provinciale ü5eettuigthe \tfjgg j%WIND EBBE fff wed Li. 179, N o. «aas 2 4 3, Twee bladen, DONDERDAG 15 OCTOBER 193 1, Eerste blad. 174e Jaargang, BINNENLAND. Hier werkt PERSKRONIEK. ZEELAND. O. EN W. SOUBURG. I#?3M6H9T®Y3H6M9TJ2H - Stormachtig^ e s t endig Kort Zeeuwsch Nieuws. fo 65872. 76, Schil- ige Burg penwerk. 53-54, les, Re ling. )rogula, el. 473. 188. Noord- rkensvl. L 85; iwaren Hofle- 159920; Insvl. fel. 140. tl. 306, 342, 19, tel. 27; rgache 416; werk- »t 52. 0-31. {>5308 300. S I Kt raat. i, tel. Lische hoek Ven - leren, roote Trief - 222, eren. tel. /ij*. ange en -ips' vn- 1 in MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Abonnementsprijs voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regelvoor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager, Men vrage daarvoor de tarieven. ÜITG. N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postcheque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen; van 17 regels f 2,10elke regel meer 30 cent, In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uitdruk kelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opge nomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" ol „Bevragen bureau dezer cöufant" 10 cent extra. Bewijsnummer 5 cent. i&sat LEVERING VAN DE OP DE BEURS GEKOCHTE FONDSEN. Op desbetreffende vragen van het Tweede Kamerlid den heer Boon, heeft de minister van financiën geantwoord: De meening, dat het bestuur van de Vereeniging voor den Effectenhandel niet de hand zou houden aan het reglemen taire voorschrift, dat de levering van ver kochte fondsen in het algemeen moet plaats hebben uiterlijk op den vierden dag na het sluiten der transactie, miskent het karakter van bedoeld voorschrift. Van de in dit voorschrift vervatte ver plichting kunnen partijen van elkander de nakoming eischen. Zij zijn daartoe echter niet verplicht en het bestuur kan bezwaarlijk partijen tot nakoming dwin gen, ook als zij zelve die nakoming niet wenschen. De speculatie a la baisse heeft in hoofdzaak plaats in fondsen, welke ge leend kunnen worden, zoodat, ook indien door bovenvermeld bestuur tot levering genoopt kon worden, de baisse-handel daardoor niet afdoende zou worden on derdrukt. Van het geven van dwingende voor schriften, die blijkens het antwoord op de eerste vraag verder zouden moeten gaan dan thans de bevoegdheid van bovenver meld bestuur reikt, meent de minister o.a. gehoord de commissie van deskundi gen, bedoeld in artikel 8 van de Beurs wet 1914, zich te moeten onthouden, zoo wel omdat dergelijke voorschriften prac- tisch niet zouden zijn te handhaven, als omdat zij een belemmering van den beurshandel zouden vormen, die zich met het toenemend internationaal karakter der Amsterdamsche Beurs niet zou ver dragen. BEHEER VAN DEN WIERINGER- MEERPOLDER. Op de schriftelijke vraag van 't Twee de Kamerlid Van der Waerden, betref fende bekendmaking van het advies van den Zuiderzeeraad inzake het beheer van den Wieringermeerpolder op de uitgifte der Zuiderzeegronden, heeft de Minister van Waterstaat geantwoord dat het niet gebruikelijk is ambtelijke rapporten aan de Staten-Generaal over te leggen, Intusschen ligt het in het voornemen bij de behandeling van de ontwerp-be- grooting van het Zuiderzeefonds voor 1932, waarbij deze aangelegenheid van zelf ter sprake komt, aan de hand van het in de Memorie van Toelichting medege deelde, nadere inlichtingen te verstrek ken. EEN SLECHT SEIZOEN VOOR DE NED, SPOORWEGEN. De totaal-ontvangsten der Ned. Spoor wegen over de maand Augustus bedra gen: 15,989.200, terwijl de ontvangsten over Augustus 1929 17.427,301.04 be droegen, die op haar beurt ruim een mil- lioen minder waren dan die in Augustus 1929. De totale ontvangsten van 1 Januari tot en met 31 Aug. 1931 bedroegen 111.242.538,29, die over het overeen komstige tijdvak in 1930 118.964,629.90. Nadeelig