"ECHTZAKEN. Verkeerswezen, Post en Telegrafie. LANDBOUW SPORT. UIT RUSLAND. BUITENLAND. Algemeen Overzicht. MARKTBERICHTEN. WESTKAPELLE. Door J. H. B., varensgezel, 23 jaar zonder bekende woon- of verblijf plaats .die dij vonnis van de rechtbank van 5 October 1931 wegens oplichting en verduistering werd veroordee'd tot di ie maanden gevangenisstraf, is hooger beroep tegen dat vonnis ingesteld. Het dr ma in den Magellatoren. De officier van justitie bij de rechtbank te Amste-dam vorderde Zaterdag le venslangen gevangenisstraf tegen den leidekkerspatroon, die zijn compagnon om het leven zou hebben gebracht, doch ook nu bleef volhouden onschuldig te zijn. Verplaatst met ingang van 16 Oct a s. de kantoorbediende le klasse A. E. M. Rottier van het post-, telegraaf- en telefoonkantoor te Goes naar dat te Bergen op Zoom. Indische Stoomvaartlijnen Patria (thuisr.) 17 v. Tanger. Stoomvaartlijnen op N.-Amerika. Nieuw-Amisterdam 17 v. N.-York n. Rotterdam1. Statendam, N. York n. Rott. 17 van Plymouth. Men schrijft ons: De bietencampagne in Zeeuwsch- Vlaanderen is Op het oogenblik in gang, doch niet als andere jaren, daar er veel minder bieten zijn. Door het droge weer is het vervoer nog vrij gemakkelijk en is ook het procent der tarra niet hoog. De groote drukte van andere jaren aan de weegbruggen is al evenmin te be speuren. Op vele plaatsen, waar twee weegbruggen zijn, worden deze zelfs maar om den anderen dag gebruikt. Kon, Ned. Landbouw Comité. Met algemeene stemmen nam het Kon. Ned. Landbouwcomité de aldus geformuleerde motie-H. D. Louwes waarvan wij Zaterdag reeds gewaag den, aan. Het comité spreekt daarin als zijn meening uit: dat het in geenen deele de ver wachting onderschrijft,, door de Regee ring geuit in de memorie van toelich ting op 't wetsontwerp inzake steun aan de suikerbietenteelt voor 1932 als zou de uitzaai van bieten in 1931 grooter zijn geweest, indien de steunregeling vroeger was bekend geworden; dat het van deze steunregeling voor 1932 dan ook geen grooteren uitzaai verwacht, doch een nog verdere inkrim ping; dat de strekking van het wetsontwerp nl. behoud van de werkgelegenheid in de suikerbietenteelt, in 1932 dus naar alle waarschijnlijkheid i n nog mindere mate zal werden bereikt dan in 1931; dat de regeering de goede gelegen heid welke haar in de suikerbietenteelt wordt geboden om het zoo bedreigde als herbouwbedrijf een steun van be- teekenis te geven, geheel ongebruikt laat; dat moet worden verwacht, dat bij de hier besproken regeling de tarwe- bouw een grooten omvang zal aanne men en de richtige uitvoering der Tar- wewet nieuwe voorziening zal noodig maken; dat het Kon. Ned. Landbouwcomité de Regeering met den meesten aandrang verzoekt het wetsontwerp zoodanig te wijzigen, dat het onze akkerbouwbe drijven daadwerkelijk g«at steunen, waa-door het automatisch de werkgele genheid zal verruimen; dat de noodige m'ddelen daartoe kun nen worden gevonden door een ver hooging van het invoerrecht of van den accijns op suiker. Een geweldige electrische centrale. Beweegkracht verschaffing aan het Dnjepr- combinat. De belangrijkste endernemingen. De kosten en de financiering. Verslap pende belangstelling der sowjetregeering. Steeds mislukking der planmatigheid. Het inwerkingtreden pas in verre toekomst. Onder de groote ondernemingen, welke nu in Rusland verrijzen en, vol gens de meening van de bolsjewiki, het industrieele Westen van Europa en zelfs Amerika in de schaduw zouden stellen (de bolsjewistische leus is: dognatj in peregnatj, d.w.z. inhalen en achter zich laten), neemt het geweldig complex dat meestal met den naam ,,Dnjepr- ostro, aangeduid wordt, een der be langrijkste plaatsen in. De benaming „Dnjeprostroj is eigenlijk onjuist, omdat de „Dnjesprostroj in de eigenlijke be- teekenis van het woord slechts een on derdeel van het geheel is, dat h Rus' land „Dnjepprocombinat" (een combi natie van industrieele ondernemin gen aan de rivier de Dnjepr) wordt genoemd. De ,,Dnjeprostroj" zelf is een geweldige electrische centrale die al de fabrieken van de „combinatie" van electriciteit zal hebben te voor zien. De electriciteit zal daarbij gewon nen worden door het plaatsen van een stuwdam in den Dnjepr ten Zuiden van de sfsd^ Jekaterinoslaw (nu „Dnjeprope- trowsk genoemd), waar de rivier door eenige rijen klippen (in het Russisch Zondag speelde op '„Houtrust" jte Kortgene D. O. V. I een voetbalwed strijd tegen R. C. S. van Souburg. De uitslag was 0—3. Zaterdagmiddag speelde C.V.V. van Colijnsplaat een medaillewedstrijd tegen K.D.O. van 's Heer Arendskerke. De uil slag was 2—1 voor C.V.V. Deze wed strijd had plaats ter gelegenheid van het éénjarig bestaan van C.V.V. Voetbal. K. N. V. B. De uitslagen der gisteren gespeelde wedstrijden zijn als volgt: 2e klasse A. De BaronieMiddelburg 17. TerneuzenBreda 51. D.O.S.K.OMevo 1—2. AllianceVelocitas 31. T.S.C.—R.B.C. 2—2. 3e Klasse A. Middelburg IIDe Zeeuwen 3-5. AxelHansweert 101. Hulst'Zeelandia II. 7-1. 3e Klasse B. ZeelandiaD.O.S.K.O. II 9-1. VlissingenGoes 51. Mevo IIWalcheren 40. ZierikzeeSinoto 21. Thomas Alva Edison, f De wereldbekende Amerikaansche ont dekker en uitvinder Thomas Alva Edi son is in den leeftijd van 84 jaar, zonder tot bewustzijn te zijn teruggekeerd, Zon dagmorgen om 9.24 M.E.T. te West Oran ge overleden. Hij zal Maandag en Dinsdag in zijn aan de hoofdstraat van West Orange ge legen laboratorium in het openbaar zijn opgebaard. De rouwplechtigheid en de bijzetting op Woensdag a.s. zal slechts in intiemen vrienden- en familiekring op zijn landgoed te Glemmont Leewellyn Park plaats hebben. Edison werd in 1847 te Melan in Ohio geboren. Zijn jeugd bracht hij door te Port Huron. Zijn schoolsche kennis was gering, toen hij als krantenjongen aan den Grand Trunk-Spoorweg, het leven inging. Maar reeds als krantenjongen voelde hij den lust naar onderzoek, niet alleen om het onderzoek alleen, maar ook om geld te verdienen. En terwijl hij zoo reisde van de eene plaats naar de andere, al rijdende zijn kranten verkoopende, richtte hij in een der bagagewagens een drukkerij en een chemisch laboratorium in. In dit labora torium had een geweldige ontploffing plaats, die oorzaak was, dat bijna de geheele trein in brand geraakte. Van krantenjongen werd hij telegra fist, maar tegelijkertijd had hij weer zijn laboratorium om proeven te kunnen ne men. En zoo vond hij de automatic re- „porogi", d.w.z. „drempels", genaamd afgesloten wordt, zoodat elke scheep vaart onmogelijk is. Hij zal beweegkracht verschaffen aan de Dnjeprocombinat", de verschillende groote ondernemingen, die in een radius om de centrale moeten verrijzen en samen met de dorpen voor de werklie den een oppervlakte zullen beslaan van 50 vierkante kilometer. De „Dnjeprocom binat" zal bestaan uit ondernemingen die gedeeltelijk onderling verbonden zul len zijn, elkaar zullen aanvullen, gedeel telijk een volkomen onafhankelijk be staan zullen leiden; ten slotte komen daar verschillende hulpbedrijven (her stellingswerkplaatsen e.d.) en de talrijke instellingen, die zulk een geweldig com plex zullen hebben te bedienen. De belangrijkste der ondernemingen van de „Dnjeprocombinat" is de „Dnjeprostoj", die de grootste staalfa briek van Rusland belooft te