Eiectrouix Ir thans reeds SCHOUWEN-DUIVELAND. ZEEUWSCH-VLAANBEREN O. D. ZEEUWSCH-VLAANDEREN w7D. Kort Zeeuwsch Nieuws. WIJ HEBBEN AARDIGE JONGENS J. HOOFTMAN Jr. VLASMARKT, KERKNIEUWS. Luthersche gemeente. Boerhave verhuisd. I! De kwaliteits-stofzuiger met wereldreputatie vanaf In Huurkoop f 4.50 per ONDERWIJS. LAATSTE BERICHTEN KUNST EN WETENSCHAP. Schilderijen en binnenhuis kunst. -f- Dames Van Reg teren Altena. „Voor de Kunst", Kunstmuseum. BEURS- EN WISSELKOERSEN. JAPAN DOET TE GENEVE NIET MEE BEURSTHERMOMETER H. V. A. Young Tabak Rubber Aku MARKT Suiker AccousL Industrie Koninkl. Philips Amerika Mijnen Schepen Valkier zeker niet meer dan 50 m uit de buurt woont. Nadat meerdere leden hierover het woord hebben gevoerd, werd met alg. stemmen besloten dit per ceeltje onderhands te verhuren. Tot lid van het B. A. werd met alg. stemmen herbenoemd de heer H. van Leerdam. Op het verzoek om een jaarlijksche vaste bijdrage aan de muziekvereeniging „Advendo", wordt gunstig beschikt. B. en W. stelden voor 15 jaarlijks te ge ven. De heer Lindenbergh zou in- plaats van 15, 25 willen geven, welk voorstel door B. en W. werd overge nomen en door den raad met 6 tegen 1 stem werd aangenomen. Tegen de heer Overbeeke, uit bezuinigingsoogpunt. Vastgesteld werd een verordening, re gelende het beroep inzake beslissingen der bouwverordening. Na eenige wijzi gingen, die op voorstel van den heer v, Oeveren werden aangebracht, werd een nieuw reglement van orde voor de raads vergaderingen vastgesteld. Aangenomen werd een voorstel om bij inschrijving te besluiten te verpachten den per 1 Janu ari a.s. vrijkomenden grond, waarbij op voorstel van den heer Snoodijk werd be paald dat het gedeelte van de begraaf plaats te Oud-Sabbinge slechts voor 3 achtereenvolgende jaren zou worden ver pacht. Een voorstel van B. en W. om het klinkerpad in de Lepelstraat te be stemmen als rijwielpad, werd na uitge breide besprekingen verworpen. Vóór 't voorstel de heer Lindenberg en de beide wethouders. Bij de rondvraag werd besloten den richtingwijzer bij den Veerweg te ver plaatsen naar de andere zijde van den weg. De heer S n o o d ij k vestigde de aandacht van B. en W. op het School plein te Oostkerke, daar de grint over de fundeering in de Dorpsstraat terecht komt. De voorzitter deelde mede dat met den gemeente-opzichter over deze zaak is gesproken. Aangaande de gasvoorziening zeide de voorzitter dat er altijd nog voeling bestaat tusschen deze gemeente en Goes omtrent gasleve ring, doch dat wij hoogstwaarschijnlijk zullen moeten wachten op de regionale gasvoorziening. B. en W. zullen ter gele- genertijd komen met plannen voor de werkverschaffing bij eventueele werk loosheid. Ingekomen was een verzoek van het bestuur der Boerenleenbank alhier om op te heffen de opcenten op de vermo gens-, de personeele- en de grondbe lasting en die op de gebouwde eigen dommen te brengen van 80 op 70 pet. Aanneming van een en ander zou de gemeente f 6000 kosten, maar B. en W. zien geen kans om op een andere manier aan dat bedrag te komen. Vol gend jaar zullen B. en W. waarschijnlijk voorstellen doen om in deze zaak ver andering te brengen. Op het verzoek werd m.a.s. afwijzend beschikt. Op een verzoek van den heer C. M. P W. Hans- sens (te Sint Annaland) om een onthef fing van een gedeelte van den pen