KOPER CLIXfii TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1931. No. 220. LONDENSCHE BRIEVEN. HET 83STE LANDHUISHOUDKUNDE CONGRES. MOftltE GEDARD getft g«ur«fe smtak MD uw i lisasj*. (Van onzen Londenschen briefschrijver) De laatste Schneider-vlucht. Waar slechts weinigen rouwig om zijn. De ploeg Britsche militaire vliegers, die zich fiadden geoefend voor den wed strijd om de Schneidertrofee, hebben ruimschoots aan de verwachtingen be antwoord. De machines zijn evenmin in gebreke gebleven. De gemiddelde snel heid van luitenant Boothman, over die hachelijke driehoeksbaan, zeven maal afgelegd en dus met 20 bochten, waar van er 14 scherp waren, bedroeg maar liefst 340 mijl per uur, dat is een be langrijke verhooging op de 328 van luitenant Waghorn in 1929. En toen men toch eenmaal bezig was snelheid op te voeren gaf men ook den luitenant Stainforth, een oud-gediende in deze wedstrijden, die echter tot heden wei nig geluk had gehad, een kans om te la ten zien hoe snel deze Supermarine's wel in rechte lijn konden gaan. Hij stel de het snelheidsrecord in de lucht op afstand van 3 K.M. En er is alle kans tennaastenbij 386 mijl per uur, over een dat dit in den loop van de week nog zal worden verhoogd. De wedstrijd was dit jaar feitelijk geen wedstrijd maar een eenzijdige demon stratie van aviatisch vermogen. De cij fers doen beseffen dat het welletjes was. Men mag gerust aannemen, dat de uit slag (de verovering voorgoed van de trofee door Engeland) niet anders zou zijn geweest indien Frankrijk en Italië of welk ander land ook den strijd had den durven aanbinden. En de Engel- schen zijn niet weinig trotsch op het feit dat in geen lucht boven geen natie een vliegtuig gaat of zou kunnen gaan dat zich met de in rankheid sierlijke en zoo ongelooflijk snelle Britsche toestel len kan meten. De wedstrijden om de Schneider-tro- fee zijn hiermede aan hun einde geko men. Eenige liefhebbers van vliegsport zullen het betreuren. De meeste men- schen zullen er niet, en landsregeerin- gen zullen er het minst rouwig om zijn. Deze luchtstrijd heeft de laatste jaren een karakter aangenomen dat de stich ter zelf nimmer had bedoeld, In 1913, toen de serie begon, was het een par ticulier sportevenement en de winner behoefte slechts met de vaart van een sneltrein te gaan (hij haalde 70 K.M. per uur) om zich in het bezit te stellen van de trofee. Nu, in 1931, was de snel heid bijna achtmaal zoo groot. Om die laatste snelheden te kunnen bereiken moesten niet particulieren, maar regee ringen, met de gansche organisatie op het gebied van vliegen, waarover ze be schikten. aan den strijd deelnemen. Al leen regeeringen konden de mannen en de machines verschaffen. En de voor bereidingen voor den strijd kosten kostbare levens en veel goud, buiten al le verhouding tot het nut er van. In dit laatste jaar alleen kwamen, drie piloten in oefenvluchten voor den wedsrtijd om het leven. De voorbereidingen dit jaar kosten Engeland 150.000, ge heel afgescheiden van de kosten der machines, waarvoor een eerzuchtig pa- triotte, Lady Houston, met meer gulheid dan gratie 100.000 had gegeven. Frank rijk heeft al vroeger te kennen gegeven, dat het zich niet warm kon maken om den wedstrijd in zijn jongste ontwikke ling. Zelfs de Britsche regeering heeft eenige maanden geleden doen weten, dat zij het mededingen van de landsstrijd- krachten in een wedstrijd, welke als een particulier sportevenement was be doeld, onjuist achtte. En indien Lady voornoemd niet de 100.000 had gede poneerd voor de kosten van de ver vaardiging van nieuwe machines, dan zou Engeland de trofee aan haar lot DOOR De detective stak zijn pijp nog eens op en ging uit. Eenige honderden nieters verder stond een hekje langs den 'klapt van een veld. Hierover leunend kon hij den schoorsteen van Ducros' woning half villa, half landhuisje, zien. De gewezen^ mijnwerker woonde al leen en deed zijn eigen