worden en daarbij staal van de beste kwaliteit zal vervaardigen. De productie van gietijzer zal 1.220.000 ton per jaar bedragen; hiervan zullen 1 millioen ton staal van de beste kwali teit vervaardigd kunnen worden, al thans volgens de plannen. Het bedrijf zal aan 15.000 arbeiders en 1000 inge nieurs werk verschaffen Van de overige bedrijven noem ik de „Aluminiumcombinat." De productie er van wordt geschat op 20.000 ton per jaar. De totale kosten van de „Dnjeprocom binat" wordt geraamd op 700 millioen roebel. Voegen wij daarbij de kosten van den „Dnjeprostroj", d.w.z. van de een frale, die al deze fabrieken zal moeten peater uit, een toestel om automatisch een telegram van de eene leiding op de andere over te brengen. Toen kwam hij door zijn uitvinding in dienst van de Goldindicator Company, die van een enkel centraal punt uit, aan honderden kooplieden elk kwartier een telegrafisch bericht zond omtrent het dalen en rijzen der goudkoersen. Hij werd superintendant van genoemde maat schappij en begon met te zoeken naar een goede electrische lamp. Hij vond haar na vele mislukte proeven en nadat velen aan de resulaten van deze proe ven hadden getwijfeld. 21 October 1879 brandde zijn eerste gloeilamp. Een be langrijke datum in de geschiedenis der menschheid. Reeds vóór hij de gloeilamp had uitgevonden, had hij de phonograaf vervaardigd. Meer dan 800 patenten stonden op zijn naam, waarvan vele eigenlijk van weinig practisch nut zijn. Behalve als uitvinder van de gloei lamp en van den phonograaf, kan Edison genoemd worden, als uitvinder van den microfoon, de electrische accumulator, de kinematograaf en nog van vele klei nere. Edison, eens „de toovenaar van Men- lo Park" genoemd, was doof. Reeds 'in zijn jeugd was hij doof geworden, maar dat belette hem niet scherp te hooren en te luisteren. In alles wat hij aanpakte was Edison de Amerikaan, die bij alles wat hij deed een bijzondere volharding toont en voor geen moeilijkheden terugdeinst. Hij was vegetariër en geheelonthouder en hij was de meening toegedaan, dat de mensch over het algemeen veel te veel eet en veel te weinig werkt. Wanneer hij een uitving wilde verbe teren, zag hij niet op geld. Vaak heelt hij daarvoor financieele offers moeten brengen. Aan de uitvinding van den nieuwen alcalischen accumulator heeft hij tien jaar besteed, aan de uitvinding van de magnetische ziftmachine acht jaar lang zonder onderbreking. Ontkend kan niet worden, dat vele uitvindingen van Edison, Edison zelf vol strekt niet als de uitvinder is te beschou wen, maar wel als degene, die de denk beelden, welke den grondslag van de uit vinding vormden, practisch wist toe te passen of wist te verbeteren. Japan en de Volkenbcndsraad. De Volkenbondsraad is Zondagmor gen met uitzondering van de vertegen woordigers van Japan en China in ge heime zitting bijeen gekomen, waarm de in den afgeloopen nacht door Briand van de Japansche regeering ontvangen antwoordnota werd besproken. Deze nota draagt een buitengewoon scherp karakter. De Japansche regeering hand- haafd onvoorwaardelijk het door haar tot nu toe ingenomen standpunt. Zij is de meening toegedaan, dat het optre den van den Volkenbondsraad tot nu toe in strijd is met de bepalingen van het Volkenbondsstatuut en dat voorts de toelating van een staat-ondertee- kenaar van het Kellogpact (de Ver. Staten) ontoelaatbaar is. De Japansche regeering zet haar standpunt op 4 af zonderlijke punten uitvoerig uiteen en zegt tot slot van haar nota, dat zij dringend een beantwoording dezer 4 punten verzocht en zich haar definitie ve houding moet voorbehouden. Briand heeft in zijn