sioensinkoop werd met 1 stem tegen goedgunstig beschikt. In zake de over brugging te Willemstad verklaarde de raad zich incompetent. Op verzoek werd aan den heer K. Kievit, onderwij zer alhier, een eervol ontslag verleend, €en feestavond gegeven worden waartoe zijn wenschen bij die van den burge meester. De heer Batselaere dankte bei den en verzocht het gemeentebestuur een kijkje te nemen in de tent op de markt, waar verschillende winkeliers keurige standen hadden ingericht. De tent was electrisch verlicht, goed ingericht en ver sierd. Zelfs was er een theetuin, waar jonge dames de heeren een kop thee aanboden. Onderwijl de heer Batselaere de heeren langs alle standen leidde, deed het muziekgezelschap een wandeling door IJzendijke. SCHOONDIJKE. Vrijdagavond hield de Volksuniversiteit alhier haar jaarverga- rinig onder voorzitterschap van burge meester Bleiker. De rekening sloot met een saldo van f57.98. De lieer Bleiker werd als bestuurslid herkozen. Daarna werd het programma opgemaakt, voor het a.s. winterseizoen. Op 26 Dec. zal HAAMSTEDE. Vrijdag j.l. kwam de gemeenteraad in voltallige vergadering bijeen. Op het verzoek van den A.N.W.B;. om van gemeentewege Toe te treden als buitengewoon lid tegen een jaarlijksche contributie valn f f25 wordt afwijzend be schikt. Besloten wordt aan het betrokken Ministerie in zooverre ontheffing der Winkelsluitingswet te vragen, dat gedu rende het tijdvak van den Wettel ij ken Zo mertijd tot en met Vrijdagavond de slui ting bepaald worde op 10 uur en 's Za terdags op 11 uur. In verband mei een schrijven der P.Z.E.M. wordt besloten de electrificatie uit te breiden tot de te bouwen tuinbouwschool mtet onderwij zerswoning tegen een jaargarantie van f 120 mits daaronder de aansluiting der naburige tuinbaaswoning begrepen wordt. Ged. Staten maken bezwaar om gun stig' aan de Kroon te adviseeren tot goed keuring der door den Raad vastgestelde verordening tot heffing van1 'n woonforen- senbelasting. B-. en W. komen thans met een voorstel tot gewijzigd en lager tarief. De heer Blom vindt de reeds vastgestel de tarieven geenszins onbillijk en wil alleen vermindering voor de hoogste klasse. Zijn voorstel in dien geest wordt mfet 4 legen 3 st. verworpen en daarmee het voorstel van Ei. en \V. aanvaard. De gemeenlebegr. 1932 wordt in ont vang en uitgaaf met f 41.467 goedge keurd met bémerking van den heer Blom op den z. i. te hoogen post voor onder houd van wegen en voetpaden. THOLEN. STAVENISSE. In de Vrijdagmiddag alhier gehouden raadsvergadering wer den de nieuwgekozen raadsleden de heeren L. C. Potappel en Ant. v. Luyk als zoodanig beëedigd en geïnstalleerd. De gemeentebegrooting voor 1932 werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op 61.118, die voor het Burg, Armbestuur goedgekeurd op f 2949. Een missive van den minister van Financiën meldde, dat de gemeente ontvangt voor de waater- leidingmaatschappij f 1867, inzake den bouw en de exploitatie ervan. wegens zijn benoeming als h. der school te Berkenwoude. Aan den publieken j dienst wordt 7.40 m2 grond onttrokken en tegen f 10 per m2 verkocht aan L, E, Neele alhier. Volgens nota van de P.Z, E.M. bedragen de kosten van aanleg der straatverlichting enz. aan de gemeente f 2560. Hiervoor zal een leening van f 2500 tegen 4 pet. gesloten worden. Z.h.s. wordt