KEES HELDER STOOMWASSCHERIJ „ZEELAND" Modern Portretwerk FOTOGRAAF MIDDELBURG VLISSINGEN BIOSCOPEN, Langevielesingel D 197 - Tel, 637 Tarief per kilo en per stuk. KERKNIEUWS KUNST EN WETENSCHAP. BEURS- EN WISSELKOERSEN. LANDBOUW ONDERWIJS. RECHTZAKEN. Handel, Nijverheid en Visscherij Verkeerswezen, Post en Telegrafie. BEURSTHERMOMETER LANGE DELFT BELLAMYPARK Hoogste onderscheidingen op Binnen- en Buitenlandsche Tentoonstellingen (Ingez. Med.) FLORA. De Das Edle Blut. Deserteur. Vóóroorlogsch Duitschland, van veel militaire eerzucht van vele jongens, van alle ouders voor hun jongens, geschikt, met aanleg, met lust er in, of niet. Zoo zijn twéé broers op de cadettenschool. De een van het ware hout waaruit vóór 1914 goede officieren werden gesneden. De andere, muzikaal-artistiek, droome- rig, verfijnd, doch van het ware edel Blut, dat de zoo sympathieke schrijver Ernst von Wildenbruch in zijn novelle bedoelde: de opoffering, om het offer zelf, niet als de groote heldendaad. De jonge Joachim offert zich op voor zijn broer met bedenkelijke karakteruitin gen, en hij krijgt een onverdiend, maar gevoelig pak slaag; hij blijft zich stil offeren, bij grootsten smaad en vernede ringen, tot het eind, dat niet bitter, maar een ware Heldentot wordt. Waldemar Pottier, Wolfgang Zilzer en Kurt von Wolowski gaven volkomen de sfeer, die wij in von Wildenbruch's werk kennen. Richard Barthelmes, even vierkant- stoer in zijn daden, als zijn gespierde kracht-verschijning. Kranig officier in den oorlog, van die persoonlijke dapper heid. die in den strijd ver-af, met gra naten en trommelvuur toch nog wel eens voorkwam. Hij deserteert terwille van „the girl he let behind", niet om op hem te wachten, maar om te trouwen met een meneer van lichte sujet-allures. Zij is ongetwijfeld de moeite, maar daar om nog niet de schande van „toch gaan zonder verlof" zeer waard. Dat voelt Richard vooral bij het aanschouwen van een transport gewonden (aangrijpende tafereelen, misschien nog wel 't meest door de eenvoudige vanzelfsprekend heid, waarmee het dagelijksch leven er om heen zijn gewonen gang blijft gaan), meldt zich bij zijn hoofdkwartier, en krijgt bijna den deserteurskogel, die het executiepeleton hem bespaart. Richard krijgt natuurlijk wél zijn lief Francjaisetje, na veel dramatische scènes, die stilaan naar het happy end voeren, ELECTRO. „Die drei von der Tankstelle" (Drie man en een benzinepomp), Donderdagavond tot 11 uur heeft de Electro nog volgens het Vitaphone- systeem, d. i. met synchroon loopende gramofoonplaten en filmstrooken, ge draaid; daarna zijn de monteurs en tech nici van Philips aan den slag getrokken, en na heel den nacht te hebben doorge werkt, en des middags het heele pro gramma proefgedraaid te hebben, kwam eindelijk het rustige gevoel: we zijn klaar, laat ze nu maar komen. Die ,,ze", geachte lezer, is het pu bliek, Dat zijn kaartje koopt, gaat zit ten, en critisch afwacht, wat er komen zal, welke waar het voor z'n geld krijgt. Van al wat er zich daar in de cabine af speelt, weet het niets behoeft het ook niet te weten. Ieder bedrijf moet z'n eigen boontjes maar doppen. Als de af