Jaar lang PIRIN de wereld RECHTZAKEN. Verkeerswezen, Post en Telegrafie, SPORT. GEMENGD NIEUWS. EERSTE VIOOL. UIT DE VOGELWERELD. BUITENLAND. BEKENDMAKINGEN. BP zijn de bekende Aspirin-Tabletten in den handel. Sedert 30 jaar bestrijdt men ver- koudheidsziekten, rheumatiek en alle soorten pijn met Aspirin-Tabletten. U kunt dus net volste vertrouwen in dit middel stellen. Let-op den oranjeband. Prijs 75 ets. i (Ingez. Med.) onderwijzer aan »de Oranje-Nasisau- school te 's Gravenhage, vroeger te O.- e n W. Souburg. Rechtbank te Breda. Voor den Bjredaschen Politierechter stond Maandag terecht de 43-jarige Aa. Ca. de R., huisvrouw van J. A. v. d. V. uit St. Philips'Iand die in den middag van 15 Augustus j.l. den veldwachter L. dier gemeente op het openhaar havenplein aldaar minder nelte woorden had toege voegd, Waarvoor zij zich thans had te verantwoorden. Na het hoórén van den veldwachter, als getuige requireerde de off. v. Just, qdie het wettig en ojvertuigeind bewijs gelevérd achtte tegen deze loslippige juf frouw bij verstek een boete vafnj ,f20 of 10 dagen hechtenis. De Politierechter veroordeelde ver dachte tot f IQ cl? 5 dagen. Ind. Stoomvaartlijnen. Blilax 22 van Batavia te Rotterdam. Indra|poer (thuisr.) wordt 21 12 uur te Rotterdam verwacht. Marnix van St. Aldegonde (thuisr.) 22 te Genua. Te Axel werd j.l. Zondag een gaaischieting gehouden, waaraan 97 schutters deelnamen. De hoogvogel werd gescholen door A. van Garneren, llonlenisse, de zijyogels door Ch. Dieleman en D'. Mineghers vatn Koewacht en de kallen door P. van Cam- pen te Stoppeldijk en Bi. Marlens te Hulst. Ongelukken. In het ziekenhuis te 's Hertogenbosch is opgenomen de heer G., uit El's'hout, die hij het slachten van een varken door een schot uit zijd eigén pistool werd getroffen en zwaar gewond. "In het Dominicanerklooster te Huissen bij Arnhem is gisteren een 17-jarigia postulant van een hoogte van 12 meter naar beneden gestort. Hij was oogenblik- kelijk dood. In de Nesserlaan te Nieuwer-Amstell is Dinsdagmiddag tengevolge van een sluurdefect een twee-persoonsauto tégen een boom gereden. De beide inzittenden, een reiziger- uit Amsterdam en zijn ver loofde, kregen ernslige verwondingen aan het hoofd. 1 Gistermiddag reed de heer Engels uit Venlo met zijn auto onder de gemeente Meyel in volle vaart tegen een boom. De auto werd geheel vernield. De heer E„ kreeg eenigé lichte kneuzingen, zijn tien- EEN BEZOEK AAN HET ESPERANTO- MUSEUM TE WEENEN. De Neue Hoiburg De ver zameling bestrijkt het heele gebied der hulptaal. Een zelfstandige instelling, Steeds nieuwe aanwinsten. Midden in de oude Keizersstad ligt de Neue Horburg, in moderne barock- stijl aan het einde van de vorige eeuw gebouwd. Nimmer heeft dit gebouw tot verblijf der Habsburgers gediend, die tot het einde bleven wonen in het oude slot, dat als een machtig bouwwerk de binnen stad beheerscht. In de Neue Hofburg zijn na den oor log verschillende wetenschappelijke ver zamelingen ondergebracht en in den linkervleugel van het in den vorm van een halven cirkel gebouwde paleis be vindt zich sedert 1928 het Esperanto museum. De stichter en directeur, Regierungs- rat Steimer, ontvangt ons en toont vol trots de ligging van de ruimte waar de verzameling is ondergebracht. Uit de ramen zien wij neer op een van de mooiste parken en in de verte verrijzen de gevels van het raadhuis en het Par lement. Eenige dagen te voren is de groote verzameling van wijlen prof. Cart, voor malig voorzitter van de afdeeling