kerknieuws beurs- en wisselkoersen. onderwijs. rechtzaken. laatste berichten gemengd nieuws. beursthermometer Kort Zeeuwsch Nieuws. neer in 't vervolg goederen van de kaden terecht 'komen in de haven, dan mogen die, op a anwijzing van den havenmeester op een aangegeven datum op den wal ge haald worden. Tot lid der gascommissie werd herkb- Sten de heer J. J. Mol terwijl in de va- cature-Dees bij loting werd aangewezen A. S. Wisse (!S|t. G. ,Pj.) t Een staande ter vergadering ter tafel gebracht voorstel om de aJgeanieene poli tieverordening zoodanijg te wijzigen, dat de eenige herberg (met tapperij) voortaan (pp den Zondag gedurende den ^eheelen dag gesloten zal zijn, wordt aapgehouden tot de e.!k!. Raadsvergadering. Zaterdagmiddag bralk' bij het oeflenen voor den aanvang van den voetbalwed strijd, het lid der voetbalvereenigimg Voorwaarts" A. v. H. een been. Dokter Nieuwenhuyze achtte overbrenging van den patiënt naar het ziekenhuis te Goes noodzakelijk. i THOLEN. SC.HERPENISSE. Donderdagavond werd alhier op feestelijke wijze het elec- trisch net ingeschakeld. Tegen 6.30 uur waren de leden der Coöp. eileetr. cen trale genoodigd, Mede waren aanwezig Burgemeester en Wethouders en enkele raadsleden, benevens de heer Linden- berg lid van het dag. bestuur, de heer Streefkerk, directeur, de heer ir. Eivteiy wijn en personeel der P.Z.E.M.. Nadat de burgemeester, tevens voorzitter der Coöp. eieclr. centrale de aanwezigen welkom had geheeten, de geheel e lijdens geschiedenis der oude centrale h'ad| |gjej- memoreerd, de overname door de P Z. E.M. had besproken en de uitvoering van het electrisch kabelnet had geprezen, werd naar het Iransformatorhuisje ge wandeld i ,waar de Burgemeester de schakelaar omdraaide en de geheele ge meente daardoor in een zee van licht zette. Na de inschakeling werd onder begeleiding van het muziekgezelschap „Eendracht'' een rondgang door de ge meente gemaakt waarna men weer naar het gemeentehuis ging waar de heer Lindenberg den burgemeester feliciteerde met het feit dat de gemeente nu ielec- trisch licht verkrijgt van de provincie Hierna werd de eerewijn aangeboden en werd een dronk gewijd aan den voorzit ter der P.Z.E.M., den Commissaris der Koningin. Ook de heer Streefkerk feleci- teerde de gemeente miet de groote voor uitgang. Dief netlijn werpers wierpen) hun krach tig licht op den watertoren, dë Ned. Herv. Kerk en het gemeentehuis wat een schitterend gezicht opleverde, vooral de kerk kwam in zijn groen zeer mooi uit. Het gemeentehuis was geheel geïl lumineerd, terwijl binnen op tafel een verlichting met electrische lampen in kaarsvorm i was aangebracht. Verschil lende winkels waren ook prachtig ver sierd. Er heersclite overal een gezellige drukte. i ZEEUWSCH-VLAANDEREN O. D. HULST. Op initiatief en onder leiding der z.g. Contact-Commissie d.i. de com missie, die tot taak heeft het contact tusschen de plaatselijke Hanze-afdeelin- gen in Zeeuwsch-Vlaanderen te bevor deren, met instemming van het diocesaan bestuur en medewerking van de V.V.V, te Hulst, is Zondag j.l. te Hulst door den Zeeuwsch-Vlaamschen Middenstand een groote propaganda-réunie gehouden. Na dat burgemeester B. Truffino de bestu len der diverse Hanze-afdeelingen of ficieel ten stadhuize had ontvangen werd een zevental vakvergaderingen gehou den, die ten deele tot het oprichten van afdeelingen der landelijke organisaties leidden. Ten besluite vond een alge- meene vergadering plaats, waarin Mr. F, Bach, directeur van het Hanze-Bureau in het Bisdom Haarlem, een propaganda- rede hield. Het slotwoord werd gespro ken door den heer Em. Lockefeer, lid der Tweede Kamer en voorzitter van de Hanze in het Bisdom Breda. Met behulp van een Philips' geluid versterker werd muziek uit den kerk toren uitgezonden. De plaatselijke har moniegezelschappen gaven concerten op het marktplein. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W, D, OOSTBURG. In de Maandag gehou den voltallige raadsvergadering, werd aangeboden de gemeenterekening dienst 1930 met een nadeelig slot van 9.772 voor den gewonen dienst en een batig slot van 661.75 voor den kapitaaldienst. Een verzoek der R.K. bijzondere school om gelden beschikbaar te stellen voor uitbreiding der school met een lo kaal, wegens toename van het aantal leerlingen, werd door B. en W. ter in williging voorgedragen. De heer Van Ginkel zeide verno men te hebben, dat te Schoondijke plan nen bestaan tot stichting eener R.K, bijz. school; hij had vernomen, dat veel kinderen van Schoondijke naar de nieuwe kath. school te Groede gaan en dat met de kinderen, die te Oostburg komen een school te Schoondijke kon gesticht worden. De voorzitter zegt dit ge rucht ook te hebben vernomen, maar hij weet niets positiefs. De heer Van Ginkel vraagt, of terugzending aan B. en W. mogelijk is; doch dit kan niet meer zegt de voorzitter, daar de zaak vóór 29 dezer moet beslist zijn. De heer Risseeuw heeft zich omtrent het aantal schoolgaande kinderen laten inlichten en betoogt, dat als straks het aanhangige wetsontwerp tot wijziging der L. O. wet wordt aangenomen eigen lijk voor slechts een 3-tal kinderen een lokaal moet bijgebouwd worden, hetgeen in de tegenwoordige tijdsomstandighe den onverantwoordelijk zou zijn. De heer Van de Waeter zegt, dat van schoolbouw van r. k. zijde te Schoon dijke geen sprake kan zijn, immers dan zou het een éénmansschool moeten zijn en dat zal men niet doen. De heer Risseeuw zegt, dat het met de hui dige toename van het aantal leerlingen nog wel 2 jaar kan duren eer, bij aanne ming van het wetsvoorstel, uitbreiding noodig is, spr. is voor aanhouden. Het voorstel van B. en W. om het verzoek in te willigen wordt aangenomen met 5 tegen 2 stemmen (Van Ginkel en Ris seeuw), Een gelijksoortig verzoek van de schoolv ereeniging „Immanuel" wordt teruggezonden aan B. en W. ter onder zoek en overleg. Een verzoek der Mij. tot exploitatie van ziekenhuizen om voor de minder- gegoeden lid te worden dier Mij. werd voor kennisgeving aangenoomen. Bij de rondvraag vraagt de heer Van Ginkel of er tijdig maatregelen kun nen genomen worden met het oog op de straks te verwachten werkloosheid. De voorzitter zegt, dat nog on voltooid werk van dit voorjaar ligt te wachten en dat deze zaak de aandacht van B. en Wl heeft. De heer Van de Waeter meent nog te moeten waarschuwen bij even- tueelen schoolbouw, tegen onnoodige weelde. lOp de voordracht voor onderwijzer es aan de Openbare 'School te N i s s e zijn geplaatst: 1. G. A. van Noort te Drie wegen, 2. |M. Burger te Kapelle, 3. S. Bakker te Egmond aan Zee. Tot onderwijzer aan een Chr. school te Heerlen is, benoemd de heer D. P. van Wijdk te Zierikzee. De afdeelimg Oo s te 1 ij k Schou wen van het N. O. G. heeft een reeks van jaren nog in naam bestaan maar vergaderingen werden niet belegd, noch een bestuur was er om eenige activiteit te toonen; thans zal ze weer nieuw leven worden ingeblazen, dank een aantal on derwijzers en onderwijzeressen die zich hebben verbonden aan te sluiten. Mej. D. Ketting, onderwijzeres aan de school met den Bijbel te O u d-V o> s e m e e r is tegen 1 Jan. a.s. benoemd te Boskoop. Voor den Wintercursus der Avoaad- teekenschool aan de Nijverheidsschool te Oostburg, hebben zich 52 leerlingten aangemeld. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de O.L. School te iMelissant is benoemd me!j C. J. Guiran te Z u i d z a 11 d e, ingaande October. Donderdagavond 8 u,ur zal het Mu ziekkorps „E. M. M." te Seroosker- ■ke het laatste concert in dit seizoen op de muziektent uit voeren. ,Op een door de pachters gedaan 'ver zoek, heeft het Burgerlijk1 Armbestuur te Domburg besloten, de pacht der landerijen met één derde te verlagen. Zondag j.l. vond' te Hulst een ajuto-zegeniriig plaats waaraan door een 160 tal auto's en motorrijwielen uit Zeeuwsch-Vlaanderen werd deelgeno men. 1 Het bestuur van de afdeeling van den GerefBond te Middelburg heeft naar het Handelsblad meldt, nadat op een verzoek' aan den kerkeraad om een pre dikbeurt in de Ned. Herv. Kerk aan een geref.-herv. predikant toe te staan, af wijzend beschikt was, zich tot de Kerk voogdij gewend, met het verzoek' om! de leden van de bondsafdeeling te onthef fen voor de helft van den hoofdelijken omslag. Candidaat M. Heuzeveld te Rotter dam, zal Zondag 29 November iaks. intrede doen bij de Geref. Kerk' te Nieuwer- kerk, na bevestigd te zijn door ds. J. D. van der Velde, emeritus-predikant te Kralingen. AMSTERDAM, 29 September. Het eerste getal is de vorige noteering, daarop volgt de officieele noteering van heden. Ned. 22 A-B 1000-6 99i/2-993/8'. Ned. 31 1000-4 94i/2—92i/2. Ned. 17 1000-41/2 977/8—97. Certificaten-3 78i/2— Cert. N.W.S.-2i/2 56—56. Buitschl. 100-7 43 Engl. W.L. 50-200-5 72— 721/2- Goes '30-1 99 Zeeuws. Hyp. B-4i/2 100i/2—95. A Amsterd. Bank 11Qi/2—1105/8. A Bank Assoc. 29i/2—29i/2. G Rott Fankver. 68 A Twentsche Bank 100 A Pref Jurgens A 82—80. A Ver. Papf. v. Gelder 751/4—761/2- *0 Am. Car en Foundry 1 3i/413s/s- C Am. Smelt Ref. 27)427. C Farbenind. I.G. 9691)4. C U. States St. C. 77)4—76%. C C. Publ, Serv. 4%4%, C North Am, Cy. 42)4—41. A Born. Sum.a H.M. 108109%. A Ned. Mol Mij. 2221. A Singkep Tin M. 74—70. A J. C. Japan Ln. 34—32. A Rotterd. Lloyd 87i/286i/2. A S. M. Nederland 89—89. A Amst. Thee C.M,. 32i/t—!32i/2. A Houth. Alberts 58—'. C Peruvian C. Pr. 7i/2—tgi/s- A Erie Spoorweg 14)4 A Southern Rlw. 2221. C Union Pac. Rr. 119%120%. C Int. Nickel Cy 9%8%. A Kol. Bank 72%—i75. A N.I. Hbk. 1000 79i/2—76. O Ned. H. M. 1000 99-95. A Aiig. Kunstz. U. 48i/2—46i/4-3i/2. Ds. G. Steenkamer te Venio over leden, stond van 18 Sept. 1898 tot 19 Sept. 1920 te's-H. Hendrikskinde ren. Ned. Herv, Kerk. f Ds. J. C. Terlouw te Kamperveen heeft bedankt voor het beroep naar St. Annaland. De advocaat-generaal bij den Ha>- gen Raad mr. Berger, concludeerde Maandag tot verwerping van het cassatie beroep van B. M., die door de rechtbank te den Bosch wegens doodslag en beroe ring van Bi. Tap op 10 Juni 1930 le Cuijck in Vereeniging, was veroordeeld tot 8 jaar gev. straf. Het gerechtshof te Den Bosch had haar niet ontvankelijk verklaard. De Hooge Raad zal 5 Oct. a.s. arrest wijzen. De rechtbank te 's-Hertoigenbosch deed uitspraak in de zaak tegen F. K. ten H., vroeger conducteur der brievenma len te s-Bosch, ter zake dat hij in Maart 1931 opzettelijk als ambtenaar der poste rijen brieven met inhoud wélke ter ver zending aan de posterijen waren toever trouwd en weike brieven hij als ambte naar onder zich had zicri heeft toegeëi gend. De eisch was acht maanden ge vangenisstraf. De rechtbank veroordeelde verdachte tot vier maanden gevangenisstraf voor waardelijk. Het autobusongeluk te Blerick. Het gerechtshof te Dien Bosch deed heden in hooger ueroep uitspraak in dei vstrafzaak in verband met de nood lottige. spoorwegramp op den overweg bij Blerik waardoor 'bij een botsing tus schen een autobus en een trein een 5-tal tal personen werd gedood en meerdere zwaar gewond .De dienstdoende baan- waehberes mej. E., die de boomen niet tijdig .gesloten had werd wegens schul dig te zijn aan gevaar door mechanische kracht door de rechtbank' te Roermond veroordeeld tot 1 maand hechtenis. Het gerechtshof bevestigde het vonnis. UIT VLISSINGEN. De heer P. F. Auer, sedert 