huishouding, zoo als de buren wisten te vertellen; terwijl er alleen Zaterdags en Zondags een werkster kwam - den eersten dag om de huiskamer te doen, enz., en den tweeden dag om zijn eten te koken. Het was nu Woensdag, dus niet de dag van de werkster. Wenlove had de gewoonten van den gewezen mijnwer ker zorgvuldig nagegaan. Als Ducros zijn huis voor eenige uren verliet, deed hij de vuren uit; er kwam dan geen rook uit den schoorsteen. Dezen middag echter, toen Mark op het hekje was geklommen en tusschen eenige boomen door over het veld keek, zag hij uit den schoorsteen, die hem het meeste belang inboezemde, rook opstij gen, Uit den dikken rookpluim maakte •de detective op, dat het vuur juist Donderdagmiddag opende de heer mr. A. G. A. Bidder van Rappard in ho tel Britannia te Vlissingen het 85ste Ne. derlandsch Landhuishoudkundig congres waarin hij er aan herinnerde, dat het nu 85 jaar geleden, ook in crisistijden geko men is tot het in het leven roepen van dit instituut. Steeds is meermalen re kening gehouden met' de wenschen van het congres o.a. bij het afschaffen van de tienden. Behalve de nationale con gressen zijn er ook de internationale, waar de vooraanstaande personen uit tal van lande confereeren. Men had het plan dit in 1933 in Nederland te hou den, doch helaas heeft de regeering .ge weigerd er de gelden voor te voteeren. Toch heeft ook dit congres steeds zijn belangrijkheid getoond. Het was voor spreker niet aangenaam te moeten mel den, dat het congres niet in Nederland kan plaats hebben en te meer toen in zeer korten tijd Hongarije, waar toch, ook crisis heerscht, wel tot ontvangst be reid bleek te zijn. De Volkenbond behan delt punten, die op hjet internationaal congres aan de orde zijn gesteld. Spr. hoopt, dat de toestanden tegen 1935 zoo veel verbeteren, dat het congres dan in Nederland plaats kan 'hebben. Bij het 85-jarig bestaan van het Ne;- deiiandsch congres herdenkt spr. dank baar de oprichters en sedert het 75-jarig bestaan te Middelburg werd gehouden is er een stijging van personen, die be langstellen in den Nederlandschien land bouw en zich ib.ij het congres aansluiten, dit dank zij vooral de oude garde. Het doel is samenwerking tusschen theorie en praktijk. Welkom heette Spr. vooral den Com missaris der Koningin in Zeeland, den burgemeester van Vlissingen, den heer I. G. J. Kakebeeke, adviseur en den heer Van Lanschot, inspecteur van den land bouw, de heeren Dieleman en Sie'benga van de Z. L'. M., de leeraressen van het landbouwhuishoudkundiig onderwijs, den heer de Vulder van Noorden, regeerings- commissaris, enkele leden van Ged. Sta ten, den heer Kielstra, oud-seceretaris van de Z. L. M., de heeren Van Vredeny. burch en van Rijn, landbouwconsulenten voor België en Italië, de Tweede Kamer leden de heer Ament en Vos en den heer Stroink, voorzitter van de Overijs- selsche landbouwmaatscappij. De Commissaris der Koningin, de heer jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, zeide gaarne het eere-voorzitterschap van het congres te hebben aanvaard en heette namens het provinciaal bestuur speciaal welkom het congresbestuur en allen, die van builen de provincie naar Zeeland zijn gekomen. Spr. juichte het toe, dat men, evenals in 1921 in Zeeland verga dert, een landbouwprovincie bij uitne mendheid. 1 Helaas komt men in ernstige tijden bijeen, nu de groote economische crisis speciaal ook op den landbouw drukt, voor Zeeland een hoofdfactor van be staan. De Zeeuwsche landbouwer zal den moed niet laten zakken, ook voor hein zal weer na het 1 uctor het emergo ko men. Met Gods hulp en meerderen steun van de overheid zal de zware strijd vol bracht worden. Moed en laaie volharding zijn de kenmerken van deii Zeeuws'chen boer. Spr. wijst er op, dal mannen van ervaring o.a. enkele onderwerpen zulllen behandelen ,die speciaal' van Gelang zijn voor Zeeland en spr. hoopt, dat de con gressisten niet alleen