ONDERWIJS. LEGER EN VLOOT. Financiëele Berichten Verkeerswezen, Post en Telegrafie. INGEZONDEN STUKKEN Handel, Nijverheid en Visscherij' LAATSTE BERICHTEN BEURS- EN WISSELKOERSEN. NAGEKOMEN BERICHTEN BURGERLIJKE STAND. GEMENGD NIEUWS. BEURSTHERMOMETER ding. Het betrof den aankoop van een huis van den oud-gameenleointvanger, waarop de gemeente een eerste hypo theek had. In de besloten vergadering werd het bedrag vastgesteld. In openbare vergadering aeelde hij mede wat in be sloten vergaaering nes'loten was. De advocaat-generaal eischte bevesti ging van het vonnis der Rechtbank te Maastricht waarbij verd. is veroordeeld |tot f 300 boe;te subjst 2 maanden, hechte nis. Vrijgesproken. Op 11 Juni j.l. behandelde de Haag- sche Rechtbank de zaak tegen den 45- jarigen mijnwerker C. K. uit Utrecht, die terecht stond wegens poging tot moord op zijn echtgenoote K. T. H. wie hij op de derde étage van een percejel in de Spuistraat te Den Haag getracht zou hebben vain het leven te berooven door haar met een se heermies eenige sne den in den hals toe te brengen. Het slachtoffer is evenwel spoedig van de bekomen verwondingen hersteld. In deze zaak werd destijds door den verdediger een onderzoek naar verd.'s geestvermogens verzocht, hetwelk door de Rechtbank werd toegestaan. Dinsdag diende deze zaak opnieuw Voor de Haagsehe Rechtbank1. Een deskundige bracht rapport uit, waarbij deze concludeerde tot vermin derde toerekensvatbaarheid van verdach te. Tevens gaf bij als zijn meening te kennen, dat kerdachte's vrouw aan hysterie lijdende was. Het O. M. persisteerde bij den eisch, destijds door zijn voorganger gesteld, die toen geen poging tot moord „doch wel poging tot doodslag aanwezig achtte en tegen verd. een gevangenisstraf van drie jaren had gecischt. De verdediger vroeg op grond van de deskundige verklaringen, alsmede op eer der aangevoerde gronden vrijspraak van verdachte en diens onmiddellijke invrij heidstelling. Na zich in raadkamer te hebben bege ven, deed de rechtbank onmiddellijk uit spraak, waarbij zij verdachte vrijsprak en zijn onmiddellijke in vrijheidsstelling gelastte Verduistering van i 20.000. Een Duilsche familie, man vrouw en zoon, heeft Dinsdag voor de rechtbank te Arnhem terechtgestaan wegens ver duistering van f 20.000. J. M. L. moest indertijd voor een kenniiis f 18.000 van de Amsterdamsche Bank le Nijmegen ha len. Toen L. eenmaal het geld in handen had, nesloot hij: het maar te houden. Hij noodigde zijn vrouw en zoon uit naar Nederland te komen. ,Met zijn drieën zijn ze toen per vliegtuig naar Enge land overgestoken en vandaar weer na,ar Antwerpen. Juist toen besloten was, dat de zoon het geld zou terug brengen en zou trachten de zaak in orde te makten, werd hij! gearresteerd. Toen de zoon den vader had geraden om terug te keeren, stond het gebeurde reeds in de couranten en men durfde niet terug. Toen is een viucht begonnen van plaats tot plaalts zonder eenig doei, steeds in angst voor arrestatie. Van het geld was nojgl f 18.000 teruggevonden. De Off. van Justitie eischte legen den vader acht maanden, tegen de moeder en den zoon zes weken gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis De verdediger pleitte clementie en vroeg onmiddellijke invrij'heids lelling van moeder en