geleverde arbeid maar goed is. Even vóór zevenen, in de cabine. De man van Philips friemelt aan een filmstrookje, dat langs een groot aantal geleiderolletjes tusschen het lampje en het fotocelletje doorgevoerd moet wor den; een der operateurs slurpt haastig een kommetje koffie. In den hoek draait de pick-up met de amuseeringsmuziek. Het polshorloge zegt: bijna zeven uur. Daar komt de chef-operateur het scheepsladdertje op. Jas uit, overall aan. Een blik op z'n apparaat; een zwaai aan den slinger, de schakelaar omgedraaid en het eerste geluid van den filmband klinkt in den controle-luidspreker. In de zaal is het geluid uitstekend. Het typische geluidsjournaal, dat bij een nauwgezette regeling van geluidssterk ten zoo echt „sprekend" kan zijn, ont rolt voor ons; dan een van die geestige teekenfilmpjes (Micky Mouse) en daar na zoo'n één-actertje, het verhaal van den verliefden jongen dwaas, de schoone en welbewaakte maagd-alleen, en Rin- tintin, den gansch niet gemakkelijken wolfshond. De zang en spraak (Duitsch) was hier buitengewoon duidelijk. Als hoofdfilm was voor deze extra gelegenheid de hand gelegd op een van die aardige Ufa-films van den laatsten tijd, waarin de mogelijkheden van ope- rette-muziek en schlager-zang mèt die van de knappe cine-fotografie vereenigd zijn. Er wordt daar geen begeleidende muziek voor een bestaande film geschre ven, maar het geheel wordt.... als een geheel opgevat. Wat ook de juiste weg is. „Drei von der Tankstelle" is zulk een luchtige, vroolijke operette-film, met tempo gespeeld, boordevol met smelten de schlagers die iedereen na afloop der voorstelling meteen zingt, neuriet, fluit of zoemt, met een stel aardige boys, en een heel mooi meisje waarmede het, dunkt ons, beter kersen eten dan ruzie hebben is en tenslotte met een sce nario, dat nu misschien wel niet de diep ste zielesnaren aan het trillen brengt maar daarvoor gaat men nu ook niet naar een operette, is 't wel? En dan dat heerlijk-melodieuze auto signaal waarrtiede Lilly Cossman haar tegenwoordigheid of komst kenbaar maakt! Jammer, dat een onmuzikale kantonrechter ergens in Nederland dat verbood! en gezonde menschen on derzocht, dank zij de medewerking van alle hoogleeraren, van den chef van den militair-geneeskundigen dienst en de di rectie van de Bijenkorf. Aan het slot van hun onderzoek ko men deze Nederlandsche deskundigen tot de volgende conclusies: 1. De uitvlokkingsreactie van arts Ben dien als zoodanig heeft geen beteekenis voor de kankerdiagnostiek. Haar even- tueele waarde wordt uitsluitend bepaald door de mogelijkheid van spectroscopi sche differentiatie der serumeiwitten. 2. Deze spectroscopische differentiatie der serumeiwitten is volgens de door arts Bendien aangegeven methode niet mogelijk. 