HUISHOUD-SPECERflJEM HOLS. AH DIA SPECERIJEN TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN MAANDAG 12 OCTOBER 1931. No. 240. Jang- Ireld ;nnis, iat- krt. en. •iren. DE INTERNATIONALE KOLONIALE TENTOON STELLING PARIJS 1931. Het einde nadert. De entree» die niet opgebracht werd. En de oplossing van dit mysterie. ffWBBMOB/ 7~ TZ/cmbq/VBE Ze zou iets hebben Jkunmeln zeggen BINNENLAND. HERINNERINGEN AAN DEN TRANSV AAL-OORLOG. PLAATSBESPREKEN IN DE DERDE KLAS RIJTUIGEN. VERKOOP VAN FORMAATZEGELS TEN PLATTENLANDE. ZEELAND. MIDDELBURG. Het 50-jarig bestaan der Ambachts school te Midelburg. IN DE BLAUWE BUSJES MET DE PALMEN IN DE BEKENDE WITTE BUSJES DE BESTE KWALITEIT Spec eryenrn a Ier ij rfnnol833 Roiterddiji (Ing. (Med.) ZUID-BEVELAND. tobeiv Boek' |akw. rdam ee Wt !>eni- om ling AOS. bUT IEK Bot.-'. Het einde nadert. Men is eigenlijk reeds bezig de balans op te maken, Er worden cijfers gegeven, die moeten aan- toonen, dat een heropening van de ten toonstelling in het volgende voorjaar eigenlijk geboden is. Maar ze zijn slechts weinig overtuigend voor wie ietwat dieper er op ingaat. Het bezoek heeft zeker niet te wen- schen overgelaten en bij tijden, als bijv. gisteren toen het lachende zonnetje een ieder naar buiten lokte, was het zóó groot, dat het vrijwel ondoenlijk was iets van de tentoonstelling te zien. Vijf maanden is de tentoonstelling thans geopend, waarvan de maand Mei, toen alles nog slechts half gereed was, eigenlijk als een halve maand moet wor den gerekend. Gedurende die vier en een halve maand of 137 dagen werd de tentoonstelling door 25.050.000 bezocht, een gemiddelde derhalve van 180.000 menschen per dag. En men zou zeggen, dat bij een entreegeld van slechts frs, 3.per persoon de toegangsgelden een aanzienlijk bedrag moeten hebben op geleverd. Volgens Bartjes toch zou er aan entrées 75 millioen in het laadje zijn gevloeid. Eidoch, we leven in Frankrijk het land van verrassingen, het land waar rekenen, zuiver tekenen althans voor de meeste menschen een onoverkomelijke moeilijkheid met zich brengt. En zij ma ken het zich nog moeilijker door alles in sous uit te rekenen in plaats van in fran ken. De 25 millioen menschen, ik zal de 50.000 verdwaalden maar verwaarloo- zen, brachten evenwel precies frs. 8.181.000 in de schatkist van het ten- toonstellingsbestuur, een negende der halve van het nominale bedrag dat had behooren binnen te vloeien. Een deel- sommetje zal u bewijzen, dat de entree prijs, die werd opgebracht, niet frs 3, doch twee-en-dertig en een halve cen time of drie en een kwart Hollandsche centen bedroeg. Het lijkt te geef, ja het lijkt onbegrijpelijk. Het is onbegrijpelijk, althans ten deele. Inderdaad bedroeg de entree frs 3 en voor wie zich tot één van de tentoonstellingsloketten wendde was de prijs inderdaad frs, 3, Doch drie kwart van de loketten was gesloten en achter de enkele geopende loketten zaten oude breiende juffrouwen te dom melen, die ietwat slecht gehumeurd een kaartje verkochten aan den enkeling, die dom genoeg was om zich aan een officieel loket te vervoegen. Slechts de enkele poire", die daarbij stokdoof moet zijn geweest, heeft een kaartje aan een loket gekocht. Aan de overstap- halte van de Metro „Daumesnil", in de benedengangen van de halte „Porte Doréeja zelfs aan het eindstation Richelieu werd men van de been geloo- pen door de venters, die u kaartjes voor frs 2.50 in plaats van frs 3 verkochten en nog een vriendelijk winstje maakten. Toen kwamen de „bistro's" eraan te pas, die ze voor frs, 2 leveren en wie op het oogenblik dat bedrag voor een kaartje