KDPER M- m jay SPOOR/ W MOSTERD 30 OEERSTE kw. ©V0UE maan o laatste kwartier #nieuwe maan TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1931. No. 230. BINNENLAND. Drie dozijn Nederlandsche padvinders naar den Balkan, ZEELAND. DE STERRENHEMEL, 30 Sept.-7 Oct., 21 h MX 22 h ZX ZUID mars jupiter cd saturnus .ERK. 8.— 8.— 8.— VLOOTSCHOUW VAN DE K.L.M. Gisteren heeft de K.L.M. de opening van de geregelde luchtverbinding Am- sterdamBatavia feestelijk op Schiphol gevierd. Het lange programma dat den geheelen dag besloeg, bevatte twee hoogtepunten, de onthulling van een ge- denkteeken op het plein voor het sta tionsgebouw, dat in de morgenuren plaats had en het bezoek van H.M. de Koningin. Haar eerste bezoek aan de K. L. M., hetwelk zij 's middags bracht en ter eere waarvan een grootsche demonstratie door de burgerlijke, ma ritieme en militaire luchtvloot gegeven werd, De onthulling geschiedde door minister Reymer. Het monument, een werkstuk van den beeldhouwer Johan Polet, bestaat uit een zuil van hardsteen, waarop de we reldbol, gedragen door vier verkeers vliegtuigen, geplaatst is. Op den wereld bol is Amsterdam aangegeven als een knooppunt van internationale luchtlijnen in Europa en van de lijn Amsterdam Batavia. Boven op den wereldbol staat een Hermesfiguur met den Mercurius- staf in de eene, 'n fakkel in de andere hand. Op het voetstuk, omgeven door kleine afbeeldingen van verkeersvlieg tuigen, staan de woorden gegrift „Ge regelde dienst AmsterdamK. L. M. Batavia. 1930". Na afloop daarvan werd de gisteren beschreven gedenkplaat, bestemd om te worden geplaatst boven den hoofdin gang van het stationsgebouw, onthuld. Daarna - te kwart voor één ver schenen de escadrilles voor de demon straties. Het werd een veld vol machines van allerlei vorm en grootte. Geheel links met den kop dwars op het perron stond de K. L. M—vloot, in het eerste gelid natuurlijk de groote verkeersvliegtuigen van den Indië-dienst. Op de uiterste rechtsche plaats stond „De Valk", die Donderdag a.s. vertrekt. In het tweede gelid stonden de oudere K, L, M.- mac'hines. Aansluitend hieraan, maar met de koppen naar het stationsgebouw gericht, stonden de toestellen van de Nederland- sche industrieën, Fokker, Aviolanda en Koolhoven, waarbij ook de toestellen van den rijksstudiedienst voor de lucht vaart waren geplaatst. Dan kwamen de machines van de nationale luchtvaart- school en vervolgens de escadrilles van de Kooy en Soesterberg. Om half drie reden de auto's van de koninklijke familie het voorplein op, Onmiddellijk na de aankomst van de Koningin waarbij de Marinekapel het Wilhelmus gespeeld had, schreed H.M. het perron op om de inspectie van de vliegtuigen te beginnen. Het eerst kwam de Kon, Familie bij de K, L. M.-vloot, waar de bemanningen bij hun toestellen stonden. Langdurig bezichtigde H. M, deze toestellen, zoo wel in- als uitwendig en liet zich ver schillende van de K. L, M.-piloten voor stellen, Vooral met de heeren Geysen- dorfer, Buigman en Bruynesteyn, die Donderdag met „De Valk" naar Batavia vertrekken sprak de Koningin gerui- men tijd. Dan bezichtigde H.M. ook de overige toestellen, waarbij ook de vertegenwoor digers van deze onderscheidene dien sten en maatschappijen aanwezig waren. Na afloop van de inspectie begaf de Koninklijke Familie zich naar den dak tuin van het stationsgebouw, vanwaar zij een schitterenden aanblik had van het geheele vliegveld en de daar opge stelde luchtvloot. Op den daktuin hield ir, Wurfbain, DOOD MOfeKE GEPARD \kJ' ATVN ^-uji INSJMè y-ÜB 35. Ik ben zoo blij, dat het achter den rug is, George Niet blijder dan ik, Mag. Ik heb nog nooit zoo het gevoel gehad van een ge slagen hond, als toen de knecht mij naar de werkkamer bracht. De Squire begon met mij er van langs te geven, maal later werd hij zoo vriendelijk, als je