Vlf/X TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN WOENSDAG 7 OCTOBER 1931. No, 236. ijgenten OLLEN Maat- ïvaart. g. vos, rn. :rhout 'enhek. den Bot»<,| DE STEM DER VROUW VOOR ONTWAPENING. INFLATIE. ZEELAND. DE STERRENHEMEL, 7—14 OCTOBER, 20 h M, T. £(JIP amen van anketbak- onder No, L'dam. ïtbetaling ERSCHE JOODJE kdig. O SS, oon 179- af 9 uur LSTRAAT |er thans 1st larastraat aat) voort- ,g- |SS, 79. Lotterdam Ilaatsen. v. Rott. 1 vm. 8.— r 8.— 8.— t Woeni- rgens om gevaren. ;n te: erneminj door j Emmy J. Beliniante. Na de schitterende demonstratie ten gunste van ontwapening, door ons voik door bemiddeling van de Ned. Dagblad pers te Genève gehouden, zou men bijna geneigd zijn, te zeggen, dat ons geheele volk in al zijn gelederen medevoelde voor de groote beweging, welke èn uit pacifistisch èn uit economisch oogpunt van zoo veel beteekenis is voor de arme menschheid, die nog steeds gebogen gaat onder de naweeën van den oorlog. En van de vrouwen, over het algemeen be kend als meer idealistisch en minder critisch dan de mannen, verwacht men zeker in de eersLe plaats, dat a'llen ,het devies „De wapens neer" zullen huldigen, dat reeds zoovele jaren geleden werd verkondigd door een voorgangster. De vrouw is en blijft het wezen, .dat bewust of onderbewust behoefte heeft aan vriendelijk gezinsleven, aan een warm interieur, aan de bindende krach ten van de liefde. Van nature moet zij dus tegen oorlog, tegen het uitstrijden van geschillen met de wapenen zijn, al moge zij sterker zijn in haar uitingen van sympathie en antipathie) dan de m'an, feller in haar gevoelens van wraak en verbittering. Geen wonder, dat de in ternationale vrouwen-organisaties te Ge nève hebben gemeend, dat vrouwen moesten kunnen deelnemen aan d'e ont wapeningsconferentie, en dat nu het zoo ver is, dat, in spijt van mannen als Lord Robert Cecil, die meende, dat) vrou wen hier met konden oordteelen, de vrouwen hier eenige stem zullen krijgen, ook de vrouwen elders opnieuw haar stem willen doen hooren, oim als het ware den zusters in Genève haar me deleven te doen gevoelen. Het bestuur van den Nationalen Vrou wenraad van Nederland heeft de vrou- wenvereenigingen, die maar eenigszins hiervoor in aanmerking kwamen, door haar omvang of haar bekende werkkwijze op gebied van den vrede, uitgenoodigd te overleggen, hoe men binnenkort een actie zal voeren, om de ontwapeningsleu- ze te doen doordringen in alle kringen van het land, om de Nederlandsche] vrou wen te vjereenigen in hetzelfde verlangen: een einde te helpen maken aan deindruk, waaronder de wereld gebukt gaat. Besloten is tot een vredesmeeting op groote schaal in de residentie, in de stad van 't Vredespaleis, wie weet misschien wel in het Vredespaleis? Men heeft ge sproken van een geheele ontwapenings- week, van ontwapeningsvergaderingen in •andere plaatsen, waar wellicht de bin nen- en buitenlandsche sprekers, die in den Haag waren opgetreden eveneens het woord zullen voeren. Men heeft het gehad over de radiomen was geest driftig en toog aan het werk. Dadelijk werd besloten tot het benoemen van een uitvoerend comité, waarvan de pre sidente van den Vrouwenraad, mevrouw Doorman—Kielstra, voorzitster werd Of het 'n succes zal worden? Dat zal afhangen van zooveel. Van de finan ciën, van de geestdrift der vrouwen, die moeten helpen en die van haar, diq niets hebben te doen, dan door haar aanwe zigheid, of haar luisteren aan de