beurs- en wisselkoersen. bioscopen. beursthermometer Kort Zeeuwsch Nieuws. WALCHEREN. Gemeenteraad van O. en W. Souburg. Gister vergaderde de raad. Voorzitter de burgemeester jhr. H. 'A. van Doorn. Be VOORZITTER zegt in de vorige vergadering tot zijn groote sp'ijt op) onver klaarbare wijze verzuimd te hebben van den heer De Priester als wethouder af scheid te nemen, en hemi te danken voor alles wat hij als zoodanig heeft gedaan. Hij 'wil thans dit verzuim herstellen, en brengt speciaal dank voor dè aangename samenwerking. Spr. hoopt, dat de heer De Priester nog veel als raadslid in het belang der gemeente tot stand1 miag bren gen. (Applaus.) De heer DE PRIESTER dankt voor die woorden. Hij1 dankt den voorzitter voor de tegemoetkoming 0111 de verga deringen van Pi. en W. 's avonds te doen houden; verder den secretaris, die met het secretariepersoneel meer werk heeft gekregen, door het intreden van de s. d. in het college van B. en W. De samen werking is .met allen schitterend' geweest, waarvan spr. de beste herinneringen zal behouden. "Wat er in de vier jaar tot stand' is ge komen, is reeds in dte vorige vergadering gezegd. Spr. hoopt, dat dit werk op de zelfde wijze zal voorLgezet worcfen, in een tempo van opbouw. Nu spr. weer tot raadslid gledegjradeerd is, zegt spr. op dezelfde wijze voort te gaan in het belang der gemeente zooals spr. dat ziet. Notulen, 1 De notulen worden na een enktelfe op merking z. h. .,t. goedgekeurd'. Mededeelingen. Ced. Staten hebben voor het tijdvak van twee jaar vrijstelling verleend tot het geven in onderwijs in vak j. (Gym nastiek). Ingekomen stukekn. Een adres van C. Bosch over een Heining die z. i. ten onrechte door de gemeente in de Vrijburgstraat 178 is geplaatst. De VOORZITTER stelt voor dit voor kennisgeving aan te nemen. De heer LEENHOUTS vraagt hoe de zaak eigenlijk zit. Hebben Bi. en \V. iets gedaan wat niet oirbaar is? De heer SUURMOND- meent dat in dertijd de kwestie in handen van Bi. en W.is gesteld. Spr. vraagt of er eenig mo tief van rec-nt is, dat Bi. en W. gelijk heeft. De heer DE PRIESTER wil explicatie geven als oud-wethouder. Spr. zet uitvoerig uiteen, dat na on derzoek van den gemeente-opzichter de sloot geheel aan de gemeente bleek te behooren, en de omheining te recht is gezet. De raad kan dus dit adres gerust voor kennisgeving aannemen. Na eenige replieken z. h. st. goedge keurd. Gemeentebegrcoting 1932, De gemeentebegrooting 1932 werd aan geboden, sluitend met een tekort van f 24000. Zal worden onderzocht door een be treffende commifisie ad hoe. Correspondentschap Arbeids bemiddeling' Voorgesteld wordt voor het correspon dentschap der arijeidsbemiddeling en den dienst der werkloosheids verzekering' al hier een \erordening vast te stellen. In verhand met de toenemende werkloos heid is het gewenscht voor dezej instelling eenige voorschriften in het leven te roe pen. De heer DE PRIESTER heeft diverse aanmerkingen op de artikelen. Hij wil voor het correspondentschap de verplichting scheppen statistische gege vens te verzamelen betreffende den aan bod van en vraag naar arbeid1; dat de raad en niet Bi. en W, de instructie voor den correspondent vast stelt; voorts wil spr. in de commissie van toezicht leden der organisaties vertegenwoordigd zien. Hij wil die commissie doen aftreden gelijk met den nieuwen raad. Spr. meent uil een artikel te lezen, dat dei arbeidsbemid deling zich Dij een conflict partij stelt. Er moet duidelijk staan, dat er