nooit zou gelooven, Zeker wel, anders zou juffrouw Mil dred niet met hem willen trouwen! za' een goed echtgenoot aan hem krijgen, sprak George. Geen betere dan ik heb, antwoord de Margaret met een trilling in de stem. Kom, wij moeten gauw naar huis; kleine Alice heeft mij misschien noodigi En met een licht hart spoedden zij zich terug over de heide, HOOFDSTUK VII, De Hammetts. Toen George Manson 's middags zijn huis verliet en bovenaan het slingerpad kwam, dat van den vuurtoren naar het strand leidde, zag hij dit tot zijn verras sing vol menschen. Geheel Bottiscombe voorzitter van den Raad van Beheer, een rede, waarin hij in het kort de snelle ontwikkeling van de K. L, M. naging, en hulde bracht aan de pioniers, die de luchtverbinding met Ned. Indië hadden tot stand gebracht. Na deze rede werd de thee gepresen teerd. De escadrilles van Soesterberg en de Marine startten om, hoog boven de vlieghaven, prachtige staatltjes van es cadrille-vliegen te laten zien. Ook een der instructeurs der Nationale Lucht- vaartschool gaf verbazingwekkende toeren uit de hoogeschool der lucht- acrobatiek te genieten. Na een half uur vertrok de Konink lijke familie in de richting Aalsmeer voor den terugkeer naar het Loo. VUL De verdere tocht door Bulgarije- In Tcham-Koria werd ook weer een keurig maal voor ons opgediend, waar de meesten door overgroote vermoeid heid echter niet voldoende van konden genieten. Dien avond kwam ons nog be zoeken de Aartsbisschop van Bulgarije, die zich toevallig in de buurt bevond en van onze komst had gehoord. Belangstel lend werd door hem naar onze reis ge ïnformeerd, o.a. hoe wij in Rilla waren ontvangen, Voor ons was dit bezoek een bijzonder groote eer en wij bedankten den aartsbisschop er ten zeerste voor. Den volgenden dag was een ieder we der uitgerust en zoo frisch als een hoentje, wat wel pleit voor het gezonde gestel van de jongens. Echter geen van allen zouden toch weer gaarne medege- wild hebben met de bergpaardjes, die den terugtocht naar het klooster hadden te ondernemen, Tcham-Koria ligt niet aan een spoor weg.... het is eigenlijk een villa dorpje in de nabijheid van geneeskrach tige bronnen, waar de geldbezittende Bulgaren overigens niet groot in ge tal des zomers heentrekken. Daar door moesten wij eerst met auto-bussen naar Kostenetz en vandaar met den trein naar Philipopel of Plovdiv, de Bul- gaarsche naam. Wij kwamen daar om één uur in den namiddag aan en werden door de paters van het College Fran cais.... de katholieke H.B.S. van den trein gehaald. In deze H.B.S, zouden wij overnachten. Tot onze groote verbazing en blijdschap was een van die paters een rasechte Nederlander. Op de school wordt alleen Fransch gesproken, daar de leeraren uit verschillende landen af komstig zijn. In dit mooie gebouw, dat intern en extern een kleine duizend leer lingen kan bevatten, aangekomen gin gen wij naar een voor Bulgarije althans, unicum, nl. een veertigtal douche-hokjes, zoodat wij heerlijk opgefrischt aan tafel kwamen, waar ons alweer een buiten gewonen maaltijd wachtte. Hadden wij in Holland wel eens in angst en beven aan deze maaltijden gedacht, tot nu toe hadden we nog nergens reden tot kla gen gevonden. In Philipopel, de tweede stad van Bul garije, is het in den zomer zeer warm (40 °C in de schaduw); vandaar dat wij de aldaar bestaande gewoonte volgden, een middagdutje te doen, omdat het toch te heet is om er iets uit voeren. Om vijf uur gingen wij, onder leiding van onzen beminnelijken gastheer een wandeling door de stad maken, die zeer interessant was. Wij hadden gaarne er nog enkele dagen willen doorbrengen, vooral omdat wij dan in deze prettige omgeving had den kunnen uitrusten, doch ons reispro gramma gedoogde een dergelijk opont houd niet, (Wordt vervolgd.) WALCHEREN. Gemeenteraad van Veere. VEERE, In