geeft is nog bekocht. Voor frs. 1.75 kan men entreebiljetten krijgen zooveel men wil, geldige entreebiljetten, waarop in vette letters frs. 3 staat ge drukt. De oplossing van dit mysterie is vrij eenvoudig. Teneinde de kas te spekken, had het Tentoonstellingsbestuur een loterij op touw gezet met obligaties van frs. 60. Aan de obligaties waren als een coupon blad twintig entreebiljetten gehecht, maar ofschoon menigeen wel voor zes gulden een kansje wil nemen om een ~T 'Ta, antwoordde Julie, als ik Oom 1 van dienst kan zijn. D .hij u dan niet aangenomen? aas zei een veertien dagen gieteden, dat hy u als kind zou aannemen. zegt' dat ]lk dat nu zoo half w SL Julic stemmig. Ik ben een maand op proef. Als ik1 hem aansta, zegt hy dan kan ik 'Mijven, zoo met, dan moet ik een ander baantje zoer Ik hoop dait u kunt blijven, zei Wil lem met volmaakte oprechtheid Er was genoeg vrouwelijke tijdelheid in het hart van het nichtje van S. Gedge om haar niet even te doen glimlachten Dat was een heel en fyeel eenvoudige jongen en toch kon zij niet ontkennen, dat er iets in hem was, dat lunar even deed trillen. Waarom hoopt u dat? zei lijpt echte Vrouwtje schijnbaar heel onschuldig Ik weet niet waarom, of het moest wezen dat u zoo bijzonder prettig is om mee te praten. En de eenvoudige jongen kreeg een kleur van zijn eigen buiten sporigheid. dikke geldprijs te winnen, wil dat nog niet zeggen, dat de man geneigd is twin tig bezoeken aan de tentoonstelling te brengen. Alras waren er energieken, die frs. 30 boden voor de twintig entree kaartjes, hetgeen het mannetje met den speellust uiterst welkom was. Hij ver kocht zijn kaartjes, legde er dertig francs bij, verkocht zijn kaartjes nog maals en had voor de oorspronkelijk uit gelegde 60 francs twee winstkansen, En het opkoopertje plantte zich voor de Metro en bood zijn kaartjes aan tot frs, 2.50, zoodoende op zijn twintig kaartjes, die als koek wegvlogen, frs. 20 winst boekend. Het smaakte naar meer en al ras was alles, dat zich vroeger met den verkoop van potlooden en schrijfpapier, enveloppen en kaarten-spellen had on- ledig gehouden, handelaar in tentoon stellingskaartjes geworden. In den be ginne trachtte het tentoonstellingsbe suur dezen handel onwettig te doen ver klaren, Het lukte bijna, wijl de entree mannetjes vrijwel zonder uitzondering gelegenheidshandelaren waren, die geen permissie hadden op straat handel te drijven, maar een ander steekhoudend argument was tegen dezen onvoorzienen handel niet te vinden. Toen wierpen anderen zich op, die wel een vergun ning voor straatverkoop hadden en het tentoonstellingsbestuur stond machte loos. Maar al hebben de enrees op deze wijze niet veel opgebracht, daartegen over staat, dat vrijwel alle loten zijn uit verkocht. De dierentuin is een ongelooflijk suc ces gev/orden. De entrée's beliepen frs. 7.957.000, derhalve bijna evenveel als aan entrée's door de 25 millioen bezoe kers van de tentoonstelling werd opge bracht. Over de financiën van de Hollandsche deelname is het beter niet te veel te zeggen. De désastreuse brand heeft alle berekeningen in de war gestuurd en of schoon het financieel beheer met de grootste omzichtigheid is geschied en men na afbouw van het oorspronkelijke paviljoen een bedrag in kas had, dat ruim voldoende ware geweest om de kosten gedurende de tentoonstelling te dekken, zijn al deze berekeningen in dien ongeluksnacht, als het gebouw zelve, in rook opgegaan. En het dwingt eerbied af, dat men met de beperkte financiën toch nog in staat is geweest het „gebouw van veertig dagen" af te maken en de loopende kosten te