bij een conflict nimmer bemiddeld zal worden «oor arbeidsbemiddeling. Spr. acht 't bovendien onjuist, dat de nadere regeling, van de werking zoo noodig geschiedt door B. en W. Geen van heide wethouders wensch- tenin eerste instantie het woord. De heer SUURMOND' had een ver dediging na de rede van den .heer De PRIESTER verwacht. We moeten in de zen tijd voorzichtig zijn met wat we aan adjministratie op ons nemen. Spr. weet Spr. wijst verder op eenige redactie fouten. De SECRETARIS zegt dat deze wij ziging te voegen is, als de heeren de nog niet, welke strekking verschillend!© hegrooting hebben bijgewerkt, opmerkingen van den heer De Priester Kunnen liehben. Hij wit de gelegenheid hebben hetzij nu hetzij in de volgende vergadering erover te dehatteeren. De VOORZITTER gelooft niet, dat de zaak zoo presseert, om1 de verordening niet nog eens terug te nemen. Overigens zijnde wenschen van den heer De Priest- ter niet zoo vergaand, dat ze er niet in verwerkt kunnen worden. De heer DE PRIESTER meent dat dè bezwaren niet van geringen aard zijn. Dat de wethouders zwijgen beteekent, dat zij de kwestie niet hebben kunnen volgen, of dat ze met sprs. voorstellen stilzwijgend instemmen. Daarom stelt spr. terugname tot de volgende vergadering voor. Aldus besloten. Overname onderhoud Groene- weg. In verband met het verzoek van P. 'Besuijen hebben B. en W. een onder houd gehad met het gemeentebestuur van Koude kerke. Ook aan den raad van Koudekerk© is eenzelfde verzoek gericht daar de grens tusschen Koudekerke en (Souburg juist over den Groenen weg loopt. Bij bedoeld onderhjoud is overeen gekomen de raden voor te stellen 15 pet. idea- onderhoudskosten per jaar aan adressant uïit te keeren. Het moet geizien de toestand van den weg niet gewenscht geacht worden het onderhoud over hei nemen mede met het oog op de consequenties daaraan 'verbonden. t De heer DE PRIESTER acht deze kwestie van beteekenis voor alle bin nenwegen. Spr. wil met dit voorstel mee gaan. doch bij andtere binnenwegen het percentage vaststellen naar gelang het onderhoud kost. De VOORZITTER zegt dat ieder geval op zich zelf beschouwd zal worden. De lieer CIJSOUW betoogt diaf de weg er nu eenmaal lag, en geen vergoeding! van tevoren is aangevraagd. De heer SUURMOND meent, dat re kening moet gehouden worden met het belang van de gemeente voor dè binnen wegen. Met 15 pet. kan hij zich veféen - gen liet voorstel wordt z. h. st. aangeno men. Lid werkloozencommissie, In de plaats van den hjeer N. Oijsouw, die als lid van den raad zitting had in dei werkloozencommissie, worden nu, daar genoemd persoon "thans als wethou der deel der commissie uitmaakt, de 'volgende leden van den raad aanbevo len: 1. J. Suurmond; 2. J. Goedbloed. De heer JANSSEN vraagt naar de mo tieven dezen keer met een aanbeveling te komen. Dat is nog nooit gebeurd. (Daarom bevreemd 't spr. Hij had ver wacht dat de heer De Priester aanbe volen vou worden, nu deze als wethou der is afgetreden. Het was wel 'zoo royaal 'geweest, vooral nu de heer Oij souw ambtshalve aftreedt. Spr. heeft niets tegen beide aanbevole- nen, doch zal hen niet stemmen. De VOORZITTER zegt dat de fracties der aanbevolenen niet vertegenwoordigd zijn Dat is de eenige overweging ge weest. Benoemd wordt de heer Suurmond 6 st. (4 op dein heer De Priester, 1 op de heeren Goedbloed en Lorier), na twee vrije stemmingen en herstemming. De heer SUURMOND bedankt echter. Bij de nieuwe stemming wordt be noemd de heer Arendse (na twee vrije stemmingen en herstemming, tenslotte krijgt de lieer Arendse 6 st., de heer De Priester 5 st.) Ook de heer ARENDSE bedankt. Bij de hernieuwde stemming wordt be noemd de beer Lorier (na twee vrije stemmingen en herstemming. Tenslotte kreeg de heer Lorier 6 st., de heer De Priester 5 st.). Ook de lieer LORIER bedankt. Bij de volgende stemming wordt be noemd de lieer VAN SOELEN (met 6 st. 4 st. op den heer De Priester, 1 st. op den heer Louwerse). 