W£'A PHILIPS 'bemoe/T- 7Z/CEEQMEE EEN PHILIPS LAMP KOST AANMER KELIJK MINDER DAN VOORHEEN 'SmOOPFAMEU J9 /Oo CtroZt ÓS /joS Cdzót TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 17 OCTOBER 1931. No. 245. Een onderwijsman over de vereenvoudigde spelling. {De serie artikelen, die dr. J. JE. Wartena, rector van het gymnasium, te Winschoten voor ons blad over de zgn. Kollewijnsche of vereenvoudigde spelling schreef, is overgenomen door t onderwijzersweekblad „De Vacature Na afloop daarvan hield de heer W. Kraak te Haarlem daarin een uit voerig pleidooi voor deze vereenvou digde spelling, van het standpunt des on derwijzers uit; hij betoogt daarin, dat het volksonderwijs in de Nederlandsche taal veel baat zal vinden bij dze nieu we spelling. Aan het enthusiaste artikel van de zen onderwijsman ontleenen wij het volgende, uiteraard in de door hem ge bezigde spelling Red.] Spellingvereenvoudiging, Gedachtig aan het gezegde men moet het ijzer smeden als het heet is, komt het mij voor, dat het goed is de reeks artiekelen over Vereenvoudiging van dr. J. JE. Wartena nog aan te vullen Dr, Wartena heeft op eenvoudige en zakelik- heldere wijze uiteengezet, waarin de spellingvereenvoudiging van onze ver eniging bestaat en het goed recht er van aangetoond. Uitgaande van dit betoog en er bij aansluitende wil schr. duidelik maken, dat deze spellingvereenvoudiging van verstrekkende betekenis is voor ons volksonderwijs en voor de ontwikkeling van onze taal en dat wie iets voelt voor de verbetering van ons taalonder wijs de voorstanders van de spelling vereenvoudiging moet helpen. Door de te grote moeilikheid van de spelling De V. en T. is het gaande weg geworden een niet-zo-nauw-meer- nemen, een veel-door-de-vingers-zien, kort en goed een sistematiese kursus in plichtverzaking, welke heilloze tak- tiek zelfs een officiële bekrachtiging heeft gevonden in het onwetenschappe- lik gedoe van de z.g. spelling van Mi nister Terpstra. Zolang men nog blijft vasthouden aan de spelling D, V. en T. W. zal het moeilik zijn een enigszins bevredi gend moedertaalonderwijs te geven. On- mogelik is het daarbij op de lagere school en ook nog wel bij het voortgezet on derwijs de individuele aanleg van de leerlingen te ontwikkelen in het „praten op het papier'. Uit onze jeugd van onge veer 50 jaren geleden herinneren we ons nog hoe het ging bij het maken van een opstel. Zin voor zin werd samen geflanst tot een geheel. Er was geen sprake van zijn gedachten de vrije loop te laten, 't Was als het onophoudelik nemne van soms onoverkomelike hinder nissen van allerlei aard, wat belette om de aandacht te bepalen bij het onderwerp, waarop geschreven moest worden, en wat een funeste invloed had op de gang van het verhaal, dat hortend en stotend, wurgend en wringend, moeitevol tot een eind gebracht werd. Wie voor een leuke vorm van een aardige vertelling meer voelde, wie vlot zijn verhaal wilde voordragen op papier en zich daarom niet wenste te laten ringeloren door de te moeilike spelling, schreef maar raak, om dan als het werk af was het te zuiveren van de fouten, waarvan het wemelde. Een veel voor komende gewoonte was het ook, om als redders in de nood van verkleinwoorden gebruik te maken, en niet de visser een paling maar een palinkje te laten van gen. Dan hoefde er ten minste niet over nagedacht te worden of hij hem of haar bij het door hem gevangen overige zoodje deed. Misschien staat de bekende Hol landse voorkeur voor verkleinwoorden wel hiermede in verband. Wie niet sterk is, is slim. Want sterk voelden we ons niet. Integendeel voort durend schreven we onder de suggestie van de te groote moeilikheid van de spellingvormen, voortdurend werden we door die lastige spelling gehandicapt en konden we, onvrij en zwak, niet letten op