3. Aan de methode van kankerdiag nostiek, beschreven in het boekje „Spe- zifische Veranderungen des Blutserums ein Beitrag zur serologischen Diagnose von Krebs und Tuberkulose) van arts Bendien kan geen plaats, hoe gering ook, worden gegeven in de rij der reeds he tende meer of minder specifieke kan terreacties. Ook deze Nederlandsche onderzoe kers zijn derhalve tot de slotsom geko men, dat het werk van arts Bendien geen waarde heeft en berust op een aaneen schakeling van fouten en vergissingen. Onder voorzitterschap van den heer M. Francke vergaderde de landbouw- vereeniging te St. Laurens. Uit het rapport van de financieele commissie omtrent het jaarverslag bleek, dat de ontvangsten hebben bedragen 10.686 en de uitgaven 10.720. Voorts werd nog besloten in den a.s. winter een lezing te doen houden door een vertegenwoordiger van den voor lichtingsdienst en te Wageningen inlich tingen te vragen over het weren van schimmel in de aardappelbewaarplaats. Boerinnendag te IJzendijke. Dezer dagen waren de vrouwen en dochters van de leden der boterfabriek te IJzendijke uitgeno.odigd tot een be zoek. Eerst werd op de fabriek het pas- teuriseeren gedemonstreerd en 't schoon maken der bussen. Daarna vereenigden zij zich bij' den heer Lievense aan eein maaltijd. De heer Zwagerman behandelde de •oombereiding op de boerderij en gaf talrijke nuttige wenken aan de boerin nen. Een 138-tal gasten waren aanwezig (Ingez. Med.) Cand. L. Kleissen die het beroep naar de Chr. Geref. Kerk te Vlissin- g'en aannam, hoopt op Zondag 1 Nov. a.s. zijn intrede te doen na bevestiging door prof. J. J. van der Schuit. Geref. Kerk. De heer J. Meester, cand. te Spa kenburg heeft het beroep naar Brouy- wershaven aangenomen. Het kankeronderzoek van dokter Bendien. Heden worden in de geneeskundige pers zoo deelt V. D. ons mede gepubliceerd de uitkomsten van de in het laboratorium voor kankeronderzoek van het Instituut voor preventieve Ge neeskunde te Leiden door dr. De Bruine Groeneveldt en De Kromme, met mede werking van een scheikundige en een natuurkundige verrichte controle-onder zoek, naar de z.g.n. methode-Bendien. Men heeft in Leiden 3 6 0 zieke AMSTERDAM, 3 October. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 22 A-B 1000-6 IOO1/4—1003/s. Ned. 31 1000-4 97-^97. Ned. 17 IOOO-41/2 lOOiA-ilOOi/2. Certificaten-3 673/4—j68i/i. Cert. NW\|S.-2i/2 59—159. Duitschl. pndst. 100-7 441/446. Engl. "WIL. 50-200-5 76i/2-79. Goes '30-4 99v Zeeuws. Hyp. B.-4i/2 95— A Amslerd. Bank i"093/4(— 108|i/2. A Bank Assoc. 29i/2 C Rolt. B-ankv. 65—67. A Twentsche Bank 99—97. A Pref. Jurgens A 81—82. A Ver. Papf. v. Gelder 70i/2—73i/2. C Am. Car en Foundry II1/4—12. C Am. Smelt Rel. 25—25 C Farbenind. I.G. 8989. C U. States St. C. 72% C C. Publ. Serv. 3%3%, C North Am. Cy. 33%35%. A Born. Sum. H.M. 109%—107%. A Ned. Wol Mij. 20—21%. A Singkep Tin M. 62—(68. A J. C. Japan Ln. 33j/2—|35. A Rotterd. Lloyd 83—85i/2. A S. M'. Nederland 87i/2—893//. A Amst. Thee C.M. 32%— 28. A Houth. Alberts 58 C Peruvian C. Pr. 87. A Erie Spoorweg 13% A Southern Rlw. 20%- en omgekeerd en een dagel'ijkschen dienst met uitzondering van den Zondag van Oud-Sabbinge naar Wolfaartsdijksche veer over Wolfaarlsdijk naar Goes en omgekeerd, is geweigerd. Aangewezen als slalionhoudster van het P. T. en T. station te Zoute lan de mej. W. Louws aldaar. Passagiersvervoer per snel-vrachtschip naar Ned. Indië. De N.V. Stoomvaart Maatschappij Ne derland en de N. V. Rotterdamisiobe Lloyd hebben besloten de afvaarten van 18 November