KOPER Operatiekosten NATIONALE TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN MAANDAG 21 SEPTEMBER 1931. No. 222. BRIEVEN UIT ROME. Het vergelijk tusschen Mus- solini en den Paos, Geef des keizers wat des keizers is Etha Fles. fa MO&ICE GlRARD STUKKEN VOOR DEN GEMEENTERAAD VAN VLISSINGEN. DE OOFT- EN TUINBOUW TENTOONSTELLING TE AARDENBURG. Ontvangst op het Raadhuis* Kranslegging. (Van omze Romeinsche briefschrijfster..) De vredelievende oplossing in het ge schil tusschen Italië en het Vatikaan is er nu en waar een zóó vooraanstaand prelaat als kardinaal Nasali Rocca zich haastte in een telegram aan Mussolini zijn vreugde uit te spreken over het feit, dat er een vergelijk tusschen den H. Stoel en den fascistischen Staat tot| stand kwam waarbij het voortbestaan der „Azione Cattolica" en de vrije uit oefening van den katholieken godsdienst gewaarborgd werden, daar kunnen de katholieken buiten Italië ook gerust zijn en behoeven zij zich door de anti-fascis tische pers niet meer tegen den Diuce in het harnas te laten jagen. Deze onver moeide werker ,die er zijn leven voor geeft Italië door éénheid groot en krach tig te maken kan (geen verdeeldheid in den boezem van het volk dulden, maar ook voelt hij de noodzakelijkheid' in vre de te leven met het Vatikaan; het'roer moet hij in het midden ho'peten, de katholieken mogen niet anti-fascistisch en de fascisten niet (officieel) anti-ka tholiek worden, daarmede zou de een heid van Italië gevaar lbopen en een heimelijke vijandschap tegen het huidi ge regime gevoed worden. Mussolini haalde dus in zooverre bakzeil dat hij de jeugdclubs, Katholieke Actie en vak- vereenigingen liet bestaan, maar onder bepaling, dat zij zich op zuiver gods dienstig terrein zouden bewegen en zich afzijdig houden van alle politieke be moeiingen. De bisschoppen der diocesen mogen geen erkend anti-fascistische lei ders benoemen tot adviseur der jbuigdl- clubs en alle vakvereenigingen moeten uitsluitend geestelijke en godsdienstige doeleinden, nastreven. Van het standpunt van Mussolini is deze eisch zeer begrijpelijk; hij hei-haalt het: geef den keizer wat des keizers en Gode wat Gocie.s is; 2000 kapelaans wer ken onder de balilla's, maar waar deze hun sportieve oefeningen doen, moeten zij onder fascistische leiders staan, want het lichaam van den jongen Italiaan be hoort aan den Staat en behalve dat hij als soldaat er op afgericht wordt zijn broeder te dooden of: het land te ver dedigen zooals het parlementair uitge drukt wordt zorgt dé Staat tfoch ook voor zijn economische belangen, hospi talen en weeshuizen worden gebouwd en door arbeid aan tienduizenden te ver schaffen gaat hij de werkloosheid1 zooveel mogelijk tegen daarom! blijft Mussolini vasthouden aan zijn: „het kind behoort ban den Staat" en beperkt hij zooveel mogelijk den invloed dien het Vatikaan er op zou uitoefenen. Maar al moest de Paus krachtig pro testeeren tegen zekere irreligieuse fas cistische maatregelen hij wist vooruit, dat hij niet alles bereiken zou wat hï}| wenschte; daarvoor kent het Vatikaan te goed de heidénsche elementen, .die op dezen bodem voortwoekeren. De oud ste traditie van het land wordt telkens weer levend op dezen grond als het volk zich tot vernieuwing inspant. De schitterende Renaissance was niet anders dan een wedergeboorte van de kuituur der oudheid'; toen de eenheid van Italië tot stand kwam, woei er aan stonds een heftige anti-clericale geest, die het liefst alles uit Rome zou hebben weggevaagd wat nog, aan de macht der Pausen herinnerde; herhaaldelijk stonden hier Christendom en heidendom! 