radio haar instemming te bewijzen, om dan later weer anderen te vertellen, wat zij hoorden, wat zij verwachten. Of het dan niet overbodig is', 11a de Nederlandsche stem te Genève? Ik zou zeggen, het kan daarbij aansluiten. Men moet het vuur brandende houden. Wij neutralen van den oorlog, die wat minder hebben geleden, wat objectiever hebben kunnen oordeelen, en nu tenslotte- toch BEMOE/T JZ/C/iEQMEE Laat ze naar den drommel loopen, wat komt ze nu in eens doen! Waarom komt ze niet liever vanmiddag als de jongen thuis is Maar dat is weer net iets voor een vrouw Voor de derde maal hoorde hij zijn naam roepen. S. Gedge, ongeschoren, op pantoffels, met een bril op zijn neus, kwam lang zaam uit de duisternis van het schuurtje te voorschijn in den lichten winkel. Hij werd begroet door een persoon met een uiterlijk, dat hem in alle opzichten tegen, stond. Het was een jong meisje met een vroolijk, frisch gezichtje, In een oogen- blik van zwakheid had hij iets gedaan, dat hij zich zelf nooit vergeven kon: hij was zoo onverstandig geweest aan te bieden dat meisje bij zich te nemen. Zij had haar vader eenigen tijd geleden ver loren en nu onlangs haar moeder. Kruier Paterson had haar koffer met pakkist gelijk uit Ipswich meegebracht, een feit, dat hij zich nu herinnerde. Indien S. Gedge een oog had gehad voor iets anders dan antiquiteiten, zou hij dadelijk gezien hebben, dat zijn nichtje een heel aantrekkelijk jong ook werden meegesleurd ia de na-ellende welke bezorgdheid bracht in de geheele wereld, schijnen nu eenmaal geroepen, om te verbinden, wat nog ver van el kaar staat, bruggen te bouwen en kloven te dempen en vooral alles te bevorderen wat vrede en veiligheid kunnen geven aan de geheele wereld. Wij kunnen het door ons voorbeeld en door ons ver trouwen. En onder die neutralen heeft Nederland een bijzondere taak ais het land van het permanente Hof van Ju stitie, waar de nieuwe methoden van be slechting van geschillen werden ingewijd waar ook een eeregerechtshof voor Jour nalisten, dat internationale persgeschillcn vreedzaam wil beslechten, zal worden geïnstalleerd, waar de eerste vredescon- ftirenlies werden gehouden en het Vre despaleis ons in de geschenken van al lerlei landen herinnert aan de mogelijk heid van samenwerking' der volken, in plaats van Moedigen strijd tusschen hen En van het Nederlandsche volk is het weer de Nederlandsche vrouw, die in. het land, waar een vrouw regeert, moet voor gaan. Van de Nederlandsche vrouwen zal het afhangen, of de stem der wouw zoo luide zal klinken, dat zij ook elders wordt gehoord. Evenals ten tijde van den oorlog van '14 hoort men thans spreken van inflatie (inflate opblazen, uitzetten), zelfs door hen, die dat woord als een angst uitdrukking gebruiken, zonder zich vol doende rekenschap te geven van het begrip zelve en in aanmerking te nemen, dat de huidige crisistoestand van geheel anderen aard in oorzaak en gevolg is dan het tijdgebeuren van 1914. Ter verduidelijking hiervan diene het volgende Inflatie is een kunstmatige sterke toeneming van 'het banktegoec en van de staatsschuld, de vervanging van werkelijk kapitaal (d.z. goederen door schijnkapitaal (d.i. papiergeld, dat niet tegen goud inwisselbaar is), dus het scheppen van kunstmatige koopkracht. In normale tijden geeft de Staat zoo veel uit als ze zich verschaft door op brengst van leeningen, die alleen voor productieve doeleinden dienen en ze aan belastingen