Nog een reden waarom Chief Whip de beste voor Uw gezondheid is! IDEALE ZUIVERHEID VIRGINIA TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 10 OCTOBER 1931, No. 239. DE STAATSBEGROOTING VOOR 1932. O. s O.) O. >urg. :es. jt k restauratie raadhuis te veere. ONDERWIJS. Geen wonder dat de zuiver-; heid van Chief Whip zoo beroemd is Elk Kilo tabak wordt volgens speciale me thodes gezuiverd, teneinde alle stof en zanddeeltjes te verwijderen. Kortom geen middel wordt onbe proefd gelaten om zeker te zijn van de zuiverheid der tabak die gebruikt, wordt voor Uw ARDATH LONDON KERKNIEUWS. Bjn uw kalmeert hoesten maakt slijm los! brengt verlichting RECHTZAKEN. LEGER EN VLOOT. doch het liteit :dere jaar 219, orstr. jzen: pers, n op e pr. klein uur. erc„ bij 11. uur aa Voor het jaar 1918, dus de begroo- ting van voor veertien jaren, werden de totale uitgaven der Staatsbegrooting ge raamd op ruim 194 millioen gulden. Wanneer we daarnaast zetten het cijfer der eerste begrooting na de Grondwets herziening van 1848, n.l. die voor het jaar 1850, dan vinden we daarvoor een cijfer in ontvangst en uitgaaf van bijna 70 millioen. Die begrooting sloot zonder tekort. Het groote verschil van 70 en 194 millioen gaf destijds mr. A. Polak, oud-hoofdredacteur van het „Algemeen Handelsblad", de gedachte om in een serie artikelen te wijzen op de onrust barende stijgingen van de staatsuitga ven. Deze artikelen verschenen later in een boekske onder den titel: „Bijna 200 Millioen". Hij achtte het terecht wen. schelijk om het Nederlandsche volk in te lichten waar het geld uit de schatkist bleef. Wanneer wij in déze rubriek de lezers zouden gaan inlichten, waaraan de bij de begrooting voor het jaar 1932 aange vraagde gelden zullen besteed worden, dan zou het gaan om een bedrag, dat bijna achtmaal zooveel is als in 1850 en twee en een half maal zooveel als in 1918. Het cijfer der ontvangsten toch wordt begroot op f 544.268.092; dat der uitgaven op f 593.656.079, zoodat het ge raamde tekort, voor de dekking waar van door de regeering maatregelen zul len worden voorgesteld (o.a, een korting op de ambtenaarssalarissen), bedraagt f 49.387.987. Het geraamde tekort op den kapitaalsdienst bedraagt f 136.893.552, zoodat het geheele nadeelige saldo over den gewonen en den kapitaalsdienst sa men is f 186.227.539; op elf millioen gul den na driemaal zooveel als het geheele begrootingsbedrag uit het jaar 1850. We laten hieronder volgen de eind cijfers der verschillende begrootingen van 1911 af, toen alles in de wereld nog pais en vree was, tot 1928. We geven de cijfers van ontvangsten (o.) en uit gaven (u.) 1911: o.: 205 millioen, u.: 208 millioen; 1912: o.: 213 u.: 222 1913: o.: 227 u.: 238 1914: o.: 245 u.: 359 1915: o.: 263 u.: 504 1916: o.: 309 u.: 532 1917: o.: 534 u.: 688 1918: o.: 561 u.:1050 1919: o.: 695 u.: 811 1920: o.: 810 u.: 911 1921: o.: 709 u.: 990 1922: o.: 662 u.:1084 1923: o.: 659 u.: 770 1924: o.: 644 u.: .702 1925: o.: 680 u.: 667 1926: o.: 728 u.: 688 1927: o.: 666 u.: 601 1928: o.: 717 u.: 838 We gaven alleen maar de millioenen- bedragen met verwaarloozing van wat daar beneden was. Uit dit lijstje blijkt, dat verreweg het duurste jaar voor onze staatshuishouding 1922 geweest is, toen de uitgaven waren f 1.084.429.853.11^; daarna komt 1918 aan de beurt met f 1.050.936.640.19. Alleen in deze jaren werd dus de 1000 millioen overschre den door een land met ruim zeven mil lioen inwoners Het grootste tekort werd ook bereikt in 1918, toen het op ruim een ton na 490 millioen bedroeg. Slechts weinig deed daarvoor onder het jaar 1922, toen het ruim 422 millioen bedroeg. Sedert kwamen weer over schotten op den gewonen dienst voor; gevolg van het bezuinigingssysteem, dat sedert is ingetreden. Voegen we hier nog aan toe, dat in de jaren 1912 tot en met 1924 aan z.g.n. crisis-uitgaven een bedrag van bijna vier milliard gulden werd