Ih Xlu) HOOFDPRIJS mum GEMENGD NIEUWS. RECHTZAKEN. ttïl" "ilt: AFLOOP VERKOOPINGEN BURGERLIJKE STAND. U zult een dezer dagen een exemplaar der nieuwe prijsvraag - welke U slechts behoeft in te vullen - ontvangen. Vraag meerdere gratis-exemplaren voor deelname bij Uw winkelier. Iedere kooper van een pond Sanella, kan door deel- tname den hoofdprijs of één der andere 1190 geldprijzen winnen. Bovendien ont vangt iederedeelnemer in December een Verkeerskalender. WAAR IS WERK? Ver koop Inge e - Verpachtingen in Zeeland VERDACHT VAN INBRAAK. De marechaussee te Steenbergen heeft Donderdag te Rotterdam aangehouden 2 personen, die worden verdacl\t van de inbraak in de vlasfabriek „Dintetootrd" te Steenbergen. VERDUISTERING OF CHANTAGE. Naar V.D. verneemt hebben eenige^ be langrijke arrestaties plaats gehad waar van één te Amstérd,aimi en één te Keulen. Te Amsterdam is in arrest; ge steld mr. IX L. S., advocaat-procureur te Amsterdam. Deze arrestatie houdt ve-r band met een anderearrestatie nl. van een zekeren Snabillier die dezer dagen te Keulen is gearresteerd. Laatstgenoem de is voor de Nederlandsche justitiekeen onbekende en de in Amsterdam' gear resteerde advocaat was zijn raadsman. De arrestaties schijnen te hebben plaats gehad naar aahleiding van een aanklacht die door iemand uit Limmen bij de justi tie is ingediend. Deze zaak 'houdt ver moedelijk verband met verduistering 'of chantage. PIJLER INGESTORT. Donderdag stortte in de Kar sten centruimmijn op de 727 m verdieping een pijler in. Vajjf mijnwerkers werden onder het gesteente bedolven. De reddingsbrigade slaaigde er in twee arbeiders levend te redden. Deze hadden ernstige verwondingen opgeloo- pen. De andere drie bevinden zich „nog in den mijn en konden nog niet wor den geborgen. Men is erin geslaagd ook de laatsten -van de vijf mijnwerkers, die in de Kar- sten centrum mijn te Beuthen be dolven geraakten te bergen. De slachtof fers waren reeds overleden. Van de vijf mijnwerkers is nog steeds één in le ven. Ook hij heeft ernstige verwondingen opgei oopen. GASONTPLOFFING TE GDINGEN. Den geheelen nacht is het opruimings- werk bij het licht van schijnwerpers voortgezet. Hedenmorgen had men in totaal 9 dooden, twee zwaar gewonden en zes licht gewonden geborgen, In het getroffen huis wonen voornamelijk Pool- sche ambtenaren. Het gebouw is vier verdiepingen. Onder de dooden bevindt zich een ambtenaar van het woningtoezicht en zijn kind en verder de echtgenoote, de dochter en de moeder van een archi tect, een ingenieur met zijn dochter en verder de zoon van e enambtenaar te Gdingen. De gasontploffing heeft naar nader wordt gemeld van de 200 woningen 'die in het huis zijn gevestigd, 14 woningen totaal vernield. Tot nog toe heeft men drie dooden, twee zwaar en zes licht ge wonden geborgen, doch waarschijnlijk liggen nog 10 personen onder de puin- hoopen bedolven. De oorzaak is waar schijnlijk een gasontploffing die is ont staan door een fout in den .aanleg van nieuwe gasbuizen onder het huis gelegd legd die waarschijnlijk onvoldoende aan elkaar waren gelascht en j.s bet uit- stroomende gas in brand geraakt en ge- ëxpLodeerd. ZEILBOOT OMGESLAGEN. Uit Kiel wordt gemeld dat in de Strander- bocht tijdens een storm een zeilboot, waarin de eigenaar van de boot en 2 jongens gezeten waren is omgeslagen De eigenaar en één der joingens' izijn verdronken, de andere jongen wist zich zwemmende te redden. VAN MOORD VRIJGESPROKEN. 