Bezuiniging? bezuinigt DERDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1931. No, 227. PERSKRONIEK. DE DAG DER KINDEREN. ZEELAND. DE NIEUWE MARGARINE De weg uit de werkloosheid, In „Maatschappij-Belangen", het tijd schrift van de Nederlandsche Maat schappij voor Nijverheid en Handel, van September schrijft de redacteur, Mr. J. Bierens de Haan, onder bovenstaanden titel een artikel, waarin gewezen wordt, op de noodzakelijkheid, dat een andere geest de verhouding tusschen werk gevers en arbeiders bepaalt: de geest van begrip voor de wederzijdsche moei lijkheden, erkenning van de werkelijke verhoudingen ,niet slechts op economisch maar ook op psychologisch gebied. Wederzijds zullen offers gebracht moeten worden. Hoe zwaar deze voor vele ondernemingen reeds zijn blijkt iederen dag duidelijker. Dat echter aan de arbeiders de algemeene daling van prijzen en inkomen zou voorbijgaan, zal ook door hen zelf niet geloofd worden. Zij zullen daar waar dit tot nieuwe werkgelegenheid kan leiden een offer van loonsverlaging, wellicht van werk tijd-verlenging moeten brengen, omdat er slechts één oplossing mogelijk is ter overwinning van de werkloosheid: meer voortbrengen. Dit beteekent: meer koop kracht scheppen, meer arbeiders in het productieproces inschakelen, de beschik bare goederenvoorraad vergrooten. Er is nog aan allerlei verbruiks-goederen een schrijnend tekort. Van het offer, aldus de schrijver, dat hier gebracht zal moeten worden is de psychologische zijde de belangrijkste. Dit offer zou natuurlijk op den duur ook met strijd afgedwongen kunnen worden: steeds sterker dwingen de onverander bare economische verhoudingen er toe Maar hier staan tegelijkertijd waarden op het spel, die van nog grooter belang zijn dan de arbeidsvoorwaarden. Het gaat hier om het leven der gemeenschap dat, al wordt het ook gevormd in den strijd en de conflicten van iederen dag, toch in den grond alleen kan berusten op den wil tot gemeenschap, den wil tot samenwerking, en niet op een alles on dermijnende verdeeldheid. Ons econo misch-maatschapelijk leven kan niet meer gebouwd worden op strijd en wan trouwen en groepsbelangen, die bereid staan elkaar te vernietigen. Noodig is: een arbeidsgemeenschap, welks leden weten, dat ze niet werken voor anderen, maar voor eigen belang; dat zij in hun eigen belang offers hebben te brengen, maar ook t.z.t. de vruchten daarvan zul len plukken. Noodig is: een gemeen schap waar ook bij de massa der minst- bevoorrechten de overtuiging kan leven, dat het algemeen belang niet dat is van een kleine bevoorrechte klasse, maar ieders belang. En waar ieders belang in werkelijkheid alléén ondergeschikt is aan: het algemeen belang. Hiertoe zullen wederzijdsche offers moeten worden gebracht. Aan de zijde van de arbeiders zal de verstarde, de onwrikbare irrieele houding in den strijd tegen loonsverlaging opgegeven moeten worden. Maar aan de andere zijde, aan de zijde die de arbeiders zien als „de klasse van ondernemers en ka pitalisten", zal alles gedaan moeten worden wat mogelijk is om de arbeiders de overtuiging te geven, dat het belang der onderneming hun belang is; dat ze niet slechts de lasten mee moeten dra gen, maar ook in de voordeelen zullen deelen. Geleidelijk moet bij de arbeiders de overtuiging kunnen groeien, dat ze niet zijn de namelooze massa, wier kracht en beteekenis in de eerste plaats gelegen is in de strijdkracht hunner or ganisaties, maar dat ze zijn menschen, die als menschen erkend worden, dat zij als mensch een plaats innemen in het bedrijf, waaraan ze iederen dag hun werkkracht geven. Dat de levensbeper kingen, die