uitgegeven, dan blijkt daaruit wel, dat aan de schatkist hooge eischen wer den gesteld. Gelijk men weet, werd met het oog op de zeer bijzondere omstan digheden, waarin ook ons land door de wereldcrisis zich nu bevindt, weer een crisisdienst ingesteld, waarvoor bepaal de bronnen van inkomsten werden op gespoord. Nu is een begrooting niet veel anders dan een raming, welke mee- of tegen vallen kan. Minister De Geer heeft van verschillende meevallers een potje ge vormd; een stootkussen om den stoot van komende slechte tijden op te van gen. We vreezen, dat er heel wat zal op te vangen zijn in het jaar 1932. Dan zal in de belastingopbrengst en in andere bronnen van inkomsten van den staat duidelijk worden, hoeveel slacht offers en tot welke bedragen de huidige crisis geleid heeft. Waarschijnlijk zal dat niet meevallen. Ingetreden prijsdalingen kunnen het cijfer der uitgaven echter nog ten goede be-invloeden, al zal dat niet zoo heel veel kunnen wezen. We geven tot slot nog de begrootings- cijfers voor de uitgaven der verschil lende departementen in 1932: Huis der Koningin f 1.850.000; Hooge Colleges van Staat en Kabinet der Koningin f 2.022.423; Buitenlandsche Zaken f 4.234.953; Justitie f 29.274.985; Binnen- landsche Zaken en Landb. f 22,365.378; Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen f 165.893.853; Nation. Schuld f 73.903.406; Financiën f 62.944.701; Defensie f 98.731.809; Waterstaat f 54.297.027; Arb., Handel en Nijverh. f 71.927.583; Koloniën f 6.159.961; Onvoorziene Uit gaven f 50.000. Totaal f 593.656.079, waartegenover een ontvangst staat, althans volgens de begrooting van f 544.268.092. fBEMOE/7~ wE/C/i ER R/EE 'Goeden morgen, mijnheer. S. Gedge stond, met zijn rug naar de winkeldeur, met de porceleinan vaas in de hand. Hij werd als het ware overvalt len en verwachtte Willem pas tegen den middag. V een vrÜ Itoge, slanke jonge- tog, bruin verbrand door de zon, een aPpe jongen volgens sommigen hij' had een valiesje in de hand. Etn onder zijn ree erarm een voorwerp, in bruin pa pier 'gewikkeld. O, dat is de vaas, zei Willem opge wekt. Een mooi stuk, nietwaar mijnheer! "7 ,i ,7 e.r misschien meer van vertellen, klonk het voorzichtige ant woord, als ik' weet wat je er voor gege ven hebt. Willem had er achttien gulden voor gegeven. S. Gedge 'klopte op de vaas alsof hij hem wou taxeeren. Achttien gulden? Dat is een heele som. ,11k1 weet zeker, dat het een stuk van waarde is, mijnheer. Nu, je kunt gelijk hebben, zei S. Gedge mopperend. Dat soort poroelein Keeft tegenwoordig nog al wat waarde. Wat heb je daar onder je larml In de laatstgehouden vergadering van de restauratiecommissie voor het Raad huis te V ee re is het definitieve ont werp voor de, door H. J. Etienne te ver vaardigen, bouwpenning vastgesteld Op de voorzijde komt het Raadhuis niet een randschrift, op de keerzijde de drie wapens van Nederland, Zeeland en Veere, met de twee in dit geval wel zeer toepasselijke spreuken „Je Main- tiendrai" en „Luctor et Emergo". De middellijn wordt 60 mm, zijnde dit het formaat, dat de Ned. vereeniging voor penningkunst den laatsten tijd ook toe past. De penning zal worden geslagen door de K oninklijke Begeer te Voor" schoten. Hoewel uiteraard de organisatie voor den verkoop pas later in werking gesteld zal worden, verzoekt de Commissie nu reeds mede te deelen aan hen, die hun bouwpenning tot herstel van dit schoone pand uit een roemrijk verleden willen bijdragen, dat t.z.t, een bronzen resp. een zilveren penning franco zal worden toegezonden aan hem of haar, die een bedrag van tenminste f 6 of f 25 stort of doet overschrijven op postreke ning 182289 van den secretaris-penning meester van de restauratie-commissie voor het Raadhuis te Veere. Dit geldt natuurlijk ook voor hen, die reeds eerder door het zenden van een gift van hun belangstelling deden blijken. Met aanvankelijk 16 leden is op