Let- jarig dochtertje liep inwendige kneuzin gen en een hersenschudding op. i Gisteravond stond bij de Papenlaan op den Muiderslraatweg onder de ge meente Muiden een recla'mé-auto van het circus Sarrasani. Een man stapte uit den auto en wou den weg[ oversteken, doch werd aangeredten door een auto, die uit de richting Bussum 'klwam. In hoogst bedenkelijken. toestand is de man per Roode Kruisauto naar het Biurgerzie- kenhuis te Amsterdam' overgebracht. Maandagavond om ongeveer elf uur bracht de 24-jarige G. v. O. met zijn meisje waarmee hij naar de Hoogterhei- desche kermis was geweest, naar haar woonplaats Huybergen terug. "Vlak bij deze laatste gemeente reed hemi een auto achterop, bestuurd door den heer L. uit Wouw. Even voordat de auto Üe. wielrijders ge naderd was week Van O. iets naar links met het gevolg, dat hij dloor den auto werd aangereden. Erndig gewond werd hij langs den weg neergelegd, terwijl ter stond geestelijke en dokter werden 'ge waarschuwd. Toen de laatste ter plaatse kwam was de jongeman reeds overleden. Het stoffelijk overschot alsmede de auto zijn in 'beslag genomen. Vanochtend heeft aan boord van het in de Waalhaven liggende stoomschip „Huma" ©en ernstig ongeluk' plaats géi- had. Men was bezig uit genoemd schip kolen te halen imet behulp van een kirajan,. Op 'n gegeven oogenblik is de knijper van dezen kraan ergens 'beklemd geraakt en toen plotseling losgeschoten met het gevolg dat de 50-jarige Iremtoer A. R., tusschen den 'knijper en den wand van het schip beklemd geraakte. In het zie kenhuis aan den Coolsingel is hij' oven- leden. GROOTE BRAND. Gisterenmiddag heeft een groote brand gewoed in een meubelfabriek aan de Korte Houtstraat te Den'kaag, waarbij' de huizen aan die straat en aan den Fluweelen Burg wal groot gevaar hebben geloopen. De brandweer en bereden politie had moeite om het publiek op een afstand te heug den en speciaal had zij moeite met een 'koetsier en andere feesgangers, die met alle geweld naar een café in de Korte Houtstraat wilden en er ontstond een formeele kloppartij; tijdens welke scher mutseling twee der belhamels werden gewond en twee wérden gearresteerd. ARME KLEINE,. Maandag is een meisje van 1 jaar in een sloot langs de volkstuinen Nut en Genoegen, gelegen aan den S p a a rndamme r d ij k te Amster dam, verdronken. NEKKRAMP. In de jgemeente Hil- lagersoerg is bij' een meisje van nog geen li/2 jaar oud, een geval van nek kramp geconstateerd. De noodige voor zorgsmaatregelen zijn genomen. GEZONKEN SCHIP. Uit Brest wordt gemeld, dat het zeer waarschijn lijk' is, dat de 'duikers heden het goud van het gezonken mailschip „Egypt" na,ar hoven zullen brengen. Het Italiaansche bergingsvaartuig „Artiglia" is gisteravond na het innemen van nieuwe voorraden weer naar zee vertrokken en men ver wacht dat de duikers, die duiken tot een diepte van 70 vademen er héden in zullen slagen het goud en zilver, dat zich bijna 10 jaar op den bodem der zee terkunde van de Parijsche Academie, binnengekomen. Een groote schat van 1340 werken heeft deze taalkundige, tevens een vooraanstaand Esperantist, aan het museum nagelaten, waardoor de verzameling met een aantal zeldzame boeken is verrijkt. De allereerste publicatie uit 1887 is aanwezig en zelfs een oefenschrift van den samensteller, dr, Zamenhof, een Poolsch oogarts, uit 1881, waarin deze de le akte van de Roovers van Schiller vertaalde, hieruit is ook de groei te zien, die deze taal heeft doorgemaakt. In de" verzameling van bijna 6000 deelen