KOPER TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEE UWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1931. No. 219. ONS ONTWAPENIN GS-PETITIONNEMENT. MO&ICE GEPABD De aanbieding aan den voor zitter van de Volkenbonds vergadering heeft gistermid dag half vier plaats gehad. Rede van den voorzitter der Nederlandsche Dagblad Pers. De delegatie van de Nederlandsche Dagbladpers, bestaande uit de heeren J. W. flenny, voorzitter dier vereeni- ging; R. Peereboom, voorzitter der pe titionnementscommissie, en mr. W. G. J. Veenhoven, secretaris dier vereeniging, werd Woensdagmiddag door minister Beelaerts van Blokland in Genève ont vangen. De aanbieding van het petitionnement aan den heer Titulescu, voorzitter van de vergadering van den Volkenbond, heeft daarop gistermiddag te half vier plaats gehad. Daarbij sprak de heer Hen ny de volgende rede uit: Mijnheer de President! Volkomen beseffen wij dat uwe ge wichtige positie van president der as- semblée het u moeilijk maakt u een oogenblik aan de aan uw hooge ambt verbonden werkzaamheden te onttrek ken. Ten hoogste stellen wij het dan ook op prijs, dat u ons de gelegenheid hebt willen geven, tot u te komen, om u het resultaat aan te bieden van het petition nement door de vereeniging ,,De Neder landsche Dagbladpers" in Nederland ge houden en waarvan onze minister van buitenlandsche zaken, Zijne Excellentie jhr. mr. Beelaerts van Blokland, reeds mededeeling deed in zijn rede in de as- semblée. De moeilijke voorbereidende werk zaamheden van den Volkenbond, die reeds 11 jaar duren, hebben nog steeds het hoofddoel van den Volkenbond, neer gelegd in art. 8 van het pact, niet tot verwezenlijking kunnen brengen en zoo wel de voorzitter van de ontwapenings conferentie als tal van gezaghebbende mannen, de verschillende naties verte genwoordigende, hebben bij herhaling be toogd, dat om van voorbereiding tot da den te komen, aandrang uit de volke ren zelf, uit de publieke opinie, noodig was. Deze zoo bij herhaling uitgesproken wensch, heeft de vereeniging „De Ne derlandsche Dagbladpers" op het denk beeld gebracht het Nederlandsche volk de gelegenheid te geven zich uit te spreken. In ons land, waar in Den Haag in het Vredespaleis het Volkenbondshof zetelt, en dat gerust het land van den vrede genoemd kan worden, hebben de zen zomer alle dagbladen, ongeacht hun politieke richting, hoe fel deze bladen overigens dikwerf ook tegenover elkaar staan, eendrachtig de volgende clausule DOQU den lezers boven den 18-jarigen leeftijd ter teekening aanbevolen: „Ik verzoek uwe conferentie met den meesten aandrang, in naam der menschelijkheid, die maatregelen te nemen, die tot ontwapening der na ties zullen leiden." Als men bedenkt, dat geheel vrijwillig, zonder eenige politieke pressie, 2.438.908 van de ongeveer 4 millioen Nederlanders boven den leeftijd van 18 jaar, in enkele weken tijds het in de dagbladen afge drukte petitionnement hebben ondertee kend en ingezonden, dan mag hier zeker wel van een succes gesproken worden. En dan blijkt hier toch zeker uit de sterke wil van het Nederlandsche volk om den arbeid van den Volkenbond te doen slagen, ook op het gebied, waar dit welslagen het meest vereischt wordt. Hoewel dit petitionnement gericht is aan de ontwapeningsconferentie, stelden wij het op prijs dit reeds nu aan uwe Excellentie ter hand te mogen stellen, waar toch deze zitting der Assemblée nog meer dan vorige in het teeken van ontwapening staat, en wij verzoeken Uwe Excellentie het resultaat van het petitionnement, waarvan de origineele formulieren aan