provinciale Zeeuws die WEEI&fWIND SSSJCJ Üuita delft* Twee bladen. DONDERDAG 8 OCTOBER 193 1. Eerste blad. 174e Jaargang. De tiic/ff de BINNENLAND. OED IÏÏJ3t Y6J T9T y© T3T ?6?T9Ï ZEELAND. Stormachtig ïrt MIODELBURGSCHE COURANT Dagblad Abonnementsprijs voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regelvoor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. CJITG. N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 7 2.10; elke regel meer 30 cent, In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uitdruk kelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opge nomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummer 5 cent. No. 2 3 7, Middelburg, 8-X-'31. Het is den chroniqueur der vroedschaps vergaderingen geoorloofd af te wijken van de strenge volgorde der agendapun ten; onderwerpen, waa'rover lang, vooral lang, en breed, o zoo breed, gediscussi eerd is, met een vleugje van z'n pen af te doen, om naar eigen believen stil te staan bij schijnbaar of zelfs blijkbaar vol maakt onbelangrijke agendapunten.... kortom, vrijwel alles wat in dit opzicht den verslaggever als een ernstige fout in de oplevering van zijn werk aangerekend zou moeten worden, is den schrijver van het overzicht veroorloofd. Zoo lust het ons thans, eens met punt 17 te beginnen: Uitbreiding van het leer plan der Industrie- en Huishoudschool. Dat was betrekkelijk een vrij onbelang rijk iets: het gaat, voorzoover de ge meente Middelburg er iets aan te betalen heeft, slechts over een 125. En toch heeft zich hierover een heel debat ont sponnen, toch geraakte de Raad hierover aan den lach, en in opwinding, toch wist een der sprekers een, eenerzijds instem mend, andererzijds hoonend applaus aan de vergadering te ontlokken. De zaak waarom het ging is deze: Aan onze industrie- en huishoudschool wordt er niet alleen naar gestreefd, jon ge meisjes tot deugdelijk-onderlegde huisvrouwen etc. op te kweeken, maar er wordt hier tevens het noodzakelijke voorbereidend onderwijs gegeven aan hen, die later weer leerares aan zulk een inrichting als de onze willen wor den. Nu dient op last van den minister in het leerplan van dit voorbereidende onderwijs te worden opgenomen: boek houden en natuur- en scheikunde. Tot" die aanvulling werd 's Raads goedkeu ring gevraagd, en daartegen bleken heel wat bezwaren te bestaan. Het sterkst werden deze geformuleerd door den heer Van Andel, die zeide, zooiets volmaakt overbodig te achten, boekhouden, wijl een goede huisvrouw contant koopt, en scheikunde wijl al dat gescherm met ca lorieën en vitaminen spreker koud liet: hij at liever een maaltijd, gekookt door een huisvrouw die géén les in deze za ken had! Daar werd braaf om gelachen maar toch, wanneer men de zaak meer in al- gemeenen zin beschouwt, dan valt er heusch wel iets voor deze redeneering te zeggen. Wij krijgen in ons landje steeds meer leeraren en leeraressen in alle mo gelijke vakken en richtingen, we worden allemaal opgeleid en doen allemaal exa men, om daarna, later, jongeren te gaan examineerenen wordt de wereld er zooveel beter door? Eten we zooveel smakelijker en voedzamer dan vroeger, zijn we zooveel degelijker vaklieden dan vroeger? .Zeker: ambachts- en nijverheidsonder wijs hebben hun groote nut, en een dege lijke, wei-onderrichte arbeidersstand is een zegen voor de natie, maar alles dient zijn grenzen te hebben. En wat de Raad gisteren deed, was een demonstratie te genover de zucht naar uitbreiding van bemoeienis, die men overal, als een zeer menschelijke eigenschap, vindt. Als zoodanig, dat wil zeggen als ma nifestatie van geestesgesteldheid, was dit yaarbij de heer