DE NEDERLANDSCHE BANK. LEGER EN VLOOT. GEMENGD NIEUWS. BURGERLIJKE STAND. NX- S» 'tt voor den aanstaanden winter te zijn ge slaagd, doch kunnen nog niet met zeker heid zeggen welke kosten daaraan ver bonden zzijn, Op 1 September :.s voorloopige ver- hiooging met f 2500 van het nog beschik bare crediet .voor steunverleening! aan; werkloozen toegestaan en zeig|den B. ien W. toen toe nader een definitief voorstel te dier zake te zullen doen. Zij meenen po dat noig f 10.000 noodig zal zijn voor istieunvexleemng. Als het voor werkver schaffing beschikbare bedrag is! uit'ge- Igavejn, nog nieuw werk kan wonden uit- (gevoerd, dan vragen B. en W. machti ging een bedrag van den eenen post' oip een anderen over te schrijven. Er is tiu noig wel een belangrijke som op dein begirootingspost voor werkverschaf fing beschikbaar, maar daarvan moet eein zeer groot gedeelte gereserveerd worden voor bekostiging van het gemeen telijk aandeel in de uitgaven voor uitzending van werkloozen naar Drenthe. Op dit moment is voor steunverleening nog f 6000 beschikbaar en dit bedrag zal (vermoedelijk toereikend zijn tot einde Oclobe;r 1931. Als er in Nov. en Dec. eeinigszins aan werkverschaffing kan worden gedaan, zal naar de meening van R en ~W. nog in f 10.000 moeten wor den voorzien. Hierbij is gerekend op de xerwachtimg, dal in November vele arbei ders uitgetrokken zullen geraken. 'Met de f 10.000 erbij is dan f 00.500 voor steun beschikbaar gesteld. Van het rijk zal naar de berekening van B'. en Wj. f 9900 daarvan worden terug ontvaini- igen jen waar tot nu toe f 6750 is ge raamd, kam nog f 3150 worden verwacht. Ten koste der gemeente blijft dus zuiver f 20.600. Door beëindiging der seizocn-ncdrijven (bouwvakken, landbouw} zal het aantal werkloozen in de eerstvolgende weken vermoedelijk stijgen tot 550 a 575 in de wintermaanden. Erfpacht. Overeenkomstig het verzoek der fir manten x an de firma F. Bi. den Boer stellen B. en W. voor de overeenkomst van 30 November 1859 inzake .erfpacht voor den stoep rond' het hoekhuis Lange Delft—Lange burg te ontbinden en dien 'grond voor het tijdvak 1 October 1931— 31 December 1981 in erfpacht te ge ven tegien den geldenden canon van f 11 per jaar. Nadat het voorstel reeds naar de Com mission om: advies was verzonden, heb ben Bi. en W. nader besloten voor fte stellen den canon te bepalen op} f 4 (16 X- f 0.25) en voorts, in het ontwerp-be sluit eene bepaling op, te nemen, luidende als volgt: „De erfpachtsgbond mag uitsluitend' ge bruikt worden voor het leggen en gelegd houden van een stoep, zulks onder zoo danige voorwaarden als Bi. en W. nood zakelijk zullen oordeelen". II. De meest belangrijke bepaling in de Bankwet is, dat de verhouding waarin het totaal bedrag van bankbiljetten, bankassignatiën en rekening-courant saldo's door munt of muntmateriaal (baren en vreemde munt) moet zijn ge dekt, bij Koninklijk Besluit, op voor dracht van de Directie der Bank, wordt bepaald, welk besluit in het Staatsblad wordt geplaatst en telkens voor wijzi. ging vatbaar is. Deze verhouding is bij Kon. Besluit van 16 April 1864, gewijzigd 1880, vast gesteld op 2/5 of 40 pet. De verplichte metaaldekking voor de bankbiljetten, assignatiën en rekening- courant saldi is dus 40 pet., trekt men dit bedrag af van den aanwezigen me taalvoorraad, dan houdt men het be schikbaar metaalsaldo over, hetwelk den grondslag vormt voor de opeisch- bare schulden der Bank. Ze kan de laatste uitbreiden met een bedrag gelijk aan 5/2 maal het beschik baar metaalsaldo; deed ze dit in werke lijkheid, dan zou haar geheele voorraad metaal verplichte dekking geworden zijn en er zou geen beschikbaar metaal saldo meer aanwezig zijn. Verminderde de Bank dus in het on derhavige geval den metaalvoorraad, dan, dan zou ze de opeischbare schulden met 5/2 maal zoo groot bedrag moeten verminderen, om aan de wettelijke voor schriften te voldoen en dan zou het be drijf vastloopen. De balans van 1914 moge als voor beeld voor bovenstaande strekken. Zij luidde Bankbiljetten in omloop f 312.856.620.