1 thans reeds 1 beursthermometer Kort Zeeuwsch Nieuws. KERKNIEUWS. LAATSTE BERICHTEN KUNST EN WETENSCHAP. ONDERWIJS. BEURS- EN WISSELKOERSEN. GEMENGD NIEUWS. RECHTZAKEN. LANDBOUW. Handel, Nijverheid en Visscherij LEGER EN VLOOT. Verkeerswezen, Post en Telegrafie. BUITENLAND. Algemeen Overzicht, vanaf I! subsidie voor vergoeding van licht en vuur bij het geven van een landbouw» cursus, wordt toegestaan. De rekening van 1931 sluit met een te kort van f 484. Zekere v. B;. te Hansweeitt die werd aangehouden als verdacht van Verduistering Wan effecten is thans in vrijheid gesteld. i Te Bi ezel inge is een Tuinbouw- wintercursus geopend met 15 leerlingen Zaterdag j.l. werd in de openbare school te Haamstede een tentoonstel ling (gehouden van aan de leerlingen tea- voortkweeking verstrekte potplanten. De gemeente Philippine hteeft besloten een slachthuis te bouwen en zal voor de te maken kosten een leeming aangaan. (Ingez. Med.) Ned. Herv. Kerk. Dr. H. van Oyen, sinds 17 Oct 1926 predikant dei* Ned. Herv. gemeente te Rit them, ueeft het beroep naar Breda aangenomen. Dr. H. va|n Oyen is te V1 i ;S- singen geboren. In 1929 promoveerde hij tot doctor in de Godgeleerdheid. Gerei. Kerk. Ds. H. Smit te Rotteval'le heeft foedankH voor het beroep naar Ierseke. van den heer Klaas de Vries, hoofdbe stuurslid van „Volksonderwijs". Uit de gehouden besprekingen bleek, dat algemeen gevoeld werd, dat juist in een gemeenschappelijke actie op de hoofdpunten van het ontwerp deze nader vast te stellen op de meest vruchtbare wijze tegen de nadeelen bij dit wetsontwerp, het onderwijs in 't al gemeen en het openbaar onderwijs in 't bijzonder aangedaan, kan worden opge- v'?I^en' Aan het hoofdbestuur van Volksonderwijs werd opgedragen een ontwerp-program samen te stellen, dat aan de bovengenoemde vereenigingen ter nadere beoordeeling zal worden gezon den. Een plan voor de algemeene actie voorgesteld door „Volksonderwijs", werd in principe reeds aanvaard. Zaterdag werd te Goes de jaarlijk- sche prov. vergadering van Ohr. Onder ijzers in Zeeland gehouden. In de morgen vergadering sprak mej. C. H. Kuiper, onderwijzeres aan de Chr. school (Nieuwstraat )te Goes over: Kin- •detrgie voel" Ds. J. Petri, Ned. Herv. predikant te Dordrecht sprak over„Het godsdien stig verlangen in de nieuwere dichtkunst. Zondag begaf het eerste elftal van Het nieuwe m.s. „Tajandoen" voor de voetbalclub Furth zich' per auto de Stoomvaartmaatschappij Nederland is naar Neuen in Tsjecho Slowakije. Op den Zaterdag van een goed geslaagden proef - straatweg Rittsherg— Cathiarina is de auto tocht van de Noordzee te IJmuiden aan,- door het weigeren van de rem van den gekomen en naar Amsterdam opgevaren weg gereden en over den kop geslagen. om aldaar voor de reis naar Java te wor- Van de 18 inzittenden werden er 8 ge- 'den afgewerkt. Het motorschip bereikte wond, twee hunner zijn tijdens hjpt ver- een uursnelheid van 17 fcnoopem en is 'be- voer overleden. De autorijder Bi. uit Brunssum had Zondagnacht een aanrijding met een fietser zekeren S. uit Gangelt (België,). S. was op slag dood. Rotterdam, 5 Oct. Binnenlaodsche granen Gerst (chevalier) 5—6, haver 4.50 6, erwten kleine groene 8—11, uit schot kwaliteit daarboven betaald. Schokkers prima 15—17.50, andere soorten 8—14, Eruine boonen naar kwa liteit 7.50—10.00. STAATSLOTERIJ. (Onder voorbehoud). Op onderstaande nummers vielen de volgende prijzen f 1000: 10935 19035 400: 6028 11377 119971 12208 16310 17001 20248 200: 3644 8143 19274 100: 2279 4850 4879 4936 9123 9184 11128 12539 13858 17323 19775 20679 Stijn Streuvels zestig jaar. De bekende Vlaamsche auteur