hoedanigheid van voorzitter van den Volkenbondsraad Zondagavond tot de Japansche regeering op haar verzoek inzake de juridische basis der toelating der Amerikaansche regeering bij de regeling van het geschil telegrafisch een nota toe gezonden, waarin hij er den nadruk op legt, dat het onderzoek naar den rechtstoestand ongetwijfeld mogelijk is voeden dan verkrijgen wij een bedrag van 1 milliard roebel. Nemen wij in aan merking den zeer precairen toestand der staatsfinanciën van de Sovjet-Unie en de onmogelijkheid onder de tegen woordige omstandigheden in het buiten land een groote leening op te nemen, dan begrijpen wij, welke hooge eischen de bouw van dit geweldig complex aan de schatkist stelt. En daarbij willen de bolsjewiki dat werk in twee jaar vol tooien, hetgeen de spanning nog grooter maakt. Bedenken wij daarbij, dat tege lijkertijd ook andere industrieele kolos sen opgericht of voorbereid worden, dan wordt het iedereen duidelijk, dat de bolsjewiki iets onmogelijks willen be reiken. Behalve de onoverkomelijke fi nancieele moeilijkheden komen nog an dere hinderpalen. De allerbelangrijkste is het tekort aan werkkrachten. De lei ders van de „Dnjeprocombinat" hebben 3040 duizend bouwarbeiders noodig en de overheid kan met den besten wil ter wereld niet zooveel werklieden be zorgen. De resultaten liggen voor de hand Er was een tijd, dat de „Dnjeprostroj' de algemeene aandacht van het publiek in Rusland en, wat van veel meer be lang is, van de sovjet-regeering had ge noten. In dien tijd kreeg de leider van het werk de noodige sommen en werk lieden. Den laatsten tijd is hierin een verandering gekomen. Er worden nu te gelijkertijd eenige combinaten gebouwd en sommige dier ondernemingen zijn gevaar lijke concurrenten voor het werk aan den Dnjepr geworden. De gevolgen van deze verslapping van de belangstelling Briand verzekert de Japansche regeering evenwel dat de Volkenbondsraad niets zal doen wat op eenigerlei wijze in strijd is met het Volkenbondspact. Briand wil alzoo trachten te bemid delen. Dus altijd nog over de kwestie van de toelaatbaarheid aan de beraad slagingen van Amerika. Intusschen staat de tijd niet stil, en wordt 't meer en meer een gespannen toestand Zoowel van Japan als China komen berichten, die niet prettig stemmen. Volgens de marine-deskundige van de Daily Telegraph wordt n.l. een gedeelte van de Japansche vloot op 't oogen blik mobiel gemaakt. Verscheidene op non-actief gestelde oorlogsschepen zijn weer in dienst gesteld en de bemannin gen worden uit de personeelreserves aangevuld. Op de marinewerven zou onder hoogen druk worden gewerkt ten einde alle schepen slagvaardig te maken. Behalve de tank- en bunkerschepen van de marine hebben ook 20 tankbooten van de koopvaardijvloot, die tot de re serve behooren, bevel gekregen zich ter beschikking van het ministerie van ma rine te houden. De Times weet uit Shanghai, dat de hineesche regeering een wetsont werp voorbereidt, tot invoering van den algemeenen dienstplicht. De wet zal zoo spoedig mogelijk in werking treden. Geen wonder dan ook, dat een aan tal vooraanstaande zakenlieden in Ame rika eencomité hebben gevormd ter be studeering van de mogelijkheid voor de Ver. Staten om tegen een natie, die door t verbreken van verdragen 'n oorlog for ceert, econ. dwangmaatregeln toe te passen! Inmiddels afwachten op het we- der-antwoord van Japan. Het gaat alles in een tempo alsof er geen vuiltje aan de lucht is! Pauze. De komende week zal een welverdien de pauze brengen in den hooggespannen politieken toestand der laatste 14 dagen! Rijkskanselier Brüning vertrekt heden avond naar