wat we te zeggen hadden en hoe dat onder woorden gebracht kon worden. Ontmoedigend in hoge mate werkten die altijd aanwezige kwelgeesten, de e en ee, de o en oo, de s en sch en in het biezonder de tallooze ennetjes. Met de invoering van de vereenvou- dgide spelling bij het lager onderwijs zal als de leiding maar goed is en de takt niet ontbreekt het mogelik zijn de lust te onderhouden of te wekken om schriftelik de gedachten uit te drukken. Die lust gaande te houden is de eerste en voornaamste voorwaarde voor het siagen van het stelonderwijs. De ervaring heeft aangetoond, waar het maken van vrije opstellen is be oefend en het zogenaamde verwaarlo zen van de ennetjes niet als fout aange rekend werd, terwijl het zuiver schrij ven werd aangeleerd met behulp van oefenstof ontleend aan de fouten ge maakt bij het vrije stel-onderwijs in i voorafgaande leerjaren, dat de leerlin gen het schrijven over wat ze hebben beleefd, of gefantaseerd, of gedacht, of gehoord, of gelezen een groot genoegen vinden. Ze zijn er enthousiast mee bezig en krijgen het besef, dat ze hun eenvou dige gedachten ook op papier kunnen uitdrukken, als ze maar een pen in de hand hebben. Ons moedertaalonderwijs is tot nu toe schromelik verwaarloosd en is vaak bovendien weinig meer geweest dan een dor vormenonderwijs. Door de te moei like spelling waren we gedrongen aan j de schriftelike vormen te veel aandacht, j te veel zorg te besteden. Verwaarloosd) werd daardoor dat deel van het taal-'; onderwijs, waar het voornamelik op 1 aankomt, in het biezonder het mon-j deling en schriftelik leren uitdrukken; van zijn gedachten. Na jarenlange training door middel van vaak geestdodende oefeningen is het resultaat dat bereikt wordt nog treu rig. De grote massa van de leerlingen, die de lagere school hebben doorlopen en geen verder onderwijs hebben ont vangen. en ook nog velen van hen, die een of andere inrichting van voortgezet onderwijs hebben afgelopen, schrijven als ze hun gedachten aan het papier moeten toevertrouwen een stakkerige, stumperige stijl en hun werk wordt, zo als het dan heet, ontsierd door grove spellingfouten. De klachten reiken tot de verslagen van de examens voor de hoofdonderwijzersakte en die voor de stevige en gezonde groei van de Neder- middelbare bevoegdheden. Voor een landse taal is het ook nodig, dat de Ne derlanders hun, taal zo goed mogelik leren verstaan en spreken. Spellingver eenvoudiging is van ver-strekkende be tekenis voor ons volksonderwijs en voor de ontwikkeling van onze taal. Op den duur zoo besluit schr. moet de Vereenvoudigde Spelling het winnen. Blijf niet van verre staan, zie niet op echt Hollandse wijze de kat uit de boom, sluit U aan bij de Verenigmg tot vereenvoudiging van onze spelling en vooral pas steeds de V. Sp. toe in j alles wat ge schrijft. Haarlem. W. Kraak. RECHTZAKEN. Arrond. Rechtbank te Middelburg. SPAART nu op de goede wijze: spaart Uw oogen - Uw kostbaarste bezit. Neemt een lamp van hoogere wattage100 watt is het minimum voor het middenlicht van Uw kamer een 100 watt PHILIPS „ARGENTA", met den bation van melkwit glas, die de oogen tegen de schelle stralen van den gfoeidraad beschermt. MET DEN BALLON VAN MELKWIT GLAS LANDBOUW. (Wordt vervolgd.) lOW Als u het ziet, zult u begrijpen wait ik' bedoel. Ik hoop dat u mee wilt 'gaan om hem te zien. Julie was zulk een praictistoh persoon tje, dat haar eersite indruk was te bel- danken om mee te gaan. Maai* haar aan geboren zin voor het practis'che van het leven werd op den achtergrond gedrd- ven voor hetgeen zij' pas had ondervon den. Ja, in meing opzicht was deze jonge man, de simpelste man, dien ze ooit ge zien had, maar toch bleef het ontmoedi gend feit bestaan, dat hij1 in ieder gevat goed zijn verstand hajd. En die geestelij). Me