'tegen over elkaar en daarom moest het - Vati- knan zich zeer energiek te weer stellen tegenover de naar daden hakende poli tieke en heroïeke levenshouding van het fascisme. Niet minder dan 50.000 jonge fascisten defileerden in hun kamp buiten Rome voor den Duce en juichten den man, dien zij als hun Imperator ver- eeren, geestdriftig toe; de fascistische jeugd wordt tot de daad en niet lofi bespiegeling opgeleid en ministers en generaals zagen dezer dagen met vol doening bij de manoeuvres der lucht vloot, dat ook die van Italië in. staat zal zijn in een ommezien een stad ,met al haar weerlooze inwoners te vernie tigen! Want herhaaldelijk heeft Mussolini gezegd dat het Italiaansche volk alleen dan een eereplaats kan innemen die in de historie voor dat volk is opengehou den als zijn leven tusschen zpo sterk gewapende volken ten Oosten en Westen een voortdurende mobilisatie is. Maar de koepel van de St. Pieter, die al zoo veel in zijn schaduw zag gebeuren en veranderen, zal nog lichtend tegen den hemel staan, als het fascisme met zijn opleving van. het heidendom alweer ver drongen ia door andere stroomingen, die over het schiereiland zullen heenstrijken en die wij weten dat komen zullen, al durven wij hunne herkomst en aard ook niet voorspellen. DQOB Ik ben dankbaar te kunnen zeg gen, dat bet uit is tusschen Delia en hem, antwoordde Margaret. Zij heeft het in orde gemaakt met Frank Alstone. .T~ 's iemand van ander maak sel. el, het zal hem goed doen de heide over te steken en naar Alice te komen vragen en Delia te zien. Hij wordt veel te dik - het tegendeel van timothy. Al pratend was de dokter den weg opgegaan. Ik sta hem niet toe veel vleesch te vormen, maar hij is zoo gezond als een visch. Hoeveel flesschen medicijn heb je al gehad, Tim, sedert je bij mij bent dat is nu ongeveer dertig jaar? Gelukkig geen enkele, antwoordde Timothy ijverig, de teugels aan zijn meester overgevend. De dokter lachte. Geen aanbeveling voor mij hè? Meer voor het leven, dat ik hem laat leiden. Nog iets. Mag heb je port in huis? Neen? dat verwachtte ik ook niet, E, en W. bieden ter vaststelling aan de gemeenterekening over 1930, welke wat den gewonen dienst aangaat sluit in ontvang' mèlt f 1.751.880, uilgaaf een be drag van f H692.382.92 alzoo een batig slot van f 59.497.08. Voor de kapitaal- dienst zijn de dijfers ontvangst een be drag van f 502.023.39, uitgaaf een be drag van f '765.162.24, nadeelig s'Bot een bedrag van f (263.138.85. Meer ontvangen dan geraamd is f 58.300 en minder uit gegeven dan geraamd! f 2.500, totaal f 60.800. Verder de volgende rekeningenge zondheidscommissie eindcijfer f 1099.87, met f 699.87 bijdrage gemeente; gast huis goed s'lolt f 7036.51 na verantwoor ding van een gemeentesubsidie van een bedrag van. f 84.800; van het grondbe drijf met een batig slot gewonen dienst van f 170)61.45 en een nadeelig van den kapitaaldienst van f 85.874.54; van het havenbedrijf [met een eindcijfer van f 52.154.41 een uitkeering uit het re servefonds van f i7717.92, dat een batig saldo heeft van f 61.685.82; van de vei ling met een tekort van f 6002.38; van het bad'bedrijf met een batig slot van f 7494,40; van het woningbedrijf met een eindcijfer van f 21.063.47, na ver antwoording van aan de gemeente be taalde aflossing ad f 475.79; van den Vee- en Vleeschkeuringsdienst met een door de kringgemeenten te dekken te kort van f 1080.24; van het Fonds voor den aanleg en net verbeteren van stra ten en wegen met een batig saldo van f 74.371.80; en van den reinigingsdienst met een door de gemeente te loetalen