't Wolfbureau meldt aan de Maasb. uit Duisburg dat voor 't Duisburger „Schweergericht" de 42-jarige Nederl. scheepskapitein F. R. woonachtig te Duisburg, aangeklaagd van moord op zijn vrouw, heeft terechtgestaan. Op 10 Januari j.l. was de vrouw dood ,uit de haven te Ruhrort opgehaald. Den ka pitein werd teniaste gelegd, dat hij zijn vrouw over de reeling in het water zou geworpen hebben, da.ar zij weigerde zich van hem te laten scheiden. Het O. M. eischte de doodstraf tegen verdachte. De rechtbank was echter van zijn schuld niet overtuigd en sprak hem wegens gebrek aan bewijs! vrij. De 'ver dachte werd terstond op vrije voeten ge steld. Kantongerecht van Goes. De Kantonrechter te Goes heeft veroordeeld wegens overtreding: met auto rijden in verboden richting: J. G. Ovezande f 3 s. 3 d. h.; met auto rijden zonder rijbewijs: J, J. W. 's Heer Hendrikskinderen, f 10 s. 1 w. t. school; met auto geen teeken geven bij plot seling stoppen: D. R. 's Heerenhoek f 10 s. 10 d. h.; met auto rechts geen doorgang geven: C. L. c. C. Antwerpen f 15 s. 15 d. h.; met auto veiligheid van het verkeer in gevaar brengen: J. P. v. d. L, Kat- tendijke, P. A. aldaar f 25 s. 25 d. h.; met rijwiel de vrijheid van het ver keer belemmeren: J. G. d. B., Hans- weert f 10 s. 10 d. 'h. zonder noodzaak fietsen aan de lin kerzijde: J. P. v. H. Goes, f 3 s. 3 d. h,; met voertuig rijden zonder spiegel J. L. 's Heer Arendskerke f 3 s. 3 d, h.; 's avonds met een auto rijden zonder minstens twee goede lichten: A. v. d. H. 's-Gravenpolder f 10 s. 10 d. h.; met auto rijden zonder minstens twee goede remmen A. W. K. Oudelande, f 10 s. 10 d. h.; 's avonds met auto rijden zonder ach terlicht: R. R. Vlissingen f 15 s. 15 d. h.; W. J. Ossendrecht f 3 s. 3 d. h,; L. L. Wijk aan Zee f 5 s, 5 d, h.; met auto rijden zonder signaalhoorn: A. L. R. Goes f 5 s. 5 d. h.; fietsen zonder licht: L. v. L. Wissen - kerke f 5 s. 5 d. h.; zonder vergunning rijden over een fVan onzen letterkundigen medewerker) Un crime en Hollande; roman par Georges Simenon. Fay- ard Cie.f Paris, Wie dit jaar in Augustus of Septem ber langs de Parijsche straten en boule vards slenterde, vond in alle kiosken en voor alle boekwinkel-ramen de mysteri- euse bandjes der misdaadverhalen van Georges Simenon, In lange rijen of op hooge stapels lagen ze er, glanzend in hunne gloednieuwe omslagen, het een nog verscher-van-de-pers dan het ander (want hij is zeer productief, deze Geor ges Simenon) en op elk prijkte de lok kende suggestie van een geheimzinnig prentje in sober zwart-wit. En als de .slenteraar 'een Hollander was, zal hij on ontkoombaar gehypnotiseerd zijn door het laatst-verschenene er van, waarop allerlei gepatenteerde Hollandsche attri buten staan afgebeeld in nog-al noncha lante combinatie: een stoere, jongens achtige zeemanskop met witte pet en P6P, een sombere reus van een wind- moJen< wiens wieken spookachtig links en rechts, omhoog en omlaag zwaaien, wee, drie schepen met bollende, an. e zeilen, en hoog aan de effen- on ere ucht prijkt in koeienletters de Vtant Wk' een juichkreet of een Ik