zij hebben te aanvaarden, niet voortspruiten uit de willekeur of het eigenbelang van personen of groepen, maar een onafwendbaar gevolg zijn van de zakelijke, onveranderde economische verhoudingen, waaraan ieder lid der ge nieenschap op zijn wijze onderwor pen is. ^e toepassing hiervan zal niet ge makkelijk zijn: hiervoor is geen alge meen schema te geven. Het zal finan- cieele offers kunnen kosten: van baten (Van onzen Stockholmschen briefschrijver). Ergens in dén wondermooien sche ren archipel tusschen Stockholm en de Oostzee, m dat wereldje van breede, altijd door den wind gekruifde wateren en rotsige, met dennen en berken be groeide eilanden ligt, door blanke bran ding omkranst, groot met golvende wei den en akkers tusschen de bosschen, mooi met bonte, weeldige natuur, het „Eiland der Kinderen". Dat is de va- cantiekolonie van de groote stad, daar brengen duizenden bleekneusjes eiken zomer een groot deel van hun vacantie door, om er bruin te branden in de zon, die hier in de scheren altijd feller lijkt te schijnen dan op het land, om een flinke dosis gezondheid en kracht op te doen voor den zes maanden langen win ter, wanneer zij moest leven in de duffe, donkere kamertjes van de huurkazernes, Waaraan Stockholm zoo bijzonder rijk is. die in beter tijd den arbeid zullen moe ten toevloeien, waar ze vroeger naar elders vloeiden. Het zal offers eischen aan beginselen en rechten, die tot nu toe als van zelf sprekend werden be schouwd. Het zal echter vooral ver- eischen persoonlijke eigenschappen en persoonlijke verhoudingen, die het ver trouwen van den arbeider, den wil om mede te werken en de bereidheid een offer te dragen, kunnen doen groeien die hem ook grond moeten geven voor de zekerheid, dat het zijn zaak is, die hij dient, dat in beter tijden ook zijn belang in de onderneming gewaarborgd is. Het eischt de bijzondere kwaliteiten van een leider niet slechts van een industrieele onderneming, maar een leider van een levende gemeenschap. Het is in iedere gemeenschap, ook die der onderneming, niet alleen het systeem, maar meer nog de menschelijkheid, waarmee het uitge voerd wordt, die den geest bepaalt; en het komt vóór alles op dezen geest aan. De vraag waarom het nu vooral gaat is: hoe kan op grond van de bestaande verhoudingen de economische en maat schappelijke dreiging, die over onze samenleving hangt, overwonnen worden voordat de vernieling nog verder gaat? Hiertoe is vóór alles noodig: de- derzijds de werkelijkheid te zien en te aanvaarden. Dit eischt eenerzijds erken ning van de dwingende economische ver houdingen, die geen macht van organi saties of politiek kan veranderen. Maar het eischt anderzijds erkenning van de mentaliteit, die een zeer belangrijk deel van ons volk bezielt, die, voor wie zich indenkt in het standpunt der arbeiders, verklaarbaar is en waaraan door ratio nalistische economische redeneering zeker niets te veranderen is. De econo mische en de psychologische realiteit zullen beiden wederzijds erkend moeten worden en op grond van deze twee zal getracht moeten worden het afbrokke lende economische- en maatschappelijke- leven opnieuw op te bouwen. De voor deelen, die hiermede verkregen zullen worden, zijn waard, dat hiervoor eenige nadeelen aanvaard worden. Het gaat nu, wederzijds, niet meer om gelijk hebben, niet om phrases en be ginselen, het kan alleen nog maar gaan om het erkennen van de werkelijkheid, om het aanvaarden van nieuwe verhou dingen, die deze oplegt. Om het inzicht, dat al het leven groei is en verandering ook dat der samenleving; en dat andere tijden een andere geestelijke in stelling