be strijden. A. P. Op de helling \an het (kopje, waarop het vrouwen-nionurnent te Bloemfontein verrijst is een museum gebouwd, dat de bewaarplaats zal zijn van alles, dat op de lijdensgeschiedenis aan het Zuid-Afri- kaansche volk in den tweeden vrijheids, oorlog (1899—J 902) betrekking heeft. Teneinde ook uit Nederland zooveel mogelijk alles bijeen te brengen wat aan dien krijg herinnert, waaraan lal van Nederlanders hebben deelgenomen, had zich onder leiding van den, -gezant der Unie van Zuid-Afrika Daniël J. de Vil- liers, een comité gevormd, dat velerlei voor het oorlogsmuseum geschikte voof werpen mocht ontvangen. In het stauimuseuin van hel A.N.V. aan de Laan 34 te Den II p a g is in vel schillende vertrekken 't hier te lande ver zamelde materiaal tentoongesteld, vóór dat het voor goed ons vaderland veria,'at. Zaterdag, op den geboortedag van pre sident Kruger, is deze lento,onslelli-nig' door den Zuid-Afrikaanschen gezant, den heer De Villiers, geopend, nadat de voorzit ter van het hoofdbestuur van ïilettjA. N. V. de heer P. ,1. de K aaf l er, een wtelkomsl1- woord had gesproken, waarin hij' den op ijskouden toon; ze zou hem zelfs kunnen uitlachen over de opimiei van zulk een jongen man, maar "ïulfe begreep, dat deze zeldzame oprechlhpid iels was, waar geen verstandig meisje mee mocht spotten. Willem was Writem en als zoo- zoodanig moest ze hem behandelen Is u niet heel knap? Zij wist dan hij knap en verstandig was, maar ze wist zelf niet waarom Ze wou hem niet te kennen geven, dat zij' het wist. Neen, dal geloof ik volstrelkt n'btt Maar u is het tociln, Dat moet u wel zijn om het land te kunnen afloopen om' zeidzame kostbare dingen te koop-en, die Oom Si dan weer- moet verkoio-p-en. Ach! Iedereen kail wel het een en ander vinden om- te koopen, als hij er geld voor meegekreigen heeft. Neen, dat kan niet iedereen. Ik zou het heete'maal niet kunnen. iZou dat niet komen, omdat u er heelemaal niet in opgeleid is? Dat is het niet alleen, er komt meer bij, zei Julie heel slim. U hebt een bij zondere gave dingen op te sporen of te 'herkennen, die waarde hebben. Dat is misschien wel zoo, stemde de jonge man eenvoudig toe. De baas vraagt mij in den regel of een ding echt is ja of neen. Het meisje doorboorde hem letterlijk met haar oogen, Zeg mij dit dan eens? 5 secretaris der commissie, den heer Ou!d- scha-ns D-entz dankte v-oo-r diens loege'wij:- den arbeid en verklaarde, dat in het succes der commissie een nieuw bewijs moclrt worden gezien van -de sympathie van zeer vele Nederlanders vo.or onze stamgenooten in Zuid-Afrika. De heer de Villiers schelste da-ar,- op in de Zuid-Afri'kaansche stamtaal de beleelkenis dezer collectie en dankte, na mens de commissie, allen die tot de 'bij!- eenbrenging hadden bijgedragen Naar de Maasbode verneemt, wordt door de Nederlandsche Spoorwegen er ernstig a-an gedacht ,aan reizigers, gebruik makende van de 3e kï. rijtuigen -naiar het buitenland, gelegenheid te «ft ven plaatsen te Bespreken tegen bespreé'klgéld ivani f 1 per plaats. V'an Berlijn komende kan men Ihpns reserveeren vo-or plaatsen in -de -derde klasse. Het bestuur der Vereeniging van Ne derlandsche (gemeenten deelt in het Weekblad voor Gemeentebelangen me de, dat het zich lot den Minister van Financiën heeft gewend om hem te wij zen op het bezwaar, dat ten platte land© wordt ondervonden van het fcit„ dat formaalzieg-els alleen verkrijgbaar zijn hij de ontvangers der registratie. Aan den Minister is verzocht te bevorderen, dal deze zegels ook bij kantoorhouders der posterijen verkrijgbaar worden ige- glesleld. Genoemde