aangenomen een voorstel van B. en W., om aan Ged. Staten te verzoeken de tractementen van Burg., Weth., Ontvanger en Politiebeambten beneden f 1000 te verminderen met 5 pet. en die boven de f 1000 met 10 pet. Als gemachtigden uit den Raad (art, 20 werkloosheidsbesluit) worden benoemd de heeren A, G. van IJseldijk, D. Stout- jesdijk en A. van Luyk. Men meldt 'Ons: Eenigen tijd geleden werd te Ter Neuzen een vergadering gehouden on der leiding van den Inspecteur van het L. O. te Neuzen met het doel te komen tot stichting van een afdeeling „Han denarbeid" van de Vereeniging tot be vordering van het onderwijs in handen arbeid in Nederland en oprichting van een opleidingscursus voor akte z. onder leiding van den heer F. C. Jansen Ver- planke, hoofd Openb, School te Othene. Wegens het slechte weer was de op komst zeer gering, zoodat definitief niet tot stichting van een afdeeling kon worden besloten. Het bleek echter, dat er in Z.-Vl, toch reeds veel animo voor „Handenarbeid" bestond, want spoedig haddefl zich 19 deelnemers (sters) aan gemeld om bovengenoemden cursus te volgen. Dit was een te groot aantal voor één cursus, zoodat nog tot een paral lelcursus werd besloten. De lessen zijn Zaterdag 3 October begonnen en de af deeling „Handenarbeid Zeeuwsch-Vlaan- deren" is ook definitief gesticht, dank zij den steun en de medewerking van den heer A. de Jonge, leeraar Handenar beid aan de Rijkskweekschool te Mid delburg. Het bestuur is als volgt samengesteld: F. C. Jansen Verplanke, hoofd openbare school te Othene, voorzitter, G. Wiegers, hoofd Chr. school Othene, secretaris, J. v. d. Berg, onderwijzeres R.K. school Sluiskil, penningmeesteres, J. J. Houbé, Leeraar Nverheidsonderwijs te Axel en J. E. Varel, onderwijzeres Herv. school Zaamslag, leden. Moge ook in Z.-Vl. een corps van on derwijzend personeel komen, dat in de toekomst „Handenarbeid" zal kunnen onderwijzen, IJZENDIJKE. Zaterdagavond opende de burgemeester in het gemeentehuis de winkelweek in het bijzijn van de leden van den gemeenteraad. De voorzitter, de heer Batselaere, dankte hen voor hun belangstelling in de 4e winkelweek en verzocht den burgemeester de winkel week te openen. Deze verklaarde zich daartoe gaarne bereid, niet tengevolge van eenige pressie van buitenaf, maar omdat hij sympathie heeft voor den moed in dezen crisistijd te toonen, dat de IJzendijksche winkeliers in kwaliteit en prijs kunnen concurreeren met de groot ste zaken, die de gemeente o.a. per auto bezoeken. Spr. hoopte, dat deze winkel week een succes voor de winkeliers zal zijn en verklaart de winkelweek geopend. Het raadslid, de heer Cammaert, voegde niet-leden der vereeniging tegen entrée toegang kunnen krijgen. Wegens het heerscLueri van mazelen en griep onder de kinderen te Zuid dorpe is de lagere school o,p medisch advies tijdelijk gesloten. jasjes ontvangen in keurige vischgraat dessins, vanaf 5.Zeer modern. Komt U eens passen? (Ing. Med.) De candidaat L. Kleissen, beroe pen predikant bij de Chr. Geref. Kerk te Vlissingen is door de classis Dordrecht geëxamineerd en toegelaten. Het aanvankelijk voornemen om op 1 November intrede te Vlissingen te doen gaat niet door. De intrede zal later plaats hebben Voor een talrijk gehoor nam ds. A Keers Zondagmiddag afscheid van de Ned. Herv. kerk te Bres kens. Behal ve