vereischen. Alleen in deze we derzijdsche volkomen aanvaarding der werkelijkheid kan de weg gevonden worden, die zal leiden uit de werkloos heid kan het materiaal gevonden worden, dat benoodigd is voor hechter opbouw onzer economische samenleving, voor den opbouw van de gemeenschap van ons volk. MIDDELBURG. De Arbeidsbeurs in 1930. Aan het verslag' over 1930 van den Dienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling (tevens Districts-Ar- beids'beurs voor de gemeenten tusschen Ooster- en Wlester-Schelde) is het vol gende ontleend: Het jaar 1930 zette slecht in, voor zooverre hel de plaatselijke arbeidsmarkt betrof. De „Vitrite Wlorks" ging over tot vrij regelmatig ontslag, terwijl ook uit andere landsgedeelten Middelburgsche werklieden wegens slapte terugkeerden. Ook uit België kwamen een aantal ar beiders haar hier terug. De ijzergieterij' der firma Boddaert en Co. werd in de maanden Maart en April wegens gebrek aan orders gedeeltelijk stop gezet, en konden de werklieden slechts om de week werken. Gelukkig voindl deze fabriek met Mei weer uiteer werk, terwijl ook fin die maand in de bouwvakken een op leving viel waar Le nemen. Diaar tegen over stond échter dat d'e Meelfabriek den 9 Mei wederom stop werd gezet. Ook in andere bedrijven deed de crisis zich meer en meer voelen, zoodat het aantal werkloozen beduidend toenam, vooral ook omdat de ingetreden verbetering in Het heele eiland is één groote vacan- tiekolonie. Er staan groote en kleinere landhuizen en in elk daarvan wonen 's zomers eenige tientallen kinderen en een paar geleidsters. De oudsten helpen wat mee in het huishouden, er wordt lang geslapen, er wordt veel in de open lucht gespeeld, er wordt veel gegeten, als het weer het toelaat loopen de kin deren den halven dag in zwempakjes en, waar het water zoo nabij is, wordt er natuurlijk ook gezwommen en gebaad. De stadskinderen doen gezondheid met lepels op en als in September de scho len weer beginnen en op het Eiland der Kinderen de luiken voor de ramen gaan, dan hebben er vijfduizend paar voetjes over de wegen en paadjes getrippeld, dan zijn er vijfduizend magere stadst- kindertjes tot stevige jongens en meisjes gezonde, bruine peuters veranderd. Maar.... wie moet dat betalen? Wel, een speciaal voor dit doel opge richte vereeniging brengt jaarlijks onge veer 250.000 kronen bij elkaar en de gemeente Stockholm geeft een subsidie de bouwbedrijven van korten duur bleek te zijn. De plaatselijke werkverschaffing aan den Kleverskerkschen weg kon niet in die mate worden uitgebeid', dat allen, die daarvoor in aanmerking kwamen, geplaatst konden worden, zood'at naar andere middelen moest worden uitgezien Na overleg met liet Departement van Binnenlandsche Zaken werdein den 1G Juni 36 werkloozen uit deze gemeente geplaatst bij de Rijkswerkverschaffiug te Wiilteveen. Den 14 Juli gingen deze, men schen in staking, terwijl z'ij den 28 Juli d.a.v. wederom naar Du-en te vertrokken. In het laatst van Augustus werden bij de Kon. Maatschappij „De Schelde" le Vlissingen een aantal losse werklie den, timmerlieden en schilders ontsla gen. In September werden door de „Vi trite Works" weer enkele arbeiders aan genomen, terwijl half November de Meelfabriek weer 'begon te draaien. Met ingang van 1 December werd de Rijkswerkverschaffing te Witteveen tij delijk stop gezet, terwijl ook de ijzer gieterij opnieuw tot ontslag moest over gaan. Zoo eindigde 1930 met een buitenge woon groot aantal werkloozen, terwijl 1931 zeer slechte vooruitzichten bood. De slechte toestand op de plaatselijke arbeidsmarkt weerspiegelt zich ook in de bemiddelingscijfers. Het