gericht de afd, Oostelij-Sch ou wen van het Nederlandsch Onderwij zersgenootschap. Iu het bestuur werden gekozen de heeren A. van Tooren, Zie- rikzee, J. Vijverberg te Noordgouwe en C, M. Weststrate te Dreischor. Dat is iets dat ik voor mij zelf gekocht heb, mijnheer- 'Van het geld, dat ik' je meegegeven heb? zei de oude man zoo scherp als een havik. Neen mijnheer, zei Willeiml, zoo een voudig mogelijk. Wat ik voor uw geld iget- kocht heb, zit alles in de kist. Ik kan iederen cent voor ui verantwoorden. Nu dan, wat heb je vo,or je zelf gekocht? zei de oude man op strengen toon. Een 'klein schilderstukje, dat ik toevallig in een winkeltje op de markt te Crowdon zag liggen. Een schilderstukje? S. Gedge pluk te met zijn nagel aan een strootje. Ik voor mij heb niet veel op met schilderstukjes. Dingen, waar je nooit zeker van bent. Mij hebben ze nooit geluk aangebracht. Maar ik wil het ding toch wel eens zien. Doe er het papier eens af. Willem pakte het uit en overhandigde hem wat er in zat. Met een grijn:, van afkeer hield de oude man een oud en verwaarloosd schilderstukje bij' het limit IJet zag zo,o zwart van vuil en ouderdom dat hii met zijn zwakke ooigen niets va,n de voer stelling kon onderscheiden. Daar ir. nu niets van te oinderschel den klonk het wrange oordeel. Hoecjei- n.aan.d niets waard, sehalve de lij'st. En ik zou dat ding op niet meer dan drie gulden taxeeren. Drie gulden dat heb' ik er ook voor gegeven. S. Gedge schudde afkeurend Lipt CHIEF WHIP ting. Med.) Na een 18 maanden Lang verblijf bij de Ned. Here. Gemeente te Wester,- bork nam ds. E. A. A. Snijdelaar afscheid wegens vertrek naar S, c. h o.ond ij k! e. Ais afscheid las blij' een tekst uit Open baring 3 vers 2. N|a de predikatie richtte 'lij bijzon dere toespraken tot kerkeraad1, notabe len en kiescollege en tot den consulent. Dis. I. Faher van Schoonoord liet staande zingen Psalm' 121 vers 4. aanqedaani^ö|i vraag het oordeel van uw dokter I AGENTEN Ft B.MEIN0ERGMA-0EN HAA6 (Ing. |Med.) hoofd. t 't lis de moeite njilet waard het mfeie naar huis te nemen. S. Gedge schudde noigmaals het lh(pofd. Hïj' Iklou eigenlijk niet goed velen dat zijn bediende voor zich zelf een in'kbop deed. Maar hij' b(ad het misschien igedaan, omdat z'ijh 'haas er niet veel mee kon doen. Waarom heb je dat ding gekocht? Willem nam zijn baas het stukje voor zichtig uit de hand en hield het bij' het licht. 'Ik' heb igedaidh(t;, mijnheer, dat er wel wat onder 'klon zitten. Dat geloof i'k niet, zei S. Gedge, terwijl hij ©en micro,sicloop van de toon bank nam. N,a een vluchlï|g onderzoek voegde hij er bij: er 'kan wel een slèch|t (geschilderd stukje stilleven onder zitten, niaar wat heb je daar ,aa;n? Ik' heb een voorgevoel, dat er iets onder zit. Tn ieder igeval een prul. Je zult misschien veertien dagen doddig bebbeö om het er af te krijigen en dan zal je zien dat je je tijd vermorst hebt. Waalr eten koop je een kat in den zak, terwijl je je drie gulden had kunnen bestedein voor een stuik1 porcelein? Maar acht dat is jouw zaak en niet de m'ijhe. 1i Er zit daar iets onder die bloemen mijnheer, daar ben i'k zeker van, zeil de jön'ge man, terwijl hij hipt stukje met de .microscoop oplettend bekeek. Maar wat het is kan ik niet zeggen. Dat kan niemiand. Maar zooals ik al zei, het is je eigen ongeluk. Iu oinzdh Uitspraak van het scheidsgerecht uit den Ned, Bioscoophond. Dezer dagten heeft iu Amsterdam1 een scheidsgerecht uit den Ned. Bioscoop bond uitspraak ged'aan in het geschil,, dat is gerezen tusschen 't Tuschinsky-con- cern en de N.V. „Het Westeneigenares se van 't voormalige W. Bi. theater aan den Nieuwen Binnenweg tie Rotterdam. In het kort komt de uitspraak [hierop neer, dat het theater is1 toegewezen .aan het Rovalconcern te Amsterdam, doch onder de bepaling, dat aian (het Tu- schinski-comcern een schadevergoeding zal worden gegeven van f 51.000 met dien