KOPER TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEE UWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1931. No. 226. ZEELAND. MIDDELBURG. VLISSINGEN. MOBICE GERARD ZUID-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W. D. DRA15MA-vanVALK£ÖBURG'S- A LEVERTRAAN George gaat naar den Squire. DE NEDERL. POMOLOGISCHE VEREENIGING. Het Nederlandsche Ontwapenings petitionnement te Genève. GEMENGD NIEUWS. Ongelukken. Branden. - i. J i r— f Zooals 'uit,, een advertentie in de laatste nummers blijkt, is het adres' van de Eerste Middelburgsche Taxi-onderne ming met ingang van morgen verplaatst van de Pottenmarkt naar de St. Jan straat in de garage van den heer Kievit en daar telefonisch bereikbaar onder nr. 298. Er moge dan geen sprake zijn van een drukte, zooals w ij die vroeger wel! ge kend hebben op tentoonstellingen, toch was er gisteren een geregeld doorloopend bezoek van stadgenooten en buitenmen- schen op de R.I.A. en wat van Igroote beteekenis is, wij spraken) tevreden stand houders, al zullen er ook onder zijn, die minder gelukkig zijn. Maar deze mogen niet vergeten, dat het doel van een ten toonstelling niet zoo zeer i*s directe ver koop, maar meer het geven van bekend heid aan de geëxposeerde artikelen. Het blijft echter voor buiten zijn onaange naam weer en ook Excelsior dat zeer zijn best deed, kon gisterenavond niet meer menschen tot blijven 'luisteren trek ken dan de beide andere muziekgezel schappen. Wij herinneren er toch nog even aan, dat Oefenipg na den Arbeid' hedenavond weer concerteert en het Middelburgsch muziekkorps morgenavond zich tot slot zal doen hooren. Dezer dagen vervoegde zich bij een juffrouwhier ter stede, die uitkeering' trekt ingevolge de ziektewet, iemand, die beweerde conlroleerend arts uit Am sterdam te zijn. Al spoedig bleek uit diverse vragen dat bedoelde persoon,} geen arts was en dat zijn bezoek andere bedoelingen had. Bij informatie ter Oe- voegder plaatse bleek hij hier niet be kend te zijn. Men zij dus gewaarschuwd. Naar aanleiding van een adres van het C.A.M.B.O, tot verbetering van de woningtoestanden door rechtstreeks of door middel van de Woningbouwver- eeniging woningen te doen bouwen met een huurprijs van f 3 tot f 5 per week, deelen Burg. en Weth, den raad mede, dat er werkelijk behoefte is aan wo ningen met een huurprijs van ongeveer f 4.25 tot f 5 per week, niet alleen voor het lagere marinepersoneel, maar ook voor een deel der overige bevolking. De Minister van Defensie deelde mede, dat een tiental van zulke woningen voor het marinepersoneel ware beschikbaar te houden en daarop hebben Burg. en Weth. zich verstaan met de woning bouwverenigingen Gemeenschappelijk Belang en Goed Wonen, die beide bereid bleken, in deze mede te helpen. Waar een 40-tal woningen noodig worden ge acht, zouden beide vereenigingen er 20 kunnen bouwen en ieder 5 er van voor het marinepersoneel beschikbaar moeten houden. Goed Wonen vroeg nu reeds een bouwcrediet en grond in koop aan voor 21 woningen aan de Eedestraat en de Sottegemstraat en stellen Burg. en Weth, voor het crediet te bepalen op f 78.000 en den grondprijs op f 7 per m2. Na voltooiing der woningen zal het bouwvoorschot worden omgezet in een eerste hypotheek. Met Gemeenschappelijk Belang zijn de onderhandelingen nog niet afge- loopen. Burg. en Weth. hebben de ontwerp begroting 1932 aan den gemeenteraad overgelegd wat den gewonen dienst aan gaat met een eindcijfer van f 1.535.376,96 tegen f 1,495.328,33 voor de begrooting 1931. De ontvangsten omvatten o.a, een batig slot van f 59.497 van de rekening 1930 tegen f 23.000 over 1929 Voor on voorziene uitgaven is f 51.391 geraamd doop Zeker wel! denkt U, dat het hem wat had kunnen schelen, als Wenlove was gedood, zooals het 'geval zou zijn geweest, als hij met zijn hoofd op den bodem van de kloof terecht was ge komen? Mildred rilde van afgrijzen. Ik denk liever niet, dat er zulke slechte menschen bestaan, zeide zij. In andere landen, waar geen wet ten