minister li-eefl thans hier op geantwoord dat door het departe ment van financiën, in overleg met liet departement van waterstaat, een regeling zal wonden getroffen, die aan dezen weinsch tegemoet komt. Hoewel hel be zwaar ontmoet op alle hulpkantoren al le formaatzegels verkrijgbaar te stellen,, zullen niettemin de strookzeg-els van 10 cent en de formaalze-gels van 30 en 50 cent verkrijgbaar zijn op alle postkanto ren in plaatsen, waar gleen registratie kantoor gevestigd is terstond ,en op alle hulppostkantoren en 'poststations, na voorafgaande aanvrage. Later volgt de bekendmaking van den datum van in gang van d-eze regeling. -Het schijnt vóór vele automobilistten nog altijd moeilijk te vallen zich in alle opzichten aan -de regels van het verkeer te houden. Een der regels, die althans- in onze omgeving nog dikwijls overtreden wordt, is het verbod om -stil staande trammen voorbij te rijden en dit speciaa;l aian de zijde waar wordt inj- en uilgeslaplt. Reeds zijn enkele overtreders -gestraft, maar no-g dezer dagen wlaren wij er ger tuigen van, dat een conducteur cler elec- trische tram een automobiliteit tot stifetafan moest nopen. In de grooiere plaatsen weet men heel goed, dat niet voor bij mag worden gereden en dan 'móet iinfen dit ook elders toepassen. Als slot der feeslelijknedieln ter eeire va|n het 50-jarig bestaan der Vereienigjaig „De Ambachtsschool" had Zaterdagmiddag 'n door hel bestuur aan leerlingen en oud- leerlingen aangeboden bijeenkomst in hel Schuttershof plaals. Van de lafatslt ge noemden hadden eein 100-laI aan -de uit- nooidigimg gehoor gegeven en verder wa-> ren met de leerlingen aanwezig de be stuursleden en het personeel -der school veten met hun dames. De voorzitter der feestcommissie- de Hij was zeer verbaasd over die plot selinge vraag. Is hij zelf echt? Wie? De baas? Ja, Oom Si. Zonder een oogenblik te aarzelen kwam het antwoord: Ja, juffrouw Julie, dat is hij. De baas is een echt stuk. Ik ben heel blij te hooren, zei Julie met een eenigszins gefronst gelaat. Ja, de baas is een echt stuk mensch. Er was een diepe, overtuigende klank in zijn stem. En langzaam voegde hij er bij: men zou hem ook wel een museum stuk kunnen noemen. Het meisje glimlachte om dien plech- tigen toon. Het is een heel goed mensch. Er was warme genegenheid in die woorden. Waarom nam hij mij als het ware van de straat op? Willem wees op den grond. -En nu ben ik zijn assistent. En hoeveel verdient u in de week? zei het practische meisje, als die vraag niet al te onbescheiden is. Ik verdien f 4.50, In de week? Ja, met kost en inwtoning. Zij keek den jongen man strak aan. U is meer waard. 1 Als de baas denkt dat ik meer waard ben, dan zal hij mij ook wel meer geven. Julfe kneep de lippen samen en schud- 2 de '(twijfelend het hoofd. Zij was blijk- heer jhr. J. L. Boreei, heeilt-e all-en 'welf kom en droeg de leiding; over aian den d'j- recleur, -den heer C'. Doels. Met een door dezen vervaardigd feest lied zeilen enkele leerlingen onder leiding vain den heer Jan Kuiter liet feest in. Verder werden zang, voordracht en lar bleauK afgewisseld door het optreden op uitstekende wijze van den conférencier ein goochelaar Henri Nolles uit Den Haag en door het muziek van het Jcsay- es-orkest. Als de muziek' zich deed hoo ren had een tractatic vain de leerlingen en oud-leerlingen plaiats. Het zou ons veel te ver voeren alle nummers van het uitgebreide programl- ma te vol-gen, moge het voldoende zijn vast te stellen, dat -de leeraren -en -die leer lingen, die dc verschillende nu muiters ver zorgden een woord vain lof verdienen