LEGER EN VLOOT. OPENING DER KAMER. KUNST EN WETENSCHAP. RECHTZAKEN. LANDBOUW Verkeerswezen, Post en Telegrafie, GEMENGD NIEUWS, CORRESPONDENTIE. X CHOCOLAAD kxv-A-xiSi. - I.- NIET TE BITTÉR NIET TE ZOETr NIETTE VËT- JU 1ST GOÉD. eer dan ooit afstand moet worden ge daan is de partij-politiek, de genoegdoe ning van partijverlangens, partijstok paardjes, die wel misschien in een be ginsel zoowat ingepast kunnen worden, doch die toch overigens weinig of niets principieels hebben. Jammer is daarom, dat onder de enkele wetteijke maatre gelen, die aangekondigd worden, er één is, die in deze Troonrede den indruk maakt aan Roomsche partijpolitiek uiting te geven. Terecht wordt de bindendver klaring van de collectieve arbeidsover eenkomst terzijde geschoven; was nu echter daartegenover aankondiging van de wenschelijkheid eener wettelijke be drijfsorganisatie noodzakelijk? Wij zien er slechts eene aanduiding in, dat de re geering niet stevig in de schoenen der eensgezindheid staat." Uit de Maasbode: „Waar steunmaatregelen voor be drijfstakken als den bieten-, tarwe- en aardappelbouw zullen moeten worden gehandhaafd en, vooral voor de cultuur van het eerstgenoemde product hoogst waarschijnlijk zelfs zullen moeten wor den uitgebreid, en waar anderzijds de in komsten sterk dalen men kan op de thans loopende begrooting stellig een te kort van 30 millioen ramen en voor het a.s. jaar vergeleken met 1931 veilig op een inzakking der middelen van rond 60 millioen rekenen daar moet de Re geering wel „buitengewone ingetogen heid en offerzin" eischen. De „offerzin", waarvan de Troonrede met voorbedachten rade gewaagt, zal zeker van de landsdienaren worden ge- eischt. Men fluistert, hardnekkig, dat er t ij d e 1 ij k en met inachtneming van degressie, 5 pet. zal worden gekort op de salarissen. Welnu, indien de Regeering naast tariefverhooging, naast benzinebelasting, naast de beperking van de uitgaven voor defensie, en mét inachtneming van de belangen der kleinste inkomens en der gezinnen, werkelijk geen kans ziet de begrooting sluitend te maken tenzij door zulk een verlaging van de ambtenaren salarissen, als door de daling van zekere levensmiddelenprijzen niet onrechtvaar dig schijnt, dan zouden wij deze verla ging, hoezeer wij haar uiteraard voor de belanghebbenden betreuren niet a priori durven afwijzen. Overigens gelooven wij niet, dat een dergelijke verlaging heel veel gewicht in de schaal zou wer pen. Zij kan zeker geen 10 millioen op brengen Dat minister Verschuur de reeds niet onduidelijke Utrechtsche belofte (om trent de wettelijke bedrijfsorganisatie op afdoend duidelijke wijze bevestigt was te verwachten. Moge de bindend verklaring der collectieve overeenkom sten al worden uitgesteld niet geheel ten onrechte als men bedenkt, dat daar voor toch alleen allereerst de „be schutte" bedrijven met de meest be schermende arbeiders in aanmerking kunnen komen anderzijds schijnt, naar ons ter oore kwam, een verbetering van de Invaliditeitswet, met het oog op de ouderdomsverzekering in zicht, ter wijl de Troonrede spreekt van een wettelijke bescherming van de arbeiders in de huisindustrie. Dit zal het ontwerp zijn, gemaakt in aansluiting op de des betreffende 'Geneefsche conventie, dat reeds aan het advies van den Hoogen Raad van Arbeid onderworpen is. De c.h. „Nederlander" vindt 'de Troonrede allerminst pessimistisch, en vindt dat er kloekheid en vertrouwen spreekt uit de ernstige1 wijze, waarop, de crisis wordt tegemoet getreden. „Het Vo.Ik" (s.d.) schrijft: „Het stuk bestaat nu voor negen tien den uit een reeks van meer of m ind*r sierlijke frasen, waaraan wij' geen be hoefte hebben veel tijd te besteden. Dat er 'n hevige economische crisis heerscht en de schatkist daaronder ernstig lijdt, is bekend genoeg en daarover had de troonrede niet vele tirades ten beste te 'geven. Waarop het aankomt, dat is, lof welke voorstellen deze toestand de re geering leidt. Maar daarover hooren wij niets. Wat een manier van doeni Veel vindt het blad uit de; troonrede niet op te maken. Maar wel dat Finan ciën meer dan ooit de leiding heeft. De Geer regeert. De arbeidersbeweging hou- de hel zich voor gezegd. Oof de bezui- :z!i,g'in|gsmaniak' Colijn of de Geer heet, doet niet ter zake. De hoogste strijdvaar digheid is het parool. De Standaard (a.-r.) legt vooral den nadruk op het sympathieke: beroepi der Koningin op de natie. „Meer dan ooit behoort ons volk', he- hooren de leiders van het volk te besef- sen, dat het nationaal belang in den leerstvoLgenden tijd domineeren moet.' oefenterreinen. Deze middelen bepleit hel blad nogmaals, voor het te laat is. Wat ons, in verband met eigen garni zoen, aan het vorenstaande belangwek kend voorkomt is, dat naast de veelvuldig gfenoemde ontoereikendheid van onze kazerne en oefen-terreinen, de Bergen op Zoomsche toch klaarblijkelijk' óók niet ideaal zijn! Inspecteur der Kon. Marechaussee. Naar in militaire kringen verluidt, meldt het Vad., zal de luitenant-kolonel der Kon. Marechaussee J. H. G. Kap- pelh-off, thans commandant der derde divisie, bestemd worden om den kolonel Bauduin als inspecteur der Kon. Mare- chaussée op te volgen. zen tijd geapprecieerd kan worden. Het komt ons voor b.v., dat slechts weinigen de 2 litho's van Matthieu Wiegman, die ons werden toegezonden, zullen kunnen apprecieeren en of dat met die donkere molens van Colnot het geval z-al wezenl Hoewel technisch „eigenaardig" hij heeft wel heel erg met de naald gewerkt voldoen de 2 litho's v,an Jelle Troel- stra, dunkt oms1, het best aan de o.i. te stellen eischen. Zet de vereeniging haar werk voort, dan zij haar het zoeken vain contact met andere grafische kunstenaars en belang stellenden a annevolen, en dan late zij vooral niet na, de ets en de houtsnede binnen den kring barer belangstelling te trekken! Garnizoen Bergen op Zoom. in verband met het werk van een door den minister \an Defensie in-ge slelde commissie, hoofdzakelijk) bestaande ui! officieren an den generaleni staf, loo pen o. a. geruchten omtrent afschaffing of inkrimping1 van het garnizoen te Ber gen op Zoom. ,,De Avondster'' teekent daarbij aan, dat h. j.: dit idee-als' be zuiniging zeer goed uitvoerbaar lijkt. „De kazernes te Bergen op Zoom zijn antiek'; de oefenterreinen niet geheel' Voldoende". Het blad heeft steeds zijn best gedaan, de publieke opinie er toe te brengen van den Raad te eischen dat hij zorgde, ten laste der gemeente, voor een nieuwe kazeme-bouw en uitbreiding der De poort is geopend, in naam van Oranje, De Kamer begint aan een nieuwe campagne, Daar zitten de honderd weer na hun vacantie Bewust van hun macht en van hun importantie; Wat ouder alweer en een piezeltje grijzer, Wat ouder en, laten we hopen, wat wijzer; Want zwaar is de tijd en het volk leeft in zorgen, Voor 't dreigend gevaar van nog zwaarderen morgen. Geen mensch die kan zeggen, hoe lang zal het duren, Ook zij niet, die 't vaderland moeten besturen. En niemand kan zeggen, hoe ver het nog gaan zal. En hoe onze zaak na den winter wel staan zal. Wij worden