kan me zoo voorstellen hoe de fat soenlijke Hollandsche vacantie-reiziger, een notaris of een leeraar M. O begint met manmoedig de geheele serie te ne- geeren, gelijk een nobele arrogantie zulks oplegt aan den liefhebber van alleen be schaafde pennevruchten. Totdatop een kwaden namiddag de nieuwsgierig heid te groot of de oogst van andere lectuur te klein is, en men zich plotse ling voor den prijs van zes frankjes (géén geld, nietwaar?) in het bezit ziet ge steld van dat laatste boek dat aan de schrijfmachine van den heer Georges Si menon ontvlood en dat niets meer of minder belooft dan het relaas van een Hollandsche misdaad. Wie weet of het niet heimelijk reeds in de metro of op het Seine-bootje naar St. Clóud even werd ingekeken men sneed argeloos het eerste vel open, men las in roe rende onschuld den eersten zin van de eerste bladzijde, en dan, of men wil of niet (het is een moment om nooit te vergeten) wordt men mèt dien eersten zin midden uit Parijs, onmiddellijk en ze ker, verplaatst naar een lieflijk uithoek je van het goede vaderland, naar.... Delfzijl. Een Fransche roman dus over een moord in Delfzijl! Men vergeve mij de literaire doodzonde, maar misschien heb ik nog nimmer een romannetje zoo haas tig achter elkaar en zoo sterk geïnteres seerd uitgelezen als dit. Want ik ken Delfzijl ook een beetje, de menschen, het bedrijvige plaatsje zelf, de haven en de kanalen, de zee en het land rondom, en ik wist zelfs, dat mijnheer Simenon er een tijdlang in zijn zwerfboot geresi deerd had. Deze bekendheid verhoogde de belangstelling en plaatste mij tevens voor een niet onaardig experiment, een experiment, waarvan het meeren- deel der boekenkoopers op de Parijsche boulevards nu eens lekker nuchter zou blijven. Want het geheimzinnige en ro mantische pleegt, om den gewenschten indruk te maken, vèr weg te gebeuren onder onbekende luchtstreken en tus- schen wild-vreemde menschen. Van ouds her geschiedde dit aldus, zelfs in de geestelijk meest-voorname literatuur: Glorinat was Hertog van Brunswijk en zijn Florentijn leefde ergens in Abelant, het geval Esmoreit-Damiet voltrok zich beurtelings op Sicilië en in Damas cus; Shakespeare liet op het Engel- sche tooneel zijn stukken graag spelen in ItaliëHoe zou dan de moderne schrijver van detective-verhalen de sug gestie van het verre en vreemde kunnen missen? Onze Ivans laat, naar ik meen, maar één enkele zijner avontuurlijke, griezelige geschiedenissen in ons vader land spelen; zijn succes is veiliger in Rusland of Hongarije, Mocht dus de laatste roman van den heer Georges Simenon al den Parijzenaars de volle maat geven van het geheimzinnig, vèr- weg gebeurende, hoe zou het mij daar anders grond L, M. Colijnsplaat, vrijge sproken; dronkenschap: J, V. Goes f 15 s. 30 d. h., voorwaardelijk met, een proeftijd van 2 jaren, A. H. Wemeldinge f 15 s, 15 d, h.; Notaris Blaupot ten Gate .reeft Vrij dag te V e e r e in den Iiampveersdhjen Toren publiek verkocht: liet Woonhuis aldaar aan de Kraanstraat A 137. Koo- per P. de Rooy te Rotterdam voor f 600. 