het secretariaat zijn toe gezonden, doch dat wij samengevat heb ben in deze oorkonde, wel te willen ter hand stellen aan de ontwapeningsconfe rentie. Wij vertrouwen met deze daad van de Nederlandsche Dagbladpers iets te hebben mogen bijdragen aan de daad van ontwapening en wij hopen dat in vele landen ons voorbeeld gevolgd moge worden, waardoor zonder twijfel het door ons zoo lang en innig verlangde streven dier conferentie werkelijkheid moge worden, tot heil der menschheid. De oorkonde. Behalve den Franschen tekst onzer petitionnementsclausule, bevat de oor konde, eveneens in de Fransche taal, de mededeeling, dat deze!„verklaring, onder teekend door 2.438.908 Nederlanders bo ven de 18 jaar, behoorend tot alle poli tieke richtingen des lands, namens hen aan den voorzitter van de Assemblée 1931 van den Volkenbond wordt aan geboden door het bestuur van de Ne derlandsche Dagbladpers." Op het te Genève gehouden congres van de internationale Unie van Volken- bondsvereenigingen, heeft prof. Cassin, één der Fransche gedelegeerden bij den Volkenbond, gewezen op het succes van het Nederlandsche petitionnement; prof. Cassin hield zijn rede aan het diner, waarbij 300 afgevaardigden van alle lan den aanwezig waren, „In 't algemeen," zoo zeide hij, „kan opgemerkt worden, dat de belangstelling in Volkenbonds kringen voor het Nederlandsche petiti- Goeden nacht kameraadTot ziens. crgeet niet wat ik gezegd heb Manson vroeg zich een oogenblik' ver wondend af of Dueros wei goed bij zijn hoofd was. Maar toen de deur eenmaal dicht was. bande hij den gewezen mijn werker geheel uit zijn gedachten en liep zachtjes naar boven, oma zijn vrouw te vertellen wat de dokter had «ezesd HOOFDSTUK. XIL Een detective op het oorlogspad. Mark Wenlove had twee eigenaardige gewoonten. Tenzij hij door zijn ambts plicht, daarin verhinderd werd, ging hij precies om twaalf uur naar bed. Een lajndere vaste gewoonte was, dat hij, voor hij zich ter ruste begaf, eerst nog naar Duiten ging om te zien, hoe het weer beloofde te worden. Hij mleende, dat hij juist voor middernacht vrij ze ker kon voorspellen, hoe de volgende dag zou zijn. Door langdurige gewoonte glaf de detective zijh oogen en oorcn all- tijd goed de kost, behalve wanneer hij sliep. Dit laatste deed hij even grondig als hij alle andere 'dingen deed. Toen hij zag, dat de Mok zijh eigen reisklokje, dat hem zelden parten speel de op tien minuten voor twaalven stond, in den nacht, waarin hij den Squi re zijn ontdakkingi had medegedeeld, ging hij naar beneden en verliet hat huis door een zijdeur. De hemel was onbewolkt en de wind was aanmerkelijk kalmer geworden, hoe wel nu en dan nog; hevige windvlagen gierden. Het komt me voor, zei hij bij' zich zelf, dat bet morgen niet zoo'n kwaad weer zal zijn! De storm1 is aan het af drijven, misschien naar de Welsche kuist. Juist wilde hij den herberg weer bin nengaan, toen zijn Vscherpe opren het geluid van een knal ver over dei beide opvingen. Dadelijk daarop klonk een nog hardere knal uit dezelfde richting. Als iemand het binnenshuis zou hebben gei- hoord, zou "hij gedacht hebben, dat bpt geluid veroorzaakt werd door een groeten vuurpijl of* door een kanon, door een schip in nood aflgeschPten. Mark Wenlove echter meende, dat het iets anders wast Hij zegende zijh goed geluk, dat zijn kleine eigenaardige gei- woonte, waarmee zijn vrienden hem meermalen geplaagd hadden, hem op dat late uur buitenshuis had gevoerd Dynamiet of schietkanon, riep hij hard op uit. Ik was al benieuwd of zij iets van dien aard gebruikten! Ik veronder stel, dat