Mes onder hilariteit en instemming om een „verso beringsminister'' vroeg volkomen ge slaagd. Dat daarnevens de onderhavige voordracht maar met 12—5 stemmen werd aangenomen, was toch wel goed: om in een bepaald geval een onderdeel van een systeem uit te snijden, teneinde daarmee triomfantelijk den bezuiniger te kunnen uithangen dat is weer 'niet de weg. Zij, die daarmede rekening dienen te houden, kennen nu echter de stemming van een niet gering deel der Raadsleden: dat deze niet voornemens zijn „alles maar goed te vinden". Bij de vaststelling van verkoopprijzen en verkoopvoorwaarden van het terrein der vroegere kweekerij „De Jongh" aan den Noordsingel, heeft die heer Boasson voor 't eerst aan het tournooi deelgeno men. Hij was daarbij gezeten op het pa radepaard van den heer Marchant, en droeg een schild, waarop het woord „erf pacht" in gulden letters blonk. Ons dunkt, dat een principieele behandeling hiervan beter bij de algemeene beschou wingen over de gemeentebegrooting op z'n plaats was vooral, wanneer men tevoren de neuzen kan tellen, dat een voorstel in deze richting toch geen kans had. De Raad heeft het door B. en W. voor gestelde aanvaard, en dadelijk daarop het Raadslid de heer Paul, was „toe vallig" net even weg keurde de Raad ook goed den verkoop van een aardig stukje grond aldaar aan opgemelden soc.- democratischen vroeden vader, die voor nemens is ter plaatse te gaan bouwen. Hij zal echter nog de goedkeuring van de Kroon behoeven op het raadsbesluit, dat hem dus formeel nog slechts tot pro- visorischen grondeigenaar maakt. Dat die goedkeuring verleend zal worden, lijdt natuurlijk geen twijfel, aangezien de zaak op zichzelf uiteraard volkomen in den haak is, Een soortgelijke poging tot het houden van algemeene beschouwingen over de gemeentepolitiek, vóórdat deze aan de orde zijn gesteld, ondernam de heer Van der Feltz, die, naar aanleiding van het al of niet plaatsen van enkele lantarens, een breed betoog over het toekomstige gemeentelijke beleid wilde opzetten, en ten deele heeft opgezet. Maar dit werd den voorzitter toch te bar en de spreker kreeg het dringende verzoek, zich bij de lantarenpalen te houden en de algemee ne beschouwingen op te zouten tot bij tijd en wijle officieel de gelegenheid ge geven zal worden, ze te ventileeren. Aldus geschiedde toen. Het was over zessen, dat we huis waarts keerden gisteravond, en de agen da vermeldde niet veel „zware punten". Waarmede heeft men dan wel den tijd volgepraat? Och, er waren zoo van die zaken, die op zichzelf vrij eenvoudig, nu eenmaal de eigenschap hebben, de gemoederen te verhitten. Daar is b.v. de kwestie van den Roomsch-Katholieken-Volksbond. Deze bond wil een vertegenwoordiger n a- m e n s dien bond aanwijzen in de com missie voor steunverleening aan werk- loozen. En daartegen hebben B. en W. bezwaren, gansch niet, omdat zij geen r. k. in die commissie zouden willen heb ben, maar omdat, naar hunne meening, het karakter van den R.K.V.B. der mate verschilt van dat van den M.B.B. en den C.B.B., dat toelating van een ver tegenwoordiger uit den R.K.V.B. en als vertegenwoordiger van den R.K.V.B, tal van andere organisaties het recht zou geven, nu eveneens iemand in de crisis commissie te vragen. En dan was het einde niet te voorzien. Met keur van argumenten heeft de heer Mes getracht, aan te tobnen, dat de R.K.V.B. wél met de twee vorenge noemde organisaties op een lijn is te stellen, maar de Raad wilde er niet aan. Temeer niet, omdat de weg uit de im passe aangewezen kon worden: wanneer de 88 leden der r.k. vakbeweging hier ter stede een gezamenlijken afgevaardigde benoemen, dan is