'Deze neemt ae oenoeanng aan. Wijziging begrooting 1931. Bij de wijzigingen der hegrooting vraagt de heer DE PRIESTER aanhouding!, daar men geen zuiver overzicht heeft van wat vervallen is en wat niet. De VOORZITTER, zegt duidelijkheid toe. De SECRETARIS zal de posten nog eens controleeren. De lieer SUURMOND acht 't ook een hjeele puzzle. Waarom is de post voor werkverschaffing naar den kapitaaldienst gebracht? De heer DE PRIESTER, zegt dat we crisistijden beleven, voor arbeidersbemid deling jzijn buitengewone middelen noo dig, Spr. meent dat er een crisisleening komen moet vandaar de plaatsing in den kapitaaldienst. Het voorstel wordt z. h. st. aangeno men. Werkloozenzorg. Aan de orde is de interpellatie der s. d.-fractie over de werkloozenzorg. De heer DE PRIESTER zegt dat deze interpellatie is aangevraagd om de kwes tie rustig te hespreken. Daarom heeft spr. de kwestie niet in de rondvraag willen behandelen. Spr. 'betreurt echter dat de raad niet zjjn toegezonden de punten die spr. behandelen wil. Dat was makkelijker geweest. Spr. wil 't eerst behandelen het straf fen van twee werkloozen (uit de werk verschaffing zetten). Spr. vraaigt hoe het onderzoek is geleid en wat zijn de resul taten. De lieer CIJSOUW zegt dat de arbei- dersbeurs te Middelburg gevraagd 'heeft naar •Werkkrachten. Twee zijn er heen gestuurd. Zij hebben medegedeeld geen loon te verdienen wat hier door i de landarbeiders betaald wordt. Een on derzoek is toegezegd, bleek wel een loon t© kunnen worden verdiend dan zouden id© betrokkenen voorloopig vorden ge weend. Gebleken is dat inderdaad hooger loon kon "verdiend worden. Dat is dus de treden der wering. De heer DE PRESTER vraagt bij wie een onderzoek is ingesteld. De heer CIJSOUW': Bij de werkgevers. De heer DE PRIESTER: Niet hij de betrokken arbeiders? De heer CIJSOUW' Zeker. De heer DE PRIESTER acht dit geen onderzoek dat hier is geschied. Geen enkel loon is hier gewaarborgd, als dit niet vaststaat is 't moeilijk de menschen te dwingen het werk te doen. De betrokken arbeiders rebben direct geprotesteerd tegen het loon. Zonder opgave van reden zijd de arbei ders de werkloozenzorg uitgezet. Een paar dagen da/arna zijd zij opgeroepen door B. en W. om1 gehoord te worden Er zat dus iets niets zuiver. Men had de arbeiders kunnen waarschouwen en beide partijen moeten h|ooren. Bij B. en W. werd de fout gemaakt een arbeider nog te laten trekken, wat h/ij niet had mogen doen als de straf juist is. Spr. zet uiteen, dat, toen zij' bij een boer werkzaam waren er iemand kwam voor hetzelfde loon. Er kon dus geen hiooger loon worden verdiend. Waarom moesten die menscheen dan uit de werk verschaffing? Hij wijt de schuld aan B. en W., en voorspelt bittere dingen als het zoo blijft gaan. Aangaande het te werkstellen van werkloozen wijst spr. op een geval, dat een arbeider na bij de werkverschaffing de P.Z.E.M. en de Spoorwegen te bleb- ben gewerkt, werkloos zou zijn gewor den door eigen Schuld, doordat hij geen belasting kon