2 a 74 ca bouwterrein am de Kade. Kooper W. v. d. Bogaard te Tiel voor f 345. De ijzeren Boeieraak „Vios" aan H. M. de Munck te 's-Graveniage voor f 1600. Middelburg, Van 7—9 Oct. Ondertrouwd: J. A. Mul- deir 23 j. en E. Blokpoel 23 j.; S. W. Gabrielse 30 j. en H. M. E. Fastenau 30 j. Bevallen: A. Joosse, geb. Dingemanse, zoon Overleden: L. J. van Gelder wed. van II. E. Akkenaar, 79 j. Vlissingen, Van 1—8 Oct. Ondertrouwd: A. Th. W. J. Schoenmakers, 26 j. en V. J. Oster- ireicher 24 j; L. Kortewteg 30 j. en M. I. Michels, 19 j. Getrouwd: A. Minderhpud, 24 j. en S. O. Huibregtse, 22 j.; C. van der Broek, 25 j. en A. J. Lakerveil/i, 24 j.; M. P. van Hese, 25 j. en J. van Bielzen, 25 j Bevallen: A. M. Slobbe geb. Bouterse, z.; S. Verboven geib. dé Kraker, z., G. J. Weug. geb. II age man, z.; A. R. Tiele- raan, geb. Verschooten, z.; J. 0. Kats, :gleb. van der Burght ,d.; 6. A. Dekker d.; C. Francke geb. Aamoutse, z., A. C. Kort geb. Proost, d.; A. G. Biaiwir,, geb. Rangelrooij. z.; E. Sierevogel, geb. Lens, z. (levenl.); II. E. Smit, geb. van der Eijk d. (levenl.); J. de Vos, geb. Hui bregtse, d. (levenl.). Overleden: M. J. P. Tollenaar, vrouw van G. van Oorschot, 70 j.; J. O. Mul ler wed. van J. P. de Vries, 74 j. Souburg, Van 1—8 Oct. Ondertrouwd: H. Lul ling, 25 j. pn E. P. N. Soh;ier, 21 j. Getrouwd: J. 0. van Dijk, jm. 21 j. en J. Dobbelaar jd. 22 j. Bevallen: W. P:. Caljouw geb. de Wijze dochter. Overleden: A. Lnwema z. 3 w.; A. van van den Broeke man van N. F. de Pag- ler 54 j.; C. Verhoeff ongeh. 43 j. Westkapelle. Van 1 1jot 30 September. Getrouwd: W. Peene, 29 j. en W. Min- idlerhoud 25 j.; H. Cijsouw 26 j. en J. Minder houd 26 j. Bevallen: K. Adriaainse geb. De Visser bij vergaan nu misdaad en mysterie zich als het ware naast mijn deur afspelen en ik aldoor de controle heb over een mij bekende wereld? Tot eer van den heer Simenon en tot geruststelling van zijn toekomstige Hol landsche lezers, wil ik dadelijk zeggen, dat het werkelijk héél, héél erg meeviel, en dat ik zelfs het gevoel kreeg achter het detectiveverhaal een gelukkige ont dekking te hebben gedaan, iets veel be- langrijkers te hebben gevonden, re den waarom ik het waag er hier over te schrijven. Het misdaad sprookje er in, radicaal uit den Franschen duim gezogen, is niet beter of minder dan al zijn soortgenoo- ten. Een Fransche professor heeft te Delfzijl een lezing gehouden en zal daar na logeeren ten huize van een der no tabelen, leeraar aan de Zeevaartschool. Een klein gezelschap van vijf, zes per sonen, trekt in den laten avond naar het gastvrije huis, waar men nog eenigen tijd prettig tezamen is. Wanneer men eindelijk aan slapen-gaan denkt en de gastheer een der dames per fiets naar huis zal brengen, wordt er plotseling uit een raam der bovenverdieping op hem geschoten en hij is onmiddellijk dood. Professor Duclos, reeds in de logeer kamer, snelt de gang op, vindt in de badkamer een raam geopend, ziet op de vensterbank een revolver liggen, neemt, verward en besluiteloos, deze in zijn banden, en aldus zien de anderen hem staan, terwijl beneden onder het raam, het lijk van den leeraar ligt. Natuurlijk valt de. verdenking op den dood-onschul- digen, naieven professor; hij wordt door de politie vastgehouden, totdat hij uit Frankrijk hulp krijgt: de detective Mai- gre, die den landgenoot weet te redden door de ware schuldige uit te vinden; deze blijkt een verliefd schoonzusje van den leeraar te zijn, Als detective verhaal