het niet dikwijls zoo hard klinkt STUKKEN VOOR DEN GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG. Strafverordeningen. Burg. en Weth. bieden ter voldoening van het bepaalde in art. 208 der ge meentewet, ter vaststelling aan het ont werp eener verordening, welke de titels der geldende strafverordeningen en de geldende bepalingen der gedeeltelijk af geschafte strafverordeningen vermeldt, Vleeschkeuring. B. en W. leggen een missive over ontvangen dd. 14 Augustus, van Gedep. Staten van Zeeland ter zake van de eventueele vorming van één vleesch- keuringskring voor het geheele eiland Walcheren. Onder verwijzing naar d:e missive deelen B. en W. voorts mede, dat zij bij schrijven van 21 Augustus aan Gedep. hebben bericht, dat het hen niet mogelijk zou zijn den Raad vóór 2 September 1931 omtrent de betrokken aangelegen heid te hooren. Zij meenden namelijk, dat het zeer zeker noodzakelijk zou zijn het Hoofd van den Vee- en Vleeschkeuringsdienst Middelburg over dit punt te hooren en dat hem in ieder geval behoorlijk tijd moest worden gelaten om zijn advies voor te bereiden. Dat advies is thans in hun bezit ge komen. B. en W. oufleenen daaraan het volgende. „Inderdaad opent de vorming van één keuringskring voor geheel Walcheren de mogelijkheid tot het bereiken van ver schillende voordeelen, in het schrijven van Gedep. Staten aangegeven. Waar Walcheren een scherp omschreven ge bied vormt van niet te grooten omvang, zou het destijds feitelijk vanzelf spre kend zijn geweest, voor de uitoefening der keuring niet drie afzonderlijke krin gen te vormen, doch slechts één. Voor verschillende bij de keuring be trokkenen levert de bestaande indeeling in drie kringen, welke financieel en ad ministratief geheel gescheiden zijn, be zwaren op. Bewoners van sommige deelen der gemeente Koudekerke ('t Zand en Oude Vlissingsche weg), vlak bij Middelburg gelegen, dienen aangifte voor keuring te doen, hetzij te Koudekerke of te Vlis- singen en voor levende en geslachte keu ring de komst van den keurmeester uit Vlissingen af te wachten. De slager te Souburg, die zijn vee te Middelburg aankoppt, moet met de slachting daarvan wachten, totdat hij eerst aangifte heetf verricht te Souburg, de keurmeeser te Vlissingen daarvan bericht heeft ontvangen en voor de levende keuring is gearriveerd. Bestond de scheiding niet, dan zou zijn vee te Middelburg onmiddellijk zijn gekeurd en zou hij dus dadelijk met de slachting kunnen aanvangen. De keurmeester uit Middelburg, in de gemeenten St. Laurens en Veere keu ring verrichtend, passeert bij wijze van spreken de gemeente Serooskerke, doch kan de daar wachtenden op keuring niet helpen. Deze voorbeelden zijn met verschil lende andere te vermeerderen. De ge- gegevene komen mij evenwel toereikend voor om aan te toonen, dat de bestaande kringen voor de betrokkenen dikwijls onnoodige lasten opleveren en zich niet leenen voor de meest economische aan wending der aanwezige keurmeesters. Ik deel dan ook volkomen de meening van Gedep. Staten, dat,' zij het ook niet onmiddellijk, op den duur het totaal aantal keurmeesters der drie diensten, zal kunnen worden verminderd. Evenzoo ben ik van meening, dat ten onnement zeer groot is en dat men be wondering koestert voor de samenwer king, waardoor het tot stand is geko- men. als nu, Waarschijnlijk heeft Dueros op het ruwe weer gerekend, dat bemoeiallen binnenshuis zou houden. Hij heeft de zen keer buiten den waard gerekend! Mark lette er scherp op, uit welke richting het geluid kwam en trachtte den afstand, die helm van de plek scheid de, waar de