hoedanigheden daargelaten, als je hein 'goed aanzag en lette op den gloed in zijn oogen, dan was hij' ongetwijfeld de 'khapr ste jonge man, dien zij' ooit gezien hatd. En daarom deed ze hem schoorvoetend de belofte aanstaanden Zaterdagmiddag met hem mee te gahn naar het Museum, om te zien wat een molen ejgenlij'k "Was. HOOFDSTUK VIII. Het was op Maandagavond dat Julie deze Delofte gedaan had, miatar er moest nog heel wat gebeuren, voordat zij' dien 'kon vervullen. De Zaterdag zelf was ail In de zitting van 16 October werden de volgende zaïken behandeld: J. D., 23 ji., chauffeur, zonder vaste woonplaats. Gedetineerd, werd verdacht! dat hij op 10 September j.l. te Vlissingen een rijwiel, toebehoorende aan J. K. die Roos heeft weggenomen. Eiseh6 maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. A. J. vain der Weel j bepleitte clementie. D. F. S., 41 j., werkman te Schoondiji-1 ke, had zich; te verantwoorden, dat hij op 16 Augs. ji.'l1. te Schoondijke een rijr wielbelastingplaatje 1931-1932 toebehoo rende ;a,an A. J. Kindst heeift weggenomen. Eiseh: 1 maand gevangenisstraf. De verdediger mr. P. C. Adriaanse vroeg vrijspraak sub. een lichtere straf. C. A., 59 j., koopman, Middelburg, was door den Kantonrechter te Middelburg op 17 Juni j.l. veroordeeld tot f 10 a 10 dagen hechtenis!, wegens overtreding van de motor- en rijwiel wet op 29 April 1931 te St. Laurens. De verdachte was in hooger beroiep gekomen. Fisc'h bevestiging van het vonnis van den KanKtonrechter. doet hoesten bedaren maakt het slijm los prijs to-oog het oordeel uon uw doMeV ^AGENTEN Ft 8.MEINDERSMA DEN HAAG (Ing. |Med.) uitgesloten, want reeds vroeg in den Mor gen van dien dag moest Willem nasr een verkooping in Essen waar verscheidene dingen misschien wel goedkoop zouden gaan. En den volgenden Donderdag Moest hij' weer naar Tunbridge Wells. Geduren de zijn afwezigheid dien diajg was de be langstelling; van het jonge meisje in h»l schilderijtje dat hij te Crowdon gekocht had, eensklaps zeer toegenomen. Zelfs vóór dit veelbeteekcnd evenement was ze zeer vervuld geweest van dit veel besproken onderwerp. WilleMI werk te er dagelijks aan met steeds toenemen de belangstelling en geestdrift. Er was nu geen twijfel meer aan de lucht en de wolken en evenmin aan de boomeln en aan het water. S. Gedge was zelfs meermalen naar boven geweest om te 'kij ken en ofschoon naar zijn meetaing het beste wat men nog van het stukje kon denken was dat het misschien een copie was van een infooi stukje uit de Hollandi- sche schildersschool, kwam hij over de brug en verdubbelde de som die hij er voor geboden had!. Met andere woorden h.jj verklaarde des avonds a an het avond eten toen Willem den volgendter dag naar Tunbridge zou gaan, dat hij' er wel een volle wéék' extra loon uit kon sturen, als de jonge man zoo verstandig was het stukje voor de geboden som af te staan. Het was? niet meer dan een stukje van twijfelachtige of geen waarde. A. C., 45 j1., fabrieksdirecteur te Sluist- 'kil, was op 19 Juni 1931 door den Kantonrechter te Temeuzen vrijgespro ken van de hem ten lafste gelegde over treding van de Veiligheidswet Eis'ch: ontslag van rechtsvervolging. De verdediger mr. Maïjer uit Bredia sloot zich hierbij' aan. Het geldt hier het ongeluk dat op 21 April 1.1. te Sluiskil op de terreinen van de aldaar gelegen amoniakfabrieken plaats vond en dat aan twee arbeiders het leven kostte. In een betonnen put op het terrein tusschen de'fabrieksgebouwen gelegen, had zich door regenval of grondwater een hoeveelheid water ver zameld dat eruit gepompt moest worden door middel van een electrische pomp met slang, die daartoe in den put moest worden gelegd. In dezen put bevond zich ook een stalen gasketel bevattende een zeer snel werkende en doodelijke gas soort