— Bankassignatiën in omloop f 1.864.880.77 .Rekening-courant saldi f 8.988.143,74 Totaal der opeischbare schuld f 323.709.644.51 Waartegenover stonden: Munt f 73.270.537.085 Muntmateriaal (baren en vreemde munt)f 96.410.342.48 Metaalvoorraad f 169.680.879,56r De verplichte metaal dekking was 40 pct„ dus 2/5 maal f 323.709.644.51 of f 129.483.857.80 Bijgevolg het beschik baar metaalsaldo De C. v. Fab. deelt mede, dat zij zich met het ontwerp-besluit niet vereenigl\; zij meent dat bedoelde grond niet in erf pacht moet worden uitgegeven en, gelei op den prijs die Bl en Wi. voorstellen 'is dat ook niet de bedoeling. Een prijs van f 1 voor erfpacht van 16 m2 grond ,aan de Langedelft/Lange Biurg is immers bij de thans geldende tarieven veel le laag Moet hier niet eerder worden gespro ken van het heffen van een recognitie van f 1.voor inneming van gemeente grond? Zoo dat eigenlijk de bedoeling is moet het ontwerp-besluit worden ge wijzigd. Wanneer bedoeld perceelsgedeelte voor 50 jaren in erfpacht wordt gegeven kan dat bezwaar opleveren, wanneer de gemeente t.z.t. daarover zou willen be schikken om een trottoir aan te leggen. Het rapport der Commissie zal mon deling door ons in den Raad worden be antwoord. De C. v. Fin. deelt mede, dat zij zich met het voorstel vereenigt. Echter wenscht zij de vraag te stellen of het niet wenschelijk is aan de erf pachtsuitgifte de voorwaarden te ver binden dat bij eventueelen aanleg van trottoirs in de Lange Delft, de firma of haar opvolger verplicht zal zijn de stoep in den trottoiraanleg te doen op nemen. Uitbreiding leerplan Huis houdschool. Het bestuur der Industrie- en Huis houdschool deelt mede, dat het wensche lijk gebleken is aan het leerplan ook de vakken boekhouden en natuur en schei kunde toe te voegen, die mede aan an dere soortgelijke scholen onderwezen worden en voorkomen in het reed's door den Minister van O, K. en W. .goedge keurde lesprogramma. Bi. en W. willen hieraan gaarne hunne medewerking ver- Ieenen en stellen den raad voor zich uit le spreken, dat de bovenvermelde toe voegingen aan het leerplan noodig wor den geacht. De 2e schoolcompagnie van het re giment kustartilerie uit VTissingen zullen op 6 en zoo noodig op 7, 8 en 9 dezer schietoefeningen met geschut hou den op den westelijken oever van de marinehaven aldaar en ten Zuiden van het lici't van Kaapduinen. Woensdagmiddag heeft de luitenant kolonel Donck voor het front der troepen en in tegenwoordigheid van militaire en burgerlijke autoriteiten het commando over de school voor reserve-o'fficieren te Kampen overgedragen aan den nieu- f 40.197,021,765 waaruit blijkt,, dat pl.m. 52 pet. der op eischbare schuld door metaal is gedekt, In den aanvang der geldcrisis van 1914 werden groote bedragen bankpa pier tegen munt verwisseld en men ver wachtte een groote credietvraag. Ge volg was, dat bij Koninklijk Besluit van 31 Juli 1914 werd bepaald, dat de ver plichte metaaldekking in plaats van 40 pet. werd gebracht op 20 pet. en de metaalvoorraad kon dus de helft kleiner zijn. Doch men achtte 'het gevaar nog groot, dat door de inwisseling van bank biljetten tegen zilver de metaalvoorraad enorm zou slinken, vandaar, dat de wet van 3 Augustus '14 bepaalde, dat inge val van oorlog of oorlogsgevaar bij Al- gemeenen maatregel van Bestuur de verplichting der Bank tot betaling harer biljetten kon worden opgeschort, doch van die bevoegdheid heeft de Regeering toen geen gebruik gemaakt. Bij diezelfde wet werd, ter bescherming van den goudvoorraad, de uitvoer van gouden munt en gouden muntmateriaal verboden, behoudens de gevallen, waarin de Koningin ontheffing van dat verbod