is het heel gewoontjes en bezit het niets dan de reeds lang beproefde elementen, die dienen moeten om de aandacht te spannen en de ontknooping verrassend te maken: het schoonzusje wordt van den aanvang af zóó onschul dig voorgesteld, dat ieder, die zulke grappenmakerijen al meer onder oogen heeft gehad, onmiddellijk denkt: „zij heeft het dus gedaan En de detective is een man van zeer beminnelijke arro gantie, die het altijd betel weet en de heele boel hooghartig vercommandeert; ook dat kennen we reeds sinds Sherlock (Wordt vervolgd.) id:.; S. v. Sighem geb. Jan se z. Overleden: K. Huibregtse wedn. van J. Brasser 77 j. De Distri cts^-Arbeidsbeurs voor de ge meenten tusschen Oost- en Westersch(elcte te Middelburg zendt ons de volgende aanvragen Binnenland. UTRECHT, voor sigarenfabriek, een groot aantal senoritaswerkers, dadelijk, loon volgens C.A.O., voor ombepaalden tijd. DEN HAAG, stadsreiniger voor groote steden in Nederland voor rökclnme cel luloid artikelen, provisieloon DERFT, 2 instrument-glasblazers, moe ten speciaal bekend zijn met niet vervaar digen van laboratoriumglas, dadelijk, loon nader overeen te 'komen, voor on'bepaal den tijd, reiskosten worden bij oproe ping vergoed. AMSTERDAM, staalgraveur, bekend met S'tahlstich-gravures voor reliëfdruk Holmes. Maar dit verhaal vertoont daar-en- boven nog enkele goede eigenschappen die het doen uitstijgen boven de soort waartoe het bestemd is te behooren, eigenschappen, welke vooral de Hol landsche lezer zal waardeeren. Want hier vindt ge ongemerkt den indruk terug die ons Hollandsche leven maakt op den verren buitenstaander, niét het Hollandsche leven der groote steden of der officieele reizigers-oorden als Marken en Scheveningen, neen, het gewone, kleine, Hollandsche bestaan in een afgelegen plaatsje als Delfzijl, waar anders geen vreemdeling naar om kijkt, maar dat juist daardoor nog zuiver is. Georges Simenon heeft, zooals ik reeds zeide, eenigen tijd in Delfzijl gewoond, en hij heeft er blijkbaar goed rondge keken, niet alleen in de straatjes en aan de haven, maar ook in de binnenhuizen der burgers en (wat het interessantst is in hunne hoofden en harten. Daar bij komt nog dat hij dit deed niét om, hetgeen hij vond als zoodanig aan den man te brengen. Hij wilde geen reisbe schrijving geven en geen beschouwing van land-en-volk, waarin bijna steeds een onzuiver element sluipt van journa listieke bravoure. Zijne bedoeling was blijkbaar geen andere dan om, gelijk hij reeds zoo dikwijls deed, voor zijn land- genooten een misdaad-romannetje te schrijven, en dat hij het in Holland liet spelen was min-of-meer toevallig. Ten opzichte van het Hollandsche leven wordt hij daarvoor van een argeloosheid en een eerlijkheid die verrassend is. Onze taal kent hij blijkbaar alleen van hooren spreken, geschreven heeft hij het waarschijnlijk maar zelden gezien. Vandaar dat hij zelf er een wonderlijke orthografie van het Nederlandsch op na houdt: „Moïe veer! „Ya, Oost vind!", en standvastiglijk spreekt hij van „l'Am- sterdiep" (het Damsterdiep) en „l'Ems- canal". Daar staat tegenover dat de na men die zijne sujetten dragen onver- valscht Hollandsch, zelfs onvervalscht Groningsch klinken; wel schrijft hij „Po- pinga" voor „Poppinga" en wel heet „Betje" bij