a.s. van Rotterdam! en van 9 December van Amsterdam niet dioor de mailschepen Insulinde en Johan de Witt te doen vervullen, doch instede daarvan resp. met het m'.s. Kota Napan en het m.s. Tabinta (leze afvaarten op de gebruikelijke maildata le doen waar nemen. Deze motorschepen zullen de zelfde route volgen als de mailschepen en zich voor deze reis aan dé voor den maildienst gestelde data houden. Voor de correspondeerende afvaarten van Bjatavia op 30 December en 20 Januari a.s.., zullen eveneens snelvarende vrachtsche pen worden gebruikt, welke de reis her waarts volgens de mailtabel zullen afleg gen. Herziening Reglement Dienstvoorwaarden bij de Nederlandsche Spoorwegen. Men bericht ons uit Utrecht: Bij de maandelijksche bespreking tusschen de Directie en den Personeel- raad kwam o.m, ter sprake de Herzie, ning van het Reglement Dienstvoor waarden waarin ook de loonregeling van het personeel is opgenomen. Naar aanleiding van de vraag welk standpunt de Directie inneemt ten aan zien van de herziening van dat regle ment, die met 1 Januari 1932 eventueel zou moeten in werking treden, deelde zij mede, dat onder de tegenwoordige omstandigheden van een verbetering niets zou kunnen komen, doch het kwam haar niet ongewenscht voor, te oordee- len op dit moment, dat reglement van 1 Januari 1932 af weder ongewijzigd voor een jaar te verlengen. Indische Stoomvaartlijnen. Bialoeran (thuisr.) 1 (5 n.m.) v. Mar seille. P. C. Hooft (uitr.) 2 van Southampton. Mej. J. C, Visser, onderwijzeres, vroeger te Middelburg en Rit- t h e m thans Te Oostwold (Gr.) is als zoodanig benoemd aan de Chr. -school te St. Annaland. Te Utrecht slaagde voor hel doctoraalexamen in de geneeskunde de heeren K. Vaandrager en E. Hage. De slipper limped. Men schrijft ons uit Iersek'e: De slipper limped, de in Engeland zoo .gevreesde vijand der oesters, welke tot voor 'korten tijd hier bijna in het geheel niet voorkwam en waartegen de oester- kweekers in 1929 voor het eerst werden gewaarschuwd, breekt in sneller tem|- po op de Oosterschelde door. Was vroe ger de vondst een uitzondering, nu kali men op sommige peroeelen visschende in een rij1 er 50 a 60 oprapen van ver schillende grootte. Men vreest dat ook in Zeeland de „slipper" een .gevaar vo.or den oesterstand zal worden. Bij' Kon. besluit is ongegrond ver klaard het beroep, ingesteld! door Joh. Eggebeen le W 0 1 f a a r t s dl ij k, tegen het besluit van Ged. Staten van Zeeland van 5 Dec. 1930, waarbij, wijziging van de hem verleende vergunning voor een autobusdienst op Dinsdagen van Oud Sabbinge over Wolfaartsdijk naar Goes C Union Pac. Rr. 116113%. C Int. Nickel Cy, 8%9%. A Koloniale Bank 7174%. A N.I. Hbk, 1000 73%—74%. C Ned. H. M. 1000 91%—92"%. A Alg. Kunstz. U. 43%—44%-44. A v. Berkels Pat. 25%26%. C Calvé-Delft 59%61. A C. Suiker Mpij. 16%16%. A Int. Viscose 88. A Kiichenm. I, Acc. 6%6%-7, A Ned. Ford A.M. 204205. A Philips Gem, B. 56%59-56, C Unilever 118%118%-121. C Anaconda Cop. 31%32%-32%, C Bethlehem St. 29%—29%. C Gen. Aviation 2%3. A A.N.I.E.M.N.B. 175%—180. C A. Gas El. Cy. 6%6%. C Cities Serv. Cy. 6%6%-6%. C Midd. West Ut. 109%-9%. A Alg. Explor. Mij, 5355. A Boeton Mijnb. 