zoon. Aan dit verzoek heeft de rechtbank voldaan. B. en W. van Kruiningen hebben tot tijdelijk waarnemend hoofd der O. L. school le Hansweert benoemd den heer C. J. M. Mazure aldaar. Aan de R. K. Huishoud- en In dustrieschool te Breda is met ingang van 1 Oct. tot leerares benoemd mej. J. R. van As le Kruiningen. Officier van den marinesfoomlvaart- dienst 2e kl. H. L. ten Gate, onlangs uit Oost-Indië teruggekeerd, wordt 29 dezer geplaatst aan boord van Hr. Ms. mijnienlegger Douwe Aukes te V1 i s - sin-gen De onderzeeboot O 14, in aanbouw op de werf der Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen voor rekening van het de partement van Marine zal Zaterdag a.s. te water worden gelaten. Salarisverlaging bij de Amsterdamsche Bank. Naar de Maasbode uit goede bron ver neemt is Dinsdag aan het personeel der Amsterdamsche Bank te Amsterdam en haar bijkantoren mededecling gedaan, dat de salarissen met 10 pCt. zullen worden verlaagd. Deze salarisvermindering zal geleidelijk worden ingevoerd, met dien verstande, dat de salarissen op 1 November a.s met 5 pCt. worden verminderd en op 1 Januari 1932 nogmaals mat 5 p|C|t. (Slechts enktele leden van het personeel, die tan tième genieten uit winst, vallen niet on der deze nieuwe regeling. Indische Stoomvaartlijnen. Sihajak', Rotterdam n. Batavia 29 van T anger. Johan de -Witt, (uitreis) 29 te Port Said. Stoomv.lijnen op N.-Amerika. Volendam, 28 v. Rotterdam te N.-York. Veendaim, 28 v. Bermuda te N.-Yorlc De oesterteelt te Ierseke. Men schrijft ons uit Ierseke: Gisterenavond hebben de oesterkwee kers wederom vergaderd onder leiding van burgemeester Gunning. Toegetreden zijn nu ruim 50 leden, een voorloopig be stuur werd gekozen. Doel is in 't bestuur alle rangen van kweekers te doen ver tegenwoordigen en de vereeniging te vér- deelen in twee kringen, een van ver zenders en een van kweekers. De voorzitter en de heer Jan Vette, brachten verslag uit van de reis naar Londen, waarvoor hen dank werd ge bracht. Na een lange bespreking werd besloten geheel de voorgestelde gewich ten en prijzen te handhaven. Verder werd besloten de vereeniging zoo krachtig mogelijk te maken. ONZE NOODLIJDENDE LAND- GENOOTEN AAN RIJN EN ROER. Daartoe in staat gesteld door de hulp van vele Nederlanders in het Vader land zijn door de zorg van den Neder landschen Bond in Duitschland dezen zomer reeds ongeveer 200 in Duitsch- land wonende ondervoede Nederland- sche kinderen voor 6 weken ter verple ging ondergebracht. Hartelijk dank aan allen, die ons bij dit mooie werk steunden. Ongetwijfeld heeft krantenlezend Ne derland wel begrepen, dat de ellende welke bij oud en jong in Duitschlanc heerscht, nog wel voorloopig zal voort duren, en zelfs zal toenemen. De toestanden toch worden immer slechter. Zeer vele Nederlanders zijn werkloos of verdienen zeer weinig, zoo dat zij zich voor zich en hun gezin niet de noodige levensbehoeften kunnen koopen, laat staan kleeding en brand stof voor den a.s. winter. De kinderen (het toekomstig geslacht zijn er slecht, zeer slecht aan toe Meestal komen de kinderen hier aan in deerniswekkenden toestand, ondervoec en zeer armelijk gekleed. De ellende die zij reeds hebben medegemaakt, hen duidelijk aan te zien. W|at moet er van deze kinderen wor den