de vergadering van den Raad te Veere was het lid P. Dekker afwezig. De Voorzitter deelde mede, dat in antwoord op den gelukwensch aan H.M. op haar verjaardag gezonden een dankbetuiging was ontvangen. Wegens vertrek van den heer Bolier was door dezen ontslag gevraagd als ambtenaar van den Burgerlijken stand en als schat ter. Van de Maatschappij de Schelde was een foto ontvangen voor het stad huis van de Baloeran, welk stuk een plaats is gegeven op de Burgemeesters kamer. Op een verzoek van den Toeristen bond en van de Vereeniging voor Tuin en Landbouwkunde om subsidie werd afwijzend beschikt; eveneens op een dito van de Nederl. Chr. bouwarbeiders- bond van Arnemuiden om de ingezete nen hunner gemeente ook in Veere te werk te stellen. Van den Minister van Binnenl. Zaken was bericht, dat ten aanzien van het speelterrein geen aanleiding werd ge vonden art. 76 toe te passen. Van den heer Goeman was ingekomen een verzoek van den bond van kaste leins om vrijstelling van belasting voor biljart. Van enkele ingezetenen waren verzoeken om bij de eletrificatie der gemeente als agenten of installateurs in aanmerking te komen, Voor de geitenfokvereeniging was een subsidie gevraagd, die werd afgewezen, wat ook het geval was met het verzoek van den Bond tot redding van drenke lingen. Van de Oudercommissie der O.L. school was een verzoek om voor den cursus in de Fransche taal een subsidie te mogen ontvangen van f 100; er zijn 10 leerlingen. Dit verzoek wordt toege staan. Van G. M, Poppe was een verzoek in gekomen om betere verlichting der Kade ten behoeve van de visscherij. Hierin zal worden voorzien. Een verzoek van de Wed. Perrels om het huis door haar bewoond nog tot Mei '32 te mogen inhuren a 2 per week, wordt toegestaan. In verband met een vorig besluit van den Raad wordt bepaald, dat deze woning zal worden verkocht tegen genoemden datum. In verband hiermede deelde de voorz, mede, dat de heer M. Wielinga te Kat wijk was benoemd tot agent van politie en dat deze ongehuwd is. Ten aanzien van de borgstelling van den gemeente-ontvanger acht de V o o r- z i 11 e r het moeilijk om in dezen tijd, nu zulke kostbare werken in de ge meente worden uitgevoerd, verandering in de voorwaarden te brengen en stelt VRAAGT Let op het Fabrieksmerk - (Ingez, Med.) was daar blijkbaar verzameld en zelfs vele lieden uit den omtrek. Ook verder langs de rotsen stonden hier en daar groepjes bijeen. Het valt moeilijk te zeggen, hoe nieuwtjes zich verspreiden. Het zat ech ter in de lucht, dat er vreemde dingen gebeurden. Het was gewoonlijk zeer rustig in die streek; er viel van jaar op jaar niets van eenig belang voor, behalve de stormen en de daardoor veroorzaakte schipbreu ken, die langs de kust slechts al te dik wijls voorkwamen. Het was ruchtbaar geworden, dat Adam Ducros wiens persoonlijkheid zeer de algemeene aandacht had getrokken, een vreeselijke misdaad had begaan niemand wist precies wat i en met George Mansons boot op geheimzinnige wijze was verdwenen. Manson zelf werd niet betrokken bij die algemeene ver denking en veroordeeling van Ducros. Het Cornwallsche volk hangt zeer aan elkander; zij gelooven in elkaar en wan trouwen den vreemdeling. De Mansons hadden van vader op zoon tot de plaats behoord en hadden er eerlijk geleefd en het hoofd hoog gehou den onder hun, makkers. George zelf was zeer bemind en hoewel het bekend was, dat Ducros een nogal nauwe vriend schap met hem had aangeknoopt, was men algemeen van oordeel, dat Ducros dit voor zijn eigen zelfzuchtige doelein den had gedaan. Hoewel Manson er doop dit oordeel wel wat gemakkelijker afkwam dan hjj verdiende, stond die meening toch! niet zoover van de waarheid. Het was nu bekend ,dat de Squire een detective had aangenomen, die opi dit OiO|geinblik ,in liet dorpsziekenhuïs lag. D,oor deze gebeurtenissen