tekort van f 66.958.85. P. en W. stellen voor den heer Ph. H. Sluijter wegens vertrek op verzoek eer vol ontslag te verleenen als lid der commissie van toezicht op het L. O. en een opvolger voor hem te benoemten uit het volgende tweetal': M. L. Kerpestein en P. Zwaai. De verder voorstellen zijn: Tot het verleenen van medewerking voor het aanschaffen van leermiddelen voor de Oranjeschool en de Ghr. ULO- school. Tot aankoop van 640 m2 sloot mtett zij kant aan den Singel van den straat voor f 128. Tot opzegging van den pacht van een stuk grond aan L. Wagenaar aan wien dit jaar een schadeloosstelling moest worden uiLgekeerd, omdat het land een ■hwhh wil i mng-TTiiiwi»' r «iii nrrir --in~" Ik zal je een flesch meebrengen. Je moet er wat van door de eieren kloppen, die je het kind laat eten. Denk er om! zeide hij nadrukkelijk, zij moét het eten, zij moet gevoed worden, of zij wil of niet. Je moet haar dwingen, en als dat niet gaat, bepraat haar dan. Dan is de strijd half gewonnen. Iiets in den toon en den nadruk, waarmee de dokter sprak, bewees Mar garet, dat hij de ziekte ernstig inzag, in weerwil van de luchtige wijze, waarop hij eerst gesproken had. Daarbij had hij beloofd, zoo kort hier op zelf te zullen terugkomen, inplaats van iemand anders te zenden. Dat al leen was al een slecht teeken, dacht Margaret en met een bezwaard hart ging zij weer naar boven. De dokter sprak hoopvoller, dan ik dacht dat hij doen zou, vind je niet, Margaret? vroeg George, hopend, dat zij zijn woorden zou bevestigen. i Ik geloof, dat hij dat voor ons deed, zooals hij altijd doet, totdat men op het ergste moet zijn voorbereid; dan zegt hij het altijd eerlijk. O, George, ik weet zeker, dat onze lieveling iets heel ern stigs heeft; ik begrijp niet, waar zij dat kan hebben opgeloopen! Ik zal voor Allie een eitje in wat melk kloppen; de dokter heeft gezegd, dat hij invalide- port zou meebrengen. Hij is zoo vrien delijk. groot deel van hjet jaar onder water heeft gestaan. Tot verkoop van de volgende percee- len grond 163 m2 aan de Kerkhofaan Voor f '2228 aan J. Looisen; tweemaal! 132 !m2 aan de laan ieder voor f 2244 en 111 m2 aan de Steenhuisstraat voor f 888 alles aan J. Looisen qq. Tot overname van een stukje grond van ruim 20 mB aan de Kerkhoflaan van M. Tielrooy voor f 48.73. Tot het aanbrengen van een wijziging in den vastgestelde voorgeve'lrooilijn aan de Noordzijde van den Singel tusschen Rozengracht en Pöschjeslaan. B. en W. stellen nog voor de ver volgcursussen voor jongens en meisjes te combineeren, waarvan dan het hoofd van den jomgenscursus als hoofd van den gecoraoineerden cursus 'k'an optre den. De meisjes zullen dan in het vervolg ook' 10 uur les krijgen in plaats van 6 uur per week en van die 10 uur zul len er twee aan de nuttige handweF- 'ken worden nestced. Ook het kookort- derwijs willen B. en W. handhaven en zelfs uilbreiden van 2 uur in de veertien dagen tot twee uur per week, niettegent- staande de inspecteur van het L. O. meent, dat voor dergelijke speciaal-vak- ken tegenwoordig voldoende speciaal- scholen en cursussen zijn en het avond onderwijs zich z.i. dient te bepalen tot Betaling thans zeer gemakkelijk gemaakt voor verzekerden vah da LEVENSVERZEKERING-BANK TE ROTTERDAM Vraagt brochure en inlichtingen) (Ingez. Med.) gelijksch bestuur der gemeente met blijna alle raadsleden het eëre-comité en het bestuur van de Maatschappij, juryleden het algemeen vormend lager onderwijs en verdere gtenoodigden. voor die oud-leerlingen der lagere school,Nadat door Aardenburgsche schoenen die dat onderwijs niet