er geen enkel bezwaar tegen dien afgevaardigde als zooda nig tot de commissie toe te laten en dan is het r.k. arbeidersdeel van onze stad toch vertegenwoordigd, zooals het wenscht, en zooals ook behoorlijk is? - Al even hoog liepen de golven der wel sprekendheid over het voorstel Paul c.s., dat tenslotte zóó uit de besprekingen te voorschijn kwam: de Raad besluite het college van regenten over de Godshuizen voortaan te doen bestaan uit een voor zitter en 7 leden, daarvan 2 te benoe men uit den Raad. Met slechts de stem men van s.d. en v.d. voor, werd het na een zeer principieele discussie, verwor pen. De vraag waarom het ging, en waar op het tenslotte viel, was deze: zou een te groot aantal Raadsleden, q.q. in het bestuur der Godshuizen benoemd, niet schade doen aan de onbevangenheid, waarmede de Raad tegenover dit bestuur dient te staan? Het wil ons voorkomen, dat de argumenten der voorstanders van het voorstel-Paul deugdelijk waren: door dee sterken financieelen band tusschen Godshuizen en gemeente is het wensche- lijk geworden, dat er wat meer en die per „contact" tusschen beider besturen is, en de benoeming van twee Raadsle den q.q,, zelfs met den toevallig Raads lid en regent zijnden heer Boasson mede, zou naar onze meening de vrijheid van handelen des-Raads zoomin als de hel derheid en objectiviteit zijns oordeels in Dit alleen kan voldoening geven aan ons hart: een doel voor ons leven te hebben en voor iemand die eenza mer en treuriger is dan wij, tot troost en steun te kunnen zijn. ongunstigen zin hebben behoeven te be- invloeden. De Raadsleden behoeven toch, en zullen o. i. ook nimmer iets „slikken" omdat enkelen hunner in andere quali- teit, er aan medegewerkt hebben? In een aanneming van het voorstel-Paul zouden wij geen onheil gezien hebben. Zoo zou er nog heel wat uit de agenda op te visschen zijn, maar der gewoonte getrouw, verwijzen we daarvoor naar het elders in dit blad te vinden verslag van 's Raads vergadering. tf/i word A 25, 45 en 65 ets. (Ingez. Med. MR. L. J. A. TRIP. Zooals wij gister onder laatste be richten meldden heeft mr. Vissering be dankt als president van de Nederland sche Bank, en is mr. Trip tot zijn op volger benoemd. Deze bedankt nu als voorzitter van den ondernemersraad van Ned. Indië. Mr. Trip begon zijn loopbaan in 1901 als commies bij het departement van Fi nanciën, en had het in 1916 gebracht tot thesaurier-generaal aan het depar tement van Financiën. In 1923 werd hij directeur der Javasche Bank tot 1929. Mr. Trip is 54 jaar oud. Onderhoud met Mr, Trip Een redacteur van het Ned. Corr Bureau heeft een onderhoud gehad met mr. Trip. Er liep een gerucht, dat mr. Trip, toen hij nog president van de Javasche Bank was, zich als een tegenstander van de handhaving van den gouden standaard had uitgelaten. Mr. Trip zeide hiervan: „Ik begrijp niet hoe men aan dit gerucht komt. Al leen kan ik zeggen, dat ik het als mijn plicht beschouw, den gouden standaard te 'handhaven." Gevraagd naar de toekomstige poli tiek der Nederlandsche Bank, zeide mr Trip, dat deze in geen enkel opzicht eenige wijziging zal ondergaan. „Alles zal er op gericht zijn de stabiliteit van onzen gulden te handhaven. En dit zal ongetwijfeld lukken: alle voorwaarden zijn er voor aanwezig. Maar er moet ook vertrouwen zijn. En de vestiging van dit vertrouwen moet niet alleen het streven zijn der regeering, maar ook van de Ne derlandsche Bank en bovenal van het Nederlandsche publiek." „Er is geen twijfel aan," aldus de a.s. president, „dat wij door de moeilijkhe den heen komen, wanneer het Neder landsche publiek zijn naam van rustig en kalm maar hoog houdt. Dan