KOPER Operatiekosten 1 1 TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 3 OCTOBER 1931. No. 233. STUKKEN VOOR DEN GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG. Rekening Burgerlijk Armbe' bestuur 1930. jft M0RICE GERARD Onbewoonbaar verklaarde woningen. Verkoop grond. Uitbreiding straatverlichting. NATIONALE LEVENSVERZEKERING-BANK A 1 1 ip- |en, IER |ch. ltjes ln? |oor 19 fing d. fen's laat Irc., 10.) O. H- hen |us bol. it- t am »tt. B. en W. stellen den Raad voor de rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1930 goed te keuren in ontvang op f 124.858.04i/al en in uitgaaf op f 127.139,8^1/j, alzoo inet een kwaad slot van f 2,281.78 en dit bedrag als aan vullend subsidie toe te kennen, waar door de subsidie in totaal bedraagt f 117.781.78, het aanvullende subsidie zal te vinden zijn uit den post Onvoor zien van de begrooting 1931. De commissie van financiën Merkt op dat uit de bijgevoegde bescheiden blijkt, dat een patiënt voor rekening van het Burg- Armbestuur wordt verpleegd in het Sanatorium „de Lighigllen" te Den Haag en vraagt of dit niet evengoed kaïn geschieden in de ligj'i^llen van het Mid- delburgsch ziekenhuis. Verder waarom nu het weeshuis aan het Molenwater is opgeheven, gebruik gemaakt wordt van de tusschenkomst van het bestuur der Godshuizen voor verpleging van weezen voor rekening van het B,urg. Armbestuur, Een lid meent, dat het op den weg ligt van het Burg. Armbestuur om bij1 aanvrage om steun de betrokkenen te verwijzen naar de diaconie van. de kerk waartoe zij behooren. Het i s dat lid op gevallen bij het nazien der bescheiden, dat door het Burg. Armbestuur niet on belangrijke bedragen worden uitgekeerd aan diaconie voor bet verplegen van ouden van dagen en ook dat het Burg Armbestuur belangrijke bedragen uitgeeft voor verstrekking van levensmiddelen, brandstof enz., wat zuiver diaconaal werk is. Het lid is van meening, dat eerst het Burg. Armbestuur moet doen wat der diaeome is, wanneer deze de schrif telijke verklaring aflegt, dat zij niet in staat is om in de behoefte der aan .ip.ar zorg toevertrouwde armen le voorzien. Nog vraagt dit liid oif de armlastige pa tiënten door den betrokken geneesheer niet wat al te spoedig worden verwezen naar het zieken!lijps en tevens of daarop wel de vereischte strenge controle wordt uitgeoefend. Het blijkt, dat voor rekening van het Burg. Armbestuur vele patiën ten in het ziek'kem.hurs worden verpleegd en gedurende langen tijd. B. en NV. verwijzen naar een ter zake ontvangen schrijven van het Burg. Arm bestuur, waarin gemeld wordt, dat de verpleging van een patiënte le Den Haag een gevolg; is van de omstandigheid, dat bedoelde patiënte, daar op een school zijnde, ziek is geworden en reeds eeni- 'gen tijd voor rekening van particulieren in de :nrichting was verpleegd, dit is op advies van dr. Broekhuijsen voortge zet, terwijl de verpleegk'oslen daar f 3 en te Middelburg f 3.75 bedragen. De laatste jaren zijn geen i^uwe aanvra gen voor verpleging van wezen ingeko men, en de opdracht van de nog aanf- wezige wcezen dateert reeds van 1920 en vroeger en B. en NV. keurden bij op heffing van het weeshuis goed in de bestaande verhouding geen verandering te brengen. Steeds worden armlastigen naar him diaconie verwezen, doch tot een schriftelijke verklaring kan het Burg, Armbestuur de diaconiën niet verplich ten. Als de diaconiën plaatsing van ouden van dagen of gebre'kikigen in eene in richting, niet kunnen betalen, verleent het Burg. Armbestuur na onderzoek steun, anders zou het 'kunnen veroorza!