verschil dus ruim zeven en een half millioen. De ontvangsten over Juni hebben be dragen 13.814.966.86 tegen een bedrag van 14.987.549.88 in Juni 1930; nadee lig verschil 1.172.583.01. Terwijl het goederenvervoer bijna an derhalve ton meer opbracht dan in 1930, is de opbrengst van het reizigersvervoer en het daarmede gepaard gaande baga- gevervoer door het slechte weer gedaald met te zamen ongeveer anderhalf mil lioen. DE LLOYD RAPIDE. De boottrein van het mailsdhip ,,,Pa- tria" dat Donderdag 15 October des mor gens om 7 uur te Marseille zal aan komen,, zal Vrijdag 16 Oct. te 7.16 uur v.m. te Roosendaal, 8.51 te Rotterdam D.P., en 9.28 uur te Den Haag, H.S.M., arriveeren. Als opvolger van dr. J. A. &e- verijn, die wegens zijn benoeming tol hoogleeraar heeft bedankt als lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, staat op de candidatenlijst van de A. R. partij de heer H. Amelin'k1, penningmeester van de Intern. Christ. Vakvereeniging. Hedenmorgen is het K. L. AI. vliegtuig de Leeuwerik van Amster dam naar Batavia vertrokken. Eij Kon. besluit is benoemd tot notaris ter standplaats de gemeen te W ij h e, C. J. van Holst van Ingen, can- didaatnotaris te "Wageningen; ter stand plaats de .gemeente Breda, O. C. 'M. Ligtenberg, thans notaris te Hoorn: ter standplaats de gemeente Deventer, P. O. A. de Gaay, candidaat-notaris te Höcrn. i De Dreef, 'n landgoed gelegen tus schen Wapenveld en Heerde is, naar de „N.R.Crt." meldt, voor een speciaal doel door de Orde van vrijmetselaren onder het Grootoosten der Nederlanden aange kocht. I i i het geeft meer weerstand tegen kouvatten Doozen a 25, 45 en 65 ets (Ing. Med.) Gij kunt niet beter doen, mijn kind, dan het beeld uwer moeder in uw hart bewaren als iets kostbaars, on veranderlijk en heiligs, dat u als een beschèrmengel zal terughouden van alles wat harer onwaardig is. Dickens. De interpellatie-De Savornin Lohman. Wij lezen in de N. R. Crt. Wij' moeten, na het antwoord van den minister van buMenlandsche zaiken op de vragen van den heer de Savornin Lohman, constateeren, dat helaas de dotoir ons in verband met vroegere verklarin gen van den minister, ongeloofwaar dig geachte wijziging1 van zijn standpunt ten aanzien van de door België gewemsch- te nieuwe Rijn-Schelde verbinding zich wel degelijk heeft voltrokken. Welken omvang die wïjfcigjilnig heeft aangenomen, is slechts a,an te geven met betrekking tot het gedeelte tusschen Bath en Antwerpen, daar de minister zich over het noordelijk van Bath gelegen tra ject niet heeft willen pitlaiten. Maar ook ondanks die beperking was het antwoord van de regeermgSfcafel duidelijk genoeg en beslissend voor den aard van het ge- heele kanaal. De minister beriep er zich o.p, dat 'tegen den in het plan-van-Konijnenburg ontworpen strekdam hier le lande ner- 'gens bezwaar is geopperd, hetgeen op zichzelf juist kan zijn, maar hetgeen nog geen verontschuldiging voor de regee ring is om dat plan tot basis van hare onderhandelingen le makten, vooral niet indien zij' voor de consequenties van dat plan niet toont blind te zijn. Want de Imé nister voegde er gisteren jaan toe, dat wie het denkbeeld v,an dien strekdam met gaten aan de uiteinden aanvaardt, op den duur de spreker wensclite dit met den grootslen nadruk te zeggen niet ontkomen kan aan het dichtmaken van die gaten. Ziehier de eisch van de. Belgi sche regeering v<an een rechtstree'ksch kanaal tusschen de dokken van Antwer pen en het Hollandsch Diep, wel'ke eisch' door de Nederlandsche regeering op blz. 47 e.v. van haar memorandum' van 7 Mei 1929 ook met een bestrijding van de daarvoor van Belgische zijde aangevoerde oeconomi&'che bédenen was afgewezen, ingewilligd! En aangaande de repliek! van den heel de Savornin Lobman Hij veronderstelde, dat de regeering, er op rekende, dat een verdrag met Bel gië niet voor de tweede