indien zij niet spoedig worden ge holpen? Met bezorgdheid wordt dan ook den a.s. winter tegemoet gezien. Het is daarom dat wij wederom een beroep doen op de bekende hulpvaar digheid der Nederlanders. Wie voor 6 weken een kind in zijn ge zin ter verpleging wenscht op te nemen richte zich daartoe tot den Secretaris van het Comité, Waldeck Pyrmontlaan 1, Rijswijk (Z. H.). Wie niet in de gelegenheid is een dnd op te nemen en ons toch wil hel pen, kan dit doen door het zenden van een gift aan den Penningmeester van iet Comité, den heer P. D. Schuller tot èursum, directeur van het Bankiers- cantoor Lissa Kann, Lange Vijver berg 3, 's-Gravenhage, gironummer van den Bond 121942. Zelfs het kleinste be drag is welkom. Er is zeer veel geld noodig om de reiskosten te betalen en om de aller noodzakelijkste kleedingstukken aan te schaffen. Men bedenke, dat de kinderen niet uit weelde worden uitgezonden, een moeder alleen kan zich indenken, wat iet wel moet zijn, door den nood ge drongen haar kinderen ver van huis te moeten zenden. Indien iedere lezer(es) van dit stukje aan dit zuiver Nederlandsche doel eens wilde meehelpen, zouden weer vele on dervoede kindertjes geholpen kunnen worden. Helpt dus allen, opdat het mogelijk worde, dat vóór begin November a.s. een transport van een paar honderd kin deren wordt samengesteld. Ook kleedingstukken en schoeisel voor jong en oud worden dankbaar aan vaard. Hun die iets kunnen missen, wordt verzocht dit aan den Secretaris van het Comité mede te deelen, die dan later zal berichten, waarheen de klee ding gezonden zal kunnen worden. De Nederlanders in Duitschland hou den hun oogen gericht op het Vaderland. Zij ondervonden reeds dat van dezen kant hulp kwam en dat Nederland zijn kinderen niet m den steek laat. Het Nationaal Comité tot -steun van den Nederlandschen Bond in Duitschland. Jhr. Mr. D. J. de Geer, Minister van Financiën, Eere- Voorziter. Jhr. E. J. M. Wittert, Luitenant-Generaal b. d. Voor zitter. C. F. Poortvliet, Secretaris. P. D. Schuller tot Peursum, P enningmeester. Const, Boissevain. R. Bordewijk. W. P. F. van Deventer. H. Kuipers. Ph. H. Schaap. TER AARDEBESTELLING I. G. J. KAKEBEEKE. Hedenmiddag waren op het kerkhof te Goes een zeer groot aantal personen uit landbouw- en tumbouwkringen, vee teelt enz. uit alle deelen van Nederland jieen gekomen om! getuige te zijn van de teraarde bestelling van wijlen den heer I. G. J. Kakebeeke, den Zaterdag te Den Haag overleden adviseur van den landr bouw. Een zeer groot aantal bloemstuk ken, welk aantal ons noopt er geen te noemen, werd op den draagbaar mede gevoerd naar het familiegraf of was daar reeds rond heen gelegd." Nadat de kist aan de aarde was toe vertrouwd, trad het eerst naar voren de heer mr. dr. K. J. Frederiks, secre taris-generaal van Binnenlandsche Z,a,- ken en Landbouw. Spr. schetste hoe de landbouw heel de liefde van den heer Kakebeeke had én hoe alles wat de overledene deed „af' was. Spr. eindigde met ook namens den minister uitgesproken „Rust in Vr§de" Een lange rij van sprekers vólgden nu en allen getuigden van de groote werk kracht van den overledene, van de groo te sympathie, die hij; zich alom heeft ver worven. De heer D. de Bóer D>z., ondervoor zitter van het K. N. L. C., met den