- ken, dat de hulpbehoevende geheel voor rekening van het Burg. Armbestuur kwam. Het bedrag voor steun aan werk- loozen wordt veelal door verstrekking van brood aangevuld en dit is gpooten- deels de verklaring van de hooge kos ten van levensmiddelen. Brandstof wordt hoofdzakelijk alleen in geval van ziekte verstrekt. De kwestie van het spoedig zenden van armlastige patiënten naar het Zie kenhuis is voor een niet ter zake kun DOOR -Dat is Goddank voorbij, mijnheer, zeide hij, en ik ben U dankbaar, dat U mij de kans geeft het hoofd weer recht op te kunnen houden! Mr. Myddleton legde zijn hand op George's schouder. Ik heb respect voor je gekregen, zeide hij onthoud dat ik van nu af aan altijd een vriend voor je zal zijn Ik zal Uw vriendelijkheid mijn leven lang niet vergeten! Zoo is het genoeg! Wat zullen we met die zakken doen? Die' behooren U toe, mijnheer, en zijn, naar ik schat, minstens vijftig pond per zak waard, waarschijnlijk meer. Dan z uilen we ze niet achterlaten, sprak de Squire. Mijn zakken zijn groot genoeg om er elk een te bevatten. Ik heb er wel eens een paar konijnen in gehad, en deze z akken nemen niet méér plaats in. Dit zeggende stopte mr. Myddleton den buit in de ruime zakken van zijn jacht buis. dige bezwaarlijk uit te maken. Nu er mede op aandringen van het B. A. een controleerend geneesheer is, mag wor den aangenomen, dat daarop voldoende controle wordt uitgeoefend. Het komt voor, dat patiënten wél het gasthuis zouden kunnen verlaten, maar toch hulpbehoevend zijn en dagelijks verple ging behoeven. De pogingen om derge lijke personen in een gezin te doen op nemen zijn herhaaldelijk mislukt en een inrichting waar zij kunnen worden op genomen en geholpen, worden is be halve het Gasthuis, aan het B. A, niet bekend. De Commissie van fabricage en de Gezondheids Commissie vereenigen zich met het reeds gepubliceerde voorstel inzake verlenging van den ontruimings termijn van onbewoonbaar verklaarde woningen. Burg. en Weth. leggen een voorstel over inzake de definitieve perceelsin- deeling en ook de. verschillende ver- (koopsvoorwaarden van grond aan den Noordsingel vroeger van firma de Jongh. De verkoopsvoorwaarden zijn, behou dens de wijzigingen, die de practijk noodzakelijk heeft doen zien, gelijk aan die, welke voorheen door den raad wer den vastgesteld voor bouwterrein in het Park van Nieuwen'hove. Het ligt in de bedoeling op het nieuwe terrein gelijk tijdig met de straat een rioleering aan te leggen. De uitgaven voor aankoop en bouwrijp maken van het terrein bedra gen f 21500; de inkomsten bij verkoop voor f 4.50 tot f 6 per m2 worden ge raamd op f 240323.50. De O,, van Fab. deelt mede, dat zij zich rnet het ontwerp-besluit in zooverre vereenigt, dat zij dé opmerking wenscht te Maken dat de niet aan den Singel ge legen terreinen duurder (ook per m2) zullen worden dan de in het Park van Nieuwenjhoven verkochte perceelen. I's in het crediet voor het bouwrijp ma ken vajn f 13000 alles, begrepen, o.a. de bestrating, rioleering enz.? NVanneer dat zoo is, hetgeen de Com missie rjok mbent, dan zouden de niet aan den Singel gelegen perceelen tegen denzelfden prijs per m2 kunnen worden verkocht als die van het Park van Nieu- wenhoven. De ligging acht de Commissie in geen geval gunstiger. Een der leden van de Commissie zal zich, om bekende redenen, van advies over dit voorstel onthouden. De meerderheid der CoMmissiei v. Fin. is van oordeel, dat het wenschelijk zon zijn, dat de gemeente niet langer voort ging zich van de haar toëbehoorende bouwgronden door verkoop te ontdoen, doch