betalen van, f 14 per week. Aangaande de toepassing der crisisre geling betoogt spr. dat ontslagen bij de Schelde crisiswerkloozen zijn. Zij trach ten werk te geven in de particuliere bouwbedrijven, werden toen weer werk loos. In dat geval werden ze -verwezen naar het burgerlijk armbestuur want B. en W. noemen ben geen crisistwerkloozen Als we zoo doorgaan wordt het van de winter met de werkloozen schreeuw end. Men is bezig de werkverschaffing en werkloozenzorg kapot te maken. We heb ben een belangrijk object gehad, dat is nu klaar. Blijkbaar lijehhen B. en W. niet naar nieuwe bronnen uitgekeken. Er wordt alleen wat bladeren geveegd, of sleenen geklopt. Werkloozenzorg is otn uit te kijken naar nieuwe objecten. Als dit moeilijk was, dan lipd met den rafad moeten worden overlegd. In geen geval hadden ze hier voor loopen. ZUID-BEVELAND. SCHORE. In deze gemeente heeft zich Er is werk te over op Souburg voor de werkloozen meent spr. Waarom heb ben B. en W. dat niet ingezien. Het handt- jevol werkloozen van thans zal hoe lap- een geval van vlekziekte voorgedaan on- ger hoe grooter worden, en daardoor ook dar de varkens. Maatregelen zijn getrof- het pauperisme. .Dat zal voor Souburg fen. harde gevolgen hebben. Spr. eischt van AMSTERDAM, 10 October. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden, Ned. 22 A/B 1000-6 100—100%. Ned. 31 1000-4 96—95. Ned. 17 1000-4 J4 100—100. Certificaten-3 7373. Cert. N".W.S.-2% 6014 Duitschl. 100-7 4645. Engl. W.L. 50-200-5 7514—7414. Goes '30-4 99 Zeeuws. Hyp. B-414 949414. A Amsterd. Bank 11011114. A Bank Assoc. 2914 C Rott. Bankver. 6868. A Twentsche Bank 9794. A Pref. Jurgens A. 851487. K.M. De Schelde Nat. Bez. 4040. A Ver. Papf. v. Gelder 636214. C Am. Car Foundry 131413%. C Am. Smelt Ref. 26%25%, C Farbenind. I.G. 89%90. C U. States St. C. 72%— 69%. C C, Publ. Serv. 4144%. C North Am. Cy. 37%3614. A Born. Sum. II.M. 109%100%. A Ned. Wol Mij. 22%—23. A Singkep Tin M. 65%68. A J. C. Japan Ln. 3434. A Rotterd. Lloyd 8080. A S. M. Nederland 8684%, A Amst. Thee C.M. 27% A Houth. Alberts 58 C Peruvian C. Pr. 8%8%, A Erie Spoorweg 15 A Southern Rlw, 20%20%. C Union Pac. Rr. 117119. C Int. Nickel Cy. 9%9%, A Koloniale Bank 72%71. A N.I. Hbk. 1000 74%—72. C Ned. H.M. 1000 95%—93. A Alg. Kunstz. U, 41%40%. ,chandaal mogen B. en W. dat zoolang er geen nieuwe oh jecten zqn er een behoorlijke -steun regeling tot stand zal 'koinen en uitjgo- bij het voormalig "Bi. en W. De heer CYSOUW 'betoogt dat die bouwvakarbeiders toch zijn uitgesloten bij het voormalig B. en W. wat nieuwe objecten betreft, er is aan de begraafplaats hard gewerkt om September te halen, een volgend college van B. en W. moest dan maar voor nieuwe objecten, zorgen. Al de aan merkingen zijn ook van toepassing op het vorig B. en W. De bewuste arbei der verdiende wel degelijk meer dan de twee nedoelde. De VOORZITTER zegt, dat er nog veel werkobjecten in de pen zijn. Goed keuring van den minister wat noodzake lijk is, werkt vertraging in de hand'. De heer JANSSEN zegt dat spr. frac tie meermalen gewezen heeft op stra tenaanleg voor bebouwing. We moeten zorgen voor den aanleg van, straten. Lar ten B. en W. dat eens onder het oog (zien. De heer JANSSEN wijst op het met winst verkoopen als in Vlissimgen De VOORZITTER zal de wenk in ge dachten houden. De heer DE PRIESTER wil een beslis sing uitlokken. Hij heeft aangetoond dat de arbeiders onschuldig gestraft zijn, wat niet is weerlegd, ook niet door den