ontvangt. De oorlog van '14 bracht hierin ver andering, men was in de oorlogvoe rende landen verplicht met geld te be talen: „hat man keins, so macht man eins"; de regeeringen dier landen ver- schaften zich evenals ieder partikulier geld door uitschrijving van wissels; over de tegenwaarde dier wissels beschikte de staat in bankpapier of banktegoed, hetwelk alsdan voor oorlogsdoeleinden diende. Begrijpelijkerwijze kwam daarvan bijna niets terug, terwijl daartegenover geen voldoende inkomsten stonden. Als gevolg hiervan stegen de prijzen der goederen, die de regeering in de vrije markt kocht, de koopkracht van hen, die tegen hooge prijzen verkochten sloeg over naar andere klassen der be volking en het gevolg was inflatie van prijzen en winsten. Daaraan paste de inkomensstandaard zich aan, arbeidsloonen stegen, daar door moest de hoeveelheid ruilmiddelen, benoodigd voor de circulatie, toene men, de prijzen der goederen stegen en zoo ontstond de vicieuse cirkel, die een wedloop is tusschen prijzen en loonen Het proces der inflatie in de oorlog voerende landen was hiermede vol trokken. De omstandigheden, die destijds oor zaak der inflatie in de oorlogvoerende landen waren, doen zich in de huidige crisis niet voor, allerminst in ons land, waar de goudpositie der Nederlandsche Bank sterker is dan ooit te voren daar de huidige gouddekking onzer bankbil jetten plm, 65 pet. bedraagt, dus 25 pet, boven het door de Bankwet voorge- meisje was. Ze was negentien jaar oud, droeg een 'heel net zwart pakje, dat goed gemaakt was en een zwarten hoed, die van overleg en goeden smaak ge tuigde. Ze was vrij lang, had een goed slank figuur en een zeer goede houding. Heldere, pittige, vroolijke oogen. In die oogen was een opgewekte glimlach, toen ze S. Gedge langzaam uit de ach- terverblijven zag te voorschijn komen. Het meisje had een reismand in de hand en zette die voorzichtig neer op een tafeltje met een gedraaid pootje, waar een kaartje aan hing, waarop ge schreven stond: een echt koopje. Daarna omhelsde ze dapper haar oom. Hoe gaat het, nichtje?, zei de oude man hijgend. Hij beschouwde die be groeting als een beleediging aan de waardigheid van den man. Dank u, oom Si, uitstekend, zei het jonge meisje en ze deed haar best hard op te lachen; dat zou niet gepast ge weest zijn. Een goede reis gehad? O ja, dank u. Ik had je niet zoo vroeg verwacht. Maar je koffer is gekomen, O ja, hoe heet je ook weer? Dat ben ik vergeten, 1 Ik heet Julie. Julie? Eén van die nieuwerwet- sche namen zei hij op boozen toon. Waarom heet je niet December en daar mee uit O, t is mij goed als u dat liever wilt, zei Julie heel vriendelijk. Maar 't schreven minimum van 40 pet.; brengt men daarbij in aanmerking de zilverdek king en de buitenlandsche wisselporte feuille, dan zou de totale dekking onzer bankbiljetten zelfs plm, 90 pet. be dragen. Het earmarked goud, d.i. het edel metaal, dat zich bij de circulatiebank be vindt voor rekening van derden en ten allen tijde op aanvrage van dezen voor uitvoer moet worden afgegeven speelt bij bovenstaande beschouwing geen rol Inflatie is derhalve onder de huidige omstandigheden voor ons land niet te duchten, H. [Deze beschouwing is gebaseerd op de vorige weekstaat van de Neder landsche Bank. Red.] WALCHEREN. AAGTEKERKE. In de Maandagmiddag gehouden vergadering van den gemeen teraad was een verzoek' ingekomen van het Bestuur der Yereeniging „Diaconie