hem „Beetje", maar daar zijn ook Annie van Eist, Wienands, Oosting en.... Pijpekamp! Gewoonweg kostelijk is hij dikwijls wanneer hij, naar het uiterlijk of naar het innerlijk, het Hollandsche leven be schrijft. Daar is dadelijk zijn verwonde ring wanneer hij in een Groningsche voor briefhoofden, liet ;graveeren etn et sen daarvan, bekend met de z.g. gemeng de branche, dadelijk, loon nader overeen te komen. LEEUWARDEN, bekwaam waterlei- dingfitter, nekend met hoofdbuis- en dienstleidingen, dadelijk, f 32 per week, voor tijdelijk, vermoedelijk voor 3 mind. BREDA, 5 bekwame aiftogcenlajsSch'ers, bekend met electrisdh lasschen strekt tot aanbeveling, loon volgens overeenkomst vakbond. Aanbiedingen uitsluitend aan de Dis- tricts-Arbeidsbeurs te Middelburg. October. 13 Grijpskerke, Huis enz. Hioolen. 14 Middelburg, Inspan, Blaupot t. Gate,. 15 Middelburg, Wankelhuis enz., Terpstra. 16 Meliskeirke Land Loeff. 20 Middelburg, Inspan, Terps'tra. boerderij komt en er de dochter des hui zes vindt die vloeiend Fransch spreekt en in Parijs is geweest, en hij staat in verbazing voor de welvoorziene biblio theek: werken over landbouw en vee teelt, maar „au beau milieu de tout ce- la" de laatste boeken van Claudel, Gide, Valéry.Of hij komt in de gelagkamer van een landelijk hotel: „éen donkere zaal met gelakte lambrizeering, waar een geur hing van bier, jenever en boenwas; een groot billard, een tafel met ko peren opstand overdekt met kranten." Wanneer hij zijn vertering betalen wil en alleen Fransch geld blijkt te hebben, zegt de herbergier goedmoedig: „Mor gen" Hij begrijpt het: „Demain! II n'avait qu a revenir!C'était fami lial!" En hoe vindt ge in deze enkele woor den de beschrijving van een Holland sche logeerkamer: „Lit de cuivre. Garde robe en pitchpin, Linoleum parterre". Als hij een fatsoenlijk, burgerlijk Holland sche koffietafel ziet, staat hij verwon derd over de nette, dunne plakjes brood, en aan een dinertje ergert hij zich aan de gesuikerde Saint-Emilion, totaal be dorven door de exportatie. Voortreffelijk is ook dikwijls zijn karakterteekening, niet alleen, zwaar-ironisch, van den Franschen professor, maar ook van den Hollandschen welgestelden burgerman, van de vrij-gevochten boerendochter, van den Groningschen politie-inspecteur die, om geen schandaaltjes te verwekken, de heele zaak maar naarstig in den doofpot wil stoppen. Een enkele keer schiet hij ook met spek of speelt zijn fantasie van detec tive-romancier hem leelijke parten. Zoo heeft hij voor het plegen van zijn mis daad een wonderlijk Hollandsch instru ment noodig: een badkuip, die, in onge- bruikten staat, overdekt is en dan als.... strijkplank dienst doet. En hij spreekt van een eilandje buiten Delfzijl in de Noordzee, („Workum" noemt hij het!) waar alleen een strandvoogd woont met zijn zoons; zijn romantiek slaat er to taal bij op hol, want hij maakt er een soort roofriddersnest vanMaar prachtig is hij weer wanneer hij „le Club des Rats de Quai" beschrijft, de balie kluivers van de haven die, in regen of zon, onverwrikbaar pal bijeen staan, een gesprek hebben zonder te praten en door een kring van bruine spuw-kwakken van de rest der wereld zijn afgesloten HERMAN POORT.

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 7