zou verleenen; intusschen zij' hier op gemerkt, dat van 25 Juli '14 tot 1 Au gustus '14 de zilvervoorraad was ver minderd met f 7.586.189 en dat van 1 Juli '14 tot 31 Maart '16 f 35.000.000 aan zilver door het publiek werd op genomen. Met het uitvoerverbod van gouden munt en muntmateriaal beoogde men te vens te beletten, dat het buitenland (speciaal de Russische Bankten) voortging met zijn tegoed bij de Nederlandsche Bankten op te vragen. In gevallen van openbaar belang, b.v. gouduitvoer ter betaling van. gekochte granen en uitvoer van zilveren haren, werd ontheffing verleend. Door de verlaiging der metaaldekking van 40 pCt. op 20 pCt. 'kon de Bank haar opeischbare schuld door uitgifte van bankbiljetten nog met ruim 320 mil- lioen vermeerderen. Het laagste percen talge der dekking is geweest 32,59 pCt op 16 October '14, 12 December '1'4 be droeg het weer 40 pCt. Gedurende den oorlog werd de goud voorraad der Nederlandsche Bank ge stadig door goudzendimgen uit de oor logvoerende landen en de Vereenigde Staten verhoogd, met name Duitschland en Oostenrijk-Hongarije zonden veel goud naar Nederland, de be.talingsbjalans van Duitschland was ongunstig beïnvloed door de sterkte vermeerdering van invote. ren naar dat 'land en vermindering van de uitvoeren uit het landv men miste daar bovendien de inkomsten uit het scheept- vaarthedrijf, de renten uit buitenland sche beleggingen hieven daar achterwie- ge en de vorderingen op vijandelijke lan wen commandant, luitenant-kolonel J. H. Fruijt van Hertog. DE NOODLOTTIGE BRAND TE ROT TERDAM. Vrijdagmiddag is ook de vrouw de 27-jarige mej. C, Koenen aan dtel beko men brandwonden overleden. Deze, brand heeft in een kort oogenblik vijf slacht offers igeëischt. Een kennis van den gister overle den man heeft hem nog even in het zie- kenkhuis gesproken, aldus de Maasb. De ongelukkige heeft aan dien ken nis verteld dat hij bezig was geweest de was te smelten. Zijn vrouw zat diclil bij hem aan tafel de krant te lezen. Toen hij met zijn werk klaar, was wilde hij hel petroleumstel uitdraaien ,doch zijn vrouw vroeg hem daarmee nog even te wachten omdat zij waschwater wilde opzetten. Hij heefl toen het pannetje met kokende was van het stel afgenomen en daarbij mors te hij een paar druppels die plotseling ontvlamden. De vlam sloeg oogenblik- kelijk in het pannetje en meteen stond de 'kamer in lichte laaie. Hij is dlaarop naar de bedstede gesneld en heeft zijn twee oudste kinderen, ieder onder een arm gteno'mfen. Toen hij naai de deur liep, struikelde hij' echter over een stoel en naoat hij zich weer had op gericht, bleek tot overmaat van ramp de deur in het slot te zijn gevallen. H'iji moest de kindteren weer in de bedstede leggen. Inmiddels was het vuur zoo aan gewakkerd dat hem en zijn vrouw niets anders overbleef dan te vluchten. Bleider kleeren hadden vlam gevat en er was geen andere uitredding mogelijk. Zijln vrouw is eerst de trap afgeioopen. Hij; is er afgevahten en bewusteloos op straat terechtgekomen Men heeft hun niet durven vertellen welk een vreeselijk lot hun kinderen ten deel was gevallen. De man is gestorven in de overtuiging dat zijn kinderen gered waren en ook de vrouw heeft men de waarheid bespaard. Het echtpaar had geen familie in de stad wonen. VEERPONT IN BOTSING MET RIJN AKEN; HACHELIJKE MOMENTEN. De kustvaarder „Straszbourg" die Dins dagavond op de Waal voor N ij me gen aan den grond geraakte, is Woensdag avond door sleepbooten vlot gebracht. Donderdagmorgen passeerde weesr een zeeboot langs Nijmegen, thans de „Phae dra" uit Bremen. Op dezelfde plaats, waar de „Straszbourg" had vastgezeten, liep deze boot thans aan den grond. Het schip ligt in de bocht van de Waa'l'i midden voor ;de stad en midden in het vaarwater. Dit is oorzaak geweest van een bui den en op landen, waar een algemeen betalingsuitstel (moratorium) was afge kondigd, waren oninbaar. De invoer van goud naar ons land was een afspiegeling van de groote in komsten, die ons land genoot door uit voer van producten tegen hooge prijzen naar oorlogvoerende landen. De wissels, ter verrekening van die uitvoeren getrokken, werden aan de Ne derlandsche Bank' en andere banken ver disconteerd, dus verkocht, om zich op deze wijze betaling te verschaffen voor het geicverde, de verkoopers ontvingen daarvoor Bankbiljetten of werden voor die bedragen in rekening-courant goed geschreven. Voor die verkochte wissels werd later tgoud ingevoerd bij de Nederlandsche Bank en andere banken; die andere ban ken; die andere banken verkochten op hun beurt dat goud weer aan de Neder landsche Bank, die voor baren goudf evenals vóór den oorlog, een laagsten prijs van f 1648 per K.G. fijn betaalde. Bij de Nederlandsche Bank kwam dus een bedrag aan igpud binnen gelijk staande met het totaal van: a. Het aankoopbedrag der door haar gekochte wissels, hetwelk zij in Bank biljetten had uitbetaald; b. De koopsom van de, wisselsl bij an dere banken ten verkoop aanigeiboden, die het aan hen gezonden goud aan de Nederlandsche Bank verkochten; c. De rekening-courant saldi, waad- voor zij, die wissels aan de Nederland sche Bank verkochten, doch daarvoor geen directe betaling verlangden, wer den goedige schreven. Gevolg van de opeenhooping van goud, ontstaande bij de Nederlnadsche Bank was stijging van het dekkingspercentage van de opeischbare schulden der Neder landsche Bank. Nemen we als voorbeeld, dat de me taalvoorraad f 400 millioen ls en de op eischbare vorderingen der Nederland sche Bank f 500 millioen bedragen, dan is de dekking wordt de metaalvoor raad door igoudinvoer grodter, b.v. f 500 millioen en blijken de opeischbare vor deringen gelijk ,dan is de dekking gelijk aan 1; worden de opeischbare vorde ringen f 600 millioen, dan is de dekking 5/6, in de beide laatste gevallen is het dekkingspercentage dus grooter. Met het vorenstaande is in hoofdzaak! het wezen, de strekking en de werkkring der Nederlandsche Bank belicht. Onmiddellijk daaraan sluit zich Bet be grip „disconto". Het disconto der Nederlandsche Bank, het 'z.g.n. „bankdisconto", vormt in het algemeen den grondslag voor crediet- zaken, naar dat disconto wordt meestal ook de rekening-courantrente geregeld. tengewoon gevaarlijk avontuur met de Nijmeegsche pont. Een sleepboot met vier groote Rijnaken, die twee aan twee aan elkaar gekoppeld waren passeerde. De pont, volgeladen met auto's en voer tuigen en waarop zich zeventig pas sagiers bevonden, lag aan den Nijmeeg- schen kant. De sleep had niet voldoende ruimte om' te passeeren en dreigde de pont le verpletteren. Door het koelbloe dig optreden van het bedienend perso neel werd evenwel een ramp voorkomen. Oogenblikkelijk werd de verbinding met den wal verbroken en met volle kracht werd van den wal af gestoomd, ten einde 1e trachten dte sleep te onl'vl uchUein. Ongteveer 100 m uit den wal kwam' de pont terecht tusschen de sleepboot en de aken. Het gevaar was groot, dat de stalen kabel, waarmedte de aken aan de sleepbooten verbonden waren, het dek van de pont zou schoonvegen. Met groote behendigheid wist de stuurman van de pont dit gevaar echter te voorkomen. De pont kwam toch in aanvaring mtetj een van de aken. Inmiddels! waren de pont^en de sleep tusschen de pijlers van de spoorbrug terecht gekomen. De situatie werd nu uiterst critiek, daar de pont groot gevaar liep tusschen de pijlers van de brug en de .Jeep verbrijzeld te wor den. Ook dit gevaar werd echter, dank zij groote inspanning van de opvarenden van de pont en van de sleep, voorkomen. De zeventig passagiers hebben benauwde oogenblikken doorgemaakt, doch hebben hun kalmte weten te bewaren. Van het gebeurde is proces-verbaal opgemaakt. INBRAAK IN DE VLASFABRIEK TE