2223-23%. A Kon. Petr. Mpij. 141%139%-143. C Contin. Oil Cy. 5%6-6%. C Shell Union O.C. 44%-4%. A Holl. Amer. Lijn 5 A K.N. Stoomb. Mij. 24%24%. A Ned. Scheepv, U. 87%84-85%. A H.V. Amsterdam 188%188-194%. De rechtbank te Haarlem heeft 0 D. F. uit Den Haag verdacht van brand stichting te Bennebroek in de villa ge legen aan het kruispunt tegenover de Oude ^Geleerde Man, waarin de oud- vicepresident van de Ilaarlemsche recht bank heeft gewoond, vrijgesproken. Het O M. had twee jaar gevangenisstraf geëischt. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft drie maanden gevangenisstraf ge vraagd met ontzegging om een motorrij tuig te besturen voor den tijd van twee jaar, legen D. B., 38 jaar, administrateur te Drachten wegens het roekeloos rijden met een auto terwijl hij onder den invloed van alcohol verkeerde ten gevolge waarvan een inzittende was 'ge wond en voorts wegens het rijden met den auto, terwijl hem de bevoegdheid was 01 Inomen en wegens beleediging van van de marechaussee. De rechtbank had hem vier maanden opgelegd. Een onderwijzer te Scheveningen die de jongens zijner klas vrij hard handig had aangepakt en tegen wien des wege een vervolging wegens mishande ling was ingesteld, werd door het ge rechtshof veroordeeld tot f 10 boete of 2 dagen hechtenis. Arrond. Rechtbank te Middelburg, In de zitting van Vrijdag werden de volgende zaken behandeld: D. H. d. W„ 47 j„ koopman te Hon- tenisse, ged,, werd verdacht dat hij in den nacht van 17 op 18 Aug. 1.1. te Hon- tenisse een 20-tal poeljes, toebehooren- de aan F. D. van Geijt, heeft weggeno men. Eisch 4 maanden gevangenisstraf met aftrek voorarrest. Mr. A. H. Kuipers, verdachte's raads man, achtte het ten laste gelegde niet bewezen en vroeg vrijspraak met onmid dellijke invrijheidsstelling. Dit laatste werd geweigerd. fh. E. v. d. V., 30 j., veekoopman te Philippine, was door den kantonrechter te Terneuzen op 25 Aug. 1.1. veroordeeld tot 10 of 10 d, h„ wegens overtreding van de Motor- en Rijwielwet, gepleegd te Sas van Gent, op 6 Juli j.l. De verdachte was in hooger beroep gekomen. Eisch: vrijspraak. Mr. A. H. Kuipers, verdachte's raads man, sloot zich bij dien eisch aan. F. d'H„ 75 j„ zonder beroep te St. Jan steen, was door den kantonrechter te Hulst op 6 Aug. 1.1. veroordeeld tot 5 dagen hechtenis ter zake van openbare dronkenschap te St. Jansteen op 8 Juni j.l. De verdachte was in hooger beroep gekomen. Eisch: bevestiging van het vonnis van den kantonrechter, behalve betreffende de straf, 10 of 10 d, h, Mr. P. C. Adriaanse, verdachte's raads man, sloot zich daarbij aan. J. J. d. L., 19 j., zonder beroep, te Lapscheure (B.), werd ten laste gelegd dat hij als Nederlander wonende te Lapscheure in België, binnen de 15 km vanaf de Nederlandsche grens ingeschre ven voor den dienstplicht in het jaar 1932 en daar de Minister van Defensie zulks noodig achtte als zoodanig ver plicht zich te onderwerpen aan een on derzoek tot het beoordeelen van zijn geschiktheid van den dienst, opzettelijk niet heeft voldaan aan zijn voornoemde verplichting om te verschijnen ter keu ring voor den dienstplicht