1899, consu lair agent van de Vereenigdë Staten van N. Amerika alhier heeft den leeftijd' be reikt waarop consulaire ambtenaren van hun ambt worden ontheven. In de vaca- '|ture< z)al niet meer worden voorzien en zal het consulair agentschap van dit rijk na 1 October ondergebracht worden bij het consulaat te Amsterdam!. A v. Berkels Pat. 3028%. C Calvé-Delft 68%63, A C. Suiker Mpij. 1816%. A Int. Viscose 88. A Kücheram. I. Acc. 7— 63//-7. A Ned. Ford A.M. 215209%. A Philips Gem. B. 60%64%-61. C Unilever 128%124-126. C Anaconda Cop. 34%33%-33%. C Bethlehem St. 32%—31%-30. C Gen. Aviation 31/4i3Vs- A A.N.I.E.M.—N.B. 1901/4—188i/2. C A. Gas en EI. Cy. 77/3—171/4. C Cities Serv. Cy. 73/4—(73/s- C Midd. West Ut. IO3/4il0»/s A Alg. Explor. Mij. 511/4—51. A Bioeton Mijnb. 25—24. A Kon. Petr. Mpij. 150i/2148-145. C Contin. Oil Cy. 6s/4—6i/8. C Shell Union Ö.C. 43/T4U2-5/s- A Holl. Amer, Lijn 6% A K.N. Stoomb. Mij. 26% A Ned. Scheepv. U. 90%87%-6%. A H.V. Amsterdam 208%207%-l%. (Ingez. Med.) VERKLARING MINISTER VAN FINANCIEN. In een interview verklaarde de mi nister van financiën aan het Ned. Corr. Bureau voor Dagbladen volstrekt ont kennend op de vraag of naar zijn meening op dit oogenblik hier te lande gevaar voor inflatie van het ruilmiddel bestaat. Van de voorgestelde besparings maatregelen zal geen enkele kunnen worden gemist. Verzwaring der inkom stenbelasting achtte de minister thans uitgesloten. Het besluit der voorgeno men salariskorting is na zeer ernstig be raad genomen; er thans op terug te ko men zou erger zijn dan 't niet genomen te hebben. De minister eindigde met het vertrouwen uit te spreken, dat de nuch tere zin en het saamhoorigheidsgevoel belangrijke factoren zullen zijn om ons door den noodtoestand heen te helpen. Het militaire vliegtuig 524 op weg van Soesterberg naar Vlis' singe n, moest wegens motordefect een noodlan ding malken bij Hoog|e Zwaluwe. Het landingsgestel werd vernield. De be stuurder 'korporaal Souffre en de waar nemend reserve-officier vlieger Bar ting bleven ongedeerd. Bevorderd tot officier in de Oranje Nassauorde, de heer A. Plesman, direc teur der K. L. M., en benoemd' tot ridder in de Orde van Oranje Nassau, de heer Hans Martin, secretaris en pro curatiehouder van de K. L. M. De subst. officier bij de rechtbank te Arnhem eischte tegen zekeren P. 3 jaar gev. straf wegens een serie dief stallen, gepleegd te Arnhem, Delft, Ede en Bennekom. Gisteravond is de 34-jarige gehuw de chauffeur G. K., wonende te Gro ningen, toen hij per rijwiel den on- bewaakten overweg bij den Horn over stak, door een personentrein gegrepen en totaal vermorzeld. Het Noorsche parlement heeft met algemeene stemmen besloten tot ophef fing van den gouden standaard tot eind November. Naar uit Washington gemeld wordt zou de Amerikaansche regeering voornemens zijn, voor het begrootings- jtaiar 1933 de 'kosten voor den vlootbouw met 185 millioen dollar te verminderen. De „New York Times" heeft vernomen dat president Hoover met ingang van Juli van het volgend jaar den vlootbouw wil stopzetten en dat reeds thans de toege stane uitgaven voor torpedojagers met de helft zullen worden verminderd. Naar uit Honkong wordt gemeld, hebben de Britsche autoriteiten den staal) van beleg afgekondigd, en vrijwillige mi litairen en politie gereed gemaakt ter verhindering van anti-Japansche demon straties. Gedurende de laatste drie dagen hebben herhaalde malen botsingen tus schen 'politie en 'demonstranten plaats ge had, die de winkels vernielden en ook de Japanners te lijf gingen. 'Op de graanmarkt le Goes was heden de aanvoer vrij klein en de han del ïk.alm. Goud'gerst f 5.50—6, bruine boonen f9.50—11, schokkers f 10—14, en maan zaad 18—20. STAATSLOTERIJ. (Onder voorbehoud). Op onderstaande nummers vielen de volgende prijzen: f 1000: 16052 f 400. 