DINTELOORD. Onder de gemeente Steenbergen hebben dieven door inklim ming langs een raam in den afgeioopen nacht kans gezien door te dringen tot de kantoren van de Coöp. Vlasfabriek te Din tel oord. Met een breekijzer hebben ze de brandkast geforceerd, waarna zij door openbreking van de geldkist zich een be drag van ruimi f 700 konden toeeigenen. Langs een raam zijn ze weer uit het gebouw gekomen van de daders is nog geen spoor gevonden. GRUWELIJK EINDE. Te Villa San- lina bij Udine is de wouw van een houtzager op gruwelijke wijze aan haar einde gekomen. De machinekamer van den houtzagmolen, die door waterkracht wordt gedreven be vindt zich in het huis van den molenaar. Toen de vrouw dezer dagein 's middags om vier uur uit wilde gaan ging' zij door de machinekamer. Daar werden haar rokken gegrepen door de as van de machine, tengevolge waar van zij werd rondgeslingerd. Er was niemand in de machinekamer en pas om (kwart voor vijf zag een werkman, die toevallig langs kwam, het wreede schouwspel. Hij zette dadelijk de ma chine af, maar van de ongelukkige vrouw was niets anders dan een bloederige onherkenbare massa overgebleven. Het bankdisconto hangt af van het be schikbaar metaalsaldo; de Bank verhoogt het disconto als het metaalsaldo dooi/ aabvragien van goud voor uitvoer of door verwisseling van veel biljetten te gen munt sterk vermindert Door de verhooging van dat disconto- tarief worden dan minder wissels voor aankoop (disconteering) aan haai* aan geboden tengevolge van den boogaren renteaftrek. Ook past de Bank discontoverhooging toe als de biljettenuitgifte tengevolge van meer credietaanvragen sterk vermeer dert, want het beschikbaar metaalsaldo vermindert door verhooging der bank- biljettenuitgiftte, evenals het dit deed door vermindering' van het beschikbaar metaalsaldo zelve door gouduitvoer. Stijgt daarentegen het beschikbaar me taalsaldo sterk, b.v. door vermindering der credietvraag of afloopen van oude credieten, dan verlaagt de bank haar disconto; gevolg hiervan is, dat meer wissels haar voor aankoop (discon teering) worden aangeboden en de cre dietvraag zal door die verlaging ook ver meerderen. Men zegt, al naar gelang dis- contoverlagiog of verhooging, plaats vindt, dat hetgeld goedkooper of duurder wordt. Wat de inwisseling van biljetten tegen munt betreft, waardoor discontoverhoo ging kan ontstaan als gevolg van het slinken van het beschikbaar metaalsal do, dient men het volgende in het oog te houden: in een land, dat den gouden standaard heeft, moet de Bank biljetten tegen goud wisselen, bij landen met den hinkenden standaard bestaat die ver plichting niet, doch zal ze, buitengewone gevallen uitgezonderd, den verkoop van goud tegen biljetten niet weigeren, indien het goud voor uitvoer wordt gevraagd, dus voor betalingen in den vreemde. Voor den binnenlandschen omloop geeft de Bank meestal geen goud af, omdat dit in crisistijden zou worden op gepot en dus in tijden, waarin de Bank het juist noodig heeft om betalingen in den vreemde te doen en haar bankbil- jettenomloop uit te breiden, voor haar verloren zou zijn. Bij een geldcrisis wis selt dus de Bank hare biljetten alleen tegen zilver in. Behalve door verhooging van het dis conto kan de credietvraag worden ver minderd door verhooging van de rente voor gewone en korte beleeningen, waarbij het onderpand kan bestaan in effecten, goederen of specie (gouden ba ren of vreemde munt) en door verhoo ging der rekening-courant rente, welke maatregel juist in crisistijden van be lang is. Voorts kan de Bank nog een middel Goud en zilver Red. Middelburg. Van 30 Sept.2 Oct. Ondertrouwd: J, M, v. d. Lek, 24 j. en P. M. van Zweden, 25 j. Getrouwd: Th. Bakker, 24 j. en C. M. van Moolenbroek, 23 j. Overleden: D. J. Klaassen, 75 j., geh. met E. C. Helm. J, A. Baljeu, 69 j., geh. met K. P. Keulemans. Vlissingen. Van 