het Zuiden van het land. Ver schillende andere kabinetsleden zullen waarschijnlijk ook voor eenige dagen Berlijn verlaten, om te bekomen van den zwaren arbeid der laatste weken. Vol gende week Zondag zal het kabinet dan weer volledig bijeen zijn met het oog op het bezoek van den Italiaanschen minis ter van Buitenlandsche Zaken, Grandi. FRANKRIJK. Zaterdagavond is het te Rijssel tot ernstige botsingen gekomen tusschen communisten en socialisten. Verschillen de: groepen socialisten waren belast met de bewaking van verkiezingsplaten die in verband met a.s. verkiezingen overal in de stad zijn aangeplakt. Zij werden plot seling door communisten overvallen. De socialistische (burgemeester van Rijsselj die bemiddelend wildle optreden werd '.eveneens aangevallen en ernstig gj< wond. Een andere socialist werd een oog 'uitgeslagen terwijl een derde ernstige beenwonden kreeg. De politie is er ten slotte in geslaagd de orde te herstellen. De verkiezingen voor de gemeente- én kantonale raden in Frankrijk heb ben in 't algemeen weinig ingrijpende veranderingen 'gebracht inde samenstel ling dezer colleges. In het district Bel fort, waar radicaal-socialisten en socia listen samen de meerderheid hebberu werd deze ten val gebracht door de links republikeinen, aanhangers van Tar- dieu. De socialistische leider Léon Blum is in zijn district verslagen. Zondag a.s. zullen in vele districten herstemmingen worden gehouden, waardoor het defini tieve resultaat bekend zal worden. BALKAN. 'Morgen wordt te Stamboel een tweede Balkanonferenlie gehouden Ier bespreking van methoden voor onder linge samenwerking. 'Vertegenwoordigers van zes Balkanstaten nemen aan de be sprekingen deel. BRAZILIË. Brazilië heeft de rentebetaling op zijn buitenlandsche schuld groot 500 mil lioen dollars gestaakt. Officieel wordt medegedeeld dat voorlooplg de achter stallige betalingen zullen worden ver vangen door een 5 pet. scrip. ROEMENIE. Naar de „Daily Herald" meldt, ver toeft ex-koningin Helena van Roemenië op het oogenblik te Parijs, waar zij on der behandeling is van twee beroemde oogspecialisten. Prinses Helena is sinds eenigen tijd lijdende aan zeer ernstige oogziekte, ten gevolge waarvan zij gevaar loopt, blind te worden. Na afloop van deze behandeling is zij van plan terug te keeren naar Roe menië, om daar den verjaardag te vieren van haar zoon prins Michaël, die in het einde van deze maand valt. Goes, 17 Oct. Veilingsvereeniging Z- Beveland. aa Export veiling: zure k roe lappels f0.70 peir 100 kg. Kleine veiling. Pieren: Doyenne de Co rnice 7—42 Nouveau Poiteau 9—15, Be- zy van Schonauwen 8, Conseiler a la Cour 8, Beurré Clairgeau 1015, id. Wilhelmina 7, groene Chaumontel 4—7, Jodenpeiren 7 winter Snikerijen 5, Ponds peren 46 St. Remey 4—6, Gieser Wil deman 8—10 .KLeiperen 5—7, afval- en kroetperen 0.10—4, alles per 100 kg. Appels: Goudreinetten 10—17, Le- moennappels 15 Sle.rappcls 10—16, Pre sent van Lunteren 8, Salomé 3—6, zure Bellefleur 37, Court Pendu 4—6, Hondsm.*tiiIen 5—6, Golden Noble 35, zoete Campagner 4—6 id. Bellefleur 4— 5 id. Armgaarde 610, P'omme d'Oranje 7—12, Diijkimanszoet 8, Tuinzoet 6, Gel- dersche Holaart 5—7, afval en kroetap pels 0.50—6 ^alles per 100 kg. Diversen: blauwe druiven 40 per 100 kg; noten 0.60 per 100 stuks, bloemen 0.33 per bos; hazen 2.49—2.50 fazanten 0.91—1.10 beiden per stuk. Ro t ter dam, 19 Oct. Op de vee markt van heden waren aangevoerd534 vette runderen, 269 vette- en graskalve ren, 1192 schapen en lammeren, 1045 Varkens. Prijzen voor vette koeien le kw. 80 90 2e 'kw. 65—70, 3e kw. 45—60; kalveren te kw. 1.181.26 2e lew. 80 90, 