n.l. koolmonoxyde. Vermoedelijk is een der werklieden zonder daartoe op dracht te hebben ontvangen, in den put afgedaald teneinde een op den ketel ge- monteerden electromotor weg te nemen. Deze man is toen hij ongeveer den bo dem van den put had bereikt, oogenblik- kelijk bewusteloos geworden en in den put gevallen. Zijn medearbeider, die zulks bemerkte is daarop onmiddellijk naar de fabriek gesneld en heeft alarm gemaakt, waarop hij met een hoofd- monnteur eveneens in den put is afge daald om het eerste slachtoffer z.oo mo gelijk te redden. Eerstgenoemde is even eens toen hij bijna den 'bodem van den put hacl bereikt bewusteloos geworden ter wijl de hoofdmonteur, die dat bemerkte en die ook reeds een bewusteloosheid over zich voelde komen ,uit den put ge kropen en gasmaskers is' gaan halen. In middels waren ook de betrokken inge nieurs gewaarschuwd en ging de hoofd monteur, thans met een masker op we derom de put in om te trachten de beide mannen, die in den put. lagen zoo mogelijk boven te brengen, doch ook hij werd niettegenstaande het gasmasker door het aanwezige gas bevangen, wist zich met fnoeite tegen den ladder van den put op te werken en viel boven ge komen zijnde neer. Tenslotte daalde om de beurt, de beide ingenieurs voor zien van een gasmasker ,in den put af ff1 (Ingez. Med.) en ofschoon deze ook den invloed van het gas ondervonden, slaagden zij er in de beide mannen naar boven te brengen. Deze laatste overleden evenwel kort daar op. Het onderzoek door de Veiligheidsin spectie ingesteld wees uit, dat door een onopgehelderde oorzaak de ketel waarin ziich het giftige gas bevond op den bo dem was gescheurd, waardoor liet gas een uitgang vond in den put. En waar dit gas zwaarder is dan lucht bleef dit in den put hangen vandaar dat de men- s'chen eerst toen zij1 den bodem van den put bereikten bewusteloos werden. Het Openbaar Ministerie dat tegen ver dachte destijds een hechtenisstraf van 10 dagen voorwaardelijk had gevorderd, kwam in hooger beroep. H. H. van S., 21 j., werkman te Goes was doo rden Kantonrechter te Goes op 28 Aug. 1931 veroordeeld tot 14 d.h. wegens openbare dronkenschap bij her haling te Goes op 16 Augustus 1931. De verda'chte was "in hooger 'beroe'p gekomen. 1 Eisch 7 dagen hechtenis. J. S., 26 jaar, werkman te Breskens, gedetineerd, werd wegens het trekken van voordeel uit ontucht 3 dagen en U/2 jaar rijkswerkinrichting igejëischt. Tegen J. G., 30 jaar fabrieksarbeider te Vlissingen werd wegens openbare schennis van de eerbaarheid geëischt f25 of 10 d. h. Tegen G. de M., 68 jaar, timmerman te Duivendijke werd ter zake van ont- tueht met kinderen ^gelëischt f25 of 25 dagen hechtenis. Willem had een paar nieuwe laarzen hoog noodig,; hij zat oolk heel slecht in het materiaal dat hij' voor zijn werk' noo dig haid en een sommetje van ruim tien gulden zou hem aardig te pas 'komen, dat wist zijn baas heel goed. De verleiding was groot. Terwijl deze zaak besproken werd, hield Julie haar adem in van span ning. Zij had dol veel lust Willem over de tafel heen een signaal te geven zijn schat niet af te staan. Tot haar groote geruststelling wees de jonge man het ver leidelijk' aanbod af. Zijn baas zei ronduit, dat alleen een dwaas voor zulk' een aan bod zou bedanken. Willem gaf toe dat het een vorstelijk' aanbod was, maar hij had nu eenmlaal zijn hart gezet op clit stukje; daarenboven moest er nog heel wat aan gedaan worden voordat het schoon was. Trouwens, hij had nog niet eens naar de onderteèk'ening gezocht. Onderteekening! S. Gedge sprak dat woord echt sarcastisch uit. En er waren oogembli'kken, dit had Julie reeds op gemerkt, dat de oude man echt sarcas tisch 'kon wezen. Je zoekt zeker naar de onderteeiker ning van Hobbema Ik ben bang, dat je op dat 'punt niet goed wijs1 bent. Neen mijnheer, zei Willem met zijn vriendelijke stem', ik geloof niet dat clit stukje van Hobbema is. O neen, werkelijk niet? Om zijn opkomend gevoel van boosheid te be In de zitting van 16 October werden de volgende vonnissen uitgesproken: overtreding motor- en njvvieiwet: Th. E. v. d. V.