bestaan, ontmoet U ze meer dan eens, dal verzeker ik U1 Ik heb dergelijke typen meer gezien, maar Ducros heeft iets over zich, dat op mij dezelfde uit werking heeft, als padden en slangen op sommige menschen. En foch zou hel mij niet verbazen ,als hij er schotvrij af kwam. We kunnen den eene niets doen, zonder ook den andere te treffen en mej. Kegwin's uitspraak is^ dat aan George Manson algehpele vergiffenis moet wor den geschonken. Mildred keek Squire Jack aan en zag iets in zjjn oogen, dat haar de hare zoo gauw moiglelijk aeecT neerslaan. Ja, dat wensch ik, zeide zij, U ben! (v.j. f 36.190). Hieronder is ditmaal een bedrag van f 30.000 begrepen wegens reserve voor werkverschaffing. De kapitaaldienst is geraamd in ont vangst op f 51.062 en in uitgaaf op f 78.593, alzoo een nadeelig slot van f 27.531, Waar de kwestie van de te ont vangen schadevergoeding van de Kon. Mij. De Schelde voor de te onteigenen gem. eigendommen nog niet geregeld is, stellen Burg. en Weth. voor inzake het aangaan eener leening van ongeveer f 300.000 evenals verleden jaar nog een afwachtende houding aan te nemen. Het verschil tusschen den post ge meentelijke inkomstenbelasting op de be grooting 1931 (f 193.000) en hetgeen meer dan in 1932 van de nieuwe belas tingen wordt verkregen (f 155.000) dus f 38.000 wordt geheel opgeheven door de gelukkige omstandigheid, dat het batig slot over 1930 f 36.500 hooger is dan dat over 1929. Op verschillende posten van ontvangst wordt 194.500 meer ontvangen en bo vengenoemde post van f 193.000 ver dwijnt. Op verschillende uitgaafposten is te samen f 43.000 meer geraamd, doch op andere posten samen f 44.000 minder. Ofschoon Burg. en Weth. erin ge slaagd zijn de begrooting sluitend te maken bij een gelijke belastingheffing als thans plaats vindt en op onvoorzien nog f 30.000 voor werkverschaffing ge reserveerd kon worden, is er toch h.i allerminst reden tot optimisme. Immers, niet alleen alle niet-strikt noodige uit gaven zijn weder achterwege gebleven, doch bovendien zijn de uitgaven zoo scherp mogelijk geraamd, terwijl de ont vangsten zoo hoog mogelijk opgevoerd zijn. Bovendien is het een vraag of de f 30,000 voor werkverschaffing voldoen de zal zijn, als dit bedrag geheel voor dit doel beschikbaar zou blijven. De werk loosheid zal de opbrengst van verschil lende belastingen ongunstig beïnvloe den, zoodat het nog zeer de vraag zal zijn of de geraamde opbrengsten ook inderdaad ontvangen zullen worden en ook afgewacht moet worden of f 23.000 voor Maatschappelijk Hulpbetoon vol doende zal zijn. De ten vorige jaren gebezigde woor den, dat een zuinig beheer meer dan ooit geboden is, gelden thans, zoo mogelijk in nog sterkere mate. KLOE TINGE. Donderdagmiddag had op den Kapelschèn weg onder de gemeente Kloetioge een ongeluk plaats. De vrouw van R. uit 's Heer Hendriks- kinderen fietsie over het rijwielpad langs dezen weg in de richting Kapelle terwijl van den anderen 'kant een auto ajaln kwam gereden die eenigszins op hel rij wielpad reed voor het passeeren van een anderen auto. Genoemde vrouw meende 'niet op het rijwielpad te kunnen 'blijven rijden, en stak den weg over, en reed tegen een aan dien kant staandem boom met het gevolg dat haar voet ernstig ge kwetst was. Dr. "Wiouda ver-leende ge neeskundige hulp en bracht haar over naar het ziekenhuis te Goes. De politie onderzoekt wie hier de schuldige is. BIERVLIET. Donderdagmorgen brand de de schuur van den landbouwer E. v. d. IJ. in den. Paulinapolder af. Twee paarden zijn in de vlammen omgekomen. Tevens zijn eenige hopen graan ver brand. Verzekering dekt de schade. t~-Leeuwarden- i (Ingez. Med.) heel goed! 1 Vindt U? Het is soms gjemakkelijk om goed te zijn, als goed zijn hij liet zijn stem dalen degene, die wij lief- hjebben genoegen doet. Doch het valt te betwijfelen of Mildred die laatste woorden hoorde. Zij was het ziekenhuis ingevlucht. HOOFDSTUK XV. Ik begrijp er niets van, sprak Geor ge Manson tot zijn vrouw ,die> juist be neden