Stijn Streuvels (Frank Lateren) is gister 60 jaar geworden. Neef (oom zegger) van Guido Gezelle was 't deze groote dich ter die a.h.w. hem den weg naar roem baande. Maar diens leerling Hugo Ver- riest heeft voor de bekendheid van zijn werk gezorgd. „Hij ziet in kleur, in klare kleuren, in hevige kleuren, jn passende harmoni- eerende kleuren, in versche kleuren. Zij leken nog.." „Hij ziet de lijnen de leven de lijnen den plooi, den gang, het wen den van bet leven". Stijn Streuvels woont te Ingoyghem in het Vlaanderland op „het Lijsternest". Met zijn werk debuteerde hij in 1894 met een novelle, „November-Idylle", in het tijdschrift „De jonge Vlaming". Hij werd medewerker aan „Van nu en Straks" dat in 1903 vervangen werd door „.Vlaanderen". Zijn roman „Langs de wegen" heeft ook in Noord-Neder land diepen indruk gemaakt, evenals „Minnehandel" en „De Vlaschaard". On langs verscheen van hem „Alma met de Vlassen haren". En wie kent er niet zijn fijn-trieste Oogst Actie tegen het wetsontwerp Terpstra. Op initiatief van het Hoofdbestuur van „Volksonderwijs" werd Zaterdag 3 October te Amsterdam een vergadering gehouden van vertegenwoordigers van onderwijs- en onderwijzersvereenigin- gen, politieke partijen en vakcentralen, voorstanders van openbaar onderwijs, om te trachten te komen tot een eens gezind optreden tegen verschillende der voorgestelde wijzigingen van het Lager Onderwijswet 1920, die ten nadeele zullen zijn van het onderwijs en speciaal van het openbaar onderwijs. De vergadering stond onder leiding Prinses Juliana zal op 2 November tegenwoordig zijn bij de opening van de tentoonstelling Kind en Kunst in het Frans Halsmuseum' te Haarlem. Het Tweede Kamerlid Mr. A. J, M. G. baron van Wijnbergen is gistermid dag te Utrecht bij het oversteken van een straat door een motorfiets overre den. Hij kreeg een arm- en een been breuk, bovendien verwondingen aan het hoofd en werd naar het Anthonius Gast huis vervoerd. Zijn toestand was gister avond redelijk goed. Hedenmorgen is bij de N.V. Haar- denfabriek en Ijzergieterij „De Schelde" van de firma Geers en Zoon te Bergen P Zoom een staking uitgebroken daar de onderhandelingen tusschen de di rectie en de werknemersorganisaties zijn mislukt. De arneidsorganiisalies' hadden geëischt dat de arbeidsvoorwaarden die thans geldend zijn in een contract zour den worden vastgesteld waaraan de di rectie niet wil voldoen. 70 man gingen in stajking, d.i twee. derde van. het per soneel. De -overigen bleven aan het werk De stalking heeft een kalm verloop Op de Groote Markt te s-G raven- hag e heeft in den nacht van Zond|ag op Maandag een steekpartij' plaats gehad. Na een kbrte woordenwisseling tus schen den 22-jarigen smid D. C. aldaar en den 19-jarigen J. A. M. van de Ko- loniale Reserve te Nijmegen, stak' laatst genoemde den ander met een dolkmes in de rechterborst. Zijn toestand is ern stig hoewel niet levensgevaarlijk'. iM. is in bewaring gesteld. Naar de Spoor weg-directie mede deelt, is Zondagmiddag op het station Ro tten bach in 'het district Rudolf- stadt Thiiringerwoud) een trein met lee- ge wagens op een druilt bezette personen trein geloopen. 