deden aller lei geruchten de ronde. Wenlove, wiens gebroken been nu her stellen moest ,lcon zicihl niet beklagen; over een ernstige kwetsuur, maar als' men de groepjes meer of minder opge wonden sprekers hoorde ,zou men ge dacht hebben ,dat zijn leven gevaar liep. Mein zei'de dat Ducros hem voor den dood in de diepte van de kloof hlad ach tergelaten en daarna de gevolgen van zijn daad ontgaan was, door Manson'sl boot te stelen. Hierin lag een grond van waarhieid, waarop een wankel gebouw van fantasie en allerlei gissinjg]en was opgetrokken. Hoe het was uitgjelekt, dat de kust wacht zich niet de zaak zou bemoeien eln een onderzoek zou instellen was on mogelijk te zegegn. De beste oplossing leek die, dat de mededeeling afkomstig was van één der knechten van de Hall, die, door Squire Jack te paard naar den commandant van de kustwacht was ge zonden. Misschien had hij er met den knecht, dien hij op den terugweg bij de herberg van Bottiscombe was voorbij !ge- igaan over gpsproken. I l Het ergerde Mansoii dat de zaak zoo bekend was geworden, maar hij kon eir; natuurlijk niets aan doen. i De Zuidervisch staat thans, voorzoo ver zij hier te lande zichtbaar wordt, kompleet op ons kaartje; ook de beelden Walvisch en Stier zijn nu weer heele- maal boven den horizont. De Schutter verdwijnt langzamerhand onder den Westelijken horizont. voor afwijzend op het verzoek daartoe te beschikken, hetgeen geschiedt. Van de heeren Luteyn en Baarendsen was een verzoek om een betere afwatering van de Warwijkschestraat; dit wordt om advies gesteld in handen van B. en W. Daarna wordt het reglement voor gemeenteambtenaren afgehandeld. Naar aanleiding der opmerkingen van Ged. St. over de assurantie der gemeentege bouwen stelt de Voorzitter voor, ook in verband met de geringe premie de gebouwen hooger te verzekeren: het stadhuis f 200.000 en naar evenredig heid de overige. (Wegens brand aan den Veerschen weg werd de zitting ongeveer elf uur ge schorst tot des avonds.) Bij de afrekening van de school voor Ger. Onderwijs over 1928 blijkt nog ver schil te bestaan over de verrekening van het schoolgeld. De Voorzitter van dat bestuur, de heer Sii!m|onse en de secreta ris der gemeente worden uitg|enoodilgd op de Prov. Griffie de nood.ige inlichtingen te vragen. Het schoolgeld bedroejgt f 256; het voorschot over 1931 werd bepaald iop f 313. De P.Z.E..M. heeft in de gemeente twee gebouwtjes geplaatst. De Voorzitter stelt voor voor elk een cijns van 25 cent te vragen wat de vergadering goedkeurt. Op een verzoek van de Bijzondere school om twee nieuwe klachels, wordt voorgesteld één nieuwe kachel toe le staian en de andere te doen herstellen, hetgeen wordt goedgevonden. Besloten wordt bij de woning van het Hoofd der O. school een nieuwe regenbak be plaat sen, omdat de tegenwoordige zeer kléin is. Ter voorziening in de vacature van ambtenaar van den Burgerlijkten Stand wordt als tweetal voorgesteld: J. J. van Beveren en P. Dekker en voor schatter het tweetal P. Dekker en J. J. van Beve ren. Als ambtenaar wordt gekozen de heer van Beveren en als schatter Dek ker. De commissie tot nazien der gemieen- terekening van 1930 brengt verslag uit en adviseerde na een paar opmterkingen tot goedkeuring. De vloed was opgekomen ,en het wa ter stond hoog in de kleine baai. De dienstooot lag aan den wal, de mannen lieten de riemen rusten en op1 het oogen- blik, dat George in het gezicht van de baai kwam, bemerkte hij Squire Jack, die 'den breedten weg naar htet strand kwam afrijden- Gecrge bereikte het strand tegelijker tijd met mr. Myddleton. Deize knikte hem toe. terwijl hij den knecht die, op eenigen afstand, achter hem aan had gereden zijn paard overgaf. Heel goed, Manson ,je bent prach tig op' 'tijd. Het is tien minuten voor twee! Dit zeggende stak de Squire zijn horloge weer