door vrees voor het ergste bekropen; Zijn dan weer bereid om het beste te hopen; Maar daar zijn de honderd, verdeeld wel in groepen Maar Neêrlanders allen en allen geroepen, Om in deze zware, onzekere tijden Ons schip door den storm naar de kalmte te leiden. Geen taak is zoo moeilijk en geen zoo gewichtig, Zij vraagt om een stuurmanschap, sterk en omzichtig, Om wijsheid en doorzicht dus in het beraden, Maar kracht ook en durf voor noodzakelijke daden, En zonder den strijd van partijen en kleuren. We zijn in den knel en er moet wat gebeuren, Geopend de poort voor een nieuwe campagne Tot heil van ons volk en in naam van Oranje, P. GASUS. (Ingez. Med.l Het autobusongeluk te Blerick. Gister werd in hooger beroep Voor het) gerechtshof te Den Bosch behandeld de strafzaak ingevolge de noodlottige spoor wegramp op den overweg le B|lericlc Grub'henvorst waardoor een botsing tus- s-chen een a ulo hup ten een trein '.was ontstaan, waarbij 5 personen werden ge dood en in verband waarmede de dienst doende baanwachteres rnej. E. werd ver oordeeld tot een maand hechtenis'. Er werd een twaalftal getuigen gedagvaard w. ook deskundigen. De eisch luidde vernietiging van het voinnis en veroor- deeing wegens het gekwalificeerde feit en groote roekeloosheid en verzuim be dreven één maand hechtenis. Schaking. Voor de rechtoank te Arnhem stond terecht W. M., wegens schaking van een jong meisje die hij mee naar Brussel had genomen en oplichting van een Bel gisch handelaar van f 1600.!. door de politie gepakt doordat hij aan een meisje te Velp brieven schreef waar in hij zich uitgaf voor Ramon Novarro. Tegen hem werd twee jaar gevangenis straf geeischt. Zeeuwsche volkskunde op de lagere school. De heter Leo van Bireen te Goes, deelt ons ïnede^d:,' in zijn artikel „Zeeuwse Volkskunde op de lagere school" door een vergissing in de kopy de Goese kermis abusievelijk in Juli, in plaats van Augustus gesteld is. Den schrijver van 'bedoel d artikel breft dus opl dit punt geen blaam, en de lezer, welke zoo) vrien delijk was, hein op deze vergissing op merkzaam te maken, verdient dank. Moderne kunst aan het volk? De kunstschilders A. Colnot, D. H. W. Filarski, Jelle Troelstra en Miatihiieiu Wiegman te Bergen (N.H.) hebben, zoo meldt men ons, opgericht de vereeniging Moderne Kunst aan het Volk". Doel vain de vereeniging is, de zieillooze bazarplatal- jies, die nog maar al te vaak de wonin gen sieren, plaats te doen imiaikein voor li thografieën van dë werken .der fcuinslep naars van onzen tijd. Wetende, dat de groote im'ass-a gemak kelijk het geld in 'benzine, omziet of voor de bioscoop uitgeeft, doch er tmbieMijk toe komt, om voor kunst .geldelijke offers te brengen zoo zet men ons uiteen - zich bewust van hun plaats, die zij als vooraanstaande kunstenaars! innelmiein, hebben zij voorloopig ieder twele litho's vervaardigd, en die voor leden van arbei ders vereenigingien en vereenigingen, die zich op cultureel gebied bewegen, via deze vereenigingen voor slechi&l f 1 per stuk verkrijgbaar gesteld. Het ligt in de 'bedoeling van boveinge!