maai zou worden verworpen en zij' in verband hiermee besloten had thans haar 'kaarten niet meer Idlan noodig was open te leggen. Door een dergelijk' kanaal zouden ech ter nooit goede betrekkingen tot België kunnen ontstaan. Nergens had de regiee- ring ooit 't plan van Ir. van Konijnenburg aanvaard. Nooit was er van iets anders sprake geweest dan van een kanaal, uit. mondende oij Bath op Nederlandsch ge bied. Ook aan de afwateringS- en scheep- vaartbezwaren van Weslelijk Noord-Bra bant herinnerde de heer de Savornin Lohman. En hij eindigde met de mede- deeling, dat 't een pijnlijke zaak voor 'hem was geweest om1 tegen een Nederland sche regeering het Nederlandsche staind,- punt te moeien verdedigen. In wezen was het standpunt van dezen minister nu het zelfde geworden als dat van zij'n voor ganger jtar. van Kamebeek ten aanzien van het verworpen verdrag van 1925. Deze heele kwestie had er 'n van ver trouwen moeten zijn en de toezeggingen Van den minister hadden zelfs geen on- derwerp van discussie mogen zijn. Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent M. DE WITTE, Marnixplein, West-Souburg. MIDDELBURG. Flora-bioscoop. Het verheugt ons melding te kunnen maken van het feit, dat de Flora-bios coop, die tot dusverre slechts z.g. „stom me films" kon draaien, met één sprong op de hoogte van zijn tijd geraakt door de aanschaffing van een Zeiss-Ikon band installatie, waardoor zij voortaan ook ge luidsfilms zal kunnen draaien. Dit is, zooals men ons mededeelt, de eerste installatie van dit „merk", in Zee land geplaatst; met belangstelling zullen wij de resultaten hiervan aanschouwen en aanhooren. In de bovenzaal van St. Joris heeft de afd. Walcheren van de Ned. ver. v, spiritisten „Harmonie" gisteravond haar eerste openbare psychometrische séance gegeven met het medium mevr. A. Joost van Heiningen uit Nijmegen. Uit de zaal werden een 70-tal voorwerpen opge haald, en daaruit werd een 15-tal door het medium behandeld; zij gaf, naar aan leiding dezer voorwerpen, beschrijvingen der overleden personen, waaraan ze had den toebehoord en de aanwezigen beves tigden de juistheid hiervan. Ook be schreef het medium nog overledenen „overgeganen" zegt men in spiritistischen kring die in de zaal aanwezig zouden zijn, om zich aan de aanwezigen kenbaar te maken. De avond was voor de vereeniging, zoo meldt men ons, een succes. WALCHEREN. Gemeenteraad van Grijpskerke, GRIJPSKERKE. Maandagavond verga derde de Gemeenteraad ter behandeling van het vraagstuk der al of niet bestra ting van den Hoogelandschen weg. Na mens de bestaande commissie tot ver harding van dezen weg is een verzoek ingekomen, onderteekend door C. Lou- werse en A. P. Rotte, aan den raad om de uitvoering, het beheer en het onder houd van bedoelden weg op zich te nemen. Uit de bijgevoegde memorie van toelichting blijkt dat de kosten van dezen weg worden geraamd op f 52.400. De Polder Walcheren heeft gedurende 30 jaar een bedrag toegezegd van f 643.39. terwijl de overige kosten om 1/30 ge deelte van f 52.400 jaarlijks te kunnen aflossen, zijnde een bedrag van f 1746.60, zouden gevonden moeten worden uit in te voeren heffing, onder den naam van baatbelasting. De opbrengst dezer baat belasting is geschat op een bedrag van ruim f 1300. Aangezien echter vele eigenaren reeds vrijwillig, hunne bijdragen hebben toege zegd, zijn er ook onder die weigeren dit te doen. Voor deze laatsten geldt dan ook hoofdzakelijk de baatbelasting. Hoofddoel is alle belanghebbende eige naren aan te slaan, en in genoemde ver ordening een artikel op te nemen, waar in zij, die vrijwillig hunne bijdrage vol doen voor of op een vast te stellen da tum, geen aanslagbiljet toe te zenden. De heffing der zich voorgestelde baatbe lasting is zoodanig ingericht dat een zekere categorie gedurende 30 achter eenvolgende jaren f 10 per ha zal heb ben te