ontploffing plaats vond, te berekenen. Dit was in het geheel niet gemakkelijk. Ofschoon hij er niet op ge kleed was, "bleef Wenlove een half uur lang doodstil op dezelfde plaats staan, om te hooren of het jgeluid zich her.i,aai de. Er kwam echter niets meer. Blijkbaar had de ontploffing! aan de verwachting der mijnwerkers voldaan. Toen hij zich rillerig begon te gevoe len en tot de overtuiging kwam, dat hij niets meer noodig had om zijn theorie op te bouwen, begaf hij zich te bed en Was in weinige minuten in een diepe slaap verzonken. Want Mark Wenlove veroorloofde zijn amblsbelangen niet, zijn geest zoodanig bezig te houden, dat hij er wakker door bleef.. Den volgenden morgen aan het ont bijt maakte Wenlove zijn plannen op. Zoo goed als mogelijk was, wilde hij de heide in de richting, waar het geluid vandaan was gekomen, nauwkeurig on derzoeken. Als dat op niets uitliep, wilde hij Dueros, zoodra liet don'ker was, stil letjes nagaan, ingeval die naar de koper ader terug zou gaan. Hij maakte bij zichzelf uit, dait de opzichte van het bedrag, thans door de drie kringen gezamenlijk aan transport kosten uitgegeven, door een meer ralio- neele verdeeling der werkzaamheden der keurmeesters, bij aanwezigheid van één kring beduidende besparing zal zijn te verkrijgen. Een en ander zal dus de mogelijkheid openen, dat wellicht tot een verlaagd keurloon kan worden gekomen. Bovendien wordt de uniformiteit der keurloonen in de toekomst, door de vor ming van één keuringskring gewaar borgd, Overigens zal administratief en ook anderszins vereenvoudiging zijn te be reiken. Niet door mij gedeeld wordt de mee ning, weergegeven in het schrijven van Gedeputeerden, dat de bezwaren welke nog veelal worden gekoesterd tegen toepassing van art. 8 eerste lid der Vleeschkeuringswet, door samensmel ting iot één kring, zouden komen te ver vallen. Dit laatste doet m.i. geen afbreuk aan het betoog, dat aan de beoogde samen smelting, beduidende voordeelen zijn verbonden, niet alleen voor den kring Middelburg, doch evenzoo voor de andere kringen. Aan de mogelijkheid tot samensmelting behoeft m. i. niets in den weg le slaan. Uit het voorbeeld van de kringen Vlis singen en Middelburg welke thans reeds één hoofd en plaatsvervangend hoofd van dienst, één gemeenschappelijk plaats vervangend buipkeurmee ster en één ge meenschappelijk laboratorium en kan tooi* voor bet hoofd van dienst bezitten, blijkt afdoende ,dat samenwerking op dit gebied zeer zeker mogelijk zal zijn voor de vorming van één dienst voor Wal cheren. Wel is waar zal bij samensmel ting slechts één der samenwerkende ge meenten, ingevolge de bepalingen der Vleeschkeuringswet, de leiding kunnen hebben ,doch bij de bestaande regeling is zulks ook het geval, en heeft dit lot heden nimmer aanleiding gegeven tot ernstige grieven. Eventueele naar voren komende be zwaren zijn m. i. bij foehporlijke rege ling gemakkelijk te overkomen. Waar aan de vorming van één ke.u- rings kring voor geheel Walcheren zoo a's uiteengezet aanzienlijke voordeelen zijn verbonden, zou het m. i. aanbeveling verdienen zoo de raad uwer gemeente zich in p; incipe bereid verklaarde, de beoogde samenwerking aan te gaan. Daarbij ware aan Ged. Staten te ver zoeken een schema te willen verstrek ken omtrent de wijze, waarop een even tueele dienst zou dienente worden ge regeld" Met bedoeld advies kunnen B. en W. zich volkomen vereenigen. Zij stellen mitsdien voor aan Ged. als bet gevoelen van den raad kenbaar te maken, dat de vorming van één vleeschkeuringskring voor geheel Walche ren in begirsel zijn