secretais dr. H. Molhuijsen aanwezig!, sprak namens dat comité en verzekerde dat men nimmer zal vergeten wat Kake beeke is geweest voor den landbouw, de heer Jac. Smits, sprak als voorzitter van den Nederlandschen tuinbouwraad en noemde den overledene een stille, eenvoudige, nobele figuur, de heer mr. A. G. A. Ridder van Rappart wasl de vol gende spreker. Deze voerde het woord namens het Landhuishoudkundig congres en de In ternationaal Landbouwcommissie, en uit te woorden van dankbaarheid, voor wat de heer Kakebeeke in ibeide organisaties heeft vervuld. De heer H. A. flanken, sprak namens de R. L. W. S. welke schpol op initiatief van den overledene is opgericht, diep be wogen over den zwaren slagl die den landbouw gfetroffen heeft, al is het wel licht gelukkig, dat de overledene geen gfetuige meer is geweest van den gehee- heelen ondergang van den 'landbouw. De heer Van Hazeloop sprak namens alle consulenten, prof. Aberson namens de Commissie van Toezicht op de proef velden, de heer mr. P. Dieleman nanniens de Z. L. M. en den Zeeuwschen landbouw in het algemeen, de heer Van Poeteren namens de Plantenziektekundigen dienst en zoo voigden nog verschillende andere sprekers. Het late uur dwingt ons morgen op een en ander nader terug te komen, alleen vvoor heden nog, dat de oudste zoon, de heer J. M. Kakebeeke, allen dank bracht voor den laatsten eer aan zijn vader bewezen. POSTZAK GESTOLEN. Even na de sluiting van het bijpost kantoor Witte Brug te Den Haag aan den Van Lennepweg plm, half negen is gisteravond een postzak met gelds waarden geroofd. Op de voorgeschreven wijze hadden de met de overbrenging belaste beambten en de chauffeur de zakken afkomstig van het bijkantoor in den wagen ingeladen en deze afgesloten. Zij begaven zich toen naar hun plaats in de bestuurscabine, en waren op het punt te vertrekken, toen de chauffeur bemerkte, dat aan de achterzijde iemand klaarblijkelijk met een valschen sleutel de deur weer opende, snel een der zak ken weer uit de auto haalde en daarna het hazenpad koos. De dief sprong in een gereedstaande auto, om zich snel te verwijderen. De chauffeur kon echter het nummer van de auto noteeren. De po litie is vermoedelijk den dader op het spoor. De waarde van het gestolene kon hedenochtend nog niet met zeker heid worden opgegeven. Zij bedraagt echter minstens eenige duizenden gul dens. Nader meldt het Corr. Bureau, dat hel gerucht liep dat de dader zou zijn ge arresteerd en de postzak zou zijn terug gevonden. Het Corr. Bureau kon van dit bericht nog geen nadere bevestiging krij gen. DE DUITSCH-FRANSCHE COMMISSIE. Naar uit Washington wordt gemeld toonen de officieele instanties aldaar zich i.z. de mogelijke praclische uitwerkingen van de te Bernjn tot stand gekomen Duitscb-Fransche overeenslemming voor loopig zeer gereserveerd. In kringen van het departement van handel wordt al leen verklaard dat eventueele schade die een nauwere samenwerking der Duitsche «en Fransche industrie aan den Amieiri- kaanschen uitvoer zou kunnen toebren gen zal opwegen tegen de verbetering die in het algemeen in den Europee,- schen toestand zal intreden. De Amerikaansche bladen achlen de totstandkoming van de Duitsch-Fransche commissie van groot belang. De N. York Times wijst er in het bijzonder op dat het gevolg van de buitengewone toena dering tusschen Frankrijk en Duitsch land een gemeenschappelijke exploitatie van de Russische markt zou kunnen zijn wat dan meer dan een bescheiden resul taat zou beteekenen. AMSTERDAM, 30 September. Het eerste getal is de vorige noteering, daarop volgt de officieele noteering van heden. Ned. 22 A-B 1000-6 993/8-d00. Ned. 31 1000-4 92ya—94. Ned. 17 IOOO-41/2' 97-I961/2. Certificaten-3 781/266i/2. Cert N.W.S.