betalen, een ander deel berekenc naar f 7.50 per ha, weer anderen naar f 5 per ha, en ten slotte een categorie van f 2.50 per ha. De voorzitter deelt mede dat de meerderheid van B en W. van oordeel is, den raad te moe ten voorstellen het gedane verzoek, in te willigen. Hij zelf is op zijn standpunt van voor heen blijven staan, geen tegenstander van een weg door Hoogelande, maar we tegen de wijze waarop men deze zaak tot stand ziet te brengen, waaruit hij tal van moeilijkheden voor de gemeente ziet voortvloeien. De heer Cevaal merkt op, dat men niet bang blijkt te zijn voor een bedrag van f 52400. Hij vraagt of het blijft bij die f 52400. Weh. Rotte zegt, dat dit bedrag zeker niet zal overschreden wor den. Voorts vraagt de heer Cevaal hoe of de zaak staat t.o.v, de gemeente Biggekerke. Wordt de zaak geheel aan Grijpskerke overgelaten, terwijl Bigge kerke het meeste profijt er van heeft? De voorzitter zegt, dat Bigge kerke enkel dat gedeelte liggende in zijn gemeente, wat het onderhoud betreft voor zijn rekening neemt, en voorts ge heel de zaak aan Grijpskerke overlaat. De heer Cevaal vraagt verder wat er gebeurt, als straks eigenaren, die wor den aangeslagen, wellicht weigeren hun baatbelasting te betalen. Zal de ge meente ook ontvangen hetgeen zij zich voorstelt? Spr. vindt, dat deze zaak zeer prach tig wordt voorgesteld, de uitvoering en beheer acht hij voor de gemeente niet toelaatbaar. Er is al zoo dikwijls kapi taal zoek gemaakt. Hij kan dan ook aan deze wijze van uitvoering zijn stem niet geven. Weth, Rotte merkt op, dat, wanneer die gevallen door den heer Cevaal ge noemd, zich mochten voordoen, dan vanzelf de weg tot verkoop van eigen dommen moet worden ingeslagen. De heer Vos wijst op het onderhoud dat zeker volgt, nu slooten moeten worden gedempt, anderen aangelegd enz. Weth. Rotte zegt, dat dit onderhoud in de eerste 10 jaren weinig of niets zal be dragen, en door te vormen reservefonds van overschot der baatbelasting, even- tueele onderhoudskosten hieruit betaald kunnen worden. Verder vraagt de heer V o s of ook aan de gemeente Melis- kerke gevraagd is iets te doen, In de toekomst komt ook Serooskerke, en nog zooveel andere wegen, waaraan de om wonenden dezelfde rechten hebben als in de Hoogelande. Hij ziet in een en ander een gevaar voor de financiën. Wethouder Louwerse merkt voorts op, dat al is het dat niet alles van een leien dakje zal loopen, men voor die moeilijkheden toch niet moet achteruit gaan. Vroeger is aan wegenverbetering niets gedaan. Reeds jaren is gearbeid om tot ver betering van den Hoogelandschen weg te komen. Wegsverbetering is juist in deze crisis een uitnemend middel en van zeer veel belang, om aan verschillende om standigheden het hoofd te kunnen bie den. Het kan dan ook niet anders dan tot heil der gemeente zijn, al ontveinst hij ook niet de vele bezwaren die over wonnen moeten worden. De Voor zitter zegt dat toen 'hij met weth. Vos voorstelde op deze zaak niet in te gaan, dan een jaarlijksche bijdrage in de kosten te verleenen, Weth. Louwer se het was, die ten volle ook hiermede accoord ging. Nu echter de Polder Wal cheren, de voordeeligste aanbiedingen heeft gedaan, om Grijpskerke maar aan te wakkeren om dien weg er te krijgen, verandert men. Onderhoud van wegen zooals deze, kost 10 maal zooveel als over 40 jaar. Hij is dan ook bang voor dit plan, ziende op wat dit kan worden, wanneer de gemeente uitvoering, beheer en on derhoud op zich moet nemen. Hij acht het een stap in den blinde, vooral in een tijd als deze, terwijl Grijpskerke dank zij thans de financieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten, in zijn be lastingen verlicht is, maar kan mede- spreken wat financieele druk betee- kent Wethouder Louwerse zegt dat door de commissie getracht is, 'het te krijgen in den vorm zooals de burge meester en ook hij dat