heer Cysouw. Het onderzoek is geleid op een zijdige wijze. De Raad moet een -nieuw onderzoek gelasten, door onbevooroor deelde menschen. Vroeger hebben we iets dergelijks gehad met deze arbeiders, toen zijn ze in het geheel in, het gelijk gesteld. Spr. kan zoo noodig wer'k'ohjee- ten aanwijzen. Watwilleln B. enlWf.? Geen sprake van dat dit zoo moeilijk is. Het verwijt 'komt dus niet aan het oude B. en W. Die was de werkloozenzorg volkomen machtig. Spr. eischt van het college van B. en W. spoed te betrachten met werk te verschaffen. Hij mag zeggen dat hij voor een goede werkloozenzorg gezorgd heeft. Spr. zal dan ook zorgen, dat hij nu hij er uit is gegooid, op een andère wijze weer in de WcrkloozencommisSie terug' komt. Dat dit niet door den Raad is geschied, wijt hij niet den Raad, maar B. en W., die hem niet op de voordracht stelden. Spr. hoopt dat de gestraften in eer© hersteld zullen worden en voor een goede werkloozenzorg gezorgd zal worden. De VOORZITTER zegt, dat de afhan deling den iaatsten tijd niet meer >zoo vlug gaat. Wat in de toekomst gaat ge beuren zal veel strenger zijn; dan zullen de touwtjes strakker worden getrokken. De heer DE PRIESTER betoogt dat de arbeiders goed werk kunnen leveren. De heer CYSOUW betoogt dat dè bei de menschen Maandag weer bij de werk verschaffing te werk gesteld kunneln wor den. i De heer DE PRIESTER, maar dat heft de straf niet op. Hij stelt voor de straf van beide ar- neiders in te trekken. De heer CYSOUW wil met den betref- fenden boer en den arbeider nog eens praten. De heer DE PRIESTER: Dan is liet onderzoek onvolledig geweest en daar zijn dan de werklieden op gestraft Het yoorstel-de Priester wordt ver worpen. Alleen s.d.-fractie en de heer Goedbloed voor. De heer VAN SOELEN verliet de vergadering om niet mee te stemmen. Het voorstel-de Priester tot plaatsing van de bouwvakarbeiders bij' de werk verschaffing wordt verworpen. Het voorstel voor een behoorlijke re<- geling der werkverschaffing wordt met algemeene stemmen aangenomen. Het voorstel voor een. instructie voor de werkloozen in te stellen, even-zoo. Rondvraag- De heer JANSSEN vraagt naar de eiectrifïcatie van den Bermweg. De VOORZITTER zal er met de iP. Z.E.M. over spreken. De heer DE PRIESTER wijst op den gevaarlijken toestand van den Berm weg. Spr. verzoekt spoedig herstel Hierna geheime zitting. THOLEN. OUD-VOSSEMEER. De 70 jarige veld-- arheider M. M. begaf zich Donderdag naar zijn land; onderweg werd hij waar schijnlijk door een duizeling getroffen en viel hij in een sloot. Onmiddellijk was er hulp aanwezig. M. is per auto thuis gé bracht, maar eenige uren later is de mian- overleden. Bij Kon. besluit i s vergunning ver leend t ot het aannemen van dè( versiersei- len van ridder van de Orde van het Le gioen van Eer van Frankrijk! aan 'S. A. Leopold te Goes. A v. Berkels Pat. 27 C Calvé-Delft 6060, A C. Suiker Mpij. 1819%. A Int, Viscose 9%12%-13. A Kiichenm. I. Acc, 7%8-10. A Ned. Ford A.M. 205—203%. A Philips Gem, B. 61—60%-59%. C Unilever 121-118-120. C Anaconda Cop. 31%31%-31%. C Bethlehem St. 29%— 28% -29%. C Gen. Aviation 3%3%. A A.N.I.E.M.—N.B. 180%—182%. C A. Gas El, Cy. 8%—8-8%. C Cities Serv. Cy. 7%7%-7%. C Midd. West Ut. 11%—10%-11. A Alg. Explor. Mij. 68%65. A Boeton Mijnb. 