-21/s 56—56i/2 Duitschl. pd. st. 100-7 43 Engl. W.L. 50-200-5 72—73. Goes '30-4 99-. Zeeuws. Hyp. B—41/2 95—. A Amsterd. Bank 1105/s—IO91/4. A Bank Assoc. 29%— C Rott. Bankver. 6865. A Twentsche Bank 100—99. A Pref. Jurgens A 80—76. A Ver. Papf. v. Gelder 76i/2—70. C Am. Car en Foundry 13%—121/4. C Am. Smelt en Ref. 27—24|i/2. C Farbenind. I.G. 91%—90%. C U. States St. C. 763/8—71%. C C. Publ. Serv. 4%—4s/8. 0 North Am. Cy 41—36y8. A 'Born. Sum. H.M. 1093/8—IO71/2. A Ned. Wol Mij. 21—20. A Singkep Tin M. 7065. A J. C. Japan Ln. 3232. A Rotterd. Lloyd 86 80. A S. M. Nederland 8980, A Amst. Thee C.M. 32%32%. A Houth. Alberst 58 O Peruvian C. Pr. 8%—7%. A Erie Spoorweg 14% A Southern Rlw. 21 0 Union Pac. Rr. 120%—116. C Int. Nickel Cy. 8y8—8%. A Koloniale Bnk.' 75 A N.I. Hbk. 1000 76 C Ned. H. M. 1000 95—87. A Alg. Kunstz. U. 44%42-40. A v. BerkejS Pal. 28i/2—271/2. C Calvé-Delft 6.3—551/4-1/2. A C. Suiker Mpiij. I63/4—fig%. A Int. Viscose 8—8. A Küchenm. I. Acc. 6y8—b//?-3/»- A Ned Ford A.M. 209%—195. A Philips Gem. B. 62ys-62-57%. C Unilever 125-120-171/4. C Anaconda Cop. 33%—313/4-1. 0 Bethlehem St. 305/8- 29-283/4. Gen. Aviation 3i/8—23/4-3. AA.N.I.E.M.—N.B'. 188%—185-80. C A. Gas en Él. Cy. 7yt—6%. C Cities Serv. Cy. 7%—7. C Midd'. West'Ut. lOs/g-lOi^-lO. A Alg. Explor. Mij. 51—51. A Boeton Mijnb. 2423%. A Kon. Petr. Mpij 146%138%-33. C Contin. Oil. Cy. 6%6. C Shell Union O.C. 4%4%-%. A Holl. Amer. Lijn 6%5. A K.N. Stoomb. Mij. 26%20. A Ned. Scheepv. U. ^8782-80. A H.V. Amsterdam 204%189-178. Poging tot moord. De 35-jarige loswerkman J. de Z. uit Nijmegen heeft terecht gestaan voor de rechtbank te Arnhem. De Z. had een moordaanslag gepleegd op M. te Nijme gen. M. onderhield betrekkingen met de vrouw van de Z. en was met haar naar Amsterdam geweest. De Z. stuurde zijn vrouw een telegram, waarin hij meldde, dat hij zelfmoord zou plegen. De vrouw kwam terug en De Z. ont moette haar met M. in de Jorisstraat, Hij trok een revolver en lostte vijf schoten op hem. Alle vijf misten echter. De officier van justitie eischte vijf jaar gevangenisstraf, De bladen zijn van meening dal in den loop van gister de En. te'-sc'16 hin- nenlandsch politieke aangelegenheden zich hebben ontwikkeld ten gunste van spoedige nieuwe verkiezingen op de ba sis van een nationaal wederopbouw pro gram. Volgens de Times zal het echter nog eenigfen lijd duren voordat Mac Do nald een officieele mededeeling zal doen. Naar uit Nanking wordt _gemeld heeft de minister van buitenlandsche za ken, dr. Wang, gjster zijn verzoek; om ontslag hij' maarschalk Shang Kai Sjek ingediend. Hij verklaart hierin dat hij momenteel niet mieier in staat is de plichten van een Chineeschen minister van buitenlandsche zaken na te komen Als zijn opvolger wordt genoemd de Chi nee sche gezant te