school" aldaar om beschikbaarslelling van gelden voor het aanschaffen van nieuwe banken. B. en YV. zijn van, oordeel dal daarmede hooge bedragen zullen getofoeid zijn, met het oog vtooral opi de slechte tijden zouden zij willen voorstellen om nog eens met het bestuur dier schob 1 te overleggen of deze ban'klen nog ;nïet eenigen tijd 'kunnen worden gebruikjt De heer C. de Visser zegt dat schil deren dezer banken wel zeer noodig is worden deze thans ge'sehilderd en het volgend jaar afgekeurd dan zou dit zeer onvoordeelig zijn. De heeren P. de Visisler en Kodde voelen veel voor overleg met het school, bestuur. B. en YV. worden nu uitgenoo, digd 0111 in overleg unlet dat bestuur 'te treden. Uit overweging dat de 'kosten daarvan te hoog zijn, stellen B. en YV voor niet toe te treden als buitengewoon lid van den A.NAV.Bi. De hieer Kodde Waardeert 'zeer hetgeen de A. N. YV. B. voor het verkeer doet, speciaal door de wegwijzersook de Voorzitter is van meening dait deze borden een groo't ge mak' zi0n zelfs voor de kleinste plaatsen, van hetzelfde gevoelen zijh oiolk de hee ren Wisse en G. de Visser. Op voorsteil van den heer Kodde wordt 111. a. st. besloten een subsidie van f 5 p. jaar te verleeren aan den A.N. W. B. Van het Staatstoezicht op die Volks gezondheid is een leiddraad ontvangen voor het samenstellen van een verordej- ning op de heffing van besmettellijke ziektengelden. De vaststelling! eener ver ordening wordt nog! aangehouden tot zal zijn beslist ibij welk ziekenh,uis de ge meente zich zal aansluiten, ook' ideze laatste, kwestie wordt nog aangehouden tot eenige meerdere gegevens bekend zijn. Na ee,n toelichting van den voorzit ter wordt, op voorstel van B. en W'. be sloten het gemeentehuis buitenom te doen schilderen. De, gemeen lebegrootingl voor 1932 komt daarna in behandeling. De heer Wisse meent dat de jaarwedden van burgemeester, secretaris en veldwachter voor den tegen woordiiglen tijd te hoog1 zijn. De heer Oorré is van hetfeelfde ge voelen., h.oewel er misschien geen direct practisch resultaat van de verwachten is meent hij dat toch een poging tot ver laging moet worden gewaagd. Ged. Staten weten dan in allen gevalle de meening van den jraad. De voorzitter wijst iet op dat zelfs wanneer in deze gemeente eenig ver laging werd toegepast de begroeting daar van weinig invloed zou ondervinden, daar het rijk bijdraagt zoodat slechts 14 van de vermindering ten goede der gemeente zou komen, waartegenover de heer Corré opmerkte dat wanneer in alle gemeenten de jaarwedden werden verminderd dit toch toch wel ten goede is zoo lang W|at dunkt u van De, of van Cem of Ber?, dat is wat korter. Ach, het doet er niet toe. Wat be- teekent een naam? Ik vind het alleen wat.hoe zal ik het zeggen, wat nieu- werwetsch. Julie keek den ouden S. Gedge aan met dienzelfden glimlach in haar oogen. Hij zag dien glimlach niet. Hij zag al leen haar en zij was iets waar hij ernstig over moest nadenken, HOOFDSTUK II. S. Gedge keek zijn nichtje wat vra gend of twijfelachtig aan. Hij hield niet van vrouwen en vooral niet van jonge vrouwen. Maar één feit stond vast: hij had het zich zelf op den hals gehaald. Bij deze bittere gedachte spande hij zich in om te bedenken, wat zijn beweeg reden geweest was. Hij kende zich zelf zeer goed en wist zeker, dat er een reden voor geweest was en een goede reden ook voor zulk een ernstig ver- vergrijp. Plotseling herinnerde hij zich de