volledige instemming heeft doch dat de raad gaarne .alsnog in het bezit zou worden gesteld van een schema voor den beoogden Walcher- schen dienst. Personeele belasting. Naar aanleiding van het in de vergade ring van 1 September j.l. om advies in hunne handen gesteld schrijven van het Bestuur der afd. Middelburg en om streken van den Nederlandschen Bond van Koffiehu's-, ^Restaurant-houders en Slijters, houdende verzoek niet langer personeele belasting te heffen van bil- lards geplaatst in voor het publiek toe gankelijke koffiehuizen, of althans die belasting met 50 pet. te verlagen, berich ten B'. en W. dat, op grond van het bepaalde bij paragraaf 4 sub c der wet van 15 Juli 1929 eventueele inwilliging van het verzoek eerst kan ingaan op 1 Januari 1933. Om die reden achten zij het raadzaam voor te stellen de beslissing op het ver zoek aan te houden. Het ligt n.l. in >t voornemen o'mi in de Bass!SB»easB gewezen mijnwerker en zijn deelgenoot gedurende den nacht zooveel erts zou den hebben gewonnen, als zij konden en den volgenden nacht waarschijnlijk zouden terugkeeren om hun buit naar Manson's boot aatn het strand te 'brengen, In deze veronderstelling talm! Wen- love aanmerkelijk dicht bij1 de waarheid Wat hij evenwel niet 'wist, was, dat Du- cros op de hoogte was van het doel der komst van de detective in die streek, en evenzeer op zijn hcede was, dit doel te verijdelen, als Mark was, het Ie be,- reiken. Het zou moeilijk te zeggen zijn hoeveel mijlen Wenlove dien morgen over de heide van Bottisoombe af egde. Hij doorzocht het vlakke gedeelte van de heide zoo goed, als een koppel hon den een knoltenveld doorsnuffelt, als ze vermoeden, dat er een baas in verborg igen zit. Hij keek in eïkie1 spleet, die er voor in aanmerking; kwam, do|or, zonder gevolg. Hij kon geen opgeblazen rots of sporen van kort geleden doior meiv schen aangerichte verwoesting ontdekken. De wandeling in de frissche lucht het regende dien dag niet was ongetwij feld uitstekend voor zijn ges'el, doch wat eenig1 resultaat betreft, had Wen love evengoed thuis kunren blijven. De heide was te uitgestrekt omf haar ge.heir men in één, of zelfs meer speurtochten te doorgronden. Met een zucht moest Mark zich dit bekennen. Hij was ge dwongen meerdere onderzoiekingstochlen eerste helft van 1932 de heffing der per soneele belasting in nadere beschouwing te nemen, waarbij dan ook het onder havige punt weder aan de orde kan komen Gemeenterekening 1930- De C.v. Fin. merkt naar aanleiding van de overgelegde geraeenterekening over 1930 o.a. het volgende op: Het bedrag dat ontvangen moest wor den volgens sommige schoolgeld kohieren, komt niet overeen meL het bedrag dei* schoolgelden volgens de rekening. Bij on derzoek 'bomt dat, omdat de andere bij zondere scholen zelf de schoolgelden in nen; de school Singelstraalt had een klein bedrag meer ontvangen aan schoolgelden dan de vergoeding voor de exploitatie- kosten bedroeg. De subsidie Werkverschaffing! post, oorspronkelijk geraamd pp f 7500 komt in de rekening voor me li f 29235.95, een verschil dat zoo groot is, dat eenige na dere toelichting gewenscht is. Bij hel opmaken der begroeting Juli 1929 was hij toen te beschouwen ails een. stelpost omdat toen niet bekend was of op dezen dienst gewone werkverschaf fing met rijkssubsidie zou plaaits vin den. Later is het restant koslten voor het industrieterrein overgebracht vain 1929 naar 1930, terwijl na sluiting van den dienst 1929 de nog te declareeren be dragen voor dat werk, werden geboekt op dezen post. Zopdra bekend was hoe veel subsidie op dezen