Londen dr. Sze. STAATSLOTERIJ. (Onder voorbehoud). Op onderstaande nummers vielen de volgende prijzen: 5000: 3690 f 1000: 11321 11385 15838 19572 400: 2648 2679 5808 7467 13083 20403 200: 1186 1534 3628 4591 6320 12067 13074 20066 100: 3006 5639 6094 8425 12606 13160 13602 15941 16386 17583 18036 19160 Men meldt ons uit 's-Gravenpolder: De Rijksveldwachter Dreever te s- Gravenpolder fietste hedenmid dag naar Goes en kwam onderweg een Antwerpsche auto tegen. De vooras van de auto brak, het wiel liep er af en de Rijksveldwachter geraakte bekneld tus schen de auto en een boom. Een voet van D. werd totaal afgekneld, voor het behoud van het andere been wordt ge vreesd. De ongelukkige werd naar het ziekenhuis te Goes overgebracht. Middelburg. Van 28 tot 30 Sept. Getrouwd: J. M. F. van Velsen 29 j. en L. M. -V. Schlüter 26 jaar. Bevallen: G. J. Beekes geb. Damm'an d. .Overleden: W. Melse 40 j. ongeh. d. G W. van Loon 1 jaar d. Naar van welingelichte zijde wordt medegedeeld, heeft de rijksminister van Arbeid de gisteren gevallen scheids rechterlijke uitspraak inzake den Ar. beidstijd in het Roerbekken in het alge meen belang voor bindend verklaard. Volgens deze uitspraak zouden de werk tijden onveranderd blijven blijven tot 31 Maart. Een bindend verklaring inzake de loonsverlaging (7 pet. tot 31 Januari) heeft niet plaats gehad. In de Magneetrijwielenfabriek te W e e s p is vanmorgen om kwart voor elf brand ontstaan in de lakafdeeling. Het vuur breidde zich snel uit. De tbrand werd bestreden door vier stralen van de motorspuit der firma van Houten en twee stralen van de gemeentelijke brand weer. Met vereende krachten slaagde men er in het vuur te beperken. Alleen de lakreservoirs staan in vollen vlam. De schade is nog niet te overzien. GRANAAT GEVONDEN. Tusschen Bergen |aaa Zee en Kamperduin heeft de wind een 24 cm granaat bloot gewoeld. Men vermoedt dat dit projectiel afkomstig is van de Emgelsche torpedo- booten, die in 1916 op onze kust twee Duitsche vrachtschepen hebben bescho ten. OVERVAL OP EEN SPAARBANK. Dinsdagmiddag 3 uur hebben twee ge wapende jongelieden een overval ^gedaan op een spaarbank te LichterMde bij Berlijn. Zij schoten op een ambtenaar die zwaar gekwetst werd, maakten 1000 a 2000 mark buit en namen op hun rijwielen de vlucht. Eenige voorbijgangers trachtten hen te achtervolgen, doch wer den door de roovers door revO'lyerschx>- ten op een afstand gehouden, zoodat zij hun pogingen staakten. Men heeift het spoor der 'bandieten niet kunnen terug vinden. Branden. Maandagavond zijn de smederij! en win kel van den heer E. te Blekk'um bij A Java Cult. Mij. 147%136-35. A N.I. Suiker U. 104-95-91. A Poerworedjo S.O. 13%13 A Deli Batavia 140130%. C Deli Mij 1000 170—162. A Senembah 190175%, C Chicago Milw. 3%2%-%, A Amst. Rubb. C. 491/246-3yt. A Deli-Baat. Rubb. 21%19%. A Hessa Rubber 3230%. A Serbadjadi S.R. 2017. A V.I.C. Ondern. 26'23. C Interc. Rubber 1%1%. Prolongatie 4%- WISSELKOERSEN. Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland New-York 29 Sept. '9.60 58.60 9.84 34.85 48.90 2.49% 30 Sept. 9.64 58.15 9.80 34.65 '48.75 2.48%; H. V. A. Unilever Koninkl. Amerika MARKT - Young Rubber Tabak Philips Wettig gedeponeerd.

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 2