- no-emde kunstenaars om op deze wijze nog meerdere litho's te: vervaardigen en bij het slagen van hun pogen,, de bei- langstelling in de kunst bij het volk te versterken" ineer vooraanstaande kun stenaars in de vereenigjinig te belrekk-en. Hel denkbeeld is op zichzelf sympa thiek, a 1 doet het een weinig vreemd aan dat de „Vereeniging" door de producen- ten-verkoopera wordt gevormd. In elk geval: de idee verdient toegjeijSuicht te worden. Het wil' ons echter voorkomen, dat liet daarbij zaak zal wezen, niet te eenzijdig te willen opvoeden, maar te. streven naar een combinatie van I: wat uit 'kfuinstzinnig oogpunt volkomen verantwoprd kan Krol den maar II: toch oo(k door den niet' overmatig-kunstzinnigen mensch van de- De uitvoer van slachtvee naar België. Sedert geruimen tijd was de uitvoer van slachtvee naar Selzaete (België) in verband met de onvoldoende outillage van het slachthuis en de quarantaine stallen, aldaar, onmogelijk. Zulks heeft tengevolge gehad, dat de veemarkt te Sas van Gent sterk verliep. Naar de Maasbode verneemt, heeft thans de Belgische regeering aan het ge meentebestuur van Selzaete het aanbod gedaan, bedoeld slachthuis aan de ge meente over te dragen, die het dan als gemeentelijk abattoir kan exploiteeren. De gemeente zou dan evenwel verplicht zijn, de noodige verbeteringen te doen aanbrengen. Wordt dit aanbod door het gemeente bestuur aanvaard, waarvoor goede kans zou bestaan, dan zal de uitvoer van slachtvee weer mogelijk zijn en openen zich voor de Sassche veemarkt nieuwe perspectieven. Indische Stoomvaartlijnen,. Baloeran, Batavia n. Rotterdam 15 v Belawan. P. C. Hooft, (thuisreis) 16 (1.00 n.m. te Amsterdam verwacht. Johan van Oldenbarnevelt (uitreis) 15 van Suez. Dempo, (uitreis) p. 14 ISagjres, 17 (9 v. m.) te Marseille verwacht. Chr. Huygens, (uitreis) 114 te Belawan. Stoomvaartlijnen op N. Amerika. 'Maasdam, 14 van Rotterdam te New- Orleans. Veendam, 14 van Bermuda te N.-York gereden. De ongelukkige werd vrijwel op slag gedood. Branden. Dinsdagmiddag is door onbekende oorzaak brand uitgebroken iin de hof- slede van den landbouwer H. M. te Gendt bij Nijmegen. De boerderij brand, de tot den grond toe af. Bij 't blusschings- werk viel de brandweerman LI. van W. van een onjgeveer 4 m hooge 'ladder. Hij had ernstige kneuzingen in de borstkas. TAFELZILVER GESTOLEN. -Maan dag in den namidaag tusschen twee en elf uur heeft men zich vermoedelijk; door middel van een valsche sleutel, (toegang verschaft tot de woning van O. T. aan de Kruiskade te Rotterdam. Aille kamers werden overhoop gehaald terwijl uit een buffet een groote hoe veelheid tafelzilver werd meegenomen. Verder hebben de ongewenschte be zoekers nog beslag weten te leggen op een ziwart colbertcostuum plus een de- mi-saison. De politie heeft de zaak in onderzoek, doch heeft nog geen spoor van de da ders. I i EEN INSLUIPER. De boekdrukker M., in de ValkeniersIraait te Amster dam kwam Woensdagmiddag tot de on aangename ontdekking, dat uit zijn wo ning een ijzeren kistjie verdwenen was met 2000 gulden. Vermoedelijk heeft 'n insluiper het meegenomen. EEN DUUR ZEILTOCHTJE. - Men meldt aan de Maasb. uit Nieuwer Am stel dat Zondagmidldatg op de nieu we Meer teugevoiljge van ©en rukwind een zeilbootje omgeslagen is waarin twee dames en een heer waren gezeten. Alle drie konden niet zwemmen en kle'mden zich aan het omgeslagen bootje vast. Op hun hulpgeroep schoten eeniige per sonen met een roeibootje toe, die er in ilaag-den de drenkelingen binnen boord te halen. Een der drenkelingen bleek bij het te water geraken een portefeuille inhoudende circa f 250 te zijn kwijt ge raakt. MET FEN ARM TUSSCHEN D-Ei MA CHINE. In de cac a o -ex tractie fabriek „Land en Zee" le Bever w ij 'k is Dins dagmiddag 'de 28-jarige arbeider P. me! den linkerarm in een brack-machine voor koeken geraakt. Het lichaamsdeel werd volkomen verbrijzeld en is geamputeerd. DOOR AUTO GEGREPEN. Dinsdag avond had te Stadskanaal een ern