op andere wijze ververschingen waren aangeboden, nam ontvangen. De Commissie van Toezicht de burgemeester, die heer T h. M. O verh op het Lager Onderwijs adviseert daaren-j m' a a I het woord en zeide dat het hejn tegen met klem' het kookonderwijs teeen groote eer was allen namens den handhaven en wel op 2 uur per weekRaad ten stadhuize te mogen ontvangen -» rïTlr\"r* L 4 ws*'11)T4y\ 1-,,rMr\r»^ 4" /-voj op een aparten avond. en allen het welkom te kunnen toe)- roepen. In de eerste plaats het bestuur Het is steeds met een aangenaam ge voel, met gespannen verwachting als wij pns naar West Zeeuwsch Vlaanderen begeven om er een concours, een ten toonstelling of iets dergelijks bij te wo nen, want wij weten dat de vrouwen en mannen van „den overkant"' kunnen orgaiiiseeren, kunnen feestvieren op ge paste en echt gemoedelijk-Vlaamsche wijze. En het verwonderde ons dan ook niet zoo heel erg, dat wij Zaterdag reeds: op geruimen afstand van den kom! dér ge meente Aardenburg de eerste vlag uit een dak zagen wapperen, om hen, die als onbekenden in Jeruzalem niet moch ten weten, dat het oude stiedéke in feest stemming was, daar aan te herinneren. De reden tot het feest? De Maatschap pij tot bevordering van ooft- en tuinbouw in ZeeuwschrVJaanderen (Westelijk deel) hield haar drie jaarlijksche tentoonstel ling binnen de gesloopte wallen van de oude vesting. Dit had hier in 28 jaar niet plaats en het was dan ook te brgrijpen, dat de (pjemeente in wier centrum' het gedenktceken staat voor den oprichter der Maatschappij, wijlen den heer'G. A. Vorslerman van Oyen, haar beste beentje had voorgezet. En boe meer de Kaai- of Waterpoort, evenals de Koepoort te Middelburg, een laatste overblijfsel uit den tijd, dat al leen poorters in donkere uren dit en in mochten gaan, (genaderd werd, hoe meer vlaggen, het welkom toeriepen, wat ten slotte op genoemde, versierde poort met groote letters stond vermleTd. Maar niet alleen hier bij het entree der stad, maar overal wapperde de driekleur en waren de eenvoudige, doch steeds aar dige overspanningen der straten met lij nen met vlaggetjes en wimpeltjes, een aardige versiering. Alvorens de tentoonstelling, waarover hier onder meer, geopend werd', had een tweetal plechtigheden plaats en wel ten eerste. In de vriendelijke raadzaal vereenig- den zich te ongeveer twee: uur het ida- Zoo sprekend ging Margaret weer naar beneden en liet George alleen. Hij zat bij het bedje, met het zachte, heete koortsachtige handje in zijn eigen harde stevige knuist. Het kind staarde hem strak aan. Zij probeerde te zeggen: Pap! Pap! Pap!, zooals zij hem altijd riep, als hij van de boot naar huis klom, doch de woorden bleven haar in de keel steken. Allie schreide toen zij merkte, dat de naam niet wilde komen, en ook Manson stond het huilen nader dan het lachen. Hij voelde een prop in de keel en had er behoefte aan God te vragen zijn kind te sparen; doch al maanden lang had hij niet meer gebeden; al niet sinds hij ge daan had, wat zijn geweten hem had be volen na te laten. Hij voelde, dat hij door zijn eigen daden van God ver vreemd was. Hij kon en durfde niet te bidden. Op dat oogenblik had George het gevoel, alsof een gebed van hem de kleine Alice zou moeten redden, en toch kon hij geen woord uitbrengen. Waarom zou God ook naar hem luis teren? Hij had Hem verlaten en was zijn eigen weg gegaan. En toch, had Hij niet gezegd: Want de Zoon des men- schen is gekomen om te zoeken en zalig te maken dat verloren was? De woor den, die hij bij het begin van den dienst, dien hij vroeger gaarne bijwoonde, zoo dikwijls