13 personen werden jgle,- wond. Zes konden him reis voortzetten Te S uister en is Zondagnacht door de tram een zekere J. E. nabij d'en over weg hij Susteren overreden. De man werd naar het hospitaal te Sittard! over gebracht waar hij is overleden. In verband met de geruchten wordt van bevoegde zijde medegedeeld, dat dr. Brüning en dr. Curtius in verband met hun drukke werkzaamheden in de maand October zéker niet naar Washington kun- nen gaan. Lord Cecil is gékozen tot president van den Algemeenen Raad van de Unie van Volkenbondsvereenigingen. De Duitsche rijkspresident heeft ter gelegenheid van zijn geboortedag de door ham in het leven geroepen stichting Hin denburg aan 2200 invaliden van den oorlog en hun nabestaanden in totaal' 425.000 mark laten uitbetalen. Blijkens te 's Gravenhage ontvangen bericht wordt de „Baloeran»' met den af getreden Gouverneur-Generaal, jhr. mr. De Graeff, aan boord, Dinsdag te Southampthon verwacht en Woens dag 7 dezer des morgens om' 7 pjur te Rotterdam. stemd voor den sneldienst op Java AMSTERDAM, 5 October. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 22 A/B 100%—100. Ned. 31 1000-4 97—96%. Ned. 17 1000-4% 100%—100. Certificaten-3 68%69%. Cert. N.W.S.-2% 59 Duitschl. 100-7 46—44%. Engl. W.L. 50-200-5 79—74. Goes '30-4 99 Zeeuwsch Hyp. B-4% 95 A Amstend. Bank 108%— IO61/4. A Bank Assoc. 29% C Rott. Bankver. 67 A Twentscbe Bank 97 A Pref. Jurgens A 8283. A Ver. Papf. v. Gelder 73%—68. C Am. Car Foundry 1211%. C Am. Smelt Ref. 25%—22%. C Farbenind. I.G. 8987%. C U. States St. C. 72%—65%. C C. Publ. Serv. 3%3%. C North Am. Cy. 35% A Born. Sum. H.M. 107%—106%. A Ned. Wol Mij 21%—21. A Singkep Tin M. 6867. A J. C. Japan Ln. 35 A Rotterd. Lloyd 85%- A S. M. Nederland 89% A Amst. Thee C.M. 28—30. A Houth. Alberts 58 C Peruvian C. Pr. 77. A Erie Spoorweg 13i/2— A Southern RAv. 20%—IS., C Union Pac. Rr. 11314—105. C Int. Nickel Cy 9i/s— 8i/4. A Kol. Bank 74i/2—68i/2. A N.I. Hbk. 1000 74i/2—68. C Ned. H. M. 1000 92%—90%-89. A Alig. Kunstz. U. 44%—40%. BRUTALE POGING TOT DIEFSTAL MET GEWELDPLEGING. Zaterdag avond heeft te G e 1 d r o p een brutale poging tot diefstal met geweldpleging plaats gehad. Te ongeveer half acht des avonds kwam een zekere J. van St. bin nen bij de weduwe V., die alleen thuis was. Na wat te hebben gevraagd, ging St., die naast de weduwe V. heeft ge woond, naar de kast en nam daaruit een sigarenkistje waarin naar hij dacht geld zat. Toen hij daarop weg wilde gaan, drong het tot dé weduwe V. door wat de bezoeker wilde en zij sprong hem te lijf. Toen St. haar niet van zich af kon schudden, begon hij te slaan en trok ver volgens een mes waarmede hij haar ver schillende steken toebracht, o.a. in den pols en in den nek. Ziende wat hij had gedaan, ging St. er van door en via eenige tuinen kwam hij in een andere straat uit. Zijn rijwiel en het geldkistje liet hij achter, terwijl hij zijn portefeuille tijdens het gevecht verloren, eveneens achterliet. De weduwe V. riep luidkeels om hulp. Omwonenden kwamen toege sneld en vonden haar badende in het bloed. Op de plaats waar de vechtpartij had plaats gehad, waren ook vloer en mur enmet bloed bevlekt. Het slacht offer werd naar het gasthuis vervoerd; haar toestand is zorgwekkend. De marechaussée te Eindhoven were gewaarschuwd om van St., die door de weduwe V. als de dader werd aange wezen, bij zijn thuiskomst vast te hou den. Omstreeks half twaalf kwam St thuis, waar hij meteen werd ingerekend, Hij heeft een volledige bekentenis afge legd. Het curieuse van het geval is, dat de weduwe, die zeer arm is, in het kistje een bedrag had van 1.40. Majoor A. Kloeke, vroeger te M i d- d e 1 b u r g woonachtig, van lipt 14e Reg Inf. en commandant van de 2e school- compagnie van het korps poli tie tro epen te Amsterdam, is overgeplaatst bij het 5e Reg. Inf. te Amersfoort en opgetre den als hoofdofficier voor speciale diensten, tevens hoofd van het mobilisa tie-bureau van het 'korps. 