voor de wijze waarop ziij dit deden en voor het vele werk a-an -die voorbereiding besteed. Een groote hulde aan de school lag zeker ten slotte besloten in dei Revue, samengesteld door den leer J. P. P. de Blécourt, die na een projectie van de bel stuursle-den en van het personeel, telkens door jongelui gevormde groepen deed zien, 'waarnij' de verschillende vakken waarin zij bekwaamd worden, tot uiting kwamen, en ook bijv. de- les in eerste hulp bij' ongelukken niet ontbrak. Het was reeds laat gewordein toen jhr. Boreel het slotwoord sprak. Bestuur, per soneel, oud-leerlingen en leerlingen kun nen met voldoening ferug'zien op de wij' ze, waarop het -gouden jubileum van vereeniging en school is gevierd Het verslag betreffende de bijeenkomst van Vrijdag j.l. dient nog' aangevuld te worden met de mededeeling, dat het album, gevoegd bij de geschenken van oud-leerlingen en leerlingen is -s'amen gesteld en geleverd door onzen oud-stad genoot, den heer F. P. D'huij te Amers foort. KLOETINGE. Donderdagavond kwam de Raad dezer gemeente in een open bare vergadering in de gerestaureerde raadzaal bijeen. Bepaald wordt dat om de 5 jaren een verslag van den toestand der gemeente zal worden opgemaakt, doch dat jaar lijks de gegevens daarvoor in den Raad zullen worden voorgelezen. Een schrijven van het gemeentebe stuur van Bergen op Zoom betreffende overbrugging, wordt voor kennisgeving aangenomen. Het verzoek van A. Jobse, J. Leijs en Wed. A, Klap om in de nabijheid van hunne woningen een gaslantaarn te doen plaatsen wordt in handen gesteld van Burg. en Weth. om advies. Met 6 tegen 1 stem wordt de heer Van de Velde benoemd tot controleur der gasstraatverlichting. Aangaande het voorstel tot invoering van een ambtsgebed stellen B. en W. voor het gebedsformulier te doen ont werpen door de voorstellers (de heeren Buitenhuis en Zweedijk) en dit ontwerp in de volgende vergadering te behan delen. De rekening over 1930 wordt goedge keurd met de volgende cijfers: Inkom sten f 27.591, uitgaven f 24,615, De begrooting wordt goedgekeurd met baai' niet overtuigd. O, ja, dat weet ik zeker. Hij heeft mij beloofd met Nieuwjaar mijn loon op te slaan. -Dat die-nl ook wel, zei het jonge meisje, hem nog s Leeds aanziende. Natuurlijk onlvan-g ik alles wat hij belooft. En uw kleeding? Het was of hij zich moest veront schuldigen te moeten bekennen, dat hij zelf voor zijn k'leieren moest zorgen. Maar lot verzachting van die onangename be- Ikeintenis voegde hij er met veel nadruk bij dat hij alles wat hij wist, van zijn meester geteerd had. Julie k-oin niet nalaten liet voorhoofd te fronsen; Ilo-e aardig hij o,ok mocht •welzem ze zou hem wet eens even wil len wakker schuicld-en. Niemand had hel recht zoo eenvoudig te wezen als deze jonge man. Er volgde een oogenblik stil le. Daarna zei de jonge man: Juffrouw Julie, 'z-ou| u even iels wik len bekijken, dat ik gisteren op de markt te Growdou gekocht -l'tpb? O ja, heel graag, zei b<et aardige meisje. Zij had apt al gezien, ntaar wou het Weel -graag; nog eens beikijlklen. Zou u misschien even b-oven willein komen in het atelier. Wille'm lachte wa,l verlegen. Ik no-cm liet zoo maar; een a'tej. lier is het eigenlijk niet. Ik noem 'net alleen maar zoo voor -mij' zelf, weet u, voegde hij er eenvoudig 'bij. een eindcijfer van f 12.332 aan inkom sten en uitgaven onder opmerking dat het niet wenschelijk voorkomt om de betrekking van bode op te heffen. Het voorstel van B. en W. om thans geene bijdrage toe te zeggen voor de litterair-economische afdeeling aan de R.H.B.S. te Goes, aangezien deze afdee- ling