aantal aan biedingen van werknemers steeg van 2173 op 2759, terwijl de werkgtevers-aan- aanvragen daalden van 1420 op 1331. Met inspanning' van alle krachten wist de directie het plaatsingscijfer1 te vergr.oo- ten en te brengen van 1037 op 1129. Evenals het vorige jaar kwam de z.g. „kleine Commissie" regelmatig bijeen om de aanwijzing voor dc. werkverschaffing te regelen. De uitzending naar de Rijks- werkverschaffing' in Drente had, na me dische keuring, plaats in overleg met de vertegenwoordigers van de Bestuurders- bonden. Door de buitengewone drukte zag de directeur van den Diiensjt zich genood zaakt oim ontslag te tiemten als secretaris dier Vereeniging. Aangezien hij echter bestuurslid 'bleef, kon de nauwe samen werking bestendigd olijven. De Provinciale Emigratie-Commissie hield een algemeene vergadering le Mid delburg, onder voorzitterschap van mr. Van Dusseldorp, lid van Ged'. Staten. Deze vergadering was bezocht door een grool aantal Gemeente-bes turen lé den der Commissie en correspondenten der Arbeidsbemiddeling. Alhoewel het secretariaat aan een aan tal personen inlichtingen heeft verstrekt, kwam er van daadwerkelijke emigratie weinig, voornamelijk door de inmiddels ingetreden inzinking op lalnd- en tuin bouwgebied in Canada en andere over- zeesclie gewesten. Tijdens dit verslagjaar werdén dooi den Dienst 92 arbeiders buiten de ge meente geplaatst. In liet begin van het jaar mocht de directie er in slagen een 11-tal onge schoolde arbeiders in België le plaat sen, die echter in het laatste halfjaar ge deeltelijk naar Middelburg terug kwa men. In Frankrijk plaatste z'ij 1 melker- veeverzorger, terwijl door tusschenkomsl van de arbeidsbeurs in Oberhausen 3 melkers geplaatst werden in het Rijnland. Zeer duidelijk bijkt uit den betreffeo- den slaat dat de werkloosheid iu de plattelands-gemeenten, behoorende tot het district, veel grooter afmeting had aangenomen dan in de vorige jaren. Deze toename is in hooldzaak le wijlen aan de crisis in den landbouw. Regel matig hadden besprekingen plaats met verschillende Gemeente-besturen, cor respondenten der Arbeidsbemiddeling en het Bestuur dec Zj. [L. M. Gelukkig kon de beurs verschillende personen plaatsen bij de Zuiderzee-werken en Wiieringer- meerpolder. Men hoopt in de toekomst door de speciale vakafdeeting Landbouw nog meer resultaat te bereikekn voor de plattelandsbevolking. Onbegrijpelijk en jammer dat sommige Gemeentebesturen nog steeds niet het nut inzien van 'een behoorlijk funclioneerend correspondent schap. Een vergelijking met liet vorige jaar doel zien, dat er in de samenwerking dei- correspondenten nogal wijziging kwam. In tegenstelling met het vorige jaar van 85.000 kronen. Maar dat is nog lang niet genoeg. Nu is liet hier in Zweden zoo langzamerhand bijna gewoonte ge worden, dat rijke lieden, als zij hun zes tigsten verjaardag vieren, hun kapitaal met eenige tonnen verminderen ten be hoeve van instellingen van liefdadig heid, terwijl anderen in hun testament bepalen, dat hun heele bezit tot een fonds gemaakt wordt, waarvan de op brengst een dergelijke instelling ten goede komt, hetgeen niet zelden neefjes of nichtjes er toe brengt een proces te beginnen, om het testament ongeldig en hen tot erfgenamen te laten verklaren. Er zijn nu vier fondsen, twee van een half millioen en twee van 400.000 kro nen, waarvan de geheele opbrengst voor het Eiland der Kinderen is bestemd. Maar omdat men ook dan nog niet ge noeg heeft vijfduizend kinderen kun nen heel wat op heeft men den der den Zaterdag van September tot „Dag der Kinderen" gemaakt, een dag, waar op men op alle