'Met ingang van 3 Octoher j.l. zijn aangesteld tot dienstplichtig 'korporaal- titulair; de dienstplichtige soldaten J. P. de Bakker, K. KekkeC. van Noord; Th. J. Smit; D. M. Uyl; II. P. Waling, J. D. Viergever, Niet specialist. C. Baert, J. Lucieer, Verhindingsafdee- ling. F. Bimmel, ,M. Brasser, J. J. Moenisi, L. Rijnberg, Zw. Mitrailist. H. Rogge, A. van Royen, A. J. de Feyter, niet spec. Gedetacheerd bij 'het RegL Jagers. iMet ingang van 5 October worden bevorderd tot vaandrig, de dienstplichtige sergeanten van het 14e R^g. Inf., I. A. Brakman, bij het 3e Reg. Inf., D. J. Og gel bij het 3e Reg. Inf., L. J. Pronk bij het 17 Reg. Inf. Bij Kon. besluit is benoemd tot lid tevens voorzitter van den Voogdijraad te Middelburg, mr. W. F. E. baron v. d. Feltz subs, officier van Justitie. Bestrijding van het mond- en klauwzeer, Naar het „Utr. Dagblad" verneemt, heeft een onlangs overleden landbouwer aan de regeering de som van; f 2000 ver maakt, met de bedoeling dat dit gjeld zal worden aangewend voor de nadere bestu deeringen van de middelen, die kuipen worden aangewend ter 'bestrijding van het mond- en klauwzeer. Benoemd met i ngang van 1 Novem ber a.s. tot telefoniste bij den interloca,- len dienst te Z i e r i 'k z e e, de leerling telefoniste R. Belderok' uit Middelburg. Indische Stoomvaartlijnen, Chr. Huygens, (thuisr.) 2 v. Singapore Baloeran, (thuisreis) 3 v. Tanger. Sibaj'ak', (uitreis) 2 v. Marseille. Stoomv.Iijnen op N.-Amerika, Edarn, Rotterdam n. New-Orleans te Houston. Nieuw-Amsterdam, Rotterdam naar N. York) 3 van Boulogne. Rotterdam, New-York n. Rotterdam 3 v. Plymouth. Voiendam, 3 v. N.-York n. Rotterdam F aillisscmenten. De Arr. rechtbank a lhier heeft he den failliet verklaard P. de Mul, koop man te Neuzen. Rechter-commissaris mr. Th. Portheine. Curator mr. G. Tichelman, Terneuzen. A v. Berkels Pat. 26%26, C Calvé-Delft 6157%. A C, Suiker Mpij, 16% A Int. Viscose 88. A Küchenm. I. Acc. 6%6%-%. A Ned. Ford A.M. 205190. A Philips Gem, B. 57%55-%. C Unilever 119%115-111%. C Anaconda Cop. 32%30-29. C Bethlehem St. 29%—25%-26%. C Gen. Aviation 32%-%. A A.N.I.E.M.—N Bi. 180—177. C A. Gas en El.'Cy. 6s/4—6%-7. C Cities Serv. Cy. 61/26. C Midd. West UU. 9%-9%-9. A Alg. Explor. Mij. 5552. A Boeton Mijnb. 23%243/4'. A Kon. Petr. Mpij. 141 136-130%. C Contin. Oil Cy. 65%. C Shell Union O.C. 4%4%-4. A Holl. Amer. Lijn 54%. A K.N. Stoomb. Mij. 24%24. A Ned. Scheepv, U. 84%82-80%. A H.V. Amsterdam 191 181-175%. De Paus en de wereldcrisis, De Paus heeft aan alle aartsbisschop pen een herderlijk schrijven gericht waarin hij o. a. zegt zeer bedroefd te zijn over de economische wereldcrisis waaronder vooral een groot aantal on schuldige kinderen lijdt. Met het oog op den a.s, winter, die den slechten toe stand van de werkloozen nog verscher pen zal, wekt de Paus de aartsbisschop pen op om een kruistocht van naasten liefde en ondersteuning te organiseeren De Paus verzocht den aartsbisschoppen en bisschoppen om met alle middelen er op aan te sturen, dat de gevaarlijke haat onder de volkeren ophoudt, die gewei dige uitgaven voor de bewapening ver oorzaakt. waardoor belangrijke sommen gelds aan de algemeene welvaart wor den ontnomen. Lord Reading naar Frankrijk. Laval en Briand hebben hun Elgel- schen collega van buitenlandsche zaken, Lord Reading, uitgenoodigd tot een be spreking over den algemeenen toestand. Reading gaat daartoe morgen naar Pa rijs. Dit bezoek is begrijpelijk, nu Laval en Briand verleden week, dus pas, naar Berlijn zijn geweest, en Laval spoedig naar Washington zal gaan. Bovendien de te te Genève besproken kwestie der ont wapening met de motie, uitmuntend door vaagheid, slagen om den arm en mazen in het net, en last not least de financieele en economische crisis maken A Java Cult. Mij. 140%136. A N.I. Suiker U. 100-92-94. A Poerworedjo S.O. 131/8—. A Deli Batavia 1343/8—129%. C Deli Mij. 1000 1 66-1593/*. A Senembah 185175. C Chicago Milw. 3i/s2%-%. A Amst. 