stig a ulo-ongeluk plaats. De 52-jarige me vrouw K. uit Nieuwe Pekela stapte uit een auto en wilde vervolgens achter den wagen om den weg: oversteken. Daarbij had zij niet gezien, dat van den anderen kant een vrachtauto, naderde. Dieze greep haar en wierp haar tegen dien grond. Mevr. K. werd een naburige woning bin- nengedragien, waar een geneieishieer sléchls den dood kon conslateeren. VAN KOUDE OMGEKOMEN. Naar uit Salzburg wordt gemeld, zijn in het gebergte bij St. Johann drie toerisfen man, vrouw en dochter, tengevolge van koude omgekomen. DE OCEAANVLIEGERS. Leger- en marinevliegtuigen en 10 knots toomers zoeken no,gl steeds paar de Duitsche Oce- aanvliegers Rody en Johannsen. Men hoopt thans nog alleen, dat die vliegers tengevolge van gebrek a,a;n brandstof er gens in Canada een noodlanding' heb ben moeten maken. Ongelukken. Dinsdagmorgen reed de aannemer Bi. VI. uit Rotterdam op zijn mlotorrij'wiet op den Rijksstraatweg nabij Alphen a. d. Rijn. Toen hij eenige familieleden tegen kwam wilde hij plotseling stoppen, doch door een verkeerde beweging gaf hij meer gas m'et het gevolg, dat de motor doorschoot. Na rakelings een auto. te zijn gepasseerd, reed hij met volte vaart teg'en een ijzeren hek op, terwijl de be stuurder er werd afgeslingerd. Na voor loopig le zijn behandeld werd VI. per auto naar een ziekenhuis te Rotterdam overgebracht. De gewonde heeft ernstige inwendige kwetsuren opgeloopen. r— Te Nieuwsladt nabij Si Hard is sde heer R., gemeenteraadslid aildaar, a an gereden door een auto. Met lichte hërsen schudding en inwendige kneuzingen werd de heer R. naar het ziekenhuis vervoerd, Bij een automobielwedsLrijd te Rij s- sel is Zondag een auto op de toeschoof wers ingereden, van wie er 1 gedood en verscheidene gewond werden. Van de gewonden zijn er tvvec overleden. Dinsdagavond is de ongehuwde 28- jlarig'e V. te ,M i e r I Oi-H o u t door een vrachtauto, bestuurd dopr v. d. V. aap- om 'n nieuw record boekt voor de groot ste snelheid in de lucht, hjeeft gister de machinist Street een ander record op Epgelschen naam gebracht, door den trein C he 11enh,am— Louden te rij den met een gemiddelde snelheid van 77 mijl of bijna 124 ktnl per uur, dat is 10 mijl sneher dan den sne'lsten trein ter wereld n.l. den trein van de Cana dian Pacific Railways, die tot nog toe het wereldrecord hield. De trein bereikte 71/2 minuut eerder dan gewoonlijk Padr dingstation en Street verklaarde dat hij nog wel 5 minuien had kunnen winnen. DE DiO X DOOR DjEN BLIKSEM GE TROFFEN. De bliksem heeft 'tijdens een hevig onweer de groote vliegboot Do X in de luchthaven North B e a c li ge troffen. Een lid der bemanning is ge kwetst; twee andere leiden werden ter gen den grond geslagen pilaar het vlieg) tuig bleef onbeschadigd. Wij ontvingen een „Ingezonden stuk" van David Smolders, naar aanleiding! van onze schets over „Straatmuziek". Het is le lapg, 0P1, 't iin 'zijn geheel op te nemen, maar de voornaamste grief van den in zender is, dat de straatmuziek', zoo meent hij; niet van beter kwaliteit kan zijn, dan zij nu is, omdat de schrielheid van het publiek den straatmuzikant niet zou veroorloven zelfs maar een schamel dag- g'eldje op ie haten, zoodat de kosten voor het stemmen der orgels er niet af kun nen. Verder meent hij, dat de toename van de radio de waardeering voor straat muziek doet afnemen terwijl men ook gulier geeft aan vreemdelingen dau aan stadgenooten. Teneinde het elkaar in de wielen rijden der straatmuzikanten zoo veel mogelijk te voorkomen, beveelt