mogelijke manieren de hoofdstedelingen geld uit den zak tracht ►0253H (Ingez. Med.) daalde het aantal verzekerde arbeiders en wel van 1605 op 1573. Het aantal werkloozc dagen steeg van 14.315 op 26.134; dat der uitkeeringsda- gen van 11.496 op 18.539, terwijl in 1930 uitgekeerd werd f 37'.DOil legen/ f 21.983 in 1929. VLISSINGEN. yTn de Vrijdagmiddag gehouden raadsvergadering waren de heeren Paap en Huson afwezig. De voorzitter deelde mede, dat de heer Edelman zijn benoeming tot wet houder heeft aangenomen en weinsclïte hem geluk, waarna dc heer Edelman de hoop1 uitsprak dat hij de krachten, die hij nog heeft, mag besteden aan hel waar achtig heil der gemeente. Overgelegd werd het verslag der ge meente over 1930, en medegedeeld, dat Bi. en W|. besloten hebben tot opschorten van hel eervol ontslag aan den heer H. G. de Wit, hulpkeurmeester bij den vee- en vleeictikeuringsdienst tot uiterlijk 1 December 1932. Samengesteld werden de commissies van bijstand uit den raad. ToL lid van de commissie van. toezicht op hel L. O. benoemde de raad' mtet 13 stemmen den heer M. L. Kerpestein, te gen 2 op den heer P. Zwaai en 2 blanco. Achtereenvolgens vereenigde de raad zich z. li. s. met de voorstelljen. lot reorganisatie van liet vervolg onder wijs, waarbij de heer Van Hal hierover zijn tevredenheid betuigde; tot beschik baarstelling van de benoodigde gelden voor het aanschaffen van leermiddelen ten behoeve van de Oranjescliool en de Chr. Ulo-school. De verschillende reeds vermelde re keningen van instellingen werden goedge keurd en die Van de gemeente voorloopig vastgesteld. Hierna vereenigde de raad) zich met de voorstellen tot wijziging van de rooi lijn van den Singel, tot aankoop van een gedeelte sloot aldaar van den Slaat, en tot opzegging van de pacht vandweep er- ceelen grond nabij de Steenhuisstraat. Bij de aangenomen voorstellen tot ver koop van grond wenschte de heer Van Oorschot geacht Le worden le hebbenn tegengestemd, omdat hij voor uitgifte van grond in erfpacht blijft en daarop bij de begrooting hoopt terug te komen. Nog werden aangenomen de voorstel len Lot aankoop van grond, aan de Kerk hoflaan; tot wijziging der verordening op het grondbedrijf, lol het verleenen van pensioen ais wethouder aan den heer M. Laernoes en lot het verleenen van. het bouwcrediet aan Goed W|onen voor voor 21 woningen, nadat de heer Woltering nog opgemerkt had zulkeen voorstel toch in financiën zou moeten worden behan deld, wat de voorzittei- ten volle be aamde, maar het gold hier een spoedge val. Biij de rondvraag deed de heer Van Oorschot enkele klachten hopren over te kloppen ten bate van het werk op het Eiland der Kinderen. Dit is wel de gezelligste, de vroolijk- ste, de leukste dag van liet geheele Stockholmsche jaar. Overal vlaggen, overal drukte, overal wat te doen. De voornaamste geld-uit-de-zak-klopperij is de groote tombola. Weken van te voren is die al aangekondigd met groote doe ken over de straten, met doeken aan alle brugleuningen, met reclameborden om de lantaarnpalen, met overal groote aanplakbiljetten waarop je, tenzij je er met je neus vlak bij gaat staan, alleen de getallen van de hoofdprijzen leest: 50,000, 40.000, 25.000. En op alle mo gelijke en onmogelijke plaatsen, op schuttingen, op winkelruiten, op lan taarnpalen, vind je kleine affiches, ge- teekend door de beste Zweedsche cari- caturisten, met vermakelijke voorstel lingen van heeren, die droomen dat ze te laat komen om nog een lot te be machtigen, van menschen die den eer sten prijs gewonnen hebben, van heertjes begraven onder zakken vol goud, enz. het gasthuis nu hij van de regenten