wilde. Dit lukt echter niet. Uit een oogpunt nu van oplossing en gezien den huidigen stand van zaken, is hij tot zijn huidig standpunt gekomen. Als dit voorstel valt, is de zaak van de baan. De heer Cevaal zegt, dat de Pol der Walcheren het netjes op de ge meente Grijpskerke schuift, terwijl deze zaak wel eens kan blijken een strop voor de gemeente te zijn. De heer Vlieger, gezien de baat belasting die aan dat plan verbonden is en daardoor, om zoo te zeggen het geld op tafel brengt, kan wel met deze plan nen medegaan, hoewel hij liever zag dat de gemeente Biggekerke deed, datgene wat die gemeente behoorde te doen. Hij zou dan ook hieraan voorwaarden wil len verbinden, waardoor Biggekerke ge noopt werd verdere medewerking te verleenen. De heer A. Louwerse merkt op dat het voorschot van f 52.400 alles dekt. Bij de uitvoeringsmaatrege len kunnen verschillende zaken nog na der onder het oog worden gezien. De gevaren door den heer Vlieger geop perd acht hij denkbeeldig. Het voorstel van B. en W. werd daar op als wij hebben gemeld, met 5 tegen 2 stemmen aangenomen. De heeren Cevaal en Vos tegen. Hier- 15-X-'31. Woensdag hoogste lucht- temperatuur 14 °C (58 °F); laagste UÜ °C (53 °F). Heden 9 h: 12 yt °C; 12 h: 15 °C. Geen regen of neerslag. De barometer stijgt nog steeds en zij, wijst thans den voor ons land wel zeer hoogen stand van 778 mm aan Gisteren (nam.) Heden v.m. Barometer: 779 778 •••••- 777 776 775 774 773 Wat de huiskamerbarometer zegt: of-Wind' VeranderlijKGo€d^wrder Zware Storm'' -Zeer Schoon De Büt (per radio): Het hoogedrukge- bied, waarvan de kern gisteren ten W. van ons was gelegen, breidde zich aan zienlijk uit. Over Engeland, ons land, een groot deel van Frankrijk en Duitschland worden thans barometerstanden, boven 775 mm aangetroffen. In dit hoogedruk- gebied heerschen zwakke veranderlijke winden. De ochtendtemperaturen waren betrekkelijk laag. Regen viel slechts in Oost-Duitschland en Skandinavië. Na den sterken koude-inval van gisteren, zal zich langzamerhand het mooie herfst weer over onze omgeving weer gaan her stellen. Hoogste barometerstand 778.8 mm te Croydon; laagste 745,3 mm te Andanes. Verwachting tot morgenavond s Meest zwakke veranderlijke wind, licht tot half of zwaar bewolkt, weinig of geen regen, kans op nachtvorst, iets zachter overdag. Zon op: 6 h 25; onder 17 h 06. Licht op: 17 h 36. Maan op: 24 li 17; onder: 18 h 39, E.K.: 18 October. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij). October 1931, Do. 15 Vr. 16 Za. 17 Zo. 18 Hoogwater. 3.21 15.42 4.08 16.36 5.01 17.33 5.59 18.40 Laagwater. 9.54 22.22 10.45 23.07 11.38 0.00 12.31 mede is dus het plan tot uitvoering van de verharding van den Hoogelandschen weg verzekerd, en zullen verdere plan nen hierover worden uitgewerkt. VROUWEPOLDER. De volgende wéék zal het dorp Vrouwepolder ook' van eleo trisch licht voorzien zijn. To t dus ver had men zich da,ar met petroleumlicht moe ten behelpen. Alle plaatsen op Walcheren hebben dan electrisch licht. De P.Z.E.M. levert overal de electriSehe stroom, behalve te "Westkapelle, dat nog een eigen kleine in stallatie heeft. Men hoopt echter, dat tntet- tertijd oo'kl die gemeente door de P.Z.E. M. zal worden bediend. THOLEN. SCHERPENISSE. Naar men verneemt zullen pogingen in het werk' gesteld wor den om plm. 100 m schor door 'te gra ven teneinde een betere vaargeul le vér- krijgen. Het ligt in de bedoeling om' dit door werkeloozen te doen uitvoeren. De kommiezen M. van Alten en H, Colpaert te Hansweert zijn met in gang van 1 Oct. 1931 benoemd tot as sistent. De afdeeling Hansweert van de Jongere Vredes-Actie hield gister avond een openbare vergadering. De opkomst was schitterend. De heer Dirk Boer van Groningen hield een gloedvolle rede. Vele jongeren hadden aan den oproep gehoor gegeven.

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 1