in het vervolg het geven van grond in erfpacht zooveel mogelijk stelselmatig zou toepassen. Mocht echter de meerderheid van den Raad hiervoor niet zijn. te vinden, dan kan zij zich behoudens enkele opmerkin gen wel met dit voorstel vereenigen. De commissie acht de bepaling „bij niet-voldoening aan een der verkoopbe palingen vervalt het verkochte met al hetgeen zich daarop bevindt weder kos teloos aan de gemeente, onder verbeurte van reeds betaalde kooppenningen, kos ten en rechten", strenger dan billijk mag worden geacht. Een bepaling, dat de grond weer aan de gemeente terugkomt en dat dan de gemeente den grond in den oorspronkelijken toestand mag te rugbrengen op kosten van den nalatigen kooper, is ongetwijfeld gewenscht. Echter kan uit wat nu wordt voorge steld, voortvloeien, dat de gemeente een extra-voordeel heeft. Dit laatste is over bodig. Gewenscht is slechts, dat voor komen wordt, dat de gemeente schade lijdt door wanpraestatie van den kooper. Overigens kan de commissie, behou dens de reserve betreffende het erf pachtstelsel, die de meerderheid meen de te moeten maken, zich wel met het voorstel vereenigen. Ik wil hier nooit meer terugko men, merkte George met een zucht van 'dankbaarheid op, toen zij weer buiten op de rots waren gekomen. Eenige oogenblikken later voer de boot de, vaargeul weer in. Toen zij de open zee bereikt hadden, gaf Manson het roer over. Zij hadden wind mee, zoodat het zeil onmiddellijk bol stond en zij vlug vooruit kwamen. De zon scheen op het water en deed al de schoonheid der zee uitkomen: het geschitter der golven de voortrollende brekers, die de boot onder het varen vormde. Het scheen moeilijk te gelooven, dat zij in de gezonken Maggie" zulk een Igfetuiigenis van een afgespeeld drama achterlieten. Hoe verschilde deze mooié namiddag van de nachtelijke duisternis ■waarin Ducros in de vaargeul van de Iiammets den tol had betaald voor zijn onwettige handelingen en zijn hebzucht! George Manson had reden genoeg, zelfs maar de gedachte te haten aan den man, die hem zoo ver van net goede pad, dat hij' voor dien tijd steeds Liiad. bewandelcj, had gebracht; toch speet het hem, dat hij zulk een vreeselijk en eenzaam' einde had gevonden. Hoe dikwijls waren zij niet tezaimen op dezelfde plek geweest!, waar de mijnwerker het leven had ver loren I Toen zij de haven binnenliepen, kreeg George Manson een welbekende japon Het rapport der commissie zal monde ling door B. en W, in den Raad worden beantwoord. Inzake het voorstel tot uitbreiding der straatverlichting, vraagt de commissie van fabricage waar de lantaarn op het Molenwater komt te staan, zij vindt de omschrijving „Midden voor de laan van Bleek naar Koepoort" zeer vaag, de commissie is van meening, dat deze lantaarn niet om 11 uur moet worden gedoofd, maar een politielantaarn moet zijn. Het groot aantal bewoners buiten de Koepoortbrug wettigt zeker de daar toe ontstaande meerdere jaarlijksche uitgaven van f 19. Het is de commissie opgevallen, dat de kosten voor het plaatsen van een nieuwe lantaarn b.v, Pottemarkrt, minder bedragen dan het veranderen van een gaslantaarn in een electrische nml. resp. f 125.31 en f 127.29, Zij vraagt verder waarom de lantaarn in de Nieuwe Kerkstraat thans niet in een electrische lantaarn wordt veranderd, wat zij altijd zeer gewenscht acht, mede omdat een avondbrander bij gas f 31 en bij electriciteit f 13 kost en een nachtbrander resp. f 64 en f 32. Dit ver schil van resp. f 18 en f 32 per jaar, zal ruimschoots opwegen tegen rente en af lossing van aan te schaffen nieuwe