zijn zeldzame geschreven werken te vinden, boeken uit krijgsgevangenkampen, die van hand tot hand gingen en lezers on der de meest verschillende nationalitei ten vonden, ook is aanwezig een boek van 560 blz. door een zendeling in China origineel in het Esperanto met de hand geschreven, De verzameling beperkt zich niet uit sluitend tot het Esperanto, doch bestrijkt het geheele gebied van de hulptaal, boeken en brochures om andere mislukte pogingen om tot een wereldhulptaal te komen, staan er in soorten, Ido, Volapük, Langue bue, Novlatin, Okzidental e.a. zijn geschiedenissen van den weg, dien de menschelijke geest heeft moeten afleggen om tot het wer kelijk bruikbare Esperanto te komen, bevindt, naar de- oppervlakte te brengen Verwacht wordt dat het borgi n gsva;artui,g wanneer het met zijn werkzaamheden gereed is, naar Plymouth zal vfareu VROEGE WINTER. In geheel Zuid- Beieren is de winter ingetreden. In Alb gau sneeuwt het sinds bijna 24 uur on afgebroken. Te Füsser lag de sneeuw hedenmorgen 5 Holt! 6 dm' dik). In de ber gen ligt reeds een meter sneeuw. De sneeuw heeft hier en daar ernstige ver- keersstoringen veroorzaakt. Op de Arl- begstrasse moest een auto uit de sneeuw worden uitgegraven. Het wild 'komt in grooten getale naar het dal. De schade voor den landbouw is groot. Het vee dat zich nog op het land bevindt heeft niets meer te eten. Boven Obersdorff en oi^jgevinjg woed de -een onweer gepaard gaande met he vige hagelbuien. Ook Miinchen heeft de eerste sneeuw gehad. (Uit Rusland wordt gemeld, dat daar een viool is gebouwd, die voor de beste oude Ita liaansche instrumenten niet onderdoet. Zij zal zoo spoe dig mogelijk in massafabri- cage worden geconstrueerd.) Sinds de Sovjet Russen spelen In het wereld-jazzorkest, Gaat het, muzikaal bekeken, Met de harmonie niet best. Met het rythme is het droevig, Om te zwijgen van de klank, 't Samenspel der nieuwe leden Gaat aan veel gebreken mank. 't Is geen wonder; als men schoonheid Uit verschillend oogpunt ziet En elk eigen dirigent is Komt de ware schoonheid niet Maar de Russen staan voorloopig In 't orkest nog achteraan, Alhoewel zij telkens harder Op hun groote trommen slaan. Sedert kort zien zij hun kansen, De violen zijn verzwakt, En hun streek, eerst vastberaden, Is bedenkelijk afgezakt. Het begeerig oog der Russen Heeft de voorste rij beschouwd, Zij staan klaar tot voorwaarts dringen, 't Instrument is al gebouwd. Met een groote trom fanfare Wordt van 't laatste kond gedaan, Hun viool is de gelijke Van een ouden Italiaan. Zie dit nu niet al te luchtig, Als een bluf of als een grap, In „het oude violeeren" Zijn de Russen immers knap. Dit wordt stellig geen viooltje, Dat verborgen bloeien zal, 't Zaad der massafabricage Doet ze groeien zonder tal Rusland heeft het op de functie Van concertmeester gemunt, Maar dat eerst' viool bespelen Wordt het toch nog niet gegund. P. GASUS. Van Brunswijk naar het hartje van Afrika Dat onze Grauwe Klauwier, die door Arabië en Noordoost-Afrika, tot in het tropische en zuidelijke gedeelte van dat werelddeel trekt, om daar te overwin teren, met recht als een „geweldig rei ziger" te boek staat, blijkt onomstoote- uit het volgende: een als nestjong den 18en Juni 1930 bij Brunswijk geringd voorwerp van genoemde Klauwiersoort werd einde October van dat jaar in de provincie Darfoer (Egyptisch Soedan teruggevonden. Deze vogel bevond zich dus op ongeveer 5000 km afstand in Z.Z.O. richting, de zuidelijkste en tevens eerste wedervondst van een