( 30 jaar, veekoopman te Philippine. Vernietiging vonnis Kantonrechter en vrijspraak; openbare dronkenschap: F. D*H., 75 j'., zonder beroep te St. Jansteen. Vernietiging vonnis Kantombefcfhter f 15 is. 5 djagem hechtenis; niet voldoen aan de verplichting tot keuring voor den militairen dienst: J. J. de L., 19 j., zonder beroep te Lapscheure (B.) hervatting onderzoek' bevolen-, openbare schennis van de eerbaarheid*. K. P., 38 j'., monteur te Sluiskil, 1 tmnd. gevang, voorw. pp. 2 oplichting: A. P. S., 24 j., arbeider te Haamstede 1 (maand .gevangenisstraf; P. S., 18 j1., dienstbode te Sfcihore, 2 m aard den gèvangenisstraif voorw. pr. 3 jaar en bijzonderen voorwaarden. dwingen zag hij zijn nichtje schouderop halend aan. Je bent niet goed wijs mijh beste jongen, en hïj tikte op zijn 'voorhoofd. Waarom verspil je je tij'd met zoeken naar een hardteekening op een ding dat je voor drie gulden hebt Jgek'ocht in een ouden uitdragerswinkel! Je zou wel zoo verstandig zijh een aardig voor deeltje van twee honderd percent in je zak te steken en er niet langer over te denken. Toen Willem zich den volgenden dag naar Tunbridge begaf was hij echter nog steeds eigenaar van het stukje. En inj ver band met hetgeen volgen zou, waS dat een feit van groote betieekenis. In den loop van dien morgen, terwijl Julie bezig was met haar Oom Si het winkelraam schoon te maken kwam1 er een komiek, oud grappig mannetje bin nen, met een 'bruinen flambard achter op zijn hoofd en een paar beenen zoo krom als de pooten van een Louis XV stoel. Zij1 vond hem dadelijk een type voor Dickens. Morgen m'ijheer Gedge, sprak' deze zonderlinge bezoeker. Morgen mijnheer Thornton, zei mijn heer Gedge op beleefden toon. Julie spitste de ooren. De klank van oom Si's scherpe stem, waar men altijd een verzachtend klankje in wens elite, deed dadelijk vermoeden, dat de mijn heer niet de eerste de beste was. Een zeer zeldzaam voorkomend' ju bileum- werd dezer dagen gevierd aan de Suikerfabriek te Steenbergen, waarbij 10 werklieden een tijdperk herdachten Van dienst aan. genoemde fabriek en wel' 7 van 25 jaar, 2 van 50ien een zelfs van 60 jaren. De laatste genoemd Chr. die Ron en de 2 van 50 jaren P. van Agt- maal en A. van Beers vooral waren het die de feestviering gold. Allen ontvingen een gouden horloge van de directie, ter wijl de drie genoemden nog van het personeel cadeaus ontving. Als inleiding tot de boodschap1 waar voor hij kwam, wat die boodschap1 ook wezen mocht, wierp1 de heer Thornton een oog als een klein glimmend kraaltje, op het Afgodsbeeld zullen we het maar noemen, 'dat door zijn groolen omvang de helft van den winkel in beslag scheen te nemen Met eenigszins spottende waar deering mompelde hij Dat ding hoort in het Britsch Mu- selum thuis. Ja, dat ben ik met u eens mijn heer Thornton. S. Gedge keek zijn bezoe ker strak aan. 's Is een bewonderen|s-i waardig toonDeeld vari Polynesische kunstnijverheid. Van vroegere Polynesische kunstnij verheid. Het kleine mannnetje streek met de hand over den buik van het afgods beeld, opgetogen en voorzichtig, zooals andere mannen een vetlok van eeh paard weieens aaien. En een eenig exemplaar voor zijn soort Ja, dat zou ik ook wel denken, mompelde het mannetje met de krom me beenen terwijl hij zijn oogen open sperde. Toen voegde hij er bij, alsof het hem nu pas inviel: Tk kwam eigenlijk even aan om het schilderstukje te bekijken waar u giste ren over sprak.

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 5