nuttige dagen, doch ook aangename zullen hebben. Spr. ein- hebben overgelaten. Het is ook nooit ge bleken, dat technische wetenschap door deze wedstrijden feiten leerde, welke zij niet had kunnen leeren van minder sensationeele en meer wetenschappe lijke proeven in werkplaats en laborato rium. digt niet de beste wenschen, voor hel welslagen van het congres. De burgemeester van Vlissingen, de heer G. A. van Woelderen bracht dank voor de woorden van welkom en heette wederkeerig allen welkom le Vlissingen, wat hij bij de officieele ontvangst nog nader zal doen. De heer mr. P. Dieleman, voorzitter der Z. L. M., heette mede namens dë andere landbouworganisaties ook allen welkom in Zeeland en hoopte, dat dë besprekingen zullen leiden tot de grond slagen voor verdere actie in het belang van den landbouw. Spr. meende, dat Ne derland niet achter mag blijven staan op dit gebied en juichte het nieuwe' mi nisterie van Landbouw, Handel en Nij verheid toe, mits het kom't te staan on der leiding van. een krachtig persoon, gesteund door deskundige adviseurs. Op voorstel van den voorzitter werd een telegram van hulde aan H. M. de Koningin gezonden en een telegram aan het Eerste Kamerlid Haffinans, die door ongesteldheid niet aanwezig kon zijn en wien spoedig herstel werd toegewenscht. Het congres herkoos vervolgens bij ac clamatie den heer Ridder van Rappard tot bestuursliden deze verklaarde dil op hoogen prijs le stellen er aan herin nerende ,dat hij nu 18 jaar geleden te Middelburg voor het eerst werd' gekozen. Overeenkomstig de rapporlen van den Raad van Beheer van het Sloetfonds en van de Commissie tot het nazien der re kening over 1930 werden beide goedge keurd. De rekening wijst in ontvang aan f 1877.4G1/21 en in uitgaajf f 904.521/2, al- zoo een goed slot van f 972.94 (v.j; f 138.861/2)- Tot lid van de Commissie, tot het nazien der rekening over 1931 werd gekozen de heer W. Kakebeeke le Goes Kunnen de belangen van het Nederlandsch pootgoed wor den gediend door de toepas sing van de landbouw-uitvoer- wet? Vervolgens hield de heer Ür. ia*. O. Dorst, Consulent voor de Planten veredeling van de Friesche Maatsclifrpf- pij van Landbouw te Leeuwarden een inleiding' over bovengenoemd onderwerp. Spr. wees er op, dat de uitvoer van pootaardappelen in de laatste jaren m|e|t groote sprongen vooruit is Jgegaam, doch helaas glroote hoeveelheden minderwaar dig pootmateiïaal onder schoonkLaiken; de, niets zeggende of misleidende schijn- certificaten worden verkocht. Diit sqhaadt den goeden naalm; en drukt de prijzen van te velde goedgekeurde aardappelen. Belangrijke hoeveelheden aardappelen van goede kwaliteit worden door een gjroot aantal handelaren onder huin ei gen plombe en z.g,n. „eigen certificaat" naar het buitenland verzonden. Daarbij Ikotót nog de verscheidenheid van certificaten van verschillende 'keu ringsdiensten. De toestand laat steeds de mogelijkheid open, dat groote knoeierijen ongestraft plaats vinden, tot groote schar de van den welwillende21 pi-oduoent en den bonafidenhandel. Voorlichting in het buitenland, hoe nuttig en noodilg oo'k! k'an niet voorkomen dat een minderwaar; dig product onder Nederlandsche vlag oiver de grenzen gaat. De Landnouwuitvoerwet biedt gelegen' heid voor steun van de rageering, doch een verkeerd opgezette controle' kan imieer bederven dan verbeteren. Verschillende moeilijkheden staan de toepassing' in den weg, waarvan de voor naamste zijn, dat aan de aardappelknol niet is na le g;aan of deze al of niet igjef- schikt is voor pootgoed, doch alleen een voorafgaande keujing te velde een vol doende, doch niet ansolule zekerheid kan geven; dat op këuringsgabied groote ver snippering beslaat; dat er een groot ver schil is in igechiktheid voor de winning van pootgioedin de diverse deeilen van Nederland en sommige streken gehete! weer was aangestookt, zoodat Ducros niet van plan scheen om uit te gaan. Opeens hoorde