lan taarns, welk bedrag de commissie op 10 pet. van de aanschaffings- en plaat singskosten meent te mogen stellen. De C. v. Fin. zou willen vragen: Hoe komt het, dat dé kosten van. plaat sing van 'n electr. avondlantaarn voor de laan van Bleek naar KjpepoiOjrt f 325.35 bedragen, terwijl de kosten van het plaat sen der andere lantaarns aanzienlijk la ger zijn? Hoe komt het dat de jaarlijksche kos ten van een electrische politielantaarn in de Langedelft tegenover de Nieuwe Kerk straat op f 42 worden geraamd, terwijl de jaarlijksche kosten der andere electri sche politielantaanns op; f3,2 worden ge raamd? Overigens kan de meerderheid zich met het voorstel vereenigen. Een lid dier meerderheid acht de voorgestelde uit breiding en verbetering niet geheel vol doende. Deze wijst er op, dat door de C, van Fin. in haar rapport over de begrooting van 1930 de opmerking is gemaakt, dat het zeer gewenscht zou zijn, dat de gas lantaarns bij de Koningsbrug vervangen werden door flinke electrische lampen, terwijl B. en W. in hun antwoord over- weging' van deze opmerking toezeggen. Datzelfde lid acht ook een meer alge- meene verbetering der verlichting op den Blauwendijk zeer gewenscht. Wel is de vervanging van een gas-avondlan- taarn door een electrische politielantaarn een verbetering, maar waar dit stads gedeelte thans bijna geheel bebouwd is, acht het de tegenwoordige verlichting onvoldoende en zou daarom vervanging der gaslantaarns door electrische lan taarns gewenscht vinden. De minderheid is van een andere opi nie. Uit technisch oogpunt zou zij zich wel met het voorstel kunnen vereeni gen, omdat dit een inderdaad niet on- gewenschte verbetering bevat. Uit financiëel oogpunt heeft de min derheid echter wel bezwaren tegen het voorstel. De jaarlijksche vermeerdering der verbruikskosten zullen f 143.bedra gen, terwijl er f 3487.23 zal moeten worden geleend. NVaar 4 pet. moet worden afgeschre ven, zal indien men tegen 4 pet. zal kun nen leenen, dit voorstel jaarlijks kosten f 140.afschrijving plus f 140.rente plus f 143.verbruikskosten te zamen dus f 423.—. Nu meent de minderheid, dat men in den tegenwoordigen slechten economi- schen toestand met de groote vermin dering van inkomsten, die daarvan voor de gemeente het gevolg zal zijn, angst vallig moet waken tegen het doen van meerdere uitgaven, hoe klein ook, wan- Betaling thans zeer gemakkelijk gemaakt voor verzekerden vaft de TE ROTTERDAM Vraagt brochure en inlichtingen) (log. Med.) in het oog, diei,t bij den vuurtoren Is dat je vrouw, die op je v^cht? vroeg. Squire .Tack, want zijn schérp oog had de eenzame vrouwelijke gedaante ook reeds ontdekt. Ja, mijnheer! Het lijkt me heel prettig, zoo opge wacht te worden, Manson! merkte Mr. Myddleton op. Een goede vrouw is meer waard, dan een dozijn valsche vrien den. Ik hoop dait geluk ook eens le sm'ap ken, George! Dat hoop ik van liprte, mijnheer! Een groote menigte volks stond op den terugkeer van de boot te wachten, o;m< nieuws te hooren omtrent hjét onj- derzoek en het lot van Ducros. Toen hij hen zag, zeide mr. Myddleton: Ik geloof dat het beter is, hjct uur, waarop we naar de koperader igaan, te wijzigen. Je weet den weg er heen ze ker even goed bij nacht als overdag te vinden? voegde hij er losjes bij. Ja, Squire, antwoordde Manson, het spijt mij het le moeien erkennen. Terwijl hij nog sprak, schjiurde de kiel van de boot reeds over de helling van het strand. Het zeil was reeds bij den ingang van de haven gestreken; de mannen hadden het laatste eind geroeid Mr. Myddlclon's paard stond op1 