Grauwe Klauwier uit diens winterkwartier. A. A. VAN PELT LECHNER. Werkelijk bruikbaar niet alleen, maar ook werkelijk gebruikt, want behalve de uitgebreide boekenschat zijn ook een aantal voorwerpen bijeengebracht, die op het gebruik wijzen, bijv. de verschil lende insignes die bij de Weensche po litie in gebruik zijn om aan te geven, dat de drager het Esperanto machtig is. De bondskanselier dr. Schober heeft het Esperanto op de politieschool inge voerd door middel van cursussen, die door den Staat betaald worden. Het Esperanto-museum is een zelf standige stichting, echter erkend door den Oostenrijkschen staat, die de ruimte afstond en aangesloten aan de Nationale Bibliotheek, de vroegere Hofbibliotheek. Deze zorgt ook voor het inbinden der boeken en brochures. Aan een van de muren hangt het portret van dr. Zamenhof, geschilderd door Maertelaere, een geschenk van een groep Nederlandsche Esperantisten, Boven de eerste vlag, die in 1905 ter gelegenheid van het Congres te Bou logne gewapperd heeft, staat een urn met zand gevuld, afkomstig van het graf van Zamenhof. De verzameling beperkt zich niet tot boeken, die in alle mogelijke soorten bijeen zijn, orgineele en vertalingen van vele bekende werken de vertaling van het tweede boek van Remarque komt spoedig ook vlugschriften van landen en internationale bonden, o,a. DE DAG VAN DEN ENGELSCHEN PREMIER, „Zeven uur, mijnheer!'' Een klopje op de slaapkamerdeur en de drukke dag van den eerste minister in Downing Street is begonnen. Nog vjoor half acht bevindt de minister zich in St. James Park voor een stevig wande lingetje van 20 minuten voor het ontbijt. Als hij terugkomt, kijkt hij eerst zijn particuliere correspondentie na. Precies om achL ontbijt hij, waarbij hij altijd pap gebruikt. Tevens ziet hij dan de dagbla den in en maakt een praatje met dé huis- genooten. Om half negen begint het eigenlijke werk. Dan komen de secre tarieën en wordt de post uitgezocht. Drie vaste secretarissen heb'ben gere geld werk aan de oorrespondéntie. Daar na komen de ambtenaren en MacDb- nald's privé-secretaresse, de bekwame Rosa Rosenberg. In totaal zijn er negen secretarissen en secretaressen, die den premier lot half elf bezig houden, qp welk uur de besprekingen beginnen met de andere ministers of industrieelen of wie er aan de beurt mocht zijn. Deze besprekingen of de kabinetszittingen du ren tot lunchtijd, één uur. De px-emier maakt van de lunch gebruik voor een informeel gesprek mét een collega of kennis. Hjj is dol op de gramm'ofoon en als het mogelijk is, laat hij diel gedurende de lunch spelen. Hij .geeft de voorkeur aan klassieke muziek en Biach is een van zijn geliefkoosde componisten. Hoewel hij gewoonlijk op tno. 10 noenmaalt, vindt hij het heerlijk om het park door !te wandelen naar de Athenaeum of de Uni ted Service Club, om wat frissche lucht le happen. Na de lunch neemt MacDioi- nald een kwartiertje rust, niet om een dutje te doen, doch om even uit de at mosfeer van het dagelijksch wer'k te komen b.v. door het lezen van een (ar tikel over kunst. Om kwart over twee beginnen de besprekingen weer en dan is het in den regel a! gauw' tijd Voor het Lagerhuis. Wanneer zijn aanwezig heid in de vergadering niet vereischt is ontvangt de premier ministers, ambte naren, parlementsleden of afvaardigingen in zijn particuliere vertrekken. Dat gaat zoo door tot half acht, de tijd voor het middagmaal. Dit is steeds een zakelijke bezigheid. Zilten er geen ministers aan, dan zijn het vrienden of