Wenlove hoefgetrap pel. Hij wendde zich om en sprong ijlings van het hek, doch niet zoo snel, of de Squire had hem gezien. Mr. Myddleton had op de graszoden aan den kant van den weg gereden, zoodat zelfs de scher pe ooren van Wenlove zijn nadering niet hadden opgemerkt. Mark werd rood van ergenis. Hij voelde, dat het niet bij zijn ambt paste, zich onverhoeds te la ten betrappen. De weg was gewoonlijk zoo eenzaam, dat hij echter niemand verwacht had. Het was een zijpad, dat op den grooten weg naar het strand uit kwam, die er rechthoekig op stond. Mark nam zijn hoed af voor den Squi re. Deze hield zijn paard in en sprak, zoodra hij dicht genoeg genaderd was: Bent U den zonsondergang aan het bewonderen, mr. Wenlove, of bekijkt U de jonge tarwe? Jammer voor den eigenaar is dit geen goede grond voor graan, te dicht bij de heide, denk ik. Neen, mijnheer, vanaf dat hekje kan ik den schoorsteen van Ducros' huis zien. Ik keek of er rook uit kwam of niet. Hij is nu thuis, wat gewoonlijk wil zeggen, dat hen later, als het donker is geworden, uitgaat. De maan schijnt vanavond niet, zoodat er gelegenheid genoeg is voor iemand, die iets verkeerds wil doen, gaf de Squire toe. Daar twijfel ik niet aan, mijnheer, ant woordde de detective. Hij legde zijn hand op mr. Myddleton's zadelknop en zeide heel zacht, hoewel niemand hem kon hooren, daar, naar hij geloofde, geen sterveling in het gezicht of het ge hoor was te bekennen vannacht om twaalf uur was ik buiten om een luchtje te scheppen en naar het weer te kijken, voordat ik naar bed ging, toen ik iets hoorde, mijnheer, dat mijn vorige ont dekking bevestigde en mij een anderen draad in handen gaf, die ik nu volg. Mr. Myddleton hield zijn vos, die tee kenen van ongeduld vertoonde, in, Wat dan? Ik hoorde een ontploffing uit die richting. Hij wees met de hand. Ik ben er zeker van, dat ze door dynamiet of schietkatoen veroorzaakt werd, Hoe is het mogelijk! Wel, dan zou het bewijs gevonden zijn! Zelfs al had niemand anders het gehoord, dan zou er toch zoo'n groot gat in den grond ge slagen zijn, dat de eerste de beste, die er langs liep, het zou zien! Ik geloof, dat niemand anders dan ik het gemerkt hééft. Ik zou het ook niet gehoord hebben, als ik binnenshuis was geweest, daar de wind de ruiten deed rammelen. Het kan zijn, dat er zoo'n groot gat geslagen is, dat de eer ste de beste het moet zien, maar wie loopt er nu over het eenzaamste deel van de heide tenzij een schaapherder nu en dan? Verder kunnen ze elk gat, dat zij in den grond verkiezen te slaan, ongeschikt zijn, dat het product moeilijk te merken en tijdens bewaring en ver voer gevoelig; voor 'kwaliteilsvermi'ndei- ring is; dat de lange weg van den Nedeiri- landschen teler tot den buiteiilandschen gebruiker moeilijk te controleeren is en dat al naar gelang van de markt ver hou dingen sommige partijen of ais poot goed of ais consumpliewaar worden ver kocht. Voor een doeltreffende Rijkscontrole zou noodig] zijn: Het zwaartepunt te leg gen bij de veld'keuringmeer cenlralv* satie op këuringsgebied en strenge con trole op elke keuringsdienst; een ge meenschappelijk! kenleeken voor alle •aardappelen, wel'kë als pootgoed wor den uitgevoerd, met handhaving van 'n duideiijkea anduiding van de streek van herkomst en .gelegenheid lot het voeren van een eigen handelsmerk; uitvoerver gunning1 aan erkende handelaren voor aardappelen, welke men als pootgoed zou willen uitvoeren, doch welkte niet voldoen aan te stellen eischeai; Ier wille van de controle op naleving der voor'- scliriflen voor pootgoed, gelijktijdig een regeling treffen voor consumptieaardapi' ■pelen en een orgaan, waarin producent en handel zijn vertegenwoordigd, worde onder Rijkstoezicht belast met de uit roeiing. Spr. vond gelegenheid een en ander met voorbeelden uit de practijk toe te lichten en om te wijzen op de bepaalde soorten van pootgoed, dat in de ver schillende landen