'Rubb. 0 52%—50-48. A Deli-Bat. Rubb. 19%-18. A Hessa Rubber 30%31%. A Serbadjadi S. R. 20% A V.I.C. Ondern. 2624%. C Interc. Rubber 1%1%-% Prolongatie 33. WISSELKOERSEN. 3 Oct. 5 Oct. Londen 9.64 9.45 Berliin 58.20 57.15 Parijs 9.82 9'. 82 Brussel 34.75 314.85 Zwitserland 48.65 48.67% Kopenhagen 54.50 55: New-York 2.48% 2.49 De kwaliteits-stofzuiger met wereldreputatie In Huurkoop vanaf f 4.50 per maand iit Alom verkrijgbaar. Showrooms in alle voorname plaatsen van Nederland. (Ingez. Med.) fes? C» Fransch-Engelsche officieele conferen ties alleszins gemotiveerd en gewenscht. De algemeene toestand, dat omvat heel veel, Scheuring bij de Engelsche liberalen. Sir John Simon heeft thans aangekon digd, dat hij en zijn liberale vrienden een afzonderlijke organisatie zullen vormen, die vertrouwen stelt in den premier. De reeds lang dreigende scheuring is dus toch gekomen. En dat nog wel, terwijl de liberale or ganisaties juist hun vertrouwen hadden uitgesproken in Sir Hubert Samuel. Daarbij werd ook een motie aange nomen, waarin overhaaste algemeene verkiezingen worden afgekeurd. Ook wordt een algemeen douanetarief afge keurd, omdat dat de kosten van het le vensonderhoud zou verhoogen. De motie betuigt vertrouwen in den vrijhandel, zoowel nationaal als internationaal. Op het oogenblik is het 't meest drin gend het vraagstuk van de waarde van het geld op te lossen door spoedige on derhandelingen met de andere mogend heden. Het pond sterling. De Times meldt, dat de stabilisatie van het pond sterling op een bepaalde hoogte in de naaste toekomst niet waar schijnlijk is, daar Engeland dan het ge vaar loopt, tot het handhaven van zijn valuta, van het buitenland te moeten le ven, Een opheffing van de bijzondere bepalingen van den handel en deviezen zal niet alleen van belang zijn voor de financieele handelswereld, doch zou ook het voordeel hebben dat de waarde van het pond sterling zuiver kan worden ge steld. Botsingen tusschen Vlamingen enWalen. Ter gelegenheid van den Belgischen dag welke Zondag te Hasselt, de hoofd stad der provincie Limburg, door Bel gische patriotten werd gehouden, is het tot bloedige botsingen gekomen tusschen Vlamingen en Walen. Boeren, arbeiders en handwerkslieden waren in duizenden samengestroomd om het Vlaamsche ka rakter der omgeving te bewijzen. Op ongeveer 15 km ten Noorden van Has selt is het tot de eerste botsing gekomen. Walen wilden hier op het graf van een Franschman een krans leggen. De Vla mingen trachtten dit te verhinderen. Er ontstond een vechtpartij, waarbij ze ven personen werden gewond. Op den landweg naar Hasselt werd een vrachtauto, waarin deelnemers aan de demonstratie werden vervoerd, door een groepje Vlamingen aangehouden. De wagen werd vernield. Bij de daarop vol gende vechtpartij werden 17 personen gewond. Het oorlogskerkhof te Hasselt, waar Fransche soldaten zijn ter aarde be steld, zou met kransen worden versierd. De Vlamingen hadden evenwel in den nacht alle ingangen bezet, zoodat de Wa len niet op het kerkhof konden komen. De regeering had groote detachementen gendarmerie uit Luik naar Hasselt ge consigneerd. Toen 's middags de feeststoet, be staande uit 25 menschen, zich in bewe ging zette, werden zij door de toeschou wers onder gejoel ontvangen. Er werd Young Amerika Industrie MARKT - Koninkl. H. V. A, Philips Tabak Rubber Schepen Aku Mijnen Wettig gedeponeerd.

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 2