hein te wachten; de knecht stond er bij en hield zijn eigen paard bij den teugel. Voordat de Squire opslcog, zeide hij neer deze uitgaven niet absoluut nood zakelijk zijn. Slechts zoo kan zoolang mogelijk ver meden worden, dat moet worden over gegaan tot ongewenschte vermindering van bestaande uitgaven, zooals subsi dies en tractementen en salarissen. Vandaar, dat die minderheid ook tegen deze kleine vermeerdering van uitgaven meent bezwaar te inbeten maken. De uitgaven gemaaakt om een gas lantaarn te veranderen in een electri sche lantaarn worden wat betreft rente en afschrijving vrijwel opgeheven door de mindere verbruikskosten der elec triciteit. Daarom bestaat hiertegen geen bezwaar. Van de voorgestelde nieuw© lantaarns komt aan de minderheid absoluut nood zakelijk voor: de lantaarns te plaatsen Karelsgang' T (75 en T 45, Oude Veersche weg (tegenover T 213 van den Broëke) en Veersche weg (tussc gen T 261 en T 263) zulks wat de laatste, betreft in verband met het maken van de gas- polit'e-laiitaarn bij1 44 Veersche weg t/o T 263 tot een gas-avondlantaarn. De minderheid zou nu willen voor stellen om de overige voorgestelde n'eu- we lantaarns te doen vervallen. Dit zou een besparing geven van f 1316.09, die dan niet behoeft te wor den geleend en jaarlijks voor rente een afschrijving 4 pCt. plus 4 tpjCt. i.s 8 pCt. of f 10 en f 180 aan verbruikskosten, dus te samen f 284. Verder meent die minderheid, dat hipt niet geheel juist is, om alle kosten van dit voorstel op den kap'taaldienst te wil len brengen en daarvoor e©n leening te zijner tijd te willen aangaan. Wel moeten daaronder gebracht woriïen d© kosten voor het plaatsen van nieuwe lan taarns, maar de veranderingen van be staande lantaarns behooren toch meer op den gewonen dienst thuis Antwoord van B, en W. 1 Nieuwe lantaarn Molenwater. De hooge plaatsingskosten, vergeleken met diezelfde kosten voor andere lan taarn^ vloeien hieruit voort, dat in dé onmiddellijke nabijheid geen electrische hoofdkabel aanwezig is en dientengevolge een abnormaal lange aansluitkabel moet worden gelegd. Gewoonlijk is niet meer dan 10 M. kabel noodig, terwijl nu onge veer 100 m aanfluit-kabel mtoet gelegd worden. Aan materiaal, graafwerk en verliardingfkosten maakt zulks verschil van rond f ;180. B. en NV. stellen nader voor hiervan een eiectrisc.'he politie-lantaarn te maken, waardoor de jaarlijksche kosten f 32 worden in plaats van' f 13 en de jaarlijk sche kosten der straatverlichting in totaal zullen stijgen nnefti f 162. Electrische politie-lantaarn Lan gedelft, tegenover Nieuwe Kerk straat. Bedoelde lantaarn is van het over- Manson vriendelijk vaarwel. Zeg aan je vrouw, dat ik je benijd, George, zeide hij. Toen schudde fajjj .Mr. Jervaise de hand en oedankte hem en zijn manscbjappen voor hun diensten. Met een licht hart en vlugge voeten beklom Manson het zigzag-pad. Boven aan ontmoette hij' Maggie. Wat is er voor nieuws, George vroeg zij. 'We vonden de boot vol water ge- loopen, zooals ik' verwachtte. Ducros moet naar zee zijn ^gedreven. Dat spij't mij, zeide zij. I'k' had nooit tevoren een vijand, en al was hij er een, i'k' zou hem nooit zoo'n vreese lijk' lot hebben loegewenschtt Zij' huiverde. Alleen te moeten slerven zonder iemand in je nabijheid, die je laatsten snik opvangt, slechts met den wind en de golven om je heen. O, George, sotn's verbeeldde ik mij', dat het jou zou igej- beuren Zij' le'gde haar hoofd op zijn schouder en weende. Doch niet alle tranen worden uit zortg geboren. HOOFDSTUK XVIII. In dén Tuin. Mildred Keigwin was