wordt gevraagd. Na de toegejuichte inleiding heeft de heer jhr. Van Vredenburch, landbouw consulent in België, er op gewezen, dat Nederland een beroemden naam heeft maar er zijn altijd menschen die daar van misbruik willen maken. Dit blijkt dikwijls in België en waarschijnlijk ook in Frankrijk en Italië. Men hoort ver schillende namen van exporteurs, die blijken niet te bestaan, weet men ze toch te vinden, dan duiken ze later, weer on der een anderen naam op. Maar met dat al blijven zij een ernstig gevaar. De Bel gische pers, zoowel de landbouwers als de algemeene helpt krachtig het kwaac bestrijden. Het kwaad ontstaat door het gebrek aan controle op den uitvoer en daarvan maken de scharrelaars gebruik Er moet een rijksmerk komen en landbouw en handel moeten samengaan in het belang van den goeden Neder- landschen naam. Spr. hoopte, dat deze stem uit den vreemde eenigen invloec zal hebben. De heer dr. J. J. L. van Rijn, land- bouwconsulent voor Italië, wees er o.a. op dat de bonafide handel met vee moeite den weg tot export heeft ge baand en dan komen de haaien er op af, Daarom kan spr. zich geheel met het betoog van den heer Ir. Dorst vereeni gen. Ook in Italië dringt men er op aan het slechte goed er uit te houden. De Voorzitter bracht den heer Dorst hartelijk dank voor zijn leerzame inleiding en wees ook op het groote be lang van dit vraagstuk. Hierop schorste de voorzitter het Congres tot Vrijdagmorgen half tien, na herinnerd te hebben aan de officieele ontvangst ten stadhuize op Donderdag avond te 8 uur. Officieele ontvangst Te 8 uur werden de deelnemers aan het Congres officieel in de Raadzaal door het gemeenebestuur van Vlissingen ontvangen, zulks bij monde van den burgemeester, den heer C. A. van Woelderen, die allen welkom heette en er aan herinnerde dat het congres in Zeeland bijeen kwam te Middelburg in 1862, 1913 en 1921; te Goes in 1851 en 1890 en te Zierikzee in 1874 en 1902, en daarom uit ervaring weet hoe groot hier de belangstelling en geestdrift voor zijn nuttigen arbeid bestaat. Spr. stelt het op hoogen prijs, dat nu Vlissingen is ge kozen, het Zeeuwsche verkeersknoop punt, dat het aan zijn trias haven, in dustrie en strand dankt, dat het ge- (Ingez. Meld.) volkomen bedekken met brem en va rens, om niet te spreken van struik- en dopheide. Ziet U, mijnheer; wat er is weggedragen is (alleen de vracht, die twee mannen op hun schouders over een ruw pad kunnen dragen. Ik ben er vrijwel zeker van, dat alleen Ducros en Manson in het geheim zijn, en ik zou het, al lang hebben .uitgevonden, als zij er een kar, of zelfs maar een paard alleen voor zouden hebben gebruikt. Die Du cros is een slimme vogel. Wat hij niet van het mijnwerk weet, is de moeite van het weten niet waard. Ik moet beken nen, dat ik zelf dacht, dezen morgen de gevolgen van die ontploffing te zullen vinden. Zoover als ik naar het geluid kon beoordeelen, berekende ik zorg vuldig zoowel de plaats, waar zij aan het werk waren, als de afstand. Toch bracht ik zonder eenig gevolg na het ontbijt verscheidene uren door met een nauwkeurig onderzoek van het gedeel te van de heide. 1 Het lijkt mij het eenvoudigste, bracht de Squire in het midden, een menigte helpers te nemen. Bied vijf pond aan dengene, die de ertsgroeve vindt, en je kunt er van op aan, dat ze voor den nacht gevonden is! Wat één man alléén niet kan, kunnen er twintig wel, in een geval als dit! Dit was juist wat Wenlove niet wil de, Hem was een taak opgedragen, en lierbij was zijn eigen liefde in het spel. Ik hoop, mijnheer, dat U dit voorloo- groeid is tot Zeeland's grootste ge meente, maar waar landbouw en vee teelt weinig worden beoefend. Men ziet blijkbaar het belang in van een bloeiende export-centrale voor de Zeeuwsche pro ducten, en bezoekt daarom de Zeeuw sche havenplaats, die over 1 tot 2 jaar voor het snelverkeer geoutilleerd zal zijn. De genoemde steden zullen steeds de Zeeuwsche