verstande, dat dit bedrag door 'ge daagde aan eischeres wordt betaald in wekelijksche termijnen van f 65.38 per week, te betalen vanaf 4 September, gedurende 15 achtereenvolgende jaren. Doodslag op zijn broer. Vrijdag is voor de rechtbank te Zutpben de zaak behandeld tegen den 26-jarigen landbouwer D. J. P. te Aal ten, verdacht van doodslag op zijn broer. Als getuige deskundige verklaarde de geneesheer-directeur van het krankzinni- handel kan men speculeerein, en dat is onvoorzichtig; denk daaraan, jonge man Het is best mogelijk, dat jk' iets kkostoaars vindt, mijnheer, waaigde Wil lem er bij te voegen. Jawel, jawel, als de kalveren op het ijs dansen. Hoe zijn igedachtengang op biet oolgemt blik was, is moeilijk te zeggen, maar hij dacht in eens aan zijn nichtje en daar stond ze, hetgeen ze al twee minuten lang had gedaan. Ze was uit de acb(- tergewelven te voorschijn gekomien en keek Willem en zijn schilderij tje met aandacht aan. Wat is er nichtje, zei de oude man op scherpen toon. Wat klom je doen? Is het koude lams vlees ch^ dat in de kast staat, voor het middagmaal, Ooimi Si?, zei Julie een weinig blozende. Ja, ze kreeg een kleur, omdat ze spreken moest in tegenwoordigheid van een knapy- pen jongen man,. Ja, wat denk je, dat wij' anders kra gen? Truffels misschien of p8,te de fou gras Neen, Oom Si, zei Julie ernstig Goed dan, bromde S. Gedge HOOFDSTUK IV. Het was niet voor 's avonds, dat S. Gedge per bus naar Clerkenwell was gegaan om een ouderwetscbe sofa te koioi- pen van een koopman,, die in geldelijke verlegenheid zalit, dat Willem en jillie keimis met elkaar bonden maken. Voor \dien tijd echter was de atmosfeer in No. 46 Nieuwe Kruisstr. door hun tegenwoor meening was, dat verdachte niet direct den misdaad heeft gepleegd, miaiar a'l worstelende tot zijn daad is gekomen. De officier van justitie eischte 10 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorar rest. Bij Kon. besluit zijn benoemd met ingang van 1 November tot generaal- majoor, resp. commandat van de IVde divisie en commandant van de Ilde di visie, de kolonels H. G. Winkelman en B. E. Stöver, onderscheidenlijk van den generalen staf, chef van den staf van het hoofdkwartier van het veldleger, en commandant van de IVde infanterie brigade; bij den generalen staf: tot kolonel de luitenant-kolonels I. H. Reynders en j. van Andel, beiden van dien staf, resp. chef van den staf der Iste divisie en sous-chef van den staf van het hoofd kwartier van het veldleger; tot luite nant-kolonel de majoor J. J. van San ten, van dien staf, commandant van de luchtvaartafdeeling. digheid ;al aanmerkelijk verbeterd. Bij' den eerslen oogopslag redds was Willem niet weinig getroffen door del verschijning van dat nichtje. In de eer ste plaats vormde ze zeker al 'n heel .groot contrast met vrouw Raneiman. Zij zag te'.r zoo zindelijk en netjes uiilt; ze had mooie handen de 'kleur van haal was juist iets voor een schilder en ze had 'het alleraardigst opgemaakt. Daar enboven was ze zoo slank als een 'wilg, iz'ij bewoog zich met een zekere bevalligheid en gratie en haar oogen waren igrijk. En wat hein bovenal trof, zij' glimlachte echt vriendschappelijk'. En Julie, welken indruk had zij get kregen? Toen ze beta daar onverwachts zag staan, dicht bij Ihiet raam. met het schilderstukje in de bgnd, dat hij' op d« markt gekocht bad, vond ze dadelijk daf de jonge man een heel aardig voorkoimer had. Hij' zag er vriendelijk en knap uit En die indruk werd bevestigd, toen zï 's avonds met elkaar gepraat hadden gedurende de zeer gelukkige at'wezi'ghek van Oom Si. Hij' was inderdaad heel vriendelijk ei knap. Hun gesprek begon iets na zevenen toen Willem de luiken had didhl gedaan en de winkeldeur gesloten. Hij' was het die het 'gesprek begon. U blijft hier, nietwaar juffirouv i Ged'ge (Wordt vervolgd. m

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 5