kunnen er geen ongelukken gebeuren en zal het aanpassingsproces zich kunnen voort zetten. Want wij leven naar mijn mee. ning niet in een crisis welke weer door een boom-periode gevolgd zal worden, maar wij zijn veeleer op weg naar een blijvend lager-niveau. Het eenige wat nog moeilijkheden mee brengt is, dat de kosten van levensonderhoud, de detail prijzen, zich nog niet voldoende aan passen bij de groothandelsprijzen." WERKVERRUIMING. Een deputatie van de rijkscommissie voor de werkverschaffing heeft gister in een audiëntie bij den minister van bin- nenlandsche zaken uiteengezet dat de commissie het op prijs zou stellen, in dien onder leiding van de Regeering zoo spoedig mogelijk 'n bijeenkomst werd be legd met vertegenwoordigers van werk gevers- en werknemersorganisaties, ten einde in gemeen overleg na te gaan, wat in deze tijden kan worden gedaan om het bedrijfsleven voor verdere inzinking te behoeden. De regeering toonde haar volle sym pathie voor dit denkbeeld en zegde toe, reeds tegen Maandag a.s. de be doelde bespreking te zullen houden. LOOS GERUCHT. Het Nederlandsche Correspondentie- Bureau te Den Haag meldt: Ons kwam ter oore dat gisterenmid dag te Amsterdam het gerucht liep, dat Minister de Geer zou aftreden en dr. Colijn in zijn plaats zou treden. Uit de beste bron kunnen wij met de meeste stelligheid mededeelen dat dit gerucht eiken grondslag mist. BIO-V AC ANTIEOORD, Naar ons wordt medegedeeld zul len op heden meer dan honderd kinderen voor rekening van 'het Bio-Va- vantieoord, de stichting van het Neder landsche film- en bioscoopbedrijf, naar koloniehuizen van het Centraal Genoot schap voor Kinderherstellings- en Va- cantiekolonies worden uitgezonden. De uitgezonden kinderen zijn schoolgaande kinderen van de allerbehoeftigsten uit ons land; zij zijn op verzoek van het be stuur der stichting Bio-Vacantieoord dat zelf geen" invloed uitoefent op de keuze door de afdeelingen van het Centraal Genootschap, na advies der schoolartsen, aangewezen om gedurende een maand in een vacantieoord te wor den ondergebracht. Behalve eenige kinderen die voor re kening der stichting naar boschkolonies zijn uitgezonden, worden 100 kinderen van heden tot 10 November e.k. in het koloniehuis „Kerdijk" te Egmond aan Zee ondergebracht. Indien er onder deze kinderen zijn, die na 10 November nog langer in het koloniehuis moeten worden verpleegd, worden ook de kosten van het verleng de verblijf geheel door de stichting Bio- Vacantieoord" gedragen. Bij de uit te zenden kinderen zijn er ook afkomstig uit Middelburg. DE OVERBRUGGING VAN HET HOLLANDSCH DIEP. De Vervoercommissie uit den Nijver- heidsraad heeft ter kennis van den Mi nister van Arbeid, Handel en Nijverheid gebracht, met voldoening vast te stel len, dat aan de uitvoering van de plan nen tot overbrugging der groote rivie ren, gelijk in het wegenplan is voorzien, met voortvarendheid wordt gewerkt en dat het hem daarbij in het bijzonder heeft getroffen, dat de verbinding van het Westen met het Zuiden des lands over het Hollandsc'h Diep in het nieuwe vijf-jaren-plan een voorname plaats in neemt. De Raad heeft de verwachting uitgesproken, dat met de totstandko ming van deze zoodanige spoed zal wor den gemaakt, dat zij binnen den thans in uitzicht gestelden termijn van tien jaren geheel gereed zal zijn en den Mi nister verzocht, dezen wensch bij zijn ambtgenoot van Waterstaat te willen steunen. Intusschen heeft de Raad nog nader in studie genomen de vraag, of en in hoeverre een bespoediging van de uit voering van de verbinding over het Hol- landsch Diep mede in verband met de daaruit voortvloeiende financieele ge volgen, mogelijk zal zijn. DE KOLENINVOER IN BELGIE, De beperking van den koleninvoer in België zal a.s. Maandag in werking tre den. Van dien dag af kunnen slechts kolen voorzien van licentie in Belgie ingevoerd worden. 