in den zak'. Mr. Jervaise ,de kustwaclitcommandantj stapte uit de boot e,n nam zijn hoed af voor den Squire, die dezen gtroet op de zelfde Wijze oeantwoordde. U schijnt vandaag in de volksgunst te staan, luitenant, zeide mr. Myddleton, terwijl hij naar de menigte mannen en vrouwen keek ,die meest 'allen binnen het gehoor stonden. Ja, ik dacht anders ,dat deze men schen ons vaaR genoeg gezien hadden, om er hun werk niet voor ïn den steek te laten 1 Ik' denk dat wij het geen van bei den zijn, mr. Jervaise, die zoo, populair zijn om zooveel menschen le trekken. De vermiste man is een soort van held ge worden in deze buurt, of liet tejgenover- gestelde. 1 j Bij de laatste woorden liet mr. Mydd- De rekening bedraagt in ontvang f30.708, in uitgaaf f28.005 en heeft dus een goed slot van f 2703. De Voorzit t e r stelt aan de or de de vaststelling ecner verordening op de winkelsluiting. De wet is blijkbaar gemaakt met het oog op de winkelbe dienden. Daar deze in Veere niet voor komen, wordt de behoefte aan die wet ook niet zoo gevoeld. iW.aar veel vreeml- delingen hier komen, dient 'daarmee re kening te worden gehouden. Nu geeft de wet gelegenheid de igewtehschte uit zonderingen van winkelsluiting te beko men, De Voorzitter geeft in overweging am! gedurende de maanden Juni, Juli, Aug. en September het sluitingsuur te bepalen op 10 uur en in de overige maanden op 8 uur en Zaterdags opi 10 uur. Van verschillende zijden komen klach ten over den stank van de put.. Na besprekingen doet de voorzit ter het voorstel met de heer Jansen van dq fabriek over de zaak te spreken en zoo met de politieverordening de zaak in het reine te brengen. De voorzit ter deelde mede dat de gemeënté een logé had fgekreegn in het arrestantenlo- kaai, wegens den brand. Nu schrijft de wet voor. dat die gelegenhpid behoor lijk moet morden verlicht en verwarmd. Spr. stelt daarom voor tot electrificatie en tot verwarming ervan over te gaan, waartoe m. ast. wordt besloten. Ook idem den Kampveerschpn toren. Bene vens de woning van lipt hoofd der O. schpol tegen een vergoeding van 10 pet. per jaar van de kosten. Wederom is de, grasverpachting) ge- hpuden en ofschoon de. resultaten niet zijn meegevallen meent de voorzit ter de gunning te moeten voorstellen van de meeste perceelen; over énkele kan nog nader worden overwogen. Dit wordt goedgekeurd. Van mevr. v. Dam—v. Isselt is een schilderij ontvangpn, het Stadhuis in de stellingen. De voorzitter stelt' voor T cadeau te aanvaarden en da'arvoor vrien delijk dank te betuigen. Nog is aangebo den een klinkerpadje langs de Fontijn, als voet- en rijwielpad daar; hij stelt leton de onderlip hangten, wat teen eigen aardige gewoonte van Wem was, als hij een spottende opmerking maakte. Het is te hopen dat wij er in sla gen zullen him held of' „het tegenover gestelde" te vinden lachte Jervaise. Hij was een vroolijke officier met een verweerd gelaat zoo hard als een spij ker en zoo open als de zee zelf. Zullen we vertekken?, vroeg mr. Myudleton. Tijd en getij zijn gunstig, nietwaar? 1 i Ja, mijnheer! De kustwachters legden de loopplank uit; mr. Myddleton slapte er heit eerst over, igevolgd door den luitenant. George Manson had zijn waterlaarzen ,aan, die tot zijn dijen reikten. Toen zij afstootten, namen de mannen aian het strand juichend hun ".ipeden aff. In korten tijd waren zij den ingang van de kleine haven tusschen de over hangende rotsen uitgevaren en kwanten zij1 in de open zee. Toen werden de rie men ingehaald en de zeilen gehesch'en. George Manson had naast den !mlan, die het roer hield plaats genomien. De luitle- nant zat met Squire Jack in het midden van de boot, waar de eerste den stuur man en de oeide mfannen, die htet oog op het zeil hielden, aanwijzingen kon geven. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 5