was gekomen. Delia, die op de kleine Alice paste, was bezig haar wat kippenbouillon te geven. Het kleine meisje was weer aan de beterende hand, hoewel ze nog erg zwak was. De zieke keel werd al heter, en dokter Morpeth had gezegd, dat alle onmiddellijke gevaar nu geweken was. Waar begrijp' je niets van, George? Ducros is er gisteravond met de boot op uit gegaan en is nog niet terug Ik heb er verscheidene mannen naar gevraagd, maar zij zeiden allen, dat zij geen boot gezien hadden, sinds Ducros er omstreeks zes uur mede was weg- getzeild. Ik ging naar hem toe, om he'm te vertellen ,dat ik morgen naar den Squire ga, maar alles in zijn huis wees er op, dat hij al garudmen tijd afwezig was. Toen ik naar de boot ging kijken, was die ook nog niet terug. Margaret keek haar man verrast aan. Na een gemeenschappe,lijken koffie maaltijd, hield de Nederlandsche Porno- logische vereeniging!, Jioofdafdeeling fruitteelt van de Ned. Heidemaatschappij hedenmiddag haar algemeene vergade ring in de sociëteit „de Vergenoeging" alhier. De voorzitter, de heer G. F. van Tets van Gooidschalxoord heette autoriteiten, afgevaardigden van afdeelingen en leden welkom en herinnerde daarna aan het te 'vroeg overlijden van wijten den heer Willem Balk te Alkmaar, bestuurslid der vereeniging en verzekerde dat men dezen slechts noode zal missen en steedis met erkentelijkheid zal denken aan hetgeen hij voor de Nederlandsche fruitteelt en voor de vereeniging heeft over gehacl. Aan het verzoek om eenige oolgenblik- ken staande en in stilte dè nagedachte nis van dezen energieken en vriendelij- ken man te eeren, werd door alle aan wezigen voldaan. Hierna wees de voorzitter er op, dat sedert verleden jaar de malaise in hef tigheid en algemeenheid nog sterk is toe genomen, zoodat de ernstige economische crisis, welke de wereld thans door maakt, ook in vele onderdeden van den bodemcultuur sedert menschenheugenis niet zoo sterk heeft bestaan. Toch mag men gezien dit alles over de fruitteelt niet al te zeer klagen, de prijzen van ver schillende hieronder vallende arlikelen zijn beter dan in 1930 ,al zijn deze dik wijls nog vrij laag. Zeer opvallend is het verschil tusschen de prijzen van goed en minder goed fruit bij de publieke ver- ikoojpingen op het hout. Bij de slechte ncrceelen staken de goed behandelde zeer gunstig af en voor de vereeniging en hare jarenlange proganda voor het kweeken van goed fruit is het een ver blijdend verschijnsel ,-dat- het verschil in behandeling zoo duidelijk aan het licht komt en het bestuur verheugt er zich dan ook over, dat meer en meer de cul- tureeie zorgen worden verbeterd en daardoor betere resultaten worden ver kregen. Met igroote voldoening mag wor den geconstateerd, dat dei goede resulta ten der ziektebestrijding ook veel zijn tot stand gekomen door den arbeid der afdeelingen welke arbeid gestadig toe neemt, mede dank zij de goede werking der excursies. Spr. herinnerde er verder aan, dat het de vieirie excursie in Zeeland is, in 1908, 1916 en 1925 vergaderde men te Goes en thans te Middelburg. Spr. betreurde hpt dat de ijverige en kundige rijkstuinbouwconsutent in Zee land ir. A. W. v. d. Plassch|e. wegens een studiereis naar Amerika niet aan wezig kon zijn ,al zal zijn reis zeker strekken tot nog grootere verruiming van practische wenken op het gebied van de cultuur en den afzet van fruitprod/uc- Lcn. Spr. "besloot met een woord van dank aan allen, die de excursies van heden en morgen hebben voorbereiden in het bijzonder aan den heer A. v. d. Have, wiein hij gelukwenschtei met de hpm geworden Koninklijke onderschei ding en met een woord van opwekking tot aansluiting bij de, vereeniging. De secretaris, de heer J. P. van L-onkr huyzen, 'bracht daarop het jaarverslag over 1930 uit, dat reeds is opgenomen in het Augustusnummer van het orgaan der vereeniging „Fruitteelt" Wij onlleenen daaraan dal de beu,rijn- ren in de cultures van den Nederland) schcn Fruitteler een vrij groote rol speten. Ten opzichte