collega's uit de omliggende plaatsen voerden nog het woord een lid van den 2<erkeraad van Schoondijke en de heer Verduijn te Breskens. Drietal bij de "Ev. Luthersche ge meenten te Middelburg en VlissingenW J. Kooiman te Deventér ,W. -L Manger te Tie! en V. W. F. B:. Schmidt te Schie dam. blauw tot lichtere nuancen in de druiven, waarnaast de licht-groene glinstering; het „léven" in de schilderachtigste aller plantensoorten: de cactus; de teere blankheid van de camelea's, de herfst kleuren van de vaas bloemen, de voor name vorm der empire fruitschaal. En ook in dit werk de charme van rus tig evenwicht. Hei standbeeld van Boerhave dat tot dusver geplaatst was op de Steenslraat te Leiden voor het Oude Academisch Zie kenhuis is Zaterdag na gereinigd en ge restaureerd te zijn op zijn nieuwe voet stuk aan den Rijnsburigerweg neergezet vlak tegenover den ingang van het nieu we Academisch Ziekenhuis. a In de vacalure-Klaaijsen aan de o 1. school I te Bireskens is voorloopig I voorzien door de tijdelijke benoeming vah de'n heer De Roo te Groede. Alom verkrijgbaar. Showrooms in alle voorname plaatsen van Nederland. (Ingez. Med.) FRAUDE. Naar het Corr. Bur. verneemt is de schrijver 1ste klasse Z. bij den Pensioen raad j.l. Vrijdag gearresteerd onder ver denking van zich schuldig te hebben ge- dagochtend tegen 9 uur is een personen trein op een stilstaanden goederentrein geloopen. 9 reizigers werden gewond. De materieele schade is gering. Er wordt een onderzoek ingesteld. HALF PARIJS IN HET DONKER. Zondagavond brak brand uit in de - - 1- i-ü-J maakt aan financieele onregelmatighe-| groote electrische centrale, die bijna den geheelen Parijschen linker Seine-oever van electrischen stroom voorziet, waar door groote schade werd aangericht. Eerst na 2 uren slaagde de brandweer erin het vuur te blusschen. Gedurende dien tijd lag bijna de helft van de licht stad in het donker. De schade bedraagt eenige millioenen francs. De oorzaak js vermoedelijk kortsluiting. HET CALMETTE-PROCES. Bij de voortzetting van het Calmette- proces te Ltibeck heeft prof. dr. Deicke Maandagmorgen de volgende belangrijke verklaring afgelegd: „Toen ik de Cal- mettebehandeling in Lübeck ging invoe ren, was ik er van overtuigd, dat deze behandeling nuttig zou zijn. Ik erken hier vrij en openlijk, dat dit een wetenschap pelijke dwaling geweest is. Ik sta in voor wat ik heb gedaan .Er is hier niemand die meer onder het ongeluk heeft gele den dan ik. Wanneer de rechtbank meent, dat ik een door strafrechterlijke vervolging wetenschappelijke dwaling heb begaan, dat men dan mij veroor- deele, maar dan wensch ik, dat ik alleen veroordeeld zal worden. Ik zou niet wil- mij in den. Z. heeft inmiddels een bekentenis afgelegd. Van bevoegde zijde deelde men mede, dat de schade eenige duizend tallen guldens beloopt. De zaak is in onderzoek. VERDRONKEN. Te Termunterzeil werd Vrijdagavond j jl. vermist de 79 jarige weduwe C. S. !Sch. Na geruimten tijd te hebben gezocht I vond men haar lijk drijvende in het Termunterzeildiep DE Zaterdagavond OVERWEGEN. werd een auto be stuurd door den heer De V. te Musselt- kanaal bij den onbewaakten overweg Val- thermond te Musseltkanaal door den juist passeerenden trein gegrepen en totaal vernield. De bestuurder bleef ongedeerd. (-L) Charme en cosyness, de voornaam ste