bezoekers uit het buiten land -en het gesprek loopt altijd over za kelijke onderwerpen of politiek In het seizoen moet de premier natuur lijk' vele openbare maaltijden bijwonen maai- hij' is altijd voor elf uur terug op het parlement. Slechts af en toe bezoek^ hij' een schouwburg en geeft dan de voorkeur aan een ernstig sluik, maar diat neemt niet weg dat hij verleden week oo'k' een paar uur heeft doorgebracht in het particuliere theater van de United Artist in Wardour Street, waar hij' har telijk' heeft gelachen om Charlie Cha plin in City Lights. Tegen half twaalf keert de premier naar Downing Slreel 10 terug, waar hij de verschillende rapf- porten van den dag doorziet. Eén half uur na middernacht of later nog, is de werkdag ten einde. Een glas melk en een beschuitje, een paar minuten gras duinen in de essays van Hazlalt en dan de telefoon staat naast zijn bed, zoodatj naar oed. Mac Donald slaapt goed, maai bij' altijd dadelijk kan worden opgeroef- pen indien er zich bijzondere dingen voordoen. De Zaterdag en Zondag worden meest al op Chequers doorgebracht, daar wordt het werk wél niet heelemaal vergeten, maar er wordt toch ook veel gedaan aan tuinieren, wandelen, croquet en andere pp'tspanning. Mac Donald is ook een groot vriend van de radio, men nalmte luis tert hij naar klassieke, concerten en naar het iineuws. Zaterdagsmiddags hoort hij gaarne den uitslag van èen voetbalwed strijd. Hij houdt van voetbal en bezoekt altijd den eiindwedstrijd om den beker. Ook geniet de premier op Ghpquers van Pan-Europa, de stichting van graal Cou- denhove-Calerge en tijdschriften. 140 verschillende kranten zijn hier verzameld, sommige in den aanvang nog slechts door de schrijfmachine verme nigvuldigd en later gedrukt in steeds toenemend formaat, andere reeds van den aanvang af als groot maand- of weekblad verschenen. Steeds worden nieuwe aanwinsten ontvangen, zoo vertelde de directeur, doch alles wat op Esperanto betrekking heeft is welkom en de directeur Hugo Steiner geeft aan een ieder die dat wenscht en een internationale antwoord coupon insluit, gaarne nadere inlichtin gen en dubbel gaarne worden nieuwe leden aan dit adres: Esperanto-muzeum, Neue Burg 1 aangenomen, opdat deze stichting zich tot een grootsch middel punt van het internationale leven kan ontwikkelen, waarvoor nu reeds een goede grondslag bestaat, zooals de vele muurkasten met de keurig ingebonden boeken uit alle landen der wereld bij eengebracht, getuigen. En eindelijk dan nemen we afscheid van dit museum, onder den indruk van hetgeen reeds bereikt is door de schep ping van één door een, voor ieder ver staanbare en gemakkelijk te leeren taal, om alle volkeren tot elkaar te brengen door directe aanraking om zoodoende tot een algemeen onderling begrijpen en waardeeren te komen. de véle schilderijen en andere kunst voorwerpen terwijl ook hjer, Hazlittniet wordt verwaarloosd. Op Qhjequers gaat dej 'premier om elf uur naar bed. Al dus vonden wij de gewoonten van Mac Donald beschreven in de Daily Express. Burgemeester en Wethouders van Mid delburg maken 'bekend: dat de jaarlijksche collecte aan de huizen der ingezetenen, ten behoeve van het fonds tot aanmoediging en onder steuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden, in overleg met de al hier gevestigde districtscommissie, ïs be paald op Maandajg 5 October 1931 tus schen 10 en 2 uren. Burgemeester en Wethouders noodi- gen hunne medeburgers uit tot het schenken van milde giften, en bevel'en hun dringend de