwoprd kwalm, was zijn stem zoo zacht, dat Julie het haast niet verstaan kon. Dat zou ik DE BRANDWEER OP WALCHEREN. i O— Zaterdagmiddag vergaderde in de so ciëteit St. Joris te Middelburg, de af deeling Walcheren van den Provincialen Zeeuwsclien Brandweerbond. De belangstelling van de zijde van burgemeesters, secretarissen en brand meesters was zoo groot, dat de kleinere directiekamer moest worden vervangen als vergaderzaal door de bovenvoorzaal. Hier opende de voorzitter, de heer mr. W. J. Woldringh van der Hoop, burgemeester van Westkapelle, de ver gadering met dank voor de groote op komst, waaruit blijkt dat de belangstel ling in de brandweerzaak groeiende is. Het is volgens spr. dan ook niet juist, dat er door den bond niet veel bereikt kan worden. Thans komt ter tafel een rap port van den heer Bierman, commandant van de brandweer te Middelburg, over de toestanden ter zake op Walcheren en over de vraag hoe tot betere samender- king is te komen. Spr. bracht den heer Bierman speciaal dank voor de wijze, waarop hij zich van zijn taak heeft ge kweten. Het is een uitgebreid en ook praktisch rapport en dit vooral ook door de conclusies, die tot samenwerking moeten leiden, welke dan nog nader zal worden uitgewerkt. Die samenwer king is zeker mogelijk nu Middelburg een uitstekend uitgeruste brandweer heeft en Vlissingen bezig is die te verkrijgen. In West Zeeuwsch-Vlaanderen is men reeds ver met de onderlinge samenwerking en dat moet ook voor Walcheren mogelijk zijn. Het tweede punt dat in behandeling zou komen, was het oprichten van een cursus voor brandmeesters en dit prak tisch, doch ook theoretisch, wat tevens bevordert, dat men elkaar goed leert kennen, wat bij onderlinge hulp zeer te pas kan komen. Hierna kreeg de secretaris, de heer H. Dronkers, burgemeester van Veere, het woord om het rapport, al thans de uitvoerige conclusies, voor te lezen. Het rapport toont aan, dat de heer Bierman zich met alle gemeentebesturen op Walcheren in verbinding heeft ge steld en alom medewerking voor zijn onderzoek vond. De omvang van 't ove rigens zeer lezenswaardig rapport, is van dien aard, dat wij verplicht zijn ons tot een uittreksel uit de conclusies te be palen, In de verschillende gemeenten van Walcheren wordt aldus de rappor teur aan de veiligheid ten aanzien van brand de noodige zorg besteed en kan van ver'waarloozing van dezen tak van dienst allerminst sprake zijn. Maar meestal moet de vraag ontkennend wor den beantwoord, of de gemeente vol doende is gewaarborgd, dat groote ram pen op dit gebied haar gespaard zullen worden. Om dezen toestand te verbete ren, staan verschillende middelen ten dienste: le. verbetering van het materi aal; 2e. verbetering van de watervoor ziening; 3e. vermeerdering van het ma teriaal; 4e. onderlinge hulpverleening; 5e. eene combinatie van vorenstaande middelen. Daar een en ander ten nauwste samen hangt met de geldmiddelen der gemeen ten elk afzonderlijk, alsmede met het geen ter zake reeds is geschied, bepaalt de heer Bierman zich tot enkele wenken. Rappor leur be.,cnouwde daaromi ieder der 5 groepen nader. Het L gebleken, dat in de verschillende gemeenten in het algemeen slechts één handbrand'spuit, dus één instrument van verouderden vorm aanwezig is. Vrij algemeen mag men aannemen, dat het nog! niet over gaan tot een meer nieuw type motor- of of autospuit afstuit .op de kosten en men zich bepaalt tot het z. i. in goeden staal, houden van het aanwezig materiaal'. Dit is echter volgens rapporteur niet vol doende. Wat noemt men „in goeden staat houden". De eischen die men re delijkerwijs aan een dorpsbrandweer moet stellen, zijn sainen le vatten in hel) volgende niet zoo dadelijk kunnen zeggen, mijn heer Gedge. Mosky heeft verleden jajar een Hobbema naar New-York gezonden, maar wat hij' er voor gekregen heeft 'weet ik niet. Ik heb' gehoord 28.000 dollar. Dat heb ik ook gehoord, maar ik betwijfel het. En toch, de Ataterik'anen betalen er tegenwoordig grof |g!eld voor. Heeft u dial ding van Mosiky gezien? Ja,, het was een beetje grooter dan dat, maar er was niet zooveel werk aan geweest. Nu, maak liet eer;s|t wat beier ischoon en als u mij1 dan de onderteekening van Hobbema kunt aanwijzen met den datulm op de plaats waar ik mijn vinger leg, dan kunnen wij' er misschien eens over 'On derhandelen, mijnheer Gedge. Ik denk zeker, dat ons dat .gelutkken zal, zei de oude man op izul'k een (optimist 'tischen toon, dat Julie er