geen leerlingen uit Kloetinge heeft, wordt met algemeene stemmen aange nomen. Bij het voorstel van B. en W. om het dempen en rioleeren der brandsloot tus- schen de Nieuwstraat en Schoolstraat voor rekening der gemeente en bij wijze van werkverschaffing te doen uitvoeren mits de kosten der rioolbuizen en van alle noodige zink- en vangputten door belanghebbenden worden gedragen, (kosten naar raming f 225 a f 230), stelt de'heer Straub voor om alle kosten, behalve die van het maken van een af scheiding, voor rekening der gemeente te nemen. De heer Kousemaker stelt voor om de belanghebbenden alleen de helft der kosten van de rioolbuizen te laten bijdragen. Het voorstel Straub wordt met 4 tegen 3 stemmen verworpen (voor de heeren Straub, Hoogstraate en Zweedijk). Het voorstel Kousemaker wordt met 4 tegen 3 stemmen aangenomen (voor de heeren Kousemaker, Straub, Zwee dijk en Hoogstraate). Het voorstel van Burg. en Weth. tot vaststelling van den koopprijs van den bouwgrond van het nieuwe bouwterrein aan den 's Gravenpolderschen weg op f 1.75 per m2 en tot tijdelijke verhuring van het terrein, wordt na ampele bespre king aangenomen met 4 tegen 3 st. (te gen de heeren Hoogstraate, Buitenhuis en Kousemaker). Besloten wordt tot samenstelling eener commissie voor de werkverschaf fing. Na een langdurige stemming worden tot leden dier commissie benoemd de heeren M. Eversdijk. W. N. van Liere, R. Buitenhuis en P. D. Hoogstraate, die allen hun benoeming aannemen. Hierna wordt overgegaan tot behan deling der gemeente-begrooting voor 1932. Hierbij werd o.a. opgemerkt, dat het brandweermateriaal niet in schitterende conditie verkeert. Er is steeds gewacht op een vergadering van den Prov. Brandweerbond, afd. Noord- en Zuid- Beveland, waarop dan besproken zou worden de wijze waarop de gemeenten zonder te hooge kosten zich bij brand weer van materiaal zou kunnen voor zien. Deze vergadering is tot op heden nog niet gehouden. De 'heer Kousemaker wil een post toevoegen om den gemeente-ge neesheer te belasten met het onder zoek der kinderen op de scholen, Spr. stelt voor een post van f 250 uit te trekken, welk voorstel toet 4 tegen 3 stemmen (de heeren Eversdijk, Buitenhuis en Hoogstraate) wordt aan genomen. De heer Kousemaker stelt voor 1000 uit te trekken voor eventueele werkverschaffing, wat met algemeene stemmen wordt aangenomen. Bij het hoofdstuk belastingen stelt de heer Kousemaker voor om de op brengst der opcenten op de Gemeente- Waarom noemt u het dan ook een atelier tegen mij?, vroeg de „vrouw" gep-ersonifice-erl In het nichjje va,n Gedge. Dat weet ik zelf niet. Het was heel dwaas van mij. Neen, dat was het niet. Juist dieet aardig. De eenvoudige jongen bloosde lot aam de wortelt] -yam zijn haren, dik krullend bruin haar, achterover gekamd boven een hoog voorhoofd, zoo flatteus móge lijk. En toen, met ©en zeldzame tegen woordigheid van geest omj zijn verwarring niet te toornen, wees hij' liaar den weg naar boven, twee trappen op-, dezelfde trap, die naar Julie's zolderkamertje leid de. Daar vlak naast, met een dun bc- scfaotje er tusschen, was een. soort ver lengstuk van haar eigen hokje, een vrij groote en heel lichte kamfer, door den bewoner met den mooien naam van ate lier bestempeld. In den verst verwijder den hoek, alsof die er niet hij behoorde, stond een 'bed, een wasiqhtafel en een latafel. De baas heeft dit alles aan -mij afgestaan ter wille van het licht, zei de jonge m'an met opgewekte stem, terwijl hij de deur openwierp. Ik heb veel licht noodig om (e werken. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 5