daarop geen antwoord ontving. Ten eer ste moet ondeugdelijke visch verstrekt zijn, ten tweede moet een meisje ont slagen zijn, dal ziekte zou simuteeren, doch spoedig1 wel degelijk ziele bleek le zijn en nu/ f 50 schadevergoeding heeft gekregen, ten slotte moet de verhouding tusschen den vader en de moeder en 't personeel' nimmer goed zijn. Een onderzoek werd toegezegd even als naar klachten van den heer v. d. Beke Callenfels over het onderhoud van de begraafplaats Vredehof en over het onderhoud van den Spuiboezem door den polder Walcheren. Naar aanleiding van een schrijven van den heer Huson, dal hij ontslag neemt als regent van het Gasthuis bracht de voorzitter dank voor alles wat de heer Huson als zoodanig heeft gedaan en sloot hierna de vergadering. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O. D. AXEL. Donderdagavond vergaderde de vereeniging „Ambaichtsbelang" aldaar Het jaarverslag over 1930 luidde gun stig. Er waren 29 leerlingten en de des sen hadden een goed' verloop. Het aan tal donateurs bedraagt 39. Ook de pen ningmeester had een gunstig verslag. Er werd in 1930 begonnen met een batig saldo van f 908.44, (terwijl de inkom sten f ,2.476 bedroegén, waarvan) f 151.40 voor schoolgelden, subsidie van hel Rijk f 1000, id. van de gemeente f 537 en contributie honoraire leden' f 58. De uil- gaven bedroegen f 2.276 w. o>. f 11272) voor jaarwedden der onderwijzers en de rest aan leermiddelen en algemeene on kosten. Er is dus een batig saldo 'van f 1.108. Als onderwijzer voor den aanst. cursus werden benoemd de heeren J. II. Iloebé, J. R. de Jonge, D. v. d. Berg en J. de Ridder, allen te Axel. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W. D. Gemeenteraad van Aardenburg. AARDENBiURG. Vrijdag kwam de raad in fspoedeischende vergadering bijeen. Als eenig punl der agenda, werd! behan deld een voorstel van Bi. en W'. om over le gaan tot aamslchaffing van een Mercedes automobiel motor brandspuit van de N.V. voorheen firma A. Bikkers en Zoom le Rotterdam, op voorwaarde, dat de firma de kleine motorspuit terug neemt, en om een leening aan te gaan van f «2000, af le Jiosisten in 10 jaren. Z. h. sl. werd dit voorstel goedgekeurd. De heer Catsman, acht "het ook wenschelijk om tegelijk uniformlen aan te schaffen met jas, broek en pet en wat verder nog noodig mocht zijn. Spr. steh voor, om voor alle man schappen, 10 in getal, aan te schaffen een korte jas, een leeren muts, die ook den hals goed bescnermt, broekspijpen en (voorzoiover noodig, gummilaarzen. Verder, zegt de heer Catsman zit op de affiches, die alle stimuleeren, een lot te koopen vóór het te laat is. En dan ver schijnen op een goeden dag op hoeken van straten, bij tramhaltes, op pleinen, op alle plaatsen waar maar veel men schen komen, kleine stalletjes met groene trommels, waarin groene lootjes zitten, waarin voortdurend menschen van allerlei slag grabbelen om dan ver stolen, met een van verwachting klop pend hart, even gauw te kijken of ze een winst-lot dan wel een niet-lot heb ben. Op een winst-lot kun je een eigen huis of 25.000 kronen of een auto, een motorboot, een paard, een ameublement, een cadeaubon voor een waarde van enkele duizenden kronen of van ten minste vijf kronen, krijgen. En met een niet kun je 50.000 of 40,000 of een land huisje of 10.000 of een cadeaubon van ten minste 50 kronen winnen. En boven dien heb je met een niet-lot voor de helft van den prijs toegang tot biosco pen en schouwburgen, krijg je in een groot aantal winkels 10 procent korting, zoodat iemand, die handig is met zijn

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 9