bepia,ald veris'teid van stond. De ander hoopte, dait dit het geval zou wezen en hierop daalde de stern ,-an Oom Si zoo zeer, dat zijn nichtje moeite had om' hem te verstaan, hoe gespannen z'ij' ook luisterde. Maar de questie van de onderteeike- ning daargelaten, zou u dan lust hebben er een nod op te doen, zooals, het Ier nu uitziet? Het was een langdurige en gespannen begint het. Neemt direct bij de eerste verschijn selen Aspirin-Tabletten, welke erger voorkomen en de pijnen verdrijven. Ut op den omnjeband. Prijs 75 ets. (Ing. (Med.) 1. De handbrandspuit moet van zoo danige capaciteit zijn, dat gedurende een tijd van eenige uren met voldoenden druk een behoorlijke hoeveelheid water in 'den brand kan, worden geworpen. Verschillende oefeningen moeten dit be wijs leveren. 2. Van de verschillende aanwezige wa terbronnen uit moet met behulp van de aanwezige slangen op alle punten van de gemeente water gegeven kunnen worden. 3. Het personeel moet geoefend zijn zijn in hel blusschen op al die plaatsen hetgeen geschiedt door daar branden te veronderstellen. 4. De goede funclionneering van de brandspuit moet verzekerd zijn. 5. De opberging' moet zoodanig zijn, dat eene vlugge wijze van uitrukken ge waarborgd is. 6. De taken der brandweerlieden moe ten nauwkeiurig verdeeld zijn, voor zoo ver betreft het uitleggen en aankoppelen der slangen, het voeren der straat pijpen, de zorg voor de verlichting, de redding vanmenschen en dieren en goederen, liel gebruik van ladders en haken. 7. De onder 6 bedoelde brandweerlie den moeten een kern vormen, die a. veel vuldig, althans in den beginne oefenen; b. dicht bij de werkplaats wonen en wer ken; c. uit vaklieden bestaan van ver schuilende vakken en d. zich, vrijwillig aanmelden voor brandweerman. De pomipers behoeven niet geoefend te wor den, daar iedereen die een paar stevige armen heeft, dit werk kan doen na zeer weinig aanwijzingen. 8. De leiding moet zijn hij iemand, die behalve de noodige kennis! van hel brand- bluschvak, ook het noodige gezag heeft. Blij voorkeur niet bij den burgemeester, die wel hel oppertoezicht heeft, maar uit den aard der zaak geen technicus is en niet de meest geschikte persoon om al die oefeningen le leiden. 9. De brandmeesters of commandanten en ondercom'mandanlen of hoe men hen ook wil noe'men, worden in gewone tijden heiast met, de schouwingen lei- voor koming van brand en aan dezen maatre gel worde steeds streng de hand gehou den. 10. De alarmeering worde door de juiste keuze van personen zoo practisch mogelijk geregeld. 11. Indien snelblusschers in de ge meente zijn, worden ze geplaatst bij per sonen die tot den straks aanbevolen kern behooren, die lot laak krijgt bij elk ge rucht van brand, steeds voorzien van den snelblusscher, onmiddellijk naar den brand te snellen. De gemeente moet altijd en overal over alle apparaten kunnen be schikken en ze dus niet voor een bepaal de buurt bestemmen, 12. De verlichtingsmiddelen moeten steeds in goeden staat zijn. 13. De brandladders moeten vertrouwd zijn. Door het nauwkeurig opvolgen van deze wenken wordt dus elke dorpsbrand weer reeds verbeterd zonder dat het de gemeente een cent kost. Wat betreft de vermeerdering van het materieel, raadt de heer Bierman aan het type, waarbij het water nog met behulp van emmers moet worden aangedragen, een behoor lijk plaatstje in een brandweermuseum te geven, en bij het aanschaffen van een nieuwe wijst hij op de z.g. baby-spuiten, kleine draagbare motorspuiten, die voor pauze die nu volgde, en toen daarna hoorde Julie de voorzichtige stem van den man met het slimme gezicht, fluis teren Mogelijk wel mijnheer Gedge ja misschien wel. Maar voordat ik er aan kan denken dal te doen, moet ik eerst aan een van mijn vrienden vra gen het le koinen zien. Hij heeft hieel veel verstand van die dingen en weel wat hij er mee doen kan. U hebt groot gelijk, mijnheer Thjorn- ton, antwoordde S. Gedge opgewekt en als een echt man van zaken. Als u mij (eggen kunt wanneer uw vriend lusl heeft om te komen dan zal ik hier wezen om hem te ontvangen. Willen wij zeggen morgenochtend om tien uur? Goed, mijnheer Gedge. Mocht mijn vriend verhinderd zijn, dan zal ik u te il iefoneeren. S. Gedge liet hem al buigende den winkel uit met een beleefdheid, waar Julie verbaasd van stond. Zij kon haast niét igjelooven dat dit toonbeeld van beleefdheid Oom Si was. En inderdaad het was or de oude man heelemaal ver anderd was. Vlug als een jong