dol op haar tuin. Zij hield er niet alleen van, et in 1e spannings-type, waarin lampen van groo- tere lichtsterkte (n.l. 100 Watt) worden geplaatst dan in de paal- of console-lan- taarns(75 Watt), Zoodoende worden de jaarlijksche kosten aan stroom en lam pen ook hooger. Electrische avondlantaarn Pot- tenmarkt. Bedoelde lantaarn wordt er een van het console-type en daardoor ongeveer 20.goedkooper in uitvoering dan een van het paaltype. Bovendien moet de gas-avondlantaarn no. 8 tegenover Veersche singel S 54 bij de omzetting in eene electrische avond-lantaarn tevens verplaatst worden en dient voorts de gas-aansluitleiding te worden afgesloten, hetgeen ongeveer 10 extra-kosten mee- brengt.Als eenige bate staat daartegen over de op 27.50 geschatte waarde van den nu aanwezigen lantaarnpaal. Wijziging gaslantaarn 370 in Nieuwe Kerkstraat. Wijziging in een electrische lantaarn wordt niet voorgesteld, omdat de om zetting van politie-lantaarn in avond lantaarn reeds eene belangrijke bespa ring oplevert. Verlichting Blauwendijk. De in het plan opgenomen verbetering van de verlichting aldaar achten wij werkelijk voldoende. Verlichting Koningsbrug, Nu onlangs de nieuwe directeur der Bedrijven is opgetreden, ach'.en wij h>et dienstig, dat de gevraagde vervanging van de gaslantaarns hij de Koningsbrug door flinke electr, sche lampen nog eens door hem wordt bekeken. Na ontvangst van zijn rapport zullen B. en NV. de vraag nader overwegen. B .en NV. zullen de door de C. van Fab. aanoevolen omzetting van gas-lan taarns in electr.sche lantaarns ernstig overwegen, doch kunnen nu wel reeds- zeggen, dat het bij hen bezwaren ont moet een algeheele omzetting gelijktij dig tot uitvoering te brengen Ook na de opmerkingen van finan- ciëelen aard door een minderheid in de C. van Fin. blijven Bi. en NV. het geheel© ontwerpplan handhaven. Zij achten dé daarin opgenomen verbeteringen alles zins gewenscht. Naar de ineening van Bl. en NV. is het in het onderhavige geval alleszins verant woord om in de vol(J.e f 3.478.33 door leeningen te voorzien, daar immers de veranderingen van lantaarns samen (plaatsing van nieuwe lantaarns' dus daar buiten gelaten) een 'besparing op de ver bruikskosten ople,veren. Verhooging crediet steunver- leening. Burg. en Weth. meenen, althans ten deele, in het vinden van objecten voor werkverschaffing in de gemeente zelf. (Zie voor liet vervolg pagina drie.) wandelen, doch zij werkte er ook in Het was een ouderwetsche tuin, om)- ringd door een muur van leem en stroo. Niets er in was stijf en opgeprikt, en d© bloemen stonden er met de groenten dooreen. Behalve door eenige bédden met ge raniums, calceolaria's en gele en wiittfS margrieten werd de ruimte voor hét hjuis ingenomen door een gropt grasveld. D© tuinlieden droegen er veel zorg voor, zlooj- dat het gras er uit zag als fluweel. Dit deel van den tuin stond onder toezicht van mrs. Keigwin. Zij liet haar dochjter de vrije hand in wat zij „de wildelrnis*, noemde. Mrs. Keigwin beweerde altijd, dat men in Mildred's domein een 'kool vond, als men een roos verwachtte, en dart, als men er lelietjes van dalen pluk te, men er niet zelden peterselie bij' uittrok'. Ik houd van orde, zei de oude dame steeds, en die heerschrt in mijn deel Vain den tuin; Mildred houdt van onregel matigheid, en die is er bij' lipar dan ook ruimschoots. De twee dames waren dan ook over eengekomen in dat opzicht ieder haar eigen zin te volgpn en zoo ontstond er geen oneenigheid door. (Slot volgt). 1 t u m M

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 5