hij) een stelsel aan, waarbij men, rouleeren- de, zes dag'en in de week zou kunnen spelen, en ter verbetering van de kwa liteit zou inzender óf gemeentelijke, gjoed- onderhouden draaiorgels wenschen, pf het publiek g'oedgeefscher willen zien, waardoor de draai-orgelman in staat zou wezen, met een beter instrument hetere muziek te leveren. BOTSING VRACHTAUTO. - Te Buch bij Neurenberg is een met meubelen geladen (vrachtauto waarin zich 9 per sonen bevonden, in botsing gekomen met een anderen meubeltransportwagen. De vrachtauto werd geheel vernield, terwijl drie personen werden gedood en één man levensgevaarlijk gewond. UNIVERSITEITSGEBOUW AFGEBRAND. Het gebouw van de medische facul teit te Madrid is totaal afgebrand. De schade bedraagt ongeveer rwee millioen peseta's. Het laboratorium en het kost bare plateelwerk uit de veertiende leeuw zijn vernietigd. Men vermoedt, dat hier misdaad in hel spel is. AFBROKKELEND HELGOLAND'. - Wolff meldt, dat er (Zondag aan de Noord kust van het eiland LI e 1 g'Oiland een sterke afbrokkeling van de rotsen heieft plaats gehad. Waarschijnlijk zijh er dui zenden kubieke nieters rots naai- benei- den gestort. iMenschenlevens zijn er niet te betreuren, niettegenstaande er Zondag meer dan twee duizend menschen op het eiland vertoefden. EEN ANDER RECORD-, Nu Enigjet- land na de Schneider cup race-s weder) GEVONDEN VOORWERPEN. Als zoodanig zijn op het bureau van po litie de navolgende voorwerpen gede poneerd ot door particulieren aange geven: a. Op het bureau van politie: Stude-nteninuts. diverse Sleutels en Handschoenen, Hondenhalsband, Da- mesrijwiel, Port met inh., Haarslrik, Bro che, Rozenkrans, Sleutel, Handschoen, Belastin-gmerk, Ring Sleuteltjes. b. Bij particulieren: Tabakzak, v. Sluijs, L. Giststraat F 192: zilv. Kettinkje F. de Muijnck, Veere A 45; Damestasch met inh., W-. Gabriël- se, Vlasmarkt L 25; Vulpotlood, A. W. v. Keulen, Spanjaardstr. F 75; Dames- port. met inh., G. v. Sparrentak, L St P:ie- te-rstr. F 53; Boterkorf Hubrechtse, Rij wielbewaarplaats, Hal; Doosje met inklint, Geuze, Zusterstr. I 242; Vulpen houder, Warnau, Lombardstraat 25; Regenjas, C. Schotel, Molenberg K 86; gouden Ring, A. Heijstek, Hendrikstr. W 65; Speldje (broche), M. v. d. Ouden, Julianastr. W 20; Mantelriem, M. Wolff, Varkeusmarkt I 179; Padvindersriem met slot, B,ack, KI. Vlaanderen M 139; Post duif, v.v-d. Hulst, Oude Vliss. weg V 29; padvindersroesJ. v. Sluijs, KI. Vlaan deren M 153; zilv. Broche, B. Jansen, B.randerijmolengang M 241; Riem, Van Driel, Langeviele; Kindertaschje m. inh., Simpelaar, Werfstraat Pi 150; Portemou- naie, Go-zijn, GGravensLr. I 268; Kip en een snoer Koralen, Steutél, Simpelhuis- straat I. 173; Mantelband, O. de Snij ders, Schuitvlotstr. N 16; blauw Ketel pak, C. Ge-ertse, Lag-eweg ('tZand) E 177; Rijwielplaatje, C-onducleur, Walch.tram Port. met inh., L. Outermans, Zusterstr. I 203; Schildersjas (grijs), W. J. Davidse, Brigdammc B 57; Port. met inh., O. de Rijke, Sluis weg, Veere; Belastingmerk in étui, M. v. Flier-enburg, Breeslraat O 181; Kinderparapluie, S. Griep, Lieeren gracht M 33; Dame.sLaschj-e en Spelden kussen, D. J. Klaass-en, W-intferslraat Q 103; Vlieger, J. J. Bal, Krommeweele, L 27; zwarte Ceintuur, Wareman, Mo lenwater M 267. Inlichtingen aan het Bureau van Po sitie alleen Zaterdags tusschen 7 en 8 uur n.m. voer de gevonden voorwerpen, die aldaar gedeponeerd zijn. Electr. Drukkerij G. Wi. D-EN BOER, Middelburg. 1

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 6