8-X*'31, Woensdag hoogste lucht- temperatuur 15 °C (59 °F); laagste 11% °C (53 °F). Heden 9 h: 13 °C; 12 h: 16 °C. 4.8 mm regen. De baro meter is snel gestegen, na de vrij scherpe daling van den vorigen dag. Gisteren (nam.) Heden v.m. Barometer: Ter gelegenheid van zijn bezoek aan Ned. Indië heeft gisteren de Fran- sche minister van Koloniën, Reynaud, van Bandoeng uit eenige radiotelefoon gesprekken gevoerd langs de recht- streeksche radiotelefoonverbinding Ban doeng—Amsterdam. De nijverheidsraad herdacht in zijn laatste vergadering het 10-jarig voor zitterschap van dr. F. E. Posthuma, MIDDELBURG. Vijf en twintig-jarigen dienst Welke Middelburger kent niet de hoofdagent-rechecheur van politie, de heer J. G. Wollenberg, die zich steeds betoont een kalm, maar ten zake kun dig politieman. Wie hem kent, zal be grijpen, dat het hem heden nu hij gedu- •o» e« 98 767 766 765 764 763 762 761 760 759 758 757 756 755 754 Wat de huiskamerbarometer zegt: KeaenJ verandërïjjji o^Wind1-—*A r~" Goed^Wfder -Bestendig ■■DBBBBBaKI Zware Slprnv^ De Bilt (per radio): Een nieuwe de pressie-kern is ten Z W. van IJsland verschenen. De grootste verandering in den toestand bracht een flinke drukstij- ging in het Z. van het gebied, die zich over het geheele vasteland en de Brif- sche eilanden voortzet. Over Frankrijk is de ochtendtemperatuur sterk gedaald en, in mindere mate, over Duitschland en ons land ook. Een aanhouden van de sterke W. strooming over het gebied van de Britsche eilanden en beoosten daar van bij zware bewolking is te verwach ten, met tijdelijk een afflauwing van den wind en een opklaring. Een herhaling van het optreden van onweersbuien is bij het passeeren van de volgende de pressie geenszins uitgesloten. Hoogste barometerstand 772.3 mm te Clermont; laagste 737,3 mm te Röst. Verwachting tot morgenavond Meest matige, tijdelijk afnemende W. tot Z.W. wind, zwaar bewolkt met tijde lijke opklaring, aanvankelijk nog weinig of geen regen, weinig verandering ini temperatuur. Zon op: 6 h 13; onder 17 h 22. Licht op: 17 h 52. Maan op: 1 h 24; onder: 17 h 28. N.M.: 11 October. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min, later. (S springtij). October 1931. Hoogwater. Laagwater. Do. 8 10.39 23.15 4.35 17.13 Vr. 9 11.31 23.57 5.35 18.07 Za. 10 12.09 6.22 18.52 Zo. 11 0,38 12.50 7.05 19.34 rende 25 jaar bij het Middelburgsche politiekorps in dienst is niet aan belang stelling heeft ontbroken, en dat zijn wensch den dag ongemerkt voorbij te laten gaan niet kon worden ingewilligd. Hedenmorgen kwam een deputatie uit het geheele politiekorps ten huize van den heer Wollenberg om hem bij monde van den inspecteur 1ste klasse, den heer R. A. Avink te huldigen. Het deed spr. genoegen, dat hij na mens het geheele corps den jubilaris kon complimenteeren, omdat hij reeds tal van jaren diens politioneele arbeid heeft mogen gadeslaan. Spr. denkt daarbij voor al terug aan de tijden, gedurende welke hij het commissarisschap mocht waarne men. Spr. heeft den heer Wollenberg lee- ren kennen als een ijverig politieman, den jongeren steeds ten voorbeeld, voor al wat betreft nauwgezetheid, trouwe plichtsbetrachting en eerlijkheid, eigen schappen, welke een goed politieman, in zich moet vereenigen. Namens den Commissaris, inspecteurs, volontair, 'hoofdagenten en agenten bood spr. gelukwenschen aan en als

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 1