mensch dö'cr den winkel stappende, bracht hij het schilderijl-e naar den zolder terug,) terwijl Juli in gedachten verdiept naar de keuken ging om de twee aardappelen van middelmatige grootte voor het mid dagmaal 'klaar te maken. betrekkelijk geringen prijs in den han del worden gebracht. Bij modern mate riaal moeten worden rekening gehouden met aanwezigheid van voldoende water. Trouwens in 1913 waren er in verschil lende gemeenten van omstreeks 10.000 inwoners reeds stoom- en motorspuiten aanwezig, en thans zijn ze veelvuldig te platten lande verspreid en voldoen daar zeer goed. Als eerste verbetering van het materi eel noemt rapporteur: 1. aanschaffing van een motorspuit; 2. vermeerdering van het aantal meters slang en wel tot een zoodanig getal, dat van de verschillende waterbronnen uit, elk punt der gemeente bestreken kan worden en men dan nog 25 pet. over houdt als reserve; 3. vervanging van schroefsluitingen door Storz-koppelin- gen; 4. aanschaffing van fakkels, die 1J4 tot 2 uur branden, in den wind niet uit gaan en zeer goedkoop zijn (40 tot 50 cent per stuk); 5. in verband hiermede afschaffing van alle kaars-, olie- en car bidlampen; 6. aanschaffing van een elec- trische lantaarn met ingebouwde batte rij; 7. aanschaffing van één of meer rook- maskers voor het redden van menschen en vee. Hiermee moeten bepaalde per sonen geoefend worden; 8. aanmaken van hulpmiddelen tot het beschermen van slangen over puntige randen, alsmede om het verkeer niet te stremmen; 9. ver meerdering van het aantal snelblusschers voor den eersten aanval; 10. voorziening in de tractie van de spuit door overeen komsten te sluiten met houders van paar den en vrachtauto's, Het vraagstuk der watervoorziening is vooral in de duingemeenten zeer moei lijk en vaak niet op te lossen met de bestaande middelen. Hierbij vestigt de rapporteur nogmaals de aandacht op mo torspuiten, omdat deze minder aan af stand gebonden zijn en het water dus op grooter afstand kan gepompt worden. Door aanleg van waterleiding zou het vraagstuk zeer hare oplossing naderen. Intusschen beveelt de heer Bierman de bestudeering van de watervoorziening bij brand den gemeentebesturen zeer ern stig aan. Naar voren komt de vraag van on derlinge hulp der gemeenten, maar daar bij doen zich verschillende vragen voor en wel: 1. Als men maar één spuit heeft zal men die dan.aan een andere gemeen te ter beschikking geven? 2. Zijn de ge meentenaren genegen of kunnen zij ge dwongen worden buiten hun dorp op te treden; 3. Zijn de tractiemiddelen er op ingericht om in korten tijd grootere af standen af te leggen; 4. Geschiedt de alarmeering snel genoeg om diensten van eenig gewicht buiten de gemeente te kunnen bewijzen? 5. Zou de burgemees ter bij dreigend of reeds woedend on weer toestemming geven de gemeente met de spuit te verlaten? Het jeit dat er weinig (overeenkom sten ten deze gesloten zijn, bewijst dat de gemeentebesturen voelen, dat ,geén afdoende hulp op deze wijze 'verkregen kan worden. Nu echter Vlissingen ten Middelburg modern en zeer behoorlijk geoutilleerd worden, komt hel waag stuk in een heel ander stadium en kan er zeer ernstig pver gedacht worden,,, hoe de overige gemeenten zich (kunnen verzekeren van den steun der twee jge- noemde steden en ware in dien ge dachte nkring wellicht ook de motorspuit HOOFDSTUK IX. Pas tegen den avond kwam Willem uil Tutibridge Wells terug. Hij was een schil derstuk gaan bekijken ,dat zijn Ibaas reeds 'gezien had, maar S. Gedge was verstandig ,genoeng| le erkennen, tenmin ste te begrijpen dat zijn .ondergeschikte veel meer verstand of kijk op' schilde rijen had dan hij. Voor snuisterijen ver trouwde hij zich zelf veel meer dan hem maar was er sprake van een olieverf schilderij, dan was hij blij als zijn mee- ning .bevestigd werd door het oordeel van Willem, die zeer veel oog Voor de kunst had verkregen. Er was. geen twijfel aan; op het lei-rein, dat voor zijn meester betrekkelijk nieuw was en vol geva ren had de leerling reeds groote vorde ringen gemaakt. Het was een g'ave, een opmerkelijke gave waarvan hij de groote waarde nog moest leeren kennen. ,Bij „zomertijd"' zijn de dagen in Sep tember nog lang en daar er pas 'om no- gen uur 'gesoupeerd -werd .had Willem thuis komende, nog een uur om in zijn atelier door te brengen en naar nog meer schoonheden te zoeken op dat geheim zinnig doek dan hij had durven hopen. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 6