karakteristieken dezer tentoonstel ling. Werk van twee zeer begaafde kun stenaressen. Mej. Maria van Regteren Altena, de schilderes uit Amsterdam, en haar zuster, directrice van het atelier voor Binnenhuiskunst „De Kerkuil" te Haarlem. Voor 't eerst samen exposee rend, voor 't eerst dus ook zich bekwaam toonend in oordeelkundig, met inzicht, smaakvol étaleeren. Zóó, dat de lampe- kappen ieder een juiste plaats kregen voor rusitge beschouwing. Charme en cosyness, dat voelden wij juist bij dit wel zeer eigen werk: de opbouw, met uitsluitend horizontale ringen, de teer heid van kleuren, de zachte streeling van verstilde tinten: impressie van behage- lijke distinctie. Rust ook in het vele andere binnen- huiswerk: de weefsels (zeer fraai het beige-bruine aan den wand, direct links in de deur); het aardewerk (hors d'oeuvre-stel!); kleinere objecten als kra- lencolliers, bordjes, kommetjes, kleedjes. Mej. Maria van Regteren Altena voelt zich 't meest tot het stilleven aangetrok ken. Bijzonder trof ons het prachtig diep- MIJNONGELUK. Hedenmorgen vond op de vijfde en zesde verdieping van de mijn Mont Ce nis te Herne Lodingen, '.tengevolge van een mijnontploffing een ongeluk plaats Twee licht gewonden konden uit de schacht worden gered. Reddingsbrigaden zijn direct naar Lodingen vertrokken. De I len, dat mijn medewerkers met mijninspectie te Dortmund kan nog geen| het ongeluk worden gesleept, nadere mededeelingen doen. Officieel wordt medegedeeld, dat he denmiddag te 12 uur uit de mijn 9 doo den en 27 gewonden geborgen waren. De ochtendploeg, die in de mijn aan het werk was, bestond uit 67 mian, waarvan een aantal ongedeerd naar boven is ge komen. Volgens de manschappen van de reddingsbrigade, die beneden zijn ge weest, bevinden zich geen slachtoffers meer in de mijn. AMSTERDAM, 19 October. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele noteering van heden. Ned. 22 A-R 1000-6 IOO1/4-IOO1/2. Ned 31 1000-4 96s/8987/s. Ned. 17 IOOO-41/2 997/8-997/8- r.iertificaten-3 70i/t71. CCert. N.W.S.-21/2 593/8-591/2. Duitschl. pd. s. 100-7 48471/4. Engl. W.L. 50-200-5 74i/2-75i/8. Goes '30-4 99 Zeeuws Hyp. B-41/2 94i/2 A Amsterd. Bank IIO1/2H21/2 A Bank Assoc. 29 C Rott. Banknver .651/265. A Twentsche Biank 94— A Pref. Jurgens A 871/2 A K.M. De Schelde 48s/8 A Ver. Papf. v. Gelder 60—60. C Am. Car en Foundry 15i/8—15. C Am. Smelt Ref. 26- C Farbenind. I.G. 92- -26%. C U. States St. C. 68%69%. C C. Publ. Serv. 4—4%. C North Am. Cy. 37%37, A Born. Sum. H.M. 110%112. A Ned. Wol Mij, 2526. A Singkep Tin M. 7277. A J. C. Japan Ln. 40 A Rotterd. Lloyd 8O1/282. A S. M. Nederland 86—861/4. A Amsterd. Thee CM. 27i/2—271/4. A Houth. Alberts 58 C Peruvian C. Pr. 10%—10%. A Erie Spoorweg 14%-. A Southern Rlw. 20%20%. C Union Pac. Rr. 117%117. C Int. Nickel Cy. 9%9%. A Koloniale Bank 7072, A N.I. Hbk. 1000 73—73. C Ned. H. M. 1000 90—90. A Alg. Kunstz. U. 4040-42. A v. Berkels Pat. 2525. C Calvé-Delft 63%65%-66. A C. Suiker Mpij. 21%23. A Int. Viscose 12%12%. A Küchenm. I. Acc. 9%11-15. A Ned. Ford A.M. 206%—210. A Philips Gem. B. 6566%-68%. C Unilever 127%—130%-133%. C Anaconda Cop. 31%32%-32%. C Bethlehem St. 2929-29%. C Gen. Aviation 3%3%-3%. A A.N.I.E.M.N.B. 181%—182%. C A Gas El. Cy. 8%—8%. C Cities Serv. Cy. 7%7%-7%. C Midd. West Ut. 11%11%. A Alg. Explor. Mij. 7979-80. A Boeton Mijnb. 