landbouwcentra bij uit nemendheid blijven, in wier bloei spr. zich hartelijk zal verheugen, maar het nijvere Vlissingen behoeft geen eenigs- zins uitzonderlijke positie meer in te nemen, want bij modern geoutilleerd agrarische provincie behoort tegen woordig een goede haven, de poort waardoor nieuwe welvaart moet kunnen binnentreden. Spr. wees er dan op hoe de Z.L.M. in denzelfden lijd en door dezelfde ge dachten geboren is als het Congres en een overwegenden en hoogst nuttigen invloed op den Zeeuwschen landbouw en veeteelt uitoefent. Door gemeen schappelijke actie van beide organisa ties is de beoefening van den Neder- landschen landbouw en veeteelt in we tenschappelijke banen geleid, waardoor de boeren een geheel nieuw peil van ontwikkeling hebben bereikt. Voor alle nieuwe dingen op gebied van landbouw en veeteelt staan ook de Zeeuwen voor op in hun dankbaarheid en daarom wor den allen met zooveel instemming be groet. Men zit nu helaas midden in de ma laise, maar men zal ze evenals na de 80er jaren weer te boven komen en waar schijnt het beter nieuwe kracht te put ten dan op een congres in Zeeland, waar sinds eeuwen het luctor et emergo geldt. Ware er niet de ellendige steeds toe nemende werkloosheid, dan zou spr. het eigenlijk goed willen noemen, dat ook in het economisch leven eb en vloed el kaar afwisselen, want moeilijke tijden kunnen stalend, verbeterend, louterend, zuiverend werken. Spr. wenscht de ver- eeniging en de met haar samenwerkende organisaties toe, dat mannen van sta vast thans de leiding zullen houden, aan wie de landbouwers ook hunne be langen zullen toevertrouwen ook als betere tijden weerkomen. Spr. hoopt, dat congres in alle opzichten zal welslagen en de congressisten in het hotel van de Zeeland tevreden zullen zijn en van de excursie over Walcheren een blijvend aangename herinnering zullen bewaren. De voorzitter, die sinds het congres te Middelburg in 1913 de congressen leidt, wenscht spr. een lang voorzitterschap toe en stelt een dronk in op den voort- durenden groei en bloei van het Con gres. (Applaus). De voorzitter van het congres, de lieer Ridder van Rappard, zeide dat het wel licht wat vreemd heeft geleken, dat men er prijs op stelde te Vlissingen bijeen le komen, waar men geen overwegende landbouwbelangen heeft. ,Maar al is het waar, dat de Vlissingers zich niet veel aan den landbouw hebben laten gelegen liggen ,dat Vlissingen aan den zeekant ligt, toch heeft het ook de belangstelling van den landbouw. Spr. heeft zich meer malen op de hoogte gesteld van dia plaat sen waar het congres vei-gaderde en van haar geschiedenis en hoewel het niet pig niet zult doen. U hebt mij deze zaak toevertrouwd en ik ben in elk geval in zooverre geslaagd, dat ik heb kunnen zeggen, wat die mannen deden, en nu weet ik de richting van de plaats, waar zij werken. Er blijft mij maar één ding over weer legde hij de hand op het paard, dat zijwaartsche bewegingen maakte en met zijn hoef den grond krabde. Ducros en zijn makker op hee- terdaad te betrappen! We hebben dan een wettig bewijs tegen hen en tegelij kertijd is de koperader ontdekt, die dan ten Uwen voordeele op rechtmatige wijze kan worden ontgonnen, mijnheer. Ik erken ten volle, dat U opmerke lijk goed hebt gehandeld, mijnheer Wen love, en als U nog zonder hulp wilt blij ven doorwerken, moet ik daarin toe stemmen. Maar ik moet zeggen, dat het mij niet aanstaat. Hoe meer ik over ons gesprek van gisteravond nadacht, hoe meer ik het gevaar inzag, dat U loopt. Die Ducros heeft iets over zich, dat mij waarschuwt, dat hij volkomen geweten loos is, en ik geloof, dat als U hem in den weg stond, hij U zonder de minste wroeging van het leven zou berooven. Ik behoef nauwelijks te zeggen, dat het niet diet minste verschil uitmaakt in Uwe belooning, of U een geleiden on der U hebt of dat U de zaak alleen op heldert. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 5