dienst werd ont vangen, (eind Juni 1931) werd het to taal bedrag ad f 29235.95 bij de 21e Degrootingswijziging op dezen post ge bracht en tegelijkertijd administratie! overgeboekt naar den kapitaaidienst ter gedeeltelijke dekking van de op dat Hoofdstuk voorkomende kosten. Van den post steun aan uitgetrokken wefkeloozen geraamd op f 5000 is slechts f 2400 gebruikt. Meer recht» streeksche steun was niet noodig, door het werk te stellen van wer'kteloozen aan het iiidustrielerre'n en in Drenthe. Ook zijn uit dezen post betaald o.a. de kosten voor verplaatsing; van arbeids'- kractiten n.l. wefkeloozen die elders ge plaatst konaen worden; verder onkosten verband houdende met de tewerkstel ling in Drenthe en de daarbij behoo» rende administratiekosten. De oorspronkelijke raming voor Werk verschaffing aan werkeioozen ad f35000 is, evenais de vorige posten als stelpoist te beschouwen. Bij de 7e wijziging werd deze post verhoogd met f 34177.62, zijn de het overschot op de posten werkver schaffing en steunverieening voor den dienst Voor 1929, destijds reeds bestemd voor gedeeltelijke dekking van de in werkverschaffing uitgevoerde werken voor het graven van het Waterleiding kanaal aan de Oranjezon, welk' bedrag op 1929 niet kon worden overgeboekt omdat toen de verrekening van deze kos ten met de bedrijven nog niet had plaats gehad. Bij de verrekening bleek, dat slechtsl f 21384.45 daarvoor noodig was. waarom bij ae 9e wijziging dit. laatste bedrag van dezen post werd afgevoerd en naar den kapitaaidienst werd over gebracht. Het overschot (van de genoemde f 31177,62 zijnde f 12793,17 moest bij; de 19e begrootmgswijziging worden ge bracht tot dekking van het door het arm bestuur gevraagde aanvullingssubsidie, waardoor deze post dus weer werd te ruggebracht op het oorspronkelijke be drag vanrf 35000. Dat de uitgaaf tenslotte zoover bene den de raming bleef kwam! omdat, be halve de kosten voor tewerkstelling in Drenthe, slechts weinig gewone werk- A'erschaffing als: steenen "kloppen, bag geren enz. gevolg van de tewerkstelling! hij het inrichten van Industrieterreinen aan den Kleverskerkschen weg, waarvoor de kosten op den kapitaaidienst voor kwamen. Onbewoonbaar verklaarde woningen. In de vergadering van 25 Februari te houden en m'et tiet ooig hierop naim hij alle bijzonderheden van de heide goed op. Hij wist, dat het hemm niet gemakkfel- l'ij'k zou vallen ze na donker te doprk!ruis<- sen. Slechts ieïniand met a eel moed en *n aanzienlijke dosis zelfvertrouv en kon het beproeven. In den namiddag liep Mark naar de kust, niet van „De Klippen";, vanwaar hij kon zien of Manson's bloot was uitge varen of niet. Als 'ze niet aan het strand had gelegen, zou hij zich op dezelfde plaats, die hij gisteren met zulik gunstig gevoeg had gebruikt verstopt hebben, oïnl haar terugjkomst af te wachten. De hooit schommelde echter nog aan haar boei. Geen enke'e visschersboot had de ha;- ven dan ook verlaten. De zee was nog woelig!, en men kon met zekerheid zegf- gen, dat buiten de beschutte baad die wind nog krachtig woei. Met hun bami- den in de zakken stonden de visschersl iini groepjes bij elkaar, ofij zaten te rookten op de paaltjes, waaraian de booten war ren vastgelegd. Vanuit de hoogte, waar hij stond, keek de detective op hen neer. "Manson was er niet bij, ook Dueros niet. Dit was jiuist, wat Wenlove' verwacht had. Hij keerde naar zijn logement terug om te rusten en te rooken tot theetijd. Daarna moesten er eenige uren ver kropen, voordat de duisternis inviel. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 5