3e 'kw 65—80; schapen le kw. 60 08 2e kw. 4559, 3e kw. 40--47; lam- merenn 72—88; varkens le kw. 40—42,, 2e 'kw. 34—39, 3e kw. 30—34; export 30—35. Vlas. Aangevoerd uitsluitend schoon: van IIoil geel 2500 k|g, prijzen 55—65. Lijnzaad voer f79. Mosterdzaad 18 15, blauw maanzaad 202.1, koolzaad zaad 10—12 „karwijzaad 19—20. Aardappelen: Zeeuwsche blauwe en bonte 3.10—3.50, Westl. ronde 6—8, Zeeuw. Eigenheimlers 2.302.60, blau wt id. 2.50—2.80, Birielsche 2.60—3.10 drielingen 1.80—2, eerstelingen 2.80— -3.10 van de overheid, die zich uit in ver traging van het verleenen van credieten en het verschaffen van de noodige ar beidskrachten, laten zich sterk voelen. De „Dnjeprostroj" nadert reeds zijn vol tooiing en alles wijst er op, dat deze geweldige electrische centrale binnen afzienbaren tijd klaar zal zijn en zal kun nen beginnen te werken, maar ze zal geen afnemers van haar electrische kracht hebben De bouw van de „Dnje procombinat", dus van het complex fa brieken, die door de centrale gevoed zullen moeten worden en waarvoor zij eigenlijk gebouwd wordt, wordt ver waarloosd en vordert uiterst langzaam. Om te begrijpen, hoe groot het verschil in intensiteit tusschen den bouw van de electrische centrale en de fabrieken is, is voldoende te weten, dat terwijl de bouw van den „Dnjeprostroj" goede vor deringen maakt, de „Dnjeprcombinat" slechts voor 20 pet. van het plan (voor 1931) gevorderd is. Het staat dus nu vast, dat de centrale langen tijd onpro ductief zal blijven, dat de stroom, die ten koste van zooveel inspanning ver kregen zal zijn, geen afnemers zal heb ben. Er is een „schaar" ontstaan, waar van de punten zich steeds meer en meer van elkaar verwijderen. In Sovjet-Rusland zeggen de bolsje wisten, bestaat „planmatigheid" alles ge schiedt volgens een vooraf vastgesteld plan, waarbij elke kleinigheid vooruit berekend is, er is dan ook geen plaats voor een chaos. In werkelijkheid lukt het den bolsjewiki nooit die „planmatig heid" door te voeren en al spoedig ont staat er een gapende hiaat tusschen de Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent K. LIEVENSE. afzonderlijke werken. Dit wordt nu ook door het werk aan den Dnjepr duidelijk gedemonstreerd. De kern van het com plex is de „Dnjeprostalj", de kern van deze laatste onderneming vormt het complex van de hoogovens. Zoolang die hoogovens niet klaar zijn, kan het ge heele bedrijf niets uitvoeren. En wat zien wij nu? Van de 5 hoogovens heeft slechts één een hoogte bereikt van 30 meter, de tweede heeft nog geen 15 meter, aan de overige is men nog niet eens begonnen te werken. En intusschen zijn de gebouwen, waar de staal uit deze hoogovens verwerkt zal moeten wor den veel verder gevorderd. Er zal dus onvermijdelijk een vertraging komen en de fabrieken met hun zeer kostbare machines en overige inrichting zullen langen tijd werkloos blijven. Het chaotische wordt geaccentueerd door een rij omstandigheden, die een eigenaardig licht op de sovjet-„planma- tigheid"werpen. De „Dnjeprostroj" krijgt meer werklieden dan de leiders noodig hebben en de „Dnjeprocombinat" slechts 53 pet. Op den „Dnjeprostroj" bedraagt het gemiddelde loon 83.6 roebel en op de „Dnjeprocombinat" slechts 72.9 roe bel. Het is dus begrijpelijk, dat de „com- binat", die zulk een behoefte aan werk krachten heeft, minder arbeiders krijgt dan de electrische centrale. En zulke feiten zijn er zeer veel. De dag, waarop de geweldige onderneming aan den Dnjepr in werkelijkheid zal beginnen te draaien, ligt dus in een min of meer verre toekomst. Dr. Boris Raptschinsky.

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 3