werkster en zijn gezicht klaarde een weinig op. Laat mij je eens goed aankijken, nichtje. Als een havik naar een winter- loninkje, zoo was de blik, dien hij door zijn brilleglazen op Julie wierp. Groot en sterk lijk je mij. Ik hoop dat je niet opziet tegen hard werken, Ik zie nergens tegen op, Oom Si, zei het meisje op beslisten toon, MAAN 3 LAATSTE KWARTIER #NIEUWE MAAN VENUS MARS JUPITER SATURNUS Dit kaartje is een afbeelding van den sterrenhemel, zooals deze in Nederland op den aangegeven tijd te zien is. Hij die aan gewone geografische kaarten ge wend is, zal opmerken, dat Oost en West hier juist andersom staan dan daar. Dat heeft zijn goede reden: wan neer men namelijk de sterrekaarten vol gens dezelfde beginselen zou con- strueeren, dan kwamen de sterrebeel- den er in spiegelschrift op te staan en dat bevordert een gemakkelijke oriënteering niet Trouwens deze omwisseling is niet hinderlijk, wanneer men 'slechts in het oog houdt: le. dat alle hemellichamen in het Oosten opkomen, in het Zuiden hun hoogsten stand bereiken en in het Westen ondergaan en 2e, dat men slechts dat deel van de kaart voor zich moet nemen, dat overeenkomt met den hemelstreek, waarnaar men het oog richt. Dan klopt de zaak precies en is alles duidelijk. De namen van de sterre beelden zijn in dit kaartje het eerste van de nieuwe maand met druk letters ge- teekend, terwijl de namen van enkele der bekendste vaste sterren met s c h r ij f letters zijn aangegeven. De lijn, die N. van den Schutter, door Arend, Zwaan, Cassiopeia en Wagen man loopt, heet de galactische der belasting zou 'komen. De heer K o ri de vroeg' verder nog of het ook,moge lijk zou zijn dat hel schooljaar bij de twee bijzondere scholen op een verschil lend tijdstip aanving zülk's in verband met de uit de Leerplichtwet voortvloei ende verplichting o'm de kinderen, tot hun 13 jaar op school te doen gaanDe Voorzitter was' van meening, dat op verwezenlijking van dit denkbeeld niet veel kans bestond, ook al omdat waar schijnlijk geen der 'lagere scholen zou bereid zijn het schooljaar op een veel later tijdstip, bijv. in September te doen aanvangen. Nadat door den voorzitter nog enkele vragen waren beantwoord werd de beg'rooling voor 1932 met alge- meene stemmen vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 17.689.65. De heeren Corré, YV. de Visser ejn^YVjs- se wilden, om principieel© redenen ge acht te hebben gestemd tegein d'e posten „verzekering''. i Nadat de heer Moens nog verbe- Je hoeft niet te antwoorden, zei S. Gedge kortaf. Als je hier blijven wilt, dan moet je op je tellen passen en wer ken voor de kost. Hij zuchtte en trok met ongeduldig gebaar den bril van zijn neus. Dat had ik gedacht. Ik kijk je aan met mijn verkoopersblik. Maar voor dit karweitje heb ik mijn koopersoog noodig. Vader is dood, Oom Si. Er was een toon van afkeuring in Julie's flinke stem. En het was een heele goede man. Een beter vader dan vadertje is er nooit geweest, Ja, een goede man zal hij wel ge weest zijn, Hij heeft zijn vrouw nauwe lijks genoeg nagelaten om zijn begrafe nis te betalen. Het was vader's schuld niet, dat hij ongelukkig was in zijn zaken. Ongelukkig? S. Gedge gaf een flin- ten duw aan zijn „koop"bril. Ik voor mij geloof ook niet aan geluk. U niet?, zei Julie op eenigszins uitdagenden toon. Daar geef ik geen antwoord op. Oom Si hield een waarschuwenden vinger op, Wat jouw geluk zal wezen is dat je niet tegen