belangen aan van de vele oude en behoeftige krijgslieden, die hunne krachten en gezondheid hebben opgeofferd aan de verdediging van het vaderland en zijne bezittingen. Middelburg, den 18 September 1931. Burgemeester en Wethouders voorn., P. DUMON TAK, Voorzitter. M. VAN DER VE.UR, secretaris. DIENSTPLICHT. Uitspraken in zake vrijstelling. (i De burgemeester van Middelbiwg brengt ter algemeene kennis, dat omtrent aanvragen vrijstelling van den dienst plicht betreffende den hieronder genoem den persoon de uitspraak is geschied', bij zijn inaam vernield. ADRIANUS VERMEULEN, lichting '31 vrijgesteld wegens kost winner sehap met ingang van 1 October 1931 voor een; jaar door den Minister van Defensie d'd. 18 September 1931, Vile Afd. nr. 202 V. Tegen deze uitspraak kan uiterlijk den tienden dag na den dag dezer bekendma king in beroep worden gekomen a. door den ingeschrevene, wien d'e uitspraak geldt, of door diens wettigen vertegenwoordiger b. door elk der overige voor deze 'ge meente ingéschreven personen of door diens wettigen vertegenwoordiger. Middelburg, 21 September 1931. De Burgemeester, I P. (DUMON (TAK. Onderzoek van verlofgangers'. it De burgemeester van Middelburg brengt ter kennis van den hieronder vermelden dienstplichtige, dat hij op het achter zijn naam vermeld tijdstip en op de daarbij vermelde p'laats aanwezig moet zijn tot het ondergaan van het on derzoek, bedoeld1 in art. 41, derde lid, der Dienstplichtwet. LEIN MARIJS, lichting' 1919, 14e Re giment Infanterie op Vrijdag 9 October le 11.30 uur 's voormiddags in (het Militair Hospitaal te Middelburg. Middelburg, 21 September 1931. De Burgemeester, P. 'DUMON tTAK. Inlevering van Rijksgoederen. In opdracht van den Minister van De fensie roept de Burgemeester van Mid delburg de gewone dienstplichtigen der landmacht, die op 1 October 1931 naar de aanviiliingsreserve overgaan, op, biff de aan hen verstrekte rijksgoederen uitzondering van ha ar Kam, roskam', spons zakboekje in te leveren, voor zppver de inlevering van deze goederen niét reeds heeft plaats gehad. Tot de hierbedoelde dienstplichtigen behooren: a. zij, die zijn ingelijfd voor de, lichting 1916, meL uitzondering van hen, die ten gevolge van genoten uitstel' van eerste oefening of om een andere reden d!e| eerste oefening met een andere lichting hebben beëindigd. De inlevering moet, voor zooveel de ze gemeente betreft, plaats hebben te Middelburg in het voormalige Militair Hospitaal op Vrijdag, 9 October 1931, •des voormiddags 9.30 uur voor hen, wier namen beginnen met de letters A tot en met G des voormiddags 10.30 uur voor hen, wier namen beginnen mét de letters H tot en mét O en des voor middags 11.30 uur voor dé overigen. De goéderen zulten in ontvangst wor den génomen door den indeelingsdistricts- comm'andant of een ander daartoe aange wezen officier. De dienstplichtige moet bij de inle vering verschijnen in burgerkleeding. On der verantwoordelijkheid van den dienst plichtige kan de inlevering namens hem' door een ander geschieden. Van de inle vering wordt in het zakboekje een aan- teekening gesteld. Van de hierboven 'bedoelde in'le- levering zijn vrijgesteld de dienstplichti gen, die als „bijzondere vrijwilliger" te boek staan en de dienstplichtige vrijwil ligers van de Vrijwillige landstormkorp sen Motordienst en Vaartuigendienst. Middelburg, 22 September 1931. De burgemeester, P. ,'DiUMON TAK. Electr. Drukkerij G. Wi. DEN BiOER, Middelburg.

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 6