34% A Kon. Petr. Mpij. 145%—142-138%. C Contin. Oil Cy. 77-6%. C Shell Union O.C. 54%-4%. A Holl. Amer. Lijn 4%4%, A K.N. Stoomb. Mij. 23% A Ned. Scheepv. U. 81%81. A H.V. Amsterdam 1903/4—190-186. ELECTRO. Het signaal in den storm. Het voorprogamma is ditmaal rijik voor zien van „shots" uit heel de wereld, ook uit ons land is er, naast een zwijgende, 'm geluidskrant. Interessant zijn enkele filmi- opnaimen van de roekelooze Nautilus in volle zee. Men kan dit nu officieel ten zee-doode gedoemde waaghals-scheepje dus hier nog eens zien iin het element, dat zijn graf worden zal. Na een zotte klucht, waarin Chester Gonklin de rare ouwe snuiter een parodie op orandweer gebied te zien geeft, volgt ditmaal als hoofdfilm1 een zeemansgeschiedenis. Vrachtschepen, commandobrug en niachinekamertele- graaf, hutten en een komiek! stewardjè, aan wal in Havanna, café, danseres en cabaretière, een pootige eerste stuurman eh een tweede dito, die- elkaar afrossen, dan een samenzwerinkje met natuurlijk! een vrouw in het spel. De storm.... daar zijn heel mooie opnamen bij'. Het over buizen de water, het slingerende en stamt- pende schip, de hulpverleenïng door het bananenschip Silver Crest aan de in nood verkeerde Cross Wind, dat is suggestief en natuurgetrouw opgenomen. Wie als Jandrot eens wil weten, hoe het met „stórm op zee" toegaat, die kan idiafer deze week in de Electro een heel aardig© fil mische benadering van beleven. Eu George Bancroft is een echte zee man. Nu eens niet zoo'n echt-mooi Atmle» rikaansch glad-snuitje van een mant FLORA. Slachtoffers der samenleving. Heut war Ich bei der Frida. De slachtoffers der samenleving zijn zij die de wereld door vooroordeel! door conventie, door wat ook al (te spoe dig veroordeelt alle medelijden en mee voelen ten spijt. In het onderhavige geval de ongehuwde aanstaande moeder, die lotageoorloofde middelen te baat neemt ter voorkoming. Inderdaad dus een modern zedenbeeld Alle angst, alle moreele fotering ligt in deze film besloten, die Margarete Sla- ge! en Rudolf Lettinger goed spelen. ,Heut war ich bei der Frida", natuur lijk naar den dusgenaamden Schlager. 't Is echter verstandiger bij dergelijke Frida's niet te zijn, al is haar omgeving nog zoo aantrekkelijk, komende daar de noodige moeilijkheden van, niet 't minst financieele, en allerlei verwikkelingen wanneer diverse jongelieden, en oudere inbegrepen beurtelings eenzelfde Frida bezoeken. Zoon onoplosbare puzzle ont staat echter nooit, dat tenslotte de juisi- te man niet Frida krijgt, die du's iminer bij der Frida zal blijven, en 'de zaak! evenzoo voor dc andere met recht in der minne wordt geschikt. Ongetwijfeld een heel amusante filmt Hoofdrollen: Eri Eva, Mary Parker en Hans Brausewetter. A.s. Vrijdag belooft de Flora de Pri vé Secretaresse op Zeiss-Ikon Band geluidsinstallatie. 1 APOTHEKEN. Zondag en de nachten der volgende week is te Middelburg geopend de apo theek van mevr. wed. J. Wv. d. Garde (Korte Noordstraat). A Java Cult. Mij. 145%139. A N.I. Suiker U. 98—97. A Poerworedjo S.O, 13% A Deli Batavia 136137%, C Deli Mij. 1000 165%—168%. A Senembah 193 C Chicago Milw. 3%3%, A Amst. Rubb. C. 50—50%-50. A Deli-Bat. Rubb. 20—18%. A Hessa Rubber 32%32%. A Serbadjadi S.R. 23%23%. A V.I.C. Ondern. 30—29%. C Interc. Rubber 1%1%-1%. Prolongatie 33. WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, 9 Oct. 10 Oct. Londen 9.59 9.49 Berlijn 58.30 57.50 Parijs 9.77 9.73% Brussel 34.70 34.60 Zwitserland 48.65 48.75 Kopenhagen 55.00 54.00 New-York 2.47% 2.46% Schepen Industrie Mijnen Amerika H. V. A. - Rubber - Tabak i— Koninkl. Wettig gedeponeerd.

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 2