van de gplpiels was zeer zéker 1930 wear hét jaar, dat de hoornen rust behoefden, na den grooten oogst in 1929. Yrij\\el algemteen 'kan men zeggen, dat de appel-oogst mislukt is in ons land. Gser hel algemeen was de op) brengst der peien aanzienlijk' belér dan die van de appels en ook bij deze vrutóbl/- soort waren de prijken goed, tot dikwijls zeer goed te- noemen. Tien opzichte van het zacht fruit waren de rusultaten 'wei) nig gunstig. Samenvattende !kom)t mén Het was de eerste maal, dat een van hen beiden belangstelling toonde in iets, dat niet in onmiddellijk verband met Alice stond, sinds het kind ziek was gewor den Hij zal ze toch niet hebben ge- öloen! riep ze uit. Neen, dat zou de moeite niet waard zijn geweest. Hij heeft veel meer dan de waarde van de boot in zijn huis achter gelaten. Neen! ik v'irees ,dat hem een ongeluk is overkomen. Ik waarschuw de hem voor de Ilammetls, toen hij er over sprak, er heen te willen, maar ik hieb er na dien tijd nooit meer aan ge dacht Er staat een hooge zee, vooral eenige mijlen van het land af. Ik hen er zeker van ,dat niemand ,-die- de vaar geul van de Hamlmetts niet door en door kent, er ooit aan zou kunnen denken, er door te komen. Op sommige plaatsen -stroomt het water zoo snel als een -mot- lenbeek, en de eenige manier, om' er dan doorheen te 'tomen is, zigzag-ge wij's te varen. Ik hoop van harte, dat Ducros niets 'overkomen is, hoewel ik hem' niet lijden mag, merkte Margaret barmhartig op. Twee dagen verliepen, waarin het 'kind voortdurend in beterschap toenam'. De dokter zeide: Kinderen zijn igauw ziek en gauw weer beter. Op den morgen van den derden daig deed George zijn beste pak1 aan. Margaret was in de huis'kalm'er. Delia hield zich De Nederlandsche Maagd -Eén moment, gij mogendheden, Voor 't petitionnement; Aan U allen hoogstwaarschijnlijk Uit de bladen wel bekend. Eén moment, een kreet om vrede Dringt hier tot Genève door, Geeft, o machtigen der Aarde Aan die roepstem thans gehoor. Luistert naar die kleine natie Die geen pro's en contra's heeft, Die ook in den grooten oorlog Naar verzoening heeft gestreefd. Ach, ik weet wel, gij hebt altijd Heel veel zaken af te doen, Gij moet tolunies begraven.... Gij hebt zorg voor uw fatsoen. Maar als straks het punt „Ontwaap'ning" Eens Uw aller aandacht vraagt, Dan hebt gij tot plicht te zorgen Dat die conferentie slaagt. J. S. lot de conclusie, dat financieel 1930 voor den fruitteler niet gunstig geweest 'kan zijn en dat de uitbreiding van de cultuur voortgaat, is mede een gevolg van den algemeen slechten toestand in heit landt bouwbedrijl'. Het ligt voor de hand, dat de lage prijzen voor velerlei fruitproduc ten en tevens voor verschiltendei groent ten ook nadeelig waren op de exploita tierekening van" den proeftuin der ver eeniging, en het is dan ook' toe te jui) clien, dal het Rijk' f 2500 subsidie toet- zegde voor het omzetten van den proeft- tuin in een fruitteelt proefbedrijf voor Nederland Het ledental der vereenft- 'ging bleef, ondanks de verhoogde con tri) bulie, gelijk, en bedroeg! op 1 Januari 1931 1080. Verder vermeldt het verslag de hande lingen van de verschillende commissies en van de afdeelingen en ook wat ver richt is voor frui'tzending naar Inidië -en op het zich steeds uitbreiden van den teclinis'c'hen dienst. Het aantal perceelten hetwelk in vast beheer van de Ned. Hejj; dem a at schappij gesteld wordt, neemt steeds toe. Op den Aalsterweg te Eindho ven is de 41-jarige ongehuwde arbeider door een auto overreden en direct aan de gevolgen overleden. Donderdagavond reed te Klompersteeg bij Veenendaal de motorrijder J. de R., scheepskapitein in dienst der Ba- taafsche Petroleum Mij,, met den duo rijder K., in volle vaart tegen een met telefoonpalen beladen wagen. De R, was op slag dood en de duorijder werd in hopeloozen toestand naar het zieken huis te Arnhem gebracht. Het slacht offer was ongehuwd. met Alice bezig en Mrs. Manson dacht, dat George ook in de ziekenkamer zat. Vragend