werken op ziet. Als je hier blijven wilt, dan moet je je best doen. Julie erkende op nederigen toon, dat zij haar best zou doen. S. Gedge bleef haar aanstaren. Het was hem duidelijk, dat hij een ontzet tende verantwoordelijkheid op zich ge- equator; zij duidt de ligging van den melkweg aan. Het is Zondag 11 Oct, Nieuwe Maan; Zondag 18 Eerste Kwartier en Maandag 26 Volle Maan. Ook deze maand is aan de plane- t e n niet veel vreugde te beleven in den avond; Venus (m 3.4) is avondster in Maagd en Weegschaal, vlak bij de zon en dus niet waarneem baar; Mars, (m 1.9) in de Weeg schaal, verkeert in dezelfde conditie; Jupiter (m r= 1.6) is morgenster in de Leeuw en tenslotte Saturnus, die nog op den rand van onze kaartjes voor komt (m 0.7) is laqg ip het Z.W. mis^ schien onder gunstige omstandigheden te zien. Des avonds om 8 a 9 uur kan men nu in het Zuiden Fomalhaut, de heldgps ster van de Zuidervisch, zigrj. En later op den nacht kunnen de amateur-waar nemers, die wat verder in het vak ge vorderd zijn, zich wagen aan helder, heidsschattingen van M i ra de verwon derlijke, de grillige onder de sterren van veranderlijke lichtsterkte. In het O.N.O. komt Al de bar an, de helderste ster van de Stier, weer „boven water". Men noemt dat groepje sterren ook wel de H y a d e n, terwijl 'het kleinere hoopje aan den staart, meestal bekend als ze vengesternte (al zijn he| er héél wat meer dan 7 de P'l e j a d e n heet. lering door de aangelanden Van eenige gedeelten weg had gevraagd, de heer YV. de Visser de aandacht van Bi. en YV. ge vestigd had op versc'hillende hoornen die 'dooi' de iepziekte zijn aangetast en de heer YV i s se nog' inlichtingen had' ge vraagd over het onderhoud Van den Kloosterweg, werd de vergadering ge sloten. ZUID-BEVELAND. Het museum voor Zuid- en Noord"™" Beveland geopend. GOES. Heden is het voor de stad Goes en de eilanden Zuid- en Noord- Beveland een belangrijke dag. Na langen tijd van voorbereiding wordt het mu seum voor deze beide eilanden geopend, Twee jaar geleden werd op initiatief van den burgemeester van Goes, den heer G. A. Hajenius, een vergadering gehouden van tal van belangstellenden nomen had. Een levendig, scherpzinnig meisje, negentien jaar oud, zoo'n echt moderne ondeugd van een kind, met een eigen opinie over alles, zou het leven voor hem doen veranderen. Het diende nergens toe dit feit onder stoelen of ban ken te schuiven, maar een verstandig man had dit eerder moeten bedenken. De werkvrouw heeft een dag vrij, zei hij, een einde makende aan zijn ge peins. Ik zal je dus maar een handje helpen met je koffer. Dan kun je een andere jurk aandoen en aan het werk gaan. Als je je wat moeite geeft voor je werk, dan kan ik de werkvrouw mis schien wel missen. Die vrouw is maar een lastpost, zooals trouwens alle vrou wen. Maar zij is er een van het ergste type, en ik heb al tien jaar lang mijn best gedaan van haar af te komen. Stilzwijgend volgde Julie Oom Si naar de keuken en trok in dien tijd een paar zwart glacé handschoenen uit. Hij hielp haar een koffer, die alles bevatte, wat ze op de wereld bezat, een steil, smal wenteltrapje zonder looper op te dra gen naar een klein zolderakmertje, dat door een beschot van een grootere kamer was afgescheiden en licht ont ving door een vuil dakraampje. Er was een bedstede met een matras, een latafel, een waschtafel en een kapotte spiegel, (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 5