had gehoord, kwamen nu met der Maa! schappij. Het is 28 jlaar ge'eden dat hel. toenmalig bestuur ontvangen werd door sprekfir's amibtsvotorgiangeir, wijlen mr. Hennequin. De omstandi'lghe- den zijn sinds dien wel veel veranderd m'aair ondanks den economisch minder igunstigen tijd heeft de maatschappij: den moed en het doorzettingsvermogen gehad deze tentoonstelling' te doen 'doorgaan. Dit is zeker een aangename en nuttige ma nier om den crisis te nestrijden. Spr. richtte verder een woord van welkom tot mr. Dieleman, die den Commissaris der Koningin verving, den heer Erasmus lid van Prov. Staten, de- leden der jury, die der plaatselijke feestcommissie, die ondanks critiek, waar naast echter ook veler spontane medewerking, haar taak op uitstekende wijze heeft vervuld; en verder alle genoodigden, om dan dank te brengen aan de Aardenburgers, voor de moeiten en zorgen, die zij' zich he it- ben gegeven en vooral aan de dames, die onder leiding van meji. v. d. Plassche de gasten bedienden. Ten slotte stelde spr. een dronk in op den bloei der maat schappij' en het welslagen der tentoon stelling. De heer D'. IJ. van Zuijen, burge meester van Breskens, voorzitter van de Maatschappij,' dankte voor de vriendelij 'k'e woorden van welkom. De dagen van voorbereiding van een tentoonstelling, zijn dagen van drukken arbeid en spr. is dankbaar, dat die arbeid door het gemeentebestuur wordt gewaardeerd, en de inwoners zich zooals blijkt uit de keurig' versierde straten opmaken, om opi- gewekt en vroolijk feest te vieren. Aar denburg is volgens spr. een plaats met een groot historisch verleden en spr. hoopt, dat het den burgemeester gegieven moge zijn met het college van B. en W. en den Baad een groot deel van den vroeg(eren luister aan de gem'eente wéér te g'even. (Applaus). Na deze officieele ontvangst begaven allen zich naar de 'M arkt, ten einde tegeni- woordig te zijn biji de Bij het monument ,dat is opgericht ter nagedachtenis van den in Oct 1915 overleden grooten Zeeuwsch-Vlaming, den heer G. A. Vorsterman van Oyen, ver- eer.igden zich allen met een paar familie leden van wijlen den oprichter der Maat schappij en velen Aardenburgers woon den dit indrukwekkend oogenblik bij. nieuwe en verdubbelde kracht in zijn geheugen terug en schenen hem te zeg gen: indien wij zeggen, dat wij geen zonden hebben, zoo verleiden wij ons zeiven, en de waarheid is in ons niet. Indien wij onze zonden belijden, Hij is getrouw en rechtvaardig, dat Hij ons de zonden vergeve en ons reinige van alle ongerechtigheid. Ja, dat was hetgeen hij moest doen, anders kon hij niet tot God komen, en om kleine Allie's leven smeeken hij moest gereinigd worden van alle onge rechtigheid I George viel op zijn knieën. Zoo vond Margaret hem. Daar een man zijn innigste gevoelens niet gaarne toont, zelfs niet aan zijn vrouw, stond hij half besxhaamd op. Mrs. Manson bracht een lekker schui mend eitje met melk mee en wist het kind over te halen er vrij veel van op te drinken, hoewel Allie na eiken slok schreide. Daarna ging zij aan het voeteneind ■van ihet bedje staan. Binnen weinige ocgenblikken was het kleintje in een rustiger slaap gevallen, dan zij geduren de eenige uren genoten had. De ouders keken naar haar vuurroode wangetjes en de wimpertjes, die er over vielen. Heel zacht liep George op zijn vrouw toe en sloeg zijn arm om haar middel, Maggie zeide hij, ik zal er nooit weer met dien man er op uit trekken. De heer V an Zuijen wees, nadat de Aardenburgsclie Fanfaren eenige ma ten van het Wilhelmus had doen hoo- ren ,erop, dat de herinnering is gesym