keek zij hem aan. Haar hand, waarin ze een strijkijzer hield, bleef opL geheven. Ik wist niet dat je uitging Hoe minder ik' er over spreek, hoe beter. De onrustige, bijna neerslachtige trek op het gelaat van haar m!an misleidde Margaret, zooals zij George bij een voi- rige gelegenheid gedaan had. Zij Let hel lij'zer vallen en draaide zich snel om Alice is toch niet erger? Je gaat toch den dokter niet halen? George, ver- lel mij' het ergste! Zij' was spierwit geworden en moes! tegen de tafel leunen om niet te vallen. De lucht van verbrand goed steeg op uit het jurk [je van het kind, waarop het bijna roodgloeiende strijkijzer was terecht gekomen. Het leek Margaret bittere iro nie dat zij hel kincl dat jurkje had willen aantrekken, als het voor het eerst bene den mocht komen. Goddank niet! Daar heeft het niets mee te maken! Kijk eens, Maggie, je hebt Aïlie's mooiste jukje verbrand. Hij liep op de tafel toe en pakte het strijkijzer op. De junk' kan mij' niets schelen, als het kind maar veilig en wel is, antwoord* de Margaret. Zij was bijna boos op zichzelf, dat zij' zoo aan haar angst had 'toegegeven-, het was een bewijs, hoe haar zenuwen Dinsdagavond is te N i e u w 'k! u y k (N.Br.) de groote boerderij' met schuur en stading van den landbouwer De Wit tot den grond afgebrand. De geheeie 1 andbo u win ven t ar i s werd vernield. Eeni ge varkens en een aanlai kippen, kwamen in de vlammen om. Verzekering dekt de schade. De oorzaak van den brand is onbekend. Te Kessel (Limbi) is de woning van den winkelier Hermans afgebrand. Slechts een gedeelte van den inboedel en de winkelwaren werden gered. Verzeke ring dek't de schade. DE FRAUDE BIJ FINANCIEN. Naar ,,De Avondpost" verneemt, heeft 't onderzoek door hoofdambtenaren van het Dep, van Financiën en door de Al- gemeene Rekenkamer, ingesteld naar de fraude, gepleegd door een gewezen commies bij de afdeeling Generale The saurie, die intusschen is overleden, een verbijsterend resultaat opgeleverd. Hoewel het onderzoek nog lang niet is geëindigd, staat reeds thans vast dat de omvang der gepleegde fraude veel en veel grooter is dan aanvankeijk werd gedacht. Gebeken is nl., dat de malver saties gepleegd zijn over een tijdvak van meer dan tien jaar. Het bedrag der reeds thans gevonden valsche betalingsmandaten beloopt meer dan 300.000, terwijl verwacht wordt dat dit bedrag nog aanmerkelijk zal stijgen. Hoe het mogelijk is dat een departe- ments-ambtenaar gedurende meer dan tien jaar ernstige fraude pleegt zonder dat men daar aan het Departement of aan de Algemeene Rekenkamer, die met de controle belast is, iets van bemerkt, acht de redactie van genoemd blad te meer verwonderlijk, daar haar ter oore is gekomen, dat het Departement ge waarschuwd was. Reeds geruimen tijd toch had de hadden geleden onder de -gebeurtenis*- sen van de laatste dagen, die het hoog tepunt vormden van de angst der laatf- sle maanden, sinds Ducro-s z'ijh noodlottig gen invloed -op haar man had verkiregem. Nauwelijks 'wetend wat zij deed, streek Margaret met bevende handen het jurkje glad. Dat gaat niet, merkte George op, het kind zal een nieuwe jurk1 mo-eten hebben. Ik vergat de heele jurk', zei Mar garet, maar het komt er niet op aan-, waar ga je heen George? Daarheen, waar ik al lang; natte, toe had moeten gaan; toch ben ik er niet bang voor. Het m-oet nu eenmaal gebeuren, en dat ik het niet prettig vind is een deel van mijn straf! Toen be,greep Margaret het. Man en vrouw kekten elkaar aan, en die blik verl- tolkte hun innerlijk'ste gevoelens. Squire Jack is Donderdags altijd tot elf uur thuis. Dan komen de pachters heim over hun boerderijen of huizen spré ken. Het was nu Donderdag en tien uur. Marigaret begreep, hoe pijnlijk het op handen zijnde onderhoud voor haar toch altijd eenigszins vertegen man moest zijn; te meer, sinds hij tot de erkenning was gekomen, dat hij o-ok schuldig was, en een misdadiger in het oog van de wet (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 5