30%32%. A Kon. Petr. Mpij. 143%—144%-146%. C Contin. Oil Cy. 6%6%. C Shell Union O.C. 4%4%. A Holl. Amer. Lijn 4% A K.N. Stoomb. Mij. 2221%. A Ned. Scheepv, U. 8484. A H.V. Amsterdam 195%196%-201. ERNSTIGE AUTOBOTSING. Op den Haarlemmerweg achter Half weg naderde Zondagavond uit de rich ting Amsterdam en uit de richting Haar lem op hetzelfde oogenblik met vrij groote snelheid twee auto's. Door den avondnevel, die zich hier en daar zelfs tot mistbanken verdichtte, was het zicht op den weg vrij slecht. Bij de Zwetbrug, waar een bocht in den weg is, reed een auto uit Amsterdam, waarin behalve de chauffeur nog een militair was gezeten die onderweg had gevraagd te mogen meerijden, de Haarlemsche auto in de flank aan. In deze laatste waren gezeten een heer, die den wagen bestuurde, zijn verloofde en haar zuster. Door den schok van de aanrijding vloog een der dames door de achterruit en bekwam zulke ern stige verwondingen door de glasscherven, dat zij vrijwel onmiddellijk overleed. De andere dame bekwam lichtere verwon dingen. De overige betrokkenen kwa men met den schrik vrij. De auto's zijn deerlijk gehavend. WEER EEN TREINONGELUK. De persdienst van de rijksspoorweg dienst te Wuppertal deelt mede: Maan- Het Japansche ministerie van bui- tenlandsche zaken deelt mede, dat de regeering te Tokio heeft besloten, on danks de onderhandelingen te Geneve de Japansche troepen niet uit Mantsjoe- rije terug te trekken. Het ministerie van oorlog heeft maatregelen bevolen om een langdurig verblijf der Japansche troepen in China mogelijk te maken. Voorts wordt te Tokio verklaard, dat de Ja pansche delegatie te Genève voorloopig zal afzien van deelneming aan de be raadslagingen, aangezien zij van mee ning is, dat de Volkensbondsraad niet de noodige deferentie toont jegens de positie der Japansche regeering. Omtrent de geheime zitting, die de Volkenbondsraad hedenmorgen hield, wordt medegedeeld, dat men algemeen merkte, dat men in de vergadering den indruk had van een zekere ontspanning in het verre Oosten.Men brengt deze optimistische beoordeeling van de situa tie in verband met de mededeelingen van eenige ambassades, volgens welke het voeren van directe onderhandelin gen tusschen China en Japan niet meer uitgesloten zou lijken. In de vergadering van hedenmorgen heeft Briand de inter ventie van het conflict nogmaals uiteen gezet. De Japansche delegatie ver klaarde, dat zij op nieuwe instructies van haar regeering moet wachten en dat zij voorloopig niet in staat is haar stand punt tegenover de verschillende voor stellen te bepalen. HULST, 19 Oct. Aanvoer ruim, Gerst f 6.00, Rogge f 5.25, Haver 5.50; (Erw ten f 12.00, Bioonen f 9.50. Java Cult. Mij. 154i/2—159. A N.I. Suiker U. 105i/2—110-08. A Poerworedjo S.O. 131/4—131/4. A Deli Batavia 132—138. C Deli Mij. 1000 169%—172%. A Senembah 195200. C Chicago Milw. 3%3%. A Amst. Rubb. C. 52%53%-55. A Deli-Bat. Rubb. 20—22%-22%. A Hessa Rubber 3536. A Serbadjadi S.R. 22%24%. A V.I.C. Ondern. 3233. C Interc. Rubber 1%1%. Prolongatie 33. WISSELKOERSEN. Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Kopenhagen New-York 17 Oct. 19 Oct. 9.53 9.571/2 57.35 57.50 9.71 9.71 34.60 34.65 48.35 48.35 54.00 54.25 2.463/8 2.46I/2 Wettig gedeponeerd.

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 2