te Sluis op Donderdag 9 April j.l., niettegenstaande hij behoorlijk was. opgeroepen. Eisch 25 of 25 d.h. E. D., 54 j., zonder beroep en zonder vaste woonplaats, ged., werd ten laste gelegd dat hij op 16 Sept. j.l. te St. Lau rens in het openbaar heeft gebedeld, Eisch: 12 dagen hechtenis. Tegen K. P., 38 j., monteur te Sluis kil, 'werd terzake van openbare schen nis van de eerbaarheid te Terneuzen op 24 Aug. j.l., geëischt 1 maand gevange nisstraf. E. F., 38 j., commissionnair te Middel burg, ged., werd ten laste gelegd dat hij op 8 of 9 Aug. 1.1. te Middelburg een geldsbedrag van 65, toebehoorende aan M. G. Berger, heeft weggenomen. Subs, werd hem ten laste gelegd dat hij op 9 Aug. 1.1. een geldsbedrag van 20, dat hij gevonden had, voor zich heeft be houden. Eisch: 3 maanden gevangenisstraf. Mr. P. C. Adriaanse, verdachte's raads man, achtte de ten laste gelegde feiten niet bewezen en vroeg vrijspraak en in vrijheidsstelling van verdachte. Dit laat ste werd geweigerd. A. P, S„ 24 j„ arbeider te Haamstede, werd beklaagd dat hij op 5 Sept. j.l, te Noordwelle P. G. Boot heeft opgelicht voor een bedrag van 1.50. Eisch: 3 maanden gevangenisstraf. Mr. P. C. Adriaanse, verdachte's raads man, vroeg instelling van een onderzoek naar de geestvermogens van verdachte. P. S„ 18 j., dienstbode te Schore, werd verdacht dat zij in de eerste helft van 1931 te Goes verschillende menschen heeft opgelicht, o.a. G. J. A. Koch voor een paar zwarte damesschoenen; L. M. Moerman een paar damesschoenen en een flacon lakolie en A, P. Verdullemen voor een dameshoed en een bont. Sub sidiair werd haar te laste gelegd dat zij voornoemde goederen, die zij anders dan door misdrijf onder zich had, heeft ver duisterd. Eisch; 3 maanden gevangenisstraf voorw. mei een proeftijd van 3 jaar en oplegging van bijzondere voorwaarden, overtr. regiem, op de rivieren en kanalen: R. M'., 32 jl, kapitein op het Engelsche zeestoomschip „Dona Flora" te Middles brough (Enigeland). Bevestiging van bet vonnis van den Kantonrechter te Ter Neuzen, vrijspraak. In de zitting van 2 October werden de volgende vonnissen uitgesproken; afpersing: A. P. L. A. van H„ 19 jaar, smidsieerling, 's-Heerenboek', gedetineerd 6 maanden gevangenisstraf met aftrék'; overteding politieverordening: W'. C. S., 61 jaar, caféhouder te Vlissinjgen, ver nietiging vonnis betreffende dé sïrjalf f 10 s. 5 dagen hechtenis; hinderlijk volgen: A. J., 18 jaar, land- A Java Cult, Mij. 140% A N.I. Suiker U. 92%—99-101. A Poerworedjo S.O, 13%13%. A Deli Batavia 133-134-134%. C Deli Mij 1000 165166. A Senembah 183185, C Chicago Milw. 2%3%. A Amst. Rubb. C. 49%54-51%. A Deli-Bat. Rubb. 18%—19%-19%. A Hessa Rubber 30% A Serbadjadi S.R. 2020%. A V.I.C. Ondern. 26%26. C Interc. Rubber 1%1%. Prolongatie 3%3, WISSELKOERSEN. Londen Berlijn Parijs Brussel; Zwitserland Kopenhagen New-York 2 October 3 October. 9.921/2 9.64 58.35 58.20 9.8 U/2 9.82 34.75 34.75 48.70 48.65 57.00 54.50 2.483/4 2.487/8 Industrie MARKT Koninkl. Rabbet - Aku Suiker Philips Unilever Amerika Tabak jSchepen Mijnen Wettig gedeponeerd.

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 2