boliseerd in dit monument, aan den man die te Aardenburg heeft gewoond, ge leefd en gearbeid. De Maatschappij heeft gjemeend een late groet en hulde en waardeering te moeten brengen aan haar oprichter, aan den stoeren werker, den genialen denker ,den goeden menSchi, den uitmuntenden Zeeuwsch-Vlaming, Spr. verzoekt na de kranslegging één mi nuut van stilte als hulde aan diens nagedachtenis. Nadat de hieer van Zuijen den krans aan den voet van liet monument had neergelegd, volgde een minuut van groote diepe stilte waarop de muziek; weder enkele malen van hét volkslied deed hooren. De heer Th Vorsterman van Oyen trad hierop naar voren en bracht het bestuur der Maatschappij voor deze h;lilde aan zijn vader namens de familie grooten dank en ook voo'r de woorden door den hp er Van Zuijen gesproken. De gebrachte hulde wordt op1 hoogen prijs gesteld en spr. uitte den wensch dat de Maatschappij steeds moge toene men in bloei en de trots mogen blijven van geheel Zeeuv. Sch Vlaanderen. Hiermede was deze plechtigheid ten einde en met de muzieik voorop trokken alten naar het Tentoonstellingsterrein, zijnde een deel van de groote Ned. Herv. Kerk en naaste omgeving. De opening. Nadat alle zich geschaard hadden rond het muziekpodiuin, nam de heer Van Z u ij e n ander maal het woord. Spr. zeide dat dit unaal de Maatschap pij haar tentoonstelling organiseert bin nen de poorten der oudé veste Aarden- burg, al moet men dit ;niet at' te letter lijk opvatten, omdat van de omwalling uit de 17e eeuw alleen nog de dn 1650 gebouwde Westpoort bestaat. Dit roeptl de herinnering op aan den tijd' toen Aar denburg1 nog heette Rodenburg, en ver volgens Erdenburg, Ordenborch en Or- denbourgh, wat er met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid op wijst, dat de stad is ontstaan uit een neder ze fi ling om een. burcht, waarvan reeds mede- deeling wordt gedaan in de 9e eeuw, ten tijde der Noormannen en reeds in 958 vestigde Arnoud I van Vlaanderen er een weekmarkt. Maar veel belangrijker werd het stedeke in dé 13e eeuw, als handelsplaats, kanalen werden gegraven naar Zee en naar Gent, in de 14e eeuw heeft echter verzanding van de haven en- de opkomst van Sluis een geweldigen te ruggang gebracht en de verwoesting der stad tijdens den Jonker-Fransenoorlog van 1482—1493 heeft de tragteddie vol tooid. Op het Stadhuis bewaart men oog steeds den degen va(n vaandrig Eliasi We hebben met elkaar afgedaan. Het spijt mij alleen erg, dat ik ooit met hem heb meegedaan Margaret wendde zich tot haar man en kuste hem. Goddank, zeide zij, ik weet niet, wat je gedaan hebt, George, maar je woorden overtuigen mij, dat het niet goed en volgens de wet was, en ik weet, dat het ons tweeën van elkaar heeft verwijderd. Ja, Maggie. Jvlaar voortaan zal ik den rechten weg houden. Zoodra hij zweeg en hakkelde, terwijl hij naar het kind keek i zoodra Allie beter is, zoo als zij, indien het God behaagt en waar om ik bid, in een dag of twee zal zijn, zal ik het Ducros ronduit zeggen, en als ik hem heb gewaarschuwd, zal ik naar Squirre Jack gaan en hem alles op biechten Moet je het eerst aan Ducros zeg gen, George? Misschien haalt hij je weer over het niet te doen. Hij heeft veel in vloed op je, en hij zal je, evenmin als de duivel doet, niet gemakkelijk op geven. Ik moet Ducros waarschuwen. Er bestaat ook nog een eergevoel tusschen dieven, zooals ik wel eens heb hooren zeggen, maar ik zou nooit gedacht heb ben, dat het nog eens op George Man son zou kunnen worden toegepast. (Wordt vervolgd-1

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 5