24 Sept.1 Oct. Ondertrouwd: F. W. Kegge, 21 j. en M. Sebus, 22 j. J. A. de Back, 29 j. en R. S. M. Decrop, 32 j. I. Th. Geelhoed, 27 j, en J, Janle, 27 j. E. Th. Corveleijn, 34 j. en P. Swennen, 25 j. W. Bleijenberg, 21 j. en J. J. Roelse, 21 j. Getrouwd: I, Dattin, 28 j. en A. van den Berg, 24 j. J. S. de Klerk, 31 j. sn A, S. van de Woestijne, 25 j, K, W. Witte, 24 j. en S. van der Merk, 24 j. W. G. Hajen, 20 j. en W. J. C. van Oers, 19 j. R. F. H. L. Sondag, 31 j en H. J. Fagel, 32 j. N. P. Ja cobs, 25 j. en E. M. Baljé, 30 j. Bevallen: A. J. Evelaar, geb, Baljéj z. J. Dasbach, geb. Colijn, z. J, P, de Klerk, geb. Leunis, z. J. A. Kloeg, geb. Schrier, z. Overleden: A. van Gemert, z., 3 mnd. L. Mieremet, 85 j., man van J. A. Koene. L, Mieremet, 52 j., man van G. Bode. Souburg. Van 24 Sept.1 Oct, Getrouwd: G. van Sorge, 25 j. en M. van Sorge, 25 j. Bevallen: J. P. S. van Eijkeren, geb. La Grand, d. W. Suurmond, geb. Gij- selman, d. Overleden: M, A. Suurmond, d., 4 j. Koudekerke. Van 1630 Sept. Ondertrouwd: C> Broerse, 23 j. en L. P, Wisse, 23 j. W. Reijnierse, 33 j. en S. P. Polder man, 26 j. Getrouwd: J. van der Heijden, 23 j. en L. Wielemaker, 23 j. J. van Tuil, 31 j. en W. de Priester, 29 j. Bevallen: J. Vader, geb. Franqois, z. W. Bosschaart, geb. Alewijnse, d. C. S. Mol, geb. Ingelse, z. Overleden: I. Pattenier,, 81 j., m'an van C. Maas. Vrouwenpolder. Van 130 Sept. Bevallen: M. Lange- beeke, geb. Dobbelaar, z. W. C. Tjeb- bes, geb. James, z. toepassen om groote vermindering van het beschikbaar metaalsaldo tegen te gaan door bij hooge wisselkoersen, ter bescherming van haar goudvoorraad een deel van haar buitenlandsche wissels te koop aan te bieden, z.g.n. „prima bank- accepten", geteekend door aanzienlijke bankiershuizen, welke zijn te beschou wen als rentedragend goud. Zijn de wisselkoersen hoog, dan zal hij, die schulden in het buitenland moet betalen, in plaats van wissels te koopen, bij de Bank goud koopen, voor goudzen dingen naar Londen sovereigns of voor zendingen naar andere landen Ameri- kaansche, Fransche of Duitsche gouden munt, welke daar voor gouduitvoer be waard blijven. In dat geval kan de Bank tot bescher ming van haar goudvoorraad een deel harer buitenlandsche wisselportefeuille verkoopen om zoodoende stijging van den wisselkoers tegen te gaan. In het begin van den oorlog gaf de Bank wissels op Engeland af, daar de koers op dit land veel was gestegen» omdat Engeland op ons land tengevolge der handelsbetrekkingen groote vorde ringen had en zoodoende te Amsterdam groote vraag naar wissels op Engeland ontstond, tengevolge van de gunstige be talingsbalans van Engeland ten aanzien van ons land. Later evenwel, toen En- gelands betalingsbalans zich ten ongun stige wijzigde, trad daling van den pon den koers in. Om te voorkomen, dat de Nederland sche Bank den handel in buitenlandsche wissels te veel uitbreidt, bepaalt de Bankwet, dat de som van in buiten- landsch betaalbaar papier belegde gel den ten hoogste gedurende 14 dagen het bedrag van het beschikbaar metaal saldo mag te boven gaan. Is de belegging in buitenlandsche wis sels dus tot het maximum opgevoerd, dan moet de Bank een deel dier wissels te gelde maken als het beschikbaar metaal saldo vermindert, welke vermindering tot oorzaak kan hebben uitvoer van me taal of uitbreiding der disconteeringen en beleeningen; de Bank voert die be legging in buitenlandsche wissels even wel nooit tot het maximum op, daar overhaaste verkoop dier wissels den koers zou drukken. 't Bovenstaande geeft in het kort weer hetgeen zich op het operatieterrein der Nederlandsche Bank voordoet en het kan den lezer in deze crisistijden wellicht van dienst zijn tot het begrijpen van hetgeen zich op dit terrein afspeelt. Middelburg, 30 Sept. 1931. H.

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 7