11262 15676 18142 f 200: 5575 9986 12790 13131 1557'5 f 100: 2169 2375 10213 10345 10994 11274 11303 12902 17161 18432 19113 20346 20720 Ongelukken. Maandagavond is in de Reitzstraat, te Leiden de 91-jarige mejuffrouw D. in haar woning van de trap gevallen en aan de gevolgen daarvan overleden. Maandagavond is het 3-jarig zoontje van v, B. te Ett en. (N.-B.) bij het eikelsrapen al spelende onder een vrachtauto op den rijksweg naar Roo sendaal geraakt. Het kind werd op slag gedood. h- Te Amersfoort is Zondagavond op de 'kermis de 22-jjarige R. uit Soes terberg uit een snel ronddraaiend wa gentje geslingerd en 'kreeg daarbij een schedelbreuk. Branden. Maandagavond is een hofstede in het Spang te Oosterend (Texel) be woond door A. K. door het vallen van een petroleumlamp totaal afgebrand. Er werd niets gered. Verzekering dekt de schade. INBREKERSBEZOEK. Inbrekers hebben een bezoek gebracht aan de vil la van mevr. de wed. A. J. M. D., staan de op Steenbergen te Laren (N.H.) Toen Zaterdagmiddag mevr. de wed. D., die iedere week met haar beide doch ters de weekends in haar villa door brengt, haar woning binnentrad, bemerk te zij dadelijk dat er ingebroken was. Na verbuiging van een ijzeren bout, heb ben de inbrekers de luiken weten te openen, waarna zij door verbreking van een ruit zich toegang tot de woning hebben verschaft. De woning is geheel doorzocht; enkele kastjes werden ver broken. Vermist worden 8 couverts groot tafelzilver, 8 couverts klein tafelzilver, beide over de honderd jaar oud, zilveren thee- en suikerlepeltjes en eenige an dere voorwerpen, POES WILDE VRIJ ZIJN. Zater dagmiddag reed een verhuisauto beladen met mteubelen van Amsterdam naar Apel doorn. De eigenaar en eigenares hadden naast den chauffeur plaats gtenomeu, zij voerden in een mandje een hondje en een poes mede. Poes scheen dat opge sloten zitten te vervelen en zij wist uil) haar mandje te ontsnappen en sprong den chauffeur plotseling op! den schouder den chauffeur plotseling op den schou der. Deze geraakte van schrik het stuur kwijt en reed met het rechter voorwiel tegen een boom op, waarhij de auto mét een halven slag dwars over den weg sloeg. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, doch auto en inboedel werden deerlijk gehavend. OPNIEUW. IN VLAMMEN. De pe- troleumsonde van Moreni, waarvan de brand eenige dagen geleden werd ge- bluscht, is opnieuw in vlammen geraakt. De gassen die werden afgeleid zijn van zelf weer ontbrand. IN DRAAIKOLK GEKOMEN. Op de Wneistritz (Silezië) i's eten op>- vouwbare boot, waarin twee mensclien zalen, te dicht bij een draaikolk geko men. Hoewel de inzittenden uit de boot sprongen werden zij door den stroom meegesleurd en zijn verdronken. DE NOODLOTTIGE BRAND TE BALIK PAPAN. Aneta meldt uit Ba- lik Papan d.d. 28 Sept. dat aangezien de juiste oorzaak van de toedracht bij de ramp op het mijnwerk Louise nog niet bekend is, kunnen nog slechts de volgende bijzonderheden gemeld wor den: Behalve de zes Europeesche slacht- A Java Cult. Mij. 1531/2-150-145. A N.I. Suiker U. 109105-3. A Poeworedjo S.O. 13—133/8. A Deli Batavia 140—140. C Deli Mij. 1000 170i/2—170. A Senembah 192%190. C Chicago Milw. 3%3%. A Amst. Rubb. C. 5051-47%. A Deli-Bat. Rubb. 21—21%. A Hessa Rubber 33%32. A Serbadjadi *S.R. 2420. A V.I.C. Ondern. 29%—26. C Interc. Rubber 1%1-%. Prolongatie 4%4%. Londen Brussel Parijs Berlijn Zwitserland New-York WISSELKOERSEN. 28 Sept. 29 Sept. 9.80 9.60 34.85 34